Bloembollenexport vertoont dit jaar weer klinkende cijfers een ST Ook in België verwacht men belastingverhoging Stichting NUTSSPAARBANK in de gemeente VELSEN Twijfel aan winstgevendheid van reusachtige luchtbussen 9.95 12.45 3.45 Nieuwe expositie op veiligheidsgebied bij Hoogovens LANGS SLUIZEN EN HAVENS Trawlers in de vrachtvaart Bijna 10 mille voor dierenbescherming Eindhoven krijgt concertcarillon Schilderwedstrijd Simon Bolivar Bromfietsberijder gaf geen voorrang WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 7 De registratie van de bloembollenexport is gewijzigd. "Verleden jaar ge schiedde deze bij de afgifte van een uitvoervergunning en dit jaar voor het eerst via uitvoermeldingen. De eerste gaan vooraf en de tweede achter af. Men schat het verschil op een week. Indien men accepteert, dat de export tot 8 oktober dit jaar administratief ongeveer gelijk loopt met die tot 1 oktober verleden jaar, dan is er een stijging in de uitvoer van bloem bollen van 50 miljoen naar 58 miljoen kilogram te zien. De waarde van deze bollen was 198 miljoen gulden tegen 220 miljoen nu. Een vooruitgang, die men in jaren niet heeft gezien. Tweede dinsdag van november begint nieuw parlementair jaar (Van onze correspondent) BRUSSEL België kent geen der de dinsdag in september maar een tweede dinsdag in november. Dan ko men Kamer en Senaat voor het eerst na de parlementaire vakantie bijeen. Waarom zo laat in het seizoen? Dat dateert uit de tijden van het pater nalisme, toen de volksvertegenwoor digers tot de zogeheten betere kringen behoorden. Eind september en okto ber is de tijd van de jacht en de „he ren" wilden in die periode niet door futiliteiten als parlementaire plichten worden gehinderd. Zo is het tot op de huidige dag gebleven. Wegens officiële opening van ons nieuwe hoofdkantoor aan de Kennemerlaan 28, zijn al onze kantoren op vrijdag 29 oktober de gehele dag GESLOTEN Graftombe gaat verhuizen Het grootste van Nederland IATA houdt jaarvergadering in Wenen (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) Er wordt in de loop van het verkoop seizoen, zo tussen januari en mei, ontzet tend veel gezegd over de verkoop. Deze was dit jaar niet best, vertelde men el kaar met bezorgde gezichten. In Enge land was geen bol te verkopen, de Fran sen hadden een verschrikkelijke last on dervonden van onze uitvoer van bolbloe- men en met moeite en pijn kon men eens een ordertje plaatsen. Duitsland ging wel, maar het was traag. Alleen in de Ver enigde Staten en Canada scheen men, door misschien een betere aanpak van de verkoop, iets beter uit de weg te kunnen. Maar verder was het heus niet veel. Van al die beweringen is bijzonder wei nig terecht gekomen. Het ziet er duidelijk naar uit, dat de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heer F. J. v. d. Kolk, gelijk begint te krijgen. Deze Advertentie WAT EEN GEMAK! LAKENS EN SLOPEN die u niet meer behoeft ta strijken sneldrogend krimpvrij blijvend glad extra lang 150x250 per stuk 180x250 per stuk Sloop 62x70 per stuk, CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN beweerde, jaren geleden in tijden van schaarste, dat er veel meer bloembollen zouden kunnen worden verkocht als de ex porteurs maar niet bang behoefden te zijn voor tekorten. De export zelf remde de verkoop. En nu iedereen op zijn vingers kan na tellen, dat er voldoende aanbod van hya cinten en tulpen zou zijn, is er inderdaad veel meer verkocht. Er kunnen verschui vingen van bijvoorbeeld tulpen naar de zwaardere hyacinten zijn, maar voor zo ver wij uit de uitgevoerde aantallen in de loop van de jaren kunnen nagaan, zijn die nooit groot. Met de nodige slagen om de arm mag men dus proberen iets uit die statistieken te leren. Het allerbelangrijkste lijkt ons, dat het argument van hoge of lage bloemenprij- zen weinig steek houdt. Iedere keer als de bloemenprijzen in de wintermaanden wat zakken, zakken de kinnen van de expor teurs mee. Ze raken vrij snel in de put, want de verkoop gaat dan niet zo vlot als wanneer een bloemist zich rijk waant door de hoge prijzen. Indien we de cijfers van Duitsland ver gelijken met die van verleden jaar dan zal men bemerken, dat er toch wel een wonder moet zijn gebeurd als de lage bloemenprijzen inderdaad invloed hadden. Hoe kan men anders een stijging van 16 miljoen kilogram naar 21 miljoen verkla ren? Iedereen die zijn omzet met meer dan dertig percent ziet stijgen is geneigd, dachten wij, champagne te gaan bestel len. Er zit wel een maar aan verbonden, de waarde steeg slechts van 56 tot 67 mil joen gulden. Daartegenover staat dan weer, dat de inkoopprijzen ook lager wa ren. De kweker zal nu minder lachen. Frankrijk. Het noemen van de naam al leen al bezorgt een rechtgeaard Euro peaan kippevel en een bloembollenman bijna een hartverlamming. De gehele markt was verleden jaar volgegooid met goedkope snijbloemen. De markt was, mag het, verknoeid. Maar ziet, als de cijfers inderdaad een beetje vergelijkbaar zijn dan moeten de Fransen toch niet zo geweldig meer onder de indruk zijn, want ze kochten niet 2.7 miljoen kilogram, neen, 3.1 miljoen. Dus vierhonderd ton meer. Dat is toch ook bijna vijftien per cent. Veel wanhoop over die snijbloemen blijkt daaruit niet. De waarde steeg slechts een miljoen tot meer dan dertien miljoen, maar zie de inkoop. Dit voorjaar hadden we werkelijk de in druk, dat Engeland oneindig veel minder zou kopen. Vooral toen bekend werd, dat de tulpenoogst in Engeland zo best ge weest was, hoorden we vernietigende be richten. Maar toch zien we 9.450.000 kg. op de statistiek en dat is maar 230 ton minder. Of nauwelijks 2% percent. De Nederlandse bloembollen zouden zichzelf uit de markt prijzen, schreven de Engel sen. Als in Engeland de prijs inderdaad belangrijk is dan kunnen de exporteurs op dat land het volgend jaar vermoede lijk wel met de Engelsen meekomen. De Verenigde Staten van Amerika heb ben meer afgenomen. We juichen niet te vroeg, want misschien komt het doordat De opening van het parlementaire jaar gaat overigens helemaal niet met plech tigheden gepaard zoals prinsjesdag bij ons. Beide Kamers komen gewoon in ver gadering bijeen en als regel houden de voorzitters een klein toespraakje zonder enige politieke betekenis. Daarna gaat men gewoon over tot de orde van de dag. HET IS TRADITIE dat men begint met de behandeling van de begroting van het volgend jaar in dit geval dus die voor 1966. Daarover is al een en ander bekend geworden. Uit de eerste schattingen is ge bleken, dat die begroting tenminste veer tien miljard gulden zal belopen. De begro ting 1965 bedroeg oorspronkelijk ruim «lf miljard gulden, maar daar zullen nog wel 0,7 miljard gulden bijkomen. Eyskens, de minister-president uit de itakingswinter van 1960 en thans minis ter van Financiën in het nieuwe kabinet Harmei, is dus zeker niet zonder zorgen. Of hij moet voorstellen de staatsuitgaven te beperken, öf hij zal met belastingver hoging moeten komen. Beide mogelijkheden zullen zeker niet ronder neerslag op het Belgische politieke leger blijven. Daarbij komt dan, dat de ongunstige weersomstandigheden van deze zomer de oogst nadelig hebben beïnvloed. Politieke tegenstanders, vooral de libe ralen, hebben de laatste dagen munt uit de omstandigheden willen slaan, door al deze dingen in de schoenen van oud-pre mier Lefèvre te schuiven. In hem probe ren zij de CVP, de Katholieke Volkspar tij te treffen. De Belgische regering verwacht moei lijkheden als gevolg van de sanering van de EEG, die generaal De Gaulle verlangt. Pessimisten denken dat een aantal grote werken, zoals de Brusselse ondergrondse, het bouwen van kantoorgebouwen voor de EEG en dergelijke stopgezet zullen moeten worden. Bij Hoogovens IJmuiden wordt, als on derdeel van een reeks voor diverse sec toren van het bedrijf, een nieuwe tentoon stelling ingericht op het gebied van de bedrijfsveiligheid. De tentoonstelling, die in het zo genoemde vrijgezellenhuis zal worden gehouden, zal ditmaal voor een groot deel zijn gericht op de sector ijzer. De expositie wordt georganiseerd onder het motto „Samenwerking plus Overleg is Safe" (s.o.s.). Er komt een compleet ingerichte keu ken, waarin diverse dingen foutief zijn toegepast. Dit in verband met een te hou den quiz. Er wordt een verkleind model van een draaiende band van de sinter- fabriek opgesteld en er wordt gewezen op de gevaren bij de aftap. Andere onderde len zijn het werk van de verbandkamer, goed huishouden, de veiligheidsdienst, knelgevallen in de buizengieterij en de in de centrale werkplaats te verrichten ta ken. Er wordt ook veel aandacht besteed aan de verkeersveiligheid. Deze tentoonstelling staat onder super visie van een commissie uit elf afdelin gen van het bedrijf. De expositie wordt volgende week maandag geopend door ir. A. K. Vroege, hoofd van de sector ijzer. de exporteurs meer durfden verkopen. Het is allemaal zo moeilijk na te gaan, want slechts najaren en een slechte winter heb ben het aanbod eigenlijk tot aan de oogst onzeker gehouden. Hoe het ook zij, de Amerikanen kochten 8.1 miljoen kilogram tegen verleden jaar 7.4 miljoen. Een prachtige vooruitgang voor een land dat jaar op jaar minder kocht. Het is nog niet veel, maar er bestaat hoop, dat men het lek boven water heeft en weer de weg naar de eerste plaats op de ranglijst inslaat. Bijna zesendertig miljoen gulden aan dollars zijn dit jaar de beloning. De andere landen hebben allemaal iets meer afgenomen. Juiste cijfers krijgen we pas volgend jaar juni als de aantallen be kend zijn. Voorlopig ziet alles er naar uit, dat de exporteurs dit jaar vrij aardig hebben kunnen draaien. Tenminste als de gestegen kosten niet het verschil tussen in- en verkoop hebben opgeslokt. Advertentie TRAWLERS zijn gebouwd en ingericht voor de uitoefening van de trawlvisserij. Ze lenen zich moeilijk voor andere doel einden en zijn te vergelijken met sleep boten waarmee men moeilijk wat anders kan doen dan slepen. Voor de vrachtvaart is een sleepboot ongeschikt, omdat een laadruim ontbreekt. De frëwler béschikt daar wel over, maar het benutten van deze ruimte daarvoor is niet ideaal we gens de kleine ruimluiken en de onder- watervorm. Nu zijn die ruimluiken in niet zo'n lange tijd te vergroten, maar toch is het weinig voorgekomen dat een stoom- of een mo tortrawler voor de vrachtvaart is ver bouwd. in tegenstelling met de logger. Aan het einde van de jaren twintig werd bijvoorbeeld een aantal zeilloggers naar het buitenland verkocht, naar Skandinavië en Duitsland, die ter vrachtvaart zijn ge gaan en waarvan er enkele nu nog in de vaart zijn, uiteraard voorzien van een mo tor. Van de IJmuider stoomtrawlervloot kun nen we enkele schepen noemen die vrachtvaarder zijn geworden en dan be ginnen we met de Celestine Luliette IJM. 36, die in 1903 bij W. C. Boele Zonen te Slikkerveer gereed kwam voor de Neder- landsche Stoomvisscherij te IJmuiden, waarvan de heer L. Groen directeur was. Het schip was zowel voor de uitoefening van de trawlvisserij als voor de drijfnet visserij gebouwd en had danook een in gebouwd voorroer en een ruim werkdek. In 1917 werd dit schip verkocht aan de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, welke rederij onder directie stond van de firma Wm. H. Müller Co te Rotter dam. Onder de naam Frigido ging men er mede ter vrachtvaart en later is het over gegaan naar een rederij in Kopervik en kreeg de naam Wear. Dit vaartuig is stoomschip gebleven. Anders is het gegaan met de stoom trawlers Claes Compaen IJM.41 en Assan Reis IJM.42, die vier jaar tot de IJmui der trawlervloot hebben behoord en in 1952 werden verkocht, aanvankelijk als stoom - visserijschip, thuishaven Kiel, doch die in 1956 deze periode hebben afgesloten en verbouwd werden voor de vrachtvaart. Ketel en machine maakten plaats voor een 300 pk motor en de vroegere Claes Compaen kreeg de naam Donar, onder welke naam het schip nog steeds in be drijf is. De Assan Reis werd het motor vrachtschip Bertha Kienass, maar dit schip is op 1 februari 1962 op de Noord zee met man en muis vergaan. Een jaar of tien geleden waren er nog enkele Duitse stoomtrawlers die de visse rij vaarwel zegden en vracht gingen va ren, bijvoorbeeld de Tannenberg als mo torschip onder dezelfde naam. de Frisia als motorschip Wagrien en de Johs. Klat- te als motorschip Sydvest onder Noor se vlag. Laatstgenoemd schip treft u op de foto aan. Dit schip was in 1938 als stoomtrawler Johs. Klatte BX.265 het eigendom gewor den van de Hochseefischerei N. Ebe- ling te Bremerhaven na door de Howaldts- werke in Hamburg te zijn opgeleverd. Met het zusterschip Holstein BX.266 werd de vooroorlogse periode afgesloten en was de rederij gekomen tot 13 stoom trawlers, waarvan er in 1945 nog drie be schikbaar waren, waaronder de Johs. Klatte, die tot in 1956 voor de rederij Ebeling heeft gevaren. In dat jaar kwam het schip, na tot motorvrachtschip te zijn verbouwd, in de vaart soor Sivert Rund- haug in Kopervik, onder de naam Elsi. Sedert 1961 is het vaartuig als Sydvest het eigendom van Arne Dybvik in Flekke- fjord en met een bruto inhoud van 493 en een draagvermogen van 750 ton is de- De „Sydvest", die nu als vrachtschip vaart. motor- ze vroegere stoomtrawler als motorvracht schip nog steeds in de vaart. Arie van der Veer De graftombe van Brederode wordt overgeplaatst uit de reeds voor ge?i tieel gesloopte oude dorpskeYk in Veenhuizen gemeente Heerhugo- waard -s» naar een nieuwe nog- in aanbouw zijnde kerk. Nu staat de graftombe in de open lucht in de kapel van de oude dorpskerk. Brederode was ook heer van Veen- huizen. IBIIPWWMMWPM De in begin oktober ten bate van de afdeling Velsen en omstreken van de Ned. vereniging tot bescherming van die ren gehouden collecte heeft een bijzonder goed resultaat opgeleverd. Er is bijna tien mille ingezameld. Vergeleken met vorig jaar betekent dit een stijging met ongeveer dertig percent. Over het gebied verdeeld waren de re sultaten: Velsen ruim 5000 (in 1964: 4500), Beverwijk 3400 2400) en Heemskerk 1500 (bijna ƒ600). Het bestuur is alle gevers en de .ollec- tanten zeer erkentelijk. Door deze op brengst is de mogelijkheid geopend een groot deel van de voorgenomen verbete ringen aan her Kerbert-asiel te IJmuiden ter hand te nemen. Giften voor het werk van de dierenbe scherming zijn altijd van harte welkom. Ze kunnen worden gestort op gironum mer 618243 ten name van de financiële administratie dierenbescherming IJmui den. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Tegenover het Evo- luon dat wordt gebouwd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Philips, komt een tweede Philips-geschenk. Het geza menlijk personeel biedt zijn n.v. bij het jubileum namelijk een concertcarillon van 61 klokken, verdeeld over vijf octaven, aan, dat zal worden opgehangen in een 33 meter hoge toren. Het personeel heeft voor dit feestgeschenk al 900.000 gulden bijeen gebracht. In september 1966 zal het unieke cadeau aan de jubilerende n.v, worden overgedragen. De bezoekers van het restaurant in het Evoluon kunnen dan op het terras gezeten, genieten van bei aardconcerten. Dit Eindhovense concert carillon wordt het grootste van Neder land. De International Air Transport Associa tion (IATA) is de 21ste jaarvergadering in Wenen begonnen met 'n waarschuwing tegen te groot optimisme met betrekking tot de winstgevendheid van super vlieg tuigen. De aftredende directeur-generaal van de IATA, de Engelsman Sir William Hilderd, hield de vergadering voor dat de reusach tige luchtbussen voor zeshonderd passa giers, die men in het begin van de ze- ven tiger jaren in dienst wil stellen, wel eens niet winstgevend zouden kunnen blij ken te zijn tenzij de belangstelling van het publiek voor het vliegen toeneemt. De V.S., Engeland en de Sovjet-Unie werken aan plannen om zulke bussen in bedrijf te stellen op routes over de Atlan tische en over de Stille Oceaan. De Rus- serFhbbben het eerste prototype reeds op de Parij se luchtvaarttentoonstelling van de afgelopen zomer getoond. In zijn rapport over de stand van de vliegtuigindustrie aan de hoogste leiders van 84 luchtvaartmaatschappijen waar schuwde Sir William, dat de nieuwe toe- stellen zouden kunnen leiden tot een on gelooflijke toename van de capaciteit, die de luchtvaartmaatschappijen wellicht niet met passagiers zouden kunnen vullen. Een ander zeer belangrijk punt van de agenda is het supersonische passagiers vliegtuig. Sir William zei dat verwacht wordt dat de Frans-Britse Concorde om streeks 1972 in bedrijf zal komen en dat de V.S. omstreeks 1973 of 1974 zullen vol gen met een eigen vliegtuig. In het paleis Noordeinde in Den Haag wordt een expositie gehouden van portret ten van Simon Bolivar, die in de eerste helft van de vorige eeuw Venezuela, Co lombia, Ecuador en Peru van de Spaan se overheersing bevrijdde en Bolivia stichtte. De portretten zijn geschilderd door de Nederlandse deelnemers aan de Concurso Internacional, uitgeschreven door de Sociedad Bolivariana de Vene zuela, een wetenschappelijke instelling die zich bezighoudt met de geschiedkundige navorsing van Bolivars leven. Geschriften die professor dr. C. F. A. van Dam in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag heeft ontdekt, zullen worden opgenomen in een nieuwe uitgave van de Escritos del Libertador die in 1967 ter gelegen heid van het vierhonderdjarig bestaan van de stad Caracas door het Ejecutivo Na- cional zal worden gepubliceerd. Daarbij is een brief van 8 juli 1816 waarin de Libertador de gouverneur van Curagao, A. Kikkert, meedeelt dat hij met een vrij aanzienlijke troepenmacht in de haven van Ocumare is aangekomen. Hij spreekt de hoop uit dat er aan Ne derlandse zijde begrip zal zijn voor de vrijheidsstrijd. Op 17 december moeten alle schilde rijen in Caracas zijn. Op 19 april 1966 wordt de prijswinnaar bekendgemaakt. De prijs, (3000 dollar) is ter beschikking gesteld door een fervent bewonderaar van Bolivar, Don Manuarl Vicente Rodriguez Llamozas. Op de hoek Parallelweg-Zuiderkade te Beverwijk verleende een bromfietsberij der uit Heemskerk geen voorrang aan een auto, bestuurd door een inwoner van Cas- tricum. De materiële schade bij de bot sing was gering. De bromfietsberijder liep een hersenschudding op. Hij is, na dat ter plaatse eerste hulp was verleend, naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd en is daar ter verpleging opgenomen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7