Verzet in VS tegen oorlog in Vietnam wordt heftiger !r v' Voor rokers met een eigen stijl GF GFF GOLDEN FICTION regering stuit op koppigheid van FDP Minderheidsregering lijkt niet meer onwaarschijnlijk Afrikanen tegen blank-Rhodesië Wereldnieuws Van dag tot dag Tomaten en rode verf in New York Evangelische kerk geeft mening over Oder-Neissegrens Lp GOLD# FICTIO mm GOLDEN M FICTION MAANDAG 18 OKTOBER 1965 3 Handleiding Volkspartij wint in Oostenrijks Tirol Ku Klux Klan verdacht van rassenmoorden Scholen in Srinagar dicht na demonstraties Met het puur-witte mondstuk CIGARETTI m* FILTER CIGARETTES Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken Rijp, vol smaak w 9, en toch zacht EEN LAURENS PRODUKT Coalitie Prestige Lady Churchill brak arm De politie in ons land is de laatste tijd niet erg gelukkig in haar optreden. Men kan echter in de eerste plaats begrip heb ben voor de gecompliceerdheid van haar taak in de omstandigheden van deze tijd, omstandigheden, die zowel wat betreft hun aard als hun omvang uiterst zware eisen stellen aan het politie-apparaat. Die zware eisen hebben onmiddellijk te ma ken met het gebrek aan voldoende ge oefende en geharde mankracht, maar ook aan de vermenigvuldigde en uiteenlopende taken die aan een politieman moeten worden opgedragen. Dat de toestand niet rooskleurig is, wordt bewezen door de betreurenswaardi ge incidenten waarbij nervositeit en on beheerstheid een grote rol lijken te hebben gespeeld. Er vallen in Nederland doden onder politiewapens die te geredelijk en te weinig verantwoord worden gebruikt. De verwijten en ook het onderzoek richten zich in zulke gevallen tegen de politiemannen die het wapen hebben ge trokken. Dat is logisch, maar het ver helpt het euvêl niet. Zowel het publiek als de politie-functionarissen hebben er recht op, te worden beschermd tegen situaties waarin gevaarlijke kortsluitingen kunnen ontstaan. Het personeelsbeleid bij de po litie wordt natuurlijk sterk gehandicapt door de krapte op de arbeidsmarkt, maar daar moet toch iets tegen te doen zijn. De beloningsnormen kunnen worden herzien, er kan desnoods een voorzichtige en zorgvuldig georganiseerde samenwer king komen tussen politie en militaire instanties, waardoor sommige werkzaam heden der politie die niet een sterke spe cialisatie en deskundigheid vereisen, wor den overgenomen door dienstplichtigen bij militaire onderdelen. Er zijn veel politie- karweitjes die een massa tijd eisen maar in feite onbelangrijk zijn. De verkeerssi tuatie in en buiten de steden bindt de handen van politiekorpsen steeds meer. Langzamerhand lopen de taken van een politieman zo sterk uiteen in onderdelen die niets meer met elkaar te maken heb ben, dat de belangrijkste werkzaamheden worden belemmerd door de „klusjes". En algehele reorganisatie naar efficiëntere taakverdeling, landelijk sterker gecoördi neerd, met tegelijk een modernisering van de bewapening, de wapenoefening en de instructie, lijken dringend noodzakelijk. Een behoorlijker salariëring in verhou ding tot verantwoordelijkheden en be roepsgevaren zou ook niet overbodig zijn. De gemeentelijke korpsen zouden irieer dan tót dusver volgens landelijke blauwdrukken moeten worden opgebouwd en voorzien van de hulpmiddelen, die zo wel politieel als administratief vereenvou digend kunnen werken. Dit zijn slechts enkele losse gedachten, ingegeven door informaties en gebleken feitelijkheden, maar speciaal bedoeld om te voorkomen dat de uiterste consequenties van gebrek kige toestanden, zoals dodelijke inciden ten, niet uitsluitend worden afgewenteld op de onfortuinlijke manschappen die toevallig in het nauw van het fatale mo ment raken. >/tfWWI\MWWAWIWWWI/W\WWVWWWWMWVIA/WWWVWl (Van onze correspondent) WASHINGTON Een golf van protest tegen de oorlog in Vietnam spoelde het afgelopen weekeinde over de Verenigde Staten. In tientallen plaatsen, merendeels universiteitsste den, demonstreerden duizenden tegen de regeringspolitiek, waarbij het hier en daar tot schermutselingen kwam met politie of contra-demonstranten. Door New York trokken zeker 10.000 mensen gewapend met borden waarop leuzen tegen Amerika's rol in de Viet- nam-strijd te lezen waren. Ongere geldheden kwam daarbij alleen voor toen de demonstranten door ultra rechtse groeperingen met eieren wer den bekogeld en rode verf over hen werd uitgegooid. Een evengroot aan tal demonstreerde in de intellectuele haard van de hele campagne tegen de regeringspolitiek: de universiteit van Californië in Berkeley. Een plan dat niet tot uitvoering kon komen was dat van een veertigtal studen ten in Madison. Zij probeerden de com mandant van de luchtmacht-opleidingsba sis Bruax te arresteren met het argu ment dat hij zich als opleider van mili tairen, die in Vietnam aan een misdadige strijd gaan deelnemen, evenzeer aan mis daden schuldig maakt. Elf van de studen ten werden bij de arrestatiepoging zelf gearresteerd. In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton bleef het aantal demonstranten be perkt. Slechts een paar honderd jongeren marcheerden door de binnenstad, borden dragend met teksten als: „Johnson, je kunt niet de hele wereld onder politietoe zicht stellen", „gezondheid voor de zie ken, waardigheid voor de ouden van da gen, dood voor de jongeren" en „Ik ge hoorzaamde alleen maar bevelen zei Eichmann". In Washington vond overigens ook een tegendemonstratie ten gunste van de re geringspolitiek plaats. In een groot hotel hield men een soort openbare les waarbij een rede van de conservatieve senator Dodd als discussie-uitgangspunt, diende. Bijna 600 studenten waren er voor opge komen. Het feit echter dat deze openbare les helemaal gewijd was aan een verdedi ging van het regeringsstandpunt is ty perend voor een totaal ineenstorten van de communicatielijnen tussen voorstan ders van Washington's Vietnam-beleid en de critici daarvan. Nog maar vijf maanden geleden troffen bij dergelijke openbare lessen prominente figuren uit de ambtelijke en universitaire wereld elkaar in openbare debatten over het .voor. en tegen van. de Vietnamzaak Nu ziet men de tegenstanders nog slechts demonstrerend en agerend, in straten of kan men in de kolommen van Amerika's progressievere pers hun uiteenzettingen lezen. Degenen die achter president John son staan in zijn militaire machtsvertoon in Zuid-oostazië geven in hun eigen kring lucht aan hun opinie. Er is geen twijfel aan dat de fronten verstarren, de tegen stellingen zich toespitsen en dat vooral de methodes van de critici van Washington in de komende maanden veel drastischer zullen worden. Nu al wordt in studenten kringen openlijk gepropageerd dat dienst weigering de enige juiste houding is. Er bestaat zelfs al een handleiding voor het ontduiken van de dienstplicht waarin WM v' i In New York hebben duizenden een protestmars gehouden door de stra ten, om te protesteren tegen de Amerikaanse regeringspolitiek in Vietnam. De vlag met de ster is een Vietcong-vlag. INNSBRUCK (Reuter) Bij de zondag in Oostenrijks Tirol gehouden provinciale verkiezingen heeft de Volkspartij een 2/3 meerderheid behaald. Van de 269.955 gel dige stemmen kreeg de Volkspartij er 171.531, 63.54 percent, de socialisten 82,146, 30.43 percent en de Vrijheidspartij 16.178, 6.03 percent. De zetelverdeling is als volgt: Volkspartij 25 (winst 2), socialisten 10 (verlies 1) en Vrijheidspartij 1 (ver lies 1) WASHINGTON (Reuter) In een rapport van Richmond Flowers, de pro cureur-generaal van de Amerikaanse staat Alabama, staat dat leden van de Ku Klux Klan ervan worden verdacht, be trokken te zijn geweest bij twaalf van de zeventien rassenmoorden van de afge lopen twee jaar in de zuidelijke staten van Amerika. De Klan oefent, volgens Flowers, in het gehele zuiden ook politieke druk uit. Het verbranden van kruisen, het afranselen van tegenstanders en het plegen van an dere gewelddaden zijn voor een groot deel vervangen door aanslagen met spring stof. als beste methode voorwending van ho- mosexuele neigingen wordt aanbevolen. De nationale coördinerende commissie voor het beëindigen van de oorlog in Viet nam, die de demonstraties van het afge lopen weekeinde had georganiseerd en waarin burgerrechtenorganisaties, vredes bewegingen en religieuse groeperingen samenwerken met linkse politieke clubs zoals de studenten voor een democrati sche samenleving, zal na de demonstra ties van de afgelopen dagen ook niet met de handen in de schoot gaan zitten. Steeds radicalerer acties zijn te ver wachten van deze waarschijnlijk niet grote, maar zeer overtuigende en kwali tatief vaak niet te onderschatten minder heid in de Verenigde Staten, die zich bij de steeds uitbreidende en gruwelijker wordende, nooit officieel verklaarde oor log in Vietnam niet kan neerleggen. De Amerikaanse minister van Justitie Nicholas Katzenbach, heeft gezegd dat de communisten een actieve rol spelen bij de demonstraties van de laatste dagen tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. BONN (AFP De Duitse Evangelische Kerk betwijfelt de wettigheid van de Duit se aanspraken op de oostelijke gebieden. Dat blijkt uit een in Hannover gepubli ceerd memorandum. Het 44 pagina's tellende sterk getiteld „de toestand van de vluchtelingen en de betrekkingen van het Duitse volk met zijn buren in het oosten" is uitgegeven onder verantwoordelijkheid van de Kamer der Evengelische Kerk voor Openbare Ver antwoordelijkheden. Het is door de raad der kerk goedgekeurd. De Duitse Federatie van Vluchtelingen heeft critiek op het memorandum geoe fend en de publikatie ervan „misbruik van het kerkelijk gezag" genoemd. SRINAGAR (Reuter) Op last van de regering zijn in Srinagar, de hoofdstad van Indisch Kasjmir, alle scholen geslo ten. De maatregel is een gevolg van voortdurende demonstraties door studen ten die een volksstemming over de toe komst van Kasjmir eisen. Zaterdag nog had de politie aan twee betogingen een einde gemaakt. In een regeringsverklaring worden Pa- kistanen beschuldigd van het ophitsen van de studenten. De onderwijsinstellingen zullen gesloten blijven totdat de regering er zeker van is dat de studenten zich be hoorlijk zullen gedragen, zo werd bekend gemaakt. Advertentie tiiiiiiiMimMÊHmmmMmnniwmuiim 'mar (Van onze correspondent) BONN Grote verwarring heerste dit weekeinde in Bonn over de formatie van de nieuwe regering, die kanselier Erhard woensdag aan de Bondsdag wil voorstel len. Het is zelfs een open vraag, of Erhard woensdag voor de Bondsdag zal kunnen verschijnen om zich tot kanselier te laten verkiezen. De mogelijkheid be staat dat de Vrije Democraten tegen Er hard als leider van de nieuwe regering zullen stemmen, als Mende hun aan voerder in deze regering niet de minis terszetel kan bezetten waarop hij recht meent te hebben. Dan hangt het lot van de nieuwe regering voor onbepaalde tijd in de lucht. De Christen-Democraten kun nen dan proberen een minderheidsre gering samen te stellen, dus zonder mede werking van de FDP, waardoor ze nu eens van de FDP dan weer van de So ciaal-Democraten afhankelijk zullen zijn. De bekende Bonner journalist Reinhard Appel schreef in de „Stuttgarter Zeitung" in dit verband al van een regering als een breipatroon: „een recht een ave recht een steek overslaan". Een consequentie van de minderheids regering zou in de Bondsdag zijn dat de voorzittershamer van het parlement in handen zou komen van de op één na sterkste fractie, die der socialisten. De zo om zijn carrière bezorgde eerste voorzit ter van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier zou daarmee een flinke val hebben ge maakt. Een andere mogelijkheid bij het mis lukken van de onderhandelingen tussen FDP en CDU-CSU is een coalitie tussen de CDU-CSU en de Sociaal-Democraten. De SPD-voorzit,ter, Willy Brandt, heeft de deur tot een dergelijke coalitie open ge houden. Voorlopig wordt op een dergelij ke combinatie in Bonn echter niet ge rekend. De coalitie-besprekingen lijken op het eerste gezicht door de onbuigzame houding van de Vrije Democraten in een slop te zijn geraakt. Deze blijven er op staan dat hun voorzitter, Erich Mende, weer minister voor „gesammt Deutsche"- kwesties wordt. In feite is de ruïneuze toestand waarin de onderhandelingen zich bevinden direct te wijten aan de houding van Ludwig Erhard. De Vrije Democraten waren de verkiezingen ingegaan als royale suppor ters van Erhard royaler dan vele poli tici binnen Erhards eigen CDU-CSU. Ze waren echter ook de verkiezingen inge gaan met de leus: „In het nieuwe kabi net geen Franz-Jozef Strauss", de vroege re minister van Defensie en voorzitter van de Beierse CSIT. De CSU, die nu binnen de CDU-CSU over evenveel stemmen in de Bondsdag be schikt als de FDP, was het er bij de coali tie-onderhandelingen allereerst om begon nen voor de aanval op Strauss privé per soonlijk wraak te nemen. Ze eiste dus Mendes terugtocht uit het ministerie voor sammt deutsche"-kwesties. Een andere eis van de CSU was echter nog dat minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, het veld zou ruimen. Omdat dit voor Erhard het ondertekenen van zijn eigen faillissement op het terrein van de buitenlandse politiek zou betekenen, be loofde deze de CSU in ruil voor hun toe stemming tot Schröders continuatie, dat Mende niet op zijn „gesammt deutsche"- ministerie zou terugkeren. Deze overwinning van Erhard op Strauss ten aanzien van Schroder was na tuurlijk een Pyrrus-overwinning. Erhard moest ervan op de hoogte zijn dat de FDP juist op het punt van de „gesammt deutsche"-kwesties niet zou toegeven. In de eerste plaats niet, omdat dit offer een regelrechte capitulatie voor de eisen van Franz-Josef Strauss zou betekenen. Maar ook, omdat „gesammt deutsche" proble men voor de FDP tot haar belangrijkste programmapunten behoren. Op dit terrein ontwikkelt de FDP een groot deel van haar activiteit en kwam zij niet zelden met eigen originele voorstellen. Het mini sterie voor „gesammt deutsche"-kwesties kreeg dan ook onder het beheer van Men- INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE de de laatste twee jaar de betekenis die het nu heeft en waarom het zo door de CDU-CSU wordt begeerd. Erhard moet ook weten dat prestige kwesties op dit moment voor de Vrije Democraten een buitengewoon belangrijke rol spelen. Toen in 1961 de FDP beloofde Konrad Adenauer als kanselier te zullen laten vallen, slaagden ze hier niet (direct) in. Sindsdien werd vooral Mende er te pas en te onpas aan herinnerd dat hij de re putatie had van een „daaier" te zijn. Wanneer Mende, na zijn ferme belofte tijdens de verkiezingscampagne, nu op nieuw zou „draaien" en het ministerie voor „gesammt deutsche"-zaken in de steek zou laten voor een andere post, zou zijn prestige voorgoed gebroken zijn. Op het ogenblik ziet het er dan ook naar uit dat de FDP liever in de oppositie gaat dan zich bi] de uit angst voor eigen huid geboren eisen en lokroepen van Erhard neer te leggen. Bij een plaats in de oppositiebanken heeft de FDP niets te verliezen, alleen te winnen. Ook dit moet Erhard incalculeren in de vraag, hoever hij de koppige onderhandelaars drijven kan. ACCRA (Ghana) (AP) De Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid heeft een ontwerp-resolutie goedgekeurd over po litieke, diplomatieke, economische en mi litaire gevolgen van een eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring door de blanken in Rhodesië. De ministers van Buitenlandse Zaken van de leden van de organisatie keurden de ontwerp-resolutie goed voor de confe rentie der staatshoofden die donderdag in Accra begint. In het ontwerp wordt voor gesteld de grondwet van Rhodesië van 1961 buiten werking te stellen, de bijeen roeping van een grondwetgevend congres van alle Afrikaanse leiders met inbegrip van diegenen die in de gevangenis zitten en nationale verkiezingen op basis van de nieuwe grondwet. Volgens de ontwerp-resolutie zal geen enkele oplossing aanvaardbaar zijn,, waar door de Afrikanen onder de heerschappij van de blanke minderheid blijven. Rho desië is verreweg het belangrijkste punt op de agenda van de conferentie. LONDEN (AP) Mevrouw Churchill, de weduwe van sir Winston Churchill, heeft gisteren in het Londense Hyde Park een arm gebroken en een rib gescheurd. Zij wandelde in het park toen zij door een voetbal in het gezicht werd geraakt. Zij viel op de grond eri werd versuft thuis gebracht Collecte-roof. In de Zuidfranse stad Nimes is zaterdag een kapelaan in zijn kerk door twee gemaskerde mannen beroofd van bijna 45 gulden, de opbrengst van de collecte. Explosie. Op een overvol marktplein bij de Zuidkoreeanse hoofdstad Seoel is zondag in een smederij een 155-mm houwitser-granaat geëxplodeerd, als ge volg waarvan veertien mensen, onder wie vier kinderen, het leven verloren. Twee schroothandelaars hadden gepro beerd de granaat te demonteren. Voorbeeld. Vijf gemaskerde bandieten hebben zaterdag vroeg uit de Parijse studio waar aan de film „Hoe steel ik een miljoen dollar om daarna voor al tijd gelukkig te zijn" gewerkt wordt, een bedrag van honderdduizend francs geroofd. Ze sloegen de portier neer. Reeds eerder deze maand is er in deze studio een diefstal gepleegd. Uitsluiting. De Portugese minister van Onderwijs heeft tegen 178 Portugese studenten disciplinaire maatregelen ge nomen. Ze zijn geschorst en mogen geen universiteit betreden voor een periode variërend van enkele da gen tot acht jaar. De studenten zijn ge straft, omdat zij zouden hebben deelge nomen aan verboden politieke bijeen komsten. Ondervraging. President Castello Branco van Brazilië heeft een verzoek afgewe zen van de advocaat van ex-president Koebitschek om een eind te maken aan de dagelijkse ondervraging van zijn cliënt door militairen. Sinds zijn terug keer in Brazilië, bijna twee weken gele den, is Koebitschek bij elkaar reeds zestig uur ondervraagd over „de onder mijnende activiteit" tijdens zijn ambts periode als staatshoofd. „Apartheid". Vijftig afgevaardigden van de Indiaanse stam der Iroquezen heb ben de Canadese autoriteiten gevraagd een aparte Iroquezenstaat te stichten. Geweten. In Milwaukee in de Amerikaan se staat Wisconsin hebben vijftig rooms katholieke priesters en nonnen besloten, ondanks een verbod van hun bisschop „hun geweten te volgen" en zich aan te sluiten bij een boycot van de ge meentescholen in het kader van de cam pagne voor gelijke burgerrechten. Verontrust. De regering van de Sovjet- Unie en de regering van Denemarken zijn „zeer verontrust" over de gevaar lijke toestand in Azië. Zij achten het noodzakelijk dat'het Vietnamese vraag stuk zo snel mogelijk wordt opgelost op basis van de Geneefse akkoorden van 1954. Dit staat in het gemeenschappe lijke Deens-Russische communiqué, dat in Moskou is uitgegeven na afloop van het bezoek aan Moskou van premier Ot to Krag van Denemarken. Documenten. Zaterdag is op het terrein van de wereldtentoonstelling in New York een metalen houder vijftien me ter onder de grond begraven met docu menten die een beeld geven "an de be schaving. De bus bevat 117.000 micro- filmDaeina's. i

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3