Weer plaats in de IJmond voor zittingen van kantongerecht A. R. de BOERfrlEm K w jj Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! „IJmuidens Roem" vierde het veertigjarig bestaan Bromfietsrijders COR OLY extra lage prijzen COR OLY KVP-fractie in Heemskerk neemt gemeentepolitiek onder de loep ZWIER mm Wordt het (weer) Beverwijk of Veisen? h f:h\. 'V MMM 9 2 mw TAUNUS Personen-automobielen VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 Er zullen, zoals wij gisteren al berichtten, weer kantongerechtzittingen worden gehouden in de IJmond. Minister Samkalden heeft de Tweede- Kamercommissie voor justitie meegedeeld, dat er in dit gebied een neven- zittingplaats komt van de Haarlemse kantonrechter. Iets wat ook Hoofd dorp kent voor de gemeenten Aalsmeer en Haarlemmermeer. Voor een nevenzittingplaats in de IJmond komen Velsen en Beverwijk (dat heel vroeger een kantongerecht had) in aanmerking. Een beslissing daarover is nog niet genomen. CONSTANT - verlovingsringen lAIKIJL J - Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden: AMSTERDAM: Eikemaandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17).Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Grote belangstelling voor feestavond DUBBEL VOORDEEL BIJ Nu nog geen verhoogde Omzet belasting en wij verkopen tegen Het scheelt U honderden guldens Breestraat 108 Beverwijk Meewerken aan agglomeratiegedachten 12 M vanaf ƒ5795.— 17 M vanaf 7885.— 20 M vanaf 8995.— Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Het lijkt er toch niet op dat minister Samkalden in dit stadium al denkt aan een apart kanton met dus een eigen kan tongerecht voor de gemeenten Velsen, Be verwijk en Heemskerk. Voor zoiets zou een wijziging noodzakelijk zijn van de Wet op de rechterlijke organisatie. Het instellen van een nevenzittingplaats van een kantongerecht (in dit geval dus van Haarlem) wordt bepaald bij Koninklijk Besluit. In oude raadhuis? Burgemeester Bruinsma van Beverwijk vertelde ons dat ongeveer anderhalf jaar geleden het gemeentebestuur een verzoek tot de minister heeft gericht om weer een kantongerecht of een nevenzitting plaats daarvan in Beverwijk te vestigen. Daarover zijn later besprekingen ge voerd, hetgeen ook met Velsen is ge beurd. De burgemeester van Beverwijk is blij, dat de minister van mening is dat een voordeel van een zittingplaats in Bever wijk zou zijn dat deze centraal in het ge bied ligt. De heer Bruinsma gelooft, dat de zaak er voor Beverwijk zeer gunstig uitziet. Woensdag is er nog een hoofd ambtenaar van het ministerie in Bever wijk geweest om de mogelijkheden te be kijken. Naar aanleiding van dit bezoek gaat het gemeentebestuur een voorstel in dienen bij de minister om de bovenver dieping van het oude raadhuis aan de Breestraat (waar vroeger het kantonge recht zetelde) te gaan gebruiken als ne venzittingplaats. De daar beschikbare ruimte is goed en voldoende voor zittin gen en voor een hulpgriffie. Een deel van het oude raadhuis is thans in gebruik bij de politie, hetgeen mogelijk ook een plus punt kan zijn in verband met parket wacht e.d. Van de zijde van Velsen is het ministe rie geattendeerd op de mogelijkheid kan tongerechtzittingen te doen houden in het nieuwe stadhuis. Het gebouw biedt daar toe ruimschoots de gelegenheid, hoorden we van burgemeester mr. J. C. Bühr- mann, die het ook vestigen van een hulp griffie een vanzelfsprekende zaak vond. In verband met de bevolkingstoename kan hij zich voorstellen dat er meer kan tongerechten komen, met als mogelijke aanloop daartoe nevenzittingplaatsen als waarom het nu ook in de IJmond gaat. Een voordeel van een nevenzitting plaats in Beverwijk zou zijn, dat deze centraal in het gebied ligt. Evenzo valt er inzake de plaatsbepaling iets te zeggen voor de argumentering dat Plein 1945 te IJmuiden, waar het nieuwe stadhuis van Velsen staat, een knooppunt is geworden, ook voor de autobuslijnen en daardoor goed bereikbaar. Gelet op het gezamen lijke grondgebied van Velsen (waartoe b.v. ook Santpoort-Zuid behoort), Bever wijk en Heemskerk kan inderdaad ook worden gedacht aan het nieuwe Velsense stadhuis als plaats voor de zittingen. Het wachten is nu op de uiteindelijke beslis sing van rijkswege. Er is reden om aan te nemen dat deze beslissing nu op vrij korte termijn zal vallen. Het oude raadhuis in de Breestraat te Beverwijk, nu deels in gebruik bij de politie. In dit gebouw zetelde vroeger het kantongerecht. Het nieuwe stadhuis van Velsen, een andere, modem en ruim geoutil leerde plaats voor het houden van zittingen van de kantonrechter. X - 'UK7'si fiSN ■MÉMM-lSSH Advertentie 12.03 fögMj*. l' 7 i9C' t(f De accordeonvereniging IJmuidens Roem heeft gisteravond in de stads schouwburg te Velsen op luisterrijke wij ze het veertigjarig bestaan gevierd. Het orkest gaf zelf voor de pauze een uitvoe ring van enkele succesnummers en na de pauze kwam een cabaretgezelschap op Advertentie Wethouder Kolkman tijdens zijn toespraak. het toneel, dat de talrijke bezoekers de zaal was uitverkocht op aangename wij ze bezighield. Wethouder J. G. Kolkman was naar de stadsschouwburg gekomen om het bestuur van de jubilerende vereniging te vertel len hoe belangrijk het gemeentebestuur het werk van IJmuidens Roem wel vindt. „1965 is een gedenkwaardig jaar voor Velsen" zei hij. „Allereerst omdat er in hebben herdacht hoe honderd jaar gele den de eerste schop in de grond ging voor het Noordzeekanaal en verder ook omdat het stadhuis ons stadhuis in gebruik is genomen. Maar 1965 is ook belangrijk omdat een belangrijke vereniging als IJmuidens Roem er zijn veertigjarig be staan in viert". Wethouder Kolkman ging de historie van de vereniging na. die in de donkere crisisjaren zo in moeilijkheden is geweest, dat men het honorarium van de direc teur niet kon betalen. Ook na de bevrij ding heeft men moeilijke tijden gekend doordat de mogelijkheden tot vrijetijdsbe steding zich verruimden en de televisie een enorme concurrent werd. Maar er zit nu toch weer groei in. Er waren ook felicitaties namens de Nederlandse accordeonbond. Een hoofd bestuurslid legde de nadruk op de peda gogische kwaliteiten van dirigent D. Wij- ker, die elk jaar zijn leerlingen aan de accordeonexamens laat meedoen, hetgeen het peil in het orkest sterk verhoogt. IJmuidens Roem kreeg voor de fraaie prestaties in de afgelopen veertig jaar van hem de bondsplaquette. Later wer den dirigent Wijker en penningmeester Buisman nog door de voorzitter gehul digd. Het concert zelf beantwoordde niet ge heel aan de hooggespannen verwachtin gen. Het spelen voor een zo groot publiek in de stadsschouwburg legde duidelijk een druk op dirigent, jeugd- en A-orkest. Hoewel men telkens weer kon constate ren, dat de leden van IJmuidens Roem uitstekend zijn geschoold, ontbrak er dit maal toch heel wat in de samenklank en waren vele inzetten onnauwkeurig. Gezien de omstandigheden was dat ook wel te verwachten. Als IJmuidens Roem wat meer routine krijgt in het spelen voor Voor een klein maar aandachtig gehoor gaf de Heemskerkse gemeenteraadsfrac tie van de KVP gisteravond in zaal Nij- man een overzicht van hetgeen in de hui dige zittingsperiode zoal is gedaan. Alvorens hiertoe over te gaan belichtte de fractievoorzitter, de heer H. J. Boeree, het nut van een goede KVP-fractie in een gemeente, alsmede de wenselijkheid en zelfs noodzaak bij de komende gemeente raadsverkiezingen zijn of haar stem op de KVP uit te brengen. Agrariërs en industrie „Een fractie, die de absolute meerder heid heeft in de raad, draagt een zware verantwoordelijkheid," aldus de heer Boeree, waarna hij zich afvroeg of de KVP deze verantwoordelijkheid wel heeft kunnen dragen. Hiertoe meende hij terug te moeten gaan naar de tijd, toen Heems kerk voor de vraag kwam te staan: „Moe ten wij naast de steeds sneller uitbreiden de industrie als agrarisch dorp blijven leven?" De toenmalige tuinders konden er Advertentie Vraag prospectus en demonstratie bij (OFFICIAL FORD - DEALER) Bioemstraat 34 - Telefoon 4208 een zo groot publiek en het is te hopen, dat de belangstelling van gisteren geen uitzondering zal blijven zal men in de toekomst ook op dergelijke avonden heus wel op hetzelfde peil musiceren als we dat van IJmuidens Roem op de jaarlijkse uit voeringen gewend zijn. Eén ding was jammer: op een dergelijk jubileum zou het aanbeveling hebben ver diend eens iets heel speciaals op het ge bied van accordeonspel te brengen. Als men dan al niet in staat was de wereld kampioene te laten verschijnen was een solo van een Nederlandse top-accordeo nist toch zeer instructief geweest. Het jeugdorkest wacht op het begin van zijn optreden, terwijl André Meurs zijn eerste mopjes spuit. Voor het orkest staat dirigent D. Wijker. i' v. K< ,s -A s H. 1 V- niet direct antwoord op geven, want zij beseften wel degelijk, welk een ingrijpen de verandering de industrie in hun werk, maar ook in hun totale leven zou teweeg brengen. De toenmalige raad, met de ab solute meerderheid van de KVP, heeft de zaken stevig en degelijk aangepakt, ech ter met de belofte, dat de agrarische be volking zo weinig mogelijk schade zou on dervinden. Tot op de dag van vandaag worden de belangen van de tuinders nog steeds goed in het oog gehouden, waar voor niet alleen de goede naam en faam, maar ook de grondige kennis van de heer P. Verduin borg staan. Ook wethouder Roozen zal de laatste zijn om met de be langen van de broeders in het metier te sollen. Woningbouw Als er voorts een zaak is, waarop Heemskerk trots kan en mag zijn, dan i» het de woningbouw. Zelfs in Den Haag kon men niet nalaten in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot samenvoeging met Beverwijk het ge meentebestuur van Heemskerk openlijk een pluim te geven voor zijn grote voort varendheid op het gebied van de woning bouw. De KVP-wethouder, die aan het hoofd van de afdeling woningbouw staat, weet met overleg en vaste hand deze ma terie naar een lofwaardig resultaat te leiden, niet alleen qua technische uitvoe ring, maar ook financieel, want de huren in Heemskerk kunnen elke vergelijking aan. Ook de resultaten op het gebied van de particuliere woningbouw mogen gezien worden; mede door de aktiviteiten van de stichting Eigen Woningbezit heeft de wet houder menigeen tegen aanvaardbare prijzen aan een eigen woning kunnen hel pen. De KVP-fractie huldigt bovendien het standpunt, dat ook de middenstand zich behoorlijk moet kunnen ontplooien en dat de eigen middenstander prioriteit moet genieten, ondanks de lokkende aanbiedin gen van het grootwinkelbedrijf. Ook het in 1961 door de toenmalige frac tievoorzitter, de heer J. Duin, voorgestel de 5-jarenplan is voor het grootste gedeel te gerealiseerd. Financiën en onderwijs Voorts stond de heer Boeree even stil bij de wijze, waarop wethouder Van Her pen naast de moeilijke portefeuille van financiën ook de zaken van onderwijs be hartigt; deze dwingt ieders bewondering af en ook de opponenten hebben menig maal in het openbaar het beleid van deze wethouder geroemd. Tenslotte noemde spreker nog de door de KVP verleende medewerking op het gebied van het subsidiebeleid, welke hij een stimulans voor het particulier initia tief noemde. Een versteviging van de KVP-fractie betekende volgens de heer Boeree ook een grotere kans op het behoud van de zelf standigheid van Heemskerk. De voorzitter van de Heemskerkse af deling van de KVP, drs. H. G. van Beek, dankte in zijn openingswoord de fractie, voor wat zij voor de gemeente Heems kerk heeft bereikt. Niet alleen zijn er hui zen gebouwd, wegen aangelegd, scholen opgericht, maar de fractie heeft ook lei ding gegeven bij de maatschappelijke op bouw, waarbij vooral aandacht werd ge schonken om de leefbaarheid in de woon wijken te verbeteren. „Onze fractie," al dus drs. van Beek, „heeft haar taak als minderheid zeer goed begrepen, namelijk niet aan de minderheid opleggen, wat men zelf ook niet opgelegd zou willen krijgen." Hierbij dacht hij aan de ont wikkeling van kerkgenootschappen, scho len en allerlei verenigingen, die niet r.k. zijn. Volgens spreker is dit de enige hou ding, die een meerderheid past. Hij vroeg zich af, of anderen vanuit tegengestelde beginselen hetzelfde gepresteerd zouden hebben. Agglomeratie Voor de komende zittingsperiode stelde het KVP-bestuur de volgdene hoofdpunten op: 1. onverkorte zelfstandigheid en posi tief meewerken aan de agglomeratiege dachte 2. de woningen ruimer en gerief lijker, centrale verwarming en meer groenstroken; 3. vooral het voortgezet on derwijs meer aandacht 4. het agrarisch ka rakter niet verliezen 5. radicale oplossingen voor het verkeer- en parkeerprobleem met behoud van het oude. Inhakende op de vraag van drs. Van Beek of anderen van tegengestelde be ginselen hetzelfde bereikt zouden hebben, stelde wethouder Roozen, dat dit ten aan zien van de particuliere woningbouw ze ker niet het geval zou zijn. De stichting Eigen Woningbezit bijvoorbeeld, een ini tiatief van oud-wethouder De Ruiter, heeft zeer velen aan een goedkope eigen wo ning geholpen. Een eigen woning is het streven van da KVP; de P.v.d.A. is voor staatswoningen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9