Bijna 12 mille voor verbetering van Kerkplein te Velsen-Zuid Bouw winkelgalerij op Marktplein in IJmuiden staat voor de deur Bouwplannen stichting Vespera vinden weerklank bij bevolking Stichting NUTSSPAARBANK in de gemeente VELSEN Nieuw bankgebouw in Beverwijk Verdere bebouwing Lange Nieuwstraat wacht op de rijksgoedkeuring Bejaarden- en verpleeghuis in Zeewijk KENNEMERLAAN 28: FILM EN FILMWERELD DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 5 In juni van dit jaar heeft de stichting „Vespera" te IJmuiden aan het college van B. en W. van Velsen ter nadere bestudering voorgelegd het voorlopige schetsontwerp, de schetsmaquette en de voorlopige exploitatie- opzet van het bejaarden- en verpleegtehuis, hetwelk zij zich voorstelt te laten bouwen in het nieuwe plan „Zeewijk" te IJmuiden. Het complex zal bestaan uit een vijftal gebouwen, met daarbij een aantal garages en een ruime parkeergelegenheid. Het hoofdgebouw wordt elf bouwlagen hoog en wordt zodanig gesitueerd, dat de kamers voor de in woners op het oosten en westen zijn gelegen. Haaks op dat hoofdgebouw is een gebouw met vijf woonlagen geprojecteerd. Aan de zuidzijde daarvan zijn de ruimten voor zieken en invaliden ontworpen. In de overige ge bouwen met elk twee bouwlagen komen onder andere ruimten voor be stuur, directie, recreatie, de kantoren, magazijnen enz. A dhesiebetuigingen Maandag 25 oktober 1965 is de datum, waarop de NUTSSPAARBANK het nieuwe gebouw KEN- NEMERLAAN 28 te IJmuiden in gebruik neemt. Het kantoor Julianakade 10 wordt met ingang van dezelfde datum opgeheven. Openingstijden kantoor Maandag t/m vrijdag van 8.3012.00 en van 2.004.00 u. en vrijdagavond van 7.009.00 u. Telefoon 2448 He ma Hoofd postkantoor (City). „Fantomas", het genie der misdaad, opereert thans van vrijdag tot en met woensdag in IJmuiden, hetgeen kleurrijk en op een breed film doek geschiedt. Hij blijkt niet alleen een kale engerd te zijn, ma?' pk over vele gezichten te kunnen beschikken, en een ander tot groot mis noegen van de Parijse commissaris van politie Juve (Louis de Funes, en de journalist Fandor (Jean Marais). Zij worden er namelijk beurtelings van verdacht een dubbel leven te leiden en Fantomas te zijn. Door het noodlot tot elkaar gebracht gaan Juve en Fandor gezamenlijk achter Fan tomas aan, welke jacht resulteert in een wilde achtervolging, waar heli kopters, auto's, motorfietsen, treinen en tenslotte zelfs een onderzeeër aan te pas komen. „Vespera" heeft inmidels al meer dan duizend adhesiebetuigingen ontvangen uit alle lagen der bevolking. Het aantal aan vragen voor opname heeft het honderd tal al verre overschreden. Gesteund door dit medeleven van de plaatselijke bevolking en bezield door het verlangen het probleem van de gezonde en vooral ook de hulpbehoevende bejaar den op korte termijn te helpen oplossen, werkt „Vespera" verder. Loopt alles zo als men hoopt, dan kan het gehele plan binnen redelijke termijn besteksklaar zijn en zal over zes maanden kunnen worden begonnen met de bouw. De stichting „Vespera" is bereid met iedere andere stichting, die zich het lot van de bejaarden aantrekt, in overleg te treden en een open gesprek te voeren met als doel zo snel mogelijk te komen tot tastbare resultaten in het belang van de bejaarden. De plannen van „Vespera" zijn dermate flexibel, dat met de opvat tingen van andere stichtingen over de be jaardenzorg te allen tijde rekening kan worden gehouden. Ruim 370 bedden In verband met in soortgelijke tehuizen opgedane ervaringen is het aantal bedden (ruim 370) zodanig gekozen, dat de ex ploitatiekosten per bed zo laag mogelijk blijven. Daardoor kunnen de exploitatie kosten per verzorging binnen de gestelde normen worden gehouden. Dit betekent dat ook inderdaad alle groeperingen - en met name de AOW-trekkenden hiervan zullen kunnen profiteren. Er komt zonder dat men de status van erkende verpleeginrichting gaat voeren, een verpleegafdeling voor de meer ver- zorgingsbehoevende invalide bejaarden. Met name voor deze categorie, die niet meer revalideerbaar is, is in ons land weinig of geen accommodatie. Gezonde be jaarden (echtparen en alleenstaanden) zullen de beschikking krijgen over woon ruimten, die geheel zijn aangepast aan de eisen, die deze tijd stelt. Ter verlichting van de exploitatie van het geheel en ter- wille van degenen, die hun zelfstandig heid zo lang mogelijk willen handhaven Zo ziet de nieuwe winkelgalerij op het IJmuidense Marktplein er op papier uit. Het pand bevat vier winkeleenheden met even zoveel bovenwoningen. zal een behoorlijk aantal verzorgingsflats in het tehuis worden opgenomen. Recreatiemogelijkheden Voor alle categorieën bewoners zal in ruime mate aandacht worden besteed aan het creëren van recreatiemogelijkhe den. Het is de bedoeling aan het tehuis een dienstcentrum te verbinden met on der andere: een bejaardensociëteit met biljart- en kaartkamers, verstrekking van maaltijden, bad- en douchegelegenheid, manicure, pedicure, kapsalons en wasse rij. psychische therapie en reactivering, spreekuur voor psychische begeleiding van bejaarden enz. In de centrale hal komen enkele win kels voor tabakswaren, chocolade, bloe men, schrijfbenodigheden e.d. De in het plan opgenomen toneel-kerkzaal met 240 zitplaatsen en foyer zal ook gebruikt kun nen worden door belanghebbende vereni gingen in „Zeewijk" en omgeving. Het mortuarium zal tevens dienst kunnen doen als uitvaartcentrum voor het omliggende gebied. In de tuin zal een vijver worden aan gelegd eventueel met gelegenheid om te vissen. Ook komen er een plantenkas, een boerderij met kleinvee, eveneens aangepast aan de specifieke omgeving. Het inwonende personeel zal de beschik king krijgen over zelfstandige woon-units Dit is een foto van de schetsma quette van het bejaarden- en ver pleeghuis. In het midden het elf bouwlagen hoge hoofdgebouw, haaks daarop (rechts) het gebouw van vijf woonlagen. Links komen diverse (dienst) af delingen. met alle comfort, eigen recreatieruimten en een sportveld. De omliggende duinen waarborgen op de begane grond een be paalde beslotenheid. Op de hogere bouw lagen wordt openheid en uitzicht verkre gen en heeft men visueel een volledig contact met de wereld daarbuiten. Om de bouwtijd zo kort mogelijk te houden zullen diverse onderdelen, zowel voor de bouw zelf als voor de installa ties, in „prefab" worden uitgevoerd. De totale duur van de bouw zal maximaal twee jaar zijn. He* bejaarden- en ver pleeghuis is ontworpen door het in genieursbureau P. van den Berg ing. te Rotterdam. Zaterdagmiddag om twee uur zal bur gemeester J. G. S. Bruinsma het nieuwe gebouw van de Raiffeisenbank aan het President Kennedyplein te Beverwijk offi cieel openen. De bank heeft momenteel haar gebouw aan de Groenelaan. Juist in de nieuwe woonwijken heeft de bank een groot aan tal relaties, die voorheen hun geldzaken lieten lopen over de boerenleenbanken in Groningen, Friesland of Drente. Ook door de fusie van de R.-banken Beverwijk en Wijk aan Zee moest naar een nieuw ge bouw worden omgezien. Het kleine bank gebouw aan de Zeestraat is verlaten en ondergebracht in het kantoor aan de Groenelaan, dat echter te klein is voor een bank met meer dan duizend leden. Er is een ander gebouw in de Zeestraat (no 29) aangekocht, een voormalige dok terswoning, waar de laatste jaren een pen sion was ondergebracht. De bedoeling is deze woning te verbouwen tot een modem bankgebouw. De gemeenteraad van Velsen heeft een krediet van bijna 12 mille 11.700) uit getrokken voor verbetering van het Kerk plein en het daarop uitkomende pad naar de Meervlietstraat te Velsen-Zuid. Dit plein en het pad zullen van de kerkvoog dij van de hervormde gemeente Velsen (Engelmunduskerk) worden aangekocht voor de symbolische koopsom van één kwartje. In de gisteravond gehouden raadsverga dering vielen ook besluiten tot het onbe woonbaar verklaren van woningen. Het betreft hier de percelen Kerkweg 26, 28, 32, 34, 36 en 38 en Hagelingerweg 120 te Santpoort. Een beroep van de heer A. H. Richters te Amsterdam tegen een aan schrijving ingevolge de woningwet, is on gegrond verklaard. Dit beroep had betrek king op het moeten treffen van nadere voorzieningen aan de woningen Kruidber- gerweg 10 en 12 te Santpoort. Ingewilligd is een verzoek van het bestuur van de r.k. woonwagenkampklassen aan de Oude Pontweg te Velsen-zuid om medewerking voor de aanschaf van leermiddelen en materiaal voor handenarbeid. Het be stuur van de Prinses Beatrixschool te Driehuis krijgt financiële steun van de gemeente voor de aanschaf van enig tuin gereedschap. Aan de heer K. Been te IJmuiden wordt een perceel grond verkocht aan de Crom- wellstraat te IJmuiden ten behoeve van het stichten van een bedrijfsgebouw. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van de winkelgalery, die op het Marktplein (noordzijde) in IJmuiden is geprojecteerd. De rijks goedkeuring op het bouwplan dat voorziet in de vestiging van een vier tal winkels kan namelijk, naar wij vernemen, spoedig afkomen. Het reeds enkele jaren bestaande plan voor een groot winkelpand over de volle breedte van 't Marktplein heeft zoals be kend zowel van omwonenden als van de winkeliersvereniging Kennemerlaan nogal wat bezwaren opgeroepen. De eerst bij de gemeente en later bij Gedeputeerde Sta ten ingediende bezwaarschriften zijn ech ter alle verworpen. Het betreft hier na melijk een niet ingrijpende wijziging van 'n al veel eerder bestaand plan tot bebou wing van het Marktplein dat destijds door de Velsense gemeenteraad was goedge keurd. Het is nog niet bekend wat voor soort winkels of bedrijven in het nieuwe gebouw zullen komen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht zijn er verder plannen naar Den Haag ge stuurd die betrekking hebben op een ver dere afbouw van de Lange Nieuwstraat. Een van deze voorzieningen betreft de vestiging van een winkelpand voor de HEM A op het stuk grond tussen de Vel- serduinweg en Engelmundusstraat. Ook hier wachten de bouwers op de rijksgoed keuring. Tussen de Scheldestraat en de Vecht straat is aan de zuidzijde van de Lange Nieuwstraat een groot kantoorgebouw van verscheidene verdiepingen boven 'n drie tal winkels ontworpen, terwijl aan de overzijde een pand van overeenkomstige structuur met winkels en veertig étage woningen is gedacht. Een plan dat nu al verscheidene jaren op zijn verwezenlijking wacht is ook de bouw van 't nieuwe hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat tegenover het Marktplein waarin tevens Radio Scheve- ningen onderdak zal vinden. Tenslotte noemen we nog de afsluiting van het Plein 1945 met woningen en winkels aan de zuidzijde bij de Zeeweg. Van al deze bouwplannen lijkt dat van de winkelgalerij op het Marktplein het dichtst bij het moment van uitvoering te zijn. Als de andere plannen niet in de ge vreesde Haagse „ijskast" worden opgebor gen zal de bebouwing van de Lange Nieuw straat langzaam maar zeker het gezicht krijgen dat bouwmeester Dudok zich voor ogen heeft gesteld toen hij na de bevrij ding het nieuwe hart van IJmuiden op pa pier zette. GOED SPEL LEVERT Louis de Funes als de explosieve, turbulente politie-com- missaris de volslagen tegenvoeter van zijn Parijse collega Maigret, welke crea tie ertoe bijdraagt dat de film kon wor den geladen met spanning, avontuur, hu mor, opwinding en sensatie. Deze serie wordt tweemaal onderbroken, eerst zondagmiddag de traditionele western „Overval in de Duivelspas" en vervol gens dinsdagavond nog „Verpleegsters zonder masker" een verhaal dat zich af speelt in een groot Amerikaans zieken huis, waar voldoende wordt geïntrigeerd en geminnekoosd, om er een onderhouden de publieksfilm uit te distilleren. (Stadsschouwburg). Een oorlogsfilm, waar aandoenlijke taferelen van weder zijds begrip onder tegenstanders in voor komen, in dit geval tussen Engelse en Italiaanse marinemannen, die elkaar in de buurt van Gibraltar bestrijden, kan men, onder de titel „Patrouille der ver doemden" van vrijdag tot en met zondag in de Stadsschouwburg gaan bekijken. Het verhaal speelt zich af in 1941, als een door de Engelse marine-eenheden achter volgde Italiaanse duikboot dekking zoekt in een Spaanse haven. De Engelsen gaan daar ook aan wal en de bemanningen verbroederen zich tot de duikboot, die zwaar was beschadigd, weer zee moet kie zen. „Humane" krijgslieden in „Pa trouille der verdoemden", welke oorlogsfilm tot en met zondag in de Stadsschouwburg draait. EEN NIEUWE achtervolging wordt in gezet en commandant Leonardi van de duikboot ziet zich tot zijn leedwezen ge dwongen een Engelse torpedojager in de grond te boren. Alles eindigt tenslotte toch in een Engelse overwinning, dank zij de capaciteiten van de Britse gezag voerder Blayne, welke rol uitstekend door James Mason wordt gespeeld. Lili Pal mer draagt als een jonge vrouwelijke arts haar aandeel bij voor het onmisba re liefdeselement. Zondagmiddag zal er weer rekening met de jeugd worden ge houden door de vertoning van „Drie klei ne detectives" een spannende kinder detective over twee meisjes en een jon gen, die een bende autodieven weten te ontmaskeren en daardoor blijk geven nog slimmer dan de politie te zijn. Beverwijk (Luxor). Ralph Nelson heeft zijn vak bekwaamheid weer eens bewezen, door met „Niemand ontkomt zijn noodlot" een vlot en spannend werkstuk af te le veren. Hoofdpersoon in dit drama is de zwakke en labiele Eddie Pedak (gespeeld door Alain Delon) die, na ten onrechte van een roofoverval te zijn beschuldigd werkloos wordt en in die toestand een ge makkelijke prooi is van een gangsterben de, die onder leiding van zijn broer Wal ter (Jack Palance) opereert. Met Eddie's hulp wordt zijn vroegere werkgever van een aanzienlijke voorraad platina beroofd, maar daarna ontstaat de bekende ruzie onder de bendeleden en Eddie, die ten slotte de buit in Randen krijgt, wordt door- f zijn collega's in de misdaad gechanteerd, nadat zij zijn dochtertje hebben ont voerd. De ongelukkige vader roept de hulp van de politie in, maar in een dra matisch vuurgevecht tussen politie en gangsters wordt Eddie dodelijk gewond, teneinde de Nederlandse titel waar te maken, dat niemand zijn noodlot ont komt. DE INTRIGE BRENGT, zoals deze korte inhoud al duidelijk heeft gemaakt, niet veel vernieuwing aan in het klassie ke gangsterdrama en regisseur Nelson heeft met een gladde techniek een harde film van het bekende genre gemaakt, die tot en met zaterdag in dit theater zal worden vertoond. Daarna volgt tot en met woensdag Asquith's komedie „De ge le Rolls Royce", welke film naar aanlei ding van de vertoningen in IJmuiden ver leden week reeds uitvoerig in deze ru briek werd besproken, met als intermez zo voor de zondagmiddag de cowboy-film „De vechter van Montana". (W.B.-theater). Dat de zogenoemde „westerns" lang niet altijd tot de twee de rangs-films behoeven te behoren, ko men vrijdag en zaterdag bekende acteurs als Burt Lancaster, Kirk Douglas en Rhonda Fleming in dit theater bewijzen, die zich bereid verklaarden hoofdrollen te vervullen in een filmverhaal over de vriendschap tussen een sheriff en een be ruchte bandiet. „De ontembaren" is hier van het resultaat geworden, een resul taat dat overigens waard is met interes se te worden bekeken. Zondag en maan dag volgt dan weer eens het bekende spektakelverhaal „De laatste dagen van Pompeï" waarbij, om de liefhebbers van het cowboy-genre een genoegen, te doen, voor zondagmiddag „Verborgen goud" op het programma is gezet. (Kennemer theater). In de film „Ge heim agente in Gibraltar" zien wij tot en met maandag luitenant Jackson in actie, die onder het mom van lichtzinnig mili tair connecties aanknoopt met de danse res Lola Marques, daardoor schulden maakt en zodoende in contact komt met Elinor van Berg, die hem geld leent op voorwaarde, dat Jackson haar enige ge heime dokumenten in handen speelt. Jackson wordt bij het stelen van deze pa pieren kwasi gearresteerd, maar hij ont snapt uit zijn gevangenis, zoekt vervol gens zogenaamd zijn toevlucht bij Elinor, die hem nu in haar bende opneemt, daar mee ongeweten de gelegenheid gevend een gevaarlijk spionagenest uit te roeien. Voor de liefhebbers van dit genre een film om met volle teugen van te genieten. DE TITEL van de dinsdag en woens dag te vertonen film „Gegeseld en be mind" doet het ergste vermoeden, maar bij nader inzien valt het verhaal over de hopeloze liefde tussen een letterkundige van adellijke afkomst en een wispelturig volksmeisje dat een filmster-carrière tracht op te bouwen volgens het beken de bed-systeem, nogal mee. Strikt geno men is de gehele historie een regelrech te draak, maar regisseur Dino Risi heeft het larmoyante verhaal goed aangekleed met boeiende opnamen in Rome, San Lo renzo en Capri, die dan weer iets goeds maken aan de soms lachwekkende in houd en het kwasi-zwoele spel van Myl- cène. In de nachtvoorstelling van zater dag wordt dan nog „Zondaars in bezet tingstijd" vertoond, een titel die alweer voor zichzelf spreekt, zondagmiddag ge volgd door een via „Het Slavenschip" gebundelde hoeveelheid fleurige roman tiek. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5