Wilsons reis kan de oplossing brengen in kwestie-Rhodesië „Zo gaat het niet langer Drie doden in Brusselse bars na woeste schietpartijen Dr. Martin Luther King vraagt om boycot van Zuid-Afrika WERELDNIEUWS CENT Zeg het met bloemen Nederland zegt vijf miljoen toe voor V.N.-fonds Nkroemah belooft steun aan negers in Rhodesië Frans minister mag Hiltonhotel niet openen Parijs poogt olie op de EEG-golven te gooien Anti-communisme in Indonesië luwt niet Prins Philip van Engeland naar de Sovjet-Unie? raatótoel gentlemen prefer VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 Britten willen gesprek over verdrag tegen verspreiding kernwapens Grote vraag A ccr a-topconferentie Dwangpositie ar rr §n i st &p cis Dupe -ELej± PRE SHAVE LOTIONS 99 (Van onze correspondent) LONDEN. Wilsons initiatief om nog deze week naar Rhodesië te vlie gen „zo gaat het niet langer!" riep hij gisteravond verontwaardigd uit heeft een nieuwe dramatische wen ding gegeven aan de kwestie-Rho desië die zijn climax heeft bereikt' In Londen heerst sterk de indruk, dat er ondanks de scherpe woorden en de tot het uiterste geprikkelde stemming aan beide kanten, echt of geveinsd, op het laatste nippertje toch nog een vergelijk uit de bus zal komen. Dit kan echter niet in een handomdraaien gebeuren. Smith heeft weliswaar Wilsons verzoek om naar Salesbury te reizen ingewilligd, maar omdat hij politiek onmogelijk kan toegeven dat hem zelf enige blaam treft, blijft hij tegensputteren en zure opmerkingen maken. Hij slaakte ook de kreet dat er geen sprake kan zijn van een heropening van de onderhandelingen. Ondanks dat zegt hij Wilson een kans te willen geven tot een eerlijke poging om het probleem op te lossen. Er is dus een straaltje hoop. De nieuwe situatie is geschapen doordat de Rhodesische regering thans de kwestie van het verdrag, dat de uitvoering van de grondwet van 1961 moet waarborgen, aan de orde heeft gesteld. Tijdens de Lon- dense besprekingen maakte dit punt geen onderwerp van de officiële discussies uit. Alleen bij het scheiden van de markt kwam het ter sprake. Wilson zou toen deze mogelijkheid heb ben aangeroerd, maar volgens Wilson heeft Smith het denkbeeld onmiddellijk van de hand gewezen. Het idee schijnt in werke lijkheid afkomstig te zijn van de conser vatieve oppositie-leider Heath en Douglas- Home, die met Smith hebben gesproken voordat hij uit Londen vertrok. Wilson eist dit speciale initiatief nu blijkbaar voor zichzelf op. Smith beschuldigde in zijn laatste ant- Advertentie «nbestel tijdig! woord, op de brief waarin de Britse pre mier voorstelde naar Salisbury te komen, Wilson van een verkeerde voorstelling van zaken. DE GROTE VRAAG is of Wilson, die als voorwaarde voor zijn bezoek heeft ge steld dat hij vrij met iedereen zal kun nen praten, bijvoorbeeld in de gelegen heid zal worden gesteld met de geïnter neerde nationalistische leider Joshua Nko- mo en de in zijn bewegingsvrijheid be perkte vroegere Rhodesische premier Garfield Todd te spreken. Wilson wil onder andere nagaan hoe het standpunt van de onderdrukte Afrikaanse oppositie is ten opzichte van een even tueel garantie-verdrag. Zeker is dat noch Londen noch de Afrikaanse leiders zich met vage beloften door de Rhodesische regering zullen laten afschepen. NEW YORK - Nederland heeft donder dag ruim vijf miljoen gulden toegezegd voor een beheersfonds van de Verenigde Naties voor economische ontwikkeling. Het geld zal worden gebruikt voor de economische en sociale ontwikkeling van de ontwikkelingsbanden. Nederland was het eerste land dat een bijdrage toezegde. Mr. Bot, de Nederlandse minister zon der portefeuille, belast met de ontwikke lingshulp, heeft in de economische com missie van de algemene vergadering der Verenigde Naties de andere geïndustria liseerde landen opgewekt het Nederland se voorbeeld te volgen. Van de Nederlandse bijdrage zal ander half miljoen gulden gelijkelijk worden verdeeld tussen het Afrikaanse, het Azia tische en het Latijns-Amerikaanse insti tuut voor economische ontwikkeling, als mede het internationale instituut voor on derwijsplannen. De bijdrage moet nog door het parlement worden goedegekeurd. NEW YORK (AP) Groot-Brittannië heeft donderdag voorgesteld onmiddellijk onderhandelingen te openen over een ver drag om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. „Er is niets dat ons weerhoudt de eer ste beslissende stappen in New York te nemen", zei lord Chalfont, het hoofd van de Britse ontwapeningsdelegatie, op een vergadering van de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de y.N. Hij meent dat het ontwerp dat de Sov- J et-Unie hierover bij de commissie inge diend heeft de kiem van een compromis zou kunnen inhouden, vooropgesteld dat „het werkelijk een basis voor verdere onderhandelingen is en niet een onbuig zaam standpunt weergeeft". ACCRA (Reuter en A.P.) „De vrede in Afrika is rechtstreeks gemoeid met de crisis in Rhodesië", waarschuwde gister avond president Nkroemah van Ghana tijdens de openingszitting van de derde topconferentie van Afrikaanse landen. Van 36 landen van de Organisatie voor de Eenheid van Afrika waren er twintig ver tegenwoordigd door staatshoofden en re geringsleiders. Acht Afrikaanse landen ontbraken in Accra. Nkroemah zegde de steun toe van de Afrikaanse landen aan de diverse bevrij dingsbewegingen in Afrika. Hij veroor deelde het imperialisme en noemde het conflict in Vietnam een gevaar voor de wereldvrede. Sprekend over Rhodesië zei Nkroemah: „Wij doen een beroep op de Britse regering haar plicht te doen en haar verplichtingen jegens alle burgers in de kolonie Rhodesië na te komen." „Als wapengeweld nodig is om de re bellerende elementen in de kolonie tot de orde te roepen verwachten wij, dat het Verenigd Koninkrijk geweld zal gebrui ken om deze rebellie te dempen." De Algerijnse president, kolonel Houari Boumedienne is gisteren naar Accra ge vlogen, om de Afrikaanse topconferentie bij te wonen. De onverwachte beslissing van Boume dienne om de Accra-conferentie bij te wo nen heeft, naar men gelooft, het doel steun te verwerven onder de Afrikaanse landen voor de omstreden Afro-Aziatische topconferentie die op 5 november in Al giers moet beginnen. Indonesië heeft zich bereid verklaard de Afro-Aziatische topconferentie bij te wo nen. Het Indonesische besluit wordt ge zien als een bewijs van de verwijdering tussen Djakarta en Peking. China heeft geijverd voor uitstel van de conferentie. Het is misschien een stap vooruit dat Smith nu in beginsel erkent dat Groot- Brittannië het recht bezit om tegen Rho- desie op te treden. Zij het pas na een verdragsbreuk. Dat Smith ter elfder ure een verdrag heeft aangeboden vormt voor Londen een bewijs dat de Rhodesische regering, die zich in een ernstige crisis toestand bevindt, onder de zware druk van de buitenwereld terugdeinst voor de laatste stap. De beide regeringen schijnen achter de schermen nu te gaan proberen de status quo op een of andere manier te redden. Hoe weet niemand. Langs de weg van verdere briefwisseling komt er natuurlijk helemaal niets van terecht. WILSON WIL met zijn reis ook aanto nen dat hij geen middel onberoerd heeft gelaten om een oplossing te vinden. Hij wil de indruk weg nemen dat hij mis schien niet soepel genoeg geweest is. Als dat zo is dan is zijn reis een soort tocht naar „Canossa". Wilson weigert vanzelfsprekend in de val van Smith te lopen, die door zijn ulti matieve verklaring van woensdag alle verantwoordelijkheid voor een catastrofe op de Britse regering trachtte te schui ven. Zijn reddingsactie moet bovendien ge zien worden tegen de achtergrond van de zojuist in Accra begonnen Afrikaanse con ferentie. Smith zal zich in vele bochten moeten wringen om uit de dwangpositie te gera ken waarin hij zichzelf heeft vastgewerkt. Advertentie VELASQUES ALCAZAR Sinds 64 succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar ...en dat voor dertig centl "AR NEERLANDS ORO0^ (Van onze correspondent) BRUSSEL Brussel dat zich zo graag vergelijkt met Parijs schijnt, althans wat de onderwereld betreft, in dat op zicht zijn zin te krijgen. Binnen twee da gen zijn bij schietpartijen in bars drie mensen gedood. De eerste keer was het een nietsvermoedende klant die het le ven verloor. Hij dronk iets in een bar tussen het Noordstation en de bovenstad, toen er plotseling twee mannen en een vrouw binnen kwamen. Eén van de man nen schoot op de eigenaar van het eta blissement, waarschijnlijk omdat deze een uur tevoren van de dame geleend geld had teruggevorderd. Hij raakte ech ter de eigenaar noch diens vrouw maar de klant. De daders heeft men nog niet gevonden. Een dag later, in de vroege ochtend drongen drie mannen een andere bar bin nen, gelegen in een zijstraat van- de Avenue Louise. Er waren op dat ogen blik geen klanten in de zaak, maar wel de eigenaar en zijn vriendin, evenals de barman. Een van de indringers schoot. Eerst heeft hij de eigenaar gedood, daarna de barman, die tussenbeide wilde komen en vervolgens trof hij de vrien din in de rug. Zij werd in ernstige toe stand naar een ziekenhuis vervoerd, maar zij schijnt de aanslag te zullen overle ven. De politie hoopt dat zij inlichtingen zal kunnen geven. Het toeval wil dat er rechercheurs in De Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King heeft gisteren tijdens een rede voor het studentencorps van de Vrije Universiteit in Krasnapolsky te Amster dam gepleit voor een volledige economi sche boycot van Zuid-Afrika door ieder vrij land, maar vooral door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Ten aanzien van zijn eigen land merkte hij op dat 43 percent van de Amerikaanse negerbevolking minder dan tweeduizend en 88 percent minder dan vijfduizend dol lar per jaar verdient, terwijl die percen tages voor blanken respectievelijk 17 percent en 58 percent bedragen. „Als wij denken dat het doel met de goedkeuring van de wet op de burger rechten is bereikt, zijn wij het slachtoffer van een gevaarlijk optimisme. Voor de wezenlijke oplossing van het vraagstuk hebben wij nog een lange, lange weg voor de boeg" betoogde dr. King. De neger leider wees erop dat het lynchen van negers weliswaar tot het verleden be hoort, maar dat er aan de andere kant gedurende de laatste vijf jaar 26 demon stranten voor gelijke burgerrechten zijn vermoord, zonder dat daarop een enkele veroordeling is gevolgd. Dr. King vertelde dat van de zes mil joen negers in het zuiden er slechts twee miljoen zijn geregistreerd en dus stem recht hebben. „De overige vier miljoen durven zich niet te laten registreren uit vrees voor het verliezen van hun banen en voor lichamelijke represaillemaatrege len." „Sommigen zeggen dat slechts de tijd het probleem kan oplossen. Ik zou echter willen antwoorden dat de tijd tevens alles kan afbreken wat reeds is opgebouwd. De zwijgzaamheid van goedwillende mensen is vaak nadeliger dan het geweld van mensen met kwade bedoelingen" zo zei dr. King. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister voor het Toerisme, Pierre Dumas, heeft de invita tie van de Amerikaanse directie van het Hiltonconcern geweigerd volgende week op de Parijse intercontinentale vliegha- ven Orly een nieuw hotel in te wijden. Hoewel de minister als motief van zijn afwezigheid het verblijf buiten Parijs heeft opgegeven, is de werkelijke reden dat generaal De Gaulle alle leden van zijn regering verboden heeft aan andere dan strikt Franse manifestaties deel te ne men. de buurt van de bar waren, toen de aan slag werd gepleegd. Dankzij het noteren van autonummers heeft men twee van de vermoedelijke daders kunnen aanhouden. Beide bezitten bars in Brussel. Zij heb ben verklaard dat zij rustig een glaasje dronken, toen de derde man, die zij zeg gen niet te kennen, binnenkwam en begon te schieten. Een tragische bijzonderheid is nog dat de broer van de vermoorde eigenaar tij dens de bezetting door de Duitsers is doodgeschoten. De bar gold altijd als een vrij rustige gelegenheid met een kring van klanten die elkander kenden en in de buurt woonden. (Van onze correspondent) PARIJS Franse regeringskringen ga ven zich donderdag, zonder al te veel succes, duidelijk moeite olie te willen wer pen op de golven die woensdag veroor zaakt waren door de rede van de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, in het parlement over de Europese politiek van Frankrijk. Ze beweerden dat de woorden van de minister uit hun verband zijn gerukt, waardoor de indruk zou zijn gewekt dat Frankrijk een complete revisie eist van het Verdrag van Rome. Couve heeft slechts, zo merkte men gisteren in Pa rijs op, de woorden „globale herziening" in de mond genomen, woorden die alleen op de huidige Europese verhoudingen be trekking hebben. Ondertussen wordt niet ontkend dat de meerderheidsbesluiten die volgens het Verdrag van Rome van 1 januari a.s. af van kracht zouden worden, voor Frankrijk onaanvaardbaar zijn. Bovendien wordt eveneens toegegeven dat Frankrijk de be voegdheden van de Europese Commissie wenst te beknotten, ofschoon men op dit punt voorlopig nog iets vager blijft. De pogingen van de Franse regering de uitspraken van Couve te verzachten kunnen weinig veranderen aan het funda mentele feit dat Frankrijk zich inderdaad niet aan de letter en vooral de geest van het Verdrag van Rome wenst te hou den. Het is mogelijk dat generaal De Gaulle via zijn minister van Buitenl. Zaken al leen maar een proefballonnetje heeft wil len oplaten. Niettemin heeft Couve met zijn luchtballon toch wel zoveel van De Gaulle's plannen bloot gegeven dat, naar het inzicht van de meeste waarnemers in Parijs, in feite het Verdrag van Rome ten grave werd gedragen. Deze Lockheed C-141 is Amerïka's nieuwste en grootste troepentrans portvliegtuig. Het toestel kan bijna duizend kilometer per uur vliegen. De „Starlifter" zoals het nieuwe toestel is genoemd, vliegt zonder onderbreking iedere oceaan over met ruim 150 militairen aan boord. SINGAPORE (AFP) De Indonesische regering heeft de berichten tegengespro ken dat wapens uit communistisch China het land zijn binnengesmokkeld samen met een zending materieel voor de bouw van een congresgebouw voor de volgend jaar te houden „conferentie van opkomen de staten". Volgens radio Djakarta heeft de Indonesische regering een onderzoek gelast naar de bewuste berichten. Ze ble ken nergens op gebaseerd te zijn. Na de mislukte opstand van dertig sep tember is in militaire communiqués mel ding gemaakt van het vinden van wapens van Chinese makelijk in en buiten Dja karta. In een boodschap tot de bevolking riep president Soekarno donderdag weer op, zich te onthouden van elke wraakoefening en „in een geest van eenheid de gevolgen van de staatsgreep onder de ogen te zien". Soekarno wil dat er een einde komt aan „rassenincidenten en aan gevallen van plundering en brandstichting". De „Ansor", de jeugdorganisatie van de machtige mohammedaanse partij, zou donderdag in Djakarta verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Peking en beslaglegging op de Chinese eigendom men in Indonesië hebben geëist. Deze eis volgde op een Chinese nota de derde deze week waarin de Indonesische „rechtse generaals" werden gewaar' schuwd dat „het Chinese volk zich niet laat beschimpen". (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de „Daily Ex press" zou prins Philip van Groot-Brit tannië spoedig voor een bezoek aan de Sovjet-Unie worden uitgenodigd. In Oost- europese diplomatieke kringen doen hier over geruchten de ronde. Men verwacht dat Buckingham Palace hierover binnen kort zal worden gepolst. Tijdens de lunch in het paleis na de begrafenis van sir Winston Churchill, liet prins Philip echtgenoot van koningin Elisabeth zich tegen de 67-jarige op perbevelhebber van het Rode Leger, maar schalk Konjev ontvallen dat hij graag de Sovjet-Unie zou bezoeken. Enkele maan den later zei de prins in een radio-inter view voor de B.B.C. dat hij graag naar Rusland en China wilde gaan. Officieel is er van een Russische uit nodiging aan de prins niets bekend, maar de Russische autoriteiten hebben langs een omweg een proefballonnetje opgela ten om de reacties op het denkbeeld na te gaan. fa 'Je hebt mensen, die nooit dupe zijn en je hebt er die het vaak zijn. Die laatste groepering noemt men de schlemielen. Tot die groepering behoor ik. Waaraan de eerste groep mij herkent weet ik niet, maar ik ben blijkbaar van het soort, aan wie men vraagt of ik even op opa wil passen. En dan gebeurt er absoluut iets engs. Zo ook gisteren. Ik hoefde dan wel niet op opa te passen, maar de schlemiel was ik toch. Het kwam zo: Ik sta bij de bushalte. Met mij een dame met baby plus wagentje. Bus komt eraan. Ik zie de dame omslachtig frutse len met baby plus wagentje. Ik zeg: -Zal ik even het wagentje voor u in de bus zetten? Dame knikt, verblijd. Zij stapt luchthartig in. Ik volg, d.w.z., het wagen tje blijkt veel zwaarder dan ik dacht en ik hijs het met veel moeite naar boven. Dan zegt de buschauffeur tegen mij: -Voor dat wagentje moet u betalen. Ik zeg: -Het is mijn wagentje niet, maar van die dame met de baby. -Welke dame? vraagt de buschauffeur. Hij kijkt om een hoekje, maar evenals ik ziet hij de dame niet, want de bus is vol als een ei en de dame is achter allerlei mensen doorgekropen met haar baby en dus totaal onzichtbaar. Vooruit dan maar, denk ik, ik krijg het geld straks wel te rug. En ik betaal. Inmiddels is de bus in beweging gekomen. Hotsend en botsend rijdt hij de straat uit. Ik probeer met het wagentje langs de mensen te komen bij mijn dame. De mensen kijken mij boos aan. Ik stoot met het wagentje tegen hun zere benen. Ik blijf dus maar weer staan. Ik wil niemand tegen zere benen stoten. Maar bij elke halte schuif ik toch een beetje op, totdat ik voor de uitgang sta. Van de dame nog steeds geen spoor. Voor die uitgang sta ik ook niet bepaald handig met dat wagentje. Geen hond kan er door. Weer boze blikken. Maar ja, het noodlot is sterker dan ik. Ik kan heen noch weer. En dan eindelijk, eindelijk komt mijn dame eraan. Ze knikt weer uiterst vrien delijk en zegt als de bus stilstaat: -Wilt u zo vriendelijk zijn om het wagen tje even voor mij buiten neer te zetten? Het lijkt mij een goed idee, temeer, om dat ze er met haar baby toch niet langs kan. Ik stap dus met wagentje uit. Zet het neer. Dame stapt uit. Zegt: -Dank u wel. Zet baby in wagentje. Ik wil net iets zeg gen over het betalen van het wagentje, als de deuren van de bus zich sluiten en de bus wegrijdt. -Mijn bus! roep ik. Ik moest nog drie haltes verder! -Ach, wat jammer voor u, zegt de dame. Gelukkig, dat lopen zo gezond is. Zij rijdt glimlachend weg, ik bedoel, de baby rijdt en zij duwt. En ik loop. Nu had ik onderweg natuurlijk nog Jcunnen uitglijden over een bananeschïl. Maar zo'n schlemiel ben ik nu ook weer niet. Lizzy Sara May Advertentie flü van 3.75 af- een produkt J Rijksdagbrand. Het Rijksdaggebouw in Berlijn heeft weer in brand gestaan. Drie brandweerauto's moesten er aan te pas komen om de brand te blussen. De oorzaak is niet bekend. Tweeënder tig jaar geleden, bij de beruchte Rijks dag-brand vond men wel een „dader" toen werd de Nederlander Marinus van der Lubbe terechtgesteld omdat hij het gebouw in brand zou hebben gestoken. Uitnodiging. President Nasser heeft pre sident De Gaulle uitgenodigd voor een bezoek aan Cairo. Met het oog op de presidentsverkiezingen in Frankrijk op 5 december zou de Franse president op het ogenblik de uitnodiging niet kunnen aannemen. Ruimte-overleg. Russische en Franse deskundigen op het gebied van het ruimte-onderzoek hebben besloten tot een conferentie van een week over de mogelijkheid van vreedzame samen werking in de ruimte. De Russische de legatie stond onder leiding van profes sor L. Sedov, „de vader der Spoetniks". Verkiezingsstrijd. De staatspolitie van de Philippijnen heeft politiemannen gezon den naar de provincie Ilocos Sur, waar gisteren zeven man zijn gedood en twee gewond in een schietpartij tussen twee politieke groeperingen. De verkie zingen worden 9 november gehouden. Vermist. Een vliegtuig van de Internatio nale Controlecommissie voor Indochina dat op weg was van Hanoi naar Vien tiane wordt vermist. Het ,was op een normale wekelijkse reis naar Saigon, Pnom Penh, Vientiane en Hanoi. Overval. Bij een overval door de Turka- na stam uit Kenya op het dorp Kara- mojong zijn veertien dorpsbewoners vermoord en honderden stuks vee buit gemaakt. De overvallers werden door de politie bij de grens ingehaald. Na een vuurgevecht bleken vijftien van de overvallers te zijn gedood. Gezondheidsredenen. De Zwitserse minis ter van Buitenlandse Zaken, Friedrich Wahlen, heeft per 31 december om ge zondheidsredenen ontslag uit zijn func tie gevraagd. Wahlen is 66 jaar. Hij be hoort tot de Partij van Boeren en Burgers. Wervelstorm. Een wervelstorm die Sici lië heeft getroffen, heeft drie doden ge- eist. Talrijke bewoners van de plaatsen Santa Croce Camerina en Marina di Ragusa zijn dakloos. Brand. Op het dak van het Berlijnse rijksdaggebouw heeft dinsdag een brandje gewoed, dat in een half uur was geblust.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3