„Bijzondere zorg voor mensen met lage inkomens blijft eis NVV bereid tot offers voor fusie met NKV en CNV HET WEER m Speelzalen in Nederland gisteren allemaal dicht Grootste in Amsterdam gebouwde schip Omstreden Hals wordt in Londen geveild Afscheidsrede van drsD. Roemers CHRISTIAANSE Bod van Zwolsman op V1AM loopt vannacht af Jagen met Juan Kabinet handhaaft financieel beleid Lissenaar in Sassenheim bij botsing gedood Ne II P R I N z m Ku Klux Klanlid vrijgesproken Sleepboot „Utrecht" onderweg naar zinkend schip R. Hagoort overleden 50e JAARGANG NUMMER 297 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 VOOR ALLE AUTOSCHADES BORA-3 „DE STEENWERF „Het Dorp" komt van de grond pagina 7 Nieuw experiment in de ruimte pagina Nog mooi Overleg en strijd Crediteuren dreigen werk te staken Het woord is aan GARAGE dealer KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Maar twee gaan maandag weer open in afwachting van een proefproces OAE wil forse maatregelen tegen Rhodesië - verdacht van moord COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 «jl Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Joi L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Drs. D. Roemers die vandaag af treedt als voorzitter van het N.V.V. heeft gisteren in Den Haag afscheid genomen als S.E.R.-lid. Bij deze ge legenheid heeft de voorzitter van de S.E.R., oud-minister De Pous, als blijk van waardering voor het vele werk aan de heer Roemers een spe ciaal ontworpen legpenning over handigd. Links op de foto de heer Roemers en rechts de heer De Pous. „De basis voor een door de overheid geleide loonpolitiek is weggeslagen en niet iedereen staat daar bij te juichen. Ik persoonlijk zie in die ontwikkeling ook bepaald niet alleen maar winst. Ik vertrouw erop dat de vakcentralen deze twee grondslagen in de toekomst niet zullen loochenen: bijzondere zorg voor de mensen met minimum inkomens en handhaving van de werkgelegenheid". Aldus drs. D. Roe mers vanmiddag bij zijn afscheid als voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen op het buitengewoon congres van het N.V.V. in Krasnapolsky. De heer Roemers zei over de huidige ontwikkeling in de loonpolitiek: „Tijdens mijn voorzitterschap heeft het NVV zich ontwikkeld van een voorstander van straf geleide loonpolitiek tot pleiter voor veel grotere vrijheid. De omstandigheden van vandaag de dag maken de geleide loon politiek eenvoudig onmogelijk. Wij leven nu eenmaal niet op een economisch eiland. Door ons nagenoeg uitsluitend te Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36-38 Haarlem Telefoon 14371 H ii Pre-fab schoorsteenkanalen, in standaardlengten van 2*/i en 3 m' - hooggeïsoleerd. 11 Spaarnd.weg 48 - Haarlem - Tel. 53750 W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3,7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij1319 Topsy16 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Ferdinand22 Kunst23 Radio en TV23 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met op vele plaat sen nachtvorst. Morgen zonnig en droog met zwakke tot matige zuid oostelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. baseren op het produktiviteitscriterium raakte ons loonpeil structureel ver achter bij dat van het buitenland." „Wij staan aan de vooravond van be langrijke maatschappelijke hervormin gen", zei de NVV-voorzitter voorts. „De herziening van het ondernemingsrecht is niet in de eerste plaats een juridisch vraagstuk, veeleer is het een menselijk vraagstuk. Wijziging in de ongelijke ver mogensverhoudingen wordt onvermijde lijk. Wie denkt dat de vakbeweging geen taak meer heeft, leze het interview met ir. Philips in „De Volkskrant" van enke le maanden geleden er maar eens op na. Hij is er nog steeds niet achter dat men de maatschappij niet kan hervormen met de glimlach der morele herbewapening." Sprekend over de samenwerking met de katholieke en christelijke vakcentra len zei drs. Roemers: „Het NVV (532.500 leden) komt er openlijk voor uit dat het de samenwerking met de beide andere vakcentralen veel verder zou willen door voeren en dat het niet zou terugschrikken voor fusie-onderhandelingen. Wetend dat een Ongedeelde vakbeweging geen ver groot NVV zou zijn. Wetend dat wij ook offers zouden moeten brengen van nu nog niet te peilen grootte. Ebt samengaan ligt echter buiten de mogelijkheden van vandaag. Maar de hoop voor de toekomst blijft bestaan." De nieuwe eerste man van het NVV, de heer A. H. Kloos, zei na de overdracht van de voorzittershamer o.m. dat men bij het NVV heeft geleerd de positieve waarden van de ondernemingsgewijze l Een groep schuldeisers van de in staat van surséance verkerende N.V. Vlissing- se Aannemings Maatschappij „Vlam" zal de prestaties voor de VLAM staken, van neer het voorstel-Zwolsman niet door de overige partijen in de surséance wordt aanvaard, tenzij op korte .ermijn tegen over het plan-Zwolsman een ander, gelijk waardig voorstel wordt gedaan. Een en ander hebben de leden van de schade- commissie voor het bouwbedrijf in Rot- dam, voor zover zij crediteuren zijn van de VLAM, gisteren besloten. Gisteren had de schadecommissie in Rotterdam een vergadering belegd voor haar leden-crediteuren van de VLAM. Deze leden hebben in de vergadering be sloten dat zij het leveren van verdere prestaties zullen staken, wanneer het voorstel Zwolsman niet is aanvaard bij het verstrijken van de tijdslimiet, die de heer Zwolsman aan zijn voorstel heeft verbonden (vanavond om twaalf uur) en er tegenover dit voorstel evenmin een an der voor hen gelijkwaardig voorstel ter tafel ligt. Voor de schuldeisers houdt het voorstel van de heer R. Zwolsman een volledige betaling in met zes percent grondbrieven. Zoals gemeld is er nog een andere ge gadigde voor overneming van de VLAM: Van der Vorm's Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam. Over het voorstel-Van der Vorm, waarvan de inhoud nog niet is be kend gemaakt, zouden de bankier van de VLAM en de opdrachtgevers het in prin cipe al eens zijn. Gedurende drie dagen zijn op basis van dit voorstel reeds be sprekingen gaande op het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. produktie te zien. Dat systeem blijkt een sterke leefkracht te bezitten. Overheids maatregelen en krachtige vakorganisa ties hebben er intussen de scherpste kan ten af geslepen en het accent is van strijd naar overleg verplaatst. De strijd kan echter niet als laatste mid del worden afgeschaft, meent de heer Kloos, omdat ondernemers en arbeiders in een bepaald opzicht geen tegenspelers zijn die in een gelijkwaardige uitgangs positie verkeren. De ene groep bezit en verdedigt, de andere maakt aanspraken. „Met het enkele instrument van het overleg kan niet worden volstaan", zei hij, „ook met met de mogelijkheid van arbitrage op de achtergrond. Arbitrage veronderstelt objectieve uitspraken. De verdeling van zeggenschap, bezit en inko men is niet te objectiveren. Overleg moet van werknemerskant gevoerd kunnen worden met op de achtergrond een machtsmiddel." Hij vervolgde: „Tot nu toe lieten de loonspelregels geen machtsevenwicht tus sen werkgevers en Werknemers toe, om dat overheid en werkgevers maar al te vaak als bondgenoten optraden tegenover de vakbeweging. Dat de praktische resul taten daar niet onder leden, was het ge volg van de marktverhoudingen die het formeel overeengekomene corrigeerden." Met de Spaanse troonpretendent prins Juan Carlos de Bourbon heeft prins Bernhard in de provincie Toledo op patrijzen gejaagd. Juan Carlos is de politieke rivaal van prins Hugo Char les, die met prinses Irene getrouwd is. Juan Carlos is getrouwd met prinses Sophie van Griekenland. Het kabinet heeft zich gisteren in een bijzonder langdurige vergadering bezig gehouden met de critiek, die in de Tweede Kamer op zijn beleid is geuit. Men heeft in politiek Den Haag niet de indruk dat het kabinet zal gaan tornen aan zijn be lastingvoorstellen. Het lijkt dus waar schijnlijk dat men in de Kamer met mo ties zal moeten komen om een en ander veranderd te krijgen wat betreft de be- lastingspaarbrieven en de omzetbelastin gen op textiel en schoeisel. Het kabinet heeft voorts zijn standpunt bepaald voor de komende vergadering van de ministerraad van de EEG, die maandag in Brussel wordt gehouden en waarbij Frankrijk niet aanwezig zal zijn. Men mag verwachten dat ons land het plan-Spaak zal steunen. De Belgische mi nister wil de vijf met Frankrijk laten sa menkomen om de gerezen problemen door te praten. Bij deze bijeenkomst zou de Euromarktcommissie van dr. Hallstein en dr. Mansholt niet vertegenwoordigd zijn. Ook is ter sprake gekomen het uitlek ken van het geheime BVD-rapport, waarin vermeld staat dat er door de veiligheids dienst verborgen microfoons worden ge bruikt. In politieke kringen heeft het feit dat dit geheim rapport openbaar is ge worden enige opschudding veroorzaakt. D fractievoorzitters van de grote partijen hebben zich al uitgesproken voor een grondig onderzoek naar dit uitlekken. Seneca: De Wet verbiedt niet alles wat ver boden is. In de afgelopen nacht omstreeks half drie is in de Hoofdstraat in Sassenheim een personenauto tegen een lichtmast ge reden. De enige inzittende, de in Lisse woonachtige en in Athene geboren 32-jari- ge M. Sifneos kwam om het leven. Over vermoeidheid van het slachtoffer wordt als oorzaak aangenomen. Advertentie rl 0 a I p r SANTPOORT WÜSTELAAN 99 - Telefoon 02560 - 8025 De 25 casino'a in ons land hebben gis teren geen speelgelegenheid gegeven en het verbod van de minister van Justitie niet overtreden. Plotseling werkloos ge worden casino-houders vergaderen giste ren voor een deel in Bilthoven, om zich gezamenlijk af te vragen wat er te ge beuren stond. Met auto's trok men door het land om te kijken wat de niet aan wezige casino-houders deden. Zij vonden overal dezelfde situatie: toegedekte speel tafels met in luie stoelen zittende debat terende croupiers en aanverwante casino- mensen. Naar wij vernemen zullen de casino's „Oud Berg en Dal" te Bennebroek en ,,'t LONDEN DPA-ANPHet door som migen aan Frans Hals toegeschreven mansportret, dat in het voorjaar van 1964 opschudding veroorzaakte in de Neder landse kunstwereld, zal op 26 november op de bekende Londense kunstveiling Christie worden geveild. Het portret was aanvankelijk in het be zit van het in Nederland wonende Russi sche echtpaar Hotinov, dat het stuk in 1963 voor ongeveer 25 gulden had gekocht. De directeur van het Frans-Halsmuseum in Haarlem, de heer H. P. Baard, meen de er een Frans Hals in te zien. Dit oor deel waarin hij niet alleen stond, wekte veel critiek. Pogingen om het portret in Nederland van de hand te doen, misluk ten. Volgens de heer Baard werd er zo'n hoge prijs voor gevraagd, dat er bij het Haarlemse museum noch bij de andere musea in Nederland belangstelling bestond. voor Tenslotte werd het schilderij gekocht door mevrouw Gisela Kemperdick, die in de omgeving van Keulen woont. Voordat de koop tot stand kwam verklaarde de Amerikaanse Halsdeskundige professor Seymour Slive van de Harvard-universi- teit te Cambridge, er onvoorwaardelijk van overtuigd te zijn dat het portret om streeks 1645 door Frans Hals werd ge schilderd. Hij achtte het uitgesloten dat het van de hand van Jan Hals zou zijn, van wiens werk de Amerikaan ook een speciale studie had gemaakt. Deskundi gen in Londen zijn ook van oordeel, dat het een werk van Frans Hals is. Portret ten van deze meester hebben de laatste jaren op veilingen prijzen opgebracht va riërend van 450.000 tot 1.800.000 gulden. ACCRA (AFP-Reuter) De topconfe rentie van de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd waarin een be roep op Groot-Brittannië wordt gedaan, onmiddellijk de Rhodesische grondwet van 1961 te schorsen en „alle maatrege len, met inbegrip van geweld, te treffen om het bestuur over Rhodesië over te ne men." Voorts moet Groot-Brittannië ervoor zorgen, dat alle politieke gevangenen in Rhodesië in vrijheid worden gesteld. De resolutie beveelt alle lidstaten van de or ganisatie aan, „hun politieke, economi sche, diplomatieke en financiële betrek kingen met het Verenigd Koninkrijk te herzien, als de Britse regering zich neer legt bij de onafhankelijkheid van Rhode sië op basis van een blanke minderheids regering." Vijfduizend toeschouwers hebben de tewaterlating van de 63.400 ton d.w. metende motortanker „Diloma" op de werf van de N.D.S.M. gezien. Dit grootste tot dusver in Amsterdam gebouwde schip komt in maart vol gend jaar in de vaart. Het wordt ge bouwd voor de Shell Tankers n.v. De dékwerktuigen zijn geleverd door Figee. Zestig leerlingen van de Figee-bedrijfsschool woonden de te waterlating bij, evenals de leer lingen van een lagere school in Heemstede. HAYNEVILLE (Alabama) (AP) De 21-jarige Ku Klux Klanman Wil- kins is vrijgesproken van de hem ten las te gelegde moord op de blanke ijveraar ster voor de burgerrechten van de negers, mevrouw Viola Liuzzo. De jury deelde na een beraad van één uur en drie kwartier haar beslissing mee. Gooi" (in een der zalen van „Groot Kie vitsdal") te Baarn maandag de speelta fels weer in gebruik nemen en een pro- ces-verbaal accepteren om een proefpro ces uit te lokken. Namens deze casino's heeft mr. A. F. Leeman te Hilversum gisteren de staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard. Hij tracht hangende de procedure voor deze casino's een li centie te krijgen. „Het is allemaal de schuld zan casino „Westend" in Loosdrecht", zo luidt het commentaar van casino-directeuren. „Dat casino verlootte kostbare Mercedessen on der de spelers en haalde met autobussen de spelers uit Den Haag en Rotterdam weg". De directie van casino „Westend" is dezelfde als die van „Das Gildenhaus" in Bentheim (Duitsland), tien kilometer van onze grens. Vrijdag gingen twaalf autobus sen vanuit Den Haag en Rotterdam afge laden met spelers naar „Das Gildenhaus" Het waren de autobussen die de dag tevo ren nog naar Loosdrecht reden. Meer dere Nederlandse casino's Dlijken in wer kelijkheid Duitse filialen te zijn, zodat van een massaal verzet tegen de justitië le maatregelen geen sprake is. De ver woede spelers zullen hun speelzucht in België en Duitsland voortzetten, of zullen in tal van op te richten speelgelegenhe- den hun geld kunnen inzetten. „Maar dan niet aan behendigheidsspelen maar met roulette", zeggen de casino houders, die niet nalaten er op te wijzen dat juist de laatste maanden dankzij hun speelzalen de klandestiene roulet- te-spelerij geen voet meer aan de grond kreeg. Van Landsend is de sleepboot „Utrecht" van Wijsmuller IJmuiden onderweg naar het Liberiaanse vrachtschip „Trade- ways" (7252 brt) dat op 640 mijl ten noor den van de Azoren water is gaan -naken en inmiddels doormidden is gebroken. Van de bemanning van 33 koppen zijn voor zover nu bekend 25 mensen gered. Een van de geredden is overleden. Het voorschip van de „Tradeways" is gezon ken. Alleen het achterschip met machine kamer drijft nog rond. De „Utrecht" kan dit achterschip in de loop van vanavond bereiken. Vanuit Coruna (Spanje) is de Duitse sleepboot „Pacific" uitgevaren naar de plaats van de scheepsramp. In Utrecht is vanochtend op 66-jarige leeftijd overleden de heer R. Hagoort, die vorig jaar juni afscheid nam van de Christelijke sociale beweging, waarvan hij de erkende geschiedschrijver was. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1