Huwelijk prinses Beatrix Brief van P. v. d. A.-fractieleider verwekt opschudding Kamerfracties in beraad over mogelijke politieke gevolgen HET WEER Unicef krijgt Nobelprijs voor de vrede w Ruim 50 miljoen verdween zonder spoor in ruimte 1 Oe Thant wil Peking betrekken bij ontwapeningsgesprek in VN Ambtenarencentrales vragen algemene salarisverhoging 111 UST 1 Coalitie in gevaar? OPHEFFINGS UITVERKOOP Huurlingen moeten Kongo verlaten - op bedrijfsleven afgestemde - Mr. Van Dam overleden Mari Andriessen maakt bronzen portret van Pim Muiier Voor modieuze dames- en teenerkleding Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Ferdinand4 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Topsy6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Wind en kans op regen li j i F Life '4 - Gemini-6 bleef thuis Het woord is aan aparte stijl lage prijzen modehuis Bonneterie Modelux ANEGANG 8 H Meer kernlanden E. M. JAARSMA TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 299 DINSDAG 26 OKTOBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJrmriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 o. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK ER HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJ muider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Er dreigt gevaar voor een politieke crisis door de publi- katie van een critische brief, die de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, heeft geschreven over het huwelijk van prinses Beatrix. De strekking van deze brief is dat de socialisten in de Tweede Kamer slechts voor de Goedkeuringswet zullen stemmen om erger te voorkomen. Deze brief, gericht aan 73 partijgenoten en niet-partij- genoten, is gisteravond, tegen de wens van drs. Nederhorst in, gepubliceerd door het onafhankelijke socialistische dagblad „Het Parool". Drs. Nederhorst heeft de openbaarma king van de brief „meer dan schande" genoemd. Het is nooit de bedoeling ge weest dat deze brief gepubliceerd zou worden. Drs. Nederhorst zal protesteren bij de hoofdredactie van „Het Parool". De weekbladen „De Groene Amsterdam mer" en „Vrij Nederland" en het Am sterdamse studentenblad „Propria Cu res" beschikken ook over de brief. Zij hadden gevraagd of de brief gepubliceerd mocht worden en zich aan het afwijzend antwoord van de heer Nederhorst gehou den. Door het bekendmaken van de brief, hetgeen geschied is tegen het advies van een deel van de Parool-redactie in, is een explosieve situatie ontstaan, omdat blijkt dat de socialisten met grote tegenzin voor het goedkeuringsontwerp zullen stemmen. Het is nog niet bekend hoe de andere fracties van de regeringspartijen in de Tweede Kamer op de socialistische hou ding zullen reageren. Het is wel duide lijk dat er door de publicatie een sterke wissel wordt getrokken op het voortzet ten van de samenwerking tussen de K.V.P. de P.v.d.A. en de A.R.-partij. Dat de so cialisten met enige tegenzin voor het ont werp zouden stemmen was wel bekend. Meer dan eens hebben vooraanstaande so cialisten in het openbaar laten weten dat de Kamerfractie min of meer in een dwangpositie is gebracht en eigenlijk niet tegen kan stemmen, omdat daardoor een „koningskwestie" zou kunnen ontstaan. Er is zelfs een gerucht geweest dat één van de socialistische ministers met aftreden heeft gedreigd, kort voor het bekendma ken van de verloving. De onenigheid is toen gesust, maar nu aan de socialisti sche bezwaren zo duidelijk vorm is gege ven en bovendien blijkt hoeveel critiek drs Nederhorst op prinses Beatrix heeft, is er politieke deining ontstaan. Hoewel de brief van drs. Nederhorst van zuiver persoonlijke aard is, mag men wel aannemen dat de inhoud een globale weergave is van de opinies die in zijn fractie leven. De V.V.D.-fractievoorzitter, mr. Geert- tema, vindt de publicatie van de brief on verstandig, maar zei blij te zijn nu te Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht en plaatselijk mist. Morgen overdag aanvankelijk overwegend zonnig. Later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond kans op wat regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde middagtem- peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. weten hoe de socialisten zullen stemmen als op 10 november de Toestemmingswet in de Kamer in stemming komt. Mr. Beernink, de fractievoorzitter van de C.H.U., noemde de uitlatingen van drs. Nederhorst over de leden van het Konink lijk Huis stellig niet fraai. Hij vond het onverstandig om zo'n brief aan meer dan 70 mensen te sturen en zei verbaasd te zijn over de zijdelingse aanval die in de brief wordt gedaan op twee prominente KVP'ers, prof. De Quay en mr. Luns. De Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. is vanochtend bijeen gekomen om zich te beraden over de consequen ties van de brief van drs. Nederhorst. Drs. Schmelzer, de leider van de katho lieke fractie, weigerde om vóór dat be raad een verklaring af te leggen. Hij toon de zich enigszins ontstemd over de critiek op de heren Luns en De Quay, die drs. Nederhorst in zijn brief heeft geuit. Drs. Nederhorst heeft vanochtend in een commentaar op de brief gezegd dat het standpunt van de P.v.d.A.-fractie reeds te vinden was in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp-Toe- stemmingswet. De brief sluit in strekking bij het standpunt van de fractie aan. „De vorm van de brief en de daarin gegeven voorbeelden komen geheel voor rekening van mijzelf," aldus dé heer Nederhorst. In het voorlopig verslag is de socialis tische fractie van mening dat over de Toestemmingswet in ons volk zeer ver schillend wordt gedacht. De fractie be treurt het, dat wederom de keuze van de huwelijkspartner van een der prinses- i De Nobelprijs voor de Vrede is toe gekend aan het Kinderhulp!onds van de Verenigde Naties, Unicef. Op de foto de directeur van het fonds, Henry Labuisse. sen aanleiding is geworden voor een con troverse. Verder zeggen de socialisten in dit voorlopig verslag dat regering en volksvertegenwoordiging door een samen loop van omstandigheden min of meer voor een voldongen feit zijn gesteld. Zij lieten echter weten „vóór" te zullen stem men omdat anders een „koningskwestie" zou kunnen ontstaan die funeste gevolgen zou kunnen hebben voor het goed functio neren van onze democratische instelling. Ook wordt in het voorlopig verslag ge meld dat enkele leden van de socialisti sche fractie onoverkomelijke bezwaren hebben en tegen de Toestemmingswet zul len stemmen. Ook de fractieleider van de Anti-Revo lutionaire Partij, de heer Roolvink, wilde eerst met zijn fractie overleggen, die van morgen in vergadering bijeenkwam. Het Christelijk - historische Kamerlid jkvr. Wttewaal van Stoetwegen zei vanmorgen: De enige mensen die zich niet kunnen verdedigen, worden in deze brief aange vallen. Zij noemde het betoog van de heer Nederhorst aanvechtbaar op minstens 75 punten. „Misschien draagt het wel bij tot zuiverheid van de politieke verhoudin gen," meende zij. (Zie voor de tekst van de brief pagina 2) (Van onze correspondent) WASHINGTON „De mislukking van de Gemini-6 ruimtevlucht heeft aanleiding gegeven tot teleurstelling en bezorgdheid onder technici van het Amerikaanse ruimteprogramma. Niemand gelooft ech ter dat hierdoor de plannen voor een maanvlueht over vijf jaar in gevaar zijn gebracht. De ruimtevlucht van de Gemi- ni-7 zal gewoon doorgang vinden, waar schijnlijk in december, vooral ook omdat het daarbij niet gaan zal om een rendez vous van ruimteschepen, zoals het giste ren mislukte project, maar om het testen van het uithoudingsvermogen van mate riaal en astronauten tijdens een vlucht van veertien dagen. Een nieuwe poging voor een ruimte-ont moeting wordt wellicht pas begin volgend jaar gewaagd, omdat er zeker twee maanden gemoeid zullen zijn met de bouw van een nieuwe Agena-raket die een speciale uitrusting moet krijgen om ge schikt te zijn voor een rendezvous. Hoe wel officiële stemmen daarover zwegen, realiseerden velen zich gisteren, toen be richten binnenkwamen dat de Agenaraket kosten 52,5 miljoen gulden waar schijnlijk geëxplodeerd was en daarom zijn baan om de aarde nimmer bereikte, dat een dergelijke explosie ook bij be mande ruimtevluchten zou kunnen voor komen, waardoor men plotseling na alle ruimtesuccessen van de laatste tijd weer met de neus werd gedrukt op de gevaar lijke aspecten van het maanreisproject. Anderzijds is er geen sprake van dat de Amerikaanse bevolking ernstig bezorgd of bijzonder geraakt zou zijn door de misluk king. De ruimtevaart is langzamerhand al te veel een alledaagse aangelegenheid voor dergelijke emoties. Zolang er geen spectaculaire stunts worden uitgehaald zoals wandelen in de ruimte of een ge slaagd rendezvous met andere vaartuigen blijft de publieke belangstelling op een laag vlammetje branden. OSLO (AFP-Reuter) De Nobelprijs voor de vrede 1965 is toegekend aan het kinderfonds van de Verenigde Naties, de Unicef. Dat is maandag in het Noorse parlement meegedeeld. Het is de vierde maal dat een orgaan van de Verenigde Naties of een van haar functionarissen de Nobelprijs krijgt. Dr. Ralph Bunche kreeg de prijs 1950 voor zijn optreden in het conflict om Palestina Vier jaar daarna werd de prijs toegekend aan het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen en in 1961 postuum aan wijlen secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld. De gouden medaille, de oorkonde en de prijs van 282.000 Zweedse kronen onge veer 180.800 zullen uitgereikt worden tijdens een bijeenkomst in de universiteit van Oslo op tien december, de sterfdag van dr. Alfred Nobel. Unicef, thans belast met de zorg voor het welzijn van zeker vierhonderd miljoen kinderen in de ontwikkelingslanden, is in 1946 opgericht met als eerste zorg de kin deren in een veertiental door de tweede wereldoorlog geteisterde landen. fVV Ovidius Niets op de ganse wereld is onwrik baar. Advertentie Cronjéstraat 48 WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen teger. ab normale prijzen. HAAST U I Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. Een gewonde Zuidvietnamese sol daat wordt door zijn kameraden ge holpen. Deze opname is gemaakt in de omgeving van de provincieplaats Plei Ya Dran waar de Vietcong- guerrilla's een bataljon regerings troepen onder de voet liepen. (Telefoto). LEOPOLDSTAD (AP) De Kongolese premier Evariste Kimba heeft verklaard dat buitenlandse huurlingen die niet opge nomen zijn in het Kongolese nationale le ger (ANC) uit het land zullen worden ge zet. Uitdrukkelijk hiervan uitgezonderd zijn de eenheden van blanke huurlingen van luitenant-kolonel Mike Hoare en een Frans commando. In een rede voor de Afrikaanse staats hoofden in Accra, zei president Kasa- voeboe: „de huurlingen zullen spoedig naar huis worden gestuurd". Hij zei toen niet welke huurlingen. Vermoedelijk is er een machtsstrijd in Kongo aan de gang tussen president Ka- savoeboe en generaal Moboetoe over het naar huis sturen van alle blanke huur lingen. NEW YORK (AP). „De Ver enigde Naties zullen alleen in staat zijn in grote mate bij te dragen aan vorderingen op het gebied van de ont wapening als een grote kernmogend- heid die nog geen lid is van de or ganisatie in de besprekingen wordt betrokken". Dat heeft Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., ge zegd in een vraaggesprek voor de Ja panse radio en televisie. Hij doelde zeer duidelijk op de Volksrepubliek China. Ook voor de economische en De samenwerkende centrales van over heidspersoneel vinden dat er op 1 januari een algemene salarisverhoging moet ko men, die evenredig is aan de ontwikkeling in het bedrijfsleven. Zij hebben dit voor stel voorgelegd aan de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, prof. mr. N. E. H. van Esveld. De samenwerkende centrales het al gemeen comité ter behartiging van de be langen van het overheidspersoneel (A.C.O.P.), de r.k. centrale van burger lijk overheid- semie- overheidpersoneel (R.K.C.O.P.) en de christelijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel (C.C.O.O.P.) stellen verder voor te ko men tot verbetering van de vakantietoe slagregeling waarbij gedacht wordt aan .v: - mmt verhoging van het percentage, het aan brengen van een minimum en het reke ning houden met de grootte van het ge zin. Verder stellen zij een correctie voor in verband met de op 1 januari 1965 aan het overheidspersoneel niet toegekende ander half percent premiecompensatie A.O.W.- A.W.W. De centrales herhalen hun wens te ko men tot een in de rechtspositie opgeno men bepaling over een jaarlijkse uitke ringsregeling wegens het ontbreken van een winstdelingsregeling. Verder stellen zij voor afdoende maat' regelen te nemen voor de opheffing van de achterstand van lagere en middelbare ambtenaren in de salarisschalen, het ge meenteklassenverschil af te schaffen en te komen tot een integrale verwerking van de huurcompensatie 1960-1962 en 1964. In Zeist is overleden mr. W. A. C. van Dam. Hij is 84 jaar geworden. De heer Van Dam was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Hij was meer dan veertig jaar hoofdbe stuurslid van de Koninklijke Vereeniging Schuttevaer, waarvan gedurende de helft voorzitter, en schreef enkele boeken over de scheepvaart, waaronder „Goed zeeman schap". De Nederlandse Sportfederatie heeft aan de beeldhouwer Mari Andriessen te Haar lem opdracht gegeven een bronzen portret te maken van Pim Muiier, die de „vader van de sport in Nederland" wordt genoemd en wiens geboorte in 1865 onlangs is her dacht, o.a. in een extra nummer van onze bladen. De Rotterdamse metro blijft niet overal ondergronds, maar zal op de zuidelijke Maasoever over een via duct boven de straat naar het eind station op het Zuidplein rijden. De passagiers op dit traject zullen een mooi uitzicht hebben op de Rotter damse havenbedrijvigheid. sociale activiteiten van de volken organisatie vindt Oe Thant de univer saliteit van het V.N.-lidmaatschap wenselijk. De secretaris-generaal vindt het de meest dringende taak van de algemene vergadering tot overeenstemming te ko men over het uitvoeren van plannen die het behoud van de vrede beogen. De algemene vergadering zal haar aan dacht moeten concentreren op het tegen gaan van de verspreiding van kernwapens en het beperken van het aantal kernmo- gendheden, alsmede op het verbod van al le kernwapens en kernproeven, ook de on dergrondse, zo meent hij. Oe Thant wees erop dat er nu vijf kern- mogendheden zijn. Het is echter niet uit gesloten dat er binnenkort tien, vijftien of meer zijn. „De wereld komt dan voor het grimmige vooruitzicht van de volslagen vernietiging te staan." Oe Thant liet er geen twijfel over be staan dat hij over de resultaten die da V.N. tot nu toe heeft geboekt niet zo en thousiast is. „Tweederde van de wereld bevolking leeft nu van een zesde van het totale inkomen in de wereld. Anderhalf miljard mensen weten dat zij niet ouder dan veertig jaar worden. Veel ontwikkelde landen geven hulp. Maar als de rijke lan den onverschillig staan tegenover de be proevingen van de ontwikkelingslanden, zal de toestand in de wereld over een aantal jaren zeer ernstig zijn," aldus Oe Thant. Advertentie CLAUDIUS. Cap.: nootjes 4 17.500 kcal. Afm.: hoog 73, breed 85,5, diep 33. Kleur: licht en donkergrijs of beige, 539,—. Ook deze haard vindt U in WARMTE-SHOWROOM van de de vs KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN wil TELEFOON 4643 Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1