STIJLVOL VOORBEELD Ford in Grand-Prix Nieuw nummerbord NIEUWS IN HET KORT Noordhollands noorden werpt hernieuwde blik op toekomst Ontwikkeling Noordhollands Noorden vraagt grotere bestuursorganen Ongeluk in het Zuidpoolgebied Tsjombe steunt regering-Kimba I ARACHNE Radiosignaal waarschuwt voor eventueel gevaar 1 »1P1S# Nieuw veiligheidssysteem Welzijnsstich ti ng zal planning coördineren Taken vervullen voor het totale gebied Franse politie zoekt vierjarige Didier Leroux Veel ambtenaren in West-Duitsland 13 ZENDERS SIGNAAL STORING ;(yVs-!'v-=. DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 Het vergt veel inspanning om op een juiste manier te rijden. De tijdige waarneming van verkeersbor den, opstoppingen, kettingbotsingen en kritieke pun ten vraagt veel van het gezichts- en reactievermo gen en de waakzame automobilist zal na een rit met een zekere duur altijd een gevoel van vermoeidheid overhouden. Aan de visuele waarneming van de automobilist zijn echter grenzen gesteld. De massale hoeveelhe den feiten en feitjes die hij via zijn ogen registreert, worden na verloop van tijd niet meer correct ver werkt en de zekerheid waarmee hij zijn auto be stuurt zal na enige tijd minder worden. Hij heeft er echter hulpmiddelen bij gekregen: televisie, elek tronische verkeersaanwijzingen en infraroodappara- tuur kunnen hem waarschuwen voor stremmingen en ongelukken. Een voorbeeld van de modellen die men tot 30 oktober op de London Motor Show kan zien en tevens een voorbeeld van hedendaagse „sty ling". Pininfarina bouwde uit de Fiat 850 deze sport coupé op, waarna er een Fiat Abarth 1000 viercilinder-motor werd ingestopt. Zo werd op basis van een bestaand model een nieuwe wagen geboren die het oog van de liefhebber verrukt. De verschillende delen van de carrosserie har moniëren volkomen. De twee groeven op het achtercompartiment lopen uit in een ventilatie- kier voor de passagiersruimte. Het stuurwiel van deze kleine wagen kan ver steld worden. Op de autoshow in Londen zal deze wagen staan tussen de modellen van 500 andere expo santen. Land- en tuinbouw Conclusie aanvullende structuurnota: VN-handvest tegen rassendiscriminatie Ook schaalverkleining Het laatste nieuwtje op dit gebied vormt nu een radio waarschuwingssysteem van Duitse ingenieurs. Waarbij onmiddellijk de aantekening past, dat men in Amerika reeds met enige systemen op dit gebied experimenteert. Reeds enige tijd zijn deskundigen tot de conclusie ge komen dat het gehoor van de automobilist in het verkeer in veel mindere mate wordt belast dan de ogen. Een nieuw systeem zou er dus op gericht moeten zijn waar schuwingen niet via de reeds overbelaste ogen, maar via het gehoor tot de man achter het stuur te laten door dringen. De oplossing hiervoor is tamelijk eenvoudig, al zal de verwezenlijking van de Duitse plannen wel veel geld gaan kosten. Langs de autosnelwegen zullen ultrakortegolfzenders worden opgesteld, die via de autoradio of speciale ont vangers boodschappen aan de bestuurder kunnen doorge ven. De uitzendingen zouden op een frekwentie van ze ventig megahertz, in het meterbereik, kunnen worden gedaan ongeacht de afstemming van de ontvangers. Dit systeem steunt op een oud principe van Faraday, die een inductieveld wist te scheppen waarbinnen de uitgezonden berichten alle andere zenders zouden over stemmen. De automobilist kan dus rustig zijn radio aan hebben en toch op punten waar dat nodig is de bood schappen kunnen horen. De technische uitwerking van dit principe leverde niet veel moeilijkheden op. In de auto wordt een band gemon teerd, waarop bepaalde boodschappen staan. Bijvoorbeeld: Pas op, wegdek glad door ij zei. Even voor het punt waar het beijzelde wegdek begint, staat de zender langs de weg opgesteld, die een radio signaal uitzendt, dat in de passerende wagens het band apparaat in werking stelt. De muziek die even daarvoor nog door de autoradio gorgelde, wordt overstemd door de vrouwelijke stem die helder door de auto zegt; „Pas op, wegdek glad door ijzel." Daarna valt de muziek weer in. Als de radio uitstaat zal het automatisch bandapparaat de ontvanger inschakelen en eveneens zijn boodschap door geven. De zenders kunnen worden ingesteld op de verschillen de boodschappen die de band bevat. Iedere boodschap heeft zijn eigen signaal. De mogelijkheden zijn nu legio. Politiewagens, brandweerwagens en ziekenauto's kunnen in voorkomende gevallen met een zendertje worden uit gerust, die de naderbij komende auomobilisten spoedig op de hoogte stellen van de eventuele ongevallen die zich voor hem hebben voorgedaan. Bij allerlei kritieke pun ten langs drukke routes kunnen zenders worden opge steld die de automobilisten in staat stellen raadgevingen en waarschuwingen te ontvangen. Bij de experimenten die in de buurt van Hannover en in Amerika werden gehouden voldeed het systeem uit stekend, waarbij slechts op enkele punten daar waar zich staal in de gebouwen naast de weg bevond) een lichte storing optrad. Naast een gesproken boodschap zou de band ook een ander akoestisch signaal kunnen geven dat de chauffeur attent maakt op bepaalde gevaren. De Duitse technici berekenden dat op ongeveer 3500 kilometer autosnelweg, 800 waarschuwingskringen moeten worden gelegd, waarbij vierhonderd kortegolfzenders zouden moeten worden geplaatst. Het is nu wel zeker dat Ford formule 1 motoren bouwt voor Colin Chapman. De „stalbaas" van Lotus die na het bekend worden van de gewijzigde formule voor Grand- Prixwedstrijden een somber gezicht trok, wordt daardoor in staat gesteld ook volgend jaar met zijn tot nu toe succesrijke wagens uit te komen. Coventry Climax die tot heden de motoren bouwde voor Chapman kwam door de verruiming van de inhoud tot drie liter in financiële moeilijkheden en moest opgeven. Een nieuwe motor ontwerpen kost nu eenmaal handen vol geld en Coventry Climax die zich uitsluitend toelegt op het fabriceren van racemotoren bleek onvoldoende re serves te hebben. Ford neemt dit nu over en zal volgend jaar dus voor het eerst met zijn motoren in formule 1 wedstrijden ver schijnen. Er is nog een merk dat terugkeert. Maserati heeft de nieuwe drieliter motor geheel klaar. De krachtbron met de beroemde naam zou ingebouwd worden in de Cooper-carrosserieën. Bij de ontwikkeling van de Ford formule motoren is Cosworth ingeschakeld, die de verkoop en de service zal regelen. Zo zullen de nieuwe nummerborden op de Nederlandse wagens eruit gaan zien. De letter combinatie komt achter de cijfers te staan. Hier het eerste nummer van de nieuwe serie. Spoedig zullen de „mini's" en de 1100 modellen van B.M.C. geleverd kunnen worden met een volautomatische transmissie. Deze nieuwe transmissie behoudt echter de mogelijkheid om „normaal" te schakelen indien men dat wenst. Het ontbreken van de koppelingspedaal is hier voor geen bezwaar. Ook al bezit men een wagen met automatische transmissie, dan toch blijft de versnellings hefboom aanwezig. Er is een coupéversie van de sportwagen M.G. B. op de markt gekomen. De wagen die de aanduiding MG G.T. meekreeg zal nog een snelheid van ruim 150 km per uur kunnen bereiken. De viercilinder motor van 1798 cc bezit een vijfmaal gelagerde krukas. De Jeugd Automobiel Club organiseert in samenwer king met het blad Ford-Wereld een teken- en ontwerp wedstrijd. Gevraagd wordt een auto van de toekomst te ontwerpen. Inlichtingen: Secretariaat Jeugd Automobiel Club, Postbus 525, Den Haag. .ff Uit een tweetal bijeenkomsten van een 80-tal vooraanstaande personen uit het betrokken gebied en uit de arbeid van een werkgroep, die deze samenkomsten voorbereidde, is ongeveer vier jaar gele den de structuurnota Noordhollands Noor den te voorschijn gekomen. Deze nota functioneerde toen als startpunt voor be paalde activiteiten. Er is sindsdien zoveel losgekomen en zoveel op gang gebracht, dat de wenselijkheid is gebleken de stand van zaken nog eens te overzien, bepaal de wensen opnieuw te formuleren en leemten aan te vullen. Verschenen is nu een aanvulling op de structuurnota, wel ke aanvulling maandag in Bergen aan de orde zal worden gesteld. Een groot aantal mensen (burgemeesters, vertegen woordigers van departementen, provincia le instellingen, regionale samenwerkings organen e.d.) zal dan in de „zwarte schuur" van de Volkshogeschool ,,'t Oude Hof" van gedachten wisselen over de di verse facetten, die in de suppletoire struc tuurnota worden aangeroerd. Uitgangspunt voor de aanvulling op de structuurnota van 1961 is geweest de we tenschap dat het nu niet meer gaat om de vraag óf Noordhollands Noorden zal worden ontwikkeld maar dat het er thans om gaat op welke wijze dat zal moeten gebeuren. Bij een bewust streven naar welzijn naast welvaart behoeven de culturele en sociale voorzieningen van meet af aan bijzondere aandacht. In een geïndustriali seerde en stedelijk georiënteerde samen leving namelijk worden de beschermende banden van gezin, dorpsgemeenschap, kerkelijke gemeenschap e.d. steeds krach tiger verbroken. Er vindt een individuali seringsproces plaats dat van elk persoon in steeds sterkere mate een goed gefun deerd waardenbesef vergt. Bovendien is een krachtige persoonlijkheidsvorming noodzakelijk, zowel voor de opleiding tot gekwalificeerde arbeid als voor het zinvol kunnen besteden van de toenemende hoe veelheid vrije tijd. De suppletoire structuurnota stelt dat in dit welzijnsverband allereerst voortreffelij ke onderwijs- en opleidingsvoorzieningen nodig zijn. In de aanvullende nota wordt genoemd een technische hogeschool in de naaste omgeving van Alkmaar. Zeer belangrijk voor het welzijnsbeleid wordt geacht de in oprichting zijnde wel- zijnsstichting. Van daaruit zal een ge coördineerde culturele en sociale „plan ning" mogelijk worden. Het particulier initiatief, de gemeenten en verschillende provinciale organen zullen in de welzijns- stichting(en) tot samenwerking komen. Het welzijnsbeleid zal zich moeten ken merken door een scala van activiteiten, gericht op de vorming tot persoonlijkheid, als een voorwaarde voor samenwerking en gezamenlijk aanvaarde verantwoorde lijkheid. In de aanvullende structuurnota wordt ervoor gepleit de spreiding van het wonen over een zo groot mogelijk deel van het Noordhollands Noorden krachtig te stimu leren, uiteraard in het kader van een verantwoorde ruimtelijke en stedebouw- kundige „planning". Het industriespreidingsbeleid moet voorshands met onverminderde kracht worden voortgezet. Dit ter ontlasting van Wegens onvoldoende vergoeding voor hun uniformen hebben de Bel gische rivier- en zeéloodsen besloten hun ambtskleding te verwisselen voor sportpet en burgerkleding. De loodsdiensten gaan normaal door, de stemming onder de loodsen is opperbest. De foto toont hoe een loods het Belgisch loodswezen in Vlissingen verlaat op weg naar het schip. de randstad Holland en ter verbetering van het economisch klimaat in Noordhol lands Noorden. Er zullen met spoed landschappelijke en recreatieve voorzieningen moeten worden getroffen tot duurzaam behoud van een zuiver leefniveau en van de volksgezond heid. Het is duidelijv aldus de aanvullende nota, dat eenzijdig accentueren van de in dustrialisatie in de huidige fase niet meer verantwoord is. Het gaat om het inte graal bevorderen van werk-, woon- en re creatiefunctie van het gebied! Voor de recreatie wordt de wenselijk heid uitgesproken tot het instellen van een recreatiecommissie voor geheel Noordhollands Noorden. Veel meer dan tot nu toe moet het beleid worden gericht op de aanleg van groene gordels rond de snel groeiende woonsteden en -dorpen. Ook moet zo spoedig mogelijk worden be gonnen met de aanplant van bosranden langs het duingebied van SchoorI tot Den Helder. Op het gebied van de recreatie wordt tevens aandacht gevraagd voor het Uit- geester- en Alkmaardermeer en wordt er op gewezen dat ook elders langs ring vaarten e.d. mogelijkheden zijn voor wa tersport. De aanvullende structuurnota dringt te vens aan op tijdige uitbreiding van het wegennet, op tijdige „planning" van snel le forenzentreinverbindingen naar en van uit het Noordzeekanaalgebied, alsmede goede aansluitende busverbindingen. Bijzondere aandacht wordt ook ge vraagd voor de positie van de land- en tuinbouw. Als gevolg van de mechanisa tie en rationalisatie hebben land- en tuin bouw grote behoefte aan vruchtbare en gemakkelijk bewerkbare grond, aan een uitstekende zoetwaterhuishouding en een passende bedrijfsuitrusting. Snellere uitvoering van verkaveling van tuinbouwvaargebieden is zeer wenselijk. Opengrondstuinders behoeven bijzonder# hulp om te komen tot een omzetting van hun bedrijven. Door de activiteiten van het O.S. Fonds kan een verantwoorde af vloeiing uit land- en tuinbouw bevorderd worden, terwijl levensvatbare bedrijven kunnen worden versterkt. Het heeft zin om bij behoud van be staande en ook naast eventuele totstand koming van nieuwe gemeentelijke een heden te streven naar spoedige instelling van boven-gemeentelijke bestuursorganen voor de verschillende regio's binnen Noordhollands noorden. Deze dienen via vrije verkiezingen te worden gekozen. Deze conclusie wordt getrokken in de sup pletoire structuurnota Noordhollands Noorden. Ook deze aanvullende nota is samengesteld door de commissie van acht, waarin leidinggevende personen uit het gebied zitting hebben. De boven-gemeentelijke bestuurorganen dienen een aantal duidelijk omschreven taken te vervullen ten behoeve van het desbetreffende gebied in zijn totaliteit. De zich reeds voltrekkende en op handen zijnde ontwikkelingen in Noordhollands Noorden zullen van zeer ingrijpende aard blijken te zijn. De bewoners zelf dienen in sterke mate mede te beslissen over de vormen waarin deze ontwikkelingen zich zullen voltrekken. Daartoe zijn krachtige bestuursorganen nodig. De komende de cennia zal Noordhollands Noorden vanuit de randstad Holland worden overstroomd met werkers, woonforenzen en recrean ten. Stedebouwkundig en landschappelijk zal 't aanzien volledig veranderd worden. Slechts goede bestuurskracht en integrale „planning'.' vermogen deze ontwikkeling in goede banen te leiden. Het ware wense lijk dat in het gebied zelf de voorbereiding tot instelling van boven-gemeentelijke or ganen ter hand zou worden genomen. Ook LONDEN (AP) Drie leden van een Britse geologische expeditie in het Zuid poolgebied zijn om het leven gekomen, toen de sneeuwtractor waarop zij reden in een ijsspleet stortte. Een vierde man van de groep heeft enkele dagen met een hon denslee moeten reizen naar een andere groep om het nieuws mee te delen. Het ongeluk is gebeurd in bergachtig terrein vierhonderd kilometer van het basiskamp in Halley Bay. De drie omgekomenen zijn Jeremy Bailey, David Wild en de arts dr. John Wilson. LEOPOLDSTAD (AFP) Ex-premier Tsjombe van Kongo zal de nieuwe Kongo lese regering steunen. In een communiqué dat is uitgegeven na besprekingen tussen Tsjombe en de premier van de nieuwe re gering, Kimba, wordt gezegd dat Tsjombe de nieuwe regering zijn „steun heeft be loofd." Hij heeft er tijdens het onderhoud de nadruk op gelegd dat zijn „Conaco- partij" niet tegen de vorming van een re gering van nationale eenheid gekant is geweest, maar door haar oppositie het be ginsel van eerbied voor de meerderheid wilde steunen. NEW YORK (Reuter) De sociale commissie van de Verenigde Naties heeft woensdag besloten een ontwerp op te stel len voor een internationale conventie ter eliminatie van alle vormen van rassen discriminatie, zonder specifieke vraag stukken te noemen. Israel is hiertegen, omdat het in de conventie een veroorde ling van het antisemitisme wil zien opge nomen. Het voorstel werd met 82 tegen twaalf stemmen en tien onthoudingen aangenomen. De Sovjet-Unie had, zonder succes, ge tracht een amendement aangenomen te krijgen dat het zionisme, nazisme, neo nazisme en alle andere vormen van ras senleer en politiek van uitsluiting, alsme de anti-semitisme, veroordeelt. De Vernigde Staten stemden tegen, om dat zij in het ontwerp speciaal de apart heid willen zien opgenomen. Tegen stem den ook Nederland, België, Bolivia, Bra zilië, Canada, Luxemburg, Groot-Brittan- nië, Uruguay, Australië en Oostenrijk. op het gebied van het waterschapwezen zal aandacht besteed moeten worden aan een streven naar grotere bestuurskracht en aan de mogelijkheden om hier en daar tot verdere concentratie te komen, aldus het aanvullende rapport. Gesteld wordt evenwel ook dat ten aan zien van bepaalde taken een plaatselijk# gemeenschap behoefte behoudt aan klei ne, althans goed overzichtelijke bestuurs- eenheden. Naast de schaalvergroting, di# voor bepaalde aspecten van het bestuur noodzakelijk is, wordt voor andere aspec ten overal waar gfote eenheden ontstaan zijn, juist een schaalverkleining gevraagd. Advertentie gouden schakelarmband Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Speksfc 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren alle politiediensten gemobiliseerd om de vier jarige Didier Leroux op te sporen. D# jongen is sedert drie dagen spoorloos. Het jongetje speelde maandagmiddag, als gewoonlijk, op de binnenplaats van het flatgebouw in Bologne bij Parijs waar zijn ouders wonen. Om zes uur 's avonds bemerkte de moeder tot haar ontsteltenis dat het knaapje was verdwe nen. Niemand had Didier in huis of op straat gezien, zodat de verontruste ouders een uur later de politie waar schuwden. De politie heeft onmiddellijk een nauw keurig signalement over het hele land verspreid. Dit heeft echter nog geen enkele aanwijzing opgeleverd. Gisteren hadden politieagenten alle wegen van en naar Parijs onder strenge bewaking ge plaatst. Het Bois de Bologne werd met politiehonden uitgekamd. In dezelfde buurt werd de Seine afgedregd. De politie houdt zich voorlopig nog aan de hypothese dat Didier in zijn eentje op onschuldig avontuur is uitgegaan. Een veronderstelling die helaas echter niet aan waarschijnlijkheid wint naarmate de grootscheepse opsporingspogingen van de politie niet het minste resultaat opleve ren. KEULEN In de Bondsrepubliek ii een derde deel van de werkende manne lijke bevolking in overheidsdienst. Dat is gebleken bij een onderzoek van het West- duitse industrie-instituut. Het aantal amb tenaren is van 1939 tot 1964 met 163 per cent tot 6.580.000 gestegen. Het aantal ar beiders steeg daarentegen in de zelfde pe riode met 35 percent tot 12.860.000. In augustus 1965 bedroeg de omzet van de Duitse industrie dertig miljard mark. Dat is drie miljard of elf percent meer dan in augustus 1964. DE buitenlandse omzet bedroeg 4,4 miljard mark, hetgeen een vooruitgang van twaalf percent ten op zichte van augustus 1964 betekent. I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13