Boeren in Israel zijn tevreden over hun bedrijfsuitkomsten Oogsten waren uitstekend en brachten heel wat op „Lichtspel" leidt tot het oprollen van een bende IVOROL van duivenboden n.v. „Als politie wordt ontwapend lopen de agenten allen weg" A Ikmaarse huisvrouw werd ter plaatse overtuigd De kwaliteitstandpasta Hartverwarmend WOLLEN enDRALON DEKENS Spreeuwenpil De gestolen brandkast stond met bloemetje en kleedje in de gang Oogoperatie hertog van Windsor „Handel in EEG het kind van de rekening" Amsterdamse vrees voor grotere onderbezetting: Dr. Paardekooper door België uitgewezen DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 9 Kort nieuws Plastic Citrus Johnson tekent wet tegen luchtvervuiling Het behoud van Uw tanden is de collectie AABÉ ZAALBERG SOLE MIO etc. KRUISSTRAAT 22 GED. OUDE GRACHT 108-110 ZIE ONZE ETALAGES Permanente meubelshow SPAARNE 11 Algemeen orgaan Kerkelijk nieuws RED BAND- ROOSENDAAL <V.vX Ter plaatsewas thuis bij me vrouw C.M. Rooyakkers, Ver dronken Oord 40 in Alkmaar. 'Daar zag zij hoe een Sunil team haar was deed en... hoeveel witter die werd. Dank zij de waskracht van 't onvermoeibare Sunil-sop! Daarin wordt alles witter. Ook uw nylon! Dus... wacht geen week meer, zie het zelf: Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste witl De Amsterdammer P. Wijnberge kocht dne weken geleden voor een schertsbedrag van een relatie acht in Breda gebeeldhouwde lijsten ge monteerde kleurenlitho's, waarvan kunstenaar Eppo Doeve en de Rot terdamse schilderijenrestaurateur Willy Knip, naar zijn zeggen, Ge weren dat ze zeer zeldzaam zijn. De litho's stellen de kruisgang van Christus voor. Ze zouden afkomstig zijn uit een Friese kerk, die onlangs is gesloopt. Volgens de heer Wijn- berge hebben de acht litho's waar schijnlijke deel uitgemaakt van een reeks van veertien, waarop in rooms-katholieke kerken meestal de kruisstatie wordt afgebeeld. Vier van de acht door de heer Wijnberge gekochte tableaus, die met een dikke stoflaag waren bedekt, moe ten worden gerestaureerd. Hospita opgelicht. De rechtbank te Am sterdam heeft een 35-jarige vertegen woordiger veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf omdat hij zijn hos pita voor 30.000 had opgelicht. Hij had haar wijsgemaakt dat hij met het geld grote winst zou maken, waarvan de vrouw een deel zou krijgen. JERUZALEM. De Israëlische boeren hebben reden te vreden te zijn. Ze hadden, over het geheel genomen, een goed jaar met weinig tegenvallers en met bedrijfsuitkomsten, die soms de verwachtingen hoog te boven gingen. Een bijzondere verrassing leverde de tarweoogst op, die ditmaal zo gunstig was, dat hij veertig percent van de nationale behoefte dekte. In de eerste plaats is die overvloed te danken aan de grote hoeveelheid regen, die vorige winter viel, maar daarnaast moet hij op rekening worden geschreven van nieuwe land bouwmethoden, zoals het gebruik van vloeibare kunstmest. Een onverwachte goede ervaring deed men ook met een soort dwergzaad, dat een oogst van vijf- tot zesduizend kilo per hectare bleek op te leveren tegenover een gemiddelde van 260 kilo bij gebruik van normaal zaad. Jammer genoeg is dit soort tarwe niet geschikt om er brood van te maken, zodat het in de bakkerijen maar in kleine hoeveelheden kan worden verwerkt. De landbouwproefstations zijn bezig met het zoeken naar een methode om de kwaliteit te verbeteren, maar zolang het probleem zijn oplossing niet heeft gevonden wordt vrijwel alleen met het normale zaad gewerkt. Een geluk voor land bouwer en bevolking was ook. dat de tarweoogst dit jaar bij zonder snel binnen was door het gebruik van een nieuw type combine van buitenlands fabrikaat. De boeren waren daar door de ratten voor, die kort nadat de tarwe was binnenge haald over de akkers uitzwermden, een invasie, die, ware zij eerder gekomen alles had kunnen vernietigen. Een goede oogst leverde ook het vee voeder op. Dit jaar was een derde van het verbruik van eigen bodem afkomstig. Groente deed het deze zomer aanvanke lijk langzaam aan, zodat de prijzen in juli en augustus hoger lagen dan gewoon lijk in die maanden het geval is. Septem ber bracht echter een normale aanvoer. Verheugend was, dat dit jaar vrijwel niets naar de mestvaalt ging. Dat was een gevolg van de nauwgezette planning. Vorig jaar moesten 12.000 ton tomaten worden vernietigd. Dit seizoen kon men nauwelijks voldoen aan de vraag van de conserven-industrie. Bij de watermeloe nen was wel degelijk sprake van over- produktie. Twintigduizend ton moest wor den vernietigd, omdat er geen vraag naar was. Buiten het gewone seizoen werd dit jaar een totale oppervlakte van 600 hec tare beplant met groenten-onder-plastic. De opzet was om ze voor export te be stemmen, maar de vraag op de binnen landse markt was zo groot, dat maar wei nig groente het buitenland bereikte. In to taal werd dit jaar voor een waarde van anderhalf miljoen dollar aan groenten en fruit uitgevoerd. Volgend jaar verwacht men voor 2.1 miljoen dollar te kunnen verschepen. Men heeft daarbij vooral het oog op aardbeien, waarnaar in Europa buiten het seizoen veel vraag bestaat. Dit jaar werd 23 ton verkocht. Het vol gend seizoen hoopt men die hoeveelheid te verviervoudigen. In de kringen van fruittelers en economen is men er zeker van dit streefcijfer zonder veel moeite te halen. Als export-artikel worden ook kasbloe men van Israëlische bodem steeds belang rijker. Dit jaar bracht dit produkt 280.000 dollar op. In 1965-66 hoopt men de 600.000 dollar te bereiken. De Scandinavische landen en Engeland zijn voor dit artikel Israels beste klanten. Ook de katoen heeft niet teleurgesteld. Men verwacht een oogst van 19.000 ton, ruim 3000 ton meer dan in 1964. Bepaalde soorten gaan naar het buitenland. Men hoopt er tussen de 2000 en 2500 ton te kunnen verkopen. Een spectaculaire pro- duktiestijging heeft zich bij de aardnoten voorgedaan. De oogst steeg van 25000 tot 38000 ton. Voor export is 6000 ton gereser veerd. Vijfentachtig percent is al ver kocht. De tabaksbouw heeft zich hersteld van Geboortenregeling voor vogels? „Ja," zegt een Amerikaanse geleerde, die be rekend heeft dat sommige vogelsoor ten voor vijftig miljoen dollar180 miljoen gulden per jaar schade be rokkenen aan te velde staande gewas sen. De geleerde, Oliver Hewitt, die op de landbouwhogeschool van de staat New York kennis van in het wild levende dieren doceert, heeft, samen met zijn collega's, proeven genomen met pillen voor de geboortenregeling van schade lijke vogels. Hewitt heeft verklaard dat een zeke re mate van succes is geboekt met en kele soorten steriliserende middelen te gen spreeuwen. Hij is van mening dat het meeste nut van deze pillen kan worden verkregen als ze aan de proef dieren worden gevoerd tijdens de paar tijd in de lente. Behalve met spreeu wen worden ook proeven genomen met lijsters. de ziekte, die twee jaar geleden een grote verwoesting onder de planten aanrichtte. Met de bananen en avocado's ging het niet al te best. De koude in het begin van het seizoen trad als spelbreker op. Ook pruimen waren er minder dan vorig jaar. De druivenoogst bleef constant. Perziken, peren en abrikozen waren er in over vloed. De abrikozen-oogst steeg van 2500 tot 7000 ton. Alles vond zo vlot aftrek, dat het niet mogelijk bleek de fruitverwer- kende industrie van de overeengekomen 2000 ton te voorzien. Last but not least Israels voornaamste deviezenwinner: citrus. Vorig jaar vonden 12.750 kisten hun weg naar den vreemde. Hoe de opbrengst dit jaar zal zijn, zal af hangen van de reactie van de E.E.G. op het Italiaanse prijsegalisatie-voorstel, waardoor de Israëlische citrustelers zich danig bedreigd voelen. Het spreekt vanzelf, dat de gunstige be drijfsresultaten de Israëlische boer geen windeieren hebben gelegd. Een verdere verbetering van zijn financiële positie wacht hem in de vorm van een krediet van negentig miljoen pond, dat de bedoe ling heeft 160 kibboetsiem en andere landbouwnederzettingen te bevrijden van leningen met een korte aflossingsperiode en een hoge rentevoet. Een groep banken en de regering nemen ieder voor de helft deel aan die lening. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se president, Johnson, heeft woensdag een wetsontwerp ondertekend ter bestrijding van de luchtvervuiling. Volgens de nieu we wet moeten er op alle auto's, te be ginnen met de modellen 1968, apparaten worden aangebracht ter reiniging van de uitlaatgassen. Doordat een late voorbijganger argwa nend werd omdat 's avonds een in Rot terdam geparkeerde wagen regelmatig met zijn lichten knipperde en deze de po litie waarschuwde, is een zeven man sterke inbrekersploeg aangehouden. De groep mannen, voor het overgrote deel uit Rotterdam, die de laatste tijd diverse inbraken zou hebben gepleegd, onder an dere in een Rijswijks restaurant, heeft het geld voor het grootste gedeelte in Amsterdam uitgegeven. Een in een res taurant te Rijswijk gestolen brandkast stond in de woning van een van de ver dachten met een kleedje en een bloeme tje erop. Uit de safe waren twee geld kistjes met respectievelijk 10.000,— en 2.000,— gehaald. In de late avond zag de havenarbeider in de omgeving van de Colosseumbio- scoop in Rotterdam, dat van een bestel auto de koplampen herhaaldelijk aan- en uitgingen. Nieuwsgierig geworden vroeg hij de bestuurder, een 41-jarige caféhou der uit Capelle aan de IJssel, wat dit lichtgeknipper had te betekenen. De man antwoordde dat de verlichting het niet deed, wat de havenarbeider nogal vreemd vond omdat hij zelf had gezien dat de lampen wel degelijk brandden. De ha venwerker bood aan te helpen, maar de chauffeur gaf gas en reed weg om even verder weer te stoppen. Dat was voor de man die hem had wil len helpen aanleiding de meldkamer van de politie te bellen. Twee agenten gingen met een surveillancewagen een kijkje ne men op de aangeduide plaats. Toen zij met de caféhouder een praatje maakten, kwam een man in de yichting van de auto. Hij nam de benen bij het zien van de politie-uniformen. Terwijl een van de agenten de bestuur der in de gaten hield, sprintte de tweede de vluchteling na en wist deze aan te houden. Het was een 24-jarige inwoner uit Rotterdam. De auto en de beide aan gehoudenen werden overgedragen aan de recherche. De gearresteerde bleek te heb ben ingebroken. Men kwam erachter dat Advertentie NEW YORK (AP) Een groep oog specialisten heeft een kleine breuk in het netvlies van het rechteroog van de her- tig van Windsor geheeld en meegedeeld, dat zich geen moeilijkheden meer zullen voordoen. De ingreep duurde dertig mi nuten. De hertog zal tegen het einde van de week het ziekenhuis kunnen verlaten. Advertentie hij als mededader een 24-jarige schilder uit Rotterdam had gehad. Verder werden aangehouden een 39-jari- ge kelner, zijn broer, en drie schilders uit Rotterdam. Twaalf inbraken (totale buit ongeveer 20.000), diefstal van een scooter en diefstal van een nieuwe be stelauto konden worden opgelost. De meest brutale inbraak was die in het Rijswijkse restaurant, waar zij via een plat dak een loodzware brandkast lieten vallen. Vervolgens zeulden zij de kast in een bestelauto en reden ermee naar Rot terdam. Advertentie Ondanks de EEG-crisis moet het moge lijk zijn met ingang van 1 juli 1967 te ko men tot een definitief gemeenschappelijk markt- en prijsbeleid. Er bestaan op dit punt geen wezenlijke geschillen tussen de EEG-partners. Aldus het jaarverslag 1964-1965 van het Algemeen Orgaan Voed selvoorziening, waarbij 22 agrarische han delsorganisaties zijn aangesloten. Het jaarverslag draagt de titel „Om de rech ten van de handel". Die rechten van d# handel worden volgens het verslag aange tast door drie aanslagen. Ten eerste het overnemen van de taak van de handel door gesubsidieerde groe peringen van landbouwproducenten (met name in Frankrijk). Ten tweede door de subsidiëring van investeringen voor ver betering van de marktstructuur voor landbouwprodukten (in Frankrijk, maar nu ook in Nederland). En ten derde het Nederlandse sociaal-economisch beleid, dat volgens het Algemeen Orgaan onvol doende rekening houdt met de positie van de handel. Dit laatste omdat het teveel is afge stemd op de verhoudingen in de indu strie. In het verslag wordt de klacht ge uit dat de groothandel in het geheel niet is betrokken bij het overleg in de Stich ting van de Arbeid. Bedankt voor Schore (toez.) A. Meye- ringh te Schoonebeek; - voor Aalst (Gld.) J. C. Terlouw te Lage Vuursche; - voor Rijswijk (Gld.) M. Ruster te Anjum. Geref. Kerken Beroepen te Daarle en te Tweede Ex- loërmond H. J. Hasper, kand. te La Cha- pelle sur Aveyron (Frankrijk). Tweetal te Slikkerveer A. Hofman te Zeist en C. Molenaar te Moerkapelle. Van onze redacteur in Amsterdam) „Het is een praktische onmogelijkheid de politie zonder wapens haar taak te laten verrichten. Ik zou het mijn mannen niet durven voorstellen. Zij hebben na tuurlijk niet het recht van staking, maar ik ben er zeker van dat zij het bijltje erbij zouden neergooien. De een na de ander zal het korps verlaten." Dit zei ons commissaris H. Kessler, chef van de geüniformeerde politie in Am sterdam, toen we hem naar zijn stand punt vroegen over het afschaffen van steek- en schietwapens, welk vraagstuk door menigeen aan de orde is gesteld sinds de tragische vrijdagnacht van vorige week. Er waren twee slachtoffers: in Wassenaar vond een negentienjarige jon gen de dood door een kogel uit een poli- tierevolver en in Amsterdam liet een vechtersbaas het leven toen hij in de sa bel van een agent liep. Over het Amsterdamse incident zei commissaris Kessler: „Onze agenten zijn sinds jaren alleen maar met een sabel uitgerust als zij straatdienst hebben in de oude binnenstad. Na zo'n incident als van vrijdag worden door „deskundigen"- ach ter de schrijftafels theorieën ontwikkeld zoals bijvoorbeeld het vervangen van de sabels door gummi-knuppels. Men heeft er echter geen idee van voor welke situa ties een agent komt te staan bij een vechtpartij tussen dronken kerels, waar bij alle remmen los zijn. Met een gummi knuppel speel je dan niets klaar. Men wijst wel eens op de situatie in Engeland, maar men moet een klap met het houten knuppeltje van de Londense bobby ook niet onderschatten." Ruime instructie Het Wassenaarse geval was het zevende ln een periode van nog geen anderhalf jaar, waarin burgers werden getroffen door kogels uit politiepistolen. In juni vo rig jaar werd in Soest een jongen gedood bij een achtervolging en in Val kens waard een man doodgeschoten toen hij door een rood stoplicht reed. In dezelfde maand loste een Zeister politieman schoten op iemand van wie hij aannam dat deze een diefstal wilde plegen. Het slachtoffer werd gewond. In juli van dat jaar schoot een Rotterdamse brigadier, die door een beschonkene werd aangevallen, zijn tegen stander in het been. In oktober '64 werd in Arnhem een schil dersknecht gewond toen de politie het pistool gebruikte bij een straatrel. In december werd in Boxtel een landbouwer zonder waarschuwing neergeschoten ter wijl hij op konijnenjacht was. Alleen in het laatste geval is er een vervolging in gesteld. De betrokken agent werd veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het gebruik van wapens is vastgesteld in instructies die niet in alle gemeenten gelijkluidend zijn. In artikel 20 van de ambtsinstructie voor de ambtenaren van de Amsterdamse gemeentepolitie lezen wij: „Bij de vervulling van hun taak zijn zij bevoegd, als het doel niet op een ande re wijze kan worden bereikt, geweld aan te wenden. Dit geweld mag niet oneven redig zijn aan het nadeel dat redelijker wijze zou kunnen worden verwacht, in dien geen geweld werd aangewend. Het geweld mag de perken van redelijkheid en gematigdheid niet te buiten gaan." Psychologie De jongste gebeurtenissen hebben op nieuw de vraag doen opwerpen of de in structies inzake het aanwenden van ge weld niet te vaag zijn omschreven. Er zijn ook stemmen opgegaan om de politie bij wijze van proef enige tijd zonder schiet- of steekwapens haar taak te laten uitoefenen. Tegen dit laatste kan worden ingebracht dat het plegen van verzet tegen en aan vallen op de politie te licht worden ge straft en de ongewapende politieman zich niet voldoende beschermd weet. Er is een belangrijk facet dat bij het beoordelen van incidenten vaak over het hoofd wordt gezien. Het politieapparaat in Nederland is onderbezet en overbelast. Amsterdam bijvoorbeeld telt thans ruim zeshonderd straatagenten minder dan in 1929, terwijl de oppervlakte van de be bouwde kom verdubbeld is. Er zijn nu ook dertigduizend verkeersongevallen per jaar tegen enkele duizenden in de voor oorlogse tijd. Dit alles heeft tot gevolg dat de politie geen aandacht meer kan besteden aan de preventieve taak (het voorkomen van fei ten die de openbare orde, rust en veilig- GENT (AP) De Belgische politie heeft de Nederlander dr. Paardekooper uit gewezen, nadat hjj had geprobeerd in een café in Gent een rede te houden. Paardekooper is voorstander van een fe derale Belgische regering waarbij Vlamin gen en Walen volledige autonomie genie ten. „Er zijn geen Belgen meer," zegt hij. Vorig jaar heeft hij enkele toespraken in België gehouden. Hem werd door de Belgische minister van Binnenlandse Za ken verzocht zich niet in de Belgische po litiek te mengen. Hij was door studenten van de universi teit uitgenodigd om dinsdagavond een re de te houden. De deken van de universi teit legde hem een spreekverbod op. De Vlaamse Volksunie, een politieke partij, nodigde hem daarna uit in een café te spreken. De politie begeleidde hem voor hij kon beginnen naar de Nederlandse grens. Paardekooper heeft zich niet tegen zijn uitwijzing verzet en er zijn geen inciden ten geweest. Woensdag hebben studenten geprotesteerd tegen wat zij noemden „in breuk op de neutraliteit". heid kunnen verstoren) en zich moet be perken tot de onderdrukkende, beteugelen de, repressieve taak. De wijkagent van weleer, wiens verschijning alleen al pre ventief werkte, heeft wegens personeels gebrek plaats moeten maken voor gemo toriseerde surveillance-ploegen die zo veelvuldig en zo telefonisch op „karwei tjes" worden gestuurd dat zij het karak ter hebben gekregen van een repressief apparaat. Een agent is ook maar een mens. De werkwijze waartoe hij wordt gedwongen stelt hem weinig in de gelegenheid een tactvolle ordebewaarder te zijn, doch vraagt zo dikwijls een repressief optre den, dat de agressieve instelling zich ge makkelijk van hem meester kan maken. In politiekringen is men van mening dat de uitoefening van de taak van de politie zoals die is omschreven in artikel 28 van de politiewet „zorgen voor de daad werkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp aan hen die deze behoeven" niet wordt gediend met het ontwapenen van de agenten of het weigeren van instructies inzake het aan wenden van geweld, maar uitsluitend door het op peil brengen van de perso neelssterkte. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9