lamsvacht jasjes Eredoctor Prins Bernhard voor V.U.: „In ontwikkelingslanden moet meer worden geïnvesteerd" HET WEER artola Bondsgerechtshof probeert de Westduitse BVD te ontzien matras MORRIS NIEUW! UW 1 citcMludefhcmfc Komeet speelde verstoppertje Regering moet het politiek risico dragen Comité „monarchie" opgericht Duitse machinist staat terecht in Arnhem Keizer-boer Ruime sop Burgemeester van Zaandam wordt directeur van Bruynzeel Maatregelen tegen Rhodesië gereed 30-50 °/o korting <!EEF MIJ MAAR w N.V. Auto-shop Haarlem W. A. VERWOERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMER 294 WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtriden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Nederlandse Optiek Centrale DAMSTRAAT 4*w - HAARLEM TEL. 190 34 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Het woord is aan Prins Bernhard heeft vanmiddag in een rede ter gelegenheid van de ere promoties aan de Vrije Universiteit in Amsterdam ervoor gepleit dat het po litieke risico, verbonden aan particu liere investeringen in ontwikkelings landen, door de regeringen of groepen van regeringen wordt gedragen. De prins, die in zijn rede „de angstaanja gende achtergrond van de ontzaglijke en dringende problemen van de ont wikkelingslanden bevolkingsex plosie, geboortenbeperking, voedselte korten schilderde, zei het noodza kelijk te achten dat Westerse industri ële en ook agrarische ondernemingen veel grotere bedragen investeren in de ontwikkeling van plaatselijke be drijven in de ontwikkelingslanden, hetgeen de economie van die landen ten goede zou komen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Buitenlands nieuws 2, 6, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens5 Kunst 6, 15 Ferdinand8 Tops-y 9, 16 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Overwegend zonnig KOLEN artola IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, S A N T P O O R T, D R1E H U 1 S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Joj L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije UNIEK IN HAARLEMS OPTIEK 'V i 9 - -yf ,i 1 EDEN COÖP. ONTVANGEN 0IVIDENDZEÖELS Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Op vele plaatsen, die een vrij uitzicht op het oosten bieden, hebben vanochtend tussen zes en zeven uur kometen-liefhebbers op wacht gestaan. De komeet van Ikeija-Seki is echter onzichtbaar gebleven, want hoewel de hemel helder was lag er juist in het oos ten vlak boven de horizon een wolkenbank. Tegen de tijd dat de komeet daarbo ven uit was gekomen was de ochtendhemel mede als gevolg van de lichtver strooiing van de wolken bank zo licht geworden dat het hemellichaam, hoe helder ook, zich niet meer kon aftekenen. De ware liefhebber zal echter de moed niet opge ven. Morgen pas bereikt de komeet zijn perihelium, zijn kortste afstand tot de zon, en astronomen ver wachten dat hij dan bijna zo helder zal worden als de volle maan. Dit zou be tekenen dat hij overdag, in het volle zonlicht, te zien zou zijn. Men behoeft dan dus niet, zoals vanochtend, omstreeks zes uur uit de veren te komen. Al is de komeet natuurlijk wel het fraaist zo lang hij als ach tergrond een donkere he mel heeft. Advertentie Barteljorlsstr Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam H. W. Shaw: Het beste surrogaat voor wijsheid dat tot dusver is ontdekt is: het stil zwijgen. Advertentie Dergelijke activiteiten komen nog te weinig voor, meende de prins, die zojuist eredoctor in de economische wetenschap pen was geworden. „Er is een omme zwaai nodig, want in de jaren 1960-1965 is het aandeel van de particuliere inves teringen in het totaal der investeringen in de ontwikkelingslanden in verhouding zelfs teruggelopen. Dit komt doordat de on dernemer er de voorkeur aan geeft te in vesteren in politiek rustiger, zekerder lan den, waar men slechts met normale be drijfsrisico's te maken heeft. Wat de garanties voor de politieke ri sico's betreft meende de prins dat een multilateraal systeem, waarbij groepen regeringen zich garant stellen voor de po litieke risico's aanzienlijk grotere moge lijkheden biedt dan garanties in nationaal verband. „Zolang echter nog geen bevredigende, algemeen geaccepteerde multilaterale op lossing gevonden is zou ik het een teken van wijs beleid vinden voor onze rege ring om waar mogelijk en zoveel mogelijk Een aantal oud-verzetsstrijders heeft zich verenigd in het comité monarchie om uitdrukking te geven aan zijn overtuiging dat de monarchie voor ons land onmisbaar en onvervangbaar is. Het vertrouwen in de monarchie mag volgens het comité niet lijden onder de twijfel over de vraag of prinses Beatrix wel juist heeft gehandeld wat betreft haar verloving met de heer Von Amsberg. Als prinses Beatrix om welke reden dan ook de troon niet zou kunnen bestijgen vertrouwt het comité erop dat prinses Margriet een waardig vorstin zal zijn. Het comité monarchie heeft een corespon- dentieardse aan de Burgemeester Keijzer- laan 119 in Leidschendam. Verwachting tot morgenavond: Zonnig weer, behoudens enkele lokale wolkenvelden. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BONN Tot vreemde kronkelingen kwam het dinsdag in Karlsruhe in het te- lefoonaffluister-proces tegen de vroegere employé van het Westduitse „Binnenland se Veiligheidsdienst", Werner Paetsch. Het proces is een nasleep van de ge beurtenissen in 1963, toen het weekblad „Der Spiegel" in een artikel onthulde hoe telefoongesprekken van burgers door de Veiligheidsdienst werden afgeluisterd in strijd met de grondwet. „Der Spiegel" kreeg de inlichtingen van de ambtenaar, Werner Paetsch. De zaak loopt nu voor de hoogste West duitse rechterlijke instantie, het Bundes- gerichtshof in Karlsruhe, waar Paetsch' beschuldiging opnieuw ter sprake kwam dat een aantal voormalige Gestapo-officie- ren in de Westduitse Veiligheidsdienst is opgenomen. Opvallend voorzichtig werd dit schandaal door de rechtbank aange pakt. De leider van het veiligheidsbureau, Schrübbers, deelde de rechtbank mee dat „van de zeven aanvankelijk in zijn dienst werkende Gestapo-mannen er nog maar twee over zijn". Hij voegde er aan toe dat deze beide Gestapo-mannen kon den bogen op een „onberispelijke houding in de nazitijd. „Bovendien", zo ging Schrübbers verder, „we hebben deze men sen in dienst, omdat zij een voortreffelij ke opleiding hebben gehad". Bij de Ge stapo) uiteraard. De oud-SS-er, Erich Wenger, die na het Advertentie telefoonschandaal werd „overgeplaatst", was bij de veiligheidsdienst groepsleider van de afdeling spionage-afweer. In de SS bekleedde hij de rang van Hauptsturm- führer. Sinds 1933 was hij lid van de NSDAP. Wenger verweercke zich met het argument dat hij nooit „mensen met een verleden in het bureau had gehaald." De weinigen met een verleden die hij had aangesteld hadden „bijzondere vakkundi ge kwaliteiten". De verklaringen van de verdachte Paetsch zijn voor de Westduitse BVD bijzonder onaangenaam. Een deel van da zitting werden de journalisten de zaal uit gestuurd. De Bundeswehr-officieren moch ten blijven zitten! De antwoorden van de Westduitse BVD-leider Schrübbers en van de overgeplaatste Wneger herinneren sterk aan de geborneerde uitspraken van beklaagden in het Auschwitzproces. De rechtbank besloot nog een gerechtelijk on derzoek wegens het verraden van staats geheimen in te stellen tegen de advocaat Josef Augstein. Augstein is raadsman van de beklaagde Paetsch geweest. Paetsch had zich tot Augstein gewend, toen hem de af luister-praktij ken van de Veiligheids dienst te gortig werden. Josef Augstein is een broer van „Der Spiegel"-uitgever, rludolf Augstein. Advertentie Op 9 november zal voor de rechtbank in Arnhem terechtstaan een 43-jarige Duitse machinist uit Hamm. Hem wordt schuld ten laste gelegd aan het spoorweg ongeluk op 31 augustus 1964 bij Wes tervoort. Bij een botsing tussen een Ne derlandse en een Duitse trein vonden toen vijf personen de dood. Er zijn acht getui gen opgeroepen. Keizer Hirohito van Japan besteedt zelf grote zorg aan de rijstvelden die hij bezit, gelegen bij het keizerlijk paleis in Japan. Op de foto is hij bezig met de rijstoogst. Advertentie GONNETSRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) telefoon 15942 - toestel 7 Praktische geschenken voor de automobilist Ruime parkeergelegenheid. GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier) 44^.0 De heer Franken (45 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen) werd zeven jaar geleden tot burgemeester van Zaan dam benoemd. Voordien was hij op het ministerie van binnenlandse zaken direc teur-chef van de afdeling bescherming be volking. De heer Franken, van wie bekend is, dat hij ook tijdens zijn burgemeesters periode veel belangstelling toonde voor het bedrijfsleven, is zakelijk ingesteld en bezit een voorliefde voor onderwerpen die te maken hebben met economie en tech niek. Hij is een belangrijk stimulator ge weest bij de bestuurlijke éénwording van de Zaanstreek. Hij kreeg in 1959 lande lijke bekendheid toen hij tijdens de „dam tot dam race" over de bodem van het Noordzeekanaal wandelde op de plaats waar de „Coentunnel" moet komen. Het Franse meisje Anne Brière heeft eindelijk haar zin gekregen. Het was altijd haar wens op een treiler te mogen varen. Nu is het eindelijk zover en oefent zij het harde beroep uit op de „Madone", een Frans vissersvaartuig. Anne staat hier opgewekt aan het stuur wiel. de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen rood geëloxeerde deksels glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, w verder mat gesatineerd 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) de politieke risico's van ons bedrijfsle ven te helpen dekken. Een mooi voorbeeld wat dit betreft is de garantieregeling voor Nederlandse investeringen in Suriname". De promotor van prins Bernhard, prof. dr. F. de Roos, zei dat de prins op dit gebied van de uitbreiding van de inter nationale handel activiteiten heeft ontwik keld, die voor de Nederlandse volkshuis houding van eminente betekenis zijn. Prof. dr. G. Kuiper Hzn. verrichtte de promotie van dr. Martin Luther King tot doctor in de sociale wetenschappen. Hij gewaagde van de grote bewondering voor de wijze waarop dr. King zijn onderdruk te rasgenoten leidt in de strijd voor een nieuwe samenleving: niet de bloedige maar de geweldloze revolutie. „Zij getuigt van scherp inzicht in de menselijke verhoudingen. Misschien is nergens zo'n goede leerschool te vinden voor de sociologie van het beleid als in de observatie van uw strijd, die immers gebruik maakt van kennis der sociale structuren, van de mogelijkheden die de wet biedt, van de waarde van public re lations, van anticipatie op menselijk ge drag, van de wijze waarop men het mo reel en de eigenwaarde van een groep ver sterkt, van de uitwerking die geestelijke adeldom tegenover fysiek geweld heeft". Dr. Kuiper zei verder, dat de VU in King's weg der geweldloosheid de weg van Christus herkent. De plechtige senaatszitting in het con certgebouw te Amsterdam ter viering van het zeventiende lustrum van de Vrije Uni versiteit werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van koningin Julia na, prinses Beatrix, prinses Christina en de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven. Eredoctoraten werden tijdens deze zitting verder verleend aan prof. dr. Jacques Ellul, Paul G. Hoffman, E. Jonckheer en C. Rijnsdorp. Onder de aanwezigen waren onder meer de minister-president mr. J. M. L. Cals, minister Diepenhorst van O. en W„ de gevolmachtigd minister van Suriname dr. J. F. E. Einaar, de gevolmachtigd minis ter van de Nederlandse Antillen W. F. M. Lampe, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. LONDEN (AP) De Britse regering, die nog steeds hoopt dat Rhodesië zich niet eenzijdig onafhankelijk zal verklaren, heeft een aantal snelle tegenmaatregelen gereed om het hoofd te bieden aan de crisis die zou kunnen volgen: Een proclamatie door koningin Eliza beth II zal de eenzijdige verklaring brandmerken als een daad van rebellie. De Britse gouverneur in Rhodesië, sir Humphrey Gibb krijgt opdracht om de volledige verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het toekomstige bestuur van Rhodesië. Economische sancties op de handel en de fiscale aangelegenheden met Rhodesië zullen worden opgelegd. Alle toekomstige aankopen van Rhodesische tabak tot een bedrag van 400 miljoen gulden per jaar zullen onder meer verboden zijn. Rhodesië zal uit het sterling-blok ge stoten worden .De activa in Groot-Brit- tannië zullen bevroren worden en de voor keursbehandeling voor Gemenebestlanden zal worden opgeschort. Groot-Brittannië zal het geschil voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties brengen. Wilson heeft inmiddels alle leden van zijn kabinet bevolen zich gereed te hou den voor een eventuele noodtoestand die zou kunnen ontstaan aan de vooravond van een beslissing dat Rhodesië zich onaf hankelijk verklaart. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft vandaag gezegd een „boodschap te elfder ure" aan de Britse regering te zullen zenden. De heer G. D. J. Franken In de functie van directeur van Bruyn zeel fineerfabriek N.V. zal met ingang van 17 januari 1966 benoemd worden de heer G. J. D. Franken, thans burgemees ter van Zaandam. Dit is door Bruynzeel meegedeeld. In de boodschap van het Rhodesische kabinet aan premier Wilson van Groot- Brittannië staat het besluit dat de Rho desische regering vanmorgen heeft geno men over de onafhankelijkheid van dit land. Over de aard van het besluit werd niets onthuld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1