„Rekening houden Franse belangen met HET WEER j Haarlemse kantonrechter gaat zitting houden in de IJmond Komeet opnieuw onzichtbaar Nobelprijs voor natuurkunde Wilson naar Rhodesië *r matras HOFNAR UITGERUST A. J. Wijnstroom in Velsen benoemd tot hoofdinspecteur President Johnson uit het ziekenhuis Eindhoven krijgt een rechtbank Meer radiostations voor wegenwacht Nederland wil jonge landen visserij schepen leveren Nieuws voor u... Scherk Gezichtsmelk! Jongeman met scheermesje toegetakeld UW Uitgeslapen? néén... 2.25 50e JAARGANG NUMMER 295 DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 99 Grote trekken Speculatie-a££aire in Amsterdam pagina 19 Kans op nachtvorst Zitting in IJmond Het woord is aan Politie zoekt zeven buitenlandse arbeiders UITSLUITEND TABAK KIP M. KOELE MIJ, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chei bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S E N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Frankrijk eist herziening van Verdrag van Rome PARIJS (AP en AFP). Frankrijk wil het verdrag van Rome dat ten grondslag ligt aan de E.E.G. gewijzigd zien. Het wenst de bevoegdheden van de Europese Commissie sterk te beknotten. Verder eist het de hand having van het vetorecht voor elk van de zes leden van de Gemeenschap. Dat heeft Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, woensdag in de Nationale Vergadering meegedeeld. Hij stelde dat een „algehele herziening" van de Gemeenschap nodig is om normale voorwaarden te scheppen voor de samen werking van de zes leden. „Daarbij moet rekening wor den gehouden met de essentiële belangen van Frank rijk", aldus Couve de Murville. Hij gaf te kennen dat het de Franse regering niet meer gaat om het vinden van een voor haar aanvaardbare regeling van de finan ciering van het landbouwbeleid in de E.E.G. „Er zijn door de crisis daarover andere vraagstukken gerezen". Op die vragen wil Frankrijk een politiek antwoord hebben. „In het geding is de functionering van de Euro pese instellingen", aldus de Franse minister. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de Franse regering het beginsel van de supra-nationaliteit van de E.E.G. af wijst, „omdat besluiten die een bepaald land raken anders genomen kunnen worden door andere autori teiten dan die van dat land zelf". De verklaring van Couve de Murville komt in zekere mate tegemoet aan het plan-Spaak dat een bijeenkomst beoogt van de „zes" zonder de Europese Com missie. Zij wijkt echter in die zin van dat plan af, dat de voorgestelde bijeen komst niet louter tot doel moet hebben de Europese trein weer in de rails te brengen, maar grondig de route vast moet stellen waarlangs die zijn weg moet vervolgen. Onze correspondent in Brussel schrijft dat Frankrijk nu de knoop heeft doorge hakt en om wijziging van het verdrag van Rome heeft gevraagd. Daarbij heeft het duidelijk laten blijken dat die besprekin gen daarover uitsluitend een zaak van de zes regeringen zijn. Tet sluit de Euro pese Commissie dus uit. De ministers van de vijf, die maandag en dinsdag in Brussel bijeenkomen, weten nu in grote trekken wat de Franse wen- De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann heeft met ingang van 1 sep tember de heer A. J. Wijnstroom, inspec teur van gemeentepolitie en hoofd van de verkeersdienst, bevorderd tot hoofdin- gpecteur (ambtenaar 2de klasse). De heer Wijnstroom, die 44 jaar oud is, kwam in oktober 1950 als inspecteur bij de Velsense gemeentepolitie. Daarvoor was hij adjunct-inspecteur in Amsterdam. Per 1 januari 1957 werd hij bevorderd tot inspecteur tweede klasse. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 8, 9, 11, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 8, 9, 11, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Films 5 In de Vishal en op zee6 Kenuemer Kruimels7 Weg en TT7iel 13 Radio en tv15 Kunst 15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Topsy20 Sport 21 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde middagtempe- raturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. sen voor de verdere ontwikkeling van de E.E.G. inhouden. Minister Spaak is onlangs met zijn plan gekomen. Dat houdt o.a. in dat de E.E.G.-partners bijeen zullen komen zon der aanwezigheid van de Europese com missie en dat Frankrijk dan gelegenheid zal hebben zijn bezwaren en wensen ken baar te maken, waarna eventueel een ge sprek kan volgen. De commissie heeft niets nagelaten om dit plan te ondermijnen. Haar leden heb ben er zich fel en vaak onelegant tegen gekeerd. Ook hebben zij contacten gelegd met hun politieke geestverwanten in Frankrijk en de andere landen van de E.E.G., om zo te proberen de regeringen te beïnvloeden. Het gevolg is geweest dat zowel Italië als Nederland heeft la- Prins Bernhard moet het even ver werken. De Vrije Universiteit heeft hem het eredoctoraat in de econo mische wetenschappen verleend. MARYLAND (AFP) President John son mag het ziekenhuis verlaten. Het on derzoek heeft aangetoond dat de toestand van de patiënt goed is. De president gaat rechtstreeks naar het Witte Huis. Hij zal het voorlopig kalm aan doen. Die betrek kelijke rust zal niet al te lang kunnen duren. Er ligt zeer veel werk op hem te wachten. ten doorschemeren dat van zijn zijde wei nig medewerking kan worden verwacht. Een van de eerste gevolgen is geweest dat het plan-Spaak een Belgisch initiatief is gebleven en niet een Benelux-plan is geworden, zoals de Belgische minister ge hoopt had. Het is uit uitlatingen van premier Pom pidou en van minister Couve de Murville wel duidelijk geworden dat er vóór de Franse presidentsverkiezingen van vijf december weinig kans op is dat Frank rijk aan een conferentie van E.E.G.-mi- nisters zal deelnemen. In Brussel blijft de onzekerheid in Europese kringen voortduren en het aan vankelijk blijmoedig optimisme is be halve bij de onwrikbare „Europeanen" langzamerhand aan het verdwijnen om voor ernstige bezorgdheid plaats te ma ken. Van onze parlementaire redactie) De minister van Justitie, prof. Samkal- den, voelt niets voor de vestiging van rechtbanken in Leiden, Nijmegen en Hil versum. Wel komt er binnen afzienbare tijd een rechtbank in Eindhoven. Het iantal zittingsplaatsen van kantongerech ten zal worden uitgebreid. Zo komt er in de IJmond een zittingsplaats van de Haar lemse kantonrechter, hetzij in Velsen het zij in Beverwijk. De kwestie werd in de Tweede-Kamer commissie ter sprake gebracht door de heren Schoenmaker (K.V.P.) en Berkhou wer (V.V.D.). Zij wilden de negentien ar rondissementsrechtbanken wegens de groei van de bevolking uitbreiden met nieuwe rechtbanken in enkele steden, die justitieel thans nog op andere centra zijn aangewezen, zoals Eindhoven, Nijmegen, Leiden en Hilversum. De heer Berkhou wer wilde voorts het gerechtshof te Leeu warden overplaatsen naar Groningen en vroeg hernieuwde vestiging van enkele in 1933 gesloten kantongerechten. Minister Samkalden vond met uitzonde ring van Eindhoven de vestiging van nieu we rechtbanken niet nodig. Het zou trou wens moeilijk zijn aan de vereiste specia lisaties te voldoen. Maar het vinden van kinderrechters, politierechters en dergelij ke specialisten is volgens de minister niet gemakkelijk. De wegenwacht van de ANWB gaat het aantal radiostations voor mobilofooncon tact met de patrouillewagens sterk uit breiden. Op het ogenblik zijn er acht ra diostations, maar voor het eind van dit jaar zullen het er tien zijn. Sint Joost Maasbracht en Zeeland zullen er dan zijn bijgekomen. Volgend jaar komen er nog bij: Hoo- geveen, Hengelo, Breda en Noord-Holland. Dat betekent, dat voor eind 1966 de we genwacht in heel Nederland met mobilo foons is uitgerust. Ongeveer 75 sterrekundigen en studen ten hebben vanmorgen in alle vroegte te vergeefs door de kijkers van de Utrecht se sterrewacht getuurd om de nieuwe ko meet Ikeya-Seki te ontdekken. De komeet zou volgens de berekeningen vanmorgen vlak voor zonsopgang bijzonder goed zichtbaar hebben moeten zijn. Gisterochtend heeft men de komeet evenmin waargenomen, omdat er toen net op het kritieke moment een mistbank bo ven de horizon hing. Vanochtend was het ook een beetje mistig maar daaraan schrijft men het niet toe, dat men de Ikeya-Seki niet heeft ontdekt. Drs. M. J. H. de Groot, wetenschappe lijk medewerker van de sterrewacht, zei ons vanmorgen dat men aanneemt dat er iets met de komeet is gebeurd waardoor zij onzichtbaar is geworden. De komeet kan bij voorbeeld in een baan om de zon zijn gekomen, uit elkaar zijn gevallen of op de zon te pletter zijn geslagen. Wat er precies aan de hand is zal eventueel pas kunnen worden vastgesteld als men be schikt over de resultaten van de waane- mingen die over de gehele wereld zijn ge daan. Bekend is al dat wetenschappelijke me dewerkers van het Lick-observatorium in Californië bij daglicht kleine stukken heb ben zien afbreken van de kop van de ko meet, die een doorsnede heeft van 125.000 km. De stukken vielen terug in de dertig miljoen kilometer lange staart van de ko> meet. Japanse astronomen hebben de komeet goed kunnen waarnemen en waarnemin gen zijn ook gemeld uit de Sovjet-Unie, Nieuw-Zeeland en Australië. De directeur van het Zeiss-planetarium Haagsche Courant is dan ook van mening dat de komeet door atmosferische om standigheden onzichtbaar is in ons land. prijswinnaars worden verdeeld. Op het verzoek van mr. Berkhouwer om het Leeuwarder hof over te plaatsen naar Groningen ging de bewindsman niet in. Hij wees het verzoek om een aantal ge sloten kantongerechten weer te openen, van de hand, aangezien het aantal zit tingsplaatsen van bestaande kantonge rechten zich sterk uitbreidt. De mededeling van de minister over het instellen van een nevenzittingsplaats in de IJmond verschilt van de verwachtingen in gerechtelijke kringen in Haarlem, dat er een apart kanton voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk zou komen. Voor de zittingsplaats van de Haarlem se kantonrechter in IJmond komen in aanmerking Velsen en Beverwijk. De mi nister heeft hierover echter nog geen be slissing genomen. In Beverwijk zou het vroegere raadhuis „Scheybeeck" als zittingsplaats voor de kantonrechter kunnen dienen; hier is vroeger ook een kantongerecht geweest. Een voordeel van een zittingsplaats in Be verwijk zou zijn, dat deze centraal in het gebied ligt. In Velsen wordt gedacht aan de mogelijkheid dat de zitting van de kan tonrechter in het nieuwe stadhuis wordt gehouden, waar men over een moderne, ruime outillage beschikt. De kantonrechter in Haarlem, mr. J. E. Goudsmit, sprak tegenover ons als zijn mening uit dat een nevenzittings plaats in de IJmond alleen zin heeft, in dien er zoals in Hoofddorp het geval is een hulpgriffie bij komt. Op deze wijze kunnen mensen, die inlichtingen wensen, in het betrokken gebied zelf beter worden ingelicht. Op een persconferentie in Den Haag heeft gistermiddag de directeur van de coöperatieve vereniging Multicatch, dr. J Hommes, een uiteenzetting gegeven over het doel van deze organisatie, die zich bezig houdt met het ontwerpen, bouwen, uitrusten en verkopen van visserij sche pen en hun volledige toebehoren. Een uit voerig verslag kan men elders in dit blad lezen. Uit Zuid-Afrika is reeds een belangrijke aanvraag voor de bouw van zeven visse rij vaartuigen, tot een gezamenlijk bedrag van zes miljoen gulden binnengekomen. Voorts zijn meer dan twintig visserij ob jecten in Afrika, Azië en Zuid-Amerika in studie genomen door Multicatch. (Zie verder pagina 13). STOCKHOLM (AFP) De Nobelprijs 1965 voor natuurkunde is toegekend aan een Japanner en twee Amerikanen. De Japanner is professor Sin-Itiro Tomonaga van de universiteit van Tokio. De Ame rikanen zijn professor Julian Schwinger van de Harvard-universiteit en professor Richard Feynman van het Californische instituut voor technologie. Zij kregen de prijs voor hun werk op het gebied van de kuanto-elektrodynami- ca en de elementaire deeltjes. De prijs, groot 195.000 guldens, zal onder de drie LONDEN. (A.P.) Vermoedelijk zal minister-president Wilson naar Rhodesië gaan om een laatste poging te onderne men een einde te maken aan de Rhode- sische crisis. Deze voorgenomen missie van de pre mier zou de reden zijn van zijn onver wachte bezoek aan koningin Elizabeth. Wilson heeft goedkeuring nodig van de vorstin voor elke buitenlandse reis. Wilson kan zich niet veroorloven enig compromis uit de weg te gaan omdat hij verwijten van de conservatieve oppositie moet vermijden, dat hij de deur heeft dichtgesmeten. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft besloten de bal terug te spelen naar Wil son, in een poging hem en de Britse re gering in plaats van Rhodesië verant woordelijk te stellen voor de afkondiging van de onafhankelijkheid, zo meldt onze Londense correspondent. In zijn laatste brief aan Wilson die woensdagmiddag in Londen werd ontvangen, waarna de Brit se premier onmiddellijk een kabinetsver gadering bijeen riep, zegt Smith dat Groot Brittannië Rhodesië onafhankelijkheid be hoort te verlenen op grond van de Grond wet van 1961. Die Grondwet stelt verder voor in een plechtig verdrag te beloven dat hij, Smith, die bepalingen van die Grondwet zal uitvoeren. (Zie verder pagina 3.) Advertentie modehuis Hoe reinigt en stimuleert u uw huid 't best? Speciaal voor de niet meer zo jeugdige en de droge huid is er nu Scherk Gezichts melk. Dringt diep in de poriën, maar is toch mild. Verwijdert alle stof en reinigt grondig, zonder huid-irritatie. Scherk Ge zichtsmelk... nieuw, ideaal, onmisbaar. Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes f3.- en f3,85. Gezichts- melk. Ovidius Angst, gevaar, verdriet, onheil dat alles en ook nog misschien wat vreug de: dat is Liefde. Advertentie Een goed gehumeurde president Johnson liet na een wandeling de plek zien waar hij geopereerd werd. Zeven buitenlandse arbeiders hebben op de hei tussen Bussum en Hilversum een 21-jarige Naardense jongeman overvallen en ernstig toegetakeld. Hij fietste een ploegje wandelaars achterop, dat, toen hij wilde passeren, zijn fiets oppiste. Toen hij weigerde, werd hij tegen de grond ge slagen. Terwijl de buitenlanders op zijn armen en benen gingen zitten en hem aan zijn haren neerdrukten, kerfde een van de aanvallers met een scheermesje kruiselings zijn wangen open. Voorts „ta toeëerde" hij een van de armen van het slachtoffer. Toen zij de jongeman tenslot te vrijlieten, vluchtte deze hevig bloe dend naar de politie. Deze gaat nu met hem de verschillende bedrijven in Het Gooi, waar veel buitenlandse arbeiders te werk zijn gesteld, langs om de daders te vinden. Advertentie in ROOMBOTER gebraden Kennemer Automatiek VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuwstr. Telefoon 8402 Advertentie 4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1