KWART DER WERELDBEVOLKING KAN NIET LEZEN OF SCHRIJVEN Aantal ongeletterden neemt ondanks alle „vooruitgang" nog steeds toe Unesco-offensief tegen analfabetisme gehandicapt door gebrek aan fondsen 700.000.000 analfabeten wachten op licht in de duisternis DINSDAG 19 OKTOBER 1965 7 Twee menselijke wezens hebben reeds een wande ling door de ruimte gemaakt. Maar op aarde neemt het aantal mensen dat niet lezen noch schrijven kan, nog altijd toe, alle vooruitgang ten spijt Ongeveer 700.000.000 mensen dat wil zeggen bijna een kwart van de wereldbevolking is analfabeet, zo blijkt uit de zojuist door Unesco gepubliceerde cijfers. Deskundigen rekenen daar nog de half-analfabeten bij en komen dan tot een totaal van duizend miljoen. De verbreiding van het onderwijs heeft uiteraard bij gedragen tot een daling van het analfabeten-percentage, doch geen gelijke tred kunnen houden met de bevol kingsaanwas. Zo kon het gebeuren dat het aantal vol wassen analfabeten in de 119 staten-leden van de Unesco in de laatste tien jaar met 35 miljoen is gestegen. Cadeau-coupons ...en Turkije Kernprobleem: geld In Rusland De „jonge landen" Lectuur voor beginners Nooit te oud Geen geduld Een der voorposten in de wereldwijde strijd tegen het analfabetisme, een openlucht-dorpsschooltje zoals er te genwoordig vele (maar nog altijd te weinig) zijn in Afrika, Zuid-Amerika en Azië. De onderwijzers, opgeleid in nationale of Unesco-vormingscentra, geven overdag de kinderen, 's avonds soms nog volwassenen les. instituut voor onderwijsplanning te Pa rijs dat in 1963 werd gesticht f TENSLOTTE IS er het Unesco „gift- couponprogramma", een organisatie waardoor particulieren en vrijwilligers in ontwikkelde landen Kunnen helpen met het verstrekken van uitrusting en materiaal voor onderwijsprogramma's in onderontwikkelde landen zonder douane- of valutamoeilijkheden. Een onderdeel van deze dienst is ook het leggen van contacten tussen aanstaan de vrijwilligers en de landen die hen nodig hebben. De verschillende programma's die gangbare valuta verkrijgbaar zijn, worden door de schenkers direct naar het opleidingsprogramma van hun keuze gezonden. De verschillende programma's diee nu zijn begonnen, zijn zojuist gepubli ceerd in een Unesco-folder. Een daarvan is gewijd aan de ont wikkelingscentra van Bombay en Del hi. Hier krijgen elk jaar duizenden on ontwikkelde en werkloze volwassenen les in lezen, schrijven en rekenen, maar ook in kinderverzorging, gezond heidsleer, hygiëne en andere funda mentele onderwerpen. Een ander programma is dat van het Centrum voor Fundamenteel On derricht in Kawara in Jordanië, dat onderwijzers opleidt voor boeren en veehoeders in dorpen en plattelands steden. Ook zij leren niet alleen lezen en schrijven, maar ook hoe ze meer voedsel kunnen produceren en betere huizen bouwen. Dan is er de Federatie van Institu ten voor Vrouwen in Rhodesië die duizenden mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers-heeft opgeleid om in dat land leeslessen te geven. EEN BELANGRIJK aspect van de wereldomvattende campagne is de pro ductie van lectuur^ voor hen die pas kunnen lezen. Eenvoudig gestelde pam fletten over landbouw voor boeren zul len in omloop worden gebracht door een aantal centra in de ontwikkelings landen gesticht met hulp van de Unesco en de Voedsel- en Landbouw organisatie. Andere programma's die hulp nodig hebben zijn de gemeenschappelijke ont wikkelingscentra in Beechoeanaland; het agrarische ontwikkelingsprogram ma in Bolivia; het onderricht voor vol wassen vrouwen in Kameroen; de Ramallah-handerarbeidcoöperatie voor vrouwen en meisjes in Jordanië; de opleiding voor dorpsvrouwen in Li banon; het onderwijsprogramma voor volwassenen in de Soedan en het lees lesprogramma in Oeganda. Er is dus nog genoeg te doen. Over dit onrustbarende verschijnsel is in de maand september in de Perzische hoofdstad Teheran een wereld congres gehouden, dat deel uitmaakte van het wereldom vattende Unesco-program ter bestrijding van ongeletterd heid, zoals dat met algemene stemmen door de Unesco- Assemblée in november 1964 werd aangenomen. Voornaamste punt van discussie was het probleem, hoe deze plannen aan te passen aan de economische vooruit gang en aan de nationale ontwikkelingsprogrammals in de diverse landen. Ook de financiering van de campagnes, de aanpassing der nieuwe leermiddelen aan de plaatselijke omstandigheden en de inschakeling van nationale en inter nationale hulpbronnen bij de strijd tegen het analfabetisme werden uitvoerig besproken. Daarbij bleek, helaas, weer eens opnieuw wat het grote obstakel is: te weinig geld. Er moet hulp gezocht worden bij derden en dat kost tijd en moeite, die beter aan het doel besteed konden worden. Daardoor verloopt het Unesco-offensief tegen het analfabe tisme minder snel dan gewenst was. Toch is er in de tien maanden dat de campagne aan de gang is, al veel bereikt. DE ECONOMISCHE consequenties van dit probleem blijken uit de statis tieken van de Unesco die aantonen hoe zeer het analfabetisme onder de be volking van 15 tot 44 jaar de wereld teistert. Het aantal analfabeten van deze leeftijdsgroep bedraagt in Afrika 94 miljoen, in Noord- en Zuid-Amerika 34 miljoen, in Azië 243 miljoen en in Europa 9 miljoen. De afgevaardigden hebben tevens overlegd over de finan ciering van deze ontwikkelingsplannen, het aanpassen van nieuwe leermidde len aan de plaatselijke omstandigheden het gebruiken van nationale en inter nationale hulpbronnen en het werven van steun over de gehele wereld voor het uitroeien van analfabetisme. afbeeldingen te laten zien en vragen te beantwoorden en daarna kan iede re vrouw of man die dat wil, worden ingeschreven als leerling van deze nieuwe „radio-school". Hij kan leren lezen en schrijven en Dovendien al lerlei nuttige kennis opdoen, bij voor beeld hoe hij meer gierst van zijn velden kan krijgen en hoe kan wor den voorkomen dat kleine kinderen ziek worden. leerde men lezen en schrijven als ge volg van de technische vooruitgang. De twintigste eeuw heeft voor dit pro ces geen geduld. Nu wetenschap en technologie onstuitbaar voortschrijden, de bevolking snel is toegenomen en oorlogen en sociale hervormingen het beeld van onze planeet meer hebben gewijzigd dan ooit tevoren in de ge schiedenis, zijn de vroegere leefpatro nen verouderd en is plotseling als een ven, om het Russisch als tweede taal aan te leren. TURKIJE had te kampen met der gelijke problemen toen in 1923 het rijk een republikeinse regeringsvorm kreeg. Slechts tien percent van de bevolking kon lezen en schrijven toen president Moestapha Kemal (later bekend als Ke- mal Atatürk) besloot het onderwijs sa men met andere hervormingen te be vorderen. Duizend jaar lang sinds de verovering door de Moslems was het Turks met Arabische letters ge schreven, ofschoon het geen Arabische taal is en deze letters niet erg ge schikt waren om de klanken weer te geven. Dit laatste feit, benevens zijn streven naar een meer Westers inge steld klimaat, bracht Atatürk ertoe te bepalen dat het Turks voortaan met Romaanse letters geschreven moest worden; de lagere school werd ver plicht en iedereen tussen zestien en veertig jaar moest naar school om het nieuwe alfabet te leren. niseerde het bedrijfsleven ontwikke lingscursussen voor werknemers. Dik wijls bestond er samenwerking tussen officiële campagnes en het particulier initiatief. DE ROL van de UNESCO in de strijd tegen het analfabetisme is reeds in de formulering van de doelstellin gen dezer instelling vervat. Helaas be schikt de Unesco over zeer weinig geld in verhouding tot de problemen waar voor men zich gesteld ziet. Hierdoor is zijn voornaamste rol die van een katalysator geworden. Dit gebeurt op verschillende manie ren die meestal niet erg spectaculair zijn. Zo worden beurzen uitgereikt voor studie en reizen in het buiten land aan personen die in het eigen land sleutelfuncties zullen gaan bekle den in de strijd tegen het analfabe tisme. Omgekeerd worden Unesco-spe- cialisten uitgezonden om de regeringen bij te staan bij het ontwerpen en uit- explosie de behoefte ontstaan tot mo derniseren, industrialiseren en ontwik kelen, dikwijls ook als gevolg van po litieke veranderingen. Wat voor zin heeft het om wegen aan te leggen en telegrafische verbin dingen tot stand te brengen, vroeg Tol stoi een eeuw geleden, in een land waar, naar zijn schatting niet meer dan één percent van de mensen kan lezen en schrijven? Tolstoi was mis schien overdreven pessimistisch, maar zelfs dertig jaar later (in 1897) bleek bij een volkstelling dat slechts 26,3 per cent van het Russische volk kon lezen en schrijven. Toen het Sovjet-regime aan de macht kwam, schatte men dat ongeveer 80 pet. van de mensen onder zijn jurisdictie Russen en niet-Rus- sen meegerekend analfabeet was. IN 1920 werd in de Sovjet-Unie een actie ondernomen om analfabetisme onder volwassenen te bestrijden en te vens scholen te stichten voor kinderen. Ondanks de enorme draagwijdte van dit probleem was in 1941 het analfa betisme goeddeels overwonnen en bij een volkstelling in 1959 bleek dat 98,5 pet. van de mensen konden lezen en schrijven. Bij een terugblik op de geschiedenis van het onderwijs in zijn land, noemde een vooraanstaand Sovjet-ambtenaar onlangs de lees- en schrijflessen tussen de twee oorlogen „een betrekkelijk ge makkelijke taak" in de gebieden waar het Russisch de moedertaal was. Maar in veel gebieden van de U.S.S.R. wordt geen Russisch gesproken; de helft van de bevolking sprak een van de onge veer zestig andere talen. Enkele van deze talen hadden niet eens een ge schreven vorm, terwijl andere zó inge wikkeld werden geschreven, dat vol wassen analfabeten ze onmogelijk in hun vrije tijd konden leren. Ten slotte werden (na enkele experimenten met Latijnse letters) de meeste van deze talen, afgezien van het feit of ze een geschreven vorm hadden of niet, over gezet in het Cyrillische alfabet, dat voor het Russische schrift wordt ge bruikt. Het gebruik van deze letters maakte het makkelijk voor kinderen, die hun eigen taal hadden leren schrij- Toen Atatürks nieuwe wetten betref fende het alfabet en de leerplicht van kracht werden, veroorzaakten ze bijna evenveel opschudding als die waarbij de vrouwen hun vrijheid kre gen en het haar verboden werd in het openbaar een sluier te dragen. Maar de hervormingen hebben vrucht gedra gen. Meer dan 40 percent van de Turkse bevolking kan lezen en schrij ven en terwijl vroeger de meisjes slechts in enkele gevallen naar school gingen, ziet men thans bijna evenveel meisjes als jongens in de klas. IN MEXICO werd in 1944 een lande lijke actie ondernomen tegen het anal fabetisme. Andere nationale campag nes werden ingezet in Zuid- en Oost- Europa, als gevolg van politieke om wentelingen die de tweede wereldoor log had teweeggebracht. De behoefte aan ontwikkeling werd verder nog ge stimuleerd toen verscheidene koloniale gebieden in Afrika en Azië, onafhanke lijk werden. Andere landen lieten verouderde ge woonten varen en gingen toekomstplan nen smeden, waarin de grote massa geroepen zou worden actiever deel te nemen aan het nationale leven. De beste indruk van de draagwijdte van de strijd tegen het analfabetisme krijgt men uit het wereldomvattende rapport Onderwijs voor Volwassen Analfabeten een gezamelijke uit gave van het Internationale Bureau voor Onderwijs en de Unesco. Van de 88 landen die bij het rapport betrok ken waren, meldden er 25 dat bij hen analfabetisme praktisch niet meer voorkwam. In de meeste andere lan den werd dit euvel op de een of an dere wijze bestreden of lagen plannen klaar om dit in de nabije toekomst te doen. DE VELE campagnes die in de af gelopen twintig jaar tegen het analfa betisme werden ondernomen, liepen wijd uiteen wat betreft opzet, doel en methode. Niet alle werden door de re geringen gesubsidieerd. In sommige ge vallen werden ze geheel uitgevoerd door groepen vrijwilligers. Soms orga- voeren van nationale onderwijspro gramma's. Om de uitwisseling van kennis en er varing te bevorderen worden conferen ties belegd, studiegroepen samenge steld, werkplaatsen ingericht en cur sussen gegeven voor groepen specialis ten. Deze samenkomsten brengen men sen tezamen uit landengroepen die met dezelfde problemen worstelen. DE UNESCO heeft tevens regionale centra ingericht met een langere werk- termijn voor de opleiding van leiding gevende organisatoren en administra teurs van het onderwijs aan volwasse nen. Van de twee centra die hun werk zaamheden zijn begonnen, ligt het ene in Sirs-el-Layyan, in de Verenigde-Ara- bische Republiek. Dit richt zich op de Arabische staten. Het andere is geves tigd in Patzeuaro, Mexico, en betrekt zijn studenten uit Latijns Amerika. Beide centra hebben niet alleen staf leden van de Unesco maar ook van de Wereldgezondheidsorganisatie, de Voedsel- en Landbouworganisatie en de Internationale Arbeidsorganisatie. ER ZIJN ook meer gespecialiseerde centra gesticht door of met behulp van de Unesco. Zo is er een centrum voor lectuurvoorziening in Karachi (Pakis tan) een produktie-centrum van nieu we boeken in Yaoundé in Kameroen; een researchcentrum voor audio-visue- le onderwijsmethoden in Dakar (Sene gal); het Latijns-Amerikaans Instituut voor educatieve films in Mexico City en vele andere instellingen. Tegen woordig worden de activiteiten van deze instituten uitgebreid om daardoor kracht bij te zetten aan de acties tegen het analfabetisme. De Unesco helpt ook de ontwerpers en administrateurs van onderwijsplan nen, wier taak het is de campagnes tegen het analfabetisme te doen op gaan in de overkoepelende ontwikke lingsprogramma's van hun land. Deze opleiding vindt plaats in vijf centra (Beiroet, New Delhi, Bombay, Santiago en Bangkok) en in het Internationale HOE DIT werk in de praktijk wordt aangepakt, vindt men beschreven in een Unesco-boekje „Het A.B.C. van de lees- en schrijfkunst" door Mary Bur net, dat eind augustus is verschenen. „MEN is nooit te oud om te leren! Nooit te oud om te leren!" buldert een stem door de luidspreker op de glimmende witte vrachtwagen, ter wijl deze zich een weg baant door de verbaasde vrouwen, kinderen en kippen in de hoofdstraat van het dorp. Bij het dorpshuis springt de be stuurder uit zijn wagen met een aan plakbiljet en lijmpot. Op de affiche staat wat de luidspreker al heeft aangekondigd. Er zullen lessen voor volwassenen worden gegeven. De vol gende avond komen onderwijzers om DIT KEER speelt dit alles zich af in Afrika, maar het is al vaak, met variaties, herhaald in Azië, Latijns Amerika en het Midden-Oosten. In Per- zië wordt dit soort lessen gepropageerd door een militair te paard die de dor pen bezoekt ver van zijn standplaats in de vlakte. In Libië ploegt een jeep op rupsbanden door het zand van de Sahara. In de hoge bergen van Peru kondigt het hijsen van een blauw-witte vlag het begin aan van de radio-lessen. Elders gaat een jonge leraar op weg naar een groep werkloze mannen en vrouwen die moeten leren lezen en schrijven zodat zij een baan kunnen krijgen." IN HET EUROPA van de 19de eeuw In de vormingscen tra wordt het in heemse kader ge kweekt dat straks zijn kennis aan de jeugd en aan vol wassen analfabeten zal overdragen. Zij zullen niet alleen onderricht geven in lezen, schrijven en rekenen, maar ook in hygiëne, kinder verzorging, land bouwkunde en vele andere praktische vakken, aangepast aan de plaatselijke behoeften en om standigheden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7