Jongen stierf in| ijzeren long Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? BAYER EEG-ministers vragen Parijs hervatting Europees gesprek Paus Paulus in mei naar Polen? Rendsburg: SS-teken aan de wand 1VALDA Wereldnieuws^) r Van dag tot dag Westduitse regering door Lübke beëdigd Onderhoud Nederlandse ambassadeur met De Gaulle gaf de doorslag Nieuwe actie van dr. Luther King <~Praatótoel Italiaanse regering krijgt vertrouwen J Op de GAUW WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 3 Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! JVSPIRIN* DAAR STAAT ACHTER Een merkwaardige overeenkomst vertoont de inlichting van de Neder landse minister over uitlatingen van de Franse president met het maandag bekend geworden gesprek dat een „niet met name genoemde diplomaat" volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek met De Gaulle zou heb ben gehad. Zoals bekend zei De Gaulle daarin onder meer dat hij be reid is met de Sovjet-Unie een bond genootschap aan te gaan. En verder: „Duitsland moet voorgoed onderwor pen blijven. Het mag nooit meer in vloed uitoefenen op Europese beslui ten, noch een stem hebben in de mili taire strategie van Europa". Ministers-conferentie in Algiers gaat door Floris Flaneur De elfde jaarlijkse bijeenkomst van de Waffen-SS, afgelopen zondag in de Duitse plaats Rendsburg gehouden, heeft protesten uitgelokt in en buiten Duitsland. De avond voor de reünie hielden vijfhonderd nazi slachtoffers een protestmars door de straten van het 37.000 inwoners tellende stadje. Rendsburgs burgemeester, Hans Heinrich Beisenkötter, zei tegen journalisten, dat hij hoopte dat de oudstrijders het volgend jaar maar ergens anders bijeen zouden komen: „Ik heb er schoon genoeg van dat mijn stad over de hele wereld bekend staat als een burcht van voor malige nazi's". Toch kon de bijeenkomst van deze Waffen-SS, door het geallieerde tribunaal in Neurenberg veroordeeld als een misdadige be weging, doorgaan. Onder de ex-SS'ers waren ongeveer veertig Denen en Nederlanders. Goebbels Geheugen opfrissen Jacques Delarue heeft een hui veringwekkend boek geschreven. Maar dit weerzinwekkend docu ment van de twintigste eeuw on ze bijdrage tot de wereldgeschiede nis hoort in iedere boekenkast thuis: „Want wanneer het mense lijk geheugen tekort zou schieten, als de omstandigheden gunstig zou den zijn, de tijden roerig en de ster ke bolwerken ineengestort, dan zou het kunnen gebeuren dat die bloe dige stroom opnieuw zou losbars ten. Maar wij, mensen, kunnen voorkomen dat er opnieuw slacht offers vallen". de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Nu in Nederland blijkbaar eindelijk ernst wordt gemaakt met het laten uit lekken van geheime documenten, waarbij de B.V.D. wedijvert met de politieke par tijen, moet worden geconstateerd dat er een spanningsverschil is ontstaan tussen de publieke belangstelling en de officiële bevrediging daarvan. Wij willen daarom niet aandringen op het beter bewaren van geheimen zelfs niet door de aanschaffing van stalen ar chiefkasten maar op een minder ge bruik van het stempel „geheim". De eni ge manier om geen geheimen te laten uit lekken is, minder geheimen te hebben. Als men nagaat wat er nu gebeurd is in het geval van de B.V.D.-documenten zowel als wat de kwestie-Nederhorst be treft, moet worden geconstateerd dat in beide aangelegenheden geheimzinnigheid misplaatst was. Het is jammer dat de Kamer zich, ondanks de belachelijke fla ter met het B.V.D.-rapport, toch weer door de regering heeft laten sussen en niet verder op dat geheimzinnige gedoe van de B.V.D. wenst in te gaan. Men kan met een dood-ernstig gezicht wel be togen dat Nederland zo topvol met levens gevaarlijke geheimen zit dat een B.V.D de gelegenheid moet hebben telefoonge sprekken af te luisteren, maar men kan met evenveel recht beweren dat dit mid del veel erger is dan de kwaal en dat dit imiteren van grote broers meer scha de toebrengt aan de Nederlandse levens sfeer dan een wasechte spion ooit zou kun nen doen. De volkomen ridicule manier waarop met het hooggeheime B.V.D.-rap port is omgesprongen, zodat het door een groenteman aan een krant kon worden overhandigd, tekent het amateurisme dat ondanks alle hoogdravende termen, het Nederlandse Secret Agent-spelletje ken merkt. Het ligt niet in Nederlandse aard geraffineerde contra-spionage te bedrij ven. Ons land is te klein om geheimen te hebben. En als men met kleine, on belangrijke geheimpjes indrukwekkend gaat doen, komt op zeker moment de groenteman en valt de bodem uit het vat. Het veilig bewaren van de privé-vrij heid is voor Nederlandse begrippen heel wat belangrijker dan het toepassen van vernuftige en geniepige handigheidjes met microfoontjes en telefoontjes. Als men in een betrekkelijk hoogontwikkelde vorm van democratie, zoals we die in ons land nog kennen, verslaafd raakt aan bui tenwettelijke slimmigheden die elders in de wereld in zwang zijn, dan offert men een stukje vrijheid op aan een spookbeeld. Het uithollen van democratische degelijk heid door „uitzonderingen" is een kwalij ke zaak. Als men een bepaald apparaat buiten en boven de wet stelt en de vrij heid geeft om binnen te sluipen in het privé-leven, komt men in de situatie die elders tot regelrechte misstanden heeft geleid. Want de regels der democratie kennen geen uitzondering, juist omdat op dat beginsel de hele democratie gebouwd is. Ook politie en justitie zijn democrati sche instrumenten, onderworpen aan de ijzeren wet der persoonlijke vrijheid, die gewaarborgd moet zijn door waterdichte controle van democratische instituties. Maakt men daarop een uitzondering, dan mag de democraat zich afvragen wie dan wel de controle op de uitzonderingen uit oefent en wie de controle op de contro leurs der uitzonderingen verricht en wie de verantwoordelijkheid voor de controle op de controleurs van de controleurs der uitzonderingen draagt. Zo wordt het een belachelijke zaak, tenzij men een klein staatje in de staat wil aanvaarden dat san niemand verantwoording schuldig is. De „gewone" politie heeft bij haar jacht op de „gewone" misdaad altijd de groot ste moeite om gedaan te krijgen dat zij een telefoonnummer kan localiseren. Dat gaat dan nog niet om afluisteren, maar enkel om vast te stellen van waaruit een verdachte opbelt. Dat is de legale bevei liging van het privé-leven tot het uiterste formele toe. Zou men dan een B.V.D. maar zijn gang moeten laten gaan zonder zich om wet of wettelijke bescherming van privé-personen te bekommeren? Nu het geheime rapport is uitgelekt, heeft de Kamer gelegenheid om deze kwestie eens op Nederlandse manier te regelen. Dat wil zeggen: waterdicht, zon der inbreuk toe te staan op de democra tische rechten, zonder de B.V.D. de gele genheid te geven een sfeer van geheim zinnigheid en vrees te wekken in de Ne derlandse samenleving, zonder ons land te maken tot een soort Madurodam-van- spookspionnen, waarin gewichtig wordt gedaan als in beeldverhalen, zonder dat de werkelijkheid daar ook maar in het minst mee te rijmen is. yyyWVWWWMWIMfWWVMWWIfWWWVWVWWtfWMWWWWWWWVWW»! NASHVILLE (Tennessee) (Reuter) In Nashville in Amerika is dinsdag een elf jarige jongen die in een ijzeren long sliep, overleden doordat de elektrische stroom j was afgesneden, omdat de rekeningen niet waren betaald. De jongen sliep in de ijzeren long nadat hij zes jaar geleden kinderverlam ming had gehad. Hij hoefde slechts als hij sliep in de long te liggen. BONN (D.P.A.) De Westduitse pre sident Lübke heeft dinsdagmiddag de een entwintig ministers van de nieuwe coali tieregering van bondskanselier Erhard geïnstalleerd. Nieuw in deze regering zijn Gerhard Stoltenberg, die minister voor Weten schappen is, minister voor Vluchtelingen zaken, Johann Baptist Gradl, minister van Justitie, Richard Jager, en minister van Arbeid, Hans Katzer. Paul Lübke, die in het vorige kabinet minister van Woningbouw was, is nu mi nister van Binnenlandse Zaken en de vroegere minister van Binnenlandse Za ken, Hermann Höcherl is in het nieuwe kabinet minister van Landbouw. De minister van Woningbouw, Ewald Bucher, was tot mei van dit jaar minis ter van Justitie. Hij trad toen af na het debat over de verlenging van de verja ringstermijn voor oorlogsmisdaden. Een groep studenten in München heeft geprotesteerd tegen de benoeming van Richard Jager. Jager heeft zich enige jaren geleden, nadat hij van een bezoek aan Spanje en Portugal terugkeerde, lo vend uitgelaten over de regimes in die landen. Advertentie Het is fijn weer te leven zonder pijn! 20°Iq voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Van onze correspondent) BRUSSEL. De raad van ministers van de vijf EEG-landen heeft Frankrijk gevraagd de boycot van de Europese instellingen op te heften. Dit is vooral gebeurd op aandringen van de Europese Commissie pro fessor Hallstein èn dr. Mansholt. De oproep werd gedaan door enkele vooraanstaande Europese leiders onder wie de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, de Belg Spaak en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns. Twee oorzaken worden daar voor genoemd: 1. De inlichtingen die minister Luns zijn collega's heeft gegeven over de inhoud van het gesprek dat de Nederlandse ambassadeur in Parijs, baron Bentinck, enige dagen geleden met generaal De Gaulle heeft gehad, In dit gesprek zou De Gaulle zich zowel over de Bondsrepubliek, de Europese partners als de Verenigde Staten niet al te vriendschappelijk hebben uit gelaten. 2. De steeds sterker wordende overtuiging bij de vijf dat Groot-Brittan- nië zeer binnenkort zal vragen opnieuw naar Brussel te mogen komen om te onderhandelen over eventuele Britse toetreding tot de Euromarkt. Aanvankelijk bestond het plan te wach ten met het schrijven van een brief aan Frankrijk tot na de presidentsverkiezin gen op vijf december. Het is op aan dringen van de Benelux-partners en Van de EE.G.-commissie dat men niet zo lang heeft willen wachten, en dat de Raad het initiatief in handen heeft genomen. Onze correspondent in Parijs voegt hier aan toe: De uitnodiging van de vijf EEG- landen aan Frankrijk, de besprekingen te hervatten is door de Franse regering voor beleefde kennisgeving aangenomen. Parijs waardeert het gebaar, vooral de concessies die de vijf aan het Franse standpunt hebben gedaan, maar zal ver der niet de minste haast maken een ant woord te geven op de invitatie. Vóór de presidentsverkiezingen van vijf, en eventueel, negentien december, zal Frankrijk geen enkele stap doen in de richting van Brussel. En na die datum blijft het nog zeer twijfelachtig, of de Fransen veel haast zullen maken met een hervatting van het Europese overleg. Wel heel duidelijk is nu immers gebleken dat generaal De Gaulle zich verder dan ooit verwijderd heeft van het integratieprinci pe waaraan, althans in theorie, de overige vijf landen vast willen houden. Voor het moment heeft generaal De Gaulle de contacten met de EEG als groep verbroken, zodat alle boodschappen van de vijf regeringen officieel via de bilaterale diplomatieke kanalen ter ken nisgeving van Parijs moeten worden ge bracht. Frankrijk zal dus vijfmaal dezelf de uitnodiging ontvangen. ROME (A.P.) Het is niet uitgesloten dat paus Paulus VI in mei van het vol gend jaar een bezoek zal brengen aan Polen. Dat wordt meegedeeld in het in vloedrijke Romeinse dagblad „II Messa- gerro". De correspondent van het blad in War schau deelt mee dat de Polen er vast op rekenen dat de paus drie mei enige uren zal doorbrengen in het bedevaartsoord Czestochowa. Hij zou naar Polen komen ter gelegenheid van de viering van de duizendste verjaardag van Polens beke ring tot het rooms-katholicisme. NEW YORK (AFP) De leider van de beweging voor gelijke burgerrechten in de Verenigde Staten, de predikant dr. Luther King, zal president Johnson vra gen een wetsvoorstel in te dienen waar bij het bedreigen, sarren, aanvallen of vermoorden van ijveraars voor rassenge- lijkheid tot een onder federale wetten vallend misdrijf wordt. In de Verenigde Staten behoort de berechting van moor denaars tot het rechtsgebied van de staat waarin het misdrijf is gepleegd. Luther King kwam tot zijn besluit, nadat vorige week een politieman in Alabama werd vrijgesproken van moord op een blanke ijveraarster voor gelijke burgerrechten. ALGIERS (AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van een aantal Afri kaans-Aziatische landen komen donder dag in Algiers bijeen, ondanks de bezwa ren van China. Dit besluit is in Algiers genomen door de commissie van voorbereiding. Over de bijeenkomst van staatshoofden van de zelfde landen, die vijf november moet be ginnen, is nog geen overeenstemming be reikt. China heeft voorgesteld haar uit te stellen. Peking heeft laten doorscheme ren, dat het de ministersconferentie van donderdag „waarschijnlijk niet" zal bij- Algerije is van mening dat een ontbre ken van China in november de waarde van die topconferentie sterk zal vermin deren. Andere landen zouden die mening delen. De ministers van Buitenlandse Za ken zullen donderdag over het al of niet doorgaan van de topconferentie van ge dachten wisselen. Van Algerijnse zijde is meegedeeld dat behalve China ook Pakis tan, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Cam bodja, Tanzania en Guinea zich voor uit stel hebben uitgesproken. 1Vat weet u eigenlijk ER GESCHIEDEN allerlei dingen in de wereld, waarvan niemand weet heeft of ooit krijgen zal, tenzij hij woont in het gebied waar die dingen geschieden. Nu heb ik het niet eens over China, Rusland, Afghanistan en Honduras, maar gewoon over dit eigen kleine land. Ik behoef maar een plaatselijke krant op te slaan om u allerlei gebeurtenissen te kunnen mededelen waarvan u totaal niets gewe ten hebt. Ik neem nu eens een dagblad dat in Apeldoorn verschijnt Wist u nu bijvoorbeeld dat: De Apeldoornse kleurkanarievereniging „P. J. Helder" iedere eerste zaterdag van de maand vogelmarkt houdt? De Bridgeclub „Centrum" haar zilveren jubileum heeft gevierd en dit wel met een intiem diner in Huize Haytink? De konijnenfokvereniging „Apoldro" in de Gemeentelijke Eierhal een ten toonstelling (van konijnen) heeft gehou den? Dominee Abma voor de S.G.P. heeft ge sproken? op de Arnhemse Weg bij de Woeste Hoeve een ree-geit door een onbekende automobilist is aan- en doodgereden? It Frysk Selskip „Fier fan Hus" to Apeldoorn syn eerste gearkomste fan it winterskoft (in De Poort van Kleef) heeft gehouden? in hotel Bloemink de derde zitting is gespeeld van de Howell-competitie in het klaverjassen? en dit wel onder leiding van de heer Breukhoven? Ziet u wel? Daar wist u allemaal niets in. U zit u maar blind te staren op De Gaulle en Johnson en Erhard, maar van uw eigen Abma of Breukhoven weet u niets. U leest alles over Vietnam en Cuba doch geen letter over Apeldoorn. Zeker, zeker, de Tweede Kamer en al les wat daar geschiedt is interessant ge noeg om er gretig kennis van te ne men, maar uw belangstelling voor kleur- kanarieverenigingen en konijnenfokken en klaverjassen ligt op het nulpunt en dat staat u bepaald niet fraai. Hier is sprake van een bewustzijnvernauwing, die be paaldelijk zorgwekkend genoemd mag worden, vooral voor een algemeen ont wikkeld persoon, zoals u zich zelf meent te mogen noemen. Bewustzijnsvernauwing dat is 't woord. Want toen uw eigen poedelt je bijna door een auto werd aangereden bijna en dus zonder enig schadelijk gevolg hebt u daarover een hele dag zitten kleu nen, maar van die ree-geit bij de Woeste Hoeve hebt u zich geen bal aangetrok ken. Ik bedoel maar En dat is dan nog maar één nummer van één krant uit Apeldoorn. Als u de Harlinger of de Schager Cou rant neemt en die van Texel en Delf zijl, dan zult u zien dat ook daar allerlei dingen geschied zijn, waarvan u to taal onkundig bent gebleven. Over algemene ontwikkeling gesproken. Lamenielache! Dezen wisten een verbod voor fotogra fen door te drijven, omdat ze moeilijk heden verwachten in hun eigen land als men hen in de kranten zou herken nen. Er mochten alleen „overzichts foto's" in de veemarkthal gemaakt worden. „Ik waarschuw u voor de laatste maal. In deze hal worden geen foto's meer genomen", zie een voor malige luitenant-kolonel van de SS. Een van zijn vroegere ondergeschikten lichtte deze woorden toe: „Er zijn vrij willigers om de fotografen eruit te smijten, als zij hun fototoestellen niet wegdoen". Aldus geschiedde. En aan de tafeltjes versierd met zwarte vaan tjes, waarop geschreven stond „onze eer is onze trouw" kon men vervolgens luisteren naar redevoeringen („wij zijn trouwe aanhangers van de demo cratie") en liederen als het verboden eerste couplet van „Deutschland, Deutschland über alles". Op de vergadering waren drie leden van de Bondsdag aanwezig. Twee van de Christen-Democraten en een van de liberale FDP. De Vrije Democraat Otto Eisenmann was van mening dat de ex-Waffen-SS'ers „steun verlenen aan de staat". Ook voormalig SS-gene- raal Sepp Dietrich 18 maanden ge vangenisstraf als oorlogsmisdadiger „droeg luister bij" aan de bijeen komst. Er barstte tenminste een luid applaus los toen hij de zaal betrad. Hitlers propaganda-minister Goeb bels schrijft in zijn dagboek over hem: „De Führer prijst ten zeerste de dap perheid en het doorzettingsvermogen van de SS-divisies. Sepp Dietrich ge niet zijn onbeperkt vertrouwen. De Führer beschouwt hem als een van onze beste legercommandanten". Die trich was jarenlang Hitiers chauffeur. Na de zuivering van de SA in 1934 maakte hij snel promotie. Hij werd commandant van de lijfwacht van Hit- Ier de „Leibstandarte Adolf Hitler", een SS-formatie die beter was uitge rust dan enige andere militaire groep. Tijdens de laatste dagen van het nazi rijk, toen zijn zesde SS-pantserdivisie bij Wenen werd teruggedreven, beval Hitier hem dat zijn SS-troepen hun eretekenen moesten afleggen, omdat ze niet behoorlijk hadden gestreden. Dietrich was woedend en seinde te rug dat hij zich liever zou laten dood schieten dan dit bevel op te volgen. Hij was voor het eerst ongehoorzaam, maar wie niet in het stervende stuip trekkende Derde Rijk? Het argument dat de Waffen-SS geen aandeel heeft gehad in de wandaden in de concentratiekampen was een veel gehoorde „bewijsgrond" in Rendsburg. In de uitspraak door het Internationa le Militaire Gerechtshof te Neuren berg wordt de SS veroordeeld op grond van „vervolging en uitroeiing van jo den, bestialiteiten en moorden in con centratiekampen, mishandeling van en moord op krijgsgevangenen, enz." Het is onmogelijk ook maar één onderdeel van de SS uit te zonderen. De algeme ne SS nam actief deel aan de vervol ging der joden. Illustratief is een daad van een SS'er in september 1939, die uit eigen beweging vijftig joodse arbei ders doodde „omdat hij als SS'er prik kelbaar werd bij de aanblik van jo den". Kenmerkend voor de algemeen overheersende houding in Hitler-Duits- Sepp Dietrich land: de eis van drie jaar gevangenis straf werd teniet gedaan door amnes tie. In Gestapovan Jacques Delarue (vertaald uit het Frans door A. de Swarte, een uitgave van Bruna en Zoon Utrecht) kan men zijn geheugen over de „Schutz Staffel" zo nodig opfrissen. Op negen november 1925 nog geen veertig jaar geleden, dus werd het korps opgericht als een speciale groep om het leven van Hitier te bescher men. De „ridderschap" van Himmler, die aan de twee leidende principes van de SS vasthield: rassenselectie en blin de gehoorzaamheid. Himmler zei er zelf van: „Wij wil len een superieure klasse vormen, die eeuwenlang in Europa zal domineren. Het rijk van de toekomst zal georga niseerd zijn volgens de oudheid. Een elite, bestaande uit vijf percent van de bevolking zal heersen over de rest en een enorme massa lijfeigenen en sla ven zal het werk doen." Begin 1930 waren vele vrijwilligers toegetreden tot de SS, die ongeveer 100.000 man telde. September 1939 ver anderde de naam SS-Verfügungstrup- pen in Waffen-SS. Polen maakte er het eerst kennis meeZe gedroegen zich zo wreed dat Himmler toestemming kreeg nog meer divisies samen te stel len. Omdat de oorlog zoveel mensenle vens opslokte, had Himmler zijn bloed- voorschriften laten vallen. De grote blonde Ariërs met het zuivere nordi- sche bloed begonnen er langzaamaan vreemd uit te zien. In 1943 werd de mohammedaanse divisie .„Handschar" opgericht en de Albaanse „Skander- berg", en in 1945 de Vlaamse divisie „Langemark" en de „Landstorm Ne derland". Een vreemd soort vrijwilli gers waren het, die uit angst voor straf uit hun eigen land waren gevlucht naar het hol van de leeuw. „Het gecompliceerde bouwsel van de nazi's is verdwenen," zo eindigt Jac ques Delarue zijn boek. „De naziwe reld, het rijk van absolute kracht, sa mengesteld uit meesters en slaven is een wereld waarin men slechts krui pend kan gehoorzamen, doden kan op bevel en zwijgend sterven moet, als men niet wilde meehuilen met de wol ven. Een wereld waarin met lust ge moord werd en waar moordenaars als helden werden vereerd." DE WAFFEN-SS IN RENDSBURG IS EEN TEKEN AAN DE WAND! Advertentie ROME (Reuter) De Italiaanse coali tieregering van Aldo Moro heeft dinsdag avond het vertrouwen van het parlement gekregen bij de stemming over een om streden artikel van de nieuwe bioscoop wet, dat sexuele sensatie in films ver biedt. Het artikel is aangenomen met 305 tegen 197 stemmen. Er staat in dat films voldoende artistieke of culturele waarde moeten hebben. Doodstraf. Het Britse Hogerhuis heeft dinsdagavond met 169 tegen 75 stem men het wetsontwerp voor de afschaf fing van de dobdstraf aanvaard. Het La gerhuis had het wetsontwerp reeds goedgekeurd. Het ontwerp was inge diend door de Labourafgevaardigde Sydney Silverman. Het zal binnen veer tien dagen van kracht worden. Steun. De Sovjet-Unie zal India volgend jaar steun geven voor de bouw van acht elektriciteitscentrales. India krijgt voorts krediet voor een duizend kilo watt-radiozender, die in het oosten van het land zal worden geplaatst. De zen der kost ruim zeven miljoen gulden. Dwangarbeid. Een Afrikaan, die drie Afrikaanse vrouwen gedwongen zou heb ben naar het vliegveld van Salisbury te gaan om de premier Wilson toe te jui chen kreeg de volgende dag vijf jaar dwangarbeid. Volgens de rechter had hij de vrouwen met mishandelingen ge dreigd als zij niet aan de betoging mee deden. Steun. De vroegere Franse premier Pierre Mendes-France, heeft gezegd de enige kandidaat van de linkse partijen bij de komende presidentsverkiezingen, Fran- gois Mitterand. te zullen steunen. Men des-France schrijft in het tijdschrift „Le Nouvel Observateur" „ik zal op Mitterand stemmen en zij die vertrou wen in me hebben, verzoek ik op hem te stemmen".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3