Griekse regeringscrisis maakte Papandreoe tot een martelaar moe van maagzuur? alles s kan met cetalfliüir be lastingen belicht Heer Fiscus stuur mij alstublieft 9n Demirel voor hete vuren van Turkse Gerechtigheidspartij Wl AEG sig^'Llijfc uitred! Overwinning van Koning Konstantijn zal een Pyrrhus-overwinning blijken Bier Hoe erg het was Kreet Afluisteren van telefoongesprekken Admiraal krijgt beeld op Londens Trafalgar Square Rajakowitsch kan niet door Oostenrijk worden uitgeleverd Politierechter reageert op brief van provo's 9 DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 11 neem natuur-grtjze Wettelijke tegenmaatregel in voorbereiding Kort nieuws Verkiezingen bittere ervaring voor Inönü Alweer verloren Smeulend is er aan de beurt voor de afwas Prijs met ontharder: vaatWas Favorit-R ingebouwde f 1298,- (Van onze correspondent) ATHENE. Dit was een vreemde Griekse zomer. Talloze kennissen streken voor korte tijd neer in Athene, op doortocht naar één of ander paradijselijk (en minder warm!) eiland, kwamen een paar weken later bruingebrand wéér langs, vertelden van hun paradijselijke er varingen. en uw correspondent zat maar vast in Athene, gebonden aan een crisis waarin elke (warme) dag wel iets gebeurde. Maar die crisis had toch ook iets fascinerends in de merk waardige wisselwerking tussen het hyper-massale en het hyper-indivi dualistische. Het massale van de spreekkoren, waarvan je oren tuitten en je ogen tranen met tuiten huilden als er traangas aan te pas kwam. Het massale van het samen-met-z'n-allen- lekker-het-verkeer-ontwrichten: de voorhoede van zo'n menigte, zich ver lustigend in het waarschuwen van de auto's die komen aanrijden: „Keer maar om, je komt er toch niet door, het volk komt eraan". En als door lopende tegenmelodie: het hyper- individualistische optreden van aller lei politici die een eigen markante rol willen spelen: Tsirimokos, Markezi- nis, Kanellopoelos. Ik denk nu niet aan Papandreoe, want diens rol was niet „persoonlijk" meer. Die werd in de loop van de zomer meer en meer een symbool, een idee, een kreet. Zozeer dat hij waar schijnlijk nooit meer gewoon „mens" zal worden. Zijn verguizers hopen dat hij langzamerhand als begrip zal ver glijden in de vergetelheid, zoals Mos sadegh (die ook nog steeds leeft). Zijn aanbidders beweren dat hij juist als begrip de huidige machthebbers zal blijven beheksen desnoods op de ma nier van de geest van Hamiets vader: „remember me. DEZE CRISIS was ook daarom zo fasci nerend, omdat ze overal was. Zij was op alle tongen: van elk gesprek op z'n minst het vanzelfsprekend begin. Zij was in het bier (het Fix-bier van oud-minis ter van Defensie en bierbrouwer Garou- falias werd „rechts", het hier recente Amstel-bier van de weeromstuit „Papan dreoe"). En zij was in de koffie (waar van de prijs werd verhoogd door één van de „verrader-ministers" om de sym pathie van de caféhouders te winnen, be langrijke „vormers" van de publieke opinie). Zij was, in drie bedrijven, in het parlement maar daar vooral als (to neel) „spel", om te lachen of om te huilen. Er is alle reden voor de constatering dat de politici van rechts sterker uit de crisis te voorschijn zijn gekomen. De ko ning ook? Er lijkt nauwelijks twijfel aan, dat zijn overwinning een Pyrrhus-over- winning zal blijken. Op kortere of lange re duur zal het Griekse hof de wrange vruchten moeten plukken van het feit, dat het heeft meegewerkt aan de slech ting van het „midden" uit het Griekse politieke leven en aan de polarisering royalistisch-rechts-antiroyalistisch links. Het spel is goed gespeeld, maar de ko ning had er zich nooit toe mogen lenen. ZELFS AL ZOU men een eind mee gaan met de idee, dat aan het bewind van de egoïstische en demagogische Papan dreoe op den duur een einde moest wor den gemaakt, moet men toch constateren dat dit op wat langzamere maar zeker fraaiere wijze had kunnen gebeuren. Het is nu wel duidelijk dat er half juli een meerderheid was in de ministerraad, waaronder de beste en meest vooraan staande ministers, die van Papandreoe af wilden omdat hij overdreven autoritaire tendensen vertoonde en zijn zoon overdre ven protegeerde. Liefst negen van zijn toenmalige ministers plus de voorzitter van het parlement hebben hem intussen verlaten en hebben ons verteld, hoe „erg" het allemaal was onder Papandreoe. Maar: zij hebben dit niet allemaal te gelijk gedaan, doch de een na de ander. En wat erger is: zij hebben hun bezwa ren allemaal via het paleis bekendge maakt. Het paleis, dat, volgens Papan dreoe, mensen in varkens verandert. Hadden al deze min of meer populaire Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht Wees goed voor uzelf en uw maag) Norac is 'n NORIT produkt ministers op een dag Papandreoe verla ten zonder het hof of de rechterzijde daarin te kennen, dan had dat een schok gegeven in het land, niet ten koste van hen maar ten koste van Papandreoe. Wiens populariteit toen trouwens dalende was. Het „volk" zou dan inderdaad zijn blij ven zitten met de indruk: met die man is blijkbaar niet samen te werken, en Papandreoe zou zijn meerderheid in het parlement op regelmatige wijze hebben verloren. De wederinschakeling van de verslagen rechtse partij in het regeerkas- teel zou niet nodig zijn geweest, om van de ronduit stuitende omkoperij van de minst ideologisch bewogen Centrum-Unie- afgevaardigden met behulp van minister portefeuilles maar te zwijgen. De idee van het „verraad" zou zijn vermeden. EN PAPANDREOE zou niet de kans hebben gekregen, uit te groeien tot mar telaar en kreet. Het hof zou niet de posi tie hebben gekregen die het nu heeft: „keuken" van oplossingen. Nu al tekent zich een ontwikkeling af, waarbij ook Mit- sotakis, het „brein" achter deze zomerse crisis, sterke-man in het Centrum na Pa pandreoe, alleen populariteit zal kunnen herwinnen door zich op zijn beurt te gaan verzetten tegen het hof: tegen de ko ninklijke pogingen, de vertrouwde Garou- falias ook weer in deze regering te krij gen. Maar dit alles is nakaarten. En mis schien ook geen rekening houden met het waarlijk onbegrensde Griekse individua lisme, dat het onmogelijk maakt dat een aantal ministers waarlijk „collegiaal" iets met elkaar onderneemt. Iedereen doet hier alles op zijn eigen houtje, voor eigen rekening. Dit maakt het „spel" Koning Konstantijn fascinerend maar het regeren praktisch onmogelijk. Het zal waarschijnlijk spoedig ook weer blijken binnen de huidige regering. Karamanlis zei indertijd van de diverse leiders binnen de Centrum-Unie: „Zij haten elkaar meer dan mij." Papandreoe zal misschien spoedig hetzelfde kunnen zeggen van de ministers die hèm ver dreven. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) In de Tweede-Kamercommissie voor Justitie heeft minister Samkalden meege deeld dat voorstellen in voorbereiding zijn om de intimiteit van de persoonlijke le venssfeer tegen inbreuk (bij voorbeeld het afluisteren van telefoongesprekken) te be schermen. In de Kamercommissie is ook gespro ken over het verhogen van de boeten die de justitie oplegt. In het plan dat de heer Joekes (V.V.D.) vorige week in de Ka mer had ingediend was een verhoging van de opbrengst van de boeten van 15 miljoen gulden voorgesteld. De minister van Justitie, prof. Samkalden, zei in de commissie, dat er in 1954 een algemene verhoging van de boete-maxima is ge weest. Een nieuwe verhoging is wel een grof middel en betekent niet dat de op brengst van de boeten evenredig om hoog zou gaan. Ook nu al moet met een niet te verwaarlozen stijging van de op brengst van de boeten rekening worden gehouden, omdat de rechter binnen de maxima al dikwijls rekent met de geld ontwaarding. Op de begroting van Justitie is de op brengst van de boeten voor het volgend jaar geraamd op 36 miljoen gulden tegen 30 miljoen gulden voor dit jaar. De mi nister zal trachten een onderzoek te la ten instellen naar de gewijzigde rol van de vermogensstraf in het recht. Bij dit onderzoek wordt tevens aandacht gegeven aan de maxima. Op dit moment zag de minister nog geen aanleiding tot verdub beling van de maxima. Burgemeester. Tot burgemeester van Alk maar is benoemd de heer P. M. F. Smolders, sinds mei 1956 burgemeester van Voorhout. Hij is 55 jaar en lid van de K.V.P. (Van onze belastingmedewerker) Iedereen in Nederland zal tegenwoor dig wel weten, dat we in ons land naast de inkomstenbelastingook een loonbelas ting kennen. De laatste verschilt vooral in de wijze, waarop ze geheven wordt van de eerste. De loonbelasting wordt namelijk op het loon ingehouden door de gene, die het loon uitbetaalt en voor de inkomstenbelasting wordt een aangifte verlangd aan de hand waarvan de aan slag wordt vastgesteld. In de praktijk komt van dat inhouden van loonbelasting meermalen niet veel terecht omdat de werkgever die voor zijn rekening neemt, maar eigenlijk is dat een figuur, die de wet niet kent. De wet kent alleen op het loon ingehouden loonbelasting. Als de werkgever de loonbelasting voor zijn re kening neemt moet deze belasting bij het loon worden geteld en daarover de loon belasting worden berekend. En dat is ook wel logisch, want in feite verdient de man, die 150 „schoon" in handen krijgt meer dan degene van wie op deze 150 loonbelasting wordt ingehouden. De loonbelasting is echter eigenlijk geen zelfstandige belasting, maar een voorheffing. Dat wil zeggen dat de inhou ding van loonbelasting een voorlopig ka rakter draagt en dat een definitieve af rekening moet volgen. Die definitieve af rekening gebeurt bij de inkomstenbelas ting. Dan wordt de te betalen inkomsten belasting vastgesteld over het gehele in komen dus ook over het loon of sala ris waarover al loonbelasting is ingehou den en van die inkomstenbelasting wordt dan de loonbelasting afgetrokken. Ook de loonbelasting die de werkgever voor zijn rekening neemt wordt als „in gehouden" beschouwd en wordt dus ook afgetrokken. Dat lijkt op het eerste ge- zich vreemd, maar het is dat toch niet, omdat als het niet gebeurde het voordeel dat de werkgever de loonbelasting voor zijn rekening heeft genomen weer verlo ren zou gaan. Bovendien zou er dan over hetzelfde loon tweemaal belasting betaald worden: éénmaal loonbelasting door de werkgever en éénmaal inkomstenbelas ting door de werknemer. Men kan zich afvragen waarvoor het inhouden van loonbelasting nu eigenlijk nodig is, als er toch een aanslag in de inkomstenbelasting op volgt waarmee de loonbelasting weer verrekend wordt. Het antwoord hierop kan luiden dat dit ook niet beslist nodig zou zijn, maar dat dit gebeurt omdat de overheid ervan uitgaat dat de belasting zoveel mogelijk betaald moet worden op hetzelfde ogenblik dat het inkomen, waarvan de belasting be taald moet worden, genoten wordt. Dat is voor de belastingplichtige gemakke lijk omdat hij dan geen rekening be hoeft te houden met later nog te betalen inkomstenbelasting. En voor de overheid is het voordelig omdat de belasting dan spoediger te harer beschikking komt. Nu is het evenwel niet zo dat iedereen van wie loonbelasting ingehouden wordt ook een aanslag in de inkomstenbelasting krijgt. Dat zou eigenlijk wel moeten en het zou ook in vele opzichten beter zijn, maar het gebeurt niet. En wel om de eenvoudige reden dat voor vele mensen, van wie loonbelasting wordt ingehouden, de ingehouden loonbelasting zo weinig verschilt van de inkomstenbelasting die ze uiteindelijk moeten betalen, dat het de moeite niet loont hem of haar daarvoor eerst een aangiftebiljet en later nog eens een aanslagbiljet te sturen. De kosten van de daaraan verbonden administratie wegen niet op tegen de meerdere belas ting, die in het overheidslaatje zou vloeien. Vroeger gaf het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 en sedert 1 januari van dit jaar geeft de Wet op de Inkom stenbelasting 1964 aan, in welke gevallen geen aanslag in de inkomstenbelasting wordt vastgesteld. Het maximale bedrag, waarbij een aanslag in de inkomstenbe lasting achterwege blijft en dus met de inhouding van loonbelasting (en eventuele andere voorheffingen) wordt volstaan is in de loop der jaren nog al eens ver hoogd en bedraagt voor 1965 12.000. Ieder dus, die aan salaris of loon niet meer dan 12.000 verdient krijgt geen aanslag in de inkomstenbelasting. Maar hij moet dan nog aan een paar andere vereisten voldoen. In de eerste plaats mag hij niet meer dan 400 „andere in komsten" hebben. Deze „andere inkom sten" zijn die waarover geen loonbelas ting is ingehouden. Te denken valt bij voorbeeld aan de huur van een huis of de huurwaarde van een huis, waarin men woont en dat eigendom is; rente van ef fecten of van een tegoed bij een spaar bank enzovoort. Het kan ook een verlies van meer dan 400 zijn, of liever ge zegd een negatief inkomen bijvoorbeeld doordat een huis netto dus na aftrek van kosten van verzekering, onderhoud en van de lasten en afschrijving een ver lies oplevert. In de derde plaats mag hij of zij niet langer dan een maand twee dienstbetrekkingen, of althans twee inko mens hebben gehad waarop loonbelas ting moet worden ingehouden. Deze bepa ling dient om de progressie tot haar recht te doen komen. Als iemand twee dienst betrekkingen heeft wordt door ieder van de werkgevers loonbelasting ingehouden over het loon dat zij zelf betalen. En om dat de loonbelasting, evenals de in komstenbelasting, progressief is wordt over de twee salarissen afzonderlijk min der belasting geheven dan wanneer het zelfde salaris uit één betrekking werd verkregen. Dat verschil wordt in de in komstenbelasting verrekend. Nu lijkt het op het eerste gezicht wel erg prettig als iemand alleen loonbelas ting betaalt en geen aanslag in de in komstenbelasting meer krijgt. Hij is dan van alle belastingbetalerij ineens af. En toch is de werkelijkheid wel eens an ders. Het is heel goed mogelijk, dat in het uitblijven van een aanslag in de in komstenbelasting voor de betrokkene een nadeel schuilt. Het kan voorkomen en het komt ook voor, dat de bij een aan slag verschuldigde inkomstenbelasting lager is dan de ingehouden loonbelasting. Er komt dan een aanslag tot stand waarop een bedrag wordt teruggegeven. Er zijn maar heel weinig mensen die zulk een aanslag niet graag ontvangen! En inderdaad is de mogelijkheid ge opend zulk een aanslag te ontvangen. De wet kent twee mogelijkheden, waarvan de één al bestond en de andere nieuw is. En dan eerst de bestaande mogelijk heid. Van iedereen die in loondienst werkt wordt, als het loon wordt uitbe taald, loonbelasting ingehouden. Maar het kan toch wel zijn dat het hele inkomen over een jaar blijft beneden het bedrag waarbij inkomstenbelasting verschuldigd is. Dat geval doet zich tegenwoordig veel vuldig voor bij studenten en scholieren van middelbare scholen, die in de vakan tie werken. Als regel werken zij niet meer dan enkele weken en verdienen in die tijd minder dan het minimuminko men waarbij inkomstenbelasting ver schuldigd is. Zij kunnen een aanslag in de inkomstenbelasting vragen, 'hoewel zij er, volgens de wettelijke maatstaven, niet voor in aanmerking zouden komen. Bij het vaststellen van de aanslag blijkt dan geen inkomstenbelasting verschuldigd te zijn en wordt de ingehouden loonbelas ting teruggegeven. Er is echter één maar bij: het terug te betalen bedrag moet tenminste 10 zijn. In de jaren voor 1965 was het 15. De bedoeling is ad ministratieve actie voor kleinigheden te vermijden. De tweede mogelijkheid is minder een voudig. Er zijn belastingbetalers die loon belasting betalen en geen aanslag in de inkomstenbelasting krijgen, maar daar door in zekere zin benadeeld worden. Daar zijn veel voorbeelden van te noe men. Zo kan het zijn, dat in een gezin bijvoorbeeld in oktober een baby wordt geboren. Voor de loonbelasting begint dan de kinderaftrek te lopen 1 januari van het volgende jaar. Maar voor de in komstenbelasting had over het jaar van geboorte nog kinderaftrek verkregen kun nen worden. Een ander voorbeeld: iemand wordt in november 1965 geope reerd en krijgt daardoor ziektekosten die een buitengewone last vormen. Hij kan voor deze lasten voor de loonbelasting al leen nog aftrek krijgen voor de maanden november en december, en wel zo dat de kosten over deze twee maanden worden verdeeld. Als hij een aanslag in de in komstenbelasting zou krijgen, werden deze kosten verrekend met het gehele jaarinkomen waarop ze in aftrek mogen worden gebracht. Dit laatste is veelal voordeliger. Aan deze en soortgelijke gevallen komt de wet thans tegemoet. Te beginnen met het jaar 1965 kan ieder, die meent daar bij belang te hebben, om een aanslag in de inkomstenbelasting verzoeken. Alleen mag de administratie niet voor kleinig heden worden lastig gevallen. Daarom is bepaald dat de ingehouden loonbelasting, dividendbelasting en eventuele andere voorheffingen tezamen de inkomstenbe lasting die verschuldigd zou zijn, met 5 percent, doch tenminste 25 moeten overtreffen. Worden deze grenzen over schreden, dan wordt het gehele te veel ingehouden bedrag teruggegeven. Maar de belastingplichtige moet, zoals gezegd, om een aanslag vragen. Door de dubbele grens van 5 percent en 25 is het wel duidelijk dat de heel kleine belastingbe talers er niet aan toe kunnen komen, maar dat neemt niet weg, dat velen er wel van zullen kunnen profiteren. Er zijn nog verschillende andere gevallen denk baar waarbij restitutie van ingehouden loonbelasting mogelijk is. Het zal daarom nodig zijn dat zij die menen mogelijk voordeel van deze regeling te hebben, als het zover is, terdege gaan rekenen of zich laten voorlichten. (Van onze correspondent) ISTANBOEL 14 mei 1950 was een his torische datum in de Turkse geschiede nis: de eerste democratisch gehouden parlementsverkiezingen in Turkije. De Volkspartij onder Inönü kreeg minder stemmen dan de Democraten onder Men- deres. Inönü trok als president en partij leider de consequentie: Hij trad af als president om leider van de oppositie te worden. Het nieuwe parlement koos Bayar als president en deze wees Men- deres aan als premier. Hoewel de Demo craten al jarenlang duidelijk het getij mee hadden gehad, konden velen hun oren nauwelijks geloven. De partij van Atatürk in de oppositie! De overlevering zegt dat sommigen daags erop weigerden hun bekeuring op straat te betalen: er was nu toch immers geen gezag meer in Turkije. Het was een parlementaire nederlaag die Inönü in 1950 leed, maar in zekere zin kan men deze toch het hoogtepunt van zijn leven noe men hij had Turkije de beslissende (he laas niet definitieve) stap laten zetten op het pad der democratie. NU, in oktober 1965, heeft hij deze troost niet. Weer zijn er parlementsver kiezingen gehouden en weer heeft hij ze verloren. En ditmaal moet hij wel ver bitterd beseffen: de „grand old party" kan onder zijn leiding geen normale ver kiezingen winnen. Ook die van 1950, 1954 en 1957 immers gingen verloren, zij het met steeds geringere minderheid. De eni- Suleyman Demirel ge periode dat er, door wanbeleid van Menderes c.s. een overwinning van Inönü in de lucht zat, in 1959, begon Menderes de oppositie van pers en parlement te breidelen. Het leger greep in en liet Menderes ter dood veroordelen en organiseerde verkie zingen. Maar reeds had de legendevor ming haar werk gedaan, de verkiezingen van oktober 1961 brachten Inönü een nederlaag: niet meer dan 35 percent van de stemmen werd zijn deel en de toen al opgerichte Gerechtigheidspartij behaalde er al meer (37 percent) zij het minder zetels in de Assemblée. De overwinning van Demirels gerech tigheidspartij deze maand is groot. Maar om haar als persoonlijke overwinning af te ronden zal Demirel vermoedelijk strijd moeten voeren tegen de revanchistische elementen in zijn eigen partij. Zijn begin LONDEN (AP) De Britse admiraal viscount Cunningham of Hyndhope, de man die tijdens de landingen in Noord- Afrika in de tweede wereldoorlog de ma rinecommandant van generaal Eisenhower was, zal een permanent gedenkteken krijgen op de Londense Trafalgar Square naast de pilaar waarop het standbeeld van Nelson staat. De bekendmaking dat er een buste van Cunningham op het plein zal worden ge- plaats, valt samen met de herdenking van de grootste overwinning van Nelson op de gezamenlijk Frans-Spaanse vloot bij kaap Trafalgar op 21 oktober 1805. Admiraal Cunningham, die in 1963 is overleden, zal ook een plaquette krijgen in de St. Paul's kathedraal bij de plaats waar Nelson is begraven. is goed: „Op de dag dat de verkiezings campagne eindigde," zie hij, „hebben we het verleden vergeten." Maar de vraag is, wie die „wij" zijn. De vraag is, of op de dag dat de triom fantelijke uitslag binnen kwam, bij een andere „wij" dat verleden niet juist weer extra fel tot leven kwam. Bij Bayar bij voorbeeld, die merkwaardige tegenvoeter van Inönü, even oud als hij, maar in tegenstelling tot Inönü meer boerenleider. Tot levenslang veroordeeld, heeft hij nooit gratie gevraagd aan president Gur- sel omdat hij zichzelf nog altijd als presi dent beschouwt. Zijn dochter is in het parlement gekozen. Het kan niet anders of hier ligt een van die smeulende vuren die weer kunnen opvlammen. Misschien zullen het deze ambities zijn waartegen Demirel in eerste instantie zwaarder slag moet leveren dan de totaal verslagen Volkspartij. In de week vóór de verkiezingen zag ik steeds kleine rij tjes van zeven a acht militairen sol daten en matrozen door het centrum van Istanboel lopen. De verkiezingsdag heeft de regen en de Gerechtigheidspar tij gebracht. Nu zie ik ze weer, die ganze- rijtjes. Ze zien er, met lange jassen aan, minder militant uit. Maar in lengte zijn de rijtjes verdubbeld. De minister van Justitie, prof. Samkal den, heeft in de Tweede Kamer verklaard dat uitlevering van Rajakowitsch alleen kan worden gevraagd als deze zich bui ten Oostenrijk bevindt. De wens om Rajakowitsch in Nederland te berechten kwam van mevrouw Singer- Dekker (P.v.d.A.). Rajakowitsch is in Oostenrijk veroor deeld. Hoewel beroep is aangetekend, is hij, naar Oostenrijks recht, niet gedeti neerd na het uitzitten van de in eerste instantie opgelegde straf, aldus deelde minister Samkalden mee. Uitlevering aan en dagvaarding van Ra jakowitsch in Nederland zou niet tot dub bele berechting leiden, want de man stond in Oostenrijk terecht wegens het doen deporteren van 83 Franse joden. Hier te lande zou men hem zijn aandeel in het zogenaamde Judenreferat ten laste leggen. Oostenrijk levert geen onderdanen uit. Ieder ander land kan Rajakowitsch wèl uitleveren als deze zich buiten de Oosten rijkse grenzen zou begeven. Over de verjaringstermijn van oorlogs misdaden die in 1971 afloopt zei minister Samkalden, dat deze termijn de regering nog voldoende tijd laat om na te gaan of er nog oorlogsmisdadigers zijn tegen wie een vervolging moet worden ingesteld. Het onderzoek daarnaar is in volle gang. Af schaffing van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden is volgens de minister al leen mogelijk als de ontwikkelingen in het internationale recht aanwijsbaar in die richting gaan. Advertentie „Van de firma provo, althans van eni ge representanten van deze groep jonge lui, heb ik een brief ontvangen als reac tie op de straffen. Daarop zal ik morgen uitvoerig ingaan als twintig jongelui, die de afgelopen zaterdagnacht zijn gearres teerd, terecht zullen staan." Dit deelde gisteren de Amsterdamse politierechter, mr. Romke de Waard, mede bij de behandeling bij verstek van de zaak tegen een 25-jarige grafische ontwerper, die bij de beruchte rel bij het Amsterdamse Lieverdje op 15 augustus agenten voor „fascisten" had uitgeschol den en zich verzet had tegen zijn arres tatie. Mr. De Waard vertelde dat hij ook brieven had gekregen van mensen, „die vinden dat wij nog lang niet streng ge noeg straffen". De twintig zaterdag ge arresteerden staan vandaag terecht ter zake van overtreding van artikel 186 wet boek van strafrecht: het negeren van een driemaal door het bevoegd gezag gege ven bevel zich onmiddellijk te verwijde ren bij een volksoploop. Tot nu toe is „het tarief" van mr. De Waard voor deze zaken een gecombineer de straf, waarvan twee weken onvoor waardelijk, geweest. Ook de niet versche nen graficus werd, na een eis van acht weken waarvan vier voorwaardelijk, ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11