K.V.P.-fractie verlangt nadere verklaring over „de brief" Van het P.v.d.A.-antwoord zal de verhouding tussen de regeringspartners afhangen T.H. rapport van Haarlem verschenen HET WEER Staat van oorlog van kracht op Midden-Java Zware aanval van Vietcong matras Mobil Oil komt in 1966 reeds naar Amsterdam UW Vrouw gearresteerd wegens moord op winkelierster Heemskerk gaat vuil storten in Beverwijk [Vragen aan minister over flauwvallen van militairen Eerste prijs voor Hoogovens-film v. Vele helikopters werden vernield Atleet Luitjes overleden WÊi IA ,,'t Binnenhuis", <3EEF MIJ MAAR O cjioctUadedïanA* Voor modieuze dames- en teenerkleding Vl.A.M.-credlteuren krijgen volle pond pagina 21 Ziekte-verzuim bij industrie stijgt pagina 21 Persoonlijke zaak Voorstel aan de raad: Het woord is aan ~V\. In Utrecht Veel wind LOEMPIA-S QE M. KOELEMD HOTEL ROYAL is zaterdag 30 oktober de gehele dag voor het publiek gesloten 1 Ruim honderd mensen vermoord in dit gebied Paus Paulus kondigt conciliedecreten af 50e JAARGANG NUMMER 3üi Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DONDERDAG 28 OKTOBER 196 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Chef van de redactie: H. Landré (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een breuk tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. naar aan leiding van de brief van drs. Neder- horst is thans niet meer waarschijn lijk. De K.V.P.-fractie heeft gisteren een brief aan de P.v.d.A.-fractie ge zonden. Naar in parlementaire krin gen verluidt worden in deze brief wel lastige vragen gesteld, maar is de toon overwegend zakelijk van aard. Uit de brief zou kunnen blijken, dat de K.V.P. niet aanstuurt op een breuk met de P.v.d.A. Er worden nadere in lichtingen gevraagd over het stand punt van de P.v.d.A.-fractie inzake de Toestemmingswet en ook over de uitingen van de heer Nederhorst over de heren De Quay en Luns. Waar schijnlijk zal de brief gelijktijdig met het antwoord van de P.v.d.A.-fractie worden gepubliceerd. Volgens fractieleider drs. Schmelzer hecht de K.V.P.-fractie er grote waarde Verschenen is het rapport over de vier de technische hogeschool van de stichting technisch hoger onderwijs voor Noord- Holland, gevestigd in Haarlem. In dit rap port is opgenomen de brochure over de vestiging van de vierde T.H. In hoofd zaak echter bepaalt het rapport zich tot de plaats en de stedebouwkundige opzet van de te stichten hogeschool. Voor verde re bijzonderheden leze men pagina 7. aan, dat tijdig duidelijkheid van de P.v.d.A.-fractie wordt verkregen. Zij acht dit zowel van grote betekenis voor een juiste verhouding tussen regeringspart ners alsook gewenst om de gedachten- wisseling over de toestemmingswet op 10 november niet onnodig méér te belasten dan met het oog op een constructieve ontwikkeling in onze staatkundige verhou dingen gewenst is. In de apenbare Ka mervergadering van 10 november wil drs. Schmelzer nader op de brief ingaan. Afgewacht moet nu worden, welk ant woord de P.v.d.A.-fractie zal formuleren en of de K.V.P.-fractie met dit antwoord genoegen zal nemen. In haar brief eist de K.V.P.-fractie duidelijke genoegdoe ning ten aanzien van de heren De Quay en Luns. In de wekelijkse vergadering van het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid is ook de brief van drs. Neder horst aan de orde geweest. Er zijn geen aanwijzingen, dat aan de heer Nederhorst verwijten zijn gemaakt. De indruk wordt I gewekt, dat het vertrouwen in de fractie leider ongeschokt is en dat publikatie van zijn brief „een ongelukkige -aak is die hem persoonlijk aangaat". Of de heer Nederhorst voor 10 november stappen zal oondernemen om in contact te komen met de betrokkenen bij ^jn brief, namelijk de koningin, prinses Beatrix, de heer Von Amsberg, minister Luns en prof. De Quay, lijkt geheel aan hemzelf te worden overgelaten. In de fracties van de rege ringspartijen en van de oppositie wordt grote terughoudendheid betracht met be trekking tot de te verwachten ontwikke lingen. Mobil Oil heeft besloten ondanks de strengere bepalingen ten aanzien van de lucht- en waterverontreiniging naar Nederland te komen. Vandaag zullen de raadsstukken hieromtrent aan de leden van de Amsterdamse gemeenteraad wor den verzonden. De hoofdstedelijke raad zal op woensdag 10 november over dit on- derwerp vergaderen. De directie van Mobil Oil heeft laten we ten dat zij zich zal neerleggen bij de eisen die door het ministerie van Volksgezond heid gesteld worden. Het akkoord op hoog niveau is dus bereikt. Thans is de be slissing aan de Amsterdamse gemeente raad. Wanneer de raad het voorstel van B. I en W. over de vestiging aanneemt, zal reeds het volgend jaar met de bouw van de Mobil Oil raffinaderij worden begon nen. Het is de bedoeling dat de raffinade rij in 1968 reeds in bedrijf is. Verwacht wordt dat in het voorstel ook gesproken wordt over de Amsterdamse deelneming in de pijpleidingtransport- maatschappij. De pijpleiding zal de ruwe olie van Europoort naar het nieuwe in dustriegebied langs het Noordzeekanaal transporteren. De normen die van toepassing zijn op Mobil Oil, zullen ook gelden voor andere nieuw te vestigen industrieën. De be staande industrieën zullen zich na een overgangstermijn eveneens naar deze normen moeten richten. Op het voorstel aan de Amsterdamse ge- meenteraad zullen wij in onze krant van morgen nader terugkomen. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije K. H. Miskotte: De ongelovigen geloven het ongeloof lijkste. -O..-, j Advertentie Verkrijgbaar bij Julianapark 5862 Haarlem Tel. 58391 Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 22 Gistermiddag om kwart voor één arriveerde Sjoukje Dijkstra op Schiphol na een grootse tournee in de Verenigde Staten met „Holiday on Ice". Zij zal met deze show nu in Amsterdam gaan optreden. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 15 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3. 11, 15 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 Ferdinand In de Vishal en op zee 9 Radio en tv 17 Kunst17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Topsy 22, 25 Sport 23 Luidsprekers 24 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Buren hebben gistermiddag de alleen wonende 62-jarige mejuffrouw N. de Groot dood in haar kruidenierswinkeltje aan de Leidseweg in Utrecht aangetrof fen. Haar schedel was met een betonbei- tel ingeslagen. De Utrechtse politie heeft een 51-jarige vrouw onder verdenking van moord aangehouden. Mej. de Groot was in de hele buurt be kend, hoewel zij een gesloten figuur was die buiten winkeltijd vrijwel nooit contact had met andere mensen. Zij had ook geen familie. Om half twaalf 's morgens was zij voor I het laatst gezien in haar winkel, die even als alle andere Utrechtse kruideniersza ken op woensdagmiddag is gesloten. Om half twee werd zij levenloos aangetroffen, liggend op haar rug tussen de toonbank en haar woonkamer. In de winkel en de woning zijn geen sporen gevonden van iemand die het voor zien had op geld of voorwerpen van waarde. De dagontvangsten zaten nog in de kassa. De gearresteerde vrouw, een weduwe, een moeder van vier kinderen, heeft van nacht bekend de winkelierster in het wil- deweg met een betonbeitel op de schedel te hebben geslagen en daarna een doosje met ongeveer 300,- papiergeld te hebben meegenomen. Daarmee ging ze dadelijk naar de deurwaarder om zeventien we ken huurschuld 280,-) te betalen. De politie heeft de zaak zo snel kunnen oplossen dank zij de medewerking van de veertienjarige dochter van een Utrechtse brigadier van politie. Het meisje had na schooltijd om ongeveer tien over één een bezoek aan de winkel gebracht. Tien mi nuten later werd het dode lichaam van mej. De Groot door een buurvrouw ge bonden. Zij kon zich nog herinneren dat bij haar bezoek een andere, uit haar buurt bekende vrouw in de winkel was geweest. Deze kon dan ook snel worden gearresteerd, waarna een speurhond haar tot drie maal toe bij een sorteerproef aan wees. Verwachting tot morgenavond: Vanavond plaatselijk wat regen. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid west en west. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De gemeentelijke vuilnisstortplaats aan de Zuidermaatweg te Heemskerk moet verbeterd worden: het betrokken hoog heemraadschap heeft de eis gesteld op korte termijn te voldoen aan de voor waarden verbonden aan de hinderwets vergunning en als sanctie gesteld ophef fing van de ontheffing om aan genoemde weg nog langer vuil te storten. De kosten van verbetering worden ge raamd op 23 mille. De exploitatiekosten bedragen 37.088,75 per jaar. Op verzoek I van Heemskerk heeft Beverwijk toege staan, dat met ingang van 1 november I eerstgenoemde gemeente gebruik maakt van de Beverwijkse stortplaats, tegen een vergoeding van 30.000 per jaar. Di rect na 1 november zal de Heemskerkse l stortplaats geëgaliseerd worden. ONZE SPECIALITEIT vw M' KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuw straat - Telefoon 8402. Kennemerlaan 93 - IJmuiden Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd aan de Kamer de resultaten mee te delen van het officiële onderzoek naar de gang van zakeh in de legerplaats Nunspeet, waar vijftien solda- I ten bij een inspectie zijn flauwgevallen. Is het regel in de krijgsmacht, dat inspec ties op uitrustingstukken op zodanige wij ze geschieden, dat geen rekening wordt gehouden met optredende oververmoeid heid bij de wachtende dienstplichtigen? aldus het Kamerlid, dat deze wijze van inspectie tevens als zeer ondoelmatig aan merkt. De heer Wieldraaijer vraagt de bewindsman tenslotte nu al maatregelen te overwegen die een herhaling van het voor- van Generaal Rijakoedoe, commandant Oost-Borneo heeft de communistische par tij in zijn gebied verboden en de militan> te partijleden verbannen. rTA PSK pp Cureer- I Verscheidene bladen in Djakarta druk- Op Midden-Java dreigt een burg I ten bukken af, die bezwarend zijn voor oorlog. Het gevaar hiervoor groeit zo Indonesische Communistische Partij. snel dat de Indonesische legerleiding in een van die documenten gedateerd op heeft moeten ingrijpen. Voor het ge- 2 november '64, stond onder meer: „Onze tv- 1 ■j.jL Hp orvrlnpt;- g°ede verstandhouding met de nationalis- bied van Djokjakarta is de oo g tische partijen zal een einde nemen wan toestand afgekondigd. Sinds de mis- neer jiet wankele bewind van Soe- lukte staatsgreep van 30 september karno omver hebben geworpen. Onze tak- zijn hier 178 mensen vermoord. „De tiek is gelijk aan de manoeuvre vai^Sta- LUXEMBURG (ANP) Op het tweede staalfilmfestival te Luxemburg heeft de Nederlandse film „Staal aan Zee", inge- zonden door de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken, een eerste prijs behaald. De film, door N.V. Cinecentrum vervaardigd onder regie van Jan Moonen, kreeg de eerste prijs in de afdeling „Algemene voorlichting". Voorts werden op dit festival dat de Hoge Autoriteit had georganiseerd ter ge legenheid van het internationale staalcon- gres van de EGKS, twee Franse, een Duitse, een Luxemburgse, een Italiaanse en een EGKS-film bekroond. Het deelnemen aan dit filmfestival, dat begin deze week werd gehouden, stond open voor regeringen, ijzer- en staalonder- nemingen en hun beroepsorganisaties en voor filmproducers van de zes EGKS-lan- den. De jury werd gevormd door verte genwoordigers uit de ijzer- en staalindus trie van die landen, alsmede door een Met de witte helm: regisseur en produktieleider: Jan Moonen N.B.F., cameraman: Lajos Kalanos, as sistent-cameraman (links in het beeld): Paul Huguenot van der Linden. viertal vanwege de Hoge Autoriteit aan gezochte filmcritici. Voor Nederland had den zitting in de jury de heren L. C. A van Kuyk, chef afdeling publiciteit van Hoogovens (die de Hoogovenfilm niet mee beoordeelde) en Charles Boost, filmcriti cus te Amsterdam. „Staal aan zee" is een geluidsfilm in kleuren met een speelduur van ongeveer achttien minuten. De film geeft een im pressie van de fabrieken te IJmuiden. De film is niet voorzien van toelichtend com mentaar. Het is niet onmogelijk dat dit commentaar er nog aan wordt toegevoegd als de film wordt gebruikt voor het ge ven van nadere voorlichting over het be drijf. Devolking van dit gebied wordt ge terroriseerd door benden. Er wordt geroofd en brand gesticht. Vele men sen zijn door communisten ontvoerd". Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische leger bekendgemaakt. Zeker 21 mensen zouden voorts om het leven zijn gekomen bij gevechten tussen communisten en niet-commu- nisten. Veel van degenen die de „30-september opstand" hebben gesteund, zijn naar Mid den- en Oost-Java uitgeweken. De minis ter van het Leger, generaal Soeharto, heeft begin deze week van de militairen in Midden-Java die de staatsgreep hebben gesteund geëist dat ze naar hun eenhe den terugkeren. De oorlogstoestand in Midden-Java is afgekondigd door de militaire bevelheb ber, brigade-generaal Soerjosoempeno. In Soerakarta en Semarang is een uit gaansverbod tijdens de nachtelijke uren ingesteld. Voor Djakarta werd de staat van oorlog twee oktober afgekondigd. De ze is nog steeds van kracht. Radio-Semarang heeft bekendgemaakt dat de anti-communisten hun aanvallen opvoeren. In Pati bij Semarang zijn Chi nese winkeliers door onbekenden be dreigd. Men wil, dat zij hun zaken op 1 november voorgoed sluiten. Op de muren van de Chinese winkels worden anti-com munistische leuzen geklad. lin ,toen sloot." hij zijn verdrag met Hitier VATICAANSTAD (A.P.) Paus Pau lus VI en het concilie hebben vanochtend in openbare zitting in de Sint Pieter nieu we conciliedecreten afgekondigd. Hierdoor is het aantal tot dusver door DA NANG (AP) Zelfmoordpelotons van de Vietcong hebben gisteren zware schade toegebracht aan luchtmachtinstal laties in Da Nang en Chu Lai, dat 85 ki lometer ten zuiden van Da Nang ligt. Het was hun derde en meest vernietigende aanval op de grote marineinstallaties van de Verenigde Staten aan de Chinese Zee. Bij Da Nang, werden negentien helikop ters vernietigd en 21 beschadigd. Te Tsjoe Lai werden twee A 4d Skyhawk straalbommenwerpers vernietigd. Beide bases werden met zwaar mortier vuur bestookt. Daarna kwamen zelf moordpelotons in actie die de vliegtuigen met springladingen en geweervuur aan vielen. De grote luchtbasis Da Nang werd niet aangevallen. De oostelijke lucht basis van Da Nang herbergt ongeveer veertig helikopters van het korps mari niers. In Tsjoe Lai zijn een jachtbommen- werpergroep en een helikoptergroep van I de mariniers gestationeerd. De tactiek was kennelijk dezelfde als die welke eerder door de Vietcong tegen Amerikaanse installaties bij Da Nang is gevolgd. Er werden van grote afstand af meraoor is net aanuu lui uusvei uum gevolgd. Er werden van grote aj.si.anu a het concilie voltooide stukken op tien ge- mortiergranaten afgevuurd, terwijl infan V\r»or»V«+ VnnrlajKf wprJpn afI?pkondi£?d dG- I rxoor- vnron erincron *vn nrnhpPrdGï bracht. Vandaag werden afgekondigd de creten over de pastorale taken van de bisschop, de vernieuwing van het kloos terleven, de opleiding van priesterstu denten en het christelijk onderwijs en een verklaring over de verhouding van de kerk tot de niet-christelijke godsdiensten. Advertentie aparte stijl lage prijzen modehuis Cronjéstraat 48 teristen naar voren gingen en probeerden met de hand explosieven aan te brengen. In het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag I is gisteren op 21-jarige leeftijd overleden Frans Luitjes. Hij bereikte vorig jaar in Tokio bij de Olympische Spelen het hoog tepunt van een kortstondige atletiekcar- rière. Luitjes kwam in Tokio tot een I plaats in de halve finale op de 200 meter en evenaarde het Nederlands record op I die afstand, dat met 21.1 sec. op naam stond van Berger en Osendarp. In Tokio I openbaarde zich een ernstige ziekte, aan Ide gevolgen waarvan Luitjes gisteren is loverleden. (Zie ook de sportpagina.)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1