Ook binnenvaart gaat straks vakbekwaam personeel eisen Schoolbezoek in IJmuiden tot dusver teleurstellend Minister Vrolijk spreekt op culturele dag te Purmerend Rona Star in twee stukken A\ A 3* 5h m i l Hoogovens maakt nieuw terrein voor opslag van grondstoffen Betere regeling van brandstof door olie-injectie in hoogovens Noordzeerally zondag in Zandvoort Problemen van de beveiliging en bewaking langs de kust f ft 1 i k Kort IJmondnieuws In de vishal en op zee i Nieuw bazenkantoor bij rijksbinnenhaven Havenberichten 5 v v ffMimf J: f U; MAANDAG 18 OKTOBER 1965 Wie een bezoek brengt aan de Rotterdamse havens, komt onwillekeurig onder de indruk van de grote bedrijvigheid welke in een dergelijk haven gebied heerst. Een mengeling van inkomende en uitgaande zeeschepen en kustvaarders met daartussen kruisende veerboten, binnenschepen al of niet getrokken door parmantige slepertjes en op de achtergrond als een machtig décor de kolossale laadbruggen en de torenhoge kranen die met hun grote grijpers de zware stortlasten in zeeboten, binnenvaartuigen of op de wal deponeren. Een kakefonie van vele geluiden en signalen welke bij mist of na het vallen van de duisternis nog eens extra worden geaccentueerd door witte, rode en groenen lichten. Kortom een heksenketel, welke op deze wijze duidelijk kenbaar maakt, dat Rotterdam leeft en niet voor niets tot één van 's werelds grootste zeehavens kan worden gerekend. Garage Koene heropend hm - X, v~r i 4T" I - '•'V,.], ■m Medio januari 1966 voor een deel klaar Bij het aanschouwen van dergelijke beelden welke overigens ook kunnen wor den waargenomen in onze andere grote havens en op onze grote rivieren en ka nalen met intensief scheepvaartverkeer, vraagt men zich onwillekeurig af hoe de deelnemers aan dit verkeer, i.e. de kapi teins en de schippers, uit deze mengeling van lichten en seinen wegwijs kunnen worden. Iedereen doet maar Vooral als men bovendien nog bemerkt, dat bij deze navigatie allerminst van een vast patroon sprake is. Men ziet de vaar tuigen elkaar dan weer aan stuurboord zijde, dan weer aan bakboordzijde passe ren, kruisen en oplopen en terecht ver wondert men zich over het feit, dat het aantal aanvaringen nog zo beperkt blijft. Men is geneigd diep zijn hoed af te ne men voor deze „bepette" kapiteins en schippers, die in deze uiterlijk schijnbare chaos kans zien hun schip op de juiste koers te houden. Evengoed is men dan geneigd te veron derstellen, dat deze mensen hiervoor een speciale opleiding hebben genoten en over alle kennis beschikken van de uit gebreide materie voorschriften, reglemen ten en verordeningen, welke op het ver keer te water betrekking hebben. Toch is dit bij velen onder hen juist niet het geval. Immers, in tegenstelling tot het verkeer over de weg, is bij het verkeer te water van het afleggen van proeven van vakbekwaamheid nog steeds geen sprake. Al dient hierbij wel te wor den opgemerkt, dat reeds geruime tijd een wetsontwerp over dit hoofdstuk op stapel staat. Dat onder deze omstandigheden het aantal scheepsongelukken betrekkelijk ge ring blijft, is mogelijk te danken aan het feit dat wij reeds eeuwenlang een varend volk zijn geweest, volledig ver- trouwed met het water, waarbij het ge voel van veilig navigeren ons wellicht is aangeboren. Feitelijk een soort traditie van vader op zoon, welke een theoreti sche scholing overbodig zou maken. Deze stelling is echter geenszins juist. In dit verband dient men zich te realise ren dat ook bij het scheepsverkeer de laatste jare een spectaculaire ontwikke ling valt waar te nemen. Een nieuwe vervoerstechniek, zoals de duwvaart, ver scheen op onze rivieren; zeer snel va rende motorschepen, de zo genoemde snellopers presenteerden zich. Het tijd perk van hakkepuffende motorscheep jes, van vaartuigen met zijschroefinstal- laties of voortbewogen door raderen is afgesloten. De zeilvaart is nog slechts een brokje geschiedenis. Opleiding dwingend Er zijn nog allerminst tekenen die erop wijzen, dat deze snelle vooruitgang tot stand is gekomen. Eerder het tegendeel. De snelheden zullen nog verder worden Opgevoerd, want ook in deze bedrijfstak geldt het motto „tijd is geld". Vlug va ren, vlug laden en lossen, de omloopsnel heid moet nog verder worden ingekort. Begrijpelijk, dat de overheid er angst vallig voor waakt dat de veiligheid van het verkeer te water aan deze snelheids- drang niet wordt opgeofferd. Om deze re den zal zij met alle middelen trachten te bevorderen, dat onze vaartuigen worden bemand met vakbekwaam personeel dat naast hun praktische ervaring evenzeer is geschoold met de noodzakelijke theore tische kennis. Dit betekent, dat ook in de binnenvaart mettertijd een proef van vak bekwaamheid zal worden vereist. Een opleiding tot kapitein voor de binnenvaart zal straks voor al het bevelvoerend scheepspersoneel dwingend zijn voorge schreven. Voor dit doel is onder auspiciën van de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam in de be langrijkste scheepvaartcentra in ons land een aantal binnenvaartscholen opgericht, waar in de avonduren een opleiding kan worden gevolgd voor 'het verkrijgen van het diploma „kapitein voor de binnen vaart" of het machinistendiploma. De duur van deze cursussen bedraagt, respec tievelijk één en twee jaar: kosten ƒ40 per seizoen (oktober t.m. maart). Bij de opleiding tot „kapitein voor de binnen vaart" onderscheidt men verschillende richtingen. Men kan zich specialiseren op de kanaalvaart, de riviervaart, de vaart op ruime vaarwaters en de Rijnvaart. Desnoods kan de aanstaande schipper zich in één seizoen geheel „allround" maken door alle diploma's gelijktijdig te behalen, maar dat is uiteraard in sterke mate afhankelijk van zijn vooropleiding. Deze binnenvaartscholen zijn onder an dere te vinden te Amsterdam, Rotter dam, IJmuiden, Dordrecht, Sliedrecht, Vlissen, Terneuzen, Maasbracht, Obbicht Papenhoven (Born), Geertruidenberg, Yerseke, Groningen, Termunterzijl en en Zoutkamp. De cursus is zodanig sa mengesteld, dat opvarenden van schepen niet aan een bepaalde school zijn gebon den. Op ieder willekeurig tijdstip kan de cursus worden onderbroken en op een an dere school weer worden voortgezet. In IJmuiden De Binnenvaartschool te IJmuiden, welke is gevestigd in de Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart, hoopt dit jaar eveneens een belangrijke bijdrage te kunnen leveren om onze bin nenvloot uit te rusten met vakbekwaam personeel. Sedert de oprichting van de school in 1957 was dit echter steeds een ij dele hoop. daar het aantal leerlin gen in al die jaren regelmatig onder de maat bleef. Het bestaansminimum kon nauwelijks worden bereikt. Gelukkig toonde het laatste seizoen 1964-1965 enige verbetering. Het leerprogramma omvat feitelijk al les wat de schipper in zijn beroep van pas k,an komen. In de eerste plaats de noodzakelijke theoretische kennis. Hierbij is geenszins sprake van het stomweg uit het hoofd leren van een aantal wetten, reglementen of voorschriften. Wel wordt de kunst bijgebracht deze te kunnen le zen, begrijpen en toe te passen. Het zwaartepunt van de leerstof rust voor namelijk op de praktijk. Afhankelijk van waar de studie op is gericht, ontvangt men lessen over de samenstelling en het Sint Nikolaas. Het tamboer- en trom petterkorps van de Beverwijkse harmo niekapel was zaterdag in Oostende, even als de trommelaars en blazers uit Breda en Bergen op Zoom, voor de muzikale omlijsting van de viering van het Sint Nikolaas-feest. De Nederlandse gasttaf- boers en -trompetters hebben zich voor al in het winkelcentrum laten horen, want dat was het middelpunt van het feest. Ouderavonden. De ouderavonden zijn weer begonnen. De openbare lagere Moer- bergschool in IJmuiden bijt het spits af op woensdag 20 oktober, aanvang 20 uur. De aanwezigen zullen naar beelden van IJmuiden, zoals het voor de tweede we reldoorlog was, kunnen kijken. De heer J. Pruis, die voor dit doel een serie dia's heeft vervaardigd, zal er het een en anT der over vertellen. De ouders zullen voorts kennis kunnen maken met twee nieu we leerkrachten, namelijk mejuffrouw A. L. Jongbloeds en de heer P. F. Silvius. Donderdag 28 oktober, eveneens om 20 uur, begint de eerste ouderavond van de Jan Campertschool, die gehouden wordt in de tekenzaal van het gymnasium aan de Van Hogendorplaan te Velsen-zuid. In de oudercommissie moeten mevrouw Den Dikken en mevrouw De Clercq worden vervangen. Kandidaten zijn mevrouw N. A. DekkereVrmeulen en de heer J. Al lan. De heer Kweekei zal een praatje houden over „Veilig Verkeer" en daarbij dia's vertonen. De Culturele Raad Noord-Holland be legt op donderdag 4 november zijn cultu rele dag te Purmerend. Die dag staat in het teken van de structuur voor een beleid ten aanzien van het lokale en regionale culturele leven, in het bijzonder daar waar zich snelle maatschappelijke veran deringen voltrekken. Dit onderwerp zal 's morgens worden ingeleid door mr. M. Vrolijk, de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk. Het is de bedoeling nadien kleine dis cussiegroepjes te vormen, waarin nader over dit onderwerp van gedachten /ordt gewisseld. Na de lunch zal over de con clusies verslag worden uitgebracht. Het welkomstwoord op deze culturele dag wordt gesproken door mr. C. Kooi man, burgemeester van Purmerend. Daarna wordt de dag geopend door de heer B. J. Kalb, voorzitter van de Cultu rele Raad Noord-Holland. Het gemeente bestuur van Purmerend biedt de deelne mers 's middags een bustocht aan door het sterk groeiende Purmerend. De dag wordt besloten met toneel. Twee werkgroepen uit het Gooi spelen twee éénakters van Ostrowsky en Saroyan, in gestudeerd door de provinciale toneelad viseur Gelijn Molier. Na een verbouwing, die ruim zes maanden heeft geduurd, is zaterdagmid dag garage Koene aan de Hagelingerweg in Santpoort weer officieel in gebruik ge nomen. De garage, die geheel gemoderni seerd is en met de nieuwste technische snufjes is uitgerust, is ook in oppervlak te een stuk groter gewerden, zodat het repareren van de auto's op de openbare weg thans praktisch tot het verleden be hoort. De zaterdagmiddag gehouden receptie werd druk bezocht. onderhoud van onze binnenvloot, over het gebruik van scheepspapieren en de be langrijkste grenspapieren. Voorts geeft de leerstof alle inzicht over de voorko mende navigatieproblemen, zoals het stu ren en meren, het voor anker gaan en het anker lichten. Kennis van de voornaam ste bijzonderheden van de vaarwaters, zoals ondiepten, betonning, bebakening, verlichting, stroomloop, peilschalen en waterstanden. Kennis van de ligging van de belangrijkste havens,bruggen, slui zen en andere van belang zijnde vaste punten. Voorts kennis van het stuwen, laden en lossen; vaardigheid in het split sen en knopen van touwwerk en het split sen van staaldraden, welke aan boord van binnenvaartuigen gebruikelijk zijn. En nog tal van meer kleine en grote on derwerpen, welke de cursus alleen nog in teressanter en aantrekkelijker maken. De juiste koers De Binnenvaartschool te IJmuiden is voor geheel Kennemerland de aangewe zen plaats om dit speciale onderwijs te volgen. Met zo'n groot aantal bewoners die in dit gebied hun boterham op of om het water verdienen wij noemen slechts de employés van Rijkswaterstaat, de pontveren, de sleepvaart, de beurt vaart, de baggeraars en de bakkenschip- pers zou de plaatselijke binnenvaart school één der grootste van ons land moeten zijn. Het was eerder het tegen deel; het schoolbezoek is over al de ja ren sinds de oprichting teleurstellend ge bleven. Toch dienen degenen die in deze bedrijfstak hogerop willen en eens tot het bevelvoerend personeel gerekend willen worden, te bedenken, dat straks vakbe kwaamheid van hen zal worden geëist. Zij die één van de genoemde diploma's bezitten, hebben direct een belangrijke voorsprong. Zij die blijven aarzelen, lo pen grote kans direct tussen wal en schip te vallen. Voor hen moge nog even worden gemo- moreerd: BINNENVAARTSCHOOL, Ha venkade 55, IJmuiden. De lessen worden gegeven op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 18.30-21 uur. Voor iedere opvarende de enige en juiste koers. Aanvoer van maandag Te IJmuiden zijn hedenmorgen door 94 vaartuigen 11.270 kisten vis, 68.000 kilo gram tong en 590 stijve kabeljauwen aan gevoerd. Bij de aanvoer waren: 780 kis ten schelvis, 320 wijting, 330 gul en kabel jauw, 850 torregullen, 950 koolvis, 2380 haring, 1100 kleine kisten haring, 1020 makreel, 2500 schol, 100 tarbot en 680 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,90- 4,50, tarbot 4,70-4,20, gr. tong 7-6,93, grm. tong 7-6,83, kim. tong 6,96-5,99, tong 1 3,03-2,99) tong 2 2-1,79, zalm 9. Per 125 klipgram: gr. kabeljauw 130-96, middeï kabeljauw 134-11?T ~gf. 'kbölVis 126-110, middel kabeljauw 134-116. Per tien stuks: gr. kabeljauw 92-75, middel kabeljauw 60-43. Per 50 kilogram: gr. en grm. schelvis 50-45, kim. schelvis 48-30, schelvis 1 44- 25, schelvis 2 43-21, gul 1 51-42, gul 2 44-37, gul 3 30-21, koolvis 1 34-26, koolvis 2 19-15, gr. en middel schol 77-68, zet- schol en schol 1 71-63, schol 2 35-40. schol 3 36-25, schar 30-17, poon 36, haai 36-15, gestripte wijting 30-21, dichte wijting 13- 10, haring 30-12,50, makreel 55-48, tar bot 232-148, griet 160-118, tongschar 92- 70, inktvis 80-60, gr. rode poon 70, kl. rode poon 32-21, kl. kistjes haring 18-17, kl. kisten makreel 22-13. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 1150 kisten schelvis, 280 wijting, 300 gul en kabeljauw, 2200 haring, 1100 kl. kisten haring, 2500 ma kreel, 350 kl. kisten haring. "MiiqliiiiiiiiiiiiiQmiiin j I ■:=G..4.; niteiHiiHimiiiiiiiii fciijk>y'""iiiiiiunn^: jjlpti "'WIHttitmmni jjMl ijW# ff K '^Shi Door de bouw van hoogoven 6 zijn op het terrein van Hoogovens te IJmuiden opslagen verloren gegaan. De proeven met ertsknikkers (pellets) vergen juist extra-opslag van sinter en kooks. Weste lijk van de fabrieksterrein heeft Hoog ovens gezocht naar nieuwe opslagruimte en men is door aankoop van duinterrein van rijkswaterstaat daarin geslaagd. De terreingrens is ongeveer 200 tot 300 meter naar het westen verschoven en Ook bij Hoogovens te IJmuiden heeft „oliestook" zijn intrede gedaan. Reeds in februari 1962 begonnen de eerste proeven met injectie van olie. Sedert kort zijn nu alle hoogovens voorzien van een installa tie voor olie-injectie. Alleen bij oven 1 moet de voorlopige installatie nog door een definitieve worden vervangen. Het is zelfs mogelijk een produktiestij- ging te bereiken doordat de hoeveelheid kooks die men in de hoogoven vervangt door olie, nu ingenomen kan worden door erts. Bij een gelijke doorstroomsnelheid van de lading komt er dan meer ijzer uit. Door olie-injectie wordt ook de brandstof regeling van de oven verbeterd. Wanneer de oven kouder wordt, uit zich dat in de slechte kwaliteit van ruwijzer en slak. Men wijzigt de verhouding kooks-erts dan Op het Hoogoven-terrein ten oosten van de eerste rijksbinnenhaven wordt een nieuw bazenkantoor gebouwd. Het vele jaren oude, houten onderkomen dat naast het dienstgebouw staat, zal worden ge sloopt. Dit oude gebouw verkeerde al geruime tijd in slechte staat en bovendien is het in de loop van de tijd te klein gewor den. Na het sloopwerk zal op dezelfde plaats een stenen lcantoor worden ge bouwd met een oppervlakte van onge veer 50 m.2. Het nieuwe gedeelte wordt tegen het bestaande dienstgebouw ge plaatst en krijgt daarmee een 'erbinding. Er komen afzonderlijke kantoren in voor de bazen en de verladers. Een nieuwtje in dit gebouw is verder een telefooncel waarvan bemanningsleden van schepen gebruik kunnen maken. Het bazenkan toor zal bouwkundig één geheel gaan vor men met het bestaande dienstgebouw. zodanig dat de kookshoeveelheid in de oven toeneemt. Zo'n verandering is ech ter pas na 8 a 10 uur merkbaar, de tijd namelijk die de grondstoffen nodig heb ben om de hoogoven van boven naar be neden te doorlopen. Door de oliehoeveel- heid, op te voeren kan men echter on middellijk ingrijpen bij het kouder Wor den van de oven. Voordien was dat slechts in geringere mate mogelijk door het verhogen van de windtemperatuur. Van deze mogelijkheid wordt thans vooral bij hoogoven 5 ge bruik gemaakt om het ovenproces door de computer te laten besturen met onder andere olie als regelmogelijkheid. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Helga. van Gothenburg; Kleven, Basse Indre, IJmuiden; Lindhaug, Onega; Pergo, Boston, IJmuiden; Rex, Felixtowe; Maas, Felixtowe; Bornrif, Par; Jean E., Londen; Alfonso, Cuarto, Londen, IJmuiden; Barhoeft, Rostock; Senior, Londen; Hoe Vinces, Londen; Wilja, Londen; IJstroom, Portsmouth; Nario, Ramsgate; Willemstad, Antwerpen; Res Nova, Rochester, Zaandam; Yew Forest, Blyth; Antactica, Britton Ferry; Buka, Londen; K. Roenenfeldt, Salpetor; Oranje Nassau, South ampton; Netherlands Coast, Newcastle; Stegsvig, Oxelosund, IJmuiden; Meppel, Par; Bram, Da genham; Catharinapolder, Grangemouth. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Caltex Eindhoven, naar Bahrein; Cometa, Hamburg; Frieda Buss, Londen, IJmuiden; Mare Liberum, Dagenham; Tilly, Stocka, Zaandam; Gabonkust, Freetown; Kelven, Odense, IJmuiden; Stella Maris, Avilez; Finnor, Rotterdam; Hinde Lon den; Kon Tiki, Solvesborg, IJmuiden; Bjarmia, Antwerpen, Velsen; Bruse, Oslo; Blankenstein, Le Havre; Ali, Solvesborg, IJmuiden; Vela, Sta- vanger; Alouette, Londen; Zaanstroom, Grange mouth; Dinkelstroom, Londen; Jo Tor, Malmoe; Sapele Palm, Hamburg; Wilma Frank, Stock holm; USA, Goole; Nore, Rotterdam; Patria, Rotterdam; Pericles, Barbados; Kennemerland, Las Palmas; Andalien, Hamburg; Oberon, St. Thomas; Zeeburgh, Vasteras, IJmuiden; Binna, Tonsberg, IJmuiden; Thea, Londen, IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Berta Beck, van Hamburg; Thordis, Middlesborough; Hoegh Ailette, Dakar; Berkelstroom, Hull; Minos, Hel sinki; Sappho, Swansea; Amerskerk, Antwer pen; Lucas M. Swansea; Liberty, Londen; Draco, Aarhus; Dania, Kopenhagen; Hoorne boeg. Archangel; Arvo, Londen; Ritornel, Lon den; Francesca, Monrovia; Vasara, Lulea, IJ muiden; Juno, Mantyluoto; Lucie Schulte, Bre- loopt nu vlak langs de ruim vijftien me ter hoge strook duingrond, die een eeuw geleden is gevormd door opeenhoping van het zand dat vrij kwam bij het graven van het Noordzeekanaal. Het nieuwe ter rein van Hoogovens wordt thans geheel vlak gemaakt en op een hoogte van 8 me ter boven N.A.P. gebracht, zo lezen we in „Samen". Langs de nieuwe terreingrens wordt een spoorlijn aangelegd om in het uiter ste noordwesten zo spoedig mogelijk een begin te kunnen maken met een nieuwe opslag-noordwest. Deze opslag zal voorlo pig een oppervlakte beslaan van 100 bij 400 meter en op den duur kunnen uit groeien tot circa 200 bij 450 meter. Deze maand wordt bij de tweede opslag -noord- west begonnen met de aanleg van twee spoorbanen van elk twee sporen. Men hoopt midden januari 1966 de beschikking te hebben over een deel van de nieuwe opslag. Personeelsavond. Personeelsleden van Pelt en Hooykaas in Beverwijk hebben zaterdagavond genoten van een cabaret voorstelling in het Kennemer Theater, waaraan onder anderen Corrie Brokken medewerkte. Dit gijn de beide helften van de Noorse tanker Ronastar, die in de nacht van 15 op 16 juni uit elkaar vloog. Het schip, dat oorspronkelijk 27 meter breed was, meet nu 38 me ter in de breedte. Het paste nauwe lijks in het droogdok van Verolme op Rozenburg, dat 41 meter breed is. Aan beide kanten bleef maar anderhalve meter speelruimte over tussen de uitgezette zijkanten. Het middenstuk is voor het kalefateren verwijderd. Voor- en achterschip worden afzonderlijk hersteld. De witte stippellijn geeft het ont brekende deel aan. De witte pijlen wijzen naar de uitgezette boorden. Op zondag 24 oktob'er wordt de derde Noordzeerally gehouden. Bij de voorin schrijving hebben zich reeds 150 deelne mers laten inschrijven. Deze rally wordt gehouden ten bate van het Zandvoortse Rode Kruis; de or ganisatie is in handen van de motor- en automobielclub Zandvoort. Zondagmiddag om een uur start de eerste deelnemer voor de hoofdtribune op het Zandvoortse circuit. Er wordt gestreden om de Haar lems Dagblad en de Shell-beker. Verder zijn er vele waardevolle prijzen. De rit is 70 kilometer lang. Er wordt gereden in 3 klassen, de A- B- en C-klasse. De eerste klasse is de moeilijkste. De prijs uitreiking geschiedt zondagavond in hef Badhotel in Zandvoort. Het aanleggen van meer badinrichtin gen, het instellen van bewaakte strandge- deelten, het verkavelen van stranden om te verpachten onder voorwaarde, dat ge zorgd wordt voor bewaking, en het hef fen van logeerbelasting waarvan de ex tra bewaking wordt betaald, ziet de heer B. de Jong uit Noordwijk aan Zee, voor zitter van de contactcommissie kustbri- gades, ais de oplossing van de proble men, die de beveiliging en bewaking langs de kust oproepen. Hij lanceerde deze gedachten op het congres, dat op de Scheveningse pier werd gehouden ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Haagse vrijwillige men; Rudy, Swansea; Hera, Visby, Velsen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Honte- stroom, naar Huil; Waverstroom, Londen; Rauni, Santa Lucia; Wiking, Dagenham; Ocean Transport, Vancouver, IJmuiden; Spaarne- stroom. Sheerness; Bjorkaas, Abadan. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Ubbergen, van Klaipeda; Texelstroom, Liverpool; Arends- kerk, Antwerpen; Edda, Gefle; Ruth Lake. Seven Island, IJmuiden; Isarstein, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). brigade tot het redden van drenkelingen. De heer De Jong schetste de ontwikke ling van de recreatie en de beveiliging langs de kust gedurende de laatste de cennia. De ontwikkeling heeft vele instan ties voor moeilijkheden geplaatst zoals ten aanzien van de sanitaire service, stal lingsruimte voor voertuigen, restaurants en bewaking. Hij vatte het werk van de reddingsbri gades en de kruisverenigingen samen on der het hoofdstuk „Dienstverlening op charitatieve basis". Hij liet in het mid den of het beschermen van baders en zwemmers langs de kust een overheids taak behoort te zijn. Wel constateerde hij, dat de brigades hun taak vrijwillig op zich hebben genomen. Voor het naar behoren uitvoeren van hun taken kampen zij met gebrek aan geld en tekort aan mankracht. Een knelpunt bij de taakvervulling is voorts, dat op werkdagen de bewaking on voldoende is. Als oplossing voor deze moeilijkheid zag de heer De Jong: het voortdurend bemannen van de posten op basis van bijvoorbeeld vakantie aan zee voor brigadeleden in een leefbare omge ving. Daarbij zouden de gemeenten de *brigades financieel tegemoet moeten ko men door kampeerterreinen gratis be schikbaar te stellen en dergelijke.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5