Excuses aanbieden of heengaan als P. v. d. A.-fractievoorzitter Vooral K.V.P.-fractie heeft de brief hoog opgenomen HET WEER PANNEN- NIEUWS! artola Wilson spreekt negerleiders Demirel vormt een regering Brits vliegtuig verongelukt op London Airport Samenvoeging van IJmond-gemeenten Geheim BVD-rapport lag tussen oude kranten Most excellent order of the British Empire *r matras MORRIS lamsvacht jasjes NU VERF U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! DRS. NEDERHORST VOOR DE KEUS: Drie Ajacieden weigeren plaats in oranje-team Overleg tussen K.V.P. en P.v.d.A.? Achttien personen met alles goed in de Sporttoto „ln ieder geval Beverwijk en Heemskerk samen Publikatie te wijten aan slordigheid van hoge ambtenaar van Justitie UW G.S. BIJ BEGROTING: ,,'t BINNENHUIS" W. A. YERW0ERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMER 300 WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 EEG-ministers willen gesprek met Parijs pagina 3 Akersloot groeiende forensengemeente pagina 5 Uniformiteit in V.S. pagina S IN DEZE KRANT Meer bewolking artola d^Tieuwe aluminium Kwestie-Rhodesië Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN FLEXA DEALER De Wolf van 1835 KOLEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrmiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Umuider Courant DAGBLAD VOOR V L S E N-IJ M U 1 D N, S A N T P O O R T, D R1 H U1S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De politieke deining over de brief van de P.v.d.A.- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, is gisteren voor lopig geëindigd. In een soort afkoelingsperiode willen de fracties van de K.V.P. en de A.R.P. drs. Nederhorst de gelegenheid geven het effect van de by verrassing gepubliceerde brief over het huwelijk van prinses Beatrix zoveel mogelijk ongedaan te maken. Hoe dit zal moeten gebeuren is nog geen uitgemaakte zaak. Drs. Nederhorst heeft tot 10 november, de dag waarop de Toestenuningswet in de Kamer in behandeling komt, de tijd om de schade die zijn brief heeft aangericht te repareren. De commentaren die gisteren door de fractievoorzitters van de A.R.P. en de K.V.P. werden gegeven tonen aan dat hem daartoe slechts twee mogelijkheden openstaan. Hij kan de raad van A.R.-fractievoor- zitter Roolvink opvolgen en aan allen die hij in zijn brief noemde de koningin, prinses Beatrix, minister Luns en oud premier De Quay op de een of an dere manier verontschuldigingen aanbie den. Drs. Nederhorst lijkt niet ongene gen te zijn om zijn uitlatingen ten aan zien van de twee K.V.P.-prominenten mr. Luns en prof. De Quay in een persoonlij ke brief af te zwakken. Maar of hij ook de koningin en prinses Beatrix zal schrij ven is niet helemaal zeker. De tweede mogelijkheid is dat drs. Nederhorst af treedt als fractievoorzitter. Als hij zijn uitlatingen niet min of meer wil terugne men zal hij slechts door het opgeven van zijn eigen positie de coalitie van socia listen, katholieken en anti-revolutionairen kunnen redden. De fractie van de P.v.d.A. heeft haar voorzitter voorlopig volledige vrijheid van handelen gegeven. Zij beschouwt de criti- sche brief en de gevolgen daarvan in eer ste aanleg als een persoonlijke zaak. De socialisten in de kamer bleven gisteren nogal kalm onder al het rumoer en bleken nog lang niet van zins te zijn hun voor zitter te offeren. De politieke barometer is gisteren bin nen weinige uren een paar maal flink op en neer gegaan. Nadat allereerst de fractieleiders van de twee oppositiepar tijen, mr. Geertsema (V.V.D.) en mr. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 8, 9, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Rendsburg-S.S. 3 Buitenlands nieuws 3, 8, 9, 11 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de Vishal en op zee6 Langs sluizen en havens7 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy16 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in de noordelijke provincies kans op wat regen. Elders overwegend droog weer. Matige, maar aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Beernink (C.H.U.) afkeurende commen taren hadden geleverd, wensten de frac tievoorzitters van de coalitiepartners van de P.v.d.A., de heren Schmelzer (K.V.P.) en Roolvink (A.R.P.) eerst met hun fracties over de affaire-Nederhorst te pra ten alvorens commentaren te geven. Het commentaar van drs. Schmelzer, gegeven na een vermoedelijk zeer rumoe rige fractievergadering, droeg min of meer het karakter van een ultimatum. De katholieke fractieleider zei dat zijn frac tie de brief hoog had opgenomen en pijn lijk was getroffen over de manier waarop drs. Nederhorst over de koningin, prinses Beatrix en de heren De Quay en Luns had geschreven. Veelzeggend was dat hi; aankondigde, de visie van de K.V.P. nog vollediger aan de heer Nederhorst te wil len voorleggen en op de hele zaak bij de behandeling van de Toestemmingswet op 10 november nog terug te willen komen Dit commentaar was waarschijnlijk een milde weergave van de opinies in de K.V.P.-fractie, waarvan een groot gedeel te nu meer dan ooit bezwaar heeft tegen de samenwerking met de socialisten. De A.R.-fractieleider Roolvink kwam pas, nadat hij in het begin van de mid dag een onderonsje had gehad met drs Nederhorst, met een commentaar dat van een opvallende mildheid was. Door te zeggen: „Ik ga er, de heer Nederhorst kennende, vanuit dat hij zich persoonlijk zal richten tot alle in zijn schrijven ge noemde personen", stak hij drs. Neder horst eigenlijk een reddingsplank toe, Drs. Nederhorst zei later in de middag „Ik stelde het contact met de heer Rooi vink op prijs. Het ligt wel in mijn bedoe ling enkele in de brief genoemde mensen persoonlijk te benaderen. Of ik ze alle maal zal schrijven moet ik nog overwe gen. Het is helemaal niet zeker dat ik ook prinses Beatrix schrijf". De in zijn brief genoemde voorbeelden en uitwijdingen over bepaalde personen neemt hij geheel voor eigen rekening. De fractie kende de brief niet", aldus drs. Nederhorst. De stemming in het bondgenootschap pelijke kamp van katholieken en anti-re volutionairen veranderde in de loop van de dag meer en meer in een soort mede gevoel met de socialistische fractievoorzit ter, die door eigen naïveteit maar ook door het optreden van het als bevriend beschouwde dagblad „Het Parool" in een onmogelijke situatie is gebracht. Men wil de best aannemen dat drs. Nederhorst zich heel wat milder zou hebben uitgela ten als hij geweten had dat zijn persoon lijke brief in de openbaarheid zou komen. Dat nam echter niet weg dat men drs. Nederhorst duidelijk maakte dat er slechts twee mogelijkheden zijn: veront schuldigingen aanbieden of heengaan als fractievoorzitter. Het is vrijwel uitgesloten dat Denis Neville bij de samenstelling van het Ne derlandse voetbalelftal, dat zondag 14 no vember in het Wankdorf-stadion te Bern tegen Zwitserland speelt, een beroep zal kunnen doen op de voorhoedespelers van Ajax. Op verzoek van de KNVB heeft het Ajax-bestuur namelijk een bespreking gehad met Henk Groot, Piet Keizer, Ben nie Muller, Co Prins en Sjaak Swart, waarvan de eerste vier deel uitmaakten van het Nederlandse elftal dat op 17 ok tober in Amsterdam tegen Zwitserland uitkwam en waarvan de laatste reserve was. Groot, Keizer en Prins bleven bij hun standpunt op dit moment liever niet voor de nationale ploeg in aanmerking te komen. Muller en Swart daarentegen ver klaarden een uitnodiging voor de ontmoe ting in Bern gaarne te zullen aanvaar den. Het Ajax-bestuur heeft zijn spelers volkomen vrij gelaten in hun keuze Den Haag. Zowel het dagelijks be stuur van de Partij van de Arbeid als de fractie van de Katholieke Volkspartij ver gaderden vandaag in het Tweede-Kamer gebouw over de gevolgen van de brief van de PvdA-fractievoorzitter, drs. Ne derhorst, over het huwelijk van prinses Beatrix. In parlementaire kringen be stond vandaag de indruk dat van de zijde van de KVP-fractie contact zou worden opgenomen met de fractie van de Partj van de Arbeid. Advertentie kookset HIP q zit vol met nieuws 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineerd 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen X»' :i, SALISBURY (Reuter en A.P.) Pre mier Wilson van Groot-Brittannië heeft vandaag een ontmoeting met de Rhodesi- sche negerleiders Nkomo en Sithole. De plaats wordt angstvallig geheim gehou den uit vrees voor betogingen. Als Wilson de twee Afrikaanse leiders kan overhalen de Grondwet van 1961 te aanvaarden zal hij de blanke regering misschien kunnen afhouden van het uitroepen van de onaf hankelijkheid. Wilson zal verder spreken met de voor malige premier Garfield Todd, die even als de Afrikaanse leiders in zijn bewe gingsvrijheid is beperkt. Ondanks „enig vooruitgang" in het over leg tussen Wilson en premier Ian Smith wordt de toestand in Rhodesië nog als zeer ernstig beschouwd. De twee pre miers besloten de Britse minister van Justitie sir Elwyn Jones naar Salisbury te laten komen. Hij zal vandaag in de Rhodesische hoofdstad aankomen. Het tijdstip voor een tweede gesprek tussen Smith en Wilson is nog niet vastgesteld. Algerië eri Senegal zullen bij de VN- commissie voor niet-autonome gebieden een resolutie indienen waarin Rhodesië door de Verenigde Naties wordt bedreigd met een krachtdadig optreden als het zich eenzijdig onafhankelijk verklaard. Het antwoord van premier Smith op een brief van de Britse koningin was: „Een onafhankelijkheidsverklaring van ons zal de banden met de koningin tijdelijk Ver breken, maar als wij nu niet het initiatief nemen zullen wij de koningin voorgoed verliezen." De eerste prijs in de sporttoto van zon dag jl. wordt door 18 personen gedeeld, die allen de wedstrijden juist voorspel den. Zij ontvangen ieder bruto 11.682,-. De tweede prijs wordt verdeeld onder 302 deelnemers (van wie één met twee juis te kolommen) die ieder netto 377,- kun nen incasseren. De derde prijs wordt ver snipperd onder 1618 personen, waarvan 20 met 2 kolommen en één van drie. Zij ontvangen ider 35. ANKARA (AP) De leider van de Turkse Rechtvaardigheidspartij, Soeley- man Demirel, is er in geslaagd een nieu we regering te vormen. Hij is de jongste premier in de Turkse geschiedenis. Onherkenbaar verwrongen en zwartgeblakerd liggen de resten van de Vanguard op de landingsbaan van London Airport. De welving van de cockpitkoepel is het enige wat nog enigszins aan een vliegtuig doet denken. LONDEN (AP) Een Vanguard van de British European Airways is vanoch tend bij de derde landingspoging op Lon den Airport in brand gevlogen en ont ploft. Alle 36 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig schoof als een grote brandende voetzoeker langs de landings baan. Het personeel van het vliegveld keek hulpeloos toe, toen het vliegtuig in een enorme oranje lichtflits uiteenspatte. Het vliegtuig, een viermotorige turboprop met een capaciteit voor 139 passagiers, zou na een vlucht van Edinburg in Schotland een landing uitvoeren. Aan boord waren 29 volwassenen en 1 minderjarige passagier, alsmede zes bemanningsleden. Allen had den de Britse nationaliteit. Toen het onge luk gebeurde was het zicht ongeveer 450 meter. Maar toen de brandspuiten en ziekenauto's het veld op reden, werd de mist dichter en bedroeg het zicht nog slechts honderd meter. Juvenalis: De natuur oordeelt altijd in overeen stemming met het gezonde verstand. Naar de mening van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland verdient het de voorkeur dat de drie IJmond-gemeenten worden verenigd. „In dien deze vereniging achterwege zou blij ven," zo schrijven G.S., „dan moet een samenvoeging van de gemeenten Bever wijk en Heemskerk aanbevelenswaard ge acht worden." Dit zeggen Gedeputeerde Staten in hun toelichting bij de provincia le begroting van Noord-Holland, die dezer dagen verschenen is, bij het punt „IJmond". „Over het wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk en de vorming van een nieuwe ge meente Beverwijk, alsmede wijziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk is, naar bekend mag worden verondersteld, inmiddels door de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer voorlopig verslag uit gebracht," zo schrijven G.S. verder. „Op verzoek van de minister van bin nenlandse zaken hebben wij onze beschou wingen gegeven over een aantal in dit voorlopig verslag voorkomende vragen en opmerkingen. Wij hebben daarbij geper sisteerd bij ons reeds eerder en ook ter kennis van de minister gebrachte stand punt, dat vereniging van de drie IJmond- gemeenten de voorkeur verdient," aldus het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Verder wordt gezegd dat verwacht kan worden dat binnenkort de memorie van antwoord op dit wetsont werp zal verschijnen. Voor verdere bijzonderheden over de begroting van de provincie Noord-Holland verwijzen wij naar pagina 11. DEN HAAG In de Tweede Kamer is gistermiddag onthuld zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is be richt hoe een geheim rapport van de Binnenlandse Veiligheidsdienst over het plaatsen van afluistermicrofoons bij een landelijk ochtendblad kon belanden, dat het prompt publiceerde. Kamervoorzitter Van Thiel las een brief voor van de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken, waaruit bleek, dat het gebeurde te wijten is aan slordig heid van een hoge ambtenaar van het ministerie van Justitie. Deze nam het ar chief-exemplaar van de zeer geheime nota mee naar huis en liet het rondslingeren. Het document kwam tussen oude kranten, die aan kinderen werden meegegeven. Zij verkochten de kranten aan een groente handelaar, die de geheime nota ontdekte. Hij heeft „De Telegraaf" opgebeld, die daarna het stuk liet afhalen. De kamerleden moesten wel even lachen om een passage in de ministeriële brief. Daarin staat, dat „de bijzondere aandacht van de ambtenaren is gevestigd op de behandeling van interne nota's. Omdat bij het onderzoek gebleken is, dat enkele ambtenaren, die dergelijke stukken behandelen, nog niet de beschik king hebben over een stalen archiefkast, zijn maatregelen genomen in dat gemis spoedig te voorzien. De ministers menen dat door een en ander de beveiliging van stukken zover is gewaarborgd als door het treffen van bijzondere voorzieningen be reikbaar is." Aan het slot van hun brief delen de ministers mee dat de regering van plan is een wet in te dienen ter bescherming van het telefoongeheim. Onderwerpen als het gebruik van afluisterapparaten, tele lenzen en verborgen camera's vormen een veel ingewikkelder materie die zich (Van onze correspondent) LONDEN De beatles tonen hier boven hun hoge onderscheidingen (M.B.E.) die zij gisteren uit handen van koningin Elizabeth, officieel heb ben ontvangen. Wilde tonelen speelden zich af voor Buckingham Palace. Een kordon goedgemutste potige Londense bobbies vormde een beweeglijke dam tegen de bestorming door krijsende en gillende Beatles-aanbidsters en aanbid ders. Enkelen klommen tegen het ho ge zware hek, op en werden door po litiemannen naar beneden gehaald. De vier Beatles, John Lennon, Rin- go Starr, Paul McCartney en George Harrison bogen gelijktijdig hun „rage bolletjes", terwijl koningin Elizabeth hun de eretekens van de Most Excel lent Order of the British Empire op de borst speldde. Zij werden als groep door de koningin ontvangen. „Hoe lang zijn jullie al bij elkaar"? vroeg ze. „Veertig jaar, majesteit", ant woordde Ringo met een stalen gezicht. Iedereen lachte. Ze was reusachtig" zei Paul. „Ze was als een moeder voor ons". Advertentie VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62 Haarlem. Telefoon 58391 op dit ogenblik nog niet leent voor con crete voorstellen. Na deze onthullingen bleken de heren Nederhorst (P.v.d.A.) en Beernink (CHU) geen behoefte meer te hebben aan een interpellatie over deze kwestie. Een reeds eerder daartoe ingediend verzoek trokken zij in. Maar bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken komt deze affaire opnieuw ter sprake. Advertentie Barteljorlsstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1