Ministerieel EEG-gesprek in Brussel had geen resultaat Vriendschap tussen Indonesië en China koelt merkbaar af Demonstraties gaan ondanks in Djakarta verbod door Moskou steunt Afrikanen WERELDNIEUWS SUKL 1W PUN WEG M ET EEN "AKKERTJE" r Van dag tot dag Militaire actie in Santo Domingo Negers in Alabama klagen over de „blanke" jury's Kwestie-Kasjmir in Veiligheidsraad Couve de Murville reist naar de Sovjet-Unie President Johnson wil bombardement op Noord-Vietnam wel eindigen f C^raatótoel Duitse delegatie had te weinig bevoegdheden K westie-Rhodesië (Op de haarlems matrassenhuis DINSDAG 26 OKTOBER 1965 3 voelt u zich een half mens...? rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank Eis M. Mok uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant De fractieleider van de P.v.d.A., drs. Nederhorst, is verontwaardigd over het feit dat een brief, die hij aan 73 Neder landers heeft geschreven, openbaar is ge worden. De brief handelde over het stand punt van de P.v.d.A. inzake het voorge nomen huwelijk van prinses Beatrix, een standpunt dat in belangrijke onderdelen en overwegingen afwijkt van veel wat de P.v.d.A.-fractie tot dusver heeft laten blijken. De verontwaardiging van drs. Neder horst doet enigszins onecht aan. Een fractieleider van een der grootste partijen zal toch moeten begrijpen dat een qua inhoud schokkende brief, geschreven aan zovelen (onder wie ook niet-leden van de partij) onmogelijk geheim kan blijven. Nu de situatie zo is dat de brief in extenso in Het Parool is verschenen, zijn de publici teitsmedia aan hun publiek verplicht er melding van te maken. Drs. Nederhorst zou verstandiger gedaan hebben de in houd van zijn brief als een officiële ver klaring van de partij bekend te maken, want de indruk die zowel de partijleden als buitenstaanders nu krijgen, is er een van bedenkelijke dubbelzinnigheid. Er staan ernstige overwegingen in de brief, (die wij op pag 2 uit Het Parool hebben overgenomen) waardoor de houding van de P.v.d.A.-fractie in deze aangelegenheid in een heel ander licht komt te staan. De „ja"-stem van de socialisten bij de behan deling van de goedkeuringswet betekent feitelijk een „neen", wanneer men de zaak eenvoudig bekijkt. Maar het is een „ja" omwille van de nationale rust, die door een „koningskwestie" zou kunnen worden verstoord. Kan men met een der gelijke zigzagkoers op de huidige dag nog verantwoord leiderschap bedrijven? Een openhartige standpuntbepaling zou waar schijnlijk ook binnen de partijgelederen veel minder ongenoegen en irritatie heb ben verwekt dan nu, na de zogenaamde indiscretie van Het Parool, het geval zal zijn. Het is moeilijk te begrijpen waar om drs. Nederhorst de briefschrijvers, die hij van antwoord wilde dienen, niet een voudig de „officiële" argumentatie heeft gegeven: de P.v.d.A. acht zich gebonden aan de plicht, vóór de goedkeuringswet te stemmen, al is het partijbestuur niet ge lukkig met de wijze waarop in eerste in stantie de instemming van de meerder heid der fracties is verkregen. Men kan nu eenmaal als partijleider niet een zo uitvoerige, bijna hartstochtelijk klinkende verklaring van innerlijke fractie-roerse- lèn ten beste geven in een brief aan 73 buitenstaanders, zonder het gevaar te lopen dat deze roerselen gemeengoed worden. Het is zeer gelukkig dat deze ophelde ring is gebeurd. Een zo openlijk, eerlijk en gedetailleerd mogelijke gedachtenwis- seling over deze aangelegenheid is nood zakelijk om ieder risico van verdeeldheid en verdringing in ons volk te voorkomen. Het is prinses Beatrix zelf geweest, die op de dag van haar verloving de wens te kennen heeft gegeven dat er zo openhar tig mogelijk over zou worden gediscus sieerd. Zij heeft blijkbaar heel goed begrepen dat haar toekomstige functie als vorstin en staatshoofd alleen maar dragelijker en nuttiger zou worden, wanneer men van te voren alle grieven en bedenkingen zou hebben uitgepraat. Zij heeft daarbij na tuurlijk het risico aanvaard, dat de basis van verbondenheid tussen vorstenhuis en volk, en de positie van de monarchie daarmee samenhangend, smaller zou wor den. Zij maakte een bijzonder overmoe dige indruk, maar men kan toch niet ont komen aan de gedachte dat zij toen niet het volledige probleem heeft onderkend. Het ging er bij haar op dat moment om, of haar Claus zou worden geaccepteerd. Het is nu gebleken dat dit laatste zeer zeker het geval is, maar tegelijk dat de ze aanvaarding niet het hele vraagstuk uit de wereld helpt. Integendeel, men zou het nu zo kunnen stellen dat de methode waarmee Claus snel en doeltreffend aan vaardbaar is gemaakt, achteraf meer on behagen blijkt te hebben geschapen dan het geval zou zijn geweest wanneer de „ingreep" wat minder pijnlijk, minder handig en minder haastig zou zijn ver richt. De brief van drs. Nederhorst maakt in het algemeen de indruk dat hij een weer spiegeling is van wat in de meerderheid des volks leeft: „ja" voor verloving, hu welijk en troonrechten, „neen" als ant woord op de vraag of de gang van zaken de monarchie ongekwetst heeft gelaten. Als zodanig is het een document dat de zuivering van de atmosfeer zal bevorde ren. Men zal zich wel moeten realiseren dat de huidige situatie ernstige mogelijk heden inhoudt, zowel voor de leiding van de P.v.d.A. als voor het kabinet. De ver antwoordelijkheden die volledig zijn aanvaard beginnen loodzwaar te we gen. Voor de rust en stabiliteit der Ne derlandse samenleving is het te hopen dat zij voor alle betrokkenen draagbaar zullen blijven of dat, in het tegenoverge stelde geval, eventuele consequenties daar van moedig zullen worden getrokken en uitgesproken. WIAWAAIWWWIWAIWWIIIAAIWWI/WWWWWWWWIAW* E^MWW\A/W*WWlAA/WW%WAAAA#WW\AiWMMW*/lfUU»miAfl BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap zonder Frankrijk is er maandag in Brussel nog niet in geslaagd een ge meenschappelijk standpunt te formuleren in de huidige crisis in de Gemeenschap. Oorzaak was het feit dat de Duitse mi nisteriële delegatie over onvoldoende „handelingsbevoegdheid" beschikte om volledig aan de onderhandelingen te kun nen deelnemen. De Duitse regering is sinds maandag demissionair en wordt vandaag pas beëdigd. Blijkbaar doelend op nader overleg van de Duitse delegatie met de regering in Bonn verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, te hopen, dat het over leg van de „vijf" dinsdag toch tot con clusies zal leiden. De vergadering was optimistisch be gonnen. „Het zou als een bom inslaan", betoogde de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, „indien als re sultaat van deze bijeenkomst niet een gemeenschappelijke houding over de fi nanciering van de landbouwpolitiek van de EEG en een gezamenlijk standpunt over d^ hervatting van de contacten met Frankrijk zouden voortvloeien." Deze noodzaak werd door de overige vier EEG-partners en door de Europe se Commissie bij monde van voorzit ter, professor Hallstein, beaamd. Tot een bespreking van de suggesties van minis ter Spaak voor een conferentie op rege ringsniveau met Frankrijk in het kader van de EEG-ministerraad, doch zonder de Europese Commissie ter bespreking van de politieke aspecten van de door Frankrijk veroorzaakte crisis kwam het echter niet. SANTO DOMINGO (Reuter)Troepen van de interamerikaanse vredesstrijd- macht en Amerikaanse troepen zijn maan dag onder dekking van tanks, begonnen met het bezetten van de voormalige op standelingenzone in San Domingo. Zij ruk ten straat voor straat op door het dicht bevolkte gebied. Deze ontwikkeling volgt op de crisis in het afgelopen weekeinde tussen de voor lopige regering en legerleiders. Deze ver schillen van mening over de vraag, hoe de burgers, die in de burgeroorlog gevochten hebben, ontwapend moeten worden. Een woordvoerder van de vredesmacht zei dat de bezetting geschiedt „wegens de ernstige situatie die in de Dominicaanse Republiek heerst, doordat herhaaldelijk gewapende burgers mensen doodschie ten." Nadat de ministers van de vijf West- Duitsland, Italië en de Benelux-landen zich met enkele van hun naaste medewer kers hadden teruggetrokken in een ge heime vergadering werd van Nederland se zijde getracht de politieke kwesties aan de orde te stellen. Tot een dergelijke politieke discussie kwam het echter niet. Het debat ver zandde in een technische discussie over de ingewikkelde materie van de voor stellen van de Europese Commissie, dat verreweg het grootste deel van de vier uren van vergaderen opeiste. Dit moeizame debat was in volle gang toen de vijf delegaties besloten tot opheffing van de zitting. Aan het diner dat volgde waren de politieke aspecten van de EEG-crisis aan de orde. Advertentie Kent u dat gevoel van 'ge deeltelijk' leven? Dreigen prikkelbaarheid en nerveu ze spanningen u de baas te worden? Neem dan vóór dè maaltijd en vóór 't slapen gaan een glas heerlijke rode bloed- wijn. Pleegzuster bloedwijn: het merk met ervaring in goede zorg. Pleegzuster bloedwijn is even innemend als versterkend! U voelt zich iedere dag méér mens! PLEEGZUSTER Alleen verkrijgbaar bij apotheker en drogist. DJAKARTA (Reuter, AP en AFP). Vanochtend hebben duizenden demonstranten in de Indonesische hoofdstad Djakarta een betoging ge houden ondanks het verbod dat on langs door president Soekarno werd uitgevaardigd. Ze eisten voor de mi nisteries van Binnenlandse en Bui tenlandse Zaken strenge straffen tegen de aanhangers van de „30-sep- tember Beweging". De Indonesische plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken, Koesoemowidagdo gaf de demonstranten de verzekering dat de Indonesische regering van plan is de schuldigen te laten arresteren. Nadat petities waren overhandigd ging men rustig naar huis. Het Indonesische leger heeft in een arti kel in het blad „Api" (Vuur) China laten weten dat alle Chinese eigendommen in beslag genomen zullen worden en de Chi nezen het land zullen worden uitgezet, als Peking doorgaat met het verlenen van steun aan degenen die verantwoordelijk zijn geweest voor de mislukte staats greep. China zal „alles" verliezen als het in zijn vijandige politiek tegen Indonesië volhardt, zegt het blad. „Api" staat onder leiding van de brigade-generaal Soeken- dro, die tevens minister is. Minister van Defensie en bevelhebber van de strijdkrachten generaal Nasoetion heeft gisteren gewaarschuwd dat de aan hangers van de staatsgreep moeten wor den „geëlimineerd, wil men een herhaling voorkomen. God helpe ons met het vesti gen van waarheid en rechtvaardigheid," zei hij in een toespraak tot de strijd krachten. Volgens radio-Maleisië zouden duizen den leden van communistische organisa ties op Sumatra hun lidmaatschap hebben opgezegd. DE CHINESE ambassade in Djakarta heeft in een nota aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken krach tig geprotesteerd tegen het aanhouden en '-v ,'Vs v\-x V.V .V -"v k -v 4 - V- n - A N H - p .U^.v.v.v, WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft maan dag zijn steun gegeven aan een klacht die negen negers hebben ingediend bij het fe derale hof in Montgomery, de hoofdstad van Alabama. Zij protesteren tegen het weren van negers uit jury's in hun dis trict Lowndes. In talrijke zuidelijke districten worden negers op grond van hun ras uit jury's geweerd. Vrijdag sprak een geheel uit blanken bestaande jury in het district Lowndes een Ku Klux Klan-lid vrij van moord op mevrouw Vialo Liuzzo, een blanke voorstandster van gelijke burger rechten. NEW YORK (AFP en Reuter) De Indische delegatie heeft gisteren de verga dering van de Veiligheidsraad verlaten uit protest tegen het aandringen van Paki stan om de interne ontwikkeling in Kasj mir te bespreken. Toen de agenda werd gewijzigd in „het conflict tussen India en Pakistan" kwam de delegatie terug. India beschouwt de kwestie-Kasjmir als een binnenlandse aangelegenheid. Na de hervatting zei de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Bhoet- to, dat de Indiërs de zaal hadden verla ten omdat zij niet de moed hadden het verhaal van de wreedheden aan te horen die India in Kasjmir bedreef. Hij verge leek het Indische optreden in Kasjmir met dat van de nazi's. India en Pakistan hebben gisteren hun PARIJS (AP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur ville, zal bij zijn officieel bezoek van vijf dagen aan de Sovjet-Unie, worden verge zeld door de pas benoemde Franse am bassadeur in Washington, Charles Lucet. Couve reist donderdag naar Moskou. Vrijdag zal Couve de Murville bespre kingen voeren met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. Daarna gaat hij naar Leningrad, waar hij de autoriteiten van op een na de grootste stad van de Sovjet-Unie zal ont moeten. Zondag gaat Couve de Murville naar Sotsji, het Russische vakantieoord aan de Zwarte Zee, waar hij een ontmoeting zal hebben met premier Alexei Kosygin en de voorzitter van het presidium van de Sov jet-Unie, Anastas Mikoyan. 's Avonds gaat hij naar Moskou terug. Hij zal daar be sprekingen voeren met Gromyko. Twee november keert hij naar Frankrijk terug. hoge commissarissen in eikaars hoofdste den teruggeroepen. Beide landen beschul digen elkaar dat de diplomatieke immuni teit van hun missies is geschonden. In de Chinese provincie Kwantoeng wordt het hele jaar door zout ge wonnen. Als reusachtige witte zonnehoeden liggen de zoutbergen in de tropische zon te schitteren. MOSKOU (Reuter en AFP) De Sov jet-Unie heeft gisteren bekend gemaakt dat zij Rhodesië niet zal erkennen wan neer de blanke minderheid eenzijdig de onafhankelijkheid uitroept. Moskou biedt de Rhodesische negers steun aan tegen de „blanke racisten" en beschouwt Groot-Brittanië verantwoorde lijk voor de ontwikkelingen in het Afri kaanse land. Een grote massa Afrikanen werd door blanke politiemannen met honden in be dwang gehouden toen premier Wilson in de Rhodesische hoofdstad Salisbury aan kwam. Premier Ian Smith was niet naar het vliegveld gekomen. „Ik zal in Rhode sië blijven zolang dat nuttig zal zijn. Ik hoop te zullen slagen in datgeen waar voor ik gekomen ben," zei de Britse pre mier. Terwijl Wilson met de pers sprak rie pen Afrikanen buiten het gebouw: „Een stem per man." fouilleren van Chinese technische advi seurs. Volgens het persbureau „Nieuw China" dwongen militairen van het Indo nesische leger op 22 oktober een aantal Chinese specialisten, die tussen Bandja- ran en Bandoeng reisden, uit hun auto te stappen. Zij werden vervolgens één voor één gefouilleerd. De Chinezen zijn in Indonesië om hulp te verlenen bij de bouw van een textiel fabriek in Bandjaran. In het protest eist de Chinese ambassade dat de Indonesi sche regering onmiddellijk haar veront schuldigingen aanbiedt en de garantie zal geven dat dergelijke incidenten niet meer zullen voorkomen. De schuldigen dienen volgens de ambassade te worden gestraft. In afwachting van een bevredigend ant woord en doeltreffende maatregelen zal de groep Chinese textielspecialisten haar werkzaamheden in Bandjaran staken. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se president Johnson heeft via een mede werker bevestigd dat hij bereid is een einde te maken aan de bombardementen op Noord-Vietnam als er tekenen zouden zijn die erop wijzen dat men hierdoor tot vredesbesprekingen kan komen. Pers chef Bill Moyers, die werd gevraagd naar de reactie van de president op een voorstel van de democratische senator J. W. Fulbright voor een opschorting van de bombardementen, zei: „Wij hebben in feite al eens voor een periode van vijf dagen de bombarde menten opgeschort. Johnson heeft te ken nen gegeven dat hij bereid zou zijn dat weer te doen als er aanwijzingen voor zijn dat zoiets resultaat zou hebben. Maar die aanwijzingen zijn er nu niet." Een correspondent van Tass, E. Kobe- lev, heeft gisteren Hanoi beschreven als een stad waar het maar triest stil is na de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Hij schreef dat „een stil te die ongewoon is voor een grote stad op het ogenblik kenmerkend is voor Ha noi. Er wordt geen lawaai van kinde ren gehoord. De straten zijn leeg". „Veel scholen, kinderbewaarplaatsen, instellingen en industrieën zijn geëva cueerd. Het beeld van de hoofdstad is in de loop van de laatste drie maanden grondig gewijzigd. Langs straten, meren en binnenplaatsen zijn loopgraven en bomschuilplaatsen aangelegd. Kleding in khaki kleur beheert het straatbeeld. Op straat ziet men steeds meer leden van de volkswacht en de eenheden van jeugdige vrijwilligers". Kobelev beschreef als de voornaamste doelen van de Amerikaanse aanvallen in dustrieën, spoorwegen en wegen tussen Vietnam en andere landen. Hij meldde dat het aantal neergeschoten Amerikaan se vliegtuigen de 700 nadert en dat veel Amerikaanse piloten gevangen zijn ge nomen. Aarzeling Het lijkt mij niet gewaagd te veronder stellen dat maar weinig Nederlanders hun hart sneller hebben voelen kloppen, toen ze onlangs vernamen dat Noorwe gen, na zo'n dertig jaar door de socialis ten geregeerd te zijn, nu een kabinet van andere signatuur heeft gekregen. Ook bij mij heeft dit bericht als zodanig geen merkbare opwinding teweeggebracht. Er was echter een detail dat wel degelijk mijn gemoed een ogenblik in beweging bracht. Uit het hoge Noorden werd na melijk gemeld dat de nieuwe premier ver klaard had „geestelijk niet voorbereid te zijn op de nieuwe situatie." Hij waardeer de het in hem gestelde vertrouwen, maar voelde zich niet gelukkig met de keuze. Wat moet, dacht ik, zo'n man in de po litieke arena? Eerlijkheid en beschei denheid zijn hem niet te ontzeggen, maar men dient over nog enige eigenschappen te beschikken om een goed figuur te slaan in het gestoelte der macht. Plezier in het uitdelen der lakens zal er toch altijd in mindere of meerdere mate bij moeten zijn. De nieuwe functionaris heeft zich willens en wetens blootgesteld aan de kans dat hij nog eens tot zijn tegenwoor dige hoge positie zou worden geroepen, maar ziedaar, nu het zover is, slaat hem de schrik om het blijkbaar niet machtsbe- gerig genoeg uitgevallen hart. Hoe het daar in Noorwegen verder zal gaan, zullen we wel horen of niet horen. Vermoedelijk staan er krachten klaar om. de aarzelende man op te vangen en wie weet, laten we 't hopen, voelt hij zich bin nenkort in zijn nieuwe waardigheid zo thuis alsof hij nooit een zweem van vrees bij het betreden van de top had bespeurd. Ik, die nooit een politieke stap heb ge daan welke verder reikte dan het hokje van een stembureau, zie door deze ge beurtenis een opvatting bevestigd welke ik al jaren aanhang, en wel dat er van tijd tot tijd een nieuwe groepering aan het bewind moet komen, wil de aardig heid niet van de democratie afgaan. Die aardigheid heet verscheidenheid en haar tegenhanger is de strakke, vaste lijn, het ongevarieerde patroon dat weliswaar geen dictatuur is, maar er toch uit de verte aan herinnert. Vandaar dat de schrik die mij, gelijk zo menig landge noot, in de boezem is geslagen bij de pu blicatie van de jongste miljoenennota, werd getemperd door de overweging dat het nu eenmaal gewenst is dat er af en toe nieuwe mannen komen en dat we daarvan de consequenties moeten aan vaarden, bijvoorbeeld door ze zo gauw mogelijk weg te stemmen. Let wel: dit is geen politiek advies. Daartoe verstout ik me niet. Het wil slechts een aanwijzing zijn van de mogelijkheden die er in het partijenstelsel met vrije verkiezingen schuilen. En wat nog even die voor zijn taak te rugdeinzende Noorse premier betreft, hij moge zich troosten met de gedachte dat andere mannen onder andere omstandig heden en op ander niveau gehuiverd heb ben toen ze tot het leiderschap werden ge roepen. Het Oude Testament weet hun si tuatie en hun reactie in weinig woorden op treffende wijze te schetsen. Van de Noor Per Borten worden zeker geringere prestaties gevergd dan van figuren als Mozes, Jeremia, Jona. Hij staat aan het hoofd van een mooi, rustig land dat er niet aan denkt wereld en geest omwoe lende opdrachten op zich te nemen. Het komt mij dan ook voor dat wij, in het bewustzijn dat het in Oslo en omgeving wel zal loslopen, rustig kunnen overgaan tot de orde van> onze eigen dag. Advertentie h. de graaff Bekendmaking. Onopgemerkt zijn vijf En gelse studenten er in geslaagd de slaap zaal van een meisjesschool in Kent bin nen te komen, waar ook de zestienjari ge prinses Anne verblijft. Zij hingen er een bekendmaking over hun jaarfeest op en verdwenen weer. De school is gevestigd in een oud kasteel. Relieken. In Venetië zijn de relieken van St. Sabas, een Palestijnse abt uit de vijfde eeuw, door kardinaal Urbani aan een delegatie van de Grieks-orthodoxe kerk overgedragen. De relieken die eeu wenlang ih Venetië zijn bewaard, zul len naar Jeruzalem worden overge bracht. Tunnel. Binnenkort zal worden begonnen met de werkzaamheden aan een tunnel door de Pyreneeën. De acht kilometer lange voor wegvervoer bestemde tun nel zal Bielsa, in de Spaanse provincie Huesca, verbinden met het Franse Arag- nonet. Men hoopt er binnen drie jaar mee klaar te komen. Advertentie r V-:; -...-a ,'Yfi. Auto-ongeluk. Met een vaart van 140 ki lometer schoot op de autoweg ten zui den van Hamburg een sportwagen on der twee andere auto's door, die fron taal in elkaar waren gebotst. De twee auto's werden in de lucht geslingerd. Twee mensen kwamen bij dit ongeluk om het leven. De sportwagen werd licht be schadigd. Tentoonstelling. In Boedapest is een in ternationale tentoonstelling van cosme tische artikelen en haarverzorging ge opend als inleiding tot de Europese kampioenschappen haarverzorging. Daaraan nemen zeventien buitenlandse firma's, onder wie één uit Nederland, deel. Postzegeltoeslag. De Belgische minister van P.T.T. heeft aan de Verenigde Na ties 70.000 dollar voor hulp aan de vluch telingen uit Palestina geschonken. Deze som is de opbrengst van toeslag op een serie postzegels. Reis. Koning Boudewijn van België en koningin Fabiola zijn uit Mexico in Chili aangekomen. Vriendschap. Premier Zjivkov van Boelga- rije is voor een vriendschapsbezoek in Moskou aangekomen. Hij zal er twee dagen blijven. Weggevaar. In het weekeinde zijn op de Franse wegen 69 doden gevallen. 592 personen werden bij ongelukken ge wond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3