Plan voor duizend nieuwe woningen AKERSLOOT - een sterk groeiende forensengemeente in IJmond-Noord Inwonertal in laatste jaren meer dan verdubbeld Miljoenenplan voor motels met bungalows bij Akersloot Restaurant voor 300 personen Betoni j zer vlechter Canadese jagers stal spoorstaven via IJmuiden naar Amsterdam WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 5 Ook voor gezinnen Hoofdgebouw Winkelcentrum Rondom dorpskern tnh >iu *t<« De heer F. P. de Rooy, gevolmachtigde van Festwert A. G. voor de Benelux, heeft dinsdag in Akersloot het motelplan toege licht. H$t hoofdgebouw, met het front gericht naar de grote weg, is 42 meter lang, 18 meter breed en 9,5 meter hoog. De 22 ho telkamers meten 6 bij 3,5 meter en zijn elk voorzien van een badkamer met toi let. Het hoofdgebouw heeft een inhoud van 8000 m3. Op de parterre bevinden zich o.m. het restaurant, vergaderzalen en kantoorruimten. Het restaurant heeft een oppervlakte van 400 m2. Een 46 meter lange glaswand geeft een vrij uitzicht op de rijksweg. Er kunnen ongeveer 300 per sonen tegelijk in het restaurant dineren. Doorsnee van een der 73 gezins bungalows die bij het Elisabeth Mo tel zijn ontworpen. Onder het schuine dak bevatten de woninkjes (hoofdzakelijk bedoeld voor door trekkende reizigers) twee slaap kamers, een woonkamer, een eet- hoek, een keukentje en een douche. Zo zal het hoofdgebouw van het nieuwe motel bij Akersloot er on geveer uitzien. Het motel is ge makkelijk via de bestaande afsplit sing van rijksweg 9 bereikbaar. Het motel heeft 22 tweepersoonskamers en een restaurant met plaatsruimte voor 300 gasten. Men hoopt in de loop van 1966 met de bouw van het groots opgezette motel te kunnen beginnen. Het „Elisabeth Motel" is geprojecteerd op ongeveer honderd me ter van rijksweg 9 en gemakkelijk bereik baar via de afbuiging van deze autoweg naar Akersloot. Deze verkeerssituatie en de nabijheid van het Alkmaardermeer bie den het motel aantrekkelijke exploitatie mogelijkheden. De architect van het pro ject is de heer D. Zuiderhoek te Baarn. De 73 bungalows (deels twee deels drie onder een dak) zijn hoofdzakelijk bedoeld voor gezinnen. Ze hebben een inhoud van 200 m3 en bevatten een woonkamer van 5 bij 4,75 meter, twee slaapkamers van 2,80 bij 4 meter, een eethoek, een keu kentje en een douche met toilet. Elke bun galow heeft voorts een eigen garage van 3 bij 5 meter. De bungelows zijn gesi tueerd in een groot park ontworpen door landschapsarchitect C. van Empelen uit Heemstede en de bewoners kunnen inko pen doen in een zelfbedieningswinkel. Ver der zullen bij het motel tennisbanen en een midgetgolfbaan worden aangelegd. De prijs voor logies en ontbijt in het hoofd gebouw is geraamd op 15 tot 17,50 per persoon per dag. De huur van bun galows zal per gezin rond 50 per dag bedragen. Wanneer de rijksgoedkeuring is verkre gen zal eerst begonnen worden aan de bouw van het hoofdgebouw. De bouw van het gehele motelcomplex zal in anderhalf jaar zijn beslag kunnen Inrijgen. Burgemeester De Sonnaville van Akersloot overziet de in kaart ge brachte uitbreiding van zijn ge meente. In de komende jaren zal het centrum van de lelieteelt in Noord- Holland met enige duizenden inge zetenen toenemen. In Akersloot wordt hard gewerkt aan de verdere groei van het dorp dat weinige jaren geleden nog maar enkele duizenden inwoners telde. Tal van nieuwe en gerieflijke wo ningen zijn aan de oude dorpskern toegevoegd. Er komen zich steeds meer werkers uit de industrie in de IJmond vestigen. (Van een onzer verslaggevers) Akersloot, centrum van leliecultuur tussen de rijksweg Velsen-Alkmaar en het Alkmaardermeer, maakt zich op om een flinke bijdrage te leveren aan de oplossing van de woning- schaarste in het steeds dichter be volkt rakende IJmondgebied. Het landelijke dorp dat tien jaar geleden nog maar nauwelijks tweeduizend zielen telde is daarna in versneld tempo uitgegroeid tot een forensen gemeente met meer dan het dubbele van dit inwonertal. Binnenkort, wan neer de gemeenteraad het structuur plan van zijn fiat zal hebben voor zien, zal een begin worden gemaakt met de bouw van duizend nieuwe woningen. Het merendeel van deze nieuwbouw is bestemd voor de wer kers in de industrie in de IJmond, lees Hoogovens. Na Velsen, Beverwijk, Heemskerk die zoetjesaan volgebouwd raken zul len gemeenten als Akersloot, Heer- hugowaard en Ouddorp de woning- honger in het noordelijk deel van de randstad Holland moeten stillen. Bij de politie te Beverwijk deed een aannemer aangifte dat twee spoorstaven verdwenen waren. Deze staven, elk ter lengte van twaalf meter, waren gebruikt bij de bouw van het Pius X college. Een onderzoek door de politie heeft snel klaarheid gebracht in deze zaak. De sta ven zijn teruggevonden en bleken te zijn ontvreemd door een Beverwijkse beton ijzer vlechter. De man heeft een bekente nis afgelegd en is, na verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Vanochtend zijn drie Canadese torpedo- bootjagers te IJmuiden aangekomen, op doorreis naar Amsterdam. De jagers, die deel uitmaken van het eerste escort squa dron van de Canadese marine, zullen tot 1 november in de hoofdstad verblijven. De oorlogsbodems heten „Nipigon", „Kootenay" en „Saguenay". De beman ningen zullen onder meer een excursie maken over de afsluitdijk en een bezoek brengen aan een bierbrouwerij. De koeien hebben er nog het rijk alleen. Maar binnen afzienbare tijd zal op dit weiland bij Akersloot een groots opgezet motel met bungalow park verrijzen. De maquette van het „Elisabeth Motel". Bij het hoofdgebouw komen 73 kleine bungalows, voorzien van alle comfort. De kosten van het pro ject bedragen rond 5 miljoen. Burgemeester De Sonnaville wijst op de goede verbindingen van zijn gemeente met alle delen van de provincie, zowel met de industriecentra als de recreatie gebieden. De nieuwe brug die tussen Akersloot en Alkmaar over het Noordhol lands kanaal was geprojecteerd zal op verzoek van het gemeentebestuur van Akersloot meer noordelijk van Akersloot worden gebouwd. Gelegen nabij het Alk maarder meer en het Uitgeester meer is Akersloot voorbestemd om tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar re creatiegebied voor sociaal toerisme. In de Klaas Hoornpolder is tien hectare voor dit doel bestemd terwijl op een even groot terrein een nieuw sportcomplex zal worden aangelegd. Verder komt er aan de boorden van het Alkmaarder meer een pieuwe jachthaven. Van de andere plannen die Akersloot binnen afzienbare tijd hoopt te verwezen lijken noemde burgemeester De Sonnavil le nog een modern winkelcentrum in het nieuwe uitbreidingsplan en een complex van vijf nieuwe scholen met een gymnas tieklokaal. Voorts is het gemeentebestuur erg in zijn nopjes met het plan voor het grote motel waarover men elders op de ze pagina meer kan lezen. De Akerslootse bevolking bestaat thans nog voor ongeveer tweederde uit agra riërs. De leliekwekers hebben al grote lappen grond afgestaan aan de woning bouw. Daar zal het niet bij blijven wil Akersloot daadwerkelijk zijn aandeel leveren aan de realisering van het streekplan. Die bijdrage bestaat uit wo ningen en recreatiemogelijkheden. „De laatste maanden hebben wij vier honderd ingezetenen er bij gekregen. Ze voelen zich hier al best thuis. Bij die dui zend woningen van het structuurplan zal het vast niet blijven. We hopen dat er nog vele zullen volgen", zegt burgemees ter De Sonnaville. (Van een onzer verslaggevers) De Zwitserse financieringsmaat- schappij Festwert A.G. wil voor 5 miljoen langs ryksweg (Haarlem- Alkmaar) in de gemeente Akersloot een indrukwekkend motel, bestaande uit een hoofdgebouw met 22 hotel kamers en 73 kleine bungalows laten bouwen. Het geheel is ontworpen in een tuin van 40.000 m2. De planoio- gische dienst van de provincie Noord- Holland heeft inmiddels zyn goed keuring aan het plan gegeven en ook Gedeputeerde Staten zyn er mee ak koord gegaan. Het wachten is slechts op de rijksgoedkeuring. Het klinkt in deze tijd als een sprookje wanneer Akersloots burgemeester de heer J. H. M. de Sonnaville opgewekt ver klaart: „Wij kunnen de mensen binnen een jaar aan een woning helpen. Een goede woning in een gezonde streek bui ten het bereik van de luchtverontreiniging door de industrie in de IJmond en Zaan streek". Het nieuwe structuurplan van Akersloot dat een onderdeel vormt van het streek plan Noord-Kennemerland is ontworpen rondom de oude dorpskern. De daar gepro jecteerde duizend woningen zijn uitslui tend eengezinshuizen, waarvan een ruim kwantum woningwetwoningen. Omdat het hier voornamelijk industriële bouw be treft valt deze nieuwbouw grotendeels (600 woningen) buiten het normale con tingent dat door het rijk aan Noord-Hol land is toegewezen. „Er is een groeien de belangstelling merkbaar van mensen die zich in onze gemeente willen vesti gen", zegt burgemeester De Sonnaville. „Het gemeentebestuur prijst zich geluk kig dat het alle voor de uitbreiding be nodigde grond op enkele meters na heeft kunnen aankopen. Wij hebben nu bouw rijpe grond, volledig gerioleerd, beschik baar voor prijzen tussen de vijfentwintig en vijftig gulden per vierkante meter".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5