Sportaccommodatie in Velsen langdurig door raad besproken K.V.P.-fractie kwam met plan voor instructiebad Gevangenisstraffen voor het rijden onder invloed Feestavond voor invaliden en gehandicapten in Velsen Veel gegadigden voor totoprijzen Groenteprijzen op Beverwijkse veiling Haarlemse politierechter HAARLEMSE RECHTBANK PTT-man H. J. Rarssen overgeplaatst naar Krommenie Prachtige Don Juan van Brugmarfs marionetten Havenberichten Uitspraken DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 4 K.V.P.-plan voor instructiebad Kampioen van Nederland Voorgelogen Financiering Verkeerszuil Autopapieren In Zaandam Winkeldiefstallen Cognacje Het was niet eerder dan na het middernachtelijk uur, dat burgemeester mr. J. C. Bührmann als voorzitter van de Velsense gemeenteraad woens dagavond dus eigenlijk donderdagmorgen de laatste hamerslag kon laten vallen in een vergadering, waarin het door het college aan de raad voorgelegde prioriteitsschema over de sportaccommodaties in de gemeente op een schier uitputtende wijze door de leden onder de loep was genomen. Uiteraard dreigden de discussies tijdens dit ruim vier uur durend woorden spel meermalen te verwateren, om dan plotseling weer met een zekere felheid op te laaien. Zoals het moment dat een kennelijk geëmotioneerde heer Nuijens achter de katheder plaatsnam welk spreekgestoelte kort tevoren door de heer Algra „de houten broek" was genoemd om hier namens zijn fractie te verklaren dat de K.V.P. zichzelf best in staat achtte een eigen beleid voor te staan. Evenmin was hij van plan zich het recht om te discussiëren te laten ontnemen. Een en ander was het gevolg van de verwarring, welke onder de leden ontstond over de mogelijke gevolgen, die een eventueel accepteren van het raadsstuk met zich zou kunnen meebrengen. Uiteindelijk verklaarde de meerderheid van de raad zich met het schema akkoord, waarbij de K.V.P.-fractie (met uitzondering van wethouder J. van Leeuwen) en de beide P.S.P.-leden als tegenstanders wensten te worden beschouwd. Nadat een voorstel van orde van me vrouw Hoek-Feenstra (P.S.P.) het raadsstuk van de agenda te voeren om dat het schema met toelichting niet in de commissie zou zijn behandeld bij de an dere leden geen genade mocht ondervin den, konden de debatten door de heer Andriesma (K.V.P.) worden inge leid. Deze toonde zich bijzonder teleurge steld over de gevolgde procedure en de in houd van het schema, waar volgens hem een duidelijk omschreven visie van het college ontbrak. Ook noemde spreker het een ernstige tekortkoming van de samen stellers, dat zij geen gebruik wilden ma ken van de gratis aangeboden adviezen van de commissie, welke geheel uit vak leerkrachten bestaat. Evenmin was de heer Andriesma het eens met bepaalde prioriteiten, in het bijzonder met de voor rang welke door het college boven het in structiebad aan de sporthal wordt ver leend. Volgens spreker moet het namelijk mo gelijk zijn een instructiehad te bouwen, dat de prijs van twee ton niet te boven gaat en zijn fractie heeft zich dan ook reeds met een bekwaam architect in ver binding gesteld, die hiervoor een plan ver vaardigde. De heer Andriesma vertrouw de erop dat het ontwerp op korte ter mijn door het college zou worden beke ken, waarna het op de urgentielijst van het cijfer 1 kan worden voorzien. De raad toonde zich met deze onverwach te wending tamelijk verrast en de heer K. Bruisman (C.P.N.) betreurde het dan ook, dat de K.V.P. deze rigoureuze wijzi ging niet eerder ter sprake heeft ge bracht. Overigens verklaarde hij zich met het schema akkoord, ook al omdat de sporthal, nu de zaalsporten toch zo stief moederlijk zijn bedeeld, door het college urgentie wordt verleend. Alleen zou spre ker gaarne eveneens een behoorlijke ge legenheid voor de wielersport zien ge creëerd. De heer Algra (Prot.Chr.) achtte het op zijn beurt onjuist dit prioriteitssche ma als een definitieve sportnota te be schouwen, daarvoor is het ook trouwens te beknopt van samenstelling. Vandaar dat hij het stuk dan ook meer als een richtlijn ziet, die ongetwijfeld voor aanvul lende gegevens vatbaar is. Met de K.V.P. verzocht spreker het college tenslotte de bouw van een instructiebad ernstig te wil len overwegen. Mevrouw Hoek-Feenstra (P.S.P.) had eveneens de voorkeur gegeven aan een uitvoerige sportnota, waar door de raad dan een prioriteitsschema uit kan worden afgeleid. Maar hiervoor had men dan ook de commissie van vakleerkrach ten tijdig moeten inschakelen, waardoor het schema wellicht nog zou zijn uitge breid. Voorts was mevrouw Hoek van me ning dat de „haalbaarheid" nimmer met urgentie kan worden gecombineerd, waar na zij ook nog te kennen gaf het urgentie- cijfer 4 voor het instructiebad veel te laag te achten. Door de heer M u n n i k e s (P.v.d.A.) werd de prioriteit nauwelijks als een punt van discussie beschouwd, omdat er bij hem geen enkele reden bestond de objec tiviteit van het college en de gemeente lijke diensten in twijfel te trekken. Spre ker meende met het schema dan ook het bewijs te zien geleverd, dat in Velsen de actieve recreatie stellig niet wordt verge ten en Telstar minder „alleenzaligma kend" wordt beschouwd, als men wel eens hoort beweren. Uit dit alles conclu deerde hij dat Velsen met de zorgen voor de lichamelijke opvoeding, vergeleken bij vele andere gemeenten een uitstekend fi guur slaat, al mag dan ook weer niet op deze lauweren worden gerust. De eerste ronde werd afgesloten door de heer Gorter (V.V.D.), die het nodige begrip toonde voor de moeilijkheden welke bij het opstellen van het schema moeten zijn gerezen. Ieder beschouwt zijn eigen sport immers als de belangrijkste. Voorts had spreker uit het schema begrepen dat het stuk niet als een soort grondwet was bedoeld, waar de raad verder aan zou zijn gebonden, omdat er voldoende mogelijkhe den voor wijzigingen in zijn overgebleven. In zijn uitvoerig antwoord wilde wethou der De Boer eerst even nadrukkelijk vaststellen, dat er in Velsen van een uniek en vooruitstrevend beleid sprake is, waardoor de gemeente ook op sportgebied rustig als kampioen van Nederland kan worden beschouwd. „Helaas is Telstar dit nog niet", voegde hij hier met een glim lach aan toe. Bij de beantwoording van de verschillen de sprekers gaf de wethouder vervolgens te kennen, dat de deskundigen wel dege lijk zijn gehoord, onder andere in de per soon van de consulent voor lichamelijke opvoeding, die destijds zelf door de raad werd benoemd. Het schema is aldus opge bouwd steunend op de behoefte, welke op dit ogenblik bij de sport aanwezig is. Het daarachter geplaatste cijfer heeft daarom meer betrekking op de mogelijkheden dan op de werkelijke urgentie. Wat de suggestie van de K.V.P. be treft merkte de wethouder op, dat hij zeker al vijf plannen voor een dergelijk bad onder zijn berusting heeft. Daardoor meent hij echter juist te weten dat het een illusie is te veronderstellen, dat hier mee minder dan twee ton zou zijn ge moeid. Bovendien treden de eigenlijke moeilijkheden pas aan de dag, wanneer een instructiebad na de voltooiing moet worden geëxploiteerd. Door dit alles acht te de wethouder het beslist onmogelijk een dergelijk bad binnen tweeëneenhalf jaar te realiseren en omdat de zaalsporten tot dusver nog geen enkele gelegenheid tot hun beschikking hebben, meende spreker dat een sporthal het eerst aan bod dient te komen en wel zo spoedig mogelijk. Met de heer Kruisman was de wethou der verder van de noodzaak van een wie lerbaan overtuigd, waarvoor hij nog al tijd hoopte op een samenspel met Bever wijk. Nadat wethouder Kolkman in het kort had verklaard dat het aangeboden schema tevens moet worden gezien als een gevecht tussen wat wel en niet mogelijk is, werd door de heer Andriesma (KVP) met fdisse moed de tweede sprekers ronde ingezet. Hij bleef bij het stand punt dat het prioriteitsschema verre van een beleidsstuk was en de mededeling van de wethouder over de plannen voor het in structiebad ontlokte hem de wedervraag, wanneer deze ontwerpen de kast van de heer De Boer dan zullen verlaten. Met an dere woorden: „Wanneer kan de bouw van het bad tegemoet worden gezien?" Dit was het sein voor de heren Witte (K.V.P.) en Schotman (V.V.D.) zich eveneens in de discussies te mengen, waarna de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) er de raad voor waarschuwde, te trachten de wethouder voor sportzaken door middel van een nota voor vele jaren aan een bepaald beleid vast te leggen. Met een dergelijke eis zou de raad zichzelf verlagen, want dit wordt toch ook niet van een wethouder van so ciale zaken verlangd. Voorts onthulde de heer Van Os als raadslid door bepaalde belanghebbenden te zijn bezocht, waarbij hij moest consta teren dat door hen werd getracht hem op sommige punten onjuist voor te lichten. Daarom noemde hij het merkwaardig dat hem uit de discussies is gebleken, dat de ze lieren waarschijnlijk toch in staat zijn geweest enkele raadsleden te beïnvloeden. Deze woorden waren voor de heer N u y e n s (K.V.P.) aanleiding voor de reeds in de aanhef van dit verslag ver melde peroratie, waar hij nog aan toe voegde dat het bot de goede rechten van een raadslid behoort, bepaalde stukken af te wijzen die hem onvolledig lijken. „Mo gen wij als fractie de urgentie van een sporthal misschien afwegen tegen die van een instructiebad?", besloot de heer Nuy- ens dan ook. In zijn repliek kwam wethouder De Boer tot de slotconclusie, dat er bij een deel van de raad een verkeerd begrip was ontstaan over de betekenis van het om streden stuk. Het was immers geen sport nota, want de samenstelling hiervan is zulk een uiterst omvangrijk werk, dat hiervoor een apart bureau zou moeten worden ingeschakeld, waar een speciaal krediet voor zou zijn vereist. Wel wilde de wethouder toezeggen dat hij zal trach ten een nota te produceren, waarmee aan alle wensen tegemoet wordt gekomen, maar hiervoor zal elk object dan afzon derlijk en zorgvuldig moeten worden af getast. Hierna kon het schema dan eindelijk door de voorzitter in stemming worden ge- De sporttoto van het afgelopen week einde heeft tal van deelnemers niet veel moeilijkheden bezorgd. Zo zijn er voor de eerste prijs van 187.778,25 niet minder dan 31 gegadigden, die elk bruto 6.057 zullen ontvangen. De 551 kandidaten voor de tweede prijs (van wie drie met twee en één met vier kolommen) delen een be drag van 102.424,50 en toucheren per ko lom 184. Voor de derde prijs van 51.212,25 kwamen 1458 meldingen bin nen, van wie zeven met twee en twee met drie kolommen. Het gewonnen bedrag per kolom bedraagt ƒ35. Aan de toto werd door 344.262 personen deelgenomen. Aan prijzen was beschik baar een bedrag van 341.415. bracht, waarvan het resultaat ook al eer der door ons werd vermeld. Na deze langdurige debatten was er ver der nog weinig aanleiding voor discussies over andere punten. De financieringsre geling voor ambtenaren bij aankoop van een eigen woning werd dan ook spoedig door de raad goedgekeurd, nadat de heer Algra (Prot. Chr.) nog te kennen had gegeven eerst van mening te zijn geweest dat de gemeente niet als bankier mag fun geren. In het belang van de ambtenaren wilde hij echter voor deze regeling gaar ne een uitzondering maken. Evenals de heer D e r k s (K.V.P.) noemde de heer Gorter (V.V.D.) het voorstel buitengewoon sympathiek, alleen wenste hij nog te weten of hiervoor een jaarlijks plafond moet worden vastge steld. „Neen" antwoordde wethouder Kolkman, „dit lijkt ons niet noodza kelijk. want het college hoopt hier zo lang mogelijk mee te kunnen doorgaan. Het verstrekken van een geldlening aan een ambtenaar (in dit geval een in Velsen benoemde onderwijzer) was al eerder op de avond ter sprake gekomen naar aanleiding van een apart voorstel hiertoe te besluiten. Op vragen van de heer Algra (prot. chr.) zei wethouder Van Leeuwen, dat het al dan niet be schikbaar zijn van een woning of het al dan niet kunnen toezeggen van een oplos sing op korte termijn een belangrijke zaak is bij het van buiten de gemeente aantrekken van bekwame krachteq. Dat geldt voor de administratieve en tech nische sector van de gemeente en ook voor het onderwijs. Daarom is gezocht naar een mogelijkheid een oplossing te vinden voor het huisvestingsprobleem door aan te trekken krachten door mid del van financiële hulp van gemeentewe ge in de gelegenheid te stellen zelf een huis te kopen. - De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: Andijvie 8-15, bloemkool 20-65, sla 4-11, spinazie 20-65, sperziebo nen 100-180, snijbonen 100-160, pronk- bonen 70-112, tomaten 30-92, bospeen 12- 32, waspeen 15-33, prei 20-32, selderij knollen 16-34, witlof 80-130, spruiten 70- 145, rode kool 12-20, groenekool 18-27, uien 16-25, breekpeen 8-20. Op 5 juli slipte een 29-jarige scheeps werktuigkundige uit Haarlem met zijn wagen op de Verspronckweg in Haarlem Tussen negen en twaalf uur 's avonds had de verdachte acht glazen bier en twee glazen whisky gedronken. Desalniettemin achtte hij zich in staat te rijden. Volgens het politierapport zou de scheepswerk- tjiigkundige zich echter waggelend óver straat hebben begeven. Voor een onvoor waardelijke eis koesterde hij nogal vrees, omdat hij bang was voor zijn baan aan de wal. Hij vreesde namelijk weer naar zee te moeten. Door een nogal zenuwach tige stemming van de verdachte in ver band met zijn werkkring was hij kalme ringstabletten gaan slikken. Dit tezamen met de drank zou niet zo'n goede uitwer king hebben gehad. Desalniettemin, on danks het verzoek van zijn verdediger om een voorwaardelijke straf veroordeel de de politierechter de verdachte tot veer tien dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat was conform de eis van de officier van Justitie. Conform de eis, tien dagen onvoorwaar delijk en ontzegging van de rij bevoegd heid voor een jaar werd een 46-jarige ce- mentspuiter uit Haarlem veroordeeld die op 16 juli een verkeerszuil op de Harmen- jansweg had aangereden. De man had voordien twee glaasjes oude klare ge dronken. Een 33-jarige loswerkman uit Haarlem die in beschonken toestand een dames fiets had gestolen werd door de politie rechter veroordeeld tot twee weken voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede 75 bote subsidiair twee weken. Dit was bijna conform de eis, van de officier van Justitie, die echter 100 boete had geëist. De politierechter sprak een 28-jarige Haarlemse matroos vrij, die terecht stond voor diefstal van een auto-belas- tingkaart alsmede een rijbewijs. De of ficier had een week voorwaardelijk ge- eist met een proeftijd van drie jaar als ook 100 boete snbsidiair twintig dagen. Op 24 juli namelijk nad hij van een man, die nu als getuige optrad uit diens wagen de papieren weggenomen met de bedoeling hem het wegrijden te beletten omdat deze dronken was. Naderhand had de getuige zich dankbaar getoond voor deze maatregel. De papieren waren twee weken later tevoorschijn gekomen dan verdachte had bedoeld. Maar hij had die avond eveneens nog al wat gedronken en ook nog eens een val gemaakt, waardoor hij het bed moest houden. Via het poli tiebureau had de getuige toen de papie ren teruggekregen. Voordien hadden ze in de hut aan boord van het schip van de verdachte gelegen. Volgens het politierapport zou de ge tuige diezelfde avond nog aan de ver dachte zijn papieren hebben gevraagd, wat hij ter zitting evenwel ontkende. Ach teraf had de getuige de verdachte toe stemming voor zijn ingrijpen gegeven. De verdachte had de getuige zijn excusus gemaakt. Op 1-0 juli had een 23-jarige monteur uit Amsterdam onder invloed een op de Schipholweg tegen een verkeersbord ge reden en daarna doorgereden. Conform de eis veroordeelde politierechter de mon teur tot veertien dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Tevens werd de auto van de ver dachte, die zich in deplorabele toestand bevond, verbeurd verklaard. mer die op 1 augustus slingerend op het Frans Halsplein in Haarlem had gereden en daar bij een bocht naar links met een trapper het trottoir had geraakt en ver volgens was gevallen. Pogingen om de man weer op zijn bromfiets te helpen baatten niet, aangezien hij niet meer in staat was op de been te blijven. Een week gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een jaar eiste de officier van Justitie. De politie rechter vonniste conform. Onder invloed reed op 3 juli in Zaan dam een 42-jarige accumonteur uit die plaats. Hij had zoveel bier gedronken dat het alcoholpromillage bij een bloedproef 2.70 bleek te zijn. Na een feest dat s nachts tegen half drie -was afgelopen was de monteur de volgende morgen om tien uur meteen weer met drinken begonnen. Het rijden in zijn auto verliep dan ook niet zonder ongelukken. Con form de eis werd hij veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Dat hij' zijn rijbewijs zo lang kwijt zou zijn vond de monteur het ergste, hij was toch al gedetineerd voor belediging van een poli tieman. Conform de eis van 50 subsidiair tien dagen veroordeelde de politierechter een man uit Haarlem, die, naar hijzelf zei, in drift een jongen een klap had gegeven, omdat de jongen hem met een karretje tijdens het spelen voor de voeten was ge lopen. Hierdoor had de man over het karretje moeten springen. De jongen had een bloedneus opgelopen. Tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 50 alsmede ondertoezichtstelling van de reclassering veroordeelde de Haarlemse politierechter conform de eis van de officier van Justi tie woensdagmiddag een 67-jarige vrouw uit Haarlem, die terecht stond, omdat zij in augustus van het vorige jaar en in fe bruari van dit jaar winkeldiefstallen had gepleegd. Zij was om hetzelfde vergrijp al twee keer met vrouwe Justitia in aan raking geweest. Ruim 400 genodigden waren gisteravond bijeen in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden, om een feestavond bij te wonen, aangeboden door de Stich ting Ontspanning Invaliden en Gehandi capten. De aanwezigen waren merendeels invaliden, minder validen, gehandicapten en gebrekkigen uit de gemeente Velsen, met hun begeleiders. De avond werd gevuld met cabaret en zang. Als hoogtepunt van het avondpro gramma was er een verloting onder de aanwezigen. Voor alle patiënten was een prijs beschikbaar gesteld. De stichting, die sinds 30 september of ficieel is erkend, hoopt voorlopig twee van zulke avonden per jaar te organi seren. Ook tracht zij haar aktiviteiten tot geheel Kennemerland uit te breiden. De stichting bestaat geheel uit particulieren, die echter wel door verschillende instan ties wordt gesteund. Voor veel problemen moet men echter nog een beroep op parti culieren doen, zoals voor het vervoer van de leden. Het doel van de stichting is het streven om de „vergeten groep" weer eens uit haar dagelijkse sleur te halen en hen volop te laten genieten van datgene, waar zij anders nooit mee in aanraking komen. Gisterenavond waren vreugde en pret echt wel van de gezichten af te lezen, zodat men mag aannemen, dat de feest avond bijzörider in de smaak is gevallen: BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Sven, z. van K. Klesser en W. J. de Dood; Gerardus R., z. van G. H. Timmens en M. de Bakker; Erwin L., z. van L. M. van Wees en M. J. van Keulen; Caterina M., d. van A. L. M. van der Lem en B. V. R. Cominotto; Robbert M., z. van H. A. Bolsenbroek en J. F. Aardewijn; Marcel, z. van J. Bak en S. M. Dekker; Mare, z. van C. Luijting en A. van Dig gelen; Robert A., z. van M. G. Plokker en K. W. Postma; Esther B., d. van P. B. de Groot en R. M. Bruijns; Ernst J., z. van H. J. van Andel en M. U. Lazet; Mareel- linus W. A., z. van G. A. van Eekhout en P. C. M. Helsen; Robert P., z. van J. J. van Wilgen en I. Steinhauer; Peter, z. vair A. C. Mulder en A. Brandt; Frank, z. van K. Kerkhoven en T. Bakker; Paulus J. M-, z. van S. H. Welp en M. C. Peeker.; Monique P. C. A., d. van J. H. Castricum en A. J. Numan; Maria C. E., d. van G. J. Vidra en J. C. E. Monten; Robertus P., z. van J. H. van der Burg en M. I. M. Huijbens; Wilhelmus J. P., z. van M. A. T. van Overveld en T. Dekker; Anna A. M. J., d. van J. J. N. van Opzeland en A. A. M. van Roon; Esther M., d. van T. de Beer en A. M. van Es; Leslie R., z. van E. W. Ripassa en E. J. A. Schalk; Johan nes P. A. C., z. van J. P. Baaij en M. A. den Hartog; Ferdinand J. R., z. van J. T. van Vianen en R. L. H. Pirovano; Mar- cella E., d. van G. Budruni en A. G. van Luijn. ONDERTROUWD: J. F. Wenning en E. Herder; C. N. Nijman en I. Altink. GETROUWD: W. J. P. C. Heijnis en G. Nijdam; A. M. J. van der Eng en A. H. van der Kolk; G. J. Kleef en M. W. Pekel; E. N. Sala en A. S. de Kruif; H. H. Wan ner en J. P. Bras; A. J. Busman en A. M. E. Vreenegoor. OVERLEDEN: I. Kapper, 83 j. „Ik had een cognacje voor de kou ge dronken", aldus een 58-jarige Haarlem- Een 21-jarige metselaar uit Mijdrecht is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met ont zegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van twee jaar. Er was tegen hem vier maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist, wegens dood door schuld. Doordat de metselaar op tweede pinksterdag van dit jaar in de Haarlemmermeer met zijn bestelauto geen voorrang aan een van rechts komende personenauto verleende kwamen drie jonge mensen om het le ven en werden zes mensen gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising Hoofd weg Westzijde en Vijfhuizerweg. Een 34-jarige diamantslijper uit Am sterdam werd veroordeeld tot een boete van 250. Op 1 juli van dit jaar reed hij met zijn auto een bromfietser op de Schiphol weg in de gemeente Haarlemmermeer aan. De duopassagiere van de bromfiet ser kreeg een gebroken been. Tegen de diamantslijper was 250 boete en een half jaar ontzegging geëist. De zaak van een 22-jarige kantoorbe diende uit Noordwijkerhout werd aange houden. Uitspraak zal nu volgen op 4 no vember, 's middags om twee uur. Hij had op 2 april op een zebrapad op het Kennemerplein in Haarlem-Noord een 64-jarige dame aangereden. Zij liep tenge volge van de aanrijding een gebroken sleutelbeen op. Tegen de kantoorbediende was een boete van vijfhonderd gulden ge- eist, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een 67-jarige f abrikan te uit Heemstede werd veroordeeld tot 500 boete. Op 5 april reed zij op de kruising Westelijke Randweg en Leidsevaart in Haarlem een andere automobiliste aan. De fabrikante was door rood licht gere den. Tegen haar was driehonderd gulden boete en een half jaar ontzegging geëist. Op dezelfde kruising vond een aanrijding plaats tussen een 50-jarige vrachtwagen chauffeur uit Oudewetering en een perso nenauto. De officier van Justitie had 300 geëist. De zaak werd evenwel aangehou den tot 4 november, 's middags om twee uur. Men had alle moeite genomen om het iedereen zo geriefelijk mogelijk te ma ken. Voor een bedlegerige patiënt was een bed midden in de zaal geplaatst, op dat hij vooral niets zou missen van het rijk gevarieerde programma. De stichting mag op een zeer geslaagde avond terugkijken. De heer H. J. Karssen, hoofdemployé op hoofdpostkantoor in IJmuiden, is over geplaatst naar Krommenie, waar hem de bevordering tot hoofdemployé eerste klas se wacht. De heer Karssen, die 35 jaar geleden te Velsen werd geboren, trad op achttien jarige leeftijd in dienst van de poste rijen in IJmuiden als kantoorbediende. Bij het publiek in Velsen staat hij be kend als een minzaam en zeer hulpvaar dig mens. Morgenmiddag zal op het hoofdpostkantoor een afscheidsbijeen komst plaats hebben. Het hervormd jeugdgebouw in IJmuï- den-Oost was gisteravond slecht bezet toen daar de eerste tonen van Mozarts Don Giovanni-ouverture klonken. Nivon, Volksuniversiteit en Nut hadden ervoor gezorgd dat hun leden een prachtige ope ra-opvoering konden bijwonen met soliste als Sena Jurinac, Irmgard Seefried, Ernst Haefliger en Dietrich Fischer-Dieskau. F er ene Fricsay dirigeerde en dat was een aanbeveling te meer. Waarom zovelen dan thuisgebleven wa ren? Natuurlijk, de solisten waren er niet in levende lijve, maar uit voorgaande ja ren wist men toch wel dat de marionet ten van Bert Brugman al na vijf minuten mensen van vlees en bloed zijn gewor den? En het kleine toneeltje in de prach tige poppenkast lijkt toch al gauw een groot podium? Waarschijnlijk is de con currentie van het andere kastje, de t.v. te groot geweest. Maar de wegblijvers hadden ongelijk, want ook ditmaal zorgde de familie Brugman weer voor perfect theater, waarbij alleen de schaduwen op de fraaie decors de illusie wat braken. We hebben de geluidsweergave wel eens beter gehoord, en een enkele storing bleek ditmaal niet te vermijden, maar dit ver mocht de gunstige beoordeling niet aan te tasten. Want Brugmans mationettenthea- ter blijft een unieke mogelijkheid om een opera in ster-bêzetting te bewonderen in de eigen plaats. De aanwezigen lieten hun dankbaarheid dan ook bij voortduring blijken. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wiebold Boehmer, van Rotterdam: Imber, Antwerpen: Usambara. Rotterdam; Monte Ayala, Rotter dam, IJmuiden: Oduduwa. Antwerpen; Area, Rotterdam; Anita Dan, Sluiskil, IJmuiden; Frie da Buss. Londen, IJmuiden; Aaltje. Londen; Archimedes, Rotterdam; Volente, Boston; Magas, La Pallice: Wonogiri, Hamburg: Rio Quinto. Emsland, Felixstowe; Alfonso Tercero. Bilbao. IJmuiden; Panormitis, Stettin; Frieda Wilckens. Oxelosund; Cantinck Head, Colchester; Alcor W.. Huil, IJmuiden; Monte Arnabal, Huil, IJmuiden; Gruno, Noordzee, IJmuiden; Partner. Antwer pen; Iberian Coast, Londen; Wiking, Dagenham; Teiamon, Rotterdam; Nerlandia, Gothenburg; Tilla Doris, Hamburg; Bern. Fowey; Alouette, Londen; Jans, Londen; Hinde, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Bernhard Schepers, naar Kopenhagen; Gerhard, Water ford; Bali, Hamburg; Dania, Kopenhagen: Amerskerk, Rotterdam: Zuiderkerk, Lissabon; Hongkong Banner, Zeebrugge; Zeevaart, Huil; Lutetia, Colchester; Poolster, Oskarshamn, IJ muiden; Karin Winther, Scunthore, Zaandam; Rudry, Birkenhead; Vliestroom, Sheerness; Ri tornel. Londen; Oranje, Londen; Militence, Favershamn; Esso Emden, Hamburg; Juv. Fre- deriksvaerk; Gruno. Londen; Wilja. Kingslynn: Wartena, Lulea; Wolanda, Londen; Frieda Buss, Londen, IJmuiden; Arabritt, Glasgow; Gabrielle. Rotterdam; Imber, Slikkersveer; Lireco. Boston: Theano, Rotterdam; Cherup, Halmstad. IJmui den; Schiekerk, Bremerhaven; Aaltje, Londen: Hera, Fowey, Velsen; Kadeik, Londen; Vasara. Lulea, IJmuiden; Hoegh Trader. Norfolk. IJ muiden; Oktant. Emden: Juno, Rotterdam; Gruno, Londen, IJmuiden; Hoorneboeg, Rotter dam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Trans- oceania, van Marmagoa. IJmuiden; Heinz Hel mut, Zeebrugge. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Hakunl, naar Hamina. Zaandam; Aegis, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). iooooocx»oooooonrnonofxiooooooooooooooooooooooonnooooooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4