Mende en Schroder zegevieren over conservatieven in de CDU HET WEER Soepeler politiek tegen de DDR lijkt niet uitgesloten Vroeg opstaan om komeet te zien UST Politie dacht eerst aan een grap Minister Suurhoff wil desnoods een wijziging van de grondwet Wie weet met minder geld meer te doen? Een idee voor Vondeling? Westduitse regeringscoalitie op de valreep gered Huurcompensatie 1.25 percent Overbruggi ng Vijf jaar voor poging tot vergiftiging Is „Akti" de berging wel waard? Smith wijst missie van Gemenebest af Sanering autorijschoolwezen Min. Vondeling: Voor modieuze dames- en feenerkleding OPHEFFINGS UITVERKOOP aparte stijl lage prijzen modehuis Bonneterie Modelux ANEGANG 8 Het woord is aan Oostelijke wind Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 10 In de Vishal en op zee5 Ferdinand8 Radio en tv 11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy 10 Sport 1^ Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Regering akkoord Twee opvattingen TEL. 8166 Bankroof Tilburg Wim Sonneveld gaat filmen Soekarno tussen PKI en leger pagina 3 Kinderboek bekroond pagina 11 50e JAARGANG NUMMER 293 DINSDAG 19 OKTOBER 1965 Kantoer: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ÏJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSËN-ljMUlDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Jersey, een eiland met meer geld dan ruimte, heeft besloten de lengte van automobielen te belasten. De 65.000 inwoners van het eiland hebben tezamen dertigduizend perso nenautomobielen, waarvoor achthon derd kilometer weg beschikbaar is. Door de nieuwe belasting wil men geld bijeen brengen voor de aanleg van nieuwe wegen en de inwoners aan moedigen kleinere auto's te kopen. Personenautomobielen tot 3,30 me ter zullen per jaar acht pond kosten, tot 3,60 meter tien pond, tot 4,20 me ter vijftien pond, tot 4,50 meter twin tig pond, tot 4,80 meter vijfentwintig pond en daarboven dertig pond. ^Gen. Cronjéstraat 48 WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U I Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. Austin Dobson: Liefde sluipt ongemerkt binnen; zij vertrekt echter met rumoer en ver nieling. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en over het algemeen weinig bewolking. Matige ooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) LEIDEN Men zal er vroeg bij moe ten zijn om de in september ontdekte komeet Ikeya-Saki te zien. Weliswaar be looft het passeren van de zon door deze komeet het boeiendste hemelschouwspel van de eeuw te worden, maar juist door dat de zon zo dicht wordt gepasseerd zal het verschijnsel alleen in de vroege och tenduren waarneembaar zijn. Bij onbewolkte hemel verscheen de ko meet vanochtend ongeveer zes uur boven de horizon iets rechts van de plaats waar een uur later in het oosten de zon op komt. De staart van de als een zeer hel dere ster schitterende komeet was onge veer evenwijdig aan de horizon naar rechts. Enige tijd later verdween de ko meet voor het oog, toen de lucht te hel der werd verlicht door de opkomende zon. Woensdagochtend verschijnt de komeet nog iets kortere tijd voor zonsopkomst op ongeveer dezelfde plaats. Donderdag belooft het verschijnsel het mooist te worden. Dan trekt van de aar de af gezien de komeet recht voor de zon uit als een ongewoon heldere ster, zo hel- Franz Josef Strauss Gerhard Schroder De regering acht de door de Stichting van de Arbeid aanbevolen huurcompensa tie van 1.25 (met een minimum van 2 per week) aanvaardbaar. Zoals be kend heeft de Stichting hiertoe vorige week geadviseerd. Met betrekking tot de compensatie ten behoeve van de bejaar den wordt door de regering meegedeeld, dat overeenkomstige maatregelen als bij de huurverhogingen worden voorbereid. Advertentie der dat het hemellichaam ook overdag dicht bij de zon zichtbaar zal zijn. Bij vorige gelegenheden dat een ko meet de zon zo dicht passeerde als Ikeya- Saki thans gaat doen was dit tenminste het geval, namelijk in 1843 in 1882 en laatstelijk in 1887. Al deze voorspellingen zullen alleen uit komen, als de komeet zich gedraagt zoals men verwacht, en als de hemel onbe wolkt is. Het is nog niet te voorspellen, wat er van de komeet zichtbaar zal zijn na het passeren van de zon op donderdag. ook van wanten. Hier wordt een hangbrug over de Severn gebouwd, die een pontje gaat vervangen, waarvoor de auto's op de voorgrond nog staan te wachten. Het oude veerhuis wacht na de overbrugging een rustige tijd, beschermd onder het brugdek en van zijn klanten beroofd. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regerings coalitie is gered. Opnieuw zullen de Christen-Democraten van Erhard samen met de Vrije Democraten van Mende een regering vormen. Tot diep in de afgelopen nacht duurde de har de strijd tussen de onderhandelaars van de C.D.U./C.S.U. en de F.D.P. De Vrije Democraten hebben hun zin ge kregen: partijvoorzitter Erich Mende blijft minister voor „zaken geheel Duitsland betreffende". Over de ver dere zetelverdeling was vanmorgen officieel nog niets bekend. Ochtend bladen meldden dat de F.D.P. op nieuw de ministeries van Justitie, Financiën en Ontwikkelingshulp zal gaan bezetten. Wel is het waar schijnlijk dat de C.D.U./C.S.U. er in is geslaagd bepaalde afdelingen aan Mendes ministerie te onttrekken. Vaststaat dat de voorzitter van de Beierse C.S.U., de oud-minister van De fensie, Strauss, een ferme nederlaag gele den heeft. Hij heeft tegen iedereen die het horen wilde, verklaard dat noch mi nister Schroder, Buitenlandse Zaken, noch Mende op hun posten zouden terugkeren. Dit is nu toch gebeurd. Maar ook kanselier Erhard is „omge vallen". Erhard had Strauss beloofd dat Mende niet zou terugkeren. Strauss gaf daarop zijn toestemming om Schroder op nieuw te benoemen. In de harde coalitie-onderhandelingen is ook een strijd tussen twee opvattingen in de buitenlandse politiek uitgevochten. Strauss, daarbij gesteund door oud-kanse- leid hebben Eugen Gerstenmaier, voorzit ter van de Bondsdag worden. Morgen kiest de Bondsdag de bondskan selier. President Lübke zal Erhard aan de Bondsdag voorstellen. Niemand twijfelt aan zijn herbenoeming. Daarna zal Er hard zijn kabinet aan de Bondsdag pre senteren. De leden van het kabinet wor den door de president benoemd, op voor dracht van de kanselier. Nog steeds is niet helemaal zeker of Lübke de benoe mingsoorkonde van zijn persoonlijke vij-' and en politieke tegenstander, de minis ter van Buitenlandse Zaken, Schroder wil tekenen. Over de juridische consequenties van een eventuele weigering bestaat on der de staatsrechtsgeleerden verschil van mening. De Oosterscheldebrug mag een heel karwei zijn, in Engeland weet men Ook voor U het juiste adres Na de roofoverval op de AMRO-bank in Tilburg wil de Tilburgse politie op korte termijn met de vele in Tilburg gevestigde bankinstellingen overleggen om te komen tot een beveiligingssysteem. Als de AMRO-bank over een alarminstallatie had beschikt die met het Tilburgse hoofd bureau van politie was verbonden, dan zouden de bankrovers waarschijnlijk min der kans gehad hebben te ontkomen. Het eerste alarmtelefoontje heeft wei nig effect gesorteerd. De politieman, die de telefoon aannam is waarschijnlijk met de herinnering aan een als grap be doelde „overval" van enkele studenten een week tevoren op een andere bank in het centrum van Tilburg op zijn ge mak naar de ongeveer één kilometer van het politiebureau gelegen bank gefietst om eens poolshoogte te gaan nemen. Vóór hij er aankwam was de recherche ook van andere zijde gealarmeerd. Pas toen kwam de politie in actie. Na de alarmering hepft het ruim 20 mi nuten geduurd eer de grenspost in Goirle werd gewaarschuwd. De Tilburgse politie letterlijk handelend volgens haar in structies waarschuwde eerst de rijks politie in Goirle, die op haar beurt de douane alarmeerde. Juist tijdens dat laat ste telefoontje passeerden de rovers de grens. De Tilburgse politie heeft tal van me dedelingen ontvangen van het publiek over de route, die de rovers door de stad hebben gevolgd om zo snel mogelijk de grens te bereiken. De beide auto's heb ben op de razendsnelle rit stoplichten ge negeerd en levensgevaarlijke manoeuvres uitgehaald. DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN lier Adenauer en bondsdagpresident Ger stenmaier, zijn voor een starre politiek te genover Oost-Duitsland. De Vrije Demo craten proberen deze verstarring met al le mogelijke maatregelen te doorbreken. Ze komen daarmee dichter bij de reali teit van de huidige situatie dan de conser vatieve garde. Ook Schroder is voor een soepeler poli tiek tegenover het oostblok. Daarom poog den zijn tegenstanders hem te isoleren. Deze opzet is mislukt. Vanmiddag om vier uur vergadert de nieuwe, negentien september gekozen Bondsdag. Opnieuw zal, nu de coalitie-on derhandelingen tot overeenstemming ge- De Arnhemse rechtbank heeft een 25- jarige magazijnbediende uit Wijchen conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij zou 6 januari van dit jaar getracht hebben zijn broer van het leven te beroven door een ratten-verdel- gingsmiddel in zijn koffie te doen. Over de berging van het Griekse s.s. Akti, dat zondagmorgen brandend in de Europoort aan de grond werd gezet en kapseisde, is nog geen beslissing geno men. Het staat te bezien of de bergings- kosten niet hoger zullen zijn dan het be drag waarvoor het schip is verzekerd. Ge ruimd zal het echter moeten worden. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM Een van de bekend ste Nederlandse kleinkunstenaars, Wim Sonneveld, begint zijn vleugels nu ook naar de internationale showbussiness uit te slaan. Nadat hij al enige tijd in Holly wood had rondgekeken en een contract met de BBC getekend voor een show voor de Britse tv, heeft hij nu plannen te gaan filmen. Hij zal de hoofdrol spelen in een pro- dukt, dat in een Nederlands-Britse versie wordt gemaakt. Het draaiboek wordt ge vormd door een komische triller, waarin Sonneveld de detective is en waarin de bende bestaat uit vrouwen. De regie van de film zal worden gevoerd door de door de Beatlefilm bekend geworden Richard Lester. Wanneer de film in roulatie zal komen is nog niet bekend. Premier Ian Smith van Rhodesië (rechts) heeft laten weten niets te voelen voor het Britse voorstel een missie van Gemenebest-premiers naar zijn land te sturen die moet pogen een compromis te vinden in de kwestie van de onafhankelijk heid van zijn land. (Telefoto). SALISBURY (Reuter en AP) Het is mogelijk dat binnen enkele dagen een be slissing wordt genomen over een eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring van Rhodesië. Dit maakte premier Ian Smith gisteren bekend. Een missie van pre miers van het Gemenebest naar Salisbu ry wijst de Rhodesische regering van de hand. Aan Reginald Garfield Todd, voormalig premier van Rhodesië is bewegingsbeper king opgelegd. Hij mag zich een jaar lang niet buiten zijn boerderij begeven. Waarom deze maatregel tegen hem wordt toegepast is nog niet bekendge maakt. Todd heeft zich de laatste maanden her haaldelijk uitgesproken voor een meer derheidsbewind in Rhodesië. De ministerraad van de Organisatie voor de Eenheid van Afrika heeft in Ac cra eenstemmig een resolutie aanvaard waarin van Groot-Brittannië wordt ge ëist, onmiddellijk de Rhodesische grond wet van 1961 buiten werking te stellen. De minister van Verkeer en Waterstaat de heer Suurhoff, is van mening, dat voor het nemen van maatregelen tegen niet- bekwame auto-rij-instructeurs aanleiding bestaat. Ter voorkoming van misverstand zegt de minister dat rijinstructeurs. die niet in het bezit zijn van een VAMOR- diploma of A.N.W.B.-diploma, of die niet bij een bond zijn aangesloten die aan zijn leden eisen van vakbekwaamheid stelt, niet als onbekwaam tot het geven van rij-onderricht mogen worden beschouwd. De bewindsman beraadt zich over de vraag of zonder wijziging van artikel 208 van de Grondwet een sanering van het rijschoolwezen kan worden verkregen. Zou dit beraad negatief uitvallen, dan is hij bereid met zijn ambtgenoten van Binnen landse Zaken en van Ondèrwijs en We tenschappen overleg te plegen over een mogelijke wijziging van artikel 208 van de Grondwet, dat betrekking heeft op de vrijheid tot het geven van onderwijs. Tegen rijscholen die slecht materieel gebruiken kan worden opgetreden door dat de politie sedert de jongste wijziging van het Wegenverkeersreglement bevoegd is van motorrijtuigen die niet voldoen aan de wettelijk gestelde eisen, de kente kenbewijzen in te vorderen. Pas na af doende herstel worden de kentekenbewij zen teruggegeven. Een preventieve con trole op de onderhoudstoestand van les auto's is pas mogelijk bij een verplichte periodieke keuring van alle motorrijtui gen. De Commissie Veiligheid Wegverkeer beraadt zich over deze mogelijkheid. In afwachting van het advies van deze commissie wordt getracht voor auto's, die zonder chauffeur worden verhuurd, een periodieke keuring op vrijwillige ba sis tot stand te brengen. Het is de be doeling, dat auto's, die regelmatig worden gecontroleerd, van een duidelijk kenmerk worden voorzien. Onderzocht zal worden, of een dergelijke regeling ook voor les auto's mogelijk is, aldus de minister in zijn antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Peijl (C.H.U.). De minister van Financiën, dr. ir. A. Vondeling, deed gisteravond in een politie ke televisie-uitzending van de P.v.d.A. een appèl op de Nederlandse bevolking. Hij vroeg iedereen, die mogelijkheden voor de overheid ziet om met minder geld meer te doen, dit in een brief aan hem of een der andere ministers te schrijven. De bewindsman zei over de aangekondig de belastingverhogingen „de club van mi nisters heeft besloten de contributie met zes percent te verhogen". In zijn betoog liet hij uitkomen dat hem er alles aan gelegen is tot bezuiniging op de overheidsuitgaven te komen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1