Uniformiteit treurig aspect van leven in de Verenigde Staten Harmonie tussen land en volk is heel ver te zoeken PIKEUR Oostenrijks coalitie-kabinet struikelde over financiën Natuurzuivere Kolendamp maakt in mooie veel slachtoffers najaar REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Pleidooi voor een uitzondering bij huurverhoging Firma procedeert over waarschuwing in dagblad V.S.-ambassadeurs in Den Haag bijeen Goede ventilatie in huis noodzakelijk WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 8 WASHINGTON Reizen door de immense Verenigde Staten is een fascinerende en meestal, comfortabele bezigheid. Zo groot is het land en to enorm de variatie in het landschap dat men op de natuur niet gauw uit gekeken raakt, of men nu een liefhebber is van woestijnen, meren, einde loze groene akkers en weiden, ruige bergen of van iets zo unieks als de Grand Canyon, de anderhalve kilometer diepe en gemiddeld rond zeven tien kilometer brede voor, die de Colorado over een afstand van enige hon derden kilometers door het land van Arizona heeft getrokken. Behalve voor het natuurschoon is reizen in de V.S. verder zo boeiend, omdat men het fenomeen Amerika weer eens indringend ondergaat, veel meer dan mogelijk is als men alleen maar in een Amerikaanse plaats woont. Zo valt bijvoorbeeld sterk op bij een reis door het enorme, aan verscheiden heid zo rijke continent, dat de Verenigde Staten ook in veel opzichten uni form zijn, dat de verschillen tussen de Nieuw Engeland-staten en Arizona en Georgia piepklein zijn, als men die vergelijkt met de verschillen in Europa. Eetgewoonten Geluidsdecors MOLENDIJK Hotels Lelijkheid Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? CENT ...in het bekende gele blikje frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Dood spoor Onmiddellijke verlichting van Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) Ik heb juist een lange reis achter de rug, dwars door het hele continent. Per vliegtuig, trein, auto en bus heb ik ge reisd door tien staten. Daarbij zijn mij vele dingen opgevallen, die mij typisch Amerikaans leken. Uit de aantekeningen, die ik tijdens die lange reis gemaakt heb en die ten dele volstrekt banale zaken be treffen, wil ik nu vooral die opdiepen, die betrekking hebben op dat uniforme Ame rika. Gezien de extreme voorliefde van Ame rikanen voor eten ligt het op de weg met eetgewoonten te beginnen. Ontbijten doet men stevig net als in Nederland, maar niet met boterhammen en gevarieerd be legd, maar met roereieren, gebakken spek, gebakken aardappelen en vaak met pan nekoekjes met stroop. Naast koffie giet men bij alles meestal een glas ijswater naar binnen, want geen Amerikaans res taurant dat zich respecteert voorziet zijn gast voor ontbijt, luch of diner niet vóór alles van ijswater. Behalve in exquise, meestal Franse res taurants, drinkt men trouwens bij lunch en diner ook niet veel anders dan ijswater, koffie en melk. Bier of wijn drinkt men bij het eten maar zelden. Algemene ge woonte is het tijdens het diner en niet erna melk of koffie te drinken. Geijkte gerechten zijn er eigenlijk nauwelijks, be halve de befaamde „hamburgers", een soort platte gehaktbal van gemalen vlees op brood, die ook in de gekste varianten, zoals cheeseburgers of smorgardburgers, te krijgen zijn. De scherpe criticus van modern Ameri ka, Paul Goodman, heeft in de hambur- gerpopulariteit een aanwijzing gezien dat de volwassen Amerikaan in feite een kin derziel heeft en niets liever doet dan melk drinken en gemalen vlees eten, dat zelfs door een tandeloze baby zou kunnen wor den verorberd. Wat de restaurants be treft: tussen de zelfbedieningszaken en de duurdere restaurants waar een kelner de bestelling komt opnemen, komt steeds meer een systeem in zwang waarbij de klant zijn bestelling op een bonnetje met doorslagpapier schrijft en dat dan de kel ner overhandigt. geval is, bestaat in de Verenigde Staten niet. Waar mensen leven ziet men altijd auto kerkhoven, bouwvallige schuren en voor al: de onverteerbare vruchten /an de re clame-architectuur, waaronder ik alle ge bouwen zou willen samenvatten die via op schriften, uithangborden, kleuren of vor men proberen een produkt aan de man te brengen. Tienduizenden plaatsen in de Verenigde Staten bezitten een centrum, dat alleen maar uit zulk soort gebouwen bestaat, waar een gang door de hoofd straat een wandeling is langs benzinepom pen, garages, zelfbedieningswinkels en ca fetaria's. Een reis door Amerika doet beseffen dat dit land voor de voorouders van de huidige Amerikanen niet een vanzelfspre kende natuurlijke omgeving was, maar een vreemde, grimmige, onbekende wer kelijkheid, waarop het leven bevochten moest worden. Nog altijd is dit gebrek aan harmonie tussen land en volk te merken, nog altijd lijkt alles wat door mensen gebouwd wordt op gespannen voet te staan met de om ringende natuur. Amerika is een land met meer ongerepte landschappen dan waar ook in Europa maar met als keerzijde het ontbreken van vermenselijkte land schappen, die alleen ontstaan waar de Genoeg over eten, al doen Amerikanen het naar hartelust en is het aantal dikke mensen vooral jonge in de Verenig de Staten zó overweldigend groot dat men geneigd is de theorie te onderschrijven dat Amerikanen vaak nog aan de tradi tionele pioniersangst voor gebrek aan eten lijden en zich daarom overeten zo vaak zii maar de kans krijgen Men eet overigens zelden in stilte. In de meeste restaurants klinkt constant een niet onprettige, wat kleurloze maar als ge luidsdecor dienend muziekje, dat kennelijk beoogt tegen te gaan dat de gasten ooit rakken in stille gedeprimeerdheid. Dit soort zachte muzikale stemmingsde cor vindt men trouwens niet alleen in een café, restaurant of bar. In vliegtuigen Advertentie Een grof maar toch stevig kapsel, met SOUPLING Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterpl. 1 - H'lem - Tel. 60643 - bus 2 De Nationale Woningraad, het Verbond van Christelijke Woningbouwverenigingen en het Katholieke Instituut voor Volks huisvesting hebben in een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening gepleit voor een uitzonde ringsmogelijkheid bij de komende huur verhogingen. De drie organisaties menen, dat het thans toegepaste de mogelijkheid opent van verdere verstoringen van een harmonisch huurpatroon, daar relatief hoge huren verder worden verhoogd en lage huren verder achterblijven. Bovendien leiden de huidige criteria ertoe dat de grens van de huurverhoging dwars door complexen heen loopt. Een uitzonderingsmogelijkheid zou vol gens de drie organisaties zodanig moeten worden geformuleerd, dat aan de ver huurder en de huurder wordt toegestaan een van de wettelijke huurverhoging af wijkende huuraanpassing te verzoeken in gevallen waarin andere vergelijkbare wo ningen voor een grotere of een geringe re huurverhoging in aanmerking komen. Voor woningcomplexen zou een dergelij ke regeling ongemotiveerde huurver- «chillen kunnen voorkomen. Het landschap van Califomië is zeer gevarieerd en soms van een boeien de schoonheid. wordt men meestal met dergelijke zonni ge, maar nooit opdringerige klanken ver welkomd. Men kan via een knop kiezen tussen ononderbroken lichte muziek, klas sieke muziek of het plaatselijke radiopro gramma. De Amerikaanse treinen, tenminste die op de grote lijnen tussen oost- en west kust, proberen trouwens toch met alle mo gelijke moeite passagiers weg te lokken van de zo veel snellere vliegtuigen. Zij doen dit met speciale uitzichtskoepels voor de mooie routes in de Rocky Mountains, Sierra Nevada etc., met goed voorziene bars, met redelijke restaurants en met al lerlei speciaal comfort voor diegenen, die werkelijk eens op hun gemak door de Amerikaanse ruimte willen reizen, zoals losstaande draaibare stoelen in de eerste klas, enzovoort. Niet alleen in de vervoerssfeer richt de concurrentiestrijd zich op groter comfort. Ook de hotels doen niet anders dan hun comfort opvoeren, zoals bij voorbeeld het nieuwe Hiltonhotel in San Francisco, waar gasten met auto's tot bijna voor de deur van hun kamer kunnen rijden, ook al ligt die op de elfde verdieping, via een bin nen in het gebouwd aangelegd torengara gesysteem. Dit snufje is zeker niet gek, ook al be tekent het dat het grootste deel van het hotelgebouw nu garage en wegsysteem is, wat in de prijzen van de kamers niet zachtzinnig tot uitdrukking komt. Gekker daarentegen is een aantal andere bedenk sels op het terrein van comfort, zoals het luchtverversingssysteem, dat in vele Ame rikaanse hotels wel warmer of kouder kan worden afgesteld, maar dat niet uit kan worden gezet, ook al doet men geen oog dicht van het voortdurende blaaslawaai. Soms kunnen ook de ramen niet open. Men krijgt trouwens in de meeste mo derne Amerikaanse hotels de indruk dat de „filosofie", die achter de bouw van dergelijke logeerfabrieken staat, in feite luidt: wij stellen statistisch vast wat com fortabel voor een mens is en de hotel gast heeft zich daarbij aan te passen. Dat is uiteraard een drastische verande ring van de meer ouderwetse benadering dat een hotel een grote mate van basis- comfort moet leveren, maar daarnaast te gemoet moet proberen te komen aan de individuele wensen van elke hotelgast. Een treurig aspect ten slotte van Ame rika's uniformiteit, die bij een grote reis in het oog springt, is de lelijkheid van bijna alles wat van menselijk makelij is. Een charmant of pittoresk dorpje, dat har monisch in het landschap ligt en aan dat landschap misschien zelfs een menselijk cachet geeft, zoals in Italië zo vaak het mens in een organische harmonie met de natuur heeft. Maar Amerika is dan ook een land, waarin mensenlij ke gemeenschappen hun woningen, enzovoort bouwen niet volgens principes, die op een of andere manier aan de natuur ontleend zijn, maar die vol komen berusten op praktische, meestal commerciële noodzaak. Een artikeltje van „Dagboekenier" in ,Het Parool" van 8 oktober is voor de N.V. Gehaf Holland, die een Duitse snel kookpan op door haar georganiseerde bij eenkomsten op afbetaling aan het publiek verkoopt, aanleiding geworden om een kort geding te beginnen tegen deze krant. In het artikeltje werd gewaarschuwd te gen bepaalde verkoopmethoden zonder dat namen werden genoemd. Zelfs het woord pan kwam er niet in voor. De N.V. Gehag vond echter dat „Het Parool" zich schul dig had gemaakt aan een onrechtmatige daad en eiste dat de krant zich voortaan zou onthouden van dergelijke publikaties op straffe van een dwangsom van 5000 per overtreding daarvan. Ook verlangde de n.v. rectificatie. De raadsman van „Het Parool", jhr. mr. J. W. Witsen Elias, merkte op. „Er wordt geen pan in het stuk genoemd. Wie de schoen past trekke hem aan". Dag boekanier zelf merkte op dat hij de fir ma helemaal niet kende. Met zijn artikel heeft hij in het algemeen willen waar schuwen tegen dit soort verkoopmethoden. De president van de rechtbank zal op dinsdag 2 november vonnis wijzen. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, George Ball, en 28 an dere Amerikaanse autoriteiten, onder wie de ambassadeurs uit Westeuropese lan den, zijn in de Amerikaanse ambassade in Den Haag bijeengekomen voor een regio nale bijeenkomst zoals die van tijd tot tijd in verschillende delen van de wereld voor ambassadeurs worden gehouden. Aan de bijeenkomst wordt deelgeno men door de plaatsvervangende ondermi nister van Buitenlandse Zaken. William J. Crockett, de assistent voor Europese Aangelegenheden van de minister van Buitenlandse Zaken, John M. Leddy, en de assistent van de minister van Defensie, John T. Mc Naughton en twee plaatsver vangende assistenten van de minister van Buitenlandse Zaken, J. Robert Schaitzel en IJ. C. Kitchen. Ook is de directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, Leo nard H. Marks, aanwezig. De deelnemende ambssadeurs zijn geac crediteerd in Nederland, Frankrijk, Span je, Canada, Luxemburg, Turkije, België, de Duitse bondsrepubliek, IJsland, Grie kenland en Denemarken, alsmede bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie en bij de Europese Gemeenschappen. Ver der wonen zaakgelastigden uit Rome en Oslo de bijeenkomst bij. EXAMENS Tilburg. Geslaagd voor het doctoraal examen sociale wetenschappen N. E. A. M. Kraetzer te Santpoort. Advertentie (Van onze correspondent) WENEN Omdat de twee Oostenrijk se coalitiepartijen het niet eens konden worden over de begroting 1966, moest het kabinet-Klaus aftreden. Het parlement wordt ontbonden en in maart zullen er vervroegde algemene verkiezingen worden gehouden. In de afgelopen jaren werd de coalitie tussen Volkspartij en de Socialis ten weliswaar herhaaldelijk door verschil Advertentie van mening over de begroting bedreigd, maar telkens konden de stukken nog aan elkaar worden gelijmd. Dit jaar is dit niet mogelijk gebleken omdat de jonge en energieke minister van Financiën, dr. Schmitz, aan zijn grondbeginselen vast houdt en daarin gesteund wordt door de Volkspartij. Zijn begrotingsvoorstel steunt op het principe dat de staatsuitgaven niet groter mogen zijn dan de inkomsten. Daarom werd door hem algemene bezuiniging voorgesteld, vooral ook omdat de uitgaven gestegen waren door de hogere pensioe nen en vooral door de drievoudige waters nood in het afgelopen jaar. Nadat de on derhandelingen waren vastgelopen, ver klaarde premier Klaus als voorzitter van de Volkspartij, dat de socialistische rege ringsfractie het begrotingsontwerp al van af het eerste begin had verworpen. Volgens de voorzitter van de socialisti sche partij, Pittermann, zou de Volkspar tij haar toestemming niet hebben gegeven aan het socialistische beginsel van zuinig heid en rechtvaardige verdeling. De steen des aanstoots is in dit geval te zoeken in het steeds stijgende tekort van de Oostenrijkse spoorwegen, die door een socialistische minister worden be heerd. De minister van Financiën had hier tegenover een voorstel ingediend, waar door dit tekort kon worden gestabiliseerd en door rationalisatie kon worden ver kleind, maar de socialisten hebben zich hiertegen verzet. Het laatste doel van minister Schmitz De afgelopen weken heeft zich in het gehele land een onrustbarend groot aantal gevallen van kolendamp vergiftiging voorgedaan waarbü ver scheidene met dodelijke afloop. De oorzaak moet worden gezocht in het gunstige weer van de nazomer waar door de schoorstenen niet voldoende trek hadden. In Amsterdam zijn de laatste weken tientallen gevallen van koolmonoxyde- vergiftiging gemeld. Het werkelijke aan tal gevallen is daar noch elders in het land bekend doordat ziekenhuizen en ge zondheidsdiensten alleen bekend worden met de meest ernstige gevallen. De vele slachtoffers, die slechts een lichte ver giftiging hebben opgelopen, wenden zich tot de huisarts. De kolendamp maakt vooral in het na jaar slachtoffers. In vele huizen wordt de schoorsteen niet ieder jaar geveegd en menigeen gaat het nieuwe stookseizoen in zonder de haard of kachel te hebben laten reinigen. De rookkanalen in kachel of haard kunnen door vochtig roet zijn ver nauwd of zelfs geheel zijn verstopt en bij windstil weer en mist is er in vervuilde schoorstenen te weinig trek. Koolmonoxyde is het produkt van een onvolledige verbranding van de kolen. Het is iets lichter dan lucht en dringt daardoor gemakkelijk door nauwe spleten en fijne openingen. Het is bovendien reuk loos. In kamers, die slecht zijn geventileerd, kan kolendamp een verraderlijke werking hebben. Bij een acute koolmonoxyde- vergiftiging ontstaat er lichte hoofdpijn, maar in ernstiger gevallen wordt de hoofdpijn heviger en doen zich duizelig heid en misselijkheid voor. Hiermee ge paard gaat een spierzwakte waardoor men niet meer in staat is om ramen te openen of het vertrek te verlaten. De inwendige verstikking doet zich het eerst voor in het centrale zenuwstelsel, dat het meest gevoelig is voor zuurstofte kort. Zij die overvallen worden door ko lendampvergiftiging dienen zo snel moge lijk uit de gevaarlijke omgeving te wor den verwijderd. Een verhoging van het zuurstofgehalte in de longen, welke behan deling uiteraard aan een arts is voorbe houden, kan daarna de genezing bevor deren. Voorkomen is beter dan genezen. In de ze tijd, nu wij nog genieten van het na jaarszonnetje en de bladeren nog niet door storm en wind van de bomen worden ge rukt is het nuttig aandacht te besteden aan de conditie van kachel en schoorsteen. Wie twijfelt doet er goed aan de kachel niet geheel af te sluiten en het vertrek goed te ventileren. bestaat in het handhaven van de koop kracht van de Oostenrijkse munt. De so cialisten aanvaarden die beginselen welis waar in theorie, maar in de praktijk wil len zij nauwelijks bezuinigingen doorvoe ren inzake sociale voorzieningen en de spoorwegen. DE COALITIE is dus weer op een dood spoor gekomen, wat niemand verwondert. Het vooruitzicht van vervroegde verkiezin gen wordt door de Volkspartij met waar dering begroet, omdat zij daarin een kans ziet om de relatief sterkste partij te blij ven. De socialisten hebben in de laatste tijd met interne moeilijkheden te kampen gehad. Daarom zijn er op het ogenblik geen geestdriftige voorstanders van ver vroegde verkiezingen. Hun kansen om nu eens eindelijk na twintig jaar de sterkste partij te worden zijn op het ogenblik iets gedaald, maar gezien de onoverbrugbare kloof tussen de twee partijen moeten zij op de uitdaging ingaan. Er kan dus voorlopig met een de missionair kabinet weer geen sprake zijn van een actief en effectief regeringsbeleid. Advertentie "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Gld.) T. Lek- kerkerker te Hagestein. Geref. Kerken Beroepen te Wommels H. H. Wind, kand. te Zwolle. Bedankt voor Slikkerveer J. Couvée te Schiedam. Geref. Kerken (Vrügem.) Aangenomen naar Siegerswoude D. J. A. Brink, kand. te Krommenie. Bedankt voor Blij a D. Noort te Droge- ham. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hamilton (Ontario, Canada, Free Christian Reformed Church) J. Keu- ning te Veenendaal.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8