Tweede Kamer wil alles weten over B.V.D.-lek De Gaulle wil Moskou als partner Auto na botsing te water; drie mensen verdronken ■II matras HET WEER Van der Vorm neemt de V1AM over MORRIS Tweed- en Cameljassen Lottgering De laatste mooie zondag van het jaar UW P. v. d. A.-interpellatie over publikatie en in houd van het geheime rapport Hoger leningplafond publiekrechtelijke lichamen Ontslag Noordwijkse ambtenaar nietig Ook achterschip van Tradeways gezonken Belgen gaan meer belasting betalen Minister Veldkamp praat 12 november met Stichting OPHEFFINGS UITVERKOOP 5F IIP Waf£en-SS marcheert weer pagina 3 Hoge onderscheiding voor D. Roemers pagina 7 Weerrapporten1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Radio en tv 9 Kunst9 Ferdinand10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 In de Vishal en op zee12 Topsy12 Sport 13—17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Aanhoudend droog Artikel in Newsweek Franse tegenspraak In een ander artikel in Newsweek wordt meegedeeld dat de Verenigde Staten hebben ingezien dat president De Gaulle de NAVO om hals wil brengen. Washington heeft, aldus het blad, een plan gereed voor een mili tair bondgenootschap zonder Frank rijk. Het hoofdkwartier van die nieuwe NAVO zou dan worden ge vestigd in Nederland of West-Duits- land. Het woord is aan SST SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Bonneterie Modelux ANEGANG 8 50e JAARGANG NUMMER 298 MAANDAG 25 OKTOBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmnirlen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-1JM Ü1DEN, SANIFOOBI, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije - s-.x- Waarschijnlijk uit de overweging dat nu elke mooie dag de laatste van dit jaar kan zijn, hebben zon dag vele duizenden zich nog eens door het IJmuidense strand laten verlokken waarvan, zoals uit de foto blijkt, de meesten ook een wan deling over de pier hebben gemaakt. Vandaar dat het parkeerterrein meer motorvoertuigen en rijwielen telde dan op menige zomerdag" konden worden waargenomen en het aantal actieve eigenaars van strandwinkels, dat voor deze dag haastig de luiken van zijn nering had verwijderd, zal over de ont vangsten niet ontevreden zijn ge weest. Ook de strandpaviljoens werden goed bezocht. Alleen het enthousiaste gezin dat aan het strand zijn tentje had opgeslagen, behoorde tot de uitzonderingen. Maar wat wil men in een periode, als de kalender ons er binnenkort aan herinnert, dat wij nog slechts een maand van de komst van Sint- Nicolaas zijn verwijderd! Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig, maar voornamelijk in de noordelijke provincies tijdelijk ook lage wol ken of mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Vcjjledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil weten hoe het mogelijk is dat het geheime rapport over het ge>ruik door de B.V.D. van afluistermicro- foons is uitgelekt. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, is van plan de mi nister-president, de minister van Justitie en de minister van Binnen landse Zaken op korte termijn om in lichtingen te vragen. Het is nog niet bekend wanneer de heer Nederhorst gelegenheid krijgt zijn vragen te stel len. De Kamer zal daarover morgen een beslissing nemen. De opschudding over de publikatie van het zeer geheime rapport van de B.V.D. is nog niet verdwenen. Het dagblad „Het Parool" wist zaterdagavond te melden, dat het geheime stuk door de slordigheid van een hoge ambtenaar van het minis terie van Justitie in de openbaarheid is gekomen. Deze ambtenaar zou volgens Het Parool het stuk mee naar huis heb- NEW YORK (AFP). President De Gaulle zou bereid zyn met de Sovjet-Unie een bondgenootschap aan te gaan. Dat meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. De Franse president zou dat hebben gezegd tegen een niet met name genoemde diplomaat. De Gaulle zou zich in dat gesprek tevens bijzonder scherp over Duitsland hebben uitgelaten. „Duitsland moet voorgoed onder worpen blijven", aldus zou het Franse staatshoofd hebben verklaard. „Het mag nooit meer invloed uitoefenen op Europese besluiten, noch een stem hebben in de militaire strategie van Europa. Duitsland had na 1945 geen eigen leger meer mogen hebben". De Gaulle gaf de diplomaat te verstaan dat Frankrijk de Duitsers, als zij wor den aangevallen, kan verdedigen met de „force de frappe", de Franse kern bommenwerpers. Als het tot een bondgenootschap tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie zou komen, zal Frankrijk „slechts instaan voor het Europese deel van de Sovjet-Unie", aldus zou De Gaulle hebben gezegd. „Alles wat over de Oeral ligt, zal door de Chinezen worden opgeëist. Ik wil niet dat Fransen sterven in een oorlog met China voor Russische bezittingen in Azië. Toen de diplomaat De Gaulle had ge vraagd, wat er zou gebeuren indien West-Europa wordt aangevallen door een land dat buiten het bereik van de Franse vergeldingsmacht lag, bijvoorbeeld China, zou De Gaulle hebben geantwoord: „Dat is een probleem voor een andere gene ratie". „Het verhaal in Newsweek over wat ge neraal De Gaulle onlangs tegen een bui tenlandse diplomaat zou hebben gezegd is een grof verzinsel dat geen enkele aan dacht verdient", aldus een communiqué dat het Franse ministerie van Buiten landse Zaken maandag in Parijs heeft uitgegeven. „De publikatie van het arti kel maakt deel uit van een campagne die systematisch lijkt en tot doel kan hebben met opzet de openbare mening te mislei den en de betrekkingen tussen Frankrijk en zijn bondgenoten te vertroebelen", al dus het communiqué. De ministers van Financiën, van Bin nenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben een hoger leningpla fond voor publiekrechtelijke lichamen vastgesteld voor de periode van 1 novem ber 1965 tot en met 31 oktober 1966. Het nieuwe plafond zal 2.800 miljoen be dragen, 10 percent hoger dan het vorige. In elke periode van twee maanden mag niet meer dan een-zesde van het maxi mum worden gebruikt. In Waddinxveen zijn zaterdagavond drie inzittenden van een sportauto verdronken toen hun auto na een botsing met een andere wagen een vrij diepe sloot in schoot. De slachtoffers zijn de 23-jarige mevrouw D. Vos-Lagrauw, die de auto bestuurde, haar 21-jarige zuster en de 18-jarige N. de Jong, allen uit Waddinx veen. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de andere auto op de Iin kerweghelft zou hebben gereden. In Nijverdal is de 16-jarige F. Jonge- neel bij een autobotsing om het leven ge komen. Hij mocht de auto van zijn va der in de garage zetten, maar ging in- plaats daarvan met zijn 17-jarige broer een stukje omrijden. Bij een kruising bots te de auto op een andere wagen, waarbij de 16-jarige jongen om het leven kwam. Zaterdagavond is de 26-jarige J. Hiet- brink uit Borculo met zijn motorfiets te gen een boom gereden. Hij was op slag dood. Bij Hardinxveld-Giessendam kwam een auto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren enkele ma len in botsing met de vangrail op de mid denberm van de rijksweg. De dertigjarige mevrouw J. J. Smaal-Ingelse uit Dor drecht kwam daarbij om het leven. De zeventienjarige bromfietser C. J. Trakzel uit Den Haag is zaterdagavond in die stad in botsing gekomen met een personenauto. Hij is in het ziekenhuis Zuidwal overleden. In Zevenaar is mej. A. Hendriks uit Pannerden op haar bromfiets aangereden door een auto. Zij was op slag dood. In Rotterdam verloor een 40-jarige automobilist de macht over het stuur. Hij ramde een andere auto, reed een vrouw aan, ramde nog enkele auto's en reed een wielrijdster omver. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De aangereden vrouw, de 59-jarige J. Kreukniet-Bouts, was op slag dood. De wielrijdster kwam er goed af. In een ziekenhuis in Amsterdam is overleden de 49-jarige echtgenote van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, de Neder landse ambassadeur in New Delhi. Zij werd vorige week maandag in het zieken huis opgenomen nadat zij ernstig gewond Het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft het beroep van een ambtenaar-in casseerder tegen het ontslagbesluit van de gemeente Noordwijk gegrond en het ontslag nietig verklaard. De ambtenaar was ontslagen omdat hij volgens bezwa ren van godsdienstige aard geweigerd had, deel te nemen aan het voor gemeente ambtenaren verplichte röntgenologisch onderzoek op tuberculose. Ook het besluit tot schorsing tot aan de datum van in gang van het ontslag werd nietig ver klaard. Het Ambtenarengerecht achtte het be sluit in strijd met de beginselen van be hoorlijk bestuur, dat vordert dat besluit vorming pas geschiedt na afweging van alle in aanmerking komende belangen. Volgens het Ambtenarengerecht was de gemeente Noordwijk na de weigering van de ambtenaar zich aan een röntgenolo gisch onderzoek te onderwerpen, niet ver plicht hem te ontslaan. Aan een ontslag dient afweging van belangen vooraf te gaan en aandacht te worden geschonken aan de bijzondere aspecten van elk ge val. Deze noodzakelijke afweging van be langen heeft niet voldoende plaatsgehad naar het oordeel van het Ambtenarenge recht. Bijzondere aspecten in dit geval zijn niet alleen de godsdienstige overtuiging van de betrokkene en het langdurige dienstverband bij de gemeente Noordwijk twintig jaar maar ook het feit dat het artikel waarop het ontslag berust, pas tijdens een geschil over deze kwestie tussen dezelfde partijen in het ambtena renreglement van de gemeente is opgeno men. De gemeente heeft zich met dit strenge voorschrift in een uitzonderings positie geplaatst. was geraakt bij een verkeersongeval on der Vinkeveen. Zij zat naast haar man in de auto, toen deze door een tegenligger in de flank werd gereden. In Groningen is de 17-jarige bromfiet ser A. Bakker uit Peize overleden, nadat hij was aangereden door een linksrijden- de automobilist, die onder invloed van al cohol verkeerde. De automobilist, een 32- jarige landbouwer is aangehouden. In Y'olkel is de 20-jarige Th. Verbossen uit Uden met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Veghel overleed. Zijn 19-jarige verloofde, die op de duo zat, kreeg een zware hersen schudding. ben genomen, waar het tussen oude kranten is geraakt. Deze kranten zouden in handen zijn gekomen van een groente man, die bij het inpakken van bestellin gen voor zijn klanten het geheime stuk vond. Het regeringsantwoord op de vragen van de heer Nederhorst zal moeten uit wijzen of deze ongelofelijk lijkende ver klaring de juiste is. De heer Nederhorst is van plan niet al leen nadere vragen te stellen over de pu blikatie, maar ook over de inhoud van dat rapport. Men nam tot dusver vrij alge meen aan dat de B.V.D. in bepaalde uit zonderingsgevallen met hulp van de PTT telefoongesprekken afluisterde. Dat de B.V.D. echter, zoals uit het rapport zou blijken, ook zijn toevlucht neemt of wil nemen tot het plaatsen van verborgen microfoons, waardoor ook niet-telefoni- sche gesprekken kunnen worden afgeluis terd, was tot nu toe niet bekend. Het pikante van deze zaak is dat door de loop van de gebeurtenissen juist een zaak, die de B.V.D. blijkens het rapport wilde onttrekken aan iedere openbare dis cussie, nu in de openbaarheid is geko men. Ook de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, heeft als lid van de kamercommissie voor de B.V.D. minister Smallenbroek van Bin nenlandse Zaken opheldering gevraagd over het B.V.D.-lek. De officiële woordvoerders van de mi nisteries van Justitie en van Binnenland se Zaken geven nog steeds geen com mentaar. Het ligt voor de hand dat het onderzoek naar het lek in handen is ge legd van de rijksrecherche, die haar on derzoek in grote lijnen voltooid zal moe ten hebben voordat in de Tweede Kamer vragen worden gesteld. Als de Kamer niet afwijkt van haar reeds vastgestelde agenda zal de interpellatie van de heer Nederhorst pas volgende week dinsdag worden gehouden. Het is echter niet on mogelijk dat de Kamer met het oog op het delicate karakter van deze kwestie de heer Nederhorst reeds woensdag of donderdag gelegenheid zal geven te inter pelleren. Dat zou betekenen dat de Ka mer dan speciaal voor deze interpellatie bijeenkomt. Seneca: De Wet verbiedt niet alles wat ver boden is. Van der Vorm's aannemingsbedrijf n.v. te Rotterdam zal de volledige afbouw van de onderhanden zijnde bouwprojecten overnemen van de Vl.A.M. Bewindvoerders in de aan de n.v. Vlis- singse Aannemingsmaatschappij verleende voorlopige surséance van betaling hebben dit in een communiqué meegedeeld. Zij hebben met Van der Vorm een overeen komst gesloten omtrent de voortzetting van het bedrijf der vennootschap. Ook met opdrachtgevers en de bank is na ampele besprekingen overeenstemming bereikt. Crediteuren der vennootschap zal een volgens de bewindvoerders aanvaard baar akkoord worden aangeboden. Ter be perking van verdere schade voor op drachtgevers, crediteuren en overige be langhebbenden heeft de n.v. Van der Vorm vandaag de leiding van de Vl.A.M. over genomen. Zij is de werkzaamheden tot voortzetting van de bouw begonnen. Be windvoerders hebben voor aandeelhou ders vndaag het bericht dat hun positie regelt, verkrijgbaar gesteld. Op ongeveer duizend mijl van Landsend is zaterdag ook het achterschip van het door midden gebroken Liberiaanse vracht schip „Tradeways" gezonken. Het 7200 ton metende schip was bij de Azoren water gaan maken waarna het door midden scheurde. Het voorschip verdween in de golven terwijl het achterschip bleef ronddrijven. Vijfentwintig opvarenden konden worden gered. De sleepboot Utrecht van bureau ^"ijsmuller uit IJmuiden die zich zater dag naar de plaats van de ramp spoedde kon niets meer uitrichten omdat intussen ook het achterschip van de Liberian was gezonken. Bij de gezonken Tradeways be vond zich ook een kotter van de Ameri kaanse kustwacht. Behalve voor premier Wilson be tekent de Rhodesische crisis ook voor een aantal Britse secretaressen een reisje naar Zuidoost-Afrika. Zij verlaten hier Downing Street 10 op weg naar het vliegveld in Londen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Nog deze week zal het Belgische kabinet beslissingen nemen over belastingverhogingen om het tekort op de begroting te kunnen dekken. Lang durig overleg tussen de socialistische BSP en de katholieke CVP, de regerings partijen, is aan de besprekingen binnen de regering voorafgegaan. Er zullen bezuinigingen worden door gevoerd. De bouw van scholen zal worden beperkt. De overheid zal zo weinig mo gelijk nieuwe ambtenaren aanstellen. De gratis medische behandeling voor de so ciaal-verzekerden zal voor een deel wor den herzien. De subsidies aan de spoor wegen zullen worden besnoeid. Bepaalde belastingen zullen worden ver hoogd. Benzine en stookolie zullen dien tengevolge duurder worden. De omzetbe lasting wordt van zes op zeven percent gebracht en de weeldebelasting van zes tien op 21 percent. Personenauto, radio- en t.v.-toestellen, ijskasten en dergelijke zullen dus in prijs stijgen. Ook komt er een nieuwe belasting op de winsten, ge maakt bij het verkopen van onroerende goederen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zal op vrijdagavond 12 november de Stichting van de Arbeid ontvangen voor het gesprek omtrent de overgangsregeling inzake het politieke loonsysteem, waarom het bestuur van de stichting hem schriftelijk had ver zocht. Het begint om zeven uur in het gebouw van het directoraat-generaal van de arbeid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telet (020) 22 35 96 - Amsterdam Advertentie Kwaliteitsreinigen GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSE VAART 30 - TEL. I1S61 BINNENWEG 137 TEL.~84373 HOPFDSTRAAT 114 - SANTPOORT TELEFOON 8058 WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1