Internationaal textielakkoord nodig voor ontwikkelingslanden Gebruik van kunstvezels zal komende jaren sterk stijgen Nederlandse industrie wil de jonge landen helpen BUITENLANDSE ARBEIDERS LEREN IN DRIE MAANDEN NEDERLANDS COLLEGE BON Vraag prijs op alvorens een aardgaskachel te laten installeren ZhLti lÉfr PTT-toren in Den Haag stoort televisie-ontvangst 'H ON ICEc/r-" Wist mr. Marijnen van verloving? Caltex prikt weer raak in Friesland Verschillen van ruim 100.- Vrijgesproken van brandstichting wSÊSmm Franse raketmacht in 1968 gereed 8 Dit verbluffende resultaat van een geheel nieuwe taalmethode staat ook te uwen dienste. ARNHEM DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 SAN FRANCISCO. Internationale textielovereenkomsten zullen op den duur noodzakelijk blijken om het aandeel van de ontwikkelingslanden op de wereldmarkt veilig te stellen. Het bevorderen van de textielindustrie verliest allengs zijn nut als motor voor jonge economieën. De geïndustriali seerde landen zullen spoedig in staat zijn bepaalde standaard textielsoorten even goedkoop te produceren als de ontwikkelingslanden met een over vloed van arbeidskrachten. In trek A antrekkelijk Hulpverlening 28 okt. t/m 14 nov. TH Tei. 08300 - 37751 [4 lijnen] PRIVÉLES PER BANDRECORDER VOOR GRATIS POCKETBOEK lil iP* iaiii De concurrentie die daaruit voortvloeit, acht de voorzitter van de International Federation of Cotton and Allied Textile Industries, Christer Iloeglund, fnuikend voor de ontwikkelingslanden. Hij zei dit in zijn openingsrede van het congres der federatie dat voor de eerste maal in de VS wordt gehouden. De eerste vice-president van Eastman Chemical Products, Robert L. Churchill, sprak over de nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot kunstvezels. Hij raamde dat tegen 1975 het wereldverbruik van kunstvezels bijna gelijk zal zijn aan het verbruik van alle natuurvezels in 1965. In de komende tien jaar zou het ver bruik van natuurvezels ongeveer gelijk blijven, terwijl het verbruik van kunstve zels met ongeveer een half miljoen me trieke ton per jaar zou toenemen. Chur chill zette uiteen dat de grote toeneming van de vraag naar kunstvezels in de Ver enigde Staten het sterkst is en dat op de Amerikaanse markt in 1966 ongeveer 1,6 miljoen ton van het totale wereldverbruik van 5,8 miljoen ton zal worden afgezet. De totale produktiecapaciteit in de wereld zou dan 7,1 miljoen metrieke ton bedra gen, waarvan 1,9 miljoen ton in de Ver enigde Staten. Hij gaf de waarschuwing dat elke over capaciteit een verstorende invloed zal heb ben op de wereldmarkten en wees er op dat het voor iedereen in de textielindus trie, zowel binnen als buiten de Verenig de Staten duidelijk is dat de Verenigde Staten voor een produktieoverschot in de wereld een zeer geschikte en aantrekke lijke afzetmarkt kunnen zijn. Verder is het een vaststaand feit dat, hoe idealistisch een land ook moge zijn met betrekking tot een vrije internationale handel, het uiteindelijk gedwongen zal zijn de eigen industrie te beschermen. Volgens Chur chill moeten alle onderhandelingen tussen regeringen over wereldtextielproblemen ook betrekking hebben op de kunstvezels, indien men doeltreffende oplossingen wil bereiken. Het bestuurslid van de Ifcati, Mario Ludwig, wees er in zijn toespraak op dat de openbare mening op het ogenblik gunstiger staat tegenover een internatio nale katoenovereenkomst, daar deze vorm van stabilisatie nu wordt be schouwd als een vorm van hulpverlening aan de ontwikkelingslanden, omdat enke le landen te lijden hebben gehad van schommelingen in de grondstoffenprijzen. Voorts heeft het ingrijpen der regeringen de stabiliserende invloed van de termijn markten verminderd en ten slotte heeft de handels- en ontwikkelingsconferentie van de Verenigde Naties in 1964 de toe passing van controles aanbevolen als een middel tot verhoging van het exportinko men van de ontwikkelingslanden. Advertentie Reserveer nü voor dagelijks: 8 uur matinées: woensdag, zaterdag enT^" zondag 2.30 uur. kaartverkoop voor alle voorstellin- gen bij het RAI-gebouw, kassa Oosthal van 10-4 uur. Telefoon Hf- J* 020 - 79 64 4l)en bij de bekende voorverkoopadressen. Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft de minister-president schriftelijke vragen gesteld over een ver klaring van de voorzitter van de vereni ging van ex-politieke gevangenen, waar uit zou blijken dat lang voordat het Ne derlandse volk bij toeval op de hoogte werd gesteld van de op handen zijnde verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg de toenmalige minis ter-president, de heer Marijnen, door het hof was ingelicht. Het Kamerlid vraagt of de minister president iets bekend is en of het moge lijk is na te gaan of dit bericht op waar heid berust. Een proefboring naar aardgas, door de Caltex ondernomen in het dorpje De Wil gen in de onmiddellijke nabijheid van Drachten, heeft woensdag succes gehad. In de loop van de dag laaide boven de locatie een metershoge gasvlam. De Wilgen ligt in de gemeente Smal- lingerland, waar in de afgelopen maan den reeds de aanwezigheid van aardgas in de bodem werd aangetoond door suc cesvolle proefboringen van de Franse maatschappij Petroland, in Nijega en door de Caltex in Oudega. In Nederland is opgericht de Coöpera tieve Vereniging Multicatch, ten behoeve van het ontwerpen en bouwen van visse rijschepen voor de zo genoemde „jonge landen". De volgende bedrijven zijn hier bij aangesloten: Apeldoornse Nettenfa- briek von Zeppelin Co N.V.; N.V. Rot- terdamsche Electriciteits Maatschappij v.h. H. Croon Co; Eurotrawlers N.V.; C. van der Giessen's Werktuigenfabriek N.V.; Grenco N.V.; Holec N.V.; N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij; Lips N.V.; N.V. Scheepswerf en Machine fabriek De Merwede v.h. Van Vliet Co; N.V. Scheepswerf Gebrs. Pot; V.M.F./Stork-Werkspoor; Nationale in vesteringsbank. In een gistermiddag te Den Haag ge houden persconferentie heeft ir. J. A. ba ron van Slingelandt erop gewezen, dat vis een zeer gezond voedsel is, zodat de hon ger in sommige zo genoemde jonge lan den het eenvoudigst zou kunnen worden bestreden door de vis uit de aangren zende wateren te halen. In bedoelde lan den bestaan serieuze en niet-serieuze plannen in deze richting, waarbij de Ver enigde Naties (en speciaal haar afdeling Food and Agriculture Organisation) de helpende en adviserende hand biedt. Ne derlandse industrieën willen ook aan de ze plannen meewerken. De omstandighe den waarin zij nu werken zijn echter van dien aard, dat op dit gebied voor Neder land veel kansen voorbij zijn gegaan, om dat: de Nederlandse industrieën te indivi dualistisch zijn; de scheepswerven steeds hoofdaannemer zijn, zodat de toeleveren de industrieën tot op zekere hoogte afhan kelijk zijn van de commerciële talenten van de scheepswerven; de oplossing van export-financieringsproblemen bepaald achter ligt bij vrijwel alle andere landen. De thans opgerichte coöperatieve vereni ging nu meent al deze problemen het hoofd te kunnen bieden met redelijker kans op succes. In de jonge landen zal een compleet produkt van de leden, een Nederlands produkt, worden aangeboden, indien ge wenst, met complete bemanning (voor in structie). De werf waarop het schip wordt ge bouwd zal niet meer hoofdaannemer zijn en hierdoor kan Multicatch gebruik ma ken van alle commerciële talenten van de leden. Tot nu toe was het moeilijk voor over heid, bankiers en kredietverzekeringsin- stanties zich te begeven onder de elkaar bestrijdende industrieën en hierdoor was het voor deze instanties niet wel mogelijk de merites van het prc.aukt zexf en die van de Nederlandse industrie op de juis te waarde te schatten. Multicatch meent als coöperatie te mogen rekenen op steun ken. De cijfers geven de bij Multicatch aangesloten bedrijven aan en de produkten die zij zullen toeleveren bij de bouw van een visserstrawler. 1. Apeldoornse Nettenfabriek von Zeppelin Co n.v. levert netten, touwwerk, lampen, klein materiaal; 2. n.v. Rotterdamsche Electriciteits Maatschappij v.h. Croon Co zorgt voor inbouw elektrische leidingen, radar, radio, t.v.; 3. Eurotrawlers n.v. geeft technische know-how, be staande licenties; 4. C. van der Giessen's Werktuigenfabriek n.v. levert winches, lieren en andere werktuigen; 5. Grenco n.v. levert koelinstallaties; 6. Holec n.v. levert elektrische installaties (units), generatoren, besturen van winches en lieren; 7. n.v. Koninklijke Neder landsche Grofsmederij maakt anker kettingen, ankers, verder grof- smeedwerk, assen, eventueel com pleet achterschip met roer; 8. Lips n.v. maakt schroeven en schroefver bindingen; 9. n.v. Scheepswerf en Machinefabriek De Merwede v.h. Van Vliet Co zorgt voor casco- bouw en montage; 10. n.v. Scheeps- bouwwerf Gebrs. Pot zorgt ook voor cascobouw en montage; 11. V.M.F.- Stork-Werkspoor levert de motor. van de overheid, bankiers en kredietver- zekeringsinstanties (bankiers kunnen ook lid worden). Multicatch wil zijn compleet uitgeruste schepen leveren tegen een scherp concur rerende prijs. Het is de bedoeling zoveel mogelijk te gaan bouwen volgens stan daardtypen, die met slechts kleine veran deringen gemakkelijk voor bepaalde vis gronden geschikt gemaakt kunnen worden. De prijs voor het toe te leveren stuk werk zal worden vastgesteld op directie niveau, hetgeen economisch gezien tot zeer grote voordelen zal leiden, aldus dr. J. Hommes, directeur van Multicatch. Zo als gezegd, kunnen ook banken lid wor den. „Wij zouden voor een nog verdere integratie waarvan Japan frappante voorbeelden laat zien niet schromen", aldus de heer Hommes. Medio november zal een technische commissie worden geïnstalleerd, die op zo tort mogelijke termijn een standaard schip te ontwerpen, dat met zo rriin moge lijke wijzigingen op zoveel mogelijk vis gronden éen zo groot mogelijke vangst zal kunnen hebben. Bij dit ontwerp zal reke ning worden gehouden met speurwerk dat reeds is gedaan door de F.A.O. en door leden van Multicatch. Multicatch zal aanwezig zijn op de in ternationale jaarbeurs te Lima in Peru, waar meer dan 231 visserijbedrijven wer- Advertentie BUzondere prestatie op onderwijsgebied Hef is oneindig veel moeilijker een buiten lander-die misschien niet eens kan lezen en schrijven-Nederlands te leren, dan een Nederlander Frans, Spaans, Engels of Ita liaans Dank zij toepassing van de nieuwste metho den van onderwijs en de enorme ervaring die Sono College op dit gebied heeft, is het mogelijk Turken, Italianen en andere bui tenlanders in 3 maanden Nederlands te le ren. Zoudt u dan niet in staat zijn in korte tijd Engels of Frans te leren? Duizenden leer lingen hebben reeds bewezen dat ze na en kele maanden vlot met de vreemde taal overweg konden en tal van enthousiaste brieven in het Spaans, Frans en andere talen zijneen overduidelijk bewijs van het behaalde succes. Geen wonder, want de Sono Prakticum cursussen zijn zo volko men anders dan de ouderwetse methoden, dat het leren vaneen nieuwe taal een pret tige ontspanning is geworden. Waarom is het zo eenvoudig? Een Sono Prakticum cursus is afgestemd op de praktijk, zonder franje of onnodige theoretische moeilijkheden. Een vlotte spreekvaardigheid, d£t is waar het tegenwoordig op aan komt of u nu met vakantie bent, opgebeld wordt of een zaken- gesprek moet voeren. In al deze gevallen is het niet voldoende als u een onbelangrijk regelmatig werkwoord kunt vervoegen of de taal goed kunt lezen. Spréken, makke lijk spreken zonder erbij na te denken, met een goede uitspraak,daar komt het op aan. Sono Prakticum cursussen zijn daar spe ciaal voor ontworpen, juist omdat velen met de vroegere methoden alleen maar kon horen, zien enzwjjgen. De Sono Prakticum cursus laat u naast het horen en zien ook spreken. Niet alleen maar napraten, zoals bij een grammofoonplaat, nee, zélf ant woorden geven zélf vragen stellen, zélf spreken over dingen die u hoort en ziet, precies zoals u dit in het buitenland ook moet doen. Dit is de enig juiste manier om een vreemde taal te leren spreken. Geen geblok of gezwoeg, één druk op de knop van uw bandrecorder en alle mogelijke hulpmiddelen staan voor u klaar om u Frans,Duits,Engels,Spaans of Italiaans te leren. Zo doeltreffend is deze SONO prakticum methode, dat sommigen getracht hebben deze te imiteren. STEL U ECHTER NIET TEVREDEN MET IMITATIE CURSUSSEN. NEEM EEN ECIITE SONO CURSUS. Waarom zoudt u moeizaam woordjes en grammatiea-regels uil uw hoofd gaan leren als een geheel nieuwe vorm van taalonderwijs het uitbreiden van uw talenkennis tot een groot genoegen maakt? Zij weten wat goed is Scholen en grote bedrijven stellen hoge eisen aan taalcursussen. Een school vraagt naar een degelijke opleiding en bedrijven kijken vooral naar snelheid en eenvoud. Dat tal van grote bedrijven en vele scholen ertoe zijn overgegaan Sono Prakticum cur sussen voor hun leerlingen te gebruiken is een bewijs temeer van de bijzondere eigenschappen van de Sono cursussen. Dit is niet zo verwonderlijk als we bedenken, dat met de Sono Prakticum cursus de studietijd wordt teruggebracht tot één derde van de tijd, die men nodig heeft bij iedere andere methode. Privéles per bandrecorder Door een bijzonder systeem van zelfcor rectie gedurende de gehele cursus bent u van niemand afhankelijk en niet aan tijd gebonden. Bovendien staat uw eigen privé- leraar voor u klaar. Wanneer u maar wilt kunt u zijn hulp inroepen. Hij luistert naar uw gesproken huiswerk en geeft na ieder gesproken woord of zin op de geluidsband zijn verbeteringen. Omdat hij u met raad en daad bijstaat,is hij in staat om het lesrpateriaal aan te passen aan uw persoonlijke behoeften. Dat wil zeggen dat u privéles heeft op elk ge wenst moment voor de prijs van een ge wone schriftelijke of grammofoonplaten- cursus. II. Bongers te Bilthoven zegt: Het belangrijkste bij het leren van een vreemde taal is dat men de taal leert GEBRUIKEN. Vreemde talen leren met behulp van bandre corders en correctie door bevoegde leraren is daarom het beste wat er is. Jong en oud, eenvoudig of geleerd iedereen kan nu thuis profiteren van deze efficiënte cursussen. Thuis in de huiska mer, ja zelfs onder de afwas of tijdens het scheren kunt u Frans - Duits - Engels - Spaans of Italiaans leren spreken. U leest hier meer over in het gratis pocketboek dat u met onderstaande bon kunt aan vragen. Leer nog dit jaar Engels-Frans- Spaans-Duits of Italiaans Wat een zeker gevoel is het te weten vreem de talen werkelijk te kunnen spreken. Zomaar de telefoon oppakken en een ge sprek in het Engels, Frans of wat voor taal ook te kunnen beginnen. Of in een winkel in het buitenland binnenstappen en pre cies vertellen wat u wilt hebben. Hoeveel zakenlieden of congresgangers hebben er niet naar verlangd om midden in een discussie in het Frans of Engels zonder aarzeling precies hun mening ta kunnen zeggen. Dit alles is uitsluitend mogelijk met een vlotte spreekvaardig heid zoajs u alleen bij Sono College kunt leren. De eerste stap De eerste stap is eenvoudig. V hoeft niets anders te doen dan op te bellen (tot 5 uur) of onderstaande bon in te vullen en op te zenden naar Sono College Arnhem. U ontvangt dan geheel gratis en vrijblijvend een pocket boekje met alle inlichtingen. Stel liet eehter niet uit. Schrijf of bel naar Sono College, Bouriciusstraat 14, Arnhem. ^SONO ÏÏD 1 Zend mij geheel gratis uw pocketboek met alle inlichtingen over de cursussen: Engels/Duits/Frans/Spaans/Italiaans NAAM 3 2 7 PLAATS:. STRAAT BEROEP: Uitknippen, invullen en in gesloten envelop, gefrankeerd met 18 ct. postzegel, of opgeplakt op briefkaart, zenden aan Sono College, Arnhem, Postbus 69 Volgens gegevens in een zo juist ver schenen statistiek van het CBS, betreffen de de verkoop van op aardgas gestookte kachels blijkt dat de omzet in aardgas kachels is verdrievoudigd. De cijfers heb ben uitsluitend betrekking op lokale ver warmingsapparaten met uitsluiting van centrale verwarming. In augustus jl. wer den 5300 kolenkaehels en haarden afgezet, tegen 15.900 in de zelfde maand van het vorige jaar. Wat olieapparaten betreft, zijn deze getallen respectievelijk 7500 en 17.500. Aardgaskachels slaan echter alles. Werden vorig jaar augustus nog 10.800 apparaten verkocht, de omzet verdrievou digde in augustus 1965 tot 34.700 exempla ren, of 73 percent. L aagvliegende hef schroef vliegtui gen ondersteunen de grondtroepen in de actie „blanke bajonet", die Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben ingezet bij Soeoi La Tinh, bijna vijfhonderd kilometer ten noordoosten van Saigon. (Telefoto). De Arnhemse rechtbank heeft een negentienjarige expeditieknecht uit Nij megen vrijgesproken die had terechtge- itaan op verdenking van brandstichtingen in bos en heide rond Groesbeek. De recht bank achtte het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf geëist ,-,Wxxv.-.T v -v*s' .x f 'wnp ..v.v.v.v.v.v.v.-.v.-.'.-:-.-.-..'.-.-.- De aardgashaarden haalden in de peri ode van januari tot augustus vorig jaar een gemiddelde van 19,1 percent. In de zelfde periode van dit jaar bedroeg dit ge middelde reeds 68,8 percent. Overigens moet de consument, die overweegt over te schakelen van olie of kolen op aardgas, zich wat de aanlegkosten betreft zeer prijsbewust tonen. Zo is in het district Hilversum een geval bekend, waar voor een en hetzelfde project dat de aanslui ting van drie aardgaskachels omvat da volgende offertes werden gedaan: 400 gul den, 335 gulden en 275 gulden. Het grootste verschil van ruim 100 gul den maakt duidelijk dat men niet te snel moet beslissen. De moeite die genomen wordt om verschillende leveranciers, an nex installateurs uit te nodigen prijsop gave te doen, blijkt bijzonder lonend. Wat Hilversum betreft, dat vorig jaar op aard gas overschakelde, krijgt men de indruk dat de grote vraag naar aardgaskachels het personeel van een aantal winkeliers inspireert tot zeer globale berekeningen van aanlegkosten met een ruime marge, die naar boven en dus in het nadeel van de cliënt wordt afgerond. Ook aan des kundige voorlichting blijkt nog wel het een of ander te ontbreken. Te snel laat men zich tot aankoop van te grote capa citeit adviseren, die mogelijk tot vocht- uitslag in de schoorsteen aanleiding geeft, met alle gevolgen van dien. In Hilversum wordt overigens druk gebruik gemaakt van het gemeentelijk voorlichtingscen trum dat juist op dit punt bijzonder waak zaam blijkt te zijn. De bijna honderd meter hoge straal verbindingstoren, die de PTT enige we ken geleden op nogal spectaculaire wijze aan de rand van het Bezuidenhoutkwar- tier heeft laten bouwen, blijkt een bij zonder hinderlijke storing op de televisie schermen van de omwonenden op te le veren. Sinds de gewapend betonnen toren „op hoogte" is, klagen televisiekijkers uit de omgeving over twee-, drie- of zelfs vier voudige „geestbeelden", die een t.v.-pro gramma vrijwel ongenietbaar kunnen maken. Een dergelijke storing wordt ver oorzaakt door terugkaatsing van het zen dersignaal uit Lopik tegen de metalen de len van een bouwconstructie, waardoor de televisie-antennes in de omtrek het zelfde signaal meer dan één keer ont vangen. De PTT beantwoordt deze klachten met een briefje, dat gewoonlijk wordt ver stuurd als bekend wordt, dat er na de plaatsing van een hoog gebouw dubbele beelden op de ontvangers in de omgeving te zien zijn. De brief geeft een uitleg van het verschijnsel en noemt onder ande re gebouwen, hijskranen en bruggen als mogelijke obstakels voor de t.v.-golven en geeft als suggestie, dat verbetering van de ontvangantenne het „geestbeeld" in de meeste gevallen volledig opheft. De brief eindigt met de mededeling: „Het aangbrengen van de nodige verbe teringen aan de antenne-installatie be hoort uit de aard der zaak tot de taak van de televisiehandelaar en niet tot die van de PTT". In principe maakt het dus geen ver schil voor de kijkers, dat de PTT in het Bezuidenhoutse geval zélf de veroorzaker van het ongemak is. In ons land is wet telijk geen verhaal mogelijk op degene, die een storend obstakel heeft geplaatst. PARIJS (AP) De Franse minister van Defensie, Pierre Messmer, heeft meegedeeld, dat Frankrijk tegen 1968 een militaire eenheid, uitgerust met strategi sche raketten, zal bezitten en voor ge bruik gereed zal hebben. Messmer zei, dat het beproeven en de produktie van de kernraketten volgend jaar zal beginnen. Zijn bekendmaking, ge daan op een persconferentie, kwam op het moment dat het parlement zich gereed maakte voor de behandeling van een grotere militaire ontwerpbegroting voor volgend jaar. De minister zei, dat de raketten met kernladingen gelanceerd kunnen worden uit putten, die in het zuiden van Frank rijk in de grond zijn gebracht. Messmer deelde voorts mee dat de force de frappe van vijftig supersonische Mirage-IV bom menwerpers volgend jaar operationeel zal zijn. Ook zei hij, dat Frankrijk voor gaat zijn zogenaamde „derde generatie" duikboten met Polaris-raketten te bouwen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8