1 Por taal wagens in bedrijf bij Hoogovens-IJmuiden Voetballer krijgt drie weken voor slaan van scheidsrechter Ést Let op de verlichting! J. R. van der Kammen generaal-kampioen Iets van U bij? Kunstkring „Voor Allen" Wielrijdster bij botsing gewond Prijsuitreiking Winkeliers Plein 1945 in IJmuiden Kort IJmondnieuws Ontslagbesluit voor Wormerveerse agent is nietig verklaard Winterprogramma „De Gieteling" DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 Faillissementen Examens Vonnis van Haarlemse politierechter: Sensatie S f Een nieuwe vervoersmachine heeft woensdag luidruchtig haar intrede gedaan bij Hoogovens-IJmuiden. Het is een zoge noemde portaalwagen met een laadvermo gen van 27,2 ton. Het indrukwekkende voertuig met een eigen gewicht van 11,5 ton zal gebruikt worden bij de afdeling Railvervoer van Hoogovens. De portaalwagen tilt met het grootste gemak zware plakken, platen, blokken en vaten van de grond en kan zijn last pre cies op de gewenste plaats weer neerzet ten. De gestapelde hoogte van de vracht is 1,80 meter bij een lengte van vier meter. Er zullen twee van deze Ameri kaanse in België geassembleerde machi nes bij Hoogovens in bedrijf worden ge steld. De bestuurders van de portaalwa gens zijn in België geïnstrueerd in het ge bruik van de nieuwe voertuigen die aange- Op het kruispunt Hoflanderweg-Laan der Nederlanden te Beverwijk heeft zich gistermiddag een botsing voorgedaan tus sen een bromfietsberijdster uit Amster dam en een wielrijdster uit Beverwijk. De wielrijdster liep daarbij schaafwonden op en vermoedelijk een hersenschudding. Zij is, nadat een arts ter plaatse eerste me dische hulp had verleend, naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. De bromfietsberijdster sloeg vanaf de oflanderweg de Laan der Nederlanden in In de richting Bleriotlaan. Hij verleende toen geen voorrang aan de wielrijdster, die vanaf de Laan der Nederlanden links af de Hoflanderweg opdraaide. De wedstrijd, georganiseerd door de winkeliers van het Plein '45 te IJmuiden, in verband met de feestelijkheden ter gele genheid van de opc ling van 't stadhuis van Velsen, is gisterenavond besloten met de prijsuitreiking in de „Poort van Velsen". De opdracht aan de winkeliers luidde een deel van IJmuidens historie uit te beel den. De eerste prijs werd door de jury, be staande uit mevrouw Zwagerman-Dijkstra uit Soest, de heer J. Willard, etaleur te Amsterdam, en de oud-archivaris van de gemeente Velsen, de heer A. D. Dijkstra, toegekend aan de firma de Rooy, een bontzaak. De prijs, een legpenning, werd door de heer Weber, uit naam van de gemeente Velsen, overhandigd. De etalage van deze firma stelde voor de opening van het Noordzeekanaal voor. Veel modepoppen waren aangekleed vol gens de toen gebruikelijke mode, waar onder een pop met het originele uniform van koning Willem III, alsmede een ori ginele foto van de opening van het ka naal. De tweede prijs, uitgereikt door de heer Graafsma, afgevaardigde van de Stich ting Velser Gemeenschap, was voor de firma Sterk. Ook deze etalage was geïn spireerd op de grote betekenis die het Noordzeekanaal voor de gemeente Velsen heeft. De derde prijs kwam de firma Jonge- jans toe. Hier overhandigde de heer Too nen, directeur van de V.V.V. te IJmuiden, de prijs. Ook had men een wedstrijd georgani seerd onder de inwoners van IJmuiden. Hun opdracht luidde, de drie winnaars ln de goede volgorde op te schrijven en in te leveren. Daar niemand alle drie de winkeliers goed had ingedeeld, was er geen eerste prijs toe te kennen. Een twee de prijs groot 200, werd toegekend aan mevrouw Mijnders-de Vries en een derde prijs, 100, aan mejuffrouw Langebroek, De avond werd geleid door de heer Kwakkel, lid van de commissie voor fes tiviteiten. Geen spreekuur. De wethouder van financiën te Velsen, de heer J. G. Kolk man houdt op woensdag 27 oktober geen spreekuur. dreven worden door een dieselmotor van 160 p.k. en waarvan de maximum snel heid op een vlakke weg 30 km/uur be draagt. De portaalwagen is 5,80 meter lang, 3,10 meter breed en 3,86 meter hoog. De opvallend wendbare kolos heeft een draaicirkel van minimaal zeven meter. De vier wielen zijn elk afzonderlijk be stuurbaar. De prijs van een portaalwagen, waarmee gistermiddag op het Hoogoven terrein een demonstratie werd gegeven, bedraagt rond 185.000. De rechtbank in Haarlem heeft dins dag 19 oktober geen faillissementen uit gesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij sten zijn op 19 oktober 1965 geëindigd de faillissementen van: J. A. P. Baltus, melktransporteur, wo nende te Wormerveer, Soendastraat 30, uitgesproken op 28 april 1959. Rechter commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Over- veen. Theodoras Arnoldus de Veth, wonende te Haarlem, Kamperstraat 2, uitgesproken op 20 oktober 1964. Rechter-Commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procu reur te Haarlem. Dit is de nieuwe portaalwagen, waarvan Hoogovens twee heeft aan geschaft om dienst te doen bij de afdeling Railvervoer. De machine kan tussen zijn vier wielen een maximumlast van ruim 27 ton ver voeren. Utrecht. De heer A. van Rossum uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „De spatische pseudosclerose". Promotor was prof. dr. W. G. Sillevis Smitt. Den Haag. Wiskunde MO-A: B. v. Soldt, Haarlem. Nijmegen. Kandidaats tweede gedeelte geneeskunde: W. B. K. M. V. de Goeij (Overveen), A. H. L. M. Ideler (Haarlem). Doctoraal Germaanse taal- en letter kunde (Engels): J. A. Reynders (Druten). Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift getiteld: „Observation sur le vocabulaire du pelerinage chez gerie et chez Antonin de plaisance" de heer G. F. M. Vermeer, geboren te Zwolle. Pro motor was prof. dr. Chr. A. E. M. Mohr- mann. Nijmegen. Doctoraalexamen sociologie: mej. J. M. P. C. Voeten (Stampersgat) en Th. J. G. Brands (Hoensbroekj en R. Th. H. Sanders (Arnhem). Doctoraalexamen pedagogiek: M. J. W. Stuart (Nijmegen). Leiden. Doctoraal geschiedenis: J. G. van der Land (Voorschoten). Kandidaats geneeskunde: J. W. Stüart (Haarlem). Doctoraal II voor geneeskunde: J. Bou quet (Heemstede). Arts: mej. N. Rahne- ma Rabbani (Iran), mej. W. M. The (Lei den), W. F. Scheepe (Zoeterwoude) en J. W. Wladimiroff (Den Haag). Een dertigjarige fabrieksarbeider uit Wormerveer, die als voetballer van de Wormerveerse vereniging Blauw Wit de scheidsrechter, de heer D. Heijt, een dus danige harde klap gaf, dat deze een kaakfractuur opliep, is gisteren door de Haarlemse politierechter mr. J. D. Vink, tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld. De eis van de officier van Jus titie, mr. H. Lagerwaard was een maand hechtenis. De speler was door de KNVB al voor 15 jaar geschorst. De dertigjarige voetballer speelde op 3 april van dit jaar als doel verdediger mee in de wedstrijd Blauw Wit-KMVZ (Amsterdam) voor de derde klas zater dagvoetbal. Vlak voor het einde van de wedstrijd werden twee spelers (van iede re partij een) uit het veld gestuurd we gens natrappen door de scheidrechter Er ontstond rumoer en een kluwen spe lers drong zich rond de scheidsrechter. De verdachte kwam toen uit zijn doel gelopen, zoals hij zei: „om de scheids rechter te beschermen tegen opdringende spelers en publiek". Hij zou de arm om de scheidsrechter gelegd hebben, die hem afweerde en hem daarbij een zet in de maag gaf. Daarop haalde de voetballer hard uit. Gevolg: scheidsrechter Heijt had een gebroken kaak. er moesten enkele kiezen worden verwijderd, er ontstond een kaakontsteking en de man kon zeven we ken niet werken. Het slachtoffer heeft nu nog hinder van de blessure bij het eten. De lezing van de 36-jarige Amsterdam se scheidsrechter was bepaald anders. De keeper van Blauw Wit zou onder het uit roepen van: „ik sla hem wel even de kop in mekaar" op hem toegerend zijn en hem de bewuste klap hebben gege ven. Een getuige a decharge ondersteunde de beweringen van de verdachte. De doel man zou in de kleedkamer nog hebben gedreigd, dat hij de scheidsrechter wel even zou opwachten, als hij er werk van zou maken bij de bond. Dit werd ontkend. Mr. H. Lagerwaard had in zijn requisi toir weinig goede woorden over voor de toestanden in het huidige voetbal in Ne derland. Hij noemde de TV-uitzendingen van voetbalwedstrijden ook voor amateurs de grote inspirators om er stevig tegen aan te gaan. „Als de semi-profs en profs zo'n slecht voorbeeld geven, gaan ook de amateurs over tot dit soort voetbal en wat er bij komt." Hij stelde, dat de poli tie strenger moet gaan optreden bij inci denten op of rond sportvelden. Uit preven tief oogpunt eiste hij een maand hechte nis. De raadsman, mr. C. J. Doorenbos vroeg als straf een geldboete op te leg gen mèt een voorwaardelijke straf. Mr. Vink vond het een pijnlijke zaak, dat juist op sportvelden, waar zoals hier verder onbesproken en keurige mensen bij elkaar zijn, de sfeer zo ver troebeld wordt, dat deze onbesproken mensen tot zulke dingen komen als hier is gebeurd. „Als het zo moet op voetbal velden, kun je er beter mee ophouden dan is het zonde van het gras waarop ge speeld wordt," aldus de politierechter die tot de in de aanhef genoemde straf kwam. Ambtenarengerecht Haarlem: Het ambtenarengerecht in Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in het beroep dat de hoofdagent van de gemeen tepolitie van Wormerveer de heer P. J, Wants, had ingesteld tegen het besluit van de burgemeester van Wormerveer, waar bij de politieman op grond van karakter eigenschappen ongeschikt voor de politie dienst bevonden en ontslagen was. Het gerecht verklaarde het besluit van de burgemeester nietig, hetgeen betekent dat de heer Wants weer in zijn functie hersteld dient te worden. Overigens was het ambtenarengerecht van oordeel op grond van indrukken en meningen van de politieman, dat deze beter een functie kan aanvaarden buiten de politiedienst. In de overwegingen van't ambtenaren^ gerecht was opgemerkt dat het optreden, vermeld in de klachten van de burgemees ter, weliswaar afkeuring verdient, maar dat men in aanmerking moet nemen dat de politieman in de periode van 13 sep tember 1963 (kort nadat hij moeilijkheden had gehad bij de arrestatie van een man die zonder licht had gereden en verzet had gepleegd) tot 7 februari 1965 in een zodanige geestelijke toestand verkeerde dat hij niet in staat geacht kon worden zijn dienst te verrichten. „De vrijheid om zijn wil te bepalen" was beperkt en dat had tot gevolg dat zich conflicten hebben voorgedaan. Volgens het ambtenarenge recht kunnen de feiten hem om die reden niet worden aangerekend en daarom heeft de burgemeester het besluit ten on rechte genomen. De heer J. R. van der Kammen uit de Tussenbeeksweg in IJmuiden heeft dat bereikt, waar door elke duivenliefhebber enthousiast naar wordt gestreefd: hij is generaal-kampioen geworden van zijn vereniging „De Snelvlieger"Deze begeerde titel werd door hem behaald met niet minder dan 2150 punten, welk respectabel aantal gedurende het afge lopen seizoen naarstig door zijn duifjes is bijeengevlogen. „Het is een prachtsport!"vertelde de heer Van der Kammen ons, toen wij hem naar aanleiding van het behaalde kampioenschap even temidden van zijn gevederde vrienden hebben opgezocht. „Je gaat immers dagelijks om met levend en intelligent materiaal, waardoor elke wedstrijdvlucht even spannend blijft, omdat het verrassingselement nimmer kan wor den uitgesloten". Die wedstrijdvluchten behoren tot de geregeld terugkerende evenementen in het leven van de „duivenmelker", welke naam door hem eerder als een ere-titel dan een belediging wordt be schouwd. Voor de betrokkenen kunnen deze vluchten uitlopen op een grote triomf of een bittere teleurstelling, wel ke uitersten voor hen de grote attrac tie betekenen. De duiven worden daar voor in speciale treinen en door ver zorgers begeleid soms vele honderden kilometers buiten de landsgrenzen ge bracht, om op een bepaald punt te worden losgelaten. Het tijdstip en de windrichting worden via de radio be kendgemaakt en dan beginnen voor de eigenaars de vele en spannende uren van afwachten en naar het hemelruim staren, in de hoop dat juist hun duif het eerst op het hok zal zijn terugge keerd. Het tijdstip van aankomst wordt op de seconde af vastgelegd met behulp van een duivenklok, waarmee de gum mi-ring welke door de vogel aan de poot wordt meegevoerd, zo spoedig mo gelijk dient te worden „geklokt". Om een indruk te geven van de snelheid waarmee door de duiven over soms grote afstanden wordt gevlogen, zij dan vermeld dat duiven die des zaterdags middags om één uur in Bordeaux wor den losgelaten een afstand van on geveer 930 km. dus de volgende mor gen reeds om half acht op het uitgangs punt waren teruggekeerd. Uit het bo venstaande zal het dan tevens duide lijk zijn, dat de duiven van de heer Van der Kammen meermalen tot de snelsten hebben behoord, hetgeen trou wens door een grote verzameling be kers, medailles en plaquettes wordt bewezen. Daarnaast verzuimen de duivenhou- ders nimmer onder elkaar een soort weddenschap op de beste vliegers af te sluiten, waarbij soms een aantrekke lijke pot kan worden gewonnen. Diver se onvoorziene omstandigheden kunnen de spanning hierbij niet weinig verho gen. Wanneer een duif bij het terug vliegen bijvoorbeeld naar water of voedsel gaat omzien en zich na het overnachten „verslaapt", gaat er veel kostbare tijd verloren en kan de eige naar een prijs fluiten. Toch staan hem wel enige middelen ten dienste om een duif tot een snelle retourvlucht te sti muleren, zoals het „op jong vliegen", waarbij het instinct van de vogel door middel van een in het nest wachtend jong of ei wellicht kan worden beïn vloed. Ook de heer Van der Kammen is de sensatie bij zijn sport niet bespaard gebleven en zo herinnert hij zich nog als de spreekwoordelijke dag van gis teren, dat een van zijn duiven na een lange wedstrijdvlucht ver voor alle concurrenten het eerst in de Tussen beeksweg was teruggekeerd. Alleen bleef de vogel voor zijn baas onbereik- eenmaal bekrachtigd dan kan er een onmiskenbare trouw tussen het echt paar worden geconstateerd en moet een eventuele minnaar rekening hou den met een krachtige afwijzing. Uiter aard is het een liefhebberij welke met enige kosten en veel vrije tijd gaat gepaard, al zou het alleen maar zijn omdat de hokken dagelijks zorgvuldig moeten worden schoongemaakt. Dat de ze hobby evenwel veel voldoening en tastbare resultaten kan schenken, heb ben de successen van heer Van der Kammen naar onze mening overtui gend genoeg bewezen. baar, omdat het beest hardnekkig wei gerde het hok te betreden. Hij streek neer op het dak en liet zich niet door fluiten verleiden te worden gegrepen. Aldus kon de duif niet worden ge klokt en ontging de ontgoochelde eige naar de eerste prijs, die toen toevallig juist uit een.bromfiets bestond. De heer Van der Kammen is reeds als jongen een groot duivenliefhebber geweest, maar pas ongeveer twintig jaar geleden begon hij zich serieus met deze sport bezig te houden. Hij bezit thans een dertigtal fraaie exem plaren, waaronder verschillende duiven „met pit", die hij zorgvuldig heeft op gekweekt door zoveel mogelijk huwe lijken tussen geschikte paartjes te be vorderen. Dit laatste geschiedt met be hulp van speciale broedhokken, waar de geselecteerde paren met elkaar ver trouwd kunnen raken Is dit huwelijk Door de heer W. Sepp, commissaris van politie te Velsen, is aan alle hoofden van openbare en bijzondere scholen ter plaatse een brief ver zonden, waarin er op wordt gewezen dat de verlichting van voertuigen nog altijd veel te wensen overlaat. Omdat het gesignaleerde euvel zich niet alleen tot de jeugd beperkt, geven wij dit rondschrijven gaarne een ruimere publiciteit. De bedoelde brief luidt als volgt: Geachte heer, In de maanden oktober en november a.s. zal het publiek door het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de politie, middels de pers, radio en televisie, gewezen worden op de specifieke wintergevaren die het weg verkeer bedreigen. Met name zal bij zondere aandacht gewijd worden aan de verlichting van voertuigen bij nacht en tijdens dichte mist. Bij technische keuringen en bij controles op de weg blijkt ieder jaar opnieuw dat de ver lichting van voertuigen veel te wensen overlaat. Dit is vooral het geval met de ver lichting van rijwielen. Het is 'n feit van algemene bekendheid dat vele scho lieren 's morgens en 's avonds zonder licht rijden, waardoor zowel hun eigen veiligheid als die van de andere weg gebruikers ernstig gevaar lopen. Om dat het hier vaak jonge kinderen be treft beperkt het optreden van de poli tie zich over het algemeen tot waar schuwen. Aangezien echter gebleken is dat deze waarschuwingen geen resul taat hebben, wordt dezerzijds uitgezien naar strengere maatregelen. Voordat hiertoe wordt overgegaan willen wij de schooljeugd nog een kans geven. Ik wend mij derhalve tot u met het dringende verzoek aan het bovenstaan de enige aandacht te besteden en de schoolgaande jeugd ervan te doordrin gen dat ernstige verkeersongevallen al leen kunnen worden voorkomen, indien in dit donkere jaargetijde door alle weggebruikers, dus ook door de schoolgaande jeugd, de voorgeschreven verlichting wordt gevoerd. Alhoewel verlichting van fietsen en bromfietsen tijdens dichte mist, dat wil zeggen in dien het zicht minder dan 200 meter is, niet is voorgeschreven, acht ik het zo wel voor de wielrijders als voor ande re weggebruikers van het grootste be lang dat ook tijdens mist door de wiel rijders de verlichting van hun (brom)- fiets wordt ontstoken. Ik hoop, dat het bovenstaande voor u aanleiding mag zijn de aan uw zor gen toevertrouwde leerlingen nog eens met klem te (doen) wijzen op hun verplichtingen, terwijl één en ander wellicht ter sprake gebracht zou kun nen worden op ouderavonden, aange zien het mijns inziens in de eerste plaats de plicht van de ouders is er op toe te zien dat hun kinderen naar en van school gaan met een (brom)fiets waarvan de verlichting in orde is. U bij voorbaat dankend voor de te nemen moeite, hoogachtend, W. SEPP. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege- tels in étui, damesschoen, want, drie- wielig kinderfietsje, linker babyschoen tje, autoped, Lipssleutel in étui, hond je, sjaal, vulpen, potlood, ballpen, boodschappentas, linker herenhand schoen, nylon dekentje, handdoek met zwembroek, bril in doos, jack met ca puchon, kinderjack, popje, twee bijbels, babyschoentje met wit sokje, meisjes- bril, portemonnee met buitenlandse munten, portemonnee, tekening van zeilschip, dwergpoedel, tasje, een paar dameshandschoenen, zonnebril in étui, portefeuille met bankbiljet, teddybeer tje, nagelgarnituurtje, jongenstrui, por temonnee met inhoud, vier boeken over geschiedenis van Nederland, wieldop, leren jas, hond, ijzeren staander van laadklep van vrachtauto, herenring met steen, meisjesschoentje, zwem broekje. Het winterprogramma van „De Gie teling" vermeldt voor het komende sei zoen weer een aantal excursies en theaterbezoeken, waaronder toneel- en revuevoorstellingen en concerten. De eerste in de IJmond te geven voorstel ling wordt donderdag 4 november in de Velsense Stadsschouwburg verzorgd door „Het Nationaal Ballet" onder lei ding van Sonia Gaskell, waarbij onder meer enige fragmenten uit „Het Zwa- nenmeer" zullen worden gedanst. Di rect daarop volgt zaterdag 6 november een dansavond in het Kennemer thea ter in Beverwijk, waarbij de balmu- ziek voor rekening komt van „De Sunbeams" onder leiding van J. Rot. Frank Wale zorgt deze avond voor di verse attracties. De toneelclub „Tavido" komt uiter aard ook weer voor het voetlicht en wel vrijdag 4 en zaterdag 5 februari en vrijdag 22 en zaterdag 23 april. Zo als gewoonlijk wordt vrijdags in de Velsense Stadsschouwburg en zater dags in het Beverwijkse Kennemer theater gespeeld. Voorts zijn er weer enige lezingen plus een Sint Nicolaas- feest voor de kinderen der leden op woensdag 1 december. Tenslotte begint donderdag 28 oktober een cursus over autotechniek, welke uit dertien lessen zal bestaan. Leider van de cursus is de heer K. B. J. Heigel, instructeur bij de K.N.A.C. Dinsdag 26 oktober wordt in het City theater een begin gemaakt met de filmserie van de Velsense kunstkring „Voor Allen", met de vertoning van Agatha Christies amusante thriller „Moord aan boord". De hoofdrol wordt hierin vervuld door de populaire En gelse actrice Margaret Rutherford. Reeds de volgende avond, dus woens dag 27 oktober, volgt in de Velsense Stadsschouwburg een optreden van de Spaanse dansgroep „Antonia y Mari no", met als medewerkers de flamen cozanger Alfonso Chozas, de gitarist Pepe Torregrosa en de pianist Juan Francisco. Hoewel deze dansavond is georganiseerd door de commissie „Cul turele Vorming Schooljeugd Velsen", werd ook een aantal kaarten voor le den van de kunstkring verkrijgbaar gesteld. Ten slotte is er woensdag 10 novem ber in de Velsense Stadsschouwburg een extra toneelvoorstelling, welke door de Nederlandse Comedie wordt ver zorgd. Deze valt buiten de beide abon nementen, zodat men zich hiervoor van afzonderlijke toegangsbewijzen dient te voorzien. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 eventueel zullen worden afgegeven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7