Geen belastingverhogingen in overweging Provincie Noord-Holland heeft tekort van een half miljoen Niet te geloven dat zij al in de dertig is... l3ndocSL VIVO landenvlaggetjes GRATIS 1 4 Michael Chaplin een „liederlijk' schreef boek In Santo Domingo dreigt een nieuwe burgeroorlog 2 pakken KOLIBRI KOFFIE Twee jaar cel voor jeugdige inbrekers „Groep Amerikanen steunt de Vietcong" Urgente wegenvoorzieningen kosten zeker vijfhonderd miljoen gulden Boekwerkje over planologisch beleid verschijnt spoedig Actie tegen anti-actie huwelijk prinses Vrouwelijke gratie door Triumph International Rechter veroordeelt inhoud maar gelast publihatie in belang van de uitgeverij Veertien doden bij busongeluk in Polen Watertoren te koop Doden in het verkeer ■lil wam WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 11 Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Oliewinning Planologie Wegenbouw Economie Sleepreis met zwaar dok naar Formosa m Deze week Nederland Italië bij aankoop van MACARONI BONBONS m m te Geen smaak Kort nieuws Leger pleegde talloze politieke moorden Advertentie Joyce Charting (32) huisvrouw, moe- der van 3 schoolgaande kinderen, en beroemd actrice onder toneelnaam. Zij verstaat de kunst er altijd jonger uit te uien dan ze is. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Organon laboratories ltd. England De Rotterdamse rechtbank heeft drie 21-jarige jongens uit Gouda ieder veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De drie jongens hadden tien inbraken in Gou da gepleegd. Van de buit, die voorna melijk uit geld bestond onder andere 40C0 gulden uit een machinefabriek in Gou da hadden zij een vakantiereisje naar Joegoslavië gemaakt met de bestelauto van de vader van een van hen. Na hun terugkeer pleegden zij een inbraak in een Goudse kaashandel. Daarbij werden zij op heterdaad door de politie betrapt. NEW YORK (AFP) Een groep tegen standers van de Amerikaanse Vietnam- politiek in de Verenigde Staten zendt bloedplasma, medicamenten en geld aan de Vietcong. Dit heeft het blad „World Telegram and Sun" dinsdag bekendge maakt. De groep, die zich „twee mei beweging" noemt en die zich op Peking oriënteert, zou in Michigan vrijwilligers opleiden voor de Zuidvietnamese opstandelingen beweging. Een verslaggever van het blad was als vrijwilliger in de groep gedron gen. De beweging zou in New York onge veer tweehonderd leden tellen. Het Algerijnse bevrijdingsfront, FLN, zou bij de zendingen aan de Vietcong als bemiddelaar optreden. De beweging ont leent haar naam aan de datum waarop de eerste betogingen in de Verenigde Sta ten tegen de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam werden gehouden. DE UITGAVEN van de provincie Noord-Holland worden voor het jaar 1966 bijna drieëneenhalf miljoen gulden hoger geraamd dan in het huidige jaar. Dat betekent een stijging van twaalf percent. De uitgaven van de gewone dienst zijn namelijk geraamd op ruim 32 miljoen gulden, tegenover ruim 281/^ miljoen in het afgelopen jaar. Desondanks heeft de provincie besloten geen maatregelen zoals belastingverhoging, verhoging van op centen etcetera toe te passen. Tegenover het grotere uitgavencijfer voor het komende jaar, staat namelijk ook een hoger bedrag van inkomsten. In de toelichting bij de provinciale begroting voor het jaar 1966 schrijven Ge deputeerde Staten van Noord-Holland hierover: „Voor een belangrijk deel kan de stijging gedekt worden door een toeneming van de inkomsten van de gewone dienst, waarbij als voornaamste kunnen worden genoemd: de uitkering uit het provinciefonds, die ten opzichte van 1965 2.628.000 hoger is; de opcenten op de grondbelasting en op de personele belasting, die, met de compensatie-uitkering opcenten personele belasting 193.000 en de bespaarde rente die 236.000 hoger kan worden geraamd". Er blijft evenwel op de gewone dienst van de provinciale begroting een tekort van 500.000,-. G-S. schrijven hier ver der over: „Wij zijn van oordeel dat er in de gegeven omstandigheden geen aan leiding is u voorstellen te doen tot ver hoging van het aantal opcenten op de grondbelasting. Naar onze mening ver dient het de voorkeur het benutten van de nog ongebruikte belastingcapaciteit uit te stellen met het oog op het financiële beleid op langere termijn, wanneer er een grote discrepantie mocht ontstaan tussen enerzijds de uitgaven die voor een verantwoorde vervulling van de provin ciale taken nodig zijn en anderzijds de beschikbaar komende algemene dekkings middelen." Ook hebben wij het niet wenselijk ge acht door middel van verlaging van uit gaven tot een normaal sluitende begroting te komen. De voorgestelde uitgaven zijn namelijk alleszins verantwoord" zo be sluiten G.S. hun toelichting op het finan ciële beleid van de provincie en zij delen mee dat voor het sluitend maken van de begroting de reserve voor een half mil joen is aangesproken. Over het provinciaal waterbedrijf wordt in de toelichting bij de begroting 1966 gezegd: „De werken voor de nieuwe wa terwinning aan het IJsselmeer vorderen gestaag. Aan het eind van het afgelopen jaar kwam het heiwerk voor het pomp station in Andijk gereed en werd een be gin gemaakt met het storten van beton voor de gebouwen (chemicaliëngebouw, filtergebouw en ruwwaterpompstation). Aangezien de met ingang van 1 januari 1965 voorgenomen verhoging van de ta rieven voor het drinkwater en de recrea tie ten opzichte van het aanvankelijke plan sterk moest worden beperkt en ge temporiseerd, is inmiddels besloten deze tarieven met ingang van 1 januari 1966 opnieuw te herzien. Het voortdurend stij gende kostenpeil maakt deze verhogingen, die op zichzelf zeer redelijk te achten zijn, noodzakelijk!" Over de olieboringen in het IJsselmeer delen G.S. mee dat de raad van ministers tot de opvatting is gekomen, dat in be ginsel boringen in het IJsselmeer kunnen worden toegestaan. Omtrent de resultaten van de werkzaamheden van de Interna tionale Commissie tegen vervuiling van de Rijn, kunnen thans nog geen concrete mededelingen gedaan worden. De werkzaamheden ter voorbereiding van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied zullen met kracht en spoed worden voortgezet. Vooruitlopend op het streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied heeft het provinciaal bestuur thans een partiële herziening van het streek plan voor de Zaanstreek ontworpen. Ook is een ontwerp van een streekplan voor Waterland in bewerking. Voorbereidingen worden getroffen voor soortgelijke plan nen voor de Meerlanden en voor West- Friesland- Zeer binnenkort zal een ontwerp herzie ning van het streekplan voor Zuid-Kenne- merland ter inzage worden gelegd, waar in onder meer de noord-zuidverbinding is opgenomen. Het ligt in de bedoeling van Gedeputeer de Staten om binnenkort een geschrift, getiteld „Drie miljoen Noordhollanders" waarin de denkbeelden worden ontvouwd voor het in deze provincie te voeren pla nologische beleid, in de openbaarheid te brengen. Dit stuk zal volgens G.S. kunnen dienen als een basis voor een gedachten- gang in de vergadering van Provinciale Staten. Het is de bedoeling dat het ge schrift op ruimere schaal verspreid wordt, opdat ook buiten de kring van het pro vinciaal bestuur een gedachtenwisseling over dit belangrijke onderwerp uitgelokt zal worden. De wegenbouw in de provincie Noord- Holland levert grote problemen op. Dat schrijven Gedeputeerde Staten in hun toe lichting bij het hoofdstuk waterstaat. „Het is natuurlijk onmogelijk dat overal in ons gewest de nodige voorzieningen gelijktij dig ter hand genomen worden", zo delen G.S. mee, en zij vervolgen: „Ook het voor de provincie vastgestelde leningen plafond leidt tot vertragingen". Met de realisering van ter zake te tref fen voorzieningen, waarvan de uitvoering thans reeds urgent is, zal, volgens een zeer voorlopige prognose, tenminste vijf honderd miljoen gulden gemoeid zijn!" Dit moet natuurlijk over enkele jaren uitgesmeerd worden. Om een zeker over zicht te krijgen verwachten G.S. binnen niet al te lange tijd een basis gelegd te hebben voor een wegenprogramma aan de hand waarvan de bestaande (en ver ouderde) wegenplannen herzien en vast gesteld kunnen worden. Onder het hoofdstuk economische aan gelegenheden wordt nog eens uiteengezet dat de economische ontwikkeling van Noord-Holland in belangrijke mate wordt beheerst door twee problemen; namelijk dat van het Noordzeekanaal en van Noor- Holland-noord. „De studies ten behoeve van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied hebben aangetoond, dat het niet alleen mogelijk, doch eveneens zeer wenselijk is, dat hier nog een verdere krachtige ontwikkeling van de basisin dustrie plaats heeft." G.S. zien het als een noodzaak de beide vraagstukken als een geheel te beschouwen. „De beperkte ruim telijke mogelijkheden van het Noordzee- kanaalgebied maken het noodzakelijk, dat de ontwikkeling hier meer het accent van een kwaliteitsverbetering krijgt, dan van een grootscheepse uitbreiding van de werkgelegenheid. Een stimulering van de woon- en werkfunctie van het noorden van de provincie wordt reeds geruime tijd als een belangrijke opgave onder kend." Over de elektriciteitsvoorziening delen G.S. nog mee dat de plannen om te ko men tot de bouw van een landelijk 380 KV-koppelnet zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. De provincie heeft zich reeds verplicht tot het dragen van haar aandeel in de uit de bouw en de exploitatie voortvloeiende lasten. De provinciale begroting zal op woensdag 17 november door Provinciale Staten worden behandeld. De sleepboten „Mississippi" en „Thames" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst (tezamen 8.000 pk) zijn van La Spezia in Italië vertrokken met aan de tros de helft van een 50.000 tons droogdok dat naar Formosa moet, een sleepreis van 8200 mijl. Het tweede dok gedeelte vertrekt binnenkort, gesleept door de 4200 pk sleepboot „Elbe", die tot het Suezkanaal wordt geassisteerd door de 1625 pk. sleepboot „Loire". Het dok is van dezelfde grootte als het eertijds zo beroemde Singapore-dok, dat door sleepboten van Smit in 1928 van de Tyne in Engeland naar Singapore werd gesleept en in 1954 wrak gebombardeerd in de oorlog, werd teruggesleept naar Schotland om daar te worden gesloopt. Slopen heeft ook dit andere gigantische drijvende dok boven het hoofd gehangen. In Alkmaar begonnen veertien dagen geleden de 21-jarige Hans Cornelder en zijn verloofde Marjolein Bartelts de „Ac tie HK" (Huwelijk Kroonprinses) met een open brief aan het Nederlandse volk als reactie op de actie tegen het huwe lijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Sindsdien ontvingen zij al 3000 brieven uit alle delen van het land. Hoewel de open brief speciaal tot de jongeren was gericht, reageerden ook vele ouderen. Hans Cornelder en zijn verloofde willen aantonen, dat er naast tegenstanders ook voorstanders zijn van het huwelijk. „Als de anti-actie 600.000 handtekeningen ver wacht 10 pet. van het aantal Neder landse kiesgerechtigden dan verwachten wij de rest", heeft hij gezegd. Cornelder heeft een groot aantal handtekeninglij sten aan organisaties verzonden met vermel ding van zijn gironummer 545315, waarop men eventueel een bijdrage in de kos ten kan storten. Wat er na aftrek der kos ten overblijft wordt besteed voor een ge schenk aan het prinselijk paar. Advertentie mi mm mi waarbij ook nog 100 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: Pak van 500 gram AO voor FINESSE van 4 „de Heer", per 1 half pond (250 gr.)I Geldig van 27 okt. t/m 2 nov. 1965 MS im/WVWMVWWVINVWWWWWVWNUWWWIMWWVWWMMAMAMWtNVUWWIMmMnWMMWWAMMWmmMIWb De „Tour d'Elégance" van Triumph International was in Am sterdam, een van de 32 steden in dertien landen die de „tour" aan doet. Totaal 18.000 kilometers wor den er afgelegd om de nieuwe keuze lingerie te tonen, de foun dation-, bad- en vrijetijdscollectie. Elf mannequins uit verscheidene landen dwarrelden gisteren over het plankier in de Balzaal van het Hiltonhotel om onder strakke regie van Michael Whitthaker en op muziek van een combo de show met een balletachtige flair te presenteren. Het summum van vrouwelijkheid waren de veertig badpakken en bikini's, was de foundation die het figuur moet ver volmaken en verfraaien, de linge rie en de chique ochtendkleding. Triumph „Onze taak is het ideaal der onvergetelijke vrouwelijke schoonheid te dienen" heeft de hele collectie foundations en lingerie ver deeld in de volgende series: Poesie (romantisch), Jolly (jong), Jardin (klasse), Elasti-Bella (voor iedere leeftijdsgroep), Compliment (geheel elastisch), Amourette (mondain), Amourette Debut (teer-romantisch), Amourette Rève (modieus), Amourette Soir (pikant), Amourette Denise (gra cieus), Taillana (met kant), en verder de ook op dit gebied te verwachten Courrèges-serie. Het ene model deed niet voor het andere onder. De modellen zaten prachtig en daaruit was vakmanschap te concluderen. De foundation of de lingerie, het een overtrof het andere niet. Behalve veel wit, was er een soort rose, verder zwart, geel en de nieuwe kleur: lindegroen. Ook ontbraken streepjes en bloemetjes foundations en lingerie niet. Sommige van deze kle dingstukken want dat zijn het toch waren nog eens hyper-vrouwelijk gemaakt door een kantgarnering of borduurwerk. De materialen zijn makkelijk te on derhouden: bri-nylon, antron-charmeu- se, net-sheer, nylon en perion char- meuse, idem taft; super elastische ly- cra-materialen en elastische stretch weefsels. Triump is nog steeds trots op de zogenoemde trisets, bestaande uit een beha, step-in, panty, corselet, en chemise, jupon en slip, die een geheel vormen maar onderling verwisseld kunnen worden. Henny Schoute De finale van de show door Triumph International: modellen in de „Gemini V-stijl". ^/W\Aftft/WWt/>A/WtfWWWWW\AHA/VW\A/WW/IAftA/V<\/WWWm/WWWyWUWWWW\/\AftAA/\/WWWWV\/\AAAAAAIW\/V/\IV (Van onze correspondent) LONDEN. Een gerechtshof in Lon den noemt een autobiografie van Charles Chaplin's negentienjarige zoon Michael, een boek van vulgair allooi. Michael, een bebaarde „beatnik", is het zorgenkind van de Chaplins, die kortgeleden in op spraak kwam toen bekend werd dat hij, getrouwd, van maatschappelijke steun leefde. Er gingen protesten op, die eis ten dat de autoriteiten de jonge Michael door intrekking van de steun tot werken zouden dwingen. Michael, die zichtbaar lijdt onder het feit dat hij de zoon van een groot man is, heeft het als „pop-singer" gepro beerd, maar zonder succes. Daarna ver vulde hij een beatnik-rolletje in een film. Vervolgens reageerde hij zijn onlustge voelens af in een boek met de veelzeg gende titel: „Ik zou het gras van mijn va ders gazon niet kunnen roken", waarmee hij dacht veel geld te verdienen. Toen bleek dat de opbrengst nogal zou tegen vallen wilde hij het contract met de uit gevers ongedaan maken. In kort geding werd de publikatie opgehouden. Maar zo wel de uitgevers als de drukker gingen in hoger beroep, dat maandag in hun voor deel uitviel. Chaplin's advocaat zal in cas satie gaan bij de hoogste Britse rechtsin stantie, de juridische commissie van het Hogerhuis, doch zo iets kan alleen op zui ver rechtskundige gronden. De vooraanstaande jurist Lord Denning was de enige rechter die tegen toewijzing van het beroep was. Hij vond dat, hoe wel Michael Chaplin iets idioots had ge daan, hij gelegenheid zou moeten krijgen berouw te tonen. Het boek bevat volgens Denning een massa schandalige informa ties, welke hem en anderen beschaamd maken en een aantasting vormen voor het privé-bestaan van zijn gezin. Volgens het gerechtshof echter was het contract geldig. Op het moment dat het ondertekend werd, had Michael geen geld, leefde van de steun en moest een vrouw en een kind onderhouden. Hij kon op geen enkele reputatie bogen en had geen litteraire smaak of manieren. Hoe wel zijn vrouw ertegen protesteerde stond Michael erop dat lasterlijke passages in het manuscript zouden blijven staan, het geen volgens de rechter het duidelijke be wijs is, dat hij geen fatsoen kent. De president vond het moeilijk sympa thie te tonen voor iemand die uit winst bejag zo'n liederlijk boek schreef, waarin hij zijn eigen karakter besmeurt, maar die later op zijn schreden wilde terug keren. Hij noemde het boek litterair waardeloos en de stijl afschuwelijk. „Wij zijn echter geen censors of beoordelaars van de smaak. De uitgevers die voor niets terugdeinzen vinden blijkbaar dat er voor dit soort vulgaire rommel een markt bestaat", aldus de president van het gerechtshof. De uitgeverij beloofde, hangende het cassatieverzoek, het boek niet te zullen laten verschijnen. J. M. B. Beuker overleden. In een zieken huis te Arnhem is overleden de heer J. M. B. Beuker uit Renkum, oud hoofd directeur van de Koninklijke Papierfa briek Van Gelder en Zonen aldaar. De heer Beuker was 76 jaar. Verduistering. Een 46-jarige kantoorhou der van de PTT in Makkinga is door de postale recherche gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht enige duizenden guldens te hebben verduisterd. Veertien van de negenenveertig inzitten den van een Nederlandse autobus zijn om het Leven gekomen toen de bus na een botsing met een vrachtauto bij Skwierzy- na in West-Polen van een brug in de ri vier de Obra stortte. De inzittenden waren voor het meren deel Polen, die terugkeerden van een be zoek aan familie in Engeland en zes Engelsen van Poolse afkomst. Zij waren door de bus van de in Zeist gevestigde Nederlandse Buurt ver voer Maatschappij (N.B.M.) in Hoek van Holland afgehaald, die hen naar Poznan in Polen zou brengen. De bei de chauffeurs, de 50-jarige G. van Asselt uit Hilversum en de 34-jarige Th. de Vreugd uit Doorn, hadden de rit van Hoek van Holland naar Poznan al respec tievelijk vier en zeven keer gemaakt. Het ongeluk gebeurde bij een wegver smalling wegens herstelwerkzaamheden. Een aantal passagiers werd ernstig ge wond naar ziekenhuizen overgebracht. Ook de beide chauffeurs werden gewond, maar één van hen heeft telefonisch zijn directie en familie van het ongeluk in kennis kunnen stellen. In Hellevoetsluis staat een watertoren te koop, 21 meter hoog met mooi uitzicht op Voorne en het Haringvliet. De eige naar, het waterleidingbedrijf van Rotter dam, hoopt er tussen de tien- en twaalf duizend gulden voor te krijgen. De toren, in 1898 gebouwd, is overbodig geworden door het nieuwe pompstation. Verwacht wordt dat vooral horecabedrij ven en verenigingen belangstelling zullen hebben. Particulieren mogen ook meedin gen. Maar of de gemeente Hellevoetslui* een vergunning geeft om de toren als wo ning te gebruiken is niet zeker. In Amsterdam is de 71-jarige P. T. Gijzen, die zonder een teken te geven plotseling op de fiets een drukke weg overstak, door een autobus overreden. Hij was op slag dood. Een dergelijk lot trof de 82-jarige G. de Weerd, die in Steen- wijkerwold per fiets de autosnelweg wil de oversteken. Ook hij kwam door een botsing met een autobus om het leven. In Silvolde (Gld) is de 46-jarige A. Gro tenhuis, die van een uitrit een verkeers weg opfietste, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. In Krommenie kwam een 16-jarige kan toorbediende uit Wormer om het leven. De jongen die op het rijwielpad van de provinciale weg reed, kwam onder een zandauto, die achteruit het fietspad op reed. De 17-jarige Johanna Linsen, die in Ble- rick met de fiets een weg wilde overste ken, werd aangereden door een auto en zo zwaar gewond dat zij tijdens het ver voer na ar een ziekenhuis overleed. In Dedemsvaart is de 6-jarige Hansje Latour door een autobus overreden toen het ventje plotseling op zijn autoped de rijweg opreed. Het jongetje was vrijwel op slag dood. Op een beveiligde overweg in Gronin gen is tijdens dichte mist de 42-jarige bromfietser J. P. Schrader door een trein aangereden, waardoor de dood on middellijk intrad. SANTO DOMINGO (DPA/Reuter) In de Dominicaanse Republiek dreigt een nieuwe burgeroorlog. Een golf van poli tieke moorden en schietpartijen heeft doeltreffend regeren onmogelijk gemaakt. President Godoy riep dinsdag zijn kabi net in spoedzitting bijeen om te bespre ken wat men tegen de groeiende chaos kon doen. Rechtse elementen hebben in de hoofd stad een aantal regeringsgebouwen bezet. Peking-gezinde communisten hielden be togingen tegen de Amerikaanse troepen, die, in Interamerikaans verband, trachten de vrede te bewaren. Met pantserwagens uitgeruste Ameri kaanse troepen, die maandag met ande re Latijns-Amerikaanse militairen van de Interamerikaanse strijdmacht de vroege re opstandelingenzone in de hoofdstad be zetten, sloten dinsdag de drukkerijen van het linksgeoriënteerde blad „Patria" en van „La Macion", dat de regering steunt. Alleen het rechtsgezinde blad „La Hoja" verschijnt nog. Oud-president Bosch, die onlangs naar dt Dominicaanse Republiek terugkeerde, sprak tegen een verslaggever zijn be zorgdheid over de huidige situatie uit. De Interamerikaanse strijdmacht dient vol gens hem de eis te steunen van de voor lopige regering en de legerleiders te ver wijderen. Er zijn tweeënnegentig politieke moorden gepleegd, sinds de voorlopige regering in september van dit jaar aan de macht kwam. Dinsdag raakten Amerikaanse en Brazi liaanse soldaten slaags met voormalige opstandelingen, die de zwart-rode \dag van de Dominicaanse volksbeweging voer den. De beweging is de Chinees-gezinde vleugel van de Dominicaanse Communis tische Partij. Een staking van linkse werknemers en ambtenaren heeft de overheidsdiensten na genoeg verlamd. De stakers bezetten het vroegere hoofdkwartier van opstandelin genleider Caamano. Ze werden gearres teerd door militairen van de Interameri kaanse strijdmacht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11