Drs. Nederhorst over huwelijk van prinses Beatrix «4Y AGENDA VOOR HAARLEM EN DE IJMOND Standpunt van P.v.d.A.-Kamer- fractie over Goedkeuringswet Meer dan een ton voor hulp aan Poolse generaalMaczek Kort en bondig T rotteurs op trottoirs Echt leer is echt mode Eis van 6 jaar tegen tuinder die mede minnaar doodde Inbreker reisde per vliegtuig Rijksweg 7 uur lang te vet voor verkeer Haagse zwerfkatten niet naar H. Vieten Pastoor van Leende en parochiaan sloten vrede Vijftien militairen vielen flauw bij langdurige inspectie W eersverandering DINSDAG 26 OKTOBER 1965 Leuke beloning? DRQSTE Pastilles altijd welkom! Reserveer nü voor *28 okt. t/m 14 nov.t Herfetvakantie? DRQSTE pastilles altijd welkom! Haarlem lelsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN Een brief over het huwelijk van prinses Beatrix, die de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, aan ruim zeventig partijgenoten en niet-partijgenoten heeft gezonden, is oorzaak van enige opschudding in politieke kringen (zie pagina 1). De tekst van de brief, die volgens de schrijver tegen zijn bedoeling in gepubliceerd is in het dagblad „Het Parool", laten w(j hier volgen. Ik stel er prijs op u te antwoorden op het schrijven, dat ik ontving naar aanlei ding van het standpunt dat de fractie heeft ingenomen t.a.v. de verloving van prinses Beatrix. Ik moge voorop stellen volledig begrip te hebben voor het onbehagen, dat sprak uit de vele brieven, die mij hieromtrent bereikten. Het zal u misschien interesse ren te weten dat ik van 73 personen een individuele of een collectieve critische reactie ontving alle erop neerkomende, dat men de officiële goedkeuring aan deze verloving meende te moeten ontraden. Van deze 73 reacties waren 55 uit Am sterdam afkomstig, 9 uit de Hollandse provincies en de overige 9 verspreid over de rest van het land. Opvallend was het grote aantal reacties uit intellectuele kring (23). Zonder ook maar in het minst aan de waarde van de in ons volk leven de bezwaren te kort te doen, is deze steekproef voor mij de bevestiging van het feit, dat de bezwaren vooral sterk bleken te leven in Holland in het bij zonder in Amsterdam en in de intel lectuele milieus. Het zuiden, het oosten en het noorden van ons land heeft zich in deze zaak vrij onverschillig betoond, terwijl de partij ook uit de typische ar beidersmilieus weinig reacties bereikten. Waarom geef ik u deze cijfers? Tn de eerste plaats om tot voorzichtigheid te manen ten aanzien van de gevoelens van de overgrote meerderheid van ons volk. De grote massa was in deze kwestie vrij lauw en onverschillig (met uitzondering van de vrouwen, die enthousiast waren) terwijl het echte verzet leefde bij een be trekkelijk kleine elite. Hoe belangrijk ook een meerderheidsopvatting moge zijn zij is en mag nooit beslissend zijn voor de politieke gedragslijn van een politieke partij. Als politicus heeft men zijn eigen verantwoordelijkheid. Er moeten dus an dere argumenten zijn, waarom de fractie in overgrote meerderheid haar goedkeu ring niet aan een eventuele machtigings wet zal onthouden. En hiermee kom ik tot de kern van de zaak. Het koningschap begint in ons land een betwiste zaak te worden. Radio en t.v. verstoren meedogenloos elke illusie en brengen het vorstenhuis op de begane grond met de daaraan verbonden vrije critiek en openlijke discussie. Op zichzelf acht ik dat een gelukkige zaak, maar wel betekent het m.i. het einde van de con stitutionele monarchie. Behalve de pu blieke opinie weten ook de troonpreten denten niet meer goed raad met de mo narchie. Wilhelmina was de laatste vor stin, die met ijzeren plichtsbetrachting haar taak heeft vervuld. Juliana lukt dat al minder (affaire-Hofman) en Beatrix staat volledig vreemd tegenover de harde eisen, die het koningschap stelt. Ook aan haar is de twintigste eeuw niet voorbij gegaan. getuige haar opvatting van het geen zij als „privacy" beschouwt. Dit is het begin van alle moeilijkheden rondom deze verloving. Dat een jong meisje op een Duitser verliefd raakt, kan niemand haar kwalijk riemen. Dat zij als toekomstige draagster van de kroon bij het eerste symptoom van genegenheid, die boven vriendschap uitgaat, niet direct contact opgenomen heeft met het kabinet om zich ervan te vergewissen of het politiek verantwoord was hiermee door te gaan, was een fout van de eerste orde. Maar, zoals gezegd, de twintigste-eeuw- se Beatrix beschouwt dat als haar zaak, duldt geen ingrijpen in haar privacy en wil pas met de regering hierover spre ken wanneer ze zeker van zichzelf is. Menselijk begrijpelijk politiek ten enenmale verwerpelijk. Had Beatrix de enige juiste weg bewandeld en de rege ring strikt vertrouwelijk tijdig in kennis gesteld van haar gevoelens en had de re gering in deze situatie, waarin er nog niets van naar buiten was getreden, het oor deel van de fracties gevraagd, dan was dit voor ons geen vraag geweest en had den wij een verder voortgaan op deze weg ten stelligste ontraden. Waarom? Omdat wij wisten, dat een Duitser als echtgenoot van ons toekomstig staats hoofd een betwist punt in het volk zou zijn en niets zo schadelijk voor onze con stitutionele verhoudingen is, dan wanneer de politieke belangstelling wordt afgeleid naar meningsverschillen rondom het vor stenhuis. De grondfout bij deze aangele genheid ligt dus bij Beatrix. Maar nu het eenmaal zo gelopen is, de prinses haar De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft zes jaar gevangenisstraf geëist tegen een 54-jarige Zundertse tuin der, die op 27 juni van dit jaar een 48- jarige plaatsgenoot met een schot uit zijn geweer doodde. De tuinder bezocht die dag, na als lid van een schuttersgilde deelgenomen te hebben aan schietwedstrijden, een wedu we. die hem enkele dagen tevoren per brief als huwelijkskandidaat had afge wezen. Die brief had hij echter niet in handen gekregen, omdat zijn zoon hem had achtergehouden om zijn vader een teleurstelling te besparen. Hij trof bij zijn bezoek aan de weduwe een andere man aan en ging na een twistgesprek weg. Buiten bleef hij wachten en schoot de andere man neer toen deze naar buiten kwam. De rechtbank wijst op 8 november von nis. eigen gang is gegaan, de publiciteit voor tijdig zich van het geval meester heeft gemaakt, is er een volstrekt andere situa tie ontstaan. Als fractie hadden wij ons er toen rekenschap van te geven wat de ge volgen zouden zijn wanneer wij neen zou den zeggen, wat het betekende indien wij vóór de machtigingswet zouden stemmen. Daarbij wisten wij vooruit, dat, hoe onze beslissing ook zou uitvallen, de par tij er schade van zou ondervinden. Zouden wij onze goedkeuring aan de verloving hechten, dan wisten wij dat dat door vele van onze militante aanhangers niet begrepen zou worden en dat het heel veel moeite en tijd zou kosten om ons standpunt aanvaardbaar te maken. We zouden dit dan ook zeker hebben gedaan indien wij er niet van overtuigd waren geweest, dat een weigering onzerzijds het goed functioneren van onze parlementai re democratie voor jaren onmogelijk had gemaakt. Waarom? Welnu. Het is voor iemand, die de stemming in het niet-poli- tieke Nederland aanvoelt zonder meer duidelijk dat wënneer Beatrix de toe stemming tot haar huwelijk door het ver zet van de PvdA niet zou krijgen, er twee situaties zich konden voordoen, die beide even onaantrekkelijk waren. In het enie meest waarschijn lijke geval zet Beatrix door en doet afstand van haar rechten op de troon. Wanneer dit gebeurt zitten we midden in een koningskwestie. Hoe dat de politieke verhoudingen kan vertroebelen, leert ons de ervaring destijds in België. Hele en half-fascistische stromingen trekken hier van profijt. Het grote publiek met wei nig politiek besef gevoed door senti mentele verhalen in de damesbladen en tegen het parlement en de PvdA gerich te acties van De Telegraaf en Elsevier- pers, zal voor lange tijd alleen nog maar in dat ene punt politiek geïnteresseerd zijn. Verkiezingen zouden door dit soort meningsverschillen vertroebeld worden en het zou onmogelijk worden een zuive re uitspraak te krijgen over politiek wer kelijk belangrijke zaken. Als politieke partij, die zich zijn democratische ver antwoordelijkheid bewust is, heeft men hiermede rekening te houden. Zou Beatrix haar verloving verbreken, dan zou zich een soortgelijke situatie voordoen, alleen nog veel sentimenteler gekleurd- Er. de volle critiek zou zich richten op onze partij, omdat het vast stond, dat, indien de PvdA vertegen woordigende een grote minderheid van het Nederlandse volk neen zou zeggen, de regering daaruit de consequentie zou hebben getrokken en geen goedkeurings wet zou hebben ingediend. Ten overvloe de moge ik mededelen dat dit standpunt los staat van het feit, dat wij thans in de regering zitten. Als oppositie zouden wij hetzelfde standpunt hebben ingeno men. Kort gezegd komt ons standpunt er dus op neer, dat wij van de weigering zo'n grote vertroebeling van de politieke ver houdingen in Nederland verwachten, dat het normaal functioneren van een demo cratisch stelsel hierdoor ernstig zou wor den belemmerd en de reactionaire krach ten (Telegraaf, Elsevier) de volle wind in de zeilen zouden krijgen. Toch hadden wij dit risico aanvaard, indien gebleken zou zijn, dat tegen de man in kwestie om wies het hier ging, ernstige bedenkingen konden worden in gebracht, zijn mentaliteit fout was en er geen uitzicht bestond dat hij een positie ve factor zou kunnen gaan vormen in ons democratisch bestel. En hiermede komen wij op de persoon- Von Amsberg. Eerlijk gezegd maak ik mij persoonlijk veel meer zorgen over kroonprinses Beatrix, wier eigenzinnig heid krachtig in toom zal moeten worden gehouden, dan over de heer Von Amsberg, op wie, voor zover wij hebben kunnen na gaan, niets aan te merken is. Ik weet dat het gedwongen lidmaatschap van de Hit- lerjugend en het eveneens gedwongen dienstnemen bij de Wehrmacht voor ve len een niet te overkomen moeilijkheid is. Maar in alle eerlijkheid gezegd, het gaat mij te ver, wanneer wij in Nederland wèl De Quay als minister-president aanvaar den, die n.b. vrijwillig het op een ak koordje met de Duitsers en de NSB wilde gooien (VN van 7 augustus jl.) en dan van een Duitse jongen van 17 jaar ver langen, dat hij midden in oorlogstijd dienst weigert. Belangrijker is hoe Von Amsberg momenteel is. Nogmaals, daar omtrent zijn geen feiten te noemen, die het aannemelijk zouden maken dat hij een slechter prins-gemaal zou zijn dan prins Bemhard. Tenslotte zou de vraag kunnen rijzen waarom we gelijk de PSP nu niet maar radicaal ons voor de republiek uit spreken. Ook dit lijkt me momenteel een niet erg aanlokkelijk perspectief. Een Nederland met als staatshoofd een Julia na of een Beatrix goed in de hand ge houden door regering en parlement prefereer ik boven een Nederlandse repu bliek met aan het hoofd een De Quay of een Luns, want dat wordt het. Wel zal ernstig moeten worden overwo gen of bij de komende grondwetsherzie ning en bij de regeling van de voorlich ting over het Koninklijk Huis, geen bepa lingen zouden moeten worden opgenomen, die verhinderen dat de pretendenten voor de kroon of de draagster zelve, door eigenmachtig optreden de regering in een dwangpositie brengen. Ik hoop u hiermede enigszins ons stand punt te hebben verduidelijkt. Los van alle meningsverschillen hoop ik dat u zult begrijpen, dat het geen opportuniteits- overwegingen maar zorg voor de goede werking van ons democratisch stelsel was, dat ons dit standpunt deed innemen. Inmiddels verblijf ik, hoogachtend, G. M. NEDERHORST. Advertentie De recherche van Maastricht heeft een 37-jarige Duitse boerenknecht uit Biele feld gearresteerd, die bij verhoor heeft bekend een 25-tal inbraken te hebben ge pleegd in tal van Europese steden. Per vliegtuig reisde hij naar Parijs, Bazel, Brugge, Brussel, Gent en Maastricht. De Limburgse hoofdstad bezocht hij zelfs zes maal. Hij opereerde vooral in kloosters. In één week maakte hij in een drietal Belgische kloosters 70.000 gulden buit. De boerenknecht, die naar de laatste mode gekleed ging en steeds in eersteklas ho tels zijn intrek nam, werd betrapt toen hij rondscharrelde in een klooster in Maastricht, nadat hij in een aangrenzen de winkel de kassa had leeggehaald. Rijksweg 22, de rondweg om Utrecht, werd gistermiddag onbegaanbaar door 20 ton over het wegdek verspreide vloeiba re talk uit een gekantelde vrachtauto. Pas 's avonds om half acht kon de weg weer voor het autoverkeer worden vrijge geven. Het gladde wegdek is eerst afge krabd en vervolgens schoongeschrobd met een hete sodaoplossing door de reini gingsdienst, de politie en de brandweer uit Utrecht. Advertentie dagelijks8 uur matinées: woensdag, zaterdag en'Jr zondag 2.30 uur. kaartverkoop voor alle voorstellin- gen bij het RAI-gebouw, kassa Oosthal van 10-4 uur.(Telefoon jjt020 - 79 64 4l)en bij de bekende voorverkoopadressen. AMSTERDAM De met een brancard en zuurstoffles- sen ingerichte Corvair van Martins Air Charter landde gisteravond om 19.20 uur na een voorspoedige vlucht van Spanje naar Schotland op het vliegveld van Edin- burg met aan boord de heer en mevrouw Maczek en hun ernstig zieke dochter Margareth. Generaal Maczek heeft in 1944 als aanvoerder van het eerste Pool se pantserregiment delen van Zeeuws- V'laanderen en Noord-Brabant bevrijd. Henk van Stipriaan kon even later als slot van de vijfde uitzending in de reeks „Van Harte"-programma's van de VARA bekend maken dat het voorlopige eindbe drag dat in Nederland voor generaal Maczek was bijeengebracht, meer dan 53.000 gulden bedroeg. Dat was het „voorlopige eindbedrag". Ruim drie uur later bleek het te zijn opgelopen tot bij na 100.000 gulden. Toen de generaal was intussen inge licht over deze hulpverlening kon de 73-jarige Stanislav Maczek zijn dankbaar heid niet onder woorden brengen. Eén zin herhaalde hij steeds weer: „de toe komst van mijn dochter is verzekerd". Dat was voor hem het allerbelangrijkst. Vooral in het zuiden van ons land is ge neraal Maczek vermaard. Hij is erebur ger van Breda. Er is een straat naar Advertentie hem genoemd. Ook in Axel en Sas van Gent wonen veel vrienden van hem. Nooit zullen de bewoners van deze stre ken de dag vergeten waarop de Poolse ge neraal met zijn tankdivisie hen bevrijdde van de Duitse bezetting. Enkele weken geleden boden vrienden in België en Nederland hem een vakantie in Spanje aan. Hij ging er heen met zijn vrouw en zijn 23-jarige spastische doch ter Margareth. Al sinds jaren leeft de ge neraal onder uiterst armoedige omstan digheden. Hij is bar-pianist in Edinburg. Hij wil niet naar zijn vaderland Polen, zoals het nu is, terug. Van de Engelse re gering krijgt hij geen pensioen, omdat hij uit trots niet het Engelse staatsburger schap wil aannemen. In Spanje heeft zijn dochter een ernsti ge aanval van epilepsie gekregen. De ouders waren ten einde raad. De dokter stond slechts vervoer per vliegtuig toe. VARA's „Van Harte" heeft ervoor ge zorgd dat dit vervoer kon geschieden. Bij voorbaat rekende de VARA erop, dat het geld voor de overtocht met een heli kopter en een vliegtuig, 18.000 gulden, binnen zou komen. Hun verwachting bleek juist. Drie kwartier na het begin van de uitzending was het bedrag al toegezegd. VARA-reporters deden verslag van het succes van deze actie. In Amsterdam deed een Poolse oudstrijder een beroep op zijn landgenoten. In Den Haag kwam reeds geld binnen voordat de uitzending begonnen was. Ook in Maastricht deed een Pool een goed woordje voor de gene raal. In Breda zei de burgemeester dat een aanbod aan de generaal om in Bre da te komen wonen, nog altijd geldt. Er is geen sprake van dat de bij de Haagse actie gevangen zwerfkatten wor den verkocht aan de Duitse handelaar Heinz Vieten of een andere dierenhande laar. De actie geschiedt onder toezicht van een inspecteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De totale kosten van de acties tot op he den zijn 13.000.-, voor het grootste deel de verzorgingskosten in het asiel. Dit heeft loco-burgemeester mr. A. J. Dankelman in de vergadering van de Haagse gemeenteraad meegedeeld. De gevangen dieren worden in overleg met alle terzake bevoegde instanties veer tien dagen in het asiel verzorgd. Daarna worden zij pijnloos afgemaakt. De actie geschiedt omdat een zeer groot aantal klachten over de rondzwervende katten bij de politie en de dierenbescher ming waren binnengekomen. Pastoor F. J. Woestenburg uit het Bra bantse Leende heeft niet zoals alge meen werd verwacht een preek gehou den om wat hij een week tevoren over de joden had gezegd te verduidelijken- Wèl heeft hij in een verklaring zijn be doeling van die preek nader uiteengezet. Met drs. J. J. M. Bakker heeft de pas toor een gesprek gehad, waarin de twee opponenten ieder hun eigen visie hebben gegeven. Dit gesprek heeft ertoe geleid, dat zowel de pastoor als de heer Bakker het incident als gesloten beschouwen. Het conflict tussen pastoor Woestenburg en drs. J. J. M. Bakker wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de technische hogeschool in Eindhoven en gemeente raadslid van Heeze ontstond toen de heer Bakker, zijn vrouw en zijn zuster uit de kerk wegliepen tijdens de preek. Volgens de heer Bakker liet de pastoor zich tijdens die predicatie denigrerend uit over de joden, omdat hij onder meer zei dat de joden het lijden aan zichzelf te wijten hebben, dat Hitier anti-semiet werd door de schuld van de joden en dat de joden uit zijn op wereldheerschappij. De pastoor, die in de oorlogsjaren kape laan in Schijndel was en daar met ge vaar voor eigen leven veel joden hielp waarvoor hij na de oorlog hoge Britse en Amerikaanse onderscheidingen kreeg, be weert per se géén antisemitische bedoe lingen te hebben gehad met zijn preek. Hij wilde alleen maar zeggen, dat het niet de schuld van de kerk is geweest dat Hilter een felle antisemiet werd. De oor zaak hiervan zou zijns inziens ook bij enkele joodse schrijvers kunnen liggen die Hitier hebben beïnvloed. De pastoor is nu van oordeel, dat zijn preek te kort en daardoor te onduidelijk is geweest, waar door het misverstand is ontstaan. Bij een inspectie in de legerplaats Nunspeet zijn 15 militairen, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen wa ren gekomen, flauwgevallen. De inspectie duurde een uur en een kwartier, daar vier compagnieën van het 224ste genie- ataljon te zamen tussen de 600 en de 700 man tegelijk waren aangetreden en alles bijzonder precies werd bekeken. Veel mannen, in leeftijd variërend van 25 tot 30 jaar, kregen het door het lange staan te kwaad en zakten in elkaar. De inspec tie werd verricht door kolonel J. C. Wel- leman, chef-staf van de 5de divisie kern staf. Hij had daartoe opdracht gekregen van de commandant van de 5de divisie, brigade-generaal J. A. C. Bartels. Toen de kolonel werd gemeld dat er soldaten flauwvielen, gaf hij bevel de troep in be weging te zetten en de inspectie te sta ken. Enkele flauwgevallen militairen ble ken bij hun val een lichte verwonding te hebben opgelopen. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „Liefde onder de olmen" van Eugène O'Neill. Regie: Elise Hoomans. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends Soliste: Wanda Wïlkomirska. (Serie D.) Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Les Chansonniers „Les Frères Jacques". Au piano: Pierre Philipe. BIOSCOPEN „To Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: catch a thief", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 en woensdag 13.45, 18.45 en 21.15 u.: „Mac Lintock, de geweldige", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15: „Lieve, Lieve John", 18 jaar. Minerva, woensdag 14.30 u.: „Sjors van de rebellenclub", a.l.; 20.15 u.: „Spaar de spotvogels", 14 j. Rembrandt, 14, 18.45 en 21.30 u.: „Zorba de Griek", 18 jaar. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur.: „De pros titutie", 18 jaar. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur.: „Be slist niet op zaterdag", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 1017 u., zondags van 1317 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen ver zameling. Dagelijks van 10-17 u. en zon dags van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij- verhe I. Dagelijks (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen v. Ostade. Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) 1017 u. Zondags van 13—17 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/ Korte Houtstraat): Expositie van reis schetsen van Poppe Damave. Dagelijks van 1018 u. en van 2022 u. en zondags van 1417 u. en van 2022 u. Tot eind oktober. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land): Expositie van schilderijen en gra fiek van Gert Beyer. Tot 6 november. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede); Expositie van etsen en tekeningen van Willem Snitker en beeldhouwwerken van Remco van der Gugten. Op werkdagen van 9.3018 u. Van 9 oktober tot 5 nov. Museum Van Looy: expositie van schil derijen van Israëlische kunstenaars. Da gelijks van 1017 u. en op zondag van 13—17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 nov. openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en mini- corso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur; golfbaan tot 21 uur. DINSDAG 26 OKTOBER City Theater, 20 uur: Velser Kunstkring filmserie: „Moord aan boord". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden, 20 u.: Opening expositie van tekeningen en schilderijen, vervaardigd door Ans Wor tel. De tentoonstelling is tot 7 november en is geopend: zaterdag- en zondagmid dag van 14 tot 17 u. en dinsdag- en vrij dagavond van 19 tot 21 u. WOENSDAG 27 OKTOBER City, 20 u.: „Fantomas". Stadsschouwburg, 14 en 19.30 u.: Optre den van dansgroep „Antonia Y Marino" voor leerlingen voortgezet onderwijs. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJ- muiden-O., 20 u.: film „Wilde aardbeien", voor R.-k. vrouwengilde, afd. IJmuiden-O. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Spaarn- berg. Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek) 14 tot 17 u. (jeugd). R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. DINSDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Gegeseld en bemind'". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De gele Rolls Royce". Gebouw I.O.O.F., Prinsessenlaan, 20 u: Lezing voor Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Stadskantoor, Plesmanweg: Expositie (tot én met 19 nov.) werken van Nico Betj es en René van der Meulen, te be zichtigen van 9-12 uur on van J4-17 uur Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie werken van Zaanse schilders, ge opend van 9-13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stumphiusstraat, te bezichtigen na aan vraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groe- nelaan 21. Openbare leeszaal, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-17 uur. WOENSDAG 27 OKTOBER „Ge- Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: geseld en bemind". Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „De gele Rolls Royce" Verenigingsgebouw, Plesmanweg, 20 u.: „Rapsodie in graan" voor N.V.V.-vrouwen bond, afd. Beverwijk. Stadskantoor, Plesmanweg, Expositie werken van Nico Betjes en René van der Meulen (tot en met 19 nov.) te bezichtï gen van 9-12 uur en van 14-17 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Zaanse schilders, te bezichtigen van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius straat, te bezichtigen na aanvraag, Moens plein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 en van 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15-17 uu*. HISWA 1966. De HISWA (Nederlandse Ver eniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport) zal haar 11de internationale watersport en kampeertentoonstelling houden van vrijdag 18 tot en met zondag 27 maart 1966 in de nieuwe RAI te Amsterdam. De mogelijkheid wordt overwogen het ha venbekken van 10.000 vierkante meter gelegen achter de nieuwe RAI bij de tentoonstelling te betrekken. Ontucht. Een 45-jarige hoofduitvoerder bij een ontginningsmaatschappij te IJssel- steyn in Noord-Limburg heeft bekend zich al geruime tijd schuldig te hebben gemaakt aan het plegen van ontucht met jongens en meisjes. Diefstal auto-onderdelen. De rijkspolitie van Venraay arresteerde een 20-jarige Duitser die met zijn sportwagen naar Venlo was gereden en daar een sport wagen zag staan, precies zoals hij er zelf een had. Hij nam de Venlose auto op sleeptouw naar een bos. Daar ruilde hij oude onderdelen van zijn eigen auto zoveel mogelijk om. Geen extra-loon. De rechtbank in Breda heeft de directeur van een garagebe drijf vrijgesproken van de hem ten las te gelegde overtreding van de loonvoor- schriften. In dit bedrijf werden vorig jaar belangrijke bedragen uitgekeerd aan de werknemers als winstuitkerin gen op basis van de rente van aan deze werknemers verstrekte obligaties. Vol gens de officier van justitie ging het hier om een camouflage van niet-toege- stane loonuitkeringen. De rechtbank deelde dit standpunt niet. Aanrander. In Horst (L) is een 17-jarig meisje door een onbekende man van haar fiets getrokken en in het bos ge sleurd. Het meisje verzette zich met hand en tand en gilde zo hard dat de aanrander ijlings op de vlucht sloeg. Advertentie TILBURG, dinsdag (LCN) - De trotteur (de naam zegt het al) werd op de leershow in Parlis ontdekt en snel daarna door de Franse vrouw gedragen. Het lag voor de hand, dat dit type schoen (pretentieloos glad of bewerkt rundleer in honderd en één nuance» bruin) het in Nederland goed zou doen, maar het succes overtreft eigenlijk nog de verwachtingen. Hebt u er al naar geïnformeerd bij uw schoenhandelaar rfUVWWWWWWWWWWWW\/W\AA/V«V>WVAAIWVAAAAA/W\AA.VW WWWWWtAMMWWWWWWMAIWWWVWWWIWVWMMW Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de oceaan, ten zuiden van IJs land, verplaatst zich een diepe depressie snel naar het oosten. Deze depressie ver oorzaakt grote luchtdrukdalingen in Schot land en aan de Noorse kust. Dit heeft tot gevolg dat het hogedrukgebied boven het Europese vasteland wordt aangetast en zijn invloed op het weer in West-Europa gaat verliezen. Verwacht wordt dat in ons land op de nadering van de oceaandepres sie de wind zal toenemen uit zuidwestelij k- ke richting en dat er morgen wolkenvelden zullen binnendrijven, die behoren bij het front van de depressie. Later bestaat er kans op wat regen. De komende nacht zal nog onbewolkt zijn, zodat mistvor- ming nog mogelijk is. Maar de kans op nachtvorst wordt kleiner. Maximum- en minimum M 5 temperaturen •d o a g g 4 5 S binnen- en buitenland SP S3 S3 Den Helder onbewolkt z 9 2 Ypenburg mist windst. 12 -1 Vlissingen onbewolkt zzw 13 8 Eelde mist windst. 12 -2 De Bilt onbewolkt windst. 14 0 Tv/ente onbewolkt windst. 12 -0 Eindhoven onbewolkt windst. 14 1 Z.-Limburg onbewolkt z 14 4 Helsinki licht bew. w 9 1 Stockholm mist w 5 -2 Oslo geh. bew. nnw 2 2 Kopenhagen zw. bew. zzo 9 7 Aberdeen zw. bew. windst. 12 7 Londen mist windst. 17 3 Amsterdam onbewolkt z 11 2 Brussel onbewolkt zzo 16 6 Luxemburg mist ono 12 2 Parijs onbewolkt ozo 17 5 Bordeaux onbewolkt o 19 12 Grenoble geh. bew. windst. 15 3 Nice onbewolkt nnw 19 11 Berlijn geh. bew. zo 12 4 Frankfort mist windst. 12 -2 München onbewolkt z 9 -2 Zürich mist zzw 8 2 Genève mist windst. 10 1 Locarno licht bew. windst. 13 -1 Wenen mist zo 13 -3 Innsbruck mist windst. 17 -4 Athene onbewolkt n 17 11 Rome onbewolkt windst. 19 5 Barcelona half bew. windst. 18 14 Madrid licht bew. windst. 17 7 Mallorca zw. bew. windst. 23 14 Lissabon regen zo 19 13 Woensdag 27 oktober Zon op 07.25 uur; onder 17.22 uur. Maan op 10.51 uur; onder 18.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 36 oktober Hoog water 4.29 uur en 16.50 uur. Laag water 0.17 uur en 12.33 uur. Woensdag 27 oktober Hoog water 5.09 uur en 17.25 uur. Laag water 0.56 uur en 13.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2