President Soekarno is tussen PKI en leger terechtgekomen Djakarta lijkt nog steeds op een belegerde vesting Vredesmars in VS voorbereid Natuurzuivere Onbegrijpelijke traagheid van hogere rechtbank in Oostenrijk Johnson geneest zeer langzaam NEDERLAND EN DE WEST Washington tegen Frans militair plan 1 Van dag tot dagj Rajakovitsj op vrije voeten Fransen boycotten EEG ook in het Europese parlement Dr. H haarlems matrassenhuis DINSDAG 19 OKTOBER 1965 3 uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Ver vooruit Somber Johnson veroordeelt de anti- Vietnam-acties frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Uitlevering gevraagd Tijd voor de bollen Plant NU de voorjaars pracht van straks. Kies een goed sortiment. Dan begint het voorjaar vroeger, duurt de lente langer. Raadpleeg uw hovenier. Hij kent de „grond-wet" van uw tuin. Voor een tuin vol plezier raadpleeg uw hovenier Het is de moeite waard eens duidelijk te beseffen dat het begrip .koude oorlog" in onze dagen beter blijkt te passen op de verhouding tussen de Verenigde Staten en Frankrijk, dan op de betrekkingen tussen de Westelijken en de Sovjet-Unie. Tamelijk ongemerkt maar toch snel zijn de relaties tussen Oost en West afgesle pen tot bijna normale althans ongevaar lijke competities op diplomatiek en com mercieel terrein. Even ongemerkt en even snel is een toestand van stevige rivaliteit ontstaan tussen Frankrijk en de Verenigde Staten, waarbij Washington zich enigszins heeft verkeken op de ge- isoleerde positie van De Gaulle. Want te gen wil en dank heeft West-Europa in ve le opzichten de richtlijnen van de Franse president aanvaard en toegepast, terwijl het bij hoog en laag blijft verklaren dat De Gaulle de Europese samenwerking op dood spoor heeft gebracht, de Europese eenheid heeft vermoord en de betrekkin gen in het Atlantische blok heeft vertroe beld. Er is een zeer ernstige crisis ophanden in de verhoudingen binnen het Atlanti sche blok, dat staat vast. Er is even zeer een crisistoestand in de Europese sa menwerking ingetreden, waarbij vooral de positie van West-Duitsland in het ge ding is gekomen. Maar dat wil niet zeg gen, dat er louter verliezen zijn geboekt. De Franse inzichten in de regeling van Europese geschillen blijken heel wat reëler en gezonder dan die, welke onder Duitse inspiratie uit Amerikaanse koker zijn gekomen. Men kan de Westduitsers niet kwalijk nemen dat zij aan de her eniging van hun land zijn blijven vasthou den, maar wel dat zij nooit nagedacht hebben over de offers, die zij daarvoor zouden moeten brengen. Zij hebben hun eenheidsstreven slechts gebruikt om de Sovjet-Unie te irriteren en heel Oost-Eu ropa nieuwe angst voor de Duitse hege monie in te boezemen. De Franse presi dent heeft niet voor niets gebroken met de Adenauer-doctrines, die iedere toenade ring tot Rusland blokkeerden. Zijn diplo matieke „gruweldaden" tegenover Wash ington, Londen en Bonn hebben de situa tie heel wat sterker doen opklaren dan de eeuwig herhaalde verzekeringen van alle andere Westelijke diplomaten dat zij voorstanders van een verenigd Duitsland waren. Het is nu duidelijk dat de Franse diplomatie bruikbare richtlijnen voor de Europese diplomatieke samenwerking geeft: samenwerking tegenover de her rijzenis van een sterk, met atoomkracht bewapend Duitsland en tegenover een Amerika dat die hernieuwde Duitse -nacht tegen de Sovjet-Unie wenste te gebruiken. De Franse gedachte is gezonder, minder gevaarlijk en voor alle Westeuropese lan den minder riskant: een getemporiseerde verbinding tussen de beide Duitslanden, aanvaarding van de Oder-Neisse-grenzen en verhindering van verdere atoombewa pening in Europa, dus ook van een even tuele Duitse atoombewapening. Onder die omstandigheden kan de Sovjet-Unie aan de Europese ordening meewerken en deel nemen in een garantieverdrag. Het is al jaren duidelijk dat de Euro pese integratie afhankelijk zou blijken van de vraag, of de Europese geschillen zouden kunnen worden geliquideerd. De Europese eenheidsstrevers hebben voor het gemak stilzwijgend aangenomen, dat „Europese eenheid" zou ophouden aan het ijzeren gordijn en dat ook de Scan dinavische landen erbuiten zouden blij ven. Dit romp-Europa heeft geen levens vatbaarheid, zelfs geen basis gekregen. Een integratie over het hele werelddeel, Oost-Europa incluis en met inbegrip van de noordelijke landen, kan voor de toe komst eindelijk datgene opleveren wat tenslotte door alle Europeanen gewenst wordt: een gezond, veilig en ontgrensd Europa dat op dezelfde rang als de Ver enigde Staten kan meepraten over we reldproblemen. En al regent het caricaturen van De Gaulle, al dalen de verwijten en schimp scheuten op hem neer, er is tot dusver in heel Europa geen man aan te wijzen die in de chaotische en wisselvallige na oorlogse geschiedenis van dit werelddeel in staat is gebleken een positiever denk beeld op te bouwen uit de voorhanden zijnde mogelijkheden. l/WWWWWWWVWWWWVWtfWWWWMfWVWWWWWWVWWWWWVWAni IVWM/M/WWW/VWUWWtAAMAWWVVIWWVtfWWVWVVVVWWUVIft Advertentie h. de graaff (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) drama van de 30ste september gespeeld? Ik zag hem in het paleis bij de installa- DJAKARTA. Voor zover presi dent Soekarno nu nog vrij is om zelf een politieke oplossing te bekoksto ven, en zich los kan maken van de versterkte invloed van het leger, zal hij rekening moeten houden met de consequenties van het verbieden van de Indonesische communistische par tij. Volgens het persbureau Reuter zou het verbod evenwel alleen voor het gebied van Djakarta gelden. Communisten, die buiten de partij stonden, zouden bij de Indonesische president aangedrongen hebben op de vorming van een zogenaamde „Persa- tuan Kommunis Indonesia", een ge zuiverde versie van de huidige P.K.I. Deze nieuwe P.K.I. zou zich los ma ken van Aidit, voorzitter van de thans zeer gecompromitteerde communis tische partij, en zich op een nationa listische leest schoeien, dat wil zeggen onafhankelijk zijn van zowel Moskou als Peking. Op een van de talrijke demonstraties van de laatste dagen, werd door de so cialisten, katholieken, en de islamitische partij echter al stelling genomen tegen een neo-P.K.I. Een van de voorzitters van de islamitische partij betoogde op een massabijeenkomst dat de nieuwe P.K.I. niets van de oude zou verschillen en waarschuwde voor het gevaar van mis leiding door de communisten. Maar met dat al was de Indonesische communistische partij met haar strikte discipline en kadertraining de andere po litieke partijen ver vooruit. De partij was erin geslaagd een „nieuwe Indonesiër" te creëren, iemand met plichtsgevoel, ver antwoordelijkheidszin en doelbewustheid. Dat zijn allemaal schaarse attributen in een land dat wel collectief, maar niet in dividueel zijn onafhankelijkheid heeft ver wezenlijkt. Niettemin blijven de feiten zich opstape len dat de communistische partij achter de mislukte staatsgreep van 30 septem ber stond. Luitenant-kol. Oentoengs ver klaring, dat de opstand nodig was om een door Amerika geïnspireerde machtsgreep te voorkomen, valt onmiskenbaar in de categorie van linkse propaganda. Aanhou dende maar oncontroleerbare geruchten, melden dat in de nacht van de 30ste sep tember P.K.I.-leider Aidit en Oentoeng samen in het presidentiële paleis werden gezien. Er blijven op talrijke punten vraagte kens. Welke rol heeft dr. Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken, bij het tie van generaal-majoor Soeharto als de nieuwe chef-staf van het leger door pre sident Soekarno. Minister Soebandrio maakte toen een sombere indruk. Hij scheen voortdurend met zijn ge dachten ergens anders te zijn, en toen president Soekarno zijn naam noemde als een van degenen die mee moesten helpen om de doelstellingen van de revolutie te verwezenlijken, keek hij bijna pijnlijk ge troffen op. Intussen gaan de zuiveringsoperaties van het leger in Djakarta voort. Gisteren werden onder anderen dr. Aroean, procu reur bij het Indonesische hooggerechtshof en Soekirman, directeur van radio-Dja karta gearresteerd. Van het persbureau WASHINGTON (Reuter en AFP) Op 27 november zal in Washington een mars voor de vrede gehouden worden onder auspiciën van vooraanstaande Amerika nen zoals de schrijver Arthur Miller, de acteurs Tony Randall en Robert Ryan, dr. Albert Sabin en rabbijn Jacob Wein stein. President Johnson maakt zich bezorgd over de demonstraties tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam, die dit week einde in enkele Amerikaanse steden zijn gehouden. Johnson heeft deze kwestie met verscheidene medewerkers bespro ken. Hij is van mening dat de demonstran ten het slachtoffer zijn geworden van communistische uitbuiting en hij was ver baasd dat er Amerikanen blijken te zijn die over hun land denken op een manier „die niet in overeenstemming is met het nationale belang, en op een manier die onze tegenstanders een vals beeld geeft". De president wil dat het ministerie van Justitie zo snel mogelijk het onderzoek afmaakt dat het begonnen is onder be paalde groeperingen die met de demon straties te maken hebben gehad. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Ball zei gisteren dat de manifestaties tegen de oorlog in Viet nam wellicht bij de Noordvietnamezen valse verwachtingen wekken en zo de oor log in Zuidoost-Azië verlengen. „Washing ton spant zich buitengewoon in om de ambassades van landen die contact heb ben met Hanoi van de ware betekenis van de demonstraties op de hoogte te stellen, in de hoop dat aan de Noordvietnamese leiders de ware feiten worden meege deeld," aldus Ball. Antara zijn nu al 31 journalisten opge pakt. Djakarta biedt nog steeds het beeld van een stad in staat van beleg. Tijdens de plechtigheid op het paleis, waarbij gene raal Soeharto werd geïnstalleerd als de opvolger van de vermoorde generaal Ya- ni. stond een cordon van troepen van de Siliwangi-divisie om het gebouw. Lucht afweergeschut, tanks en kanonnen ston den opgesteld als een ijzeren welkom voor de tientallen generaals en buitenland se militaire attachés die de plechtigheid bijwoonden. Ook binnen het paleis wemel de het van lijfwachten en detectives. Advertentie Van onze correspondent) WENEN. Erich Rajakovitsj, de vriend en vertrouwensman van Eich- niann, is weer op vrije voeten. Hiervan waren de Weense redacties noch het semi-officiële persbureau in Wenen op de hoogte. Het ministerie van Justitie gaf echter de gevraagde bevestiging. Rajakovitsj was de juridische adviseur joodse zaken" in Den Haag die twaalf augustus 1942 het telexbevel onderteken de waardoor een groot aantal joden van Nederlandse afkomst op transport werd gesteld om vergast te worden. Begin maart van dit jaar werd hij tot 2 Vz jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had ech ter bijna twee jaar in voorarrest geze ten. Deze tijd werd van zijn gevangenis straf afgetrokken. Hij moest daardoor nog slechts 7% maand uitzitten. Dat is gebeurd en derhalve kon Rajakovitsj zijn cel voorgoed verlaten. In zoverre is dus deze zaak juridisch gezien in orde. Doch er blijft iets onbegrijpelijks over. Nadat het vonnis in maart was geveld, tekende de officier van Justitie onmiddel lijk hoger beroep aan. Hij eiste een ho gere straf. Het hogere gerechtshof heeft Vk maand de tijd gehad deze eis te toet sen. Het heeft nog altijd geen uitspraak gedaan, zodat Rajakovitsj geen zwaarde re straf werd opgelegd. Wanneer de hogere rechtbank later een nieuw vonnis zou vellen en een zwaardere straf zal opleggen wat bijna onwaar schijnlijk is zal Rajakovitsj beslist on bereikbaar zijn voor de Oostenrijkse jus titie. Hij heeft genoeg mogelijkheden om naar het buitenland te gaan. Hij zal dit zeker doen. Deze man, die men „de moordenaar achter de schrijftafel" ge noemd heeft, bezit in Milaan een grote exportfirma die tijdens zijn gevangen schap door zijn zoon werd beheerd. Vooral door de handel met landen ach ter het ijzeren gordijn is hij een zeer gefortuneerd man geworden. Het is een schande voor de Oostenrijkse justitie dat zij het hoger beroep met opzet of uit nalatigheid zo traag behandelt. Het ge volg is dat er geen hogere straf werd op gelegd aan de man die volgens het oor deel van de Oostenrijkse rechtbank in maart van dit jaar werkelijk schuldig is aan de moord op een groot aantal on schuldige en weerloze mensen. Na het bekend worden van de vrijla ting van Rajakovitsj heeft het Nederlands Auschwitz-comité het volgende telegram gezonden aan minister-president mr. J. Cals: „dringen aan om Oostenrijk onmid dellijk uitlevering te vragen van Rajako vitsj voor zijn aandeel in de deportatie en vernietiging van ruim honderdduizend Ne derlandse Joden". STRAATSBURG De Franse gaullisti sche afgevaardigden hebben maandag bij het begin van de oktoberzitting van het Europese parlement in Straatsburg de lijn van de Franse regering doorgetrok ken en een boycot aangekondigd op alle punten, waarop het Europese parlement werkt aan verdere ontwikkeling van de Europese integratie. De gaullistische fractie zal niet mee werken aan „nieuwe verplichtingen", zo lang de E.E.G.-crisis niet is opgelost. WASHINGTON (Reuter) President Johnson zal langer nodig hebben voor zijn volledig herstel. Dat is maandagavond in Washington bekendgemaakt. Men had er op gerekend dat zijn genezing zes weken zou duren. Voorlopig zal hij in het zie kenhuis blijven waar hij nu elf dagen vertoeft. De president heeft weer een onrustige nacht gehad en heeft nog steeds pijn. Het koninklijk bezoek dat dezer dagen is afgelopen, vestigt andermaal de aan dacht op de West, en daar mee op de verhouding van ons land tot deze „overzeese delen van het koninkrijk" een benaming die ingang heeft gevonden toen in 1954 het Statuut voor het konink rijk gereed kwam. Wat is die West precies, die zo weinig Nederlanders uit eigen aan schouwing bekend is? Het zijn, van ons land uit gezien, ver weg gelegen gebieden, het een de Nederlandse Antillen bestaand uit een reeks niet heel grote eilan den en het ander een flink stuk land aan de noordkust van Zuid-Amerika. Terwijl de eilanden vrij dicht bevolkt zijn, is het tegendeel het ge val met Suriname. Ook in an der opzicht verschillen Suri name en de Nederlandse An tillen heel sterk in karakter. Ogeschijnlijk is Suriname het meest Nederlandse deel van de West, want de bevol king is er goed met onze taal vertrouwd en de sociale bovenlaag spreekt er zelfs uitsluitend Nederlands. Op de Antillen daarentegen spreekt men van hoog tot laag Papia- ments, althans op de drie Be nedenwindse eilanden en dan weer voor zover men ginds geboren is. Op de Bo venwinden, een groepje van drie kleine eilanden (waar van er één nog voor de helft Frans is), spreekt men En gels, ook wel eens Frans, maar Nederlands is er een vreemde taal. De leefwijze is alweer to taal verschillend de Antil len met hun droge klimaat waren aangewezen op han del en scheepvaart en zij verkregen een vrij grote ma te van voorspoed toen op Cu rasao en Aruba, in de jaren twintig, grote olieraffinade rijen werden gevestigd. Suri name, achteraf gelegen, en zonder diep water, was van oudsher een plantagegebied dat na het ten ondergaan van de meeste van die plan tages trachtte te leven van kleine landbouw. Pas toen de Amerikaanse ALCOA (alumi nium) maatschappij op grote schaal bauxiet ging afgra ven, kwam Suriname wat meer in het wereldverkeer zonder ook maar bij benade ring die welstand te verkrij gen welke de Antillen aan de olie dankten. Nog voordat het Statuut voor het koninkrijk werd af gekondigd, was het duidelijk dat het levenspeil in Surina me belangrijk verbeterd diende te worden een ver betering die slechts kon ko men met belangrijke finan ciële steun van Nederland. Was die achterwege gebleven dan zou Suriname verder zijn verpauperd. Het Welvaarts plan en vervolgens het Tien jarenplan, nu beide alweer achterhaald en aangevuld door allerlei nieuwe projec ten, moesten Suriname tot welvaart brengen. Met alle fouten die nu eenmaal aan mensenwerk kleven kan men toch wel zeggen dat deze doelstelling voorlopig bereikt is met de nadruk evenwel op „voorlopig", want wat niet gelukt is, is om een blij vende basis te vinden voor verhoogde welvaart. Mis schien komt het daar op den duur toe, maar dan toch al- alleen wanneer voorshands wordt doorgegaan met een vrij forse ontwikkelingshulp. In 1954, toen het Statuut begon te werken, was er op de Nederlandse Antillen geen on middellijke behoefte aan ont wikkelingshulp. Sedertdien is echter de werkgelegenheid in de raffinaderijen zodanig achtergebleven bij de groei van de werkzoekende bevol king, dat men wél op Neder landse hulp aangewezen raak te. Bedriegen de tekenen niet, dan zal ook deze vrij lang moeten worden voortge zet wil men tot een blijvende verbetering komen. Een koninklijk bezoek is een goede gelegenheid tot be zinning over de toekomst met name de toekomstige verhouding van de West tot ons. In Suriname en in de Nederlandse Antillen heeft men thans een grote mate van zelfbestuur en in princi pe zijn slechts de buiten landse betrekkingen en de de fensie wat in de ambtelijke taal heet „koninkrijksaange legenheden". Nu zijn er buitenlandse be trekkingen, die Suriname in teresseren maar die Neder land betrekkelijk koud lateh men denke bij voorbeeld aan de relaties met het buur- land Brits Guyana, dat in de laatste jaren een nogal bewo gen ontwikkeling heeft door gemaakt. Ja, men kan ge rust zeggen dat alles wat speelt in en om het Caribi sche gebied en in het noorden van Zuid-Amerika in de eer ste plaats betekenis heeft voor de West en pas in de tweede plaats voor Nederland. Niet denkbeeldig is ook dat er te gengestelde belangen bestaan, zoals wanneer een Ameri kaanse zowel als een Neder landse onderneming dingt naar een concessie. Dan is er de hoogst belangrijke zaak van het lidmaatschap der Verenigde Naties, waarin elk land de bekroning ziet van zijn zelfstandigheid, maar waarbij de West, onder de te genwoordige verhoudingen, nooit anders kan optreden dan als een aanhangsel van Nederland, met één of twee leden opgenomen in de Ne derlandse delegatie. Het is in deze sfeer, dat wij groeiende moeilijkheden verwachten tenzij Neder land tijdig besef opbrengt voor het feit, dat er verlan gens in de West zijn die het eenvoudig niet kan beharti gen. Beschouwen wij eens na der hoe de dingen nu gaan. Een aantal Westindiërs met grote capaciteiten is be noemd in hoge Nederlandse diplomatieke rangen een juiste geste, maar niet af doende. Want een diplomaat, ook al is hij ambassadeur, is een uitvoerder van instruc ties en niet de opsteller daar van. Zo wordt een Suri naamse diplomaat, in Neder landse dienst, tot een deel van die Nederlandse dienst, hoe Surinaams hij ook moge voelen en denken. Aan de top worden konink rijksaangelegenheden behan deld door de Nederlandse mi nisterraad, voor die gelegen heid aangevuld met de ge volmachtigde ministers (ver tegenwoordigers) van Surina me en de Nederlandse Antil len in Nederland. Andermaal een fraaie constructie, maar die tegen de tand des tijds wel niet bestand zal blijken. Wij willen een vergelijking beproeven. Stellen wij eens, dat er in ons land een drie- stedenbond bestond, van Am sterdam, Haarlem en Hilver sum. Normaal doen B. en W. van Amsterdam alle zaken af, maar wanneer het nu eens gaat om typisch Haarlemse of Hilversumse belangen, dan zit er in dat college óók nog een vertegenwoordiger van deze beide steden. Als elke vergelijking gaat ook deze ergens mank, maar zij kan toch wel aantonen (vooral aan Haarlemmers of Hilversummers) dat deze wij ze van besturen zeker niet aan alle verlangens van alle bevolkingsgroepen recht kan doen. De Nederlandse West is maar een onderdeel van een veel grotere West, waarin Trinidad en Jamaica reeds geworden zijn tot onafhanke lijke staten (binnen het Brit se Gemenebest), en waarin nog menige staatkundige ver andering te wachten is. Een nauwere band met Trinidad biedt Suriname mogelijkhe den die het nu mist ook al is het een geassocieerd ge bied geworden van de Euro pese Economische Gemeen schap. Waarom? Omdat Su riname en Trinidad zijn als de goede buren, aan wie men meer heeft dan aan de verre vrienden. Maar ook om zulke banden te leggen is zelfstandigheid voor Surina me op het gebied van de bui tenlandse politiek op den duur onmisbaar. Reeds nu geeft het ontbre ken van zelfstandigheid inza ke buitenlandse politiek van tijd tot tijd aanleiding tot ze kere spanningen en tot wan begrip. Er is naar het voor komt geen enkel belang mee gediend om die spanningen te doen toenemen, en veel beter is het hun oorzaak uit de weg te ruimen. Ook daarna kun nen onze betrekkingen met de West heel goed zijn, ja, juist daardoor kunnen zij heel goed blijven. Houdt men ginds na dien vast aan de dynastieke band met Nederland, dan zul len de gebiedsdelen in de West door een personele unie met Nederland verbonden blijven. Maar het zullen dan kleine zelfstandige staten zijn die in de eerste plaats zullen streven naar goede betrek kingen met de staten in hun buurt wellicht zelfs naar nog nauwere banden, nu zich overal in de wereld bewegin gen voltrekken welke gericht zijn op de vorming van gro tere economische en politieke eenheden. Dat dit in het uit eindelijk belang van de West is, zal niemand kunnen ont kennen. Maar is het ten slot te niet evenzeer in het belang van Nederland dat deze bei de gebiedsdelen op eigen be nen komen te staan, econo misch zowel als politiek? (Van onze correspondent) WASHINGTON Er hoeft geen twijfel aan te bestaan dat alle Franse plannen voor vervanging van de NAVO door nieu we Atlantische en Europese militaire bondgenootschappen bij Washington op tegenstand zullen stuiten. De Franse op zet is namelijk kennelijk gericht op de on dermijning van de Amerikaanse militaire positie op het Europese vasteland. Dat bleek ook uit het plan dat het Fran- tijdschrift „Politique Etrangère" on langs heeft gepubliceerd. Voor Europa werd een Europees defensiesysteem voorgesteld met een vergaande integratie van het opperbevel en de strijdkrachten, maar zonder de Verenigde Staten. Maar het Franse kernwapen moet onder Frans beheer blijven „zolang er nog geen Euro pese regering" is. De aansluiting van Groot-Brittannië blijft mogelijk. Men acht het in Washington en Parijs waarschijnlijk dat De Gaulle het artikel heeft gelezen, voordat het werd gepubli ceerd. In het artikel wordt een directo rium van de drie Westelijke kernmach ten verworpen, omdat de Amerikaanse in vloed te groot zou zijn. Vroeger heeft De Gaulle dit directorium zelf voorgesteld. Ook een deelgenootschap tussen de VS en West-Europa, zoals de Duitse politicus Gerstenmaier wenst, wordt in „Politique Etrangère" verworpen. West-Europa is de militaire noofdbasis voor de Amerikanen bij de strategie tot inperking van eventuele Russische expan sie. Vele Atlantisch gezinde Amerikanen in Washington beseffen het politiek en economisch belang van de Atlantische sa menwerking. Te verwachten is dan ook dat de Ame rikanen eerder zullen pogen de NAVO zonder Frankrijk voort te zetten dan dat ze ingaan op voorstellen, waarbij de Ame rikaanse rol beperkt zou blijven tot nu cleaire garanties voor West-Europa. Ook al zou binnen dat kader een Europees veiligheidssysteem mogelijk worden, waar door allerlei Oost-Westspanningen uit de wereld geholpen zouden kunnen worden. Geen nieuwbouw Onze correspondent in Parijs meldt dat generaal De Gaulle nu officieel zijn toe stemming heeft geweigerd voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier van de SHAPE, het militaire departement van de NAVO dat in Roquencourt bij Versailles al jaren in geprefabriceerde en provisori sche barakken huist. In hoge militaire kringen van de NAVO veinsde men gis teren enige verwondering over dit be sluit. Het lag echter in de lijn der ver wachtingen. Men moet deze nieuwe en zoveelste „onthulling" dan ook zien als een zet in de Frans-Amerikaanse diplomatieke ze nuwenoorlog. Advertentie m 't#VWWVVtfWVvi#vvvvvvv)flraiiiiifvvvinf«Mnf«fMnAnfifi«iAi«n#uiAfW«AftMvviffMAiinAAn#w«M«vi/ifi#viAA#%rv«A#vv«ri'vvvvvvvvvvvv^ Traangas. De politie in Aden heeft traan gas gebruikt om een demonstratie van scholieren uiteen te drijven. Het was de derde demonstratie die deze week in het stadsdeel Crater is gehouden. De jongens en meisjes gooiden verscheide ne ruiten in.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3