Anti-Chinese demonstratie in Djakarta Johnson bereid Sjastri en Khan te ontvangen Grondwet van Rhodesië biedt inheemsen weinig waarborgen Groot-Brittannië kan Smith geen blanco volmacht geven Britse geleerde G. Rees doet aanval op Churchills beleid Ter waarschuwing J Wereldnieuws r Van dag tot dagj Fait accompli Verder onderzoek in koffermoordzaak Erhard gekozen Geen vader des vaderlands '^raatótoel Dit is dè jas! GRONINGEN h Op de 7eHlenha DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 Hielenlikkers Hoortoestellen Oorhangers Hoorbrillen N.V. „Beter horen" i Marjan van Beek mmmm De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS De politiek-economische crisis in Euro pa ontwikkelt zich snel, niet het minst tengevolge van de rechtlijnige koers der Franse regering, die nu openlijk en offi cieel de herziening van de Verdragen van Rome heeft geëist. In hoeverre de ande re Europese landen nog kans zien deze gaullistische hefboom onder de prille Eu ropese integratie in zijn verbrokkelende kracht te belemmeren, moet worden af gewacht. Maar veel hoopgevende tekenen zijn er niet meer. Ook in Washington heeft men kennelijk niet veel vertrouwen meer in de mogelijkheid, dat De Gaulle tot andere inzichten kan worden bekeerd. Men vreest daar uiteraard de politieke ge volgen van deze nieuwe Europese oriënte ring nog sterker dan de economische. Want de Franse staatsleider zal niet te vreden zijn met een „zuivering" der Euro pese plannen van alle supra-nationale ele menten, hij zal ook de Atlantische blok vorming trachten op te breken, de NAVO in haar huidige vorm willen demonte ren en daarvoor in de plaats een Pan- Europese krachtenbundeling op nationale basis onder Franse leiding scheppen. De continentale situatie zal dan weliswaar voor de Britten iets realistischer zijn, zodat zij onder dezelfde formule een inni ger samenwerking op economisch gebied zouden kunnen aanvaarden, maar voor de strevers naar het „éne Europa" te genover de traditionele Oosteuropese drei ging zijn de gunstige dagen voorbij. Men kan trouwens de nieuwe situatie al zien afgetekend in de snel toenemende economische lekken in het ijzeren gordijn, waarbij West-Duitsland ondanks zijn Prin- zipien-reiterei tegen alles wat achter de oostelijke barricaden ligt zeker niet ach terblijft. De handel tussen Oost- en West- Duitsland begint al nadelige invloeden op de Westeuropese economische gemeen schap uit te oefenen. Scandinavische lan den voeren hun produkten al gedeeltelijk naar West-Duitsland via de Oosteuropese handelswegen. Afzonderlijke Europese landen wisselen hun vervloekingen tegen De Gaulle af met haastige pogingen eigen handelsbalansen gunstig te beïnvloeden door omwegen naar het Oosten. De Europese diplomatie voelt zich ver plicht nog heftig tegen de Franse denk beelden te sputteren, maar het ziet er niet naar uit dat dit de feitelijke toestand zal wijzigen. Voor Nederlandse belangen in Oost-Euro pa en in de landen van het Sterling- blok zal tevens haast gemaakt moeten worden met een feitelijke aanvaarding van de gaullistische inzichten, want het is duidelijk dat Frankrijk bezig is in snel tempo zowel economisch als politiek mark ten en bindingen te monopoliseren. Het di lemma waarvoor de kleinere Europese landen zich gesteld zien is voor Frank rijk al opgelost. In zoverre heeft De Gaulle een grote voorsprong en het ver eist een pijnlijke omschakeling voor de anderen om achter hem aan de pas erin te zetten. Maar er lijkt niets anders over te blijven. H#|/\AAA/MWIA/WI/WmAAWWV\AA/WWWWmW*AWW^w^ HHA/VM\AAH/WWWWWWWWWWWWWWWimWWUWW (Van onze correspondent) LONDEN Op dit moeilijke uur is het vanzelfsprekend dat zolang het diploma tieke steekspel tussen Londen en Salisbu ry voorduurt de Britse regering blijft zwijgen. Hoewel sommigen in Smith's nieuwste bokkesprong een poging menen te ontdekken om op het laatste moment nog een uitweg te vinden door onderhan delingen is de eerste reactie dat de Brit se regering reeds voldoende duidelijk heeft gemaakt dat Rhodesië's tegenwoor dige grondwet 'n onvoldoende basis biedt voor onafhankelijkheid. Daarom betekent deze brief van Smith zo goed als zeker het definitieve einde van de lange weg. Geloofd wordt dan ook dat Wilson weinig moeite zal hebben met zijn antwoord en dat zo goed als zeker Rhodesië vrijdag de onafhankelijkheid in beginsel, of an derszins zal uitroepen. De grondwet van 1961, tot stand geko men onder de vorige, conservatieve re gering, is nooit bedoeld als grondslag voor onafhankelijkheid zoals premier Smith beweert, maar om voortgang te maken op de weg naar onafhankelijkheid. De Britse regering stelt dan ook als be langrijkste voorwaarde voor het verlenen van onafhankelijkheid dat Rhodesië eerst zonneklaar het bewijs moet leveren van de verbetering van de politieke positie van de inheemse bevolking. Verder vraagt men zich in Londen af, hoe Engeland Smith een blanco cheque kan geven, omdat hij nog maar kort ge leden arrogant heeft verklaard dat zolang hij leeft, er geen sprake zal zijn van een meerderheidsbewind in zijn land. Een pikante bijzonderheid en tevens DJAKARTA (Reuter en AP) Jeugdi ge moslimdemonstranten hebben van de Indonesische regering geëist de diploma tieke betrekkingen met China te verbre ken, als dit land zich blijft bemoeien met Indonesië's binnenlandse aangelegenhe den. Het verzoek was vervat in een reso lutie die gisteren in Djakarta door duizen den demonstranten werd aangenomen. De tekst van de resolutie werd bekend ge maakt door het officiële persbureau Anta- ra. Het militaire opperbevel in Indonesië heeft censuur ingesteld op alle persbe richten die uit Indonesië worden getele grafeerd naar het buitenland. De pers telegrammen worden eerst door een cen sor gelezen. Journalisten kunnen de cen sor niet te spreken krijgen. Als er be zwaar bestaat tegen een deel van het be richt wordt het niet doorgeseind maar teruggezonden aan de schrijver. Dit heeft vertragingen van soms twee dagen tot ge- volg. Zo is bijvoorbeeld pas gisteren bekend geworden dat op 11 oktober ruim een week geleden dus Indonesische mari niers in de haven van Tandjong Priok honderd handgranaten van Chinese make lij, andere wapens en munitie in beslag hebben genomen. Het onderzoek was in gesteld op verzoek van generaal Soeharto, WASHINGTON (AP) Het Witte Huis deelde woensdag mee, dat president John son „met genoegen zal spreken met de premier van India, Sjastri, en de presi dent van Pakistan, Ajoeb Khan, op elk ogenblik dat hem dit mogelijk is." De bijeenkomsten met de twee pre miers werden eerder dit jaar uitgesteld door Johnson. De perschef van het Witte Huis zei dat „de deur open is" op elk ogenblik dat zij wensen te komen. Op het gerechtelijk natuurwetenschap pelijk laboratorium van het ministerie van Justitie in Den Haag wordt de kle ding onderzocht van de verongelukte eni ge intieme vriend van de vermoorde Ja panner Kameda, de 26-jarige vertegen woordiger Okagaki, die door nog steeds niet opgehelderde oorzaak op 4 septem ber met zijn sportauto in de Brusselse voorstad Schaerbeek verongelukte. Ook de kleding, die op Kameda's Brusselse flat is gevonden, is daar onderzocht even als de etensresten uit een pan, die in de flat op het gaststel stond toen hij op 21 augustus uit Brussel verdween, en drab uit de zwanehals van de afvoer van het bad. een paradox is, dat de geïnterneerde Afrikaanse leider Joshua Nkomo aanvan kelijk de Grondwet van 1961 heeft geac cepteerd en Ian Smith ertegen was en zelfs uit protest aftrad als chief whip. De chief whip is in het Britse parlementaire systeem de man die verantwoordelijk is voor de fractiediscipline. In de Grondwet van 1961 heeft de Brit se regering vrijwel al haar bevoegdheden opgegeven. Alleen de volgende zaken wer den voor Londen gereserveerd: 1. de po sitie van de soeverein en van de gouver neur; 2. de verplichtingen tegenover het buitenland; 3. de verantwoordelijkheid voor bepaalde door de Rhodesische rege ring aangegane leningen. Daarbij komt dan nog dat zekere in de Grondwet opgenomen bepalingen alleen mogen worden geamandeerd met een twee derde parlementaire meerderheid, en goedgekeurd hetzij door alle vier ras- sengroepen, die daarvoor hun stem moe ten uitbrengen in individuele referenda, hetzij door de koninklijke goedkeuring. Verder bevat de Grondwet van 1961 een belangrijke verklaring van rechten en voorziet ze in de oprichting van een con stitutionele raad. Het doel van beide is de waarborging van de legitieme belangen van de gehele Rhodesische bevolking. Fritz Erler, de leider van de socia listische fractie in de Westduitse Bondsdag wenst de herkozen bonds kanselier Ludwig Erhard geluk. Franz Josef Strauss, de leider van de C.S.U. (midden) kijkt met be langstelling toe. (Telefoto). LONDEN (AP) Een geleerde uit Wales heeft gisteren verklaard dat sir Winston Churchill „zich schuldig heeft ge maakt aan zulke grove fouten dat het bij na onmogelijk is om hem nog serieus te nemen". In een van de eerste herwaar deringen van Churchill sinds die op 24 januari van dit jaar op negentigjarige leeftijd stierf, verklaarde Goronwy Rees, oud-rector magnificus van de universiteit van Aberystwyth in Wales: „De pogin gen om Churchill bij zijn overlijden af te schilderen als een vader des vader lands is in feite een falsificatie van zijn gehele politieke loopbaan". Deze critiek werd geleverd in een ar tikel onder de kop ,,'s Nachts na hét bal" in het opinietijdschrift „Encounter". „Churchill werd tijdens een deel van zijn loopbaan verdacht, gewantrouwd en met onverschilligheid behandeld. Tot de,twee de wereldoorlog zijn er in zijn carrière zeldzaam weinig blijvende politieke ver worvenheden geweest", aldus Rees. „Hij was fout inzake de interventie in Rusland, hij was fout bij de terugkeer naar de gouden standaard, zijn optreden bij de algemene staking in 1926 was zo merkwaardig dat als zijn collega's hem zouden hebben gesteund, deze staking op een burgeroorlog zou zijn uitgelopen". Hij vergiste zich in India, hij vergiste zich in Mussolini. Hij had het bij het verkeer de eind in Spanje en vergiste zich in het begin ook in Hitier". „Geen enkele Britse politicus in de ja ren tussen de beide wereldoorlogen had een zo grote lijst van fouten en verkeer de beoordelingen". Over het leiderschap van Churchill in de tweede wereldoorlog verschilt Rees van mening met de publieke opinie in die tijd waarbij Churchill als een oorlogs hitser werd afgeschilderd. „Hij wilde net zo graag vrede als ieder ander, maar hij was van mening dat die vrede zou kun nen worden gehandhaafd, en zonodig her steld, door wapengeweld". „Vele mensen zullen zeggen dat deze woorden, zo kort na zijn dood geschreven, een besmeuring betekenen van zijn nage dachtenis, vooral omdat zijn hielenlikkers al zoveel hebben gedaan om die nage Advertentie in de kleinste uitvoering; levering na medisch advies en proeftijd; belangrijke vergoeding door ziekenfonds; iedere dag bereikbaar voor demonstratie, inlichtingen en service WAGENWEG 124 TEL. 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 51088 Instructie Hebt u wel eens een kinderlokker ont moet? Ik niet. Hoewel ik dicht bij de dui nen woon en dagelijks met hond, en kind langs afgelegen dreven dwaal, ben ik nog nooit een verdacht individu tegen het lijf gelopen. Het spreekt daarbij vanzelf, dat ik niet iedere alleenlopende, dichterlijk aangelegde persoon van den manlijken kunne voor een kinderlokker verslijt-, hetgeen wel eens voor schijnt te komen. Eigenlijk heb ik de zaak dus nooit zo ernstig opgenomen. Nu, evenwel, bekijk ik dit allemaal een beetje anders. De tele visie heeft mij tot andere gedachten ge bracht. Sinds de dag, waarop ons door de televisie zo'n duidelijke en instructie ve cursus kinderlokken werd gepresen teerd, ben ik er niet meer zo gerust op. Men kan nooit wéten! Zien lokken, doet lokken, zou men kunnen zeggen met een kleine variatie op een oud-Hollands ge zegde! En bovendien: de blaadjes vallen van de bomen! Allemaal stimulerende facto ren, zegt men! Ik liet er geen gras over groeien en riep dadelijk mijn driejarig dochtjertje bij me. Ik nam haar op mijn schoot en legde haar omstandig uit waarom ze niet met onbekenden mee mocht gaan en waarom ze niet voor de verlokkingen van snoep of speelgoed mocht bezwijken. Ze frum melde wat aan haar strik en toen ik klaar was met mijn betoog merkte ze op: „er is boed aan me been". Er zat inderdaad een schrammetje op haar, been, maar deze voor haar zo hoogst in teressante zaak hield geen enkel verband met het besprokene. Daarom, ging ik er niet op in, maar om er zeker van te zijn of ze het begrepen had, vroeg ik: „Zal je nooit met een vreemde man meegaan?" Ze schudde grappig met haar hoofdje en liet zich van mijn schoot glijden. „Nee hoor!" zei ze. Maar ik was nog niet he lemaal overtuigd en probeerde het nog eens: „Zal je ook niet meegaan met een vreemde man, als hij een heel mooi pop je heeft?" „Nee, mamma, nee!" Ze be gon erbij te dansen en te springen, want ze had alweer te lang stil gezeten. Toen ze weg wilde rennen, hield ik haar tegen. „Ook niet, als hij een hele lekkere lolly voor je heeft, Saskia?" vroeg ik dringend. Haar stralende ogen keken blij naar mij op. Ze knikte verlekkerd, want ze is dol op lolly's! Ik heb haar opgepakt en geknuffeld, want ze is een dot! Maar het is duidelijk, dat ze er niets van begre pen heeft! Ik zal haar moeten vastklin ken aan een ketting. Een lange, ijzeren ketting aan het tuinhek. Of weet u misschien wat beters? dachtenis buiten proporties te vervalsen". „Churchills ware grootheid was zijn on wrikbare overtuiging dat oorlog in onze tijd de uiteindelijke realiteit is. Er is in zijn leven niets geweest dat die overtui ging heeft kunnen wijzigen". De 55-jarige Rees is een groot geleer de die vier jaar zijn fuctie aan de uni versiteit heeft bekleed. Hij nam in 1957 ontslag nadat er rumoer was ontstaan over artikelen die hij had geschreven over Guy Burgess, de Britse diplomaat die naar de Sovjet-Unie is overgelopen. De wereldberoemde en he laas te vroeg gestorven Franse litterator en beeldhouwer Ju- lien de Montestac, schepper van „La Predestination", die nog steeds geldt als een van de geniaalste kunstwerken uit het begin van deze eeuw, heeft in zijn boek „Triangel Equilaté- ral" de stelling verkondigd dat de methodisch uitgewerkte lo- gicistische systemen zich ver der van de mens verwijderen naarmate zij zich consequenter onderwerpen aan de dwang om het bestaan te beschouwen on der de gezichtshoek van het feitelijke leven. Onder deze dwingende filosofie vervaar digde hij zijn „Predestination", een gaaf en suggestief omlijn de verbeelding van een vrou welijk aandoend karakter in het snijpunt van kosmoslijnen. Wie wel eens in het museum van Ravigérie geweest is, en wie is dat niet, weet hoe men bij het binnentreden van de grote, marmeren middenhal als het ware magisch getrok ken wordt naar „La Predesti nation", die zich in het zuivere midden van de cirkelvormige ruimte bevindt. Nederlandse vakantiegangers die niet de platte toeristische geneugten maar het cultuurbevruchtend vorsen in Frankrijk beoefenen, weten dat het museum van Ravigérie een van de mooiste in West-Europa is. Zij hebben ongetwijfeld een diepe impres sie van beschaving en historie meegenomen uit de roerloze ruimten van het fraaigebouw- de museum, dat tegen een hel ling van de rotsachtige Mont Marasquin gebouwd is uit rode tufsteen, iets buiten het schil derachtige centrum van Ravi gérie aan de kronkelige Samu- re, die hier wit schuimend haar weg zoekt naar het plateau van de beneden-Alpinade. Een bezoek aan dit dorp, dit museum en aan de nagedach tenis van de Montestac vormt een weldadig pièce de resis tance van een vakantie en men behoeft zeker geen fervente francofiel te zijn om het hele jaar te kunnen nagenieten van deze uitzonderlijk culturele en verheffende belevenis. Bovenstaande proeve van in eenvoudige termen gestelde expressie vormt voor dit jaar mijn antwoord op de vraag: „Waar ben je in je vakantie geweest?" Het is een vrij ge makkelijke maar toch zeer in drukwekkende manier om de vragenstellers volledig te im poneren en te bevredigen, zo dat ze niet meer over hun ei gen vakantiebelevenissen be ginnen. Tegen datgene wat hierboven is weergegeven kun nen weinig andere verhalen op. Mijn ervaring is dat de toehoorder vol eerbied luistert, nu en dan begrijpend en in stemmend knikt en zelfs her haaldelijk een gezicht zet alsof hij zich flauwtjes dat mooie dorpje aan de Samure herin nert. De beneden-Alpinade is voor hem gesneden koek. Daar rijdt hij ieder jaar met zijn familie doorheen op zoek naar rust en Franse kunst. Het museum van Ravigérie kent hij natuurlijk uit de litteratuur en hij heeft diverse boeken van De Montestac gelezen. Net niet dat beroemde „Triangel Equi- latéral", daar is hij nooit toe gekomen maar hij heeft wel gehoord dat het verdraaid in teressant moet zijn. Hij zal er toch eens aan beginnen, zodra zijn logees weg zijn. „La Pre destination" kent hij alleen van afbeeldingen, maar het is duidelijk dat de filosofie van De Montestac hier in levende lijve verbeeld is. Hij waagt zich niet aan categorische uitspraken, daarvoor heeft hij er te weinig documentatie van, maar hij is er wel van over tuigd dat de moderne mens er goed aan zou doen zich de stel lingen van De Montestac en anderen eens eigen te maken dat zou de wereld heel wat meer beschaving kunnen bij brengen dan de Beatles. Als het gesprek tot zover is gevorderd, moet hij haastig weg en kan ik mijn belevenis weer van voren af aan vertel len aan een verse toehoorder, die erop staat te weten waar ik mijn vakantie heb doorge bracht. Het is een vruchtbaar en prettig contact, het ver hoogt het aanzien en 't draagt bij tot vermijding van ellen lange herhaling van kilometer- aantallen waarmee velen van vakantie terugkomen. Waarde lezer, hebt u wel eens van de Montestac ge hoord? Hebt u iets van hem gelezen? Kent u „La Predes tination" ook? Bent u ooit aan de kronkelige oever van de Samure geweest? Niets van dat alles? Dan is het met u volkomen in orde, want noch De Montestac, noch Ravigérie, noch de beneden-Alpinade, noch „La Predestination" be staan. Het hele verhaal is baarlijke onzin, uit de duim gezogen, gelogen. Alleen Frankrijk bestaat, dat is een feit. De rest is zeepsop in een netje. Ik heb niemand willen ver lakken. Het is slechts een be scheiden poging om aan te to nen, hoe gemakkelijk het is ontwikkeld en cultureel te doen en eenvoudige zielen te bombarderen met termen en namen, teneinde zichzelf een landingsbaan te verschaffen, waarop men zich majestueus en opzienbarend aan de grond kan zetten. Men zou een lezing van twee uur lang in deze trant kunnen houden en het zou niet moeilijk zijn het au ditorium geschokt naar huis te zenden, overtuigd van eigen minderwaardigheid. Het is na tuurlijk een enigszins geniepig spelletje. Maar het schenkt de speler een soort van kwajon gensachtige voldoening, zoals men zich uit zijn prille jeugd herinnert, wanneer men snoe vers pakken slaag zag krijgen. Mocht u door de aanvang van deze schets onder de in druk zijn gekomen en de ont dekking van het bedrog te hebben ervaren als een emmer koud water, dan hoop ik toch op vergiffenis. Want emmers koud water hebben, naast hun zeer onaangename effect, het nuttige gevolg dat men em mers voortaan met achterdocht beschouwt. Er worden in onze samenleving emmers vol onzin aangedragen, die door ons, simpele en onervaren mensjes met grote eerbied dienen te worden aangekeken. Men ver wacht van ons dat wij voort durend onze eigen minder waardigheid beseffen en dat wij juichend langs de straten staan als de menselijke goden voorbijs „rijden. Emmers vol met niets, die geleerdheid, cul tuur, aanzien, talent en intel lect heten te bevatten, maar waarvan de inhoud zorgvuldig aan ons oog onttrokken wordt. De inhoud van lucht, duur verkocht en zuinig opgespaard, uitgedragen als reliekschrijnen van doorluchtige verhevenheid. Een gezond en eenvoudig verstand wordt niet beschouwd als een sieraad, maar als een tekortkoming. De horden die met pen en woord hun eigen uitverkiezing tot intellectuele halfgoden willen bewijzen, dekken zich tegen mogelijke ontmaskering door middel van de duistere terminologie, de barricaden van kennis en de uit boeken geleende feiten. Als men zich door deze stapelingen laat intimideren, loopt men gevaar de eigen, natuurlijk verworven inzichten in de sa menhang der dingen te verslij ten voor onontwikkeldheid. Dat zou een jammerlijke ver gissing wezen. Het is gemakkelijk en goed koop, dingen te zeggen die nie mand begrijpt en niemand eer der heeft geweten. Maar het is zeer moeilijk om eenvoudig en begrijpelijk over waarheden te praten. Wat zijn trouwens waarhe den? Als men gaat schiften, houdt men bijzonder weinig over dat zonder meer „waar" kan heten. Hoe vaak men ook in boeken en kranten de zinsnede leest: „Zoals b'kend „Zoals bekend heeft in het jaar 1804 de Engelse natuur kundige Watson Stones voor het eerst de relatie aangetoond tussen de hoeveelheid ozonoïde in de ons omringende lucht en het optreden van de zogenaam de ziekte van Wely". Is dat in derdaad bekend? Wie wist dat? „Zoals bekend heeft dr. W. Drees gedurende zijn tweede ambtstermijn als minister-pre sident de totstandkoming be vorderd van de uitdieping van het Zuider-Amstelkanaal, die het begin vormde van de scheepvaartverbinding tussen Dordrecht en Rijnsaterwoude Onzin natuurlijk, want wie heeft er ooit van Rijnsater woude gehoord? En het Zui der-Amstelkanaal is nooit uit gediept. De waarheid is, dat Rijnsaterwoude wel, en het Zuider-Amstelkanaal niet be staat. Maar mag men van een doodgewoon burger verlangen dat hij dat allemaal weet? En zo worden we dag in dag uit bestoven met een fijn poeder van wetenswaardigheden, die ons het gevoel moeten geven dat we nog heel wat te 'leren hebben en onderdanig onze mond moeten houden. „Zoals bekend zal de zon vanavond in het Westen on dergaan". Is er -eigenlijk wel veel méér, dat als onomstote lijk bekend mag worden ver ondersteld? De Duitse wijsgeer Georg Herkenrath heeft het eens zeer kernachtig uitgedrukt. In zijn trilogie „Das Leben in einer völligen Verkennung" (deel II, blz. 96) zegt hij over „Wahr- heit": De waarheid die wij niet-gespecialiseerde burger mensen tot richtsnoer onzer handelingen nemen, bestaat uit kleine, onopvallende en onbe twiste dogma's van diverse herkomst, aaneengeregen door subjectieve creatoren van maatschappelijke orderegels tot een leef- en denkpatroon dat onaantastbaar is. De dog ma's afzonderlijk zijn echter, bij nadere beschouwing, ver zinsels en leugens, tot waar heid geworden doordat de meerderheid der samenlevin gen het gemakkelijk en bruik baar vond ze te accepteren". Dat is me nogal wat. Het vormt een brokje levenswijs heid waarover men zijn verde re leven kan denken, maar ik zou dat toch niemand willen aanbevelen. Want het zou ris kant zijn zomaar voetstoots aan te nemen dat Herkenrath de dingen toevallig helemaal juist zag. Temeer, waar noch Herken rath, noch zijn trilogie ooit be staan hebben en hij het dus onmogelijk bij het rechte eind kan hebben gehad. Advertentie "5 Gevecht. In de Zuidsoedanese provincie Boven-Nijl zijn in een gevecht met poli tie 94 opstandelingen gedood. Verdaging. Tanzanië heeft zich uitgespro ken voor een verdaging voor onbepaalde tijd van de Afrikaans-Aziatische topcon ferentie. Toevluchtsoord. Het opperste gerechtshof van de Westduitse Bondsrepubliek heeft van een beklaagde te horen gekregen dat de Westduitse inlichtingendienst een toevluchtsoord is voor voormalige Ges- tapo-funktionarissen. Gevangenisopstand. In de gevangenis van Jackson in de Amerikaanse staat Mi chigan heeft zich een opstand voorge daan. Vier negergevangenen die zeiden dat negers bij blanke gevangenen wor den achtergesteld, bezetten de zieken afdeling waar zij vier gijzelaars vast hielden. Na zes uur gaven zij zich over. Staatsgreep. Het paleis van koning Mwan- boetsa IV van Boeroendi is door mui ters aangevallen. De eerste minister, Leopold Biha, raakte ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3