Politieke bewustwording leidt tot grootscheepse felle acties Berkeley in Cabeet jaar de spits af vorig A.N.W.B. gaat 3000 wegwijzers door lage borden vervangen Jaarlijks legt de bond op de bewegwijzering 1 min. toe wimSQH Barnevelder" heeft plaats moeten maken voor nieuwe kruisingen Financiële positie van drie grote steden onhoudbaar Modieus en sportief r Het gist in de Amerikaanse studentenwereld! I Primeur op Gallinova '65 Twee jaar voor diefstal met geweld Onderscheiding „De gulden letter" Medici verontwaardigd over publikatie over operatie Douane jaagt met een radio op smokkelaars DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 11 T oespitsing Protest maten 32 t/m 40 vanaf 23.90 in de herenmaten 6 t/m 12 vanaf 32.90 Examens Alles hoog Zeven maanden bijschilderen JL Nieuwe commandant van de marechaussee Hoortoestellen Oorhangers Hoorbrillen N.V. „Beter horen" Enorme tekorten (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nog niet zo lang geleden klaagde men ln Amerikaanse universitaire kringen steen en been over de apathie van de studenten. „Onze jonge generatie heeft alleen maar belangstelling voor het examenpapiertje, de veilige baan daarna, voor het stichten van een gezin en het kopen van een riant huis", zeiden velen. Er was geen twijfel aan dat de studenten warm noch koud werden over ideologische, poli tieke of andere problemen. Daarin is verandering gekomen. Meer zelfs dan vele inder tijd klagende oudere heren lief is. De Amerikaanse studenten generatie is nu roeriger, rebelser en politiek bewuster dan sinds de dertiger jaren, toen de grote crisis tot allerlei stu dentenacties leidde, het geval is geweest. Er zijn in talloze universiteiten politieke stromingen, die van uiterst links tot extreem rechts lopen. Steeds meer studenten nemen actief deel aan de campagne voor volledige gelijk stelling van de negers in de Amerikaanse samenleving. Aan meer dan één universiteit zijn botsingen voorgekomen tussen de in Amerika zo machtige administratieve leiding van de instellingen van hoger onderwijs en studenten, die niet langer tevreden zijn met hun onmondige rol aan de universiteit. Dit betekent natuurlijk niet dat plotse ling een meerderheid van Amerika's studenten politiek bewust en sociaal ac tief is geworden. De meerderheid is vol gens alle kenners van het universitaire le ven nog altijd vrij egocentrisch en vaak conformistisch. Maar de groep die zich roert, politiek bedrijft, aan acties deel neemt en fel discussieert is zó belang rijk en groot, dat zij vaak de sfeer van de universiteit bepaalt. Het belangrijkste centrum van bewuste studentenactiviteit was dertig jaar gele den in Chicago te vinden. Nu vindt men het in Berkeley, waar de grootste tak van de University of California gevestigd is en waar niet minder dan 27.500 stu denten staan ingeschreven. Het was daar dat in 1960 fel gedemon streerd werd tegen de commissie voor on Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afgevaardigden, die haar dubieuze communistenjacht in die tijd in Californie bedreef. En het was ook in Berkeley waar eind vorig jaar een massaal con flict tussen de studenten en de admini stratieve leiding van de universiteit ont stond, dat zijn uitwerking op 't hele Ame rikaanse universitaire leven niet gemist heeft. New York Times en andere grote bladen van de oostkust hadden de studentenac ties en de FSM voorgesteld als het resul taat van communistische agitatie van bui tenaf en in meer dan een geval werd de waarheid geweld aangedaan in de couran tenberichten om deze lijn te kunnen vol houden. Dat de studenten in Berkeley van de hun nu toegestane rechten ook volop ge bruik maken is dagelijks te zien op de campus. Bijna geen dag gaat er voorbij, of er is wel een demonstratie ten bate van éen of ander politiek doel. De laat ste tijd zijn het vaak protestbijeenkom sten tegen de oorlog in Vietnam, maar even goed kan men er ultra-conservatie ve stemmen horen, die een aanval op China bepleiten. Ik ben juist enige tijd in Berkeley ge weest en ik wil wat dieper op de situa tie daar ingaan, vooral omdat zij een toe spitsing lijkt van wat op bredere basis onder Amerika's studenten lijkt te broei en. Eerst iets over het conflict van vorig jaar. Het werd onteketend door een verbod, uitgevaardigd door de leiding van de uni versiteit om politieke activiteiten te ont plooien op een stuk stoep bij de ingang van de campus Amerikaanse univer siteiten bestaan altijd uit een groot aan tal gebouwen in een immens plantsoen, welk geheel campus genoemd wordt. Reden hiervoor was dat men had uitge vonden dat dit stuk stoep tot het univer siteitsterrein behoorde, zodat er dezelfde regels zouden moeten gelden als op de rest van de campus, wat inhield dat er geen politieke acties mochten worden ont ketend. Dit trof een aantal studenten hard, want de stoep bij de ingang van de cam pus werd sinds enige jaren gebruikt voor het werven van aanhang voor allerlei po litieke groepen, als ook voor burgerrech ten-bewegingen. Een paar honderd Ber- keley-studenten waren toen al actief in stu dentenacties om negers in het zuiden bij te staan in hun moeizame strijd voor ge lijke rechten en ook was er, en is er trouwens nog, 'n studentenactie voor hulp in vele vormen voor negers in arme buur ten niet ver van Berkeley zelf. Bovengenoemd verbod leidde dan ook tot protestdemonstraties, waarbij de uni versitaire leiding aanvankelijk enige con cessies deed, maar tenslotte toch acht studenten schorste wegens overtreding van de regels voor de campus. Daarna ontwikkelde de rel zich tot een volledig studenteoproer, toen de politie probeerde studenten te arresteren, die op de cam pus propaganda maakte vóór Core, een van de burgerrechtenorganisaties. Een politieauto werd door honderden studen ten omsingeld en de inmiddels als leider naar voren gekomen Mario Savio sprak de studenten toe van het dak van de auto. De universiteitsadministratie gaf daarna op een paar punten toe. De hele zaak leek met een sissér te zullen aflopen, toen twee leidende studenten uit de alle- politieke en andere groeperingen omvat tende beweging, die zich intussen Free Speech Movement (F.S.M.) had genoemd opnieuw met disciplinaire maatregelen werden bedreigd. Uit protest organiseerde men daarop een demonstratie waaraan duizenden stu denten deelnamen en ten slotte nestelden er zich ruim achthonderd in Sproul Hall, het gebouw van de universiteitsadmini stratie. Weliswaar werden zij zonder uit zondering door de politie gearresteerd maar de twee dagen na de demonstratie werd een studentenstaking georganiseerd, waaraan ook zoveel docenten deelnamen dat rond 75 percent van alle colleges niet doorging. Helemaal duidelijk werd het dat de wei nig soepele president van de University of California, Kerr, eieren voor zijn geld zou moeten kiezen toen de academische se naat met 824 tegen 115 stemmen de kant koos vgn de studenten en aanbeval geen enkele restrictie op te leggen aan politie ke activiteiten van studenten op de cam pus. Kerr volgde dat advies op, Een nieuwe kanselier werd benoemd door de Berkeley campus en een klein plein bij de ingang van de genoemde Sproul Hall werd aangewezen voor po litieke studentenactiviteiten en openbare disc., üsie. Daarmee hadden de studenten een enorme overwinning behaald, die nog al wat verbazing wekte bij alle buiten staanders die zich door de Amerikaanse pers over de gebeurtenissen in Berkeley hadden laten verlichten. Niet alleen de talrijke ultrareactionaire •ouranten van Californië, maar ook de Ruim 3.000 A.N.W.B.-wegwyzers in alle delen van het land zullen worden vervangen door laagstaande richtmgbordeh. oor één wegwijzer komen zes tot tien borden in de plaats. Als deze operatie, waaraan inmiddels is begonnen en waarvan het tempo wóbdt bepaald door de geldmiddelen, gereed is zal het aantal A.N.W.B.-borden met circa 25.000 zijn toegenomen. In 1962 had de toeristenorganisatie de zorg over 16.000 richtingborden, welk aantal op dit ogenblik tot 23.500 is gegroeid. De meeste demonstraties en ook van de tafeltjes met propagandamateriaal die op het pleintje staan opgesteld, zijn ech ter zeer links gericht. Men vindt in Ber keley alle schakeringen, die dat „links" kan hebben: op Moskou georiënteerde communisten, Maoisten, Castro-aanhan- gers, revolutionaire socialisten, sociaal democraten en ook een paar progressie ve Johnson-democraten. Als er geen rede voeringen of betogingen worden gehou den, zorgen de studenten zelf voor ge sprekstof. Geen dag ben ik in Berkeley op de campus geweest zonder dat er een felle discussie aan de gang was het plein tje tussen Sproul Hall en de fontein. Dat die debatten altijd hout sneden wil ik niet beweren, maar aan gepassioneerde belangstelling ontbrak het de studenten niet. En een groot aantal van hen leek goed beslagen op het discussie-ijs te zijn gekomefi. In een tweede artikel zal ik in gaan op de achtergronden van de groeien de politieke en sociale bewustheid onder de Amerikaanse studenten, die men mis schien het best kan vangen onder de term: nieuw radicalisme. Advertentie ZWIEGENAHT Kandidaats sociale wetenschappen: C F. H. Putman Cramer en E. W. P. Klipp (Haarlem). Barneveld, bakermat en centrum van de Nederlandse bedrijfspluimveehouderij wil op haar pluimveetentoonstelling en beurs „Gallinova 1965" die wordt gehou den van 10 tot en met 13 november, een bijzonder accent leggen op de ontwikke ling van de fokkerij van bedrijfspluimvee. De Barnevelder, „de kip met het bruine die eertijds de roem van het Neder landse ei verspreidde, is verdwenen en beeft plaats moeten maken voor rassen en kruisingen, die technisch en econo misch beter aan de gestelde bedrijfsresul taten voldoen. Deze rassen zullen nu op de expositie getoond worden. Dit is een primeur voor Nederland. De Nederlandse fokkers van bedrijfs pluimvee hebben van eigen fokmateriaal of door import stammen en kruisingen opgebouwd, die door de stichting voor het fokkerijwezen bij de pluimveehou derij zijn geregistreerd, alsmede bij het produktschap voor pluimvee en eieren. De aldus verkregen eindprodukten kun nen door de fokkers en kuikenbroeders aan de bedrijfspluimveehouder worden afgeleverd onder een algemene of een specifieke fokkersaanduiding of met ver melding van stamnummers waaronder het materiaal is ingeschreven. In de loop der De rechtbank te Amsterdam heeft een 22-jarige banketbakker en een negentien jarige militair beiden uit Amsterdam, we gens diefstal met geweldpleging veroor deeld tot' een gevangenisstraf van twee jaa» en een jaar en drie maanden plus onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. Beide jongemannen hadden in de nacht van de achtste augustus van dit jaar de militair H. de Zw. in de Van Musschen- broekstraat vrijwel vlak voor de deur van diens woning zo geschopt, dat de man bewusteloos geraakte en hem daarna be roofd van zijn portemonnee, waarin een bedrag van 29 gulden zat. Nederland is het enige land in Europa en waarschijnlijk zelfs in de gehele we reld, waar een particuliere organisatie officieel is belast met de zorg voor de bewegwijzering. Overal elders is dit een zaak die de overheid in eigen hand heeft en omdat het veelal de lagere overheid is kan de ene streek heter van richtings borden zijn voorzien dan de andere en is er niet altijd van uniformiteit sprake. De afdeling Bewegwijzering van de A.N.W.B. bestrijkt het gehele land, waardoor er een samenhang in het sys teem is ontstaan. Het wegwijzersysteem bestaat uit eenheden van verschillende uitvoering, maar alle aangepast aan de omgeving. Kies willekeurig een plaats op een wegwijzer en u zult, uw route in de aangegeven richting vervolgend, die naam onderweg telkens terugvinden. Is de bewegwijzering in Nederland ideaal? Zijn de grote verlichte richtings borden, die men in grote steden en op sommige verkeersknooppunten aantreft, het laatste woord? Ir. C. A. Kuyten, die als adjunct-directeur van de A.N.W.B. belast is met verkeer en recreatie, zegt: „Nee, tien jaar geleden dachten we nog niet aan verlichte richtingsborden. Nu hebben we bij de Brienenoordbrug porta len met hooggeplaatste lichtbakken. Geen mens kan zeggen wat over tien jaar no dig of wenselijk zal zijn." Toen de Algemene Nederlandsche Wiel rijders-Bond in 1894 een dozijn wegwij zers plaatste langs de weg die van Rot terdam via Gouda naar Utrecht leidde, verwachtte niemand dat de uitvoering van deze borden ooit veranderd zou be hoeven te worden. Aan het eind van de 19de eeuw was alles hoog, de hoeden, de fietsen en de rijtuigen en* zelfs de eerste auto's die kort daarop op de wegen ver schenen. En de hooggezeten toeristen waren dan ook zeer gediend met bordjes op lange houten palen, die in de nationa le kleuren waren geschilderd. Anderen waren echter niet zo blij met die wegwij zers. Op het platteland werden de fietsen toen nog als helse machines beschouwd Er verdween dan ook weieens zo'n weg wijzer. En als de winter streng was dan ging zo'n houten paal met richtingsbord jes ook weieens de kachel in. De houten palen werden vervangen door stalen palen, geschilderd in de bondskleu- ren, blauw-wit. De borden waren in de eerste plaats voor wielrijders bestemd. Toen er meer auto's kwamen hadden de automobilisten behoefte aan grotere letters en ook aan het vermelden van verder afgelegen bestemmingen. Er kwa men meer en grotere borden aan de pa len. En in de jaren dertig kwam de A.N.W.B. het snelverkeer tegemoet door ook laaggeplaatste richtingborden te plaatsen, die bij duisternis in het kop lamplicht van de auto waren te lezen. En op de autosnelwegen werd van 1934 af het systeem van voorrichtingsborden toe gepast, zodat de snelrijdende automobilist werd gewaarschuwd voor de 250 meter verder liggende wegsplitsing of -aftak king. De oranje bordjes „Amsterdam" date ren uit 1928 toen in de hoofdstad de Olympische Spelen werden gehouden en het nodig bleek op alle routes tussen de grenzen en Amsterdam een extra verwij zing te plaatsen. Die oranje bordjes zijn gehandhaafd. Na 1945 werd een aantal wegwijzers voorzien van een verlichting. Sinds 1961 wordt er op grote schaal ge werkt met lichtbakken voor stadsrich- tingswijzers en voorrichtingsborden bij kruispunten buiten de bebouwde kom. De chef van de afdeling bewegwijze ring van de A.N.W.B. de heer W. P. A. Brand, houdt zich al 38 jaar achtereen met wegwijzers bezig. Waarom zijn de wegwijzers in Duitsland geel met zwarte letters en in Nederland blauw met witte letters? De héér Brand weet het, want hij heeft meegewerkt aan een onderzoek dat daarnaar 35 jaar geleden is ingesteld. Na tal van proeven werd besloten tot het huidige kleurensysteem, dat ook in het donker goed leesbaar is. Voor het probleem de richtingsborden bij duisternis goed leesbaar te maken heeft een Amerikaanse nachtwaker on bewust een oplossing gevonden. Op zijn nachtelijke rondgang ontdekte hij dat schuurpapier, mits op een bepaalde ma nier belicht, het licht duidelijk terug kaatste. Uit zijn ontdekking is een nieuw materiaal voortgekomen: „Scotch-lite", waarmee richtingborden op duistere we gen goed leesbaar zijn. Niet alleen voor wegwijzers zorgt de A.N.W.B., maar ook voor ongeveer 3000 borden met nuttige aanwijzingen als kampeerterreinborden, riviernaamborden, telefoonpostborden en de borden die wij zen op de aanwezigheid van een rust plaats. Voor de heer Brand en zijn medewer kers is het een grote zorg om de beweg wijzering zo doeltreffend mogelijk aan te brengen en in goede staat te houden. Op de eerste maart van ieder jaar rijden twaalf bestelauto's met schilders uit, die alle A.N.W.B.-borden van Nederland schoonmaken en zonodig bijschilderen. Op 1 oktober is dat karwei klaar. Bor den die voor vervanging in aanmerking komen worden in de wintermaanden ver nieuwd. Dit onderhoud vraagt een be drag van 250.000 gulden per jaar. Het wordt betaald uit de contributie van de A.N.W.B.-leden. De overheid heeft de A.N.W.B. wel be last met de bewegwijzering, maar ver goedt niet alle kosten. De bewegwijze ring van de rijkswegen is een zeer kost- bare zaak, maar het rijk betaalt de toe ristenbond slechts de helft van de kosten van materiaal en plaatsing en dan nog maar tot een maximum van 300.000 gul den per jaar. De provincies en de ste den betalen meestal bijna alle directe kosten van de borden. Het onderhoud drukt echter geheel op de A.N.W.B. De bond, die in 1894 besloot zijn leden „weg wijs" te maken, kon toen nog niet ver moeten welke financiële last hij zich op jaren hebben verschillende merken reeds hun weg gevonden. „Gallinova 1965" biedt thans de gelegen- heid aan de pluimveehouder deze dieren in levende lijve te bekijken en te beoor delen. Met andere woorden: ook het grote publiek dat in de verte wel eens een merk hoorde noemen, kan nu zelf op deze landelijke tentoonstelling de diverse rassen in levende lijve aanschouwen. Voor deze show van bedrijfspluimvee, waaraan geen prijzen zijn verbonden, heb ben nu reeds een veertigtal fokkers en/of boerderijen ingeschreven, die elk met hun werk op de tentoonstelling zullen ver- schijnen. Barneveld heeft hiermee de pri meur, aangezien een dergelijke show nog niet eerder in Nederland heeft plaats gevonden. Er zullen op „Gallinova 1965" ruim zes tig standhouders aanwezig zijn, buiten het veertigtal inzendingen van de bedrijfs- pluimveeshow en talrijke inzendingen op sportgebied. 'Als blijvende herinnering aan het feit dat de Droste fabrieken op 4 december 1964 het predikaat „koninklijke" ontvan gen hebben heeft de directie een fonds gesticht, waaruit jaarlijks een onderschei ding „De gulden letter" wordt uitgereikt aan een persoon of een instelling, die zich erg verdienstelijk heeft gemaakt voor de jeugd. Aan de onderscheiding is een bedrag verbonden van 1000,-, te bestem men voor een door de onderscheidene aan te wijzen organisatie, stichting, ver eniging e.d. De commissie die zal beoordelen aan wie en op welke gronden de onderschei ding wordt uitgereikt bestaat uit: me vrouw De Beer, inspectrice van de kin derpolitie, de heer H. J. Broekhuizen, hoofd afdeling Jeugdprogramma's AVRO, dr. Ph. H. Fiedeldij Dop. kinderarts, de heer J. W. Ooms, voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap., de heer C. P. de Smit, secretaris Amsterdamse Sportraad. Aanbeveling van kandidaten moet plaatsvinden voor 15 november aan het secretariaat van „De Gulden letter", postbus 9 te Haarlem. Met ingang van 1 november is benoemd tot commandant van de Koninklijke Ma rechaussee kolonel H. J. Amelink uit Den Haag. Met ingang van dezelfde datum zal hij tevens de rang van brigade-generaal krijgen. De heer Amelink volgt daarmee brigade-generaal A. J. F. M. Egeter van Wissekerke op, die op 1 januari met pensioen gaat. Advertentie in de kleinste uitvoering: levering na medisch advies en proeftijd; belangrijke vergoeding door ziekenfonds; iedere dag bereikbaar voor demonstratie, inlichtingen en service WAGENWEG 124 - TEL. 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 51088 de hals haalde Op het ogenblik moet de A.N.W.B. op plaatsing en onderhoud van de richtingsborden jaarlijks meer dan een miljoen gulden bijpassen. Het zijn echter niet alleen A.N.W.B.-le den die profiteren van de bewegwijze ring. Het zou logisch zijn dat de overheid alle kosten voor haar rekening nam. Op het ogenblik wordt deze kwestie bestu deerd. De A.N.W.B. is optimistisch over de afloop. Het verkeer kan niet meer zonder de richtingborden. Zelfs degenen, die menen goed bekend te zijn in een bepaalde streek, steunen onbewust op de wegwij zers. Tijdens de mobilisatie van 1939, toen op last van de legerleiding in enkele ge bieden alle richtingborden werden verwij derd, is dat duidelijk gebleken. Er is toen een puzzeltocht georganiseerd waar bij mensen in hun eigen omgeving vol komen verdwaalden! Opnieuw dreigt er een rel te ontstaan over het uitlekken van niet voor publika tie bestemde zaken, ditmaal in de me dische sector. De medische staf van het Nijmeegse ziekenhuis, waar een unieke hartoperatie werd uitgevoerd, was zeer ontstemd over de publikatie in een och tendblad, dat de gegevens had gekregen van familieleden van de patiënte. Het medisch team las een bericht over de aard van de ingreep en identiteit van de patiënte in een ochtendblad, vlak voordat de operatie zou worden uitge voerd. Hierdoor bestond de mogelijkheid dat de gang van zaken zou worden beïn vloed. De medici stellen zich op het stand punt, dat vaker nieuwe behandelingsme thoden worden toegepast en dat het ge woonte is, de resultaten pas veel later he kend te maken in de vakliteratuur. Men wilde vanochtend niet meedelen hoe de toestand van het meisje op dit moment is. „De drie grote steden van ons land Amsterdam, Rotterdam en Den Haag staan op het punt onbestuurbaar te wor den doordat zij zich midden in een finan ciële crisis bevinden. De situatie is on houdbaar geworden." Op deze wijze werd de begrotingspositie van de drie grote gemeenten gekarakte riseerd op een gezamenlijke persconferen tie van de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, gehou den in de raadszaal in Den Haag, waar het woord werd gevoerd door Amster dams burgemeester mr. G. van Hall, Rotterdams burgemeester W. Thomassen en de Haagse wethouder van Financiën mr. W. A. Schouten. De begrotingstekorten voor 1966 van deze drie gemeenten worden tezamen ge raamd op bijna 145 miljoen gulden: te weten Amsterdam 63 miljoen gulden, Rot terdam 67 miljoen gulden en Den Haag 14,3 miljoen gulden. Verontrust door de omvang en de snel le toeneming van de tekorten op haar be grotingen hebben de drie gemeenten op initiatief van Den Haag gemeenschappe lijk een summier onderzoek naar de voor naamste knelpunten in hun begrotingspo sities ingesteld. Deze analyse is onlangs met de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën besproken. Gehoopt wordt op een reeks bijeenkomsten teneinde tot een oplossing van het probleem te komen. Bij de financiële verhoudingswet 1960 is men er van uitgegaan dat geen compen satie van rijkswege wordt gegeven voor kostenstijgingen in de bedrijvensector. Maar juist in deze sector worden door de gemeenten steeds grotere verliezen ge ledeij: voor 1966 zijn de totale nadelige saldi in deze sector geraamd op 24,3 mil joen gulden (Amsterdam), 34,4 miljoen gulden (Rotterdam), en 10,3 miljoen gul den (Den Haag). Met name de vervoers bedrijven leveren steeds grotere tekorten op. Hier zou een rijksbijdrage bijvoor beeld in de vorm van een suppletie op de tarieven op haar plaats zijn. Want met tariefsverhogingen alleen komen de ge meenten er niet: hogere tarieven betekenen ook minder klanten. Verder zijn de zogenaamde doeluitke ringen van het rijk om de kosten van het onderwijs te compenseren te laag. On danks deze uitkeringen blijven er voor 1966 voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag netto lasten voor het onderwijs over van respectievelijk 21,9 22,9 en 17,3 mil joen gulden. Een spoedige herziening van het niveau van de doeluitkeringen in de onderwijzerssector is hoogst noodzakelijk. Snelle stijging Hoe snel de uitgaven van de gemeenten (exclusief bedrijfssector en doeluitkerin gen) zijn gestegen blijkt uit de index cijfers. Deze cijfers voor 1966-1960 stellen de op 100 zijn voor Amsterdam 205, Rotterdam 197 en Den Haag 199. De Nederlandse douane maakt de laat ste tijd op Belgisch grondgebied jacht op sigarettensmokkelaars. Zij bedient zich daarbij van draagbare zend- en ontvang- apparatuur, waarmee in Belgische grens plaatsen Nederlanders worden gelokali seerd, die teveel sigaretten kopen. Zelfi de nummers van hun auto's worden van uit het Belgische grensgebied doorgege ven aan de Nederlandse doorlaatposten. De manupulaties met deze walkie-talkies geschieden geheel onopvallend: de appa raten worden verborgen onder lange over jassen. Aan de grens wordt dan de arge loze smokkelaar opgewacht

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11