Communisten zijn „bevroren' in een opgewarmd Indonesië dat zij al jEjndocil KLEINE TASSEN EN COUREUR HANDSCHOENEN ZIJN „IN" Asa m i Textielunie doet een bod op Menko héérlijk bij eïke brood maaltijd Slingpump houdt stand Wat gebeurde er na het vijfhonderdste? 50 cent Echt leer is echt mode Komvan Soekarno's „Nasakom" zal voorlopig wel ontbreken Herstel metrotunnel een moeilijk karwei Kerkdijke lening a 6/4 Zacht en héééél veel papier 15 Ik. OSRAM VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 „Nü demonstreren Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Franse regering zwaait kapmes in woud van televisie-antennes Brief van Aidit Handen boven het hoofd Henny Schoute Beschermengel voor Bart je Prins Bernhard naar Spanje Toen kwam het blote ko kertje te voorschijn. Toen pas! Na welgeteld 500 van die hele zachte velletjes op de enorme EDET King Size rol van Tja, en daarna... kwam er opnieuw zo'n grote vijfhon- derdveller waar EDET King Size op stond. In '65 is im mers dat stugge, grauwe closetpapier al tijden uit den bozeZeker nu EDET gelijkwaardig in prijs is! EDET toiletpapier is zacht en hygiënisch. EDET geeft méér zachtheid per velletje. En méér velletjes per rol. EDET toiletpapier is op en top modern toiletpapier; in rose, groen, geel en wit verkrijgbaar. p Advertentie (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. De zogenaamde „bevriezing" van de Indonesische Com munistische Partij en alle nevenorganisaties, is een overwinning voor het leger op president Soekarno en anderen die in de afgelopen tijd getracht hebben van de partij te redden wat er van te redden viel. De „bevriezing" betekent niet dat de communisten nu voorgoed zijn uitgeschakeld als deel hebbers aan een toekomstige Indonesische regering. Nasakom, de door president Soekarno uitgevonden term van een een heidsfront van nationalisten, islamieten en communisten, schijnt wel voor lopig schipbreuk te hebben geleden op de gebeurtenissen rond de „30 sep tember Beweging". De volksmond heeft dan ook al een nieuwe inter pretatie van Nasakom: Nasoetion anti-communist. In afwachting van een definitieve uitspraak van de Indonesische president over het lot van de communistische party en de samenstelling van een nieuwe regering, sta pelen de bewijzen dat deze partij betrokken was bij de mislukte staats greep, zich hoe langer hoe meer op. Ook de handhaving van de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, in een nieuwe regering, is een kwestie van een dubbeltje op zijn kant geworden. Waarnemers in Djakarta zijn het erover eens, dat president Soekarno op het ogen blik nog de enige is die dr. Soebandrio de hand boven het hoofd houdt, terwijl het leger en de islamitische partij steeds sterker ageren tegen zijn handhaving als minister. Sinds kort zijn ook in de bin nenstad van Djakarta anti-Soebandrio spandoeken te vinden, maar sommige werden na enkele uren door onbekenden weer verwijderd. VOOR HET EERST zag ik ook een aanplakbiljet tegen mevrouw Soebandrio, die aan het hoofd staat van de Federatie van Indonesische Vrouwenorganisaties. Mevrouw Soebandrio leidde enige tijd ge leden een protestoptocht tegen de hoge prijzen van levensmiddelen. Daarop inha kend is op een muur gekalkt: „Mevrouw Soebandrio, laten wij nü eens demon streren!". De leuze slaat op het feit dat de federatie van vrouwenorganisaties er nog steeds niet toe is overgegaan de communistische vrouwenbond, de Gerwa- ni, te schorsen. Een van de talrijke Djakartaanse dag bladen wist nog te vermelden dat de com munistische leiders Njoto en Lukman deze week logeerden bij dr. Soebandrio in zijn huis aan de Djalan Diponegoro, niet ver van de Nederlandse ambassade. Dit bericht sluit aan op geruchten dat presi dent Soekarno zijn minister van Buiten landse Zaken belast zou hebben met een aanvaardbare reorganisatie van de com munistische partij. De kansen van zo'n vernieuwing zijn wel bijzonder klein geworden. Het lijkt er eer der op dat de „kom" van president Soe- karno's „Nasakom" voorlopig zal ontbre ken. Wie ook woont aan de Djalan Dipone goro: dr. Mohammed Hatta, voormalig vice-president van de Indonesische repu bliek. Ik heb een half uur met hem ge sproken. Dr. Hatta, nog steeds een on aantastbare figuur in de Indonesische sa menleving, kan zich vrijuit bewegen in het roerige Djakarta. Hij vertelde dat hij de recente gebeurtenissen al geruime tijd had verwacht. Hij verwees naar de ge stage infiltratie van de communisten in allerlei regeringsorganen en noemde met name de vaak catastrofale pogingen om het landhervormingsprogramma van de regering te beïnvloeden en aan te vullen. Dr. Hatta zei dat het er vaak op neer kwam dat communisten stukken rege- ringsgrond annexeerden en op eigen hout je gingen bebouwen, zonder kennis van zaken, zodat de resultaten vrijwel steeds bedroevend waren. Sommige gevallen hadden deze annexatiepogingen tot de dood van enkele betrokkenen geleid. Diana Craymer - huisvrouw, moeder van twee zoons én succesrijk fotomodel, Zij is in de dertig, maar zij weet, dat xij er veel jonger uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent, Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Organon Laboratories Ltd. England PARIJS De Franse regering heeft besloten dat het steeds aangroeiende woud van televisieantennes van de daken zal moeten verdwijnen. Elk nuis zal in de naaste toekomst slechts recht hebben op een enkele antennemast waaraan dan al le toestellen zullen moeten worden ver bonden. De regering is tot dit besluit gekomen, uit esthetische en juridische overwegin gen. De installatie van antennes op de da ken schijnt al aanleiding tot talloze bu renruzies en zelfs processen te hebben gegeven. Een reden temeer voor de re gering blijkbaar om stad en land nu ein delijk zoveel mogelijk van ontsierende te- levisiemasten te bevrijden. EEN VOORAANSTAAND minister, die niet nader geïdentificeerd wenst te wor den, vertelde mij dat op de in het paleis Bogor gehouden eerste kabinetszittiïig na de mislukte straatsgreep, een brief werd voorgelezen van de communistische par tijleider D. N. Aidit. In deze brief, geschreven uit de stad Blitar in Midden-Java, schreef Aidit dat hij de zitting tot zijn spijt niet kon bij wonen, omdat hij uit zijn huis gehaald zou zijn door de paleiswacht en uit veilig heidsoverwegingen naar Djokjakarta was gebracht. Toen een van de ministers op dit leugenachtige schrijven reageerde, ant woordde dr. Soebandrio met: „We moeten geen overijlde opinies vormen." Volgens deze zelfde bron werden op de ze eerste kabinetszitting geen beslissin gen genomen door de president. De mi nister verschafte tevens de volgende in lichtingen over de voormalige leider van de staatsgreep Oentoeng. Oentoeng blijkt betrokken te zijn geweest bij de Madioen- opstand van 1948, toen de communisten ook een misrekening maakten. Hij werd vervolgens gesignaleerd in Se- marang, waar hij contact had met onder anderen de voorzitter van de communsti- sche partij in Pekalongan. Oentoeng reha biliteerde zich later als parachutist in ac ties tegen West-Irian, maar bleef in rang niettemin achter bij zijn collega's. ENKELE DAGEN na zijn benoeming tot bataljonscommandant bij de paleis wacht, werd Oentoeng opnieuw in contact gebracht met leiders van de communisti sche partij. Zij betrokken hem in hun plannen voor een staatsgreep en vertelden hem dat na de dood van de belangrijkste generaals het leger aan de zijde van de partij zou staan, terwijl de politie en de marine verdeeld zouden blijven in hun loyaliteit. Daarentegen zou de luchtmacht weer op de hand van de communisten zijn. Bij de verhoren die nog steeds voort duren, zou Oentoeng tevens hebben losge laten, dat hem werd medegedeeld dat dr. |n Djakarta gaan de zuiveringsacties Soebandrio op de hoogte was van de plan- nog steeds door. Dagelijks zijn er vracht- nen en ermee akkoord ging. auto's met arrestanten te zien, die met De thans gearresteerde brigadier gene- de handen boven het hoofd voor verhoren raai Soepardjo was opgedragen het de- worden afgevoerd. Het leger, verbitterd creet waarbij de revolutionaire raad werd 0ver het verlies van zes generaals, is uitgeroepen ter ondertekening voor te leg- vastbesloten de razzia onverminderd gen aan president Soekarno. De vice-voor- voort te zetten. Volgens geruchten zou het zitter van deze raad, luchtmacht-kolonel daarbij niet terugdeinzen voor lichamelij- Heroe en een majoor Soerjono zijn, aldus mishandelingen om bekentenissen te deze ministeriële zegsman, naar West- verzamelen. Irian gevlucht. President Soekarno houdt kramp achtig de hand boven het gecompro mitteerde hoofd van minister Soe bandrio. HUNTING: een tas met houten sierbeugel en idem handvat. Er kondigt zich een nieuwe samenwer king aan tussen twee textielondernemin gen en wel tussen de Kon. Ned Textiel unie N.V. te Hengelo en de N. J. Menko n.v. te Enschede. De KNTU zal daartoe aandeelhouders Menko het aanbod doen hun stukken, totaal nom. 7,25 min, om te ruilen in nom ca. 5,44 min. aandelen KNTU. Na opneming van de bedrijven van N. J. Menko N.V. in KNTU-verband en na uitvoering van het herstructureringsplan van Menko, zal de KNTU beschikken over: ca. 300.000 spinspillen, verdeeld over 5 spinnerijen, ca. 3.500 weefgetouwen, ver deeld over 8 weverijen, alsmede over 4 gespecialiseerde finish-afdelingen. Het aantal werknemers zal alsdan ca. 8.500 bedragen. De te verwachten concernom- zet aan derden (over 1964 ca. 172.000.000) kan nog niet worden be groot. De omvang van deze toekomstige omzet wordt nl. mede bepaald door de ombuiging van een deel van de garen-af zet aan derden naar garenverwerking in eigen weverij-bedrijven. Een vandaag door de beide fuserende bedrijven gemeenschappelijk verstrekt communiqué luidt als volgt: Tegen de achtergrond van interne beschouwingen over de toekomst van de textielindustrie in het algemeen, en mede gelet op de belangen van beide ondernemingen afzon derlijk, hebben de besturen van de Ko ninklijke Nederlandse Textiel-Unie N.V. en van N. J. Menko N.V. besprekingen gevoerd over de mogelijkheid tot een ver gaande samenwerking. In dit verband zij er aan herinnerd, dat N. J. Menko N.V. bezig is met een herstructurering van haar bedrijven, die zal leiden tot een sterke specialisatie van haar produktieprogram- ma. Deze specialisatie, die voor de afzon derlijke onderneming uiteraard een ver smalling van haar basis met zich mee zou brengen, is naar het oordeel van de besturen van beide ondernemingen uit een oogpunt van risico-spreiding meer verant woord in een groter geheel. Genoemde besturen zijn dan ook tot de overtuiging gekomen, dat het opnemen van het gespecialiseerde kledingstoffen- pakket van Menko in het grotere verband van de KNTU, onder handhaving van de merkenpolitiek van Menko, tot een ver sterking van beide ondernemingen zal leiden. Ten einde dit te bereiken zal de KNTU binnenkort aan aandeel- en certificaat houders Menko het aanbod doen hun stuk ken, totaal nominaal 7.25 min., om te ruilen in nominaal ca. 5,44 miljoen aan delen-certificaten KNTU. Deze ruilvoet is mede gebaseerd op de aanzienlijke ver liezen, door Menko in verband met de in uitvoering zijnde reorganisatie-plannen in 1966 geleden, en op de verwachtingen te dien aanzien in 1966. Nog maar kort geleden heeft de KNTU regelingen getroffen om de continuïteit te waarborgen van het bedrijf van Baekers- Elias-de Haes Textiel industrie te Eind hoven, op welker aandelen een bod was uitgebracht van 160 percent (red.). Advertentie DE TENDENS in de tassenmode voor het komende seizoen is, dat de tassen kleiner en dus vrouwelijker zijn. Er zijn niet alleen klassieke kleine tassen, maar ook kleine sportieve tasjes. Deze versierd met riempjes, lederen opstiksels of een voortasje. De modekleuren zijn vooral weer zwart en bruin in variaties. Wildleer is in de tassen- industrie vrij populair maar naast deze matte leersoort zijn er ook exotische soorten en combinaties zoals boxcalf met python, croco- of hagedisrand. Kunstleer neemt uiteraard een be langrijke plaats in. Zo op het eerste gezicht is vaak niet eens verschil te zien tussen leer en de imitatie. Naast le soepele en gladde kunstleren soorten zijn er ook variaties als vinyl op tex- tielbasis met nerven. De afwerking van de tassen krijgt meer aandacht. Veel tassen zijn met leer gevoerd, veel tassen hebben fantasiebeugels. De tassen voor het meisje, de tiener, zijn op modebewuste koopsters gericht. De collectie avondtasjes wordt uitge breider omdat er steeds meer vraag naar komt. Er zijn voorkeuren voor zwart en wit (variaties) verder beige, bruin en donkerblauw, goud en zilver. De reis- en boodschappentassen wor den luxer uitgevoerd. Ook de koffers, reistassen en diplomatentassen zijn op dit gebied niet vergeten. Een artikel van of met leer is al tijd een dankbaar en representatief geschenk. Op dit gebied zijn er sleu telrekjes, pijpenstandaards, valuta étuis,, spaarpotten, wandversieringen etc. DE VRAAG NAAR handschoenen neemt toe en vooral leer is favoriet. Ook bij de handschoenen ligt in het ko mende seizoen het accent op zwart en daarnaast op bruin in verschillende nu ances. Er is een groeiende vraag naar fantasiemodellen (mét kapjes en/of bontgarneringen, stiksels) Helemaal „in" zijn de coureur-handschoenen en niet alleen voor heren. De dames (automobilistes) laten zich ook graag in deze stoere handschoenen zien. Ze zijn dan ook prettig te dragen en mak kelijk schoon te houden, wat pleit voor de doelmatigheid. Voor feestelijke gelegenheden ten slotte zijn er leren handschoenen en die van satijn-stretch. Het neusje van de zalm zijn wel de handschoenen ver sierd met zwanedpns en Brussels kant. Bovenstaande hoorden, zagen en lazen wij tijdens de door de Stichting „Lederwarenmode" gehouden exposi tie in het Amsterdamse Carlton-hotel. Advertentie jf VOLKOREN t® KROKANTBROODJ 80 ct. per pak Het lek in de Rotterdamse metrotunnel is niet groter geworden. Over een afstand van een paar honderd meter staat er an derhalve meter water in de buis, waarin maandag een lek is ontstaan. Intussen zoekt de afdeling tunnelbouw van Gemeen' tewerken nog steeds naar de oorzaak van het lek. Het is echter onmogelijk onder de betonnen -buis te gaan kijken wat er is gebeurd. Hoe het herstel moet geschie den staat nog niet vast. Maar het wordt in elk geval een heel moeilijk karwei heeft ir. G. Plantema, chef van de afdeling tunnelbouw van Gemeentewerken, ver klaard. Een zevental studenten van de gemeen telijke universiteit van Amsterdam adspi- ranten van het literarisch dispuut, heb ben een beschermengel aangeboden aan burgemeester van Agter van Assen, voor „Bartje", omdat hij zo vaak wordt be dreigd en al enkele malen van zijn sokkel is gestoten. Prins Bernhard is gisteren van de vlieg basis Soesterberg voor een korte vakan tie naar Spanje vertrokken, waar hij on der meer aan enkele jachtpartijen zal deelnemen. Advertentie TILBURG, vrijdag (LCN) Het is een voldongen feit, dat de open hiel stand houdt. Na haar zomerse succes aarzelt ze - met haar zwierige vorm - de herfst binnen. Alleen hebben de vrolijke kleurtjes plaats gemaakt voor najaarstinten als zwart en donkerbruin in suède, chevreau, boxcalf en lakleer. Uw schoenhandelaar laat u graag iets uit zijn kollektie zien. L De inschrijving a pari is opengesteld op ƒ225.000 6)4 ct. 30-jarige obligaties 1965 ten laste van de Christelijke Gereformeer de Kerk Amsterdam-Nieuw West. De stor tingsdatum is maandag 15 november. De lening zal a pari worden afgelost in gelijke jaarlijkse termijnen van 7500 van 1966 t/m 1995. De kerk behoudt zich het recht voor met ingang van november 1973 a pari tot vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing over te gaan. De opbrengst der lening dient ter ge deeltelijke financiering van de bouw en inrichting van een Nieuwe kerk in Sloter- meer. De bouwkosten zijn begroot op 420.000. Verwacht wordt dat uit eigen middelen 105.000 zal kunnen worden bij gedragen, terwijl op 123.000 aan subsi dies mag worden gerekend. Advertentie ezzzD KING SIZE hade in SWEDE* KING SIZE made in swede* Edet

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15