Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland Papiermakers lappen voor p in Velsen-N. iter De Vries OORLOG IN VIETNAM: „Rijst met napalm" Nieuw buizennet voor industriewater in Velsen Sport en film in de herfstvakantie Geen verrassingen in volleybalstrijd Nieuw gebouw van Nutsspaarbank in IJmuiden Autotocht voor invaliden in Velsen Wielrijdster gewond in Santpoort Meer personeel bij Hoogovens IJmuiden Motor van trekker raakte in brand B. Timmers nieuw raadslid te Velsen Don Giovanni in IJmuiden Jeugd stookte vuurtje in Velsen-Noord Oostenrijkse wildjager spreekt in Haarlem Geen directiediner meer bij het Hoogoventoernooi Belphegor in Assen Groenteprijzen op de Beverwiikse veiling Havenberichten '3 DINSDAG 19 OKTOBER 1965 Missionaris vecht voor zijn leprozen in de Groene Hel" Kort nieuws Het uiterst kritische standpunt, dat door de Pacifistisch Socialistische Partij ten opzichte van de huidige gebeurtenissen in Vietnam wordt inge nomen, mag door recente uitlatingen van haar diverse woordvoerders als voldoende bekend worden verondersteld. Mede door publikaties van de on langs op de algemene vergadering van deze partij aangenomen resolutie, waarin niet alleen de politiek van Amerika scherp werd veroordeeld, maar ook de „slaafse houding" van de Nederlandse regering werd afgekeurd. Hier kon dan ook door drs. E. Schuurman, lid van de partijraad van de P.S.P. geen enkel nieuw gezichtspunt aan worden toegevoegd, toen hij maandagavond in het Cultureel Centrum in IJmuiden voor de afdeling Velsen een spreekbeurt kwam vervullen. Vandaar dat zijn betoog voorna melijk als instructief kon worden beschouwd, met de bedoeling de aan wezige partijleden en sympathiserenden in hun overtuiging te sterken. Atoombom De Velser Sportstichting organiseert in de week van 1 t/m 5 november een herfstvakantietoernooi voor de jeugd. Op de bijvelden van het Sportpark Schoo- nenberg wordt een voetbaltoernooi voor buurtelftallen gehouden. Er wordt ge speeld in twee leeftijdsgroepen, namelijk van 10 t/m 12 jaar en van 13 t/m 15 jaar. Bij voldoende deelname zal tevens aandacht besteed worden aan korfbal. Ook is het mogelijk deel te nemen aan dam- en schaakwedstrijden. Als extra attractie zijn er op woensdagmiddag 3 november twee filmvoorstellingen in het hervormd jeugdgebouw te IJmuiden-O. Woensdagmorgen 3 november zullen te vens rolschaatswedstrijden voor meisjes en jongens worden georganiseerd. Aanmeldingsformulieren voor deelname zijn verkrijgbaar bij de navolgende adressen: Velsen-Noord: C. J. Berrevoets, Geel- vinckstraat 72, IJmuiden: J. Smit, J. P. Coenstraat 57 en Th. Mooy, Kromme Mijdrechtstraat 37, Driehuis en Santpoort K. C. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1 te Driehuis. De jeug dige deelnemers moeten zich vóór 25 ok tober aanmelden. Teneinde in de steeds toenemende behoefte aan water bij de Velsense industrieën, zoals Hoogovens en de papierfabrieken te kunnen voorzien, is men enige tijd geleden begonnen met de aanleg van een nieuw buizennet, dat het benodigde water van Jutphaas naar Velsen-Noord zal overbrengen. Een net van niet min der dan 65 km lengte, bestaande uit buizen met een doorsnee van 120 cm. Hiervoor werd bij Vijfhuizen een splitsing gemaakt, waarvan één net is doorgetrokken naar de terreinen van de Amsterdamse duinwater leiding bij Vogelenzang, terwijl het andere naar Velsen loopt. Deze lei ding wordt aangelegd ten behoeve van de watertransportmaatschappij „Kennemerland", waarbij het in de bedoeling ligt het complex om streeks juli 1966 op te leveren. Het aan te voeren water is ongeschikt voor de consumptie, het wordt namelijk slechts eenmaal voorge- fïlterd, zodat het alleen voor indu striële doeleinden kan worden aan gewend. De foto geeft een overzicht op de werkzaamheden bij de rijks weg Velsen-Amsterdam, in de na bijheid van de tunnel. Verrassingen bleven in de volleybalcom petitie, afdeling IJmond, die in de sport hal in Heemskerk wordt verwerkt, ook op de tweede competitieavond uit. Tyfoon 1 won gemakkelijk van het reserve team. (15-6, 15-7 en 15-1). DEM had zeer veel moeite om het fanatieke VCIJ 2 van een gelijk spel af te houden. (13-15, 15-13, 15-6, 15-13). Het debuterende Schorpioen 1 heeft goed weerstand geboden aan het wat laconieke, met twee invallers spelende ODIN team. De betere techniek en routi ne gaf echter toch de doorslag. Het werd tenslotte 9-15, 15-11, 9-15, 12-15. Er werd slechts een wedstrijd gespeeld in de eer ste klas dames. VCK 1 moest het onder spit delven tegen de reserves van De Ken- nemers, dat een oud geroutineerd team in het veld bracht (6-15, 15-7, 2-15, 7-15). Met dit team zal in de komende compe titie dan ook ernstig rekening gehouden moeten worden. De overige uitslagen: heren tweede klas: Kennemers 3-Schor- pioen 2 0-3 (2-15, 3-15, 2-15); VCK 2-VCIJ 3 3-0 (15-9, 15-8 15-10); Kennemers 2- Schorpioen 3 1-3 (15-13, 11-15, 10-15, 12-15 Tyfoon 4-Kennemers 1 2-2 (8-15, 15-13, 11-15, 15-9); dames tweede klas: VCK 2-DEM 2 0-3 (8-15, 7-15, 6-15); Tyfoon 2-Kennemers 3 3-0 (15-9, 15-4, 15-13); Schorp. 1- Schorp. 2 3-0 (15-5, 15-0, 15-6). Een beschrijving, door de bekende Ber gense auteur Anthony van Kampen, van de grote ellende in een kamp voor me laatsen, de leprozerie in het Braziliaanse Amazonas of wel de „Groene Hel" aan de Rio Negro genoemd, heeft weerklank ge vonden bij de afdeling havendienst van de papierfabrieken Van Gelder Zonen in Velsen-Noord. Een inderhaast in het le ven geroepen actiecomité van deze afde ling heeft geleid tot een geldinzamelings actie. Het geld is bestemd voor de Neder landse missionaris pater Jan de Vries, die zich het lot van de leprozen heeft aangetrokken en probeert de ergste nood van deze ongelukkigen te lenigen. Hierin wordt hij ernstig belemmerd door gebrek aan geld. Dit geld is in de eerste plaats nodig om de honger te stillen en voor het aanschaf fen van de meest elementaire verband middelen als watten, zwachtels en medi camenten, waar de ongelukkigen slechts beschikken over wat plasticzakken om hiermede hun wonden te bedekken. Het actiecomité van Van Gelder's ha vendienst heeft in enkele dagen ruim Burgemeester mr. J. C. Bührmann zal vrijdag 29 oktober, 's middags om vier uur, het nieuwe gebouw van de stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen, gelegen aan de Kennemerlaan te IJmui den, officieel openen. Dit zal dus zijn op de wereldspaardag. De opening zal worden voorafgegaan door een samenkomst voor genodigden in hotel Royal aan de Kennemerlaan, waar de burgemeester van Velsen een openings toespraak zal houden. Daarna zal de sym bolische ingebruikneming van het bankge bouw door mr. Bührmann plaatshebben. Op vrijdag 29 dezer zal een aantal inva liden uit de gemeente Velsen een auto tocht door Noord-Holland maken. Voor de ze tocht is een route uitgezet die door een boeiend landschap met poldervergezich ten, waterpartijen, land- en tuinbouwbe drijven, boerderijtjes etcetera gaat. On derweg zal een kopje geurige koffie wor den aangeboden en omstreeks het mid daguur zullen allen gezellig aanzitten aan een welvoorziene koffietafel. De mensen, die willen deelnemen aan deze autotocht, kunnen zich tot en met 24 oktober opgeven bij: de heer J. de Meza, Bloemendaalsestraatweg 143 in Santpoort-Zuid; het verenigingsgebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort- Noord, kamer 5, 's middags; de heer J. Jaarsveld, Leeuweriklaan 22, IJmuiden- Oost; r.-k. pastorie, Dolfijnstraat 1, IJmuiden; gemeentelijke werkplaats voor minder validen, President Krugerstraat 59, IJmuiden; mevrouw Lieuwes, Wijker- straatweg 270a, Velsen-Noord. Zij die zich opgeven moeten naam, adres en geboortedatum en vooral de naam van hun huisarts vermelden. Het plaatselijk comité doet een drin gend beroep op chauffeurs onder de le zers van onze krant, om zich met hun auto beschikbaar te stellen. Wie op deze wijze wil meewerken om medemensen een mooie dag te bezorgen, die kan zich opgeven bij de heer J. Jaarsma, Leeuwe riklaan 22 in IJmuiden-Oost, telefoon 02550-5577. 200 ingezameld. Het hoopt, dat deze ac tie ook bij het overige personeel van de Velsense fabriek weerklank zal vinden en dat spontaan zal worden meegewerkt om uiterlijk woensdagavond aanstaande bij dragen te deponeren in collectebussen, die zijn opgesteld bij de fabriekuitgan- gen in de Corverslaan en aan de Noorde lijke Pontweg. Tijdens de op zondag, 10 oktober in de Hervormde Irenekapel te Beverwijk ge houden oecumenische kerkdienst is onder het motto „snelle hulp, dubbele hulp" een speciale collecte gehouden, waarvan de opbrengst voor de leprozen in Amazonas beschikbaar werd gesteld. Reeds vele particulieren hebben dit voorbeeld gevolgd. Op de Hagelingerweg in Santpoort moest een 57-jarige wielrijdster plotse ling afremmen voor een personenauto waarvan de bestuurder, een 63-jarige sla ger uit Santpoort, voor de wielrijdster langs een inrit wilde inrijden. De vrouw die in Santpoort woont, viel en verwond de haar rechterknie. Een arts heeft haar verbonden waarna ze huiswaarts kon ke ren. VAN DE HAND van dr. J. K. de Cock, leraar in Den Haag is bij J. B. Wolters in Groningen verschenen een wetenschappe lijk 288 pagina's tellend boekwerk, geti teld „Bijdrage tot de historische geogra fie van Kennemerland in de middeleeu wen op fysisch-geografische grondslag". De schrijver stelt daarbij, dat het histo risch geografisch onderzoek, wat betreft de tijd vóór 1500, zich op het ogenblik in een overgangsperiode bevindt. TOT ONGEVEER 1940 had men vrijwel uitsluitend als bronnenmateriaal wat his torici en historisch-geografisch geïnteres seerden uit kronieken, oorkonden en oude kaarten bij elkander gebracht hadden. Door 't fysisch-geografisch en bodemkundig on derzoek, alsmede het oekologisch, prehis torisch en toponymisch onderzoek is er echter een schat van gegevens bekend geworden over overstromingsfasen, oude waterlopen, afwisseling van droge en vochtiger perioden van veengebieden, om maar enkele te noemen. Hierdoor heeft ook de historische geo grafie geheel nieuwe impulsen gekregen. Onder meer is hier bijvoorbeeld te den ken aan een hernieuwd historisch verka- velingsonderzoek in verband met begren zing en expansie Van gemeenten. VAN ALLE KUSTGEBIEDEN in Ne derland kan men zonder uitzondering zeg gen dat er historisch-geografisch nog veel te weinig van bekend is en bovendien, dat er nog veel te weinig van onderzoek is. Het valt namelijk tegen wat men in de literatuur over Kennemerland vindt. In zijn belangwekkend werk behandelt dr. De Cock de begrenzing van Kenne merland omstreeks 1000 n. Chr.; de dorpsgrenzen en de structuur van de dorpsgebieden, daarbij ook ingaande op hetgeen wetenschapsmensen en onderzoe kers voor hem met name genoemd hierover ontdekten en in oude boeken vastlegden. IN DRIE HOOFDSTUKKEN bespreekt de auteur de grensstrook waarin gelegen Slechts bescheiden deel uit het buitenland In ons blad plaatsten wij dezer dagen een artikel omtrent het aantal werkne mers dat Hogovens IJmuiden in de ko mende jaren zal moeten aantrekken voor de verdere uitbreiding van het bedrijf. In dat artikel werd een aantal cijfers ge noemd, die misschien aanleiding zouden kunnen geven tot misverstanden. Inderdaad gaan bij Hoogovens de ge dachten uit naar het binnen vijf jaar aan trekken van 2000 a 2400 man extra perso neel. Hoogovens hoopt dit aantal voor het grootste deel in eigen land te kunnen wer ven. De voorkeur daarbij gaat uit naar mensen uit de omgeving, in de allereer ste plaats uit de provincie Noord-Holland. Verder zullen ook elders in het land nieuwe werknemers worden aangetrokken. Hoogovens verwacht, dat voor de uitbrei ding van het aantal werknemers slechts voor een bescheiden deel een beroep zal moeten worden gedaan op de buitenland se arbeidsmarkt. Er zijn nu ruim duizend buitenlandse werknemers in dienst. Aan genomen wordt, dat dit aantal in 1968 zal zijn gestegen tot ongeveer 1200. Vermoedelijk door kortsluiting raakte maandagmorgen de motor van een trekker met oplegger nabij de Velsertunnel in brand. De Vel sense brandweer was er snel bij om de fel brandende cabine te blussen. Zij kon evenwel niet verhinderen dat deze totaal uitbrandde. De mo tor kreeg veel brand- en water schade. De trekker met combinatie behoorde aan een expeditiebedrijf in Beverwijk. zijn de 14 gemeenten tussen Aalsmeer en Schoten; Haarlem en Heemstede; voorts de Velserkogge van Velsen tot en met Oost- en Westzaan; de Heilooër kogge van Castricum en Bakkum tot en met de Wog- nummer kogge en de Veenhop; alsmede de Pettener Kogge van Bergen tot en met Enigenburg. Daarbij komt dan nog de geschiedenis van de bedijking, terwijl dr. De Cock zijn wetenschappelijk werk afsluit met een overzicht van de bedijkingsgeschiedenis. Kaarten, lijsten van figuren en kerken en een bibliografie completeren dit werk. Bij besluit van de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Velsen is de heer B. Timmers benoemd verklaard tot lid van de raad, in de plaats die is opengevallen door het ontslag ne men als zodanig door de heer R. Ver beek. De heer Timmers heeft deze be noeming aangenomen. Op de morgen avond te houden openbare gemeenteraads vergadering te Velsen zal, door een com missie van drie leden, de geloofsbrief van de heer Timmers worden onderzocht. Het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman geeft morgenavond in het hervormd jeugdgebouw in IJmuiden een opvoering van de opera „Don Giovanni" van Mozart. De muziek zal (op de plaat uiteraard) worden uitgevoerd door topso- listen namelijk Dietrich Fischer-Dieskau, Sena Jurinac, Maria Stader, Irmgard See- fried, Ernst Haefliger, Karl Kohn, Walter Kreppel en Ivan Sardi, met het radio sym fonie-orkest van Berlijn en het RIAS-ka- merkoor onder leiding van Ferenc Fricsay. Het is een avond van het Nut, het Ni- von en de Volksuniversiteit. De Velsense brandweer kwam maan dagavond in actie om een brandje te blus sen achter enkele afbraakhuizen aan de Wijkerstraatweg in Velsen-noord. Enkele jongens hadden daar een vuurtje gestookt van houtafval. Een sloper had overdag wat hout verbrand maar nagelaten het vuur geheel te doven. De sektie-Holland van de „Oesterreichl- scher Alpenverein" Consulaat Kennemer land, begint morgenavond het wintersei zoen met een dia-avond in het gebouw van de Vereeniging Vrijzinnig Hervorm den, Vestestraat 1 in Haarlem. De „Revierjager" Erwin Kapfer uit Ginsling bij Mayrhofen zal dan een le zing houden over „Auf Jagdsteige durch die Zillertaler Alpen". Hij zal deze lezing met tal van dia's verluchten. Het Hoogovenschaaktoernooi zal dins dag 11 januari om vier uur officieel wor den geopend in het Beverijkse Kenne- mer Theater. Het programma wijkt vrij wel niet af van voorgaande jaren, alleen is het directiediner vervangen door een ontvangst door de raad van bestuur Hoog ovens met een lopend buffet. Het direc tiediner was vorig jaar wegens ruimtege brek al in Haarlem gehouden. De grootmeestergroep zal dit jaar van af het begin in de bioscoopzaal gehuis vest zijn. De vierkampers hebben daar door meer ruimte gekregen. Voor de tien kampers heeft men nu een limiet van 200 gesteld. In Assen zijn al een week lang kinde ren en ook enkele volwassenen hevig ge schrokken van een „spook", dat zich in een bepaalde buurt van de Drentse hoofd stad manifesteert. Het „spook" draagt een lange zwarte cape en een masker met lichtgevende ogen, zoals onthutst» ooggetuigen aan de politie kwamen ver tellen. Omdat de verschijning sterk doet denken aan Belphegor, het spook van het Louvre, een seriefilm die onlangs op d» televisie te zien is geweest, denkt de poli tie aan een grap van iemand die door deze film bijzonder geïmponeerd is ge weest. Prostitutie. De Italiaanse Senaat heeft nieuwe straffen vastgesteld op prostitu tie. In het vervolg zullen personen van beide geslachten, die zich aan prostitu tie schuldig maken, veroordeeld kunnen worden tot maximaal vier maanden ge vangenisstraf en maximaal tachtigdui zend lire boete. Oppositie. De Portugese oppositie heeft gewaarschuwd dat zij haar kandidaten voor de parlementsverkiezingen van 7 november zal terugtrekken als de cen suur niet wordt opgeheven en als niet een juiste telling van de stemmen wordt gegarandeerd. De oppositie heeft in vier van de dertig kiesdistrikten kandida ten gesteld tegen de Nationale Unie van premier Antonio Salazar. Handel. Engeland heeft ruimte met een huurwaarde van vijf miljoen gulden per jaar en de inrichting daarvan voor een even groot bedrag aangeboden, wan neer de VN-conferentie voor Handel en Ontwikkeling (UNCTAD), en haar secretariaat zich in Londen willen ves tigen. Er hoeft niets voor betaald te worden. Concurrenten van Londen zijn Genève, Addis Abeba, Lagos, Accra, Mexico City en Rome. De prijzen op de groenteveiling te Be verwijk waren: aardbeien 65-105, andij vie 8-13, bloemkool 25-75, sla 4-16, spina zie 10-55, sperziebonen 100-180, snijbonen 100-160, pronkbonen 40-80, tomaten 0-94, bospeen 15-35, waspeen 14-37, prei 12-28, selderieknollen 18-32, witlof 80-165, sprui ten 50-110, rodekool 12-24, groene kool 18- 26, uien 16-24, breekpeen 10-20. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Rossen, van Gothenburg; Butendiek, Swansea; Lireco, Swansea; Henning Oldendorff, Norfolk, IJmui den; West Riding, Goole; Hercules, George town; Tuskar, Waterford; Castor, Porsgrunn; Jason, Paramaribo; Valkenier, Archangel; Trica, Kotka; Gautatyr, Port Arthur; Mare Liberum, Dagenham; Amstelstroom, Rotterdam; Brunla, Rotterdam; Gerry-S., Rotterdam, IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Stegvig, naar Antwerpen, IJmuiden; Aurora, Milford; Lucas M., Delf shaven; Emsland, Felixtowe; Ub- bergen, Klaipeda; Liberty, Ipswich; Bram, Dagenham; Hada 2, Plymouth; Maas, Londen; Netherlands Coast, Rotterdam; Basbeck, Huil; Deborah, Londen; Hado, Rotterdam, Zaandam; Sorry, Hado, Rotterdam; Res Nova, Boston, Zaandam; K. Roennfeldt, Verdinia; Berlinda, Gothenburg; Alphonso Quarto, Bilbao, IJmui den. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Arabritt, van Kotka; Oktant, Karlshamn; Lingeborg, Kemi, Zaandam; Randfontein, Antwerpen; In- sulaner, Solvesborg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Mario, naar Londen; Yew Forest, Silloth; Sappho, Antwer pen; Roelof Buisman, Dublin; Tuskar, Water ford; Norse Lion, Tenerife; Midas, Rotterdam; Rossen, Grangemouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Aldus noemde drs. Schuurman het op treden van Amerika in Vietnam behalve een „afschuwelijke misdaad", ook een duidelijk symptoom van een zich steeds veranderende wereld, waarin Vietnam de rol van het ontwikkelingsland vervult, dat zich na de Franse koloniale over heersing eindelijk een volwaardige status tracht te verwerven. De nederlaag van Frankrijk in het begin van de tweede we reldoorlog had de bevolking immers het bewijs geleverd, dat de blanke man evenmin onoverwinnelijk is en men heeft hier geleidelijk zijn conclusies uit getrok ken. Welke gevolgen door spreker een van de weinige gunstige aspecten van de ze oorlog werden genoemd. Drs. Schuurman gaf hiema zijn visie op de historische ontwikkeling van Viet nam gedurende de laatste vijfentwintig jaar en hij herinnerde eraan dat het de bevolking daarbij was gelukt de Fran sen het land letterlijk „uit te slaan". Ondanks de door Amerika aan Frankrijk ruim verstrekte financiële steun. Ten ge volge van deze ontwikkeling werd in 1954 op de conferentie van Genève een de marcatielijn vastgesteld, waarachter de troepen zich voor de aftocht dienden te verzamelen. Voorts werden het land vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld en bepaalde men tenslotte, dat het buiten land zich van verdere inmenging met Vietnam moest onthouden. Amerika bleef zich met deze binnenland se kwestie bemoeien en als gevolg daar van zijn de V.S. aan handen en voeten gebonden, waardoor de Amerikanen zich thans gedragen als „dronken mannen in een waanzinnige situatie". Spreker be treurde het dan ook dat hij persoonlijk niet in een spoedige oplossing van een dergelijke wreed gevoerde oorlog kon ge loven. Volgens hem bestaat de enige mo gelijkheid in een duidelijk afwijzende hou ding van de rest van de wereld, waarbij Amerika door de publieke opinie op het absurde van zijn handelingen moet wor den gewezen. In dit opzicht meende drs. Schuurman op enige gunstige tekenen te mogen wijzen, in de vorm van massale demonstraties, waarbij zelfs een deel van het Amerikaanse volk niet is achterge bleven. En bij het vormen van deze me ning is volgens spreker ook voor de P.S.P. een belangrijke taak weggelegd. Na dit met grote aandacht beluisterde be toog van drs. Schuurman volgde de ver toning van de film „Vietnam, rijst met napalm", welke reportage een reeks gru welijke taferelen omvat van het leed, dat Vietnam en zijn bewoners thans weer moeten doorstaan. Verbijsterende beel den, die de toeschouwer de overtuiging schenken dat de wereld, zelfs na een bloe dige en langdurige oorlog, nog altijd niet wil leren. Inmiddels had zich in de wereld reeds een duidelijke scheidslijn tussen Oost en West geopenbaard, waarbij drs. Schuur man tot de opmerkelijke uitspraak kwam, dat Amerika de atoombom op Hiroshi ma wellicht eerder heeft afgeworpen ter intimidatie van Rusland, dan om Japan tot overgave te dwingen. Amerika teken de dus ook de overeenkomst van Genève niet, zodat Vietnam vergeefs op de be loofde verkiezingen moest wachten en in plaats daarvan kon ervaren, dat in een deel van het land onder invloed van Ame rika de feodale verhoudingen werden her steld. Uiteraard heeft het volk zich hiertegen verzet, waarbij spreker de opvatting be streed als zou hier uitsluitend van een communistische opstand sprake zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4