lWIITISIBR L AIND 10ï N E D E R L A N D 9IIQI Oranje-team verspeelde zijn kans op een tocht naar Engeland Denis Neville: „Er werd niet geknokt „Wees blij dat je je niet belachelijk hoeft te maken met dit team" m m SPORTIEF BEZIEN W erkelij kfaeid Eén heer Mentaliteit Zwitser liep dertig dagen om Ij interland te bezoeken HORN TOT NEVILLE: Scheidsrechter Boström oordeelde gunstig over het Nederlands team 9 J MAANDAG 18 OKTOBER 1965 L~J Slecht voorbereid f fti' S t tmmm- Mm» - S m Wmm WÊm <**#****>.*0**#.j& '0S& Voorhoede van het Nederlands elftal liet het afweten tegen Zwitserland ||VWinfVWWVWl#llVVWVVVVWlA/VVVVWIA#VVVVVVVVWWVVVV%>WWVV%A#WVVVWVVVWIA/WWVl/VWV\A#VVWVVWV%AAAAn/VVVWVVVVVWVVVVlA#VWVWWVVVVVVVVWVVV\/VVVVVVVVVVVVWWV%/V^ g0j}d Door de g ede nditie kond ze d Nederlandse nloeff indien nodiff wel te- (Van onze sportredacteur) Het hoongefluit van het Neder landse publiek duwde het overwin- ningsgebeier van de Zwitserse koeiebellen naar de achtergrond. Elf oranjemannen liepen hun trieste af tocht. Het Nederlands elftal was praktisch uitgeschakeld voor de wereldkampioenschappen, die vol gend jaar in Engeland worden ge houden. „Wees blij", zo zei Leo Horn na afloop in de kleedkamer tot Denis Neville, „wees blij, dat je je met dit elftal niet belachelijk hoeft te maken voor je eigen landgenoten. Is het niet zo?" Neville keek om zich heen, middelpunt van journalisten. „Straks, als we alleen zijn zal ik je mijn ant woord geven, maar je kunt wel raden hoe dat luidt". Neville zei het, ont goocheld. Zijn gezicht sprak boek delen, boekdelen vol zwarte pagina's. Dat het oranjeteam opnieuw na indertijd de „we-gaan-naar-Rome- periode" door de Zwitsers de pas werd afgesneden naar de wereldtop was niet direct smadelijk. Wel na tuurlijk de wijze, waarop de (kwa-) jongens van de voorhoede in het oranjeshirt zich naar dat verlies op leverende gelijke spel van 00 lieten voeren. Keizer, Groot, Kruiver en Prins, ze liepen rond alsof er totaal niets op het spel stond. Met fonkelen de ogen merkte Neville terecht op: „ze misten de juiste mentale instel ling". Intussen was het echter dan maar gebeurd: Nederland was weg gespeeld van het internationale to neel. Het gordijn kon zakken. Geen applaus. Wel gefluit. Eén lichtpunt was er voor de spelers: de afgang was niet voor miljoenen op het scherm gekomen Daan ging naar voren en schoot ook. Maar mejuffrouw Fortuin had haar be koorlijke knipogen niet aan Schrijvers ge- gegeven. Het Zwitserse elftal moge dan ook niet groots gespeeld hebben, men werkte ten minste hard en probeerde met combina ties tot een goed resultaat te komen. De Helveten maakten een frissere indruk, le ken ook beter voorbereid aan de start te komen. Ze vormden in ieder geval een eenheid, waarbij iedereen voor iedereen in de bres sprong. En zo was het in de Nederlandse ploeg de defensie uitge zonderd bepaald niet. Daardoor kreeg bijv. Burgers een heel moeilijk debuut, dat niettemin niet slecht was te noemen. Maar hij liep nogal eens verloren, omdat de voorhoedespelers zich niet ten volle ga- van of zich althans niet volledig aan de opbouw wilden wijden. Burgers was in ieder geval beter dan Muller, die te lang wachtte en slechts meehielp het tempo te vertragen. Natuurlijk dringt zich de vraag op en die werd na afloop aan diverse officials ook gesteld „Lag dit falen van de voor hoede nu niet aan een slechte mentale voorbereiding?" Uiteraard haalde iedereen de schouders op. „We hebben de jongens in Zeist bij elkaar gehad. We hebben ze op het belang van de wedstrijd gewezen, wat kun je nog meer?" Tja, wat kun je nog meer, als men na wat tegenslag het hoofd laat hangen en zich direct over geeft? De Zwitsers hebben het spel tac tisch goed gespeeld. Ze kwamen met een opstelling in 4-3-3. De achterhoede was versterkt, maar tevens had men de greep op het middenveld. Dat de voor hoede minder gevaarlijk was door deze strategische opstelling was van minder belang, omdat men in feite mikte op een gelijk spel. Bovendien had men in rechts back Grobety in feite een vierde aanval ler als dat zo uitkwam (Neville „voor dat oprukken van Grobety ben ik het meest benauwd geweest".) De Zwitsers speelden overigens niet statisch verdedi- Doelman Elsener van Zwitserland stopt de door Groot gekopte bal. Dürr en Fuhrer kijken bewonde rend naar hun keeper. Nederlandse ploeg indien nodig wel te rugdringen door een stevige druk uit te oefenen. Foni toonde zich een goed stra teeg en zijn spelers bleken in staat om zijn uitgestippelde tactiek waar te maken ook. Een prima samenspel dus. Kennelijk was het de opdracht van Fo ni om te trachten direct na het begin een doelpunt te maken. De Zwitserse gar de marcheerde tenminste zwaar bewa pend op. Dat gaf aanvankelijk wel even wat paniek in de Nederlandse verdediging. Maar al snel werd het duidelijk, dat Schrijvers zijn oude kameraden van DWS weer had gevonden en daarmee ook zijn oude vorm. Daar hoefde de heer Neville zich dus geen zorgen over te maken. Wel even over Veldhoen, die door Dürr en Hosp in de luren werd gelegd, maar de Feijenoorder herstelde zich toch. Die Dürr en Hosp waren trouwens de gevaarlijkste Zwitserse klanten. Maar Pieters Graaf land echt bedreigen konden ze niet. De Rotterdammer kon nu niet bewijzen, dat hij zijn inzinking weer te boven is. „Vriend en vijand" zijn naar de bal aan het zoeken. Kruiver wil het leer het doel inschreeuwen. Elsener sluit de ogen. Rechts kijken Leimgruber en Schneiter ook al in onbestemde verten. Groot (midden) zoekt de bal ergens tussen hen in. Nederland was na de rust er gebeur de vóór de pauze in feite niets bijzonders even wat feller, maar de injectie was snel uitgewerkt en de voorhoede bleek weer even lusteloos verder te sukkelen. Slechts een schot van Groot, dat doel man Elsener tot een duikeling bracht, waarbij Kruiver zonder opzet de neus van de Zwitser raakte (hij kon daar na geen goed meer doen in de ogen van de vierduizend Zwitserse supporters) bracht wat opwinding teweeg. Dat deden dan even ook nog een schot van Kruiver en Schrijvers, die als reddende engel naar voren wilde komen. Het Nederlands offensief stierf in onmacht. Neville boog het hoofd. De oranjespelers bogen het hoofd. Het publiek floot zijn spelers uit. En de Zwitsers sprongen van vreugde Alpen-hoog is wat overdreven natuur lijk in de lucht. De doffe tonen van de koeiebellen kwamen hard neer op de hoofden van de onmachtigen. „We gingen naar Rome we gingen naar Londen". Uit. Doek. Hans Rombouts De stand in groep 5 is thans: Zwitserland 5 3 1 1 7 5-2 Noord-Ierland 5 3 1 1 7.8-4 Nederland .5 2 2 1 6 5-2 Albanië 5 0 0 5 0 1-11 t^*AAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAA/\AAAAA/\AAAA^AA/\A/\AA/\A/\A#\/WAA/\A/\/\^/\A/\A/\/\/\/\/\/V\/\/W\/\/W\AJ\#\/V/\JWWWJV#ii*JUl/K%J»J»J*^Jl^^J>J^w^J^Jfc^J*^ ^^^^^^V^nA^^^Vin/VVVVVV>AArW'U\AAn/trtrLrtfU"U"U*U'LrLrLrLrU1 tA/VVWWNAnAA/VA/XAAA/l/VAAA/VXA/XA/XA/VAAAAA/WVXAAA/XAAAAAAA/XAAA/WWVWWXAAAAAAAAAAA/WX/WWV/^^ Daar zitten we dan. Aan de voet van de voetbal-alpen, waarop we dachten te zitten. We dachten op hoog niveau te kunnen meespelen. Hadden we niet in de voorgaande jaren in de strijd om de Europa-cup van ons doen spreken? En hadden we nog niet zo lang geleden En geland bedwongen (1-1) en wereldkam pioen Brazilië verslagen (1-0)? Welaan dan. Maar nu zitten we dan weer bene den in het dal en kunnen slechts gretig kijken naar boven, waar topvoetbal wordt gespeeld. Daar was allereerst de klap, die Feijenoord bij Real Madrid moest incasseren. Daar was de afstraf fing, die Go Ahead van Celtic kreeg. Daar was het pak slaag, dat DOS van Barce lona ontving. En nu dan is het Nederlands elftal uitgeschakeld voor de wereldkam pioenschappen, want geen zinnig mens immers veronderstelt nog, dat de Ieren en Zwitsers al vechtend de kluif aan Ne derland zullen overlaten. We zijn weer te rug in de werkelijkheid. En die is, dat we nog heel ver van de top afstaan. Een andere zaak, die deze interland nog eens naar voren heeft gebracht is het feit, dat de KNVB moet kiezen of de len. Of eigenlijk de heer Neville. Men kan nu eenmaal niet twee heren tegelijk dienen. De heer Neville moet óf de func tie van clubcoach (Holland Sport) óf dis van bondscoach prijsgeven. Als hij bonds coach wil zijn, zal hij Holland Sport (en de daarmee verbonden honoraria) gedag moeten zeggen. Een derde punt van overweging bij deze nederlaag van 0-0 is,hetgeen Nevil le na afloop zei over de mentaliteit van sommige spelers. Het is de mentaliteit van de tegenwoordige tijd. Wanneer het even tegenloopt laat men het hoofd han gen. Men is te gemakkelijk in goede doen gekomen. Er zit geen wil om te knokken meer achter. Te gemakkelijk in goede doen. Het klopt wel zo ongeveer. Want de duurste voetballers van het veld speelden in de voorhoede (Groot, Prins, Keizer). Wat maakt hun nu de paar honderd gulden uit voor een wedstrijd als deze. Natuurlijk is het uit de tijd om te praten over de eer van de natie en het hooghouden van de Nederlandse kleu ren. Maar men is tenslotte toch Neder lands representant en dan mag men ten minste verwachten, dat er gewerkt wordt. Neville gaf als zijn visie op 't voetbal van de toekomst: de achterhoede heeft dan vier bikkelharde verdedigers, daarvóór staan twee technisch bekwame spelers en de voorhoede wordt gevormd door vier technische en harde spelers. Rest de vraag: wat voor een coach hebben we dan in de toekomst? Eén, die niet-buiten- spelers op de buitenplaatsen opstelt? (Van onze sportredactie) Het aantal Zwitsers in het Olympisch stadion bedroeg gisteren 4.000. De toe- j schouwers van Zwitserse nationaliteit benadrukten hun aanwezigheid opval- iend. Vlaggetjes waren druk in gebruik, j j j er waren veel grote bellen, die luid- j ruchtig gehanteerd werden. Temidden j j van die Zwitsers was Emil Holliker j een prachtige figuur. De 47-jarige in- I woner van Zürich, glazenwasser van beroep en enthousiast aanhanger van j het Zwitserse nationale team, liep der- I j I tig dagen achtereen richting Amster- lam; een kinderwagen met -levens- behoeften voor zich uitduwend, 'n Kin- lerwagen, voorzien van vele souvenir- j j plaatjes, een bijzonder cachet gevend;! j aan de wandelende glazenwasser, die ander meer ook Benfica-Inter bezocht. Holliker heeft bij dat alles de publi- citeit niet uit het oog verloren. Hij j jaat in ieder stadion op zoek naar j ie perskamer, om daar van zijn avon- turen te vertellen. MAA/WWWWVIAAAAA/UVVVWWVIAA/VVIA/VVVWWIAAA/VWVM in de kleedkamer. Ook de Zwitsers kwa men daar niet aan toe, al was er dan een algehele tevredenheid, dat net gelij ke spel beantwoordde aan de door trai ner-coach Foni gestelde opgave. In eigen land moet dat gelijke spel gevolgd wor den door een overwinning en ook dat ver wachten de Zwitsers wel te kunnen rege len. Doelverdediger Elsener, 31 jaar oud en al met het Zwitsers elftal in Chili ge weest bij de vorige wereldkampioenschap pen, had overigens andere zorgen aan zijn hoofd dan de retummatch. Hij voel de pijnlijk aan zijn neus, waartegen de schoen van Kruiver ongelukkigerwijs was aangekomen. Elsener had pijn en was bang, dat zijn neusbeentje zou zijn gebroken. Veel minder bang was hij ge weest voor het Nederlands elftal, dat hij overigens niet slecht vond spelen. Dat was ook de mening van debutant Künzli, 19 jaar oud en zijn wedstrijdzenuwen al snel kwijt geraakt tegen dit „achter wel hard spelend" Nederlands team. De negatieve stemming, die Nederlan ders over hun vertegenwoordigend elftal hadden, zou ook in de scheidsrechterska- mer wel verdwenen zijn. Daar liet de heer Boström, 43 jaar oud en na giste ren aan zijn tiende interland toe, zich evenmin onbetuigd met een gunstig oor deel, dat hij eerlijk verdeelde over Ne derland en Zwitserland. Achterspeler Schneiter achtte hij de beste Zwitser, Kei zer de beste Nederlander. De Zweedse heer Boström kreeg er gunstige beoordelingen voor in ruil. Ver heugd voor hem was de aanwezigheid op de tribunes van twintig heren, die ver antwoordelijke posities in de UEFA be kleden, die evenals gastheer Brunt op merkelijk tevreden waren over Boström Theo Reitsma 'WWWWWWWWWWVWWWWWWVWWWWVWVWWWWVWWWWWWWVWWWWVWVWWWWVW Voor de achterhoede was dit bitter te leurstellende resultaat dubbel zuur. De defensie treft geen blaam (of het moest zijn dat ze niet altijd goed plaatste). Lo gisch zal men zeggen: het was tenslotte 0-0. Maar daar doelen we niet op. Wel op de strijdlust, die Flinkevleugel, Israel, Schrijvers en Veldhoen ten toon spreid den. Misschien hadden Flinkevleugel en Veldhoen meer naar voren moeten gaan om openingen te maken? „Ze speelden ook wel wat onder druk", aldus Neville. Maar daar geloven we niet in. De beide backs en vooral Flinkevleugel heb ben gedaan wat ze konden. Dat de vonk van de inspiratie uit de defensielinie niet overflitste op de voorhoede kan men Schrijvers en zijn kornuiten niet kwalijk nemen. De getergde bondscoach kon slechts tegen het einde al zijn hoop op de uitstekend spelende Schrijvers vesti gen. „Daan, Daan", riep hij wanhopig. (Van onze sportredactie) „Daan, Daan"; er lag wanhoop in de stem van Denis Neville bij het uitroepen van de naam van de man, die zijn ver trouwen in het Nederlands elftal moest herstellen. „Daan, Daan naar voren" schreeuwde hij vanaf het reservebankje. Het leek de bondscoach hét redmiddel. Een uiterst, irreëel misschien, middel om de Zwitserse ploeg te kloppen. Schrij vers gaf gehoor aan de wenk van Ne ville, tien minuten voor het einde van de wedstrijd geuit. Maar de Eindhovense voetballer („zou ik even hebben kunnen doen wat die anderen verder de hele wed strijd niet konden? fylaar ach je pro beert het natuurlijk") nam de zorgelijke trekken op het gespannen gezicht van Neville niet weg. En dus verklaarde de bondscoach na afloop: „0-0 is geen stand om tevreden over te zijn. Er was te wei nig fut bij de voorhoedespeiers. Het was typisch Nederlands voetbal, te statisch. Het zit in de mentaliteit, ze knokken er niet voor". Neville ontevreden, ook over de dekking op het middenveld en als con trast: „onze jongens lieten zich afdekken en namen dan niet het initiatief om vrij te komen." Schrijvers hier in actie tegen Hops had zijn goede vorm weer terug. Neville's „jongens" zelf waren ook niet tevreden. Algemeen was de verwachting zoals Pieters Graafland, die vertolkte met „ik had toch wel gerekend op een overwinning met twee doelpunten ver schil". Zijn opmerking „maar zij moeten in Zwitserland winnen. Wij kunnen dan vrijuit spelen", leek dan nog wel hoop vol, maar de werkelijkheid is niet zo'n optimistische kijk waard. De spelers we ten dat de kans om naar de wereld kampioenschappen te gaan, volgend jaar in Engeland, na het gelijke spel van gis teren, „vrijwel nihil, of zeg maar hele maal verkeken is", zoals Rinus Israel het De Zweedse scheidsrechter Boström, die zijn negende interlandont moeting (Nederland- Zwitserland) een goede wedstrijd vond en met dat oordeel de publieke mening niet benaderde. Boström zelf leidde onder de ogen van vele UEFA-heren de wedstrijd voortreffelijk. Moeilijk, meende hij, had hij het in het geheel niet gehad. uitdrukte. De achterspelers hadden zich overigens niet zo veel te verwijten. „Daan is een goede spil en het is prettig om weer naast hem te voetballen", zei Is rael en „Het is leuk en safe temidden van de DWS-ers", meende Schrijvers. Uit het feit, dat die combinatie elkaar weer goed aanvoelde was veel van de zekerheid van de achterhoede verklaard. Debutant Burgers was evenmin onvol daan over de interland, althans voor zover het zijn eigen spel betrof. Burgers vond het overigens tegen het verdedigen de Zwitserse spel, „rot voetballen" en had als bezwaar tegen zijn voorhoede: „de vleugels kon je niet vinden". Jacques Swart, een voetballer, die zelf bij Ajax rechtsbuiten is en in het Nederlands elf tal clubgenoot Prins op rechts en clubge noot Keizer op links zag staan, oordeel de niet over zijn collega's, die zelf trou wens ook opmerkelijk stil waren. Keizer vooral. De Amsterdammer, bejubeld, soms, maar gisteren slechts een enkele maal, weerde in de kleedkamer vragen af. Zijn, „het zit er weer op Corrie", tot Veldhoen, gaf toch wel iets weer van zijn gemoed, dat niet zo vrolijk leek. Co Prins was ook somber. „Het ging niet best op rechts", verklaarde veel. Maar evenmin als van Zaankanters Piet Krui ver en Henk Groot kwam er een verkla ring over het zwakke spel. Jubeltonen waren gisteren toch vreemd

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9