Geweldig aantal inschrijvingen voor 24ste Pim Mulier-loop t '1 cliöqe Vrede en welvaart zijn met elkaar verbonden" Full Speed-IJmond (dames) belangrijkste handbalwedstrijd Van der Kuijl en Van Gooi strijden om eerste plaats Duindigt geeft een interessante „tweedaagse" Aniem in contact met Indonesië Pastoor houdt zondag verbeterde preek over de joden Assen heeft nu al vier „Belphegors" Inbraken in apotheken zijn opgehelderd KLM gaat ook booreilanden bedienen Profde Vries over ontwikkelingshulp Nederlands beroep op de Sovjet-Unie Premiesparen met „Spaarbewijzen" Kunnen rijksinspecteurs L.O. bouwplannen tetgenhouden? NVSH-leden in zuiden niet benauwd meer slank worden door (FYFFES) bananen fit blijven met (FYFFES) bananen genieten van (FYFFES) bananen VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 25 Voor iedere deelnemer ligt prijs gereed Om kadertitel 38/2 DAN PAS ZAL MEN U GELOVEN ure en nfectie n dat allure en duurzaa verbonden de meest zorgeloze chic van de moderne tijd Kring Haarlem van KNZB heeft competitie-indeling vastgesteld Kort nieuws Met helikopters 99 Kamerlid vraagt: m (Van onze sportredactie) De herfstbossen in de Kennemer Dui nen zullen aanstaande zondag het kleur rijke decor zijn van de 24-ste Pim Mu- lierloop die dit keer georganiseerd wordt door Suomi en de IIAV Haarlem. Het is een loop rijk aan tradities waarin dit jaar door de gewijzigde opzet voor wat betreft de deelname een piek is bereikt. Maar liefst 350 atletiekminnaars in ver schillende klassen hebben zich voor de loop aangemeld. Het is daarom ook voor de organisato ren verheugend, dat er van deze 350 lo pers ruim 60 zijn de E atleten die voor het eerst kennis zullen maken met de atletiekwedstrijdsport en speciaal met dat deel van deze sport dat onder de naam cross hoogtijdagen beleeft in de maanden rond de jaarwisseling. Hoe de ze kennismaking ook moge verlopen, er is een „troostprijs" voor allen, in de vorm van een fraai herinneringsvaantje. Verder zijn er voor de sterksten vele prachtige bekers, medailles en andere herdenkingsattributen. Aan het opzetten van dit soort lopen, waarvan er één, (voor de categorie heren senioren) voor de eerste maal in de ge schiedenis, de afstand Pim Muiier sport park (Haarlem)-Velserbeek overbrugt, kleven grote risico's. Risico's die alleen met behulp van eigen clubleden, niet voldoende gemeden kunnen vorden. Daar om heeft de commissie er goed aan ge daan de politie in de arm te nemen. Vooral voor de loop van KNAU-senioren vanuit Haarlem, waarvoor de wethouder van sportzaken van Haarlem, de heer P. Voskuilen, 't startschot zal lossen, is de asistentie van de politie gewenst. De ge motoriseerde politie begeleidt de lopers in samenwerking met enkele „officials" van beide verenigingen, tot aan de finish. Ook zal er vóór (om het parcours aan te geven) en achter (om de zwakke broe ders op te vangen) de lopers een auto rij den om het geheel in gareel en in de ga ten te houden. Deze groep, die klokke drie op het Pim Muliersportpark zal wor den weggeschoten en eerst nog een ronde op de sintelbaan zal moeten afleggen, ar riveert om ongeveer half vier aan de fi nish te Velserbeek. Daarvóór heeft de ze finish ook al voor vele andere groe pen als „verlossend einde" dienst gedaan Om 13.00 uur openen de scholieren (ook die van de bedrijfsdagscholen) in het bijzijn van de familie Van Limburg Sti- rum (oomzeggers van Pim Muiier) en de wethouder van sportzaken uit Velsen, de heer De Boer, de 24-ste Pim Mulierloop met een race over 1000 meter. Daarna, met verschillende tussenpozen en over verschillende afstanden, gaan de overige groepen waaronder meisjes, jongens da mes en veteranen, van start. Voor het vervoer van al die groepen naar hun res pectieve startplaatsen zijn autobus sen gecharterd. Voorts beschikken de de organisatoren over ruime kleedgele genheden. Mocht het weer zo blijven als de laatste weken, dan gaat de 24-ste Pim Mulierloop een grandioos hoogtepunt in zijn geschiedenis tegemoet. Het schema voor de lopers is als volgt: 13.00 uur start 1000 meter scholieren B, 13.15 uur start 1000 meter jongens c, 13.30 uur start 1900 meter scholieren a, 13.45 uur start 1900 meter jongens B, 14.00 uur start 3600 meter jongens A, 14.20 uur start 1000 meter meisjes A, 14.30 uur start 1500 meter dames. 15.00 uur start 3000 meter veteranen. E-klasse 14.00 uur vertrek per autobus van Vel serbeek naar Velserend. Start om 14.30 uur op parkeerterrein te Velserend. He ren 14.30 uur vertrek per autobus van Vel- sebeek naar Haarlem. Start om 15.00 uur op sintelbaan Pim Muiier Sportpark. 14.45 uur aankomst E klassers te Velserbeek. 15.25 uur aankomst heren te Velserbeek. De prijsuitreiking vindt plaats in de theeschenkerij te Velserbeek. De 36-jarige Nigeriaanse bokser, Dick Tiger, heeft gistemvond in New York in een met ruim 17.000 toeschouwers gevuld Madiwn Square Garden de wereldtitel in net middengewicht heroverd door een duidelijke puntenoverwinning op de Amerikaanse titelhouder Joey Giar- dello. En daar was hij dan ook ge weldig blij mee zoals de foto laat zien. Tiger heeft met deze zege de revanche gekregen voor de dubieuze nederlaag, die hij bijna twee jaar geleden in Atlantic City leed en waarbij hij zijn titel verloor aan Giardello. De Nigeriaan, die al die tijd op een revanche had gehoopt, heeft het gevecht in New York bijna volledig beheerst. In de finale om het persoonlijk districts kampioenschap derde klas kader 38/2, dat in café-restaurant Vreeburg wordt ver speeld, is een duidelijke tekening in de Strijd gekomen. Na de derde avond staan Van der Kuijl en Van Gooi met 8 punten uit 4 partijen bovenaan. Dekker, Schol ten en Schulte die respectievelijk 3, 4 en 5 staan en ieder 2 punten hebben ver overd zijn voor'de ereplaatsen kansloos geworden. Onderaan staat nog steeds Mulder die tot nu toe geen enkele partij heeft kunnen winnen. De stand is nu: Van der Kuijl 4 1000 102 57 9.80 8 Van Gooi 4 1000 120 39 8.33 8 Dekker 3 568 68 44 8.35 2 Scholten 4 926 139 40 6.66 2 Schulte 4 807 127 46 6.35 Mulder 3 447 74 29 6.04 Morgen zullen de laatste en beslissende partijen in dit toernooi worden gespeeld. Advertentie Zolang u het bewijs van betaling niet hebt getoond, zult u moeite hebben, anderen te overtuigen van de (zéér) voordelige prijs van uw blauw kam- garen costuum, dat u bij ons kocht. U zoudt er zelf (bijna) nog aan gaan twijfelen dat u er bij Smit v. Rijs- bergen toch inderdaad niet meer dan 162,voor betaalde. Betere confectie en Herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM In het komende weekeinde geeft Duin digt een tweedaagse meeting. Zaterdag middag alleen voor de dravers en zondag het gebruikelijke gemengde programma dat vele grote nummers telt. Een inter nationaal karakter draagt het Alfons Lackmann Memoriaal met vier Belgische en drie Duitse paarden. Vooral de Belgen zijn sterk vertegenwoordigd en wel met Upsala en Ultimatum. Niet minder groot zal de belangstelling zijn voor de Prijs der 3-jarige stayers, een soort Derby-re vanche, echter zonder de Derby-winnaar. Een bijzonder open nummer, evenals de rijk gedoteerde Grote Veefokfonds-prijs, waarin Bruno als de favoriet wordt ge signaleerd. Duindigt, zaterdag 23 oktober 1965 (1.30 uur). 1 Nieuw Amsterdam-prijs, 2140 m. 1 Cash Six, 2 Cyrus, 3 Clara Williams. Out sider: Dwarskop. 2 Statendam-prijs. 1520 m. 1 Estafette 2 Ero Alkestis van E, 3 Exito. Outsider Evaliene. 3 Willem Ruys-prijs, 2000 m. 1 Barones Julia H, 2 Blauwe Reiger S, 3 Benno Sig nal. Outsider: Cita du Maire W. 4 Grote Beer-prijs, 2140 m. 1 Dandy H, 2 Benno Six, 3 Dakota. Outsider: David 0 II. 5 Waterman-prijs, 1600 m. 1 Arion Athel, 2 Zelda's Happiness, 3 Bonny Gre- gor M. Outsider: Zampa van Papenhoef 6 Maasdain-prijs, 2000 m. 1 Brahma poetra S, 2 Y Volann, 3 Butch Hollandia Outsider: Bonnie K. 7 Willemstad-prijs, 2120 m. 1 Wilfield 2 Zus van Spencer Gay, 3 Zany. Outsider Walter Mitty. 8 Oranjestad-prijs, 2000 m. 1 Bellamia 2 Caty Hollandia, 3 CH van Rood en Noot, Outsider: Dean Hollandia. Draven: 1 Madurodam-prijs, 2140 m., 1 Cash Six, 2 Cisa Axkit, 3 Draisine. Out sider: Don Camillo. 2 Mauritshuis-prijs, 2120 m. 1 Arie, 2 Caracara S, 3 Brasilia. Oousider: Anne marie Cato. 4 Vredespaleis-prijs, 2000 m. 1 Caty Hollandia, 2 Benjamin Olivier, 3 Corita R, Outsider: Stal Oosting (Dancy O, Chrisje Norton. 7 Prijs der 3-jarige Stayers, 2500 m 1 Dochter van Our Bonni, 2 Deter d'Aster, 3 Diogen. Outsider: Dutchesse Mac. 8 Grote Veefonds-prijs, 2100 m. 1 Bruno, 2 Captain Double K, 3 Amigo. Outsider Acrobaat. 10 Museum-prijs, 2520 m. 1 Dochter van Our Bonni, 2 Allouez II, 3 Coco S. Out sider: Charlotte Six. RENNEN: 9 Hollandse Handicap, 1800 m. 1 Happy Jinks S, 2 Mona Lisa, Whirlwind. Outsider: Cheralgo. 6 H. P. Baron van Tuyll van Seroos kerken Memoriaal, 2400 m 1. Miss Willy, 2 Mister Wilfred, 3 Sambo. Outsider Lucky Legs. 3 Preeieuse-prijs, 2000 m. 1 Antonio Tatti, 2 Flokarin, 3 Magmaspic. Ousider Mambo. 5 Alfons Lackmann Erinnerungs Ren nen 1 Upsala, 2 Zus Hanover, 3 Barones Spencer K., Ousider: Ültimatum. De directie van de electriciteitsmaat schappij Aniem N.V. is op het ogenblik bezig weer rechtstreeks besprekingen te openen met Indonesië over een hervatting van de Indonesische betalingen op de pro-resto vordering van Aniem uit hoofde van in 1954 op grond van de concessie voorwaarden genaaste bedrijven. Reeds in januari van dit jaar zijn hierover directe besprekingen gevoerd in Djakarta tussen Aniem en een Indonesische commissie Dit is gisteren in de jaarvergadering mee gedeeld. Advertentie ~Jehlenka\ N.V. WOLLENSTOFFENFABRIEK GEORGE DROGE. TILBURG De sportcommissie van de kring Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft voor de zwemcompetitie 1965/1966 de volgende wedstrijden vastge steld: 31 oktober, 14.00 uur in Velserbad. Or ganisatie: VZV. 27 november, 20.00 uur in Sportfondsen- bad. Organisatie: Njord '59. 19 december, 14.00 uur in Stoop's bad. Organisatie: Zwemclub Haarlem. 21 januari 1966, 20.00 uur in Stoop's bad. Organisatie: HVGB. 13 februari, 14.00 uur in Velserbad. Or ganisatie VZV. 12 maart, 20.00 uur in Sportfondsenbad Organisatie: HPC. 27 maart, 14.00 uur in Stoop's bad. Or ganisatie nog niet bekend. 23 april, 20.00 uur in Sportfondsenbad. Organisatie DWT. Pastoor F. Woestenberg uit het Bra bantse Leende heeft er spijt van dat zijn preek over het jodendom zondag tot mis verstanden heeft geleid. Enkele parochia nen liepen toen de kerk uit, omdat zi; vonden dat de pastoor zich anti-semitiscb uitliet. De predikant, die zei zeker niet de be doeling te hebben gehad om de joden te kwetsen, geeft toe dat hij zijn preek niet voldoende heeft voorbereid. Mede op ver zoek van het Bossche bisdom zal hij komende zondag van de preekstoel een nieuwe preek over het jodendom houden, die naar hij hoopt misverstanden uit de weg zal ruimen. Het mysterieuze „spook van Assen" is nog stéeds niet ontmaskerd. Heel Assen vraagt zich af, wie achter de gedaante van „Belphegor" schuil gaat. Ook de po litie is tot nog toe niet in staat geweest aan de verhalen die er over het spook de ronde doen een einde te maken. Iedere avond gaan tal van jongelui en ook vele volwassenen op zoek naar de geheimzin nige verschijning, maar zij moeten erva ren dat „Belphegor van Assen" niet is te vangen. De politie vraagt zich af wie de grap penmaker kan zijn. Want het gespook mag dan misschien als grap bedoeld zijn, heel veel kinderen zijn 's avonds doods bang en durven niet meer alleen te sla pen. Het „spook" is nu tegelijkertijd op vier verschillende plaatsen van de stad ge zien, zodat de oorspronkelijke „Belphe gor" waarschijnlijk navolgers heeft ge kregen. Een 14-jarige jongen heeft het „spook" zeer duidelijk gezien toen hij 's avonds om halftien naar huis liep. „Het was een lange zwarte gedaante met lichtgevende ogen, die met uitgesto ken handen op mij toekwam. Hij zag er griezelig uit en ik ben hard weggehold," vertelde hij. Anderen vertellen dat het „spook", dat op gymschoenen loopt, in een auto springt als het achtervolgd wordt. Zij beschrij ven het als „bijzonder groot en bijzon der mager." Alle pogingen om het „spook" te ont maskeren zijn tot nog toe vruchteloos ge bleven. Op een plek waar het „spook" een paar keer is gezien, de speelplaats van een school, is op een muur met krijt een bliksemschicht getekend met daarnaast de naam „Diomedes", Diome- des was in de Griekse mythologie een ko ning van Thracie, die zijn paarden met mensenvlees zou hebben gevoed. Maar of het „spook" of een andere grappenmaker, aan dit „teken" debet is weet men niet. Komeet. De komeet Ikeja-Seki, de eerste in 83 jaar, die helder genoeg was om bij daglicht te worden waargenomen, is de zon gepasseerd en in de ruimte verdwenen. Naar later is gebleken, hebben op vele plaatsen in Nederland mensen de komeet gisteren met het blote oog waargenomen. Advertentie Een serie van zes inbraken in Amster damse apotheken is opgehelderd met de arrestatie van drie aan verdovende mid delen verslaafde jongemannen. Het zijn een 22-jarige kunstschilder, een 23-jarige kleermaker en een 22-jarige kantoorbe diende. Een belangrijk deel van de ver dovende middelen, die het drietal voor eigen gebruik heeft gestolen, is achter haald in een bagagedepot. Een nieuw opgerichte dochtermaat schappij van de K.L.M. (K.L.M. Noord zee Helikopters N.V.) is van plan met hefschroefvliegtuigen verbindingen te on derhouden tussen het vasteland en boor eilanden in de Noordzee. Het nieuwe bedrijf zal op contractbasis ten behoeve van de olie-industrie vluch ten uitvoeren naar booreilanden, die de komende jaren in groten getale in de Noordzee zullen verrijzen. De staatsse cretaris van verkeer en waterstaat heeft deze nieuwe maatschappij inmiddels con cessie verleend. Het ligt in de bedoeling, dat K.L.M. Noordzee Helikopters waarvan het gestor te aandelenkapitaal in handen is van de K.L.M., met eigen hefschroefvliegtuigen gaat opereren. „Mensen helpen zichzelf te helpen. Dat is ontwikkelingshulp. Met het geven van geld alleen komt men er niet. Een zo gi gantische taak als de hulp aan de onder ontwikkelde landen zal nog vele tientallen jaren moeten worden voortgezet. Daarbij zal de wereld vooral de jeugd nodig heb ben om de mensheid in de ontwikkelings gebieden te dienen en naastenliefde in de praktijk te brengen." Dit zei gisteravond prof. dr. E. de Vries, rector van het „Institute of Social Stu dies" te Den Haag, in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem in zijn lezing over het onderwerp „Ontwikkelings hulp". De bijeenkomst ter viering van de Dag van de Verenigde Naties in het kader van het „Jaar van Internationale Samenwerking" was georganiseerd door het Centrum voor Internationale Le zingen, afdeling Haarlem en Omstreken. „Ontwikkelingshulp, een verouderd woord, want beter kunnen we spreken van ontwikkelingssamenwerking aldus prof. De Vries, heeft vele knelpunten. Full Speed-IJmond (dames) is verre weg de belangrijkste handbalontmoeting van zondag a.s. Eerstgenoemde vereni ging prijkt nog steeds ongeslagen aan de kop van de ranglijst, maar IJmond komt iedere zondag een stapje dichterbij. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen werd gemakkelijk door Full Speed ge wonnen, maar sindsdien is er bij IJmond wel iets veranderd. Men kreeg het zelf vertrouwen terug en daarmee ook iets van de kracht van het vorig seizoen. We achten IJmond dan ook zeker niet kans loos om drie uur op Schoonenberg in IJmuiden. Ook Concordia kan bij een Velser zege gebaat zijn maar dan moeten de Haar lemse dames het bij Tonegido tot een overwinning brengen en dat is geen sine cure. Rapiditas gaat proberen revanche te nemen voor de destijds geleden neder laag tegen Vriendschap. De Amsterdamse dames zijn een beetje van slag en voor al de voorhoede is onproduktief. Mogelijk kan Rapiditas hiervan profiteren. De Blinkert-dames spelen wederom thuis. Het Enschedese DES komt op be zoek en deze ploeg verraste zondag j.l. met een klinkende 12-2 overwinning op Actief. Toch geloven we niet dat de Blin- kert zich de punten en daarmee de goede positie op de ranglijst zal laten ontnemen. (Noordersportpark. 14 uur). De heren van de Blinkert spelen voor de derde achtereenvolgende keer op eigen terrein. Nu komt AAV uit Amersfoort op visite en in de eerste ontmoeting trok AAV met liefst 15-5 aan het langste eind. De Haarlemmers hebben zich echter be hoorlijk in de eerste klasse aangepast en we geloven niet dat de Amersfoortse ze ge zo die er komt zo groot zal zijn. Met een puntenverdeling mag de Blinkert zeker tevreden zijn. (aanvang 12.45 uur). Voor de herenploeg van Rapiditas staat er weer een uitwedstrijd op het program ma. Aalsmeer 2 is gastheer en won de eerste ontmoeting overtuigend. Ook nu ge loven we niet dat Rapiditas iets van de winst mee naar Haarlem zal nemen. In de tweede klasse B zal er na zondag in de kopgroep weinig veranderd zijn. Zo wel IJmond, Tonido als Concordia krijgen zwakkere tegenstanders tegenover zich en we mogen dus voor alle drie ploegen de volle winst verwachten. Dat betekent dat Ymond op eigen terrein Far West zal kloppen; dat Tonido van AHC 2 dient te winnen en dat Concordia geen moeite mag hebben met Zandvoortmeeuwen. In laatstgenoemde wedstrijd kan onderschat ting wel eens funest zijn, want ook Con cordia draait niet meer zo goed als in het begin van de kompetitie. Het programma luidt: Hoofdklasse: inhaalprogramma: Overgangsklasse A: dames: UDI-Actief Amstel-SEW de Blinkert-DES 14 uur. Heren: Sport Vereent-Micrometers, Swift-Achilles, Blauw Wit-Jahn II, Hel las 2-Olympia. Distrikt West A: dames le klasse: DWS-BSV, VZV-Spirit, Blauw Wit-HHC AVA-Attila. 2e klasse A: Niloc 2-JOS, Volewijckers- Zeeburg 2, Sport Vereent-SDW, Lijnden- Achilles. 2e klasse B: JHC-ADO, Full Speed- Ymond 15 uur, Vriendschap-Rapiditas, Tonegido-Concordia. Heren le klasse: Niloc 2-UD, Amers- foort-Unitas, Aalsmeer 2-Rapiditas, de Blinkert-AAV 12.45 uur. 2e klasse A: Attila 2-UD 2, BHC-Zee- burg, Blauw Wit 2-HHC, Lijnden-Fidelitas 2e klasse B: Ymond-Far West 11 uur. AHC 2-Tonido, Vriendschap-Always For ward, Zandvoortmeeuwen-Concordia 12.30 uur. Afdeling Haarlem: dames le klasse: de Blinkert 2-TYBB 14.50 uur (v. Oosten de Br.str.) HBC-IEV 14 uur. ZVM-Samen Een 13.40 uur. 2e klasse: Rapiditas 2-ADO 2 14 uur, de Blinkert 4-Concordia 2. heren le klasse: ZVM 2-Full Speed 14.20 uur, de Blinkert 2-Ymond 2 11.30 uur, Ra piditas 2-Concordia 2 10.40 uur. 2e klasse: de Blinkert 3-Atlas 15 uur, HOC-Concordia 3 10.30 uur, Odin-Rapidi- tas 3 15.20 uur. dames-junioren A: Ymond 2-HBC 15 uur, Ymond 1-ADO 14 uur, Odin- de Blinkert 11 uur. daines-junioren B: IEV-ZVM 14.30 uur, TYBB-Concordia, Samen Een-ADO 2. dames-junioren C: Full Speed-Ymond 3 15 uur, Ymond 4-Atlas, ZVM 2-Rapiditas 11.30 uur. heren-junioren: Concordia 1-Rapiditas 11 uur, Ymond 1-Concordia 2 10.30 uur. Maar het brengen van de welvaart naar landen waar nog honger wordt geleden, waar de technische achterstand onvoor stelbaar is, enzovoort, is ook een kwestie vgn oorlog of vrede. Vrede en welvaart zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Da~arfbïj"frtoet fnéft bovendien altijd voor ogen houden dat alles wat de hooggeïn dustrialiseerde landen voor de ontwikke lingslanden doen een fractie is van wat wij zouden moeten doen. Evenals in Ne derland niet meer gesproken wordt van weldadigheid of armenzorg, zal moeten worden ingezien dat de ontwikkelingshulp een sociale rechtvaardigheid is, een mo rele zaak waar de te ontwikkelen landen recht op hebben." De hulp aan de ontwikkelingslanden breidt zich steeds meer uit. Dat bewijzen de cijfers als we die vergelijken met vijf tien jaar geleden toen met het werk werd begonnen. Belangwekkend was wat prof. De Vries vertelde over de speciale actie die onder andere NOVIB, UNICEF en UNESCO-Cen trum Nederland zullen gaan voeren in samenwerking met de Voedsel en Land bouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties op het eiland Ceylon. Het is de bedoeling dat één miljoen man (vrouw)-uren aan ontwikkelingshulp door Nederland aan dit Aziatische eiland zullen worden aangeboden. Ceylon, dat strijd moet leveren tegen een veel grotere godsdienstige en raciale gespletenheid dan bij voorbeeld ons ver zuilde land, heeft zelf om deze hulp ge vraagd. De avond, die was ingeleid door de se cretaresse van het Centrum /oor Inter nationale Lezingen, mejuffrouw C. P. Bal, werd besloten met de vertoning van en kele films, waaronder „The flags are not enough" Vlaggen zijn niet voldoende, die duidelijk maakten dat internationale hulpverlening niet spectaculair is. Het gaat vaak om kleine dingen: een pad door het oerwoud, de aanleg van een wa terleiding, of gewoon het ontluizen van dankbaar lachende dorpsbewoners, ergens in Zuid-Amerika. NEW YORK De Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr, M. van der Stoel, heeft zich in de poli tieke commissie van de algemene verga dering van de Verenigde Naties uitgespro ken voor het sluiten van multilaterale verdragen, waarbij Latijns Amerika en Afrika vrij worden gehouden van kernwa pens. De staatssecretaris sprak zich voorts uit voor een zo spoedig mogelijke her vatting van het ontwapeningsoverleg in Genève. Hij gaf echter uiting aan zijn ernstige bezorgdheid en teleurstelling over de houding van de Sovjet-Unie tegenover de plannen van de NAVO inzake kernbe wapening. Deze plannen waren zijns in ziens niet in strijd met het beginsel, dat het aantal kernmogendheden niet groter moet worden. Hij deed een beroep op de Sovjet-Unie de kansen op een vergelijk niet in gevaar te brengen. Voor de uitvoering van de algemene premiespaarregeling die onlangs door de Eerste Kamer is goedgekeurd en die waarschijnlijk 1 februari 1966 in wer king treedt, is, naar wij vernemen, een opzet gekozen die afwijkt van het systeem dat wordt gebruikt bij de reeds bestaan de spaarregelingen. Men gaat werken met speciale spaar bewijzen: papieren, die de deelnemers voor 25 gulden per stuk bij de spaar banken kunnen kopen tot een maximum van 250 gulden per jaar. Aan het eind van het jaar ontvangen zij een spaar kaart, die na vier volle kalenderjaren moet worden verzilverd en dan recht geeft op de overheidspremie van 20 per cent. De normale rente van de spaarbank wordt per kwartaal berekend. Het Tweede-Kamerlid drs. J. J Voogd (P.v.d.A.) heeft de minister van Onder wijs en Wetenschappen gevraagd of het waar is, dat de rijksinspecteurs van het lager en van het kleuteronderwijs niet be voegd zijn, de goedkeuringen aan door ge meenten aan hen voorgelegde bestekken te onthouden op grond van overwegingen van financiële aard, welk beginsel ook van toepassing is verklaard op door school besturen voorgelegde bestekken. Voorts wil hij weten of de bouwkundige hoofd inspecteur van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen geen bouwplannen waarvan de kosten meer dan 100.000,- bedragen, aan het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening voor rijksgoedkeuring voordraagt wan neer zijns inziens die kosten te hoog zijn. Wordt hiermee niet een competentie aan de rijksinspectie gegeven, die haar niet toekomt?, vraagt de heer Voogd. Amper twee percent van de ruim 22.000 leden, die de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) in Brabant en Limburg telt, heeft bezwaar gemaakt tegen het voornemen van het hoofdbestuur om het maandblad „Ver standig ouderschap" toe te zenden met een gewoon bandje. De leden in het zui den van ons land krijgen het maandblad al jarenlang in een gesloten envelop toe gezonden om hen te vrijwaren voor even tuele persoonlijke moeilijkheden (kosten ƒ28.000). De Zwitserse B.B. heeft een mobiele waterzuiveringsinstallatie gekregen. Ze is nu in. staat in tijd van nood per uur 100.000 liter water te zui veren van radioactieve, biologische of chemische verontreiniging. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 25