Twee Slavische namen in Oostenrijks hoofdstad Steeds minder politie 1 Houw uw toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN K.R.O. blijft trouw aan veelheid van hoorspelen sterke koffie? MKDFFIE HUE 11 i Voor 4 percent van het luisterpubliek Zijpe wil geen militaire schietbanen bij het Zwanenwater WIJ ONTVINGEN a WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 9 En een advertentie in Graz "I Traktement voor hervormde predikanten hoger Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: 'staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. met hart voor uw gezondheid Per jaar 650 Voor 300.000 mensen (Van onze correspondent) WENEN Op 't ogenblik spreekt heel Oostenrijk over twee mannen met Slavische namen. De eerste heet Rajakovitsj, die na de reacties in de Nederlandse pers nu ook in de Oos tenrijkse bladen wordt genoemd. Na het uitzitten van zijn veel te korte straf is hij nu op vrije voeten en of schoon de Nederlandse justitie zijn uitlevering heeft aangevraagd, zal Oostenrijk hierop nooit ingaan, omdat dit volgens het Oostenrijkse strafrecht onmogelijk is. De andere man met een Slavische naam is professor Boro- dajkewycz, een onverbeterlijke aan hanger van het grote nazi-Duitsland en profiteur van het kleine, door hem verguisde Oostenrijk. Rajakovitsj Nadat deze opvoeder van de academi sche jeugd hij doceerde zelfs geschie denis in Duitse kranten tegen Oosten rijk had geschreven en in een televisie- vraaggesprek een dom nazi-nummertje had gegeven, werd hij geschorst. Uit pro test organiseerden een paar honderd van zijn studenten een optocht in de binnen stad, waartegen een veel groter aantal anti-nazi's dadelijk demonstreerde. Slag ACHTER DE opera kwam het begin dit jaar tot een botsing waarbij de student Kümmel als een volleerd bokser met één slag de rentenier Kirchweger zo hard trof dat artsen een kaakbreuk constateer den. Maar de rentenier viel bovendien met zo'n harde smak tegen de rand van het trottoir dat hij op slag stierf. Nu staat de sfüdent Kümmel voor de recht bank die moet uitmaken of hij uit zelf verdediging heeft gehandeld of bewust doodslag heeft gepleegd. Intussen geniet de geschorste professor al meer dan zeven maanden zijn niet ver- boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken! boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boeken boekenboekenboeke: boe kenboe ken boe kenboe ken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken! n| „Juliana Regina 1965" is verschenen bij de Uitgeverij HOLLANDIA n.v. in Baam als zeventiende aflevering van een uitga ve met een serie foto's van het konink lijk huis. De samensteller is F. H. Lam- mers. De verlovingen van de prinsessen Beatrix en Margriet nemen een belangrij ke plaats in de uitgave in. Bij de n.v. Uitgeversmaatschappij EL SEVIER in Amsterdam is als encyclope die verschenen „Doe het zelf?", een alfa betisch naslagwerk voor de grondslagen van de zelfwerkzaamheid in en om het huis. De samensteller is drs. R. Zonder van. „Baanbrekende ontdekkingen in de ge neeskunde" is de titel van een boek van dr. J. Samuels dat uitgegeven is bij de n.v. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij voorheen BUITEN SCHIPPERSHEIJN in Amsterdam. De aforismen van Stanislaw Jerzy Lec, vroeger in Polen verschenen, zijn in het Nederlands vertaald door Menno Colleran en uitgegeven door VAN DITMAR in Am sterdam. De Nederlandse titel is „Onge kamde gedachten." „Van het klooster naar het huwelijk" is een roman van Alexander Federoff en in een vertaling van M. Mok verschenen bij de NEDERLANDSE KEURBOEKERIJ n.v. in Amsterdam. In de serie GROTE BEREN is bij A. XV. BRUNA EN ZOON te Utrecht ver schenen „De huichelaarster" door Fran cois Mauriac (vertaling Dolf Verroen). „Onder het mes" van O. F. Snellingh is verschenen in de serie ZWARTE BEERTJES van A. W. BRUNA te Utrecht. „De eeuwige strijd" is een beschrijving van Armstrong King over de gebeurtenis sen in Palestina tussen 1939 en 1948, het jaar waarin de Britse strijdkrachten uit dat land werden teruggetrokken. De uit- feefster is de Uitgeverij en Drukkerij [OLLANDIA n.v. in Baarn. Bij HET WERELDVENSTER in Baarn is verschenen „Gorilla's", met een groot aantal foto's, opgenomen in het oerwoud. De samensteller is George B. Schalier; de Nederlandse uitgave is ingeleid, vertaald en bewerkt door Han Rensebrink. Als ALPHA-BOEKEN zijn met steun van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming te 's Gravenhage ver schenen „Alles over geboorteregeling" door dr. Alan F. Guttmacher, Winfield Best en Frederick S. Jaffe en Normaal en afwijkend „Sexueel gedrag" door dr. Eustace Chesser. De Stichting uitgeverij van de NVSH verzorgde een uitgave met gedichten van Piet Heil onder de titel „Elck wat pils". Ook is als Alpha-boek verschenen een bloemlezing uit drie jaar gangen van „Symbiose" een driemaan delijks verschijnend tijdschrift van de NVSH. diende rust en strijkt hij elke maand zijn salaris op uit de schatkist van het door hem verguisde Oostenrijk. Maar pro fessor Borodajkewycz is nog steeds niet ontslagen en toch was deze opvoeder van de academische jeugd oorzaak of aanlei ding van dit tragisch-politieke ongeluk. IETS HEEL anders: een dagblad in Graz publiceerde onlangs de /olgende ad vertentie: „Wij zoeken een slecht betaal de stenotypiste. Wij bieden aan: een slecht verwarmd en muffig bureau, nurk se medewerkers en kletserige medewerk sters en een dito chef zonder enig gevoel voor humor. Miserabel bedrijfsklimaat en dagelijkse overuren die alleen na de groot ste moeilijkheden worden uitbetaald." Een paar bladzijden verder stond in het zelfde blad volgende advertentie: „Uit sluitend een perfecte stenotypiste gezocht, uitstekende voorwaarden voor iemand die met veel initiatief in een nieuw vooruit strevend bedrijf wil werken, enz. enz." Op de eerste advertentie kwamen er 49 sollicitatiebrieven binnen, op de tweede maar drie. Een geraffineerde psychologi sche truc of een steekproef van een bu reau voor opinie-onderzoek? De predikanten van de Nederlandse hervormde kerk ontvangen in 1966 een traktementsverhoging van elf percent, dit ingevolge een advies van de generale fi nanciële raad van die kerk. Deze raad verwacht dat er in 1966 een algemene loonstijging van minstens vijf percent zal komen en dat de uitkering in eens uit het najaar van 1965 in 1966 in een of andere vorm als vast bestanddeel van de lonen zal terugkeren. De overige vier percent hadden de pre dikanten eigenlijk al in 1965 moeten ont vangen. Daar de financiële middelen hier voor dit jaar in vele gemeenten nog ont breken, wil de raad deze verhoging tot 1966 uitstellen. Deze vie- percent verhoging geschiedt in navolging van de trendverhoging, die voor de ambtenarensalarissen geldt en die voor deze salarissen overigens ruim vier percent bedraagt. De traktementen der Nederlandse her vormde predikanten zijn per 1 juli vijf percent verhoogd. Daarnaast zullen de predikanten dit jaar ingevolge het advies van de generale financiële raad ook de uitkering ineens van twee percent ont vangen. DE GEMIDDELDE STERKTE DER 20qTR'JKS-EN GEMEENTEPOLITIE EN HET AANTAL OVERTREDINGEN 150 100 50 1950 1954 '60 '64 Aantal opgemaakte processen-verbaaI {x10.000) n Aantal politiemensen per 100.000 inw. Vorig jaar is de totale sterkte van de rijks- en gemeentepolitie iets ge stegen, maar in de ontwikkeling van de laatste jaren is deze geringe stij ging een druppel op de gloeiende plaat. In onze grafiek, naar gegevens van het CBS, zien wij de gemiddelde sterkte van de politie steeds maar dalen. Thans beschikt Nederland per 100.000 inwoners over 139 man po litiepersoneel. Dat onze politie niet minder actief wordt blijkt uit het aantal processen-verbaal en trans acties dat de politie maakt. Jaarlijks zijn er nirer dan 1,5 miljoen van deze acties door de politie, waarvan liefst ca 1,3 miljoen betrekking heb ben op verkeersdelicten. In de teke ning zien wij de lijn van de politie sterkte in 1962 plotseling sterk dalen. Dit komt doordat men in de statistiek van 1962 af het technisch en administratief personeel van de politie niet telt. Advertentie Rangeerder'- .,q fl-jf ov (Van onze correspondent) Ondanks het feit dat slechts vier per cent van het Nederlandse publiek naar hoorspelen luistert, heeft de K.R.O. voor het komende seizoen er toch weer een belangrijke plaats in zijn programma's voor ingeruimd. De zaterdagavonden krij gen in den vervolge een licht hoorspel (detective's, komedies en romantische werkjes) van maximaal vijftig minuten, de vrijdagavonden hebben iets meer ni veau. Alle hoorspelen (komend in de ru briek Avondtheater) beginnen dan om kwart voor elf en zullen maximaal zeven tig minuten duren. Advertentie Ja. zo sterk als u wiltKoffie HAG (coffeinevrlj) veilig voor hart, zenuwen, bloedsomloop, maag, lever en gal voortreffelijk van smaak en aroma Het dinsdagavondrepertoire gaat het ka rakter krijgen van het Britse Third Pro gram. Dan worden er zo weinig mogelijk voor de radio aangepaste toneelstukken en zoveel mogelijk echte hoorspelen ge bracht. Men acht zich dan bovendien niet gebonden aan enige tijdslimiet. Daar naast brengt men dinsdagavond ook bij belvoordrachten (gedialogiseerd naar de oorspronkelijke tekst en uitgebracht in topbezetting) en enkele documentaires. De grote moeilijkheid, aldus de K.R.O. is bij de Nederlandse auteurs belangstel ling te wekken voor het schrijven van luisterspelen. Wat er op dit gebied wordt aangeboden is gering in aantal en gering van kwaliteit; niet zonder redenen overi gens. Ten eerste hebben de Nederlandse om roepen hun kans gemist door tot nu toe te veel de nadruk te leggen op eigen kleur en zodoende de schrijvers hinder lijke beperkingen op te leggen. Overigens, zegt de K.R.O.: dit gaat veranderen. Ten tweede is de honorering voor auteurs altijd erg laag geweest. Ook hier in komt verandering: een oorspronkelijk luisterspel gaat de maker 1000 gulden op leveren met daarenboven de mogelijkheid van kwaliteitstoeslag. Ten derde is de Nederlandse schrijver, zeggen bevoegden, meer dramatisch aan gelegd en minder ingesteld op dialogen dan zijn buitenlandse broeder. Ten vierde heerst er onder de Neder landse hoorspelschrijvers de angst dat hun stuk als een routinewerkje afgeraf feld zal worden door de leden van de hoorspelkern van de N.R.U. Dat is niet waar, zegt de K.R.O.: de afdeling drama controleert iedere opna me voor de uitzending. Is deze niet geheel in overeenstemming met wat men artistiek verantwoord acht, dan wordt de opname opnieuw gemaakt. Zelfs met andere rol bezetting indien nodig. Dit gebeurt rede lijk vaak. Alle zuilen bij elkaar brengen gezamen lijk ongeveer 650 luisterspelen per jaar ten gehore, inclusief de klankbeelden en de schoolradioprogramma's. Omdat een dergelijk aantal een te grote belasting is van de hoorspelkern, wil men trachten in onderling overleg dit aantal te verminde ren. De rolbezetting is een moeilijk punt. Ons land heeft 400 acteurs. De vaste hoor spelkern van de N.R.U. loopt geleidelijk leeg. Meer en meer raakt men aange wezen op medewerking van gasten uit to neelgezelschappen en leerlingen van to neelscholen. Helaas zijn deze mensen zel den of nooit vrij voor het juiste tijdstip. De eigen gezelschappen en de grote slok op televisie eisen veel van hun tijd. De oude garde van de hoorspelkern raakt zachtjes aan doodgespeeld, hoe voortref felijk deze mensen ook zijn. Nieuw talent is niet voorradig omdat er de laatste vijf jaar geen hoorspelcursussen meer zijn gegeven. Daarom vraagt men nu de mensen van het toneel en aankomende acteurs op dit punt te activeren om zo uit deze impasse te geraken. Al heeft een luisteronderzoek dan uitge wezen dat de belangstelling voor hoorspe len geleidelijk achteruit loopt, toch wil de K.R.O. meer aandacht aan de kwaliteit van zijn hoorspel gaan geven, juist omdat dit luisterpubliek geselecteerder is en van hoger niveau. Bovendien, zo redeneert men terecht, vormen die vier percent hoorspelluisteraars nog altijd het respec tabele aantal van 300.000 mensen. Het lijkt ons een geschikt ogenblik het al eerder geopperde idee om acteurs van het grote toneel acht maanden in eigen De gemeenteraad van Zijpe (N.-H.) heeft zich gisteren uitgesproken tegen het gebruiken door Defensie van drie zoge naamde schietplateaus en tegen de bouw van nog een schietbaan aan de rand van het bekende natuurreservaat „Het Zwa nenwater" bij Callantsoog. Hoewel B. en W. in de vergadering van 10 september akkoord gingen met de bouw van deze baan, zijn zij vermoedelijk gezwicht voor de protesten van de plaat selijke V.V.V.'s en van de beheerders van het recreatiegebied. Het college heeft zelfs besloten de minister te verzoe ken de schietbanen naar een andere om geving te verplaatsen. De beheerders van „Het Zwanenwater" vrezen door de schietoefeningen een terug gang in de vogelstand in dit gebied. Ook de V.V.V. van het nabij gelegen Sint Maartenszee heeft zich tegen de Defensie- voorstellen gekeerd. „Onze badgasten kun nen dan niet eens de zee bereiken, omdat de enige toegangsweg dan wegens schiet oefeningen wordt gesloten," zo meent men. Bij het ministerie in Den Haag zei men begrip te hebben voor de situatie, maar men meent dat de schietbaan in Zijpe de enige mogelijkheid is voor het schieten met zwaar geschut. Ook het mi nisterie van Cultuur heeft zich in de zaak gemengd en contact opgenomen met staatssecretaris Peijnenburg van land machtzaken. gezelschappen te laten spelen, twee maan den af te staan aan de televisie en één maand aan de radio, met tot slot één maand vakantie te gunnen, opnieuw ter tafel te brengen. Pas dan kunnen de ge zamenlijke omroepen door vakbekwame rolbezetting bij de hoorspelen uit de moei lijkheden geraken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9