Ziektepercentage in industrie stijgt al jarenlang Sociologisch onderzoek o.a. bij de Hoogovens Omzet ASW 40 pet hoger Schuld beloopt 12 miljoen VLA.M.-crediteuren krijgen in beginsel het volle pond Particuliere kopers springen er zonder schade uit Dit is dè jas! GRONINGENCT l&ilenka Agio-bonus van de Lijempf Resultaat Shell gestegen SCHEEPVAARTBERICHTEN tm Recordverkoop Gen. Motors DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 21 De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS Goed baantje A-religieuzen Bazen T If «i! I Gisteren op het Damrak 97 iï WALL STREET: Opnieuw hoger Ondanks de groter wordende medische verzorging en de hogere levens standaard (betere voeding, kleding en woongenot), ondanks de verbetering van de algemene gezondheid van de Nederlandse bevolking, vertoont het ziektepercentage in de industrie in de loop der jaren een regelmatige stij ging. Het percentage verliesdagen door ziekte van mannelijke arbeids krachten, dat in 1950 vier percent bedroeg, steeg in 1960 tot 5,3 percent en de frequentie van het ziekteverzuim steeg van 1,8 percent in 1950 tot 2,7 percent nieuwe gevallen per week in 1960. Deze paradoxale situatie gaf aanleiding tot een groots opgezet en veelomvattend onderzoek, dat gericht is op het ziekteverzuim in de bedrijven. Met behulp van de gezondheidsorganisa tie T.N.O. werd door het sociologisch in stituut van de Rijksuniversiteit te Gro ningen dit onderzoek verricht onder lei ding van prof. dr. I. Gadourek, hoogle raar-directeur van het sociologisch insti tuut. Het onderzoeksproject strekte zich uit over een periode van een aantal jaren. Eenentwintig grote bedrijven in ons land, waaronder de Hoogovens, die op grote schaal arbeidskrachten in ploegen dienst hebben, werden in het onderzoek betrokken. Daaruit werden 107 groepen geselecteerd en met elkaar vergeleken. Doorslaggevend was het ziekteverzuim van een half jaar tot een heel jaar voor afgaand aan het interview. Er werden 2209 mannelijke arbeidskrachten uitvoerig ondervraagd! Dit unieke onderzoek is neergelegd in een in het Engels gesteld boekwerk, getiteld „Absences and Well- being of Workers", dat vandaag ver schijnt (bij Van Gorcum en Comp N.V. te Assen). Dat ziekteverzuim (absence) is nader on derzocht omdat vermoed werd dat er psy chische en sociale oorzaken aan ten grond slag liggen. Daarover zijn allerlei theo rieën. Zo is er een theorie dat het „mo reel" van de mensen lager is geworden en dat men mede door de sociale zekerhe den sneller en gemakkelijker 't werk ver zuimt. Deze hypothese is niet houdbaar gebleken. Evenmin is het juist dat minder loyale werkers en diegenen die minder bevrediging vinden in het werk, meer verzuimen. Daarvan is uit dit onderzoek niets gebleken. Wel spelen organisatorische factoren een rol. Zo is gebleken dat de absentie groter is in een groep onder een werkbaas, die voortgekomen is uit de eigen groep, dan in een groep met een werkbaas, die van elders is aangetrokken. De arbeidskrachten voelen zich in het eerste geval meer op hun gemak en ne men de vrijheid vaker thuis te blijven. Wel is de tevredenheid in de groep met een voorman uit eigen kring veel groter. Ploegenarbeid is ongetwijfeld van in vloed op het ziekteverzuim. Deze factor Advertentie kon in dit onderzoek worden geïsoleerd van allerlei omstandigheden die met ploe- genwerk gepaard gaan, zoals stof, warmte en vocht. Uiteraard wordt het ontstaan van ziekte in de hand gewerkt door het werken met giftige stoffen en onder slech te fysieke omstandigheden. Vooral zware arbeid veroorzaakt een hoog ziektecijfer. Gebleken is ook dat 't ziekteverzuim gro ter is in groepen, waar individuele tarie ven gelden. Uit het onderzoek is gebleken dat moe heid meer afhangt van psychische en so ciale factoren dan van rechtstreekse fy sieke werkomstandigheden. Hoe groter de afstand van de woning tot de fabriek, hoe meer werkverzuim. Van invloed is hier wellicht het „te laat komen", want dat betekent voor een ar beider op lange afstand van zijn werk een dag verzuim. Er is dan een geneigdheid om meer dagen thuis te blijven. De so ciale voorzieningen maken de mensen doorgaans wel wat onverschilliger. Van invloed is voorts de krapte op de arbeidsmarkt, waardoor in grotere mate ook mensen met chronische ziekten en mensen die sloridiger zijn of labieler in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Uit niets is gebleken dat jeugdige arbeids krachten vaker verzuimen dan de oude ren. De bedrijfsresultaten van de A.S.W. apparatenfabriek over de eerste drie kwartalen van het thans lopende boekjaar zijn hoger dan die over dezelfde periode in het boekjaar 1964. Verwacht wordt, dat de omzet over het boekjaar 1965 een stij ging zal vertonen van plm. 40 pet. ten opzichte van die van het vorig boekjaar. Over het jaar 1964 bedroeg de omzetstij ging t.o.v. het boekjaar 1963 ruim 50 pet. De orderportefeuille is onveranderd gun stig. De gestegen kosten konden worden opgevangen. Het ziet er naar uit, dat onvoorziene omstandigheden voorbehou den de resultaten zeker niet zullen achterblijven bij die van het vorig boek jaar. Over 1964 werd 15 pet. dividend uit gekeerd- Hoewel er geen direct verband is aan getroffen tussen werkverzuim en het ge voel van onzekerheid in het bedrijf (de vrees om een goed baantje te verliezen), kwam er bij de techniek van factor-ana lyse toch te voorschijn, dat mannen, die zich bezorgd maken over het behoud van hun goede baan minder vaak hun ploeg missen dan degenen, die zich zeker voelden van hun baan. Wel vertoonden de eerstgenoemden meer symptomen van psycho-somatische aanleg. Er is geen verband gevonden tussen godsdienst en hoger of lager ziekteverzuim. Een onge zochte correlatie was dat r.k. arbeiders meer geneigd zijn om te klagen over zich ziek-voelen dan prot. christelijke arbei ders. Dit gevoel van ziek-zijn openbaar de zich niet zo zeer bij de individuele r.k.- arbeider, maar in hoofdzaak bij de r.k.- groepen. Wellicht hangt dit samen met het verschil in levenspatroon in het zui den van het land, waar men meer „ge niet" en waar o.a. meer intensieve drink gewoonten heersen, aldus licht prof. Ga dourek toe. Het is interessant dat mensen zonder re ligieuze binding of leden van kerken met losse organisatorische structuur zich in tensiever betrokken voelen tot de afdeling waar ze werken. De band met de afde ling waar ze werken kon wel eens dienen ter vervanging van de ontbrekende reli gieuze banden, al zal dit nader onder zocht moeten worden. Gevoel van moeheid, onzekerheid betre- fende de baan, de onbelangrijkheid van de taak in de onderneming blijken het plezier in de arbeid en het gevoel van tevre denheid te bederven. Kritiek op de lei ding tiert dan welig. Ook arbeidskrachten die zich sterk gecontroleerd weten gedu rende het arbeidsproces zijn vatbaar voor kritiek op de leiding. Bezorgdheid over het tarief wordt uiter aard het sterkst gevoeld onder ongeschool de arbeiders. Zij werken veel vaker in groepen waarvan de bazen streven naar grotere machtsuitoefening. Zij zijn sneller vermoeide en gejaagde arbeidskrachten, onzeker van hun bestaan en vaker absent. Het gevoel van onzekerheid schijnt te ont staan in situaties waar gehaast gewerkt wordt, waardoor men zich moe voelt, in situaties ook van lage beloning en lage maatschappelijke rang. Onzekere arbei ders uiten zich negatief jegens de medi sche verzorging, hun afdelingen, de leiding, hun bedrijf en de eigen opzichter. Ze zijn meer geneigd om een informele leider uit hun midden te kiezen dan hun makkers die meer zeker van zichzelf en hun baan zijn. De hele studie wettigt de opvatting dat de aard van het arbeidsproces en de in dustriële structuur van grotere invloed is op het welzijn van de arbeiders dan de persoonlijke kenmerken en de specifieke trekken van de arbeidersgroepen. In die richting zal een verder onderzoek aan gaande de absentie of het zich welbevin den van de werknemers gestuurd moeten worden, aldus deze studie. Het bestuur van de N.V. Lijempf-Leeu- warden IJs- en Melk Produktenfabriek zal een op 12 november te houden buitenge wone aandeelhoudersvergadering een reeds aangekondigd voorstel tot statuten wijziging voorleggen, waardoor het maat schappelijk kapitaal wordt gebracht van 5 miljoen op 15 miljoen. Het huidige maatschappelijke kapitaal ad 5 miljoen is geheel geplaatst. Het bestuur zal aandeelhouders machtiging vragen voor de uitgifte van aandelen tot een nominaal bedrag van een miljoen gulden. Het vraagt deze machtiging om de agio-reserve ad een miljoen tot uitke ring te kunnen brengen, nadat de statu tenwijziging van kracht is geworden. De agenda van de aandeelhoudersver gadering vermeldt verder de benoeming van een commissaris. De raad van com missarissen zal voor deze benoeming aanbevelen prof. mr. K. Wiersma, hoog leraar aan de juridische faculteit van de rijksuniversiteit in Leiden. (Zoals gemeld werd de commissaris dr. E. A. H. Scholten tijdens een buitengewo ne vergadering in augustus op staande voet ontslagen. Dit ontslag was het gevolg van een controverse tussen dr. Scholten en de overige bestuursleden over het di- videndbeleid en de juistheid van de jaar stukken 1964, waartegen dr. Scholten ern stige bezwaren had geuit. Red.) In weerwil van de omvangrijke schade die door de orkaan „Betsy" werd toege bracht aan installaties van de maatschap pij, zowel in zee als op het land, was het geconsolideerde nettoresultaat van de Shell Oil Company over het derde kwar taal van 1966 17 pet. hoger dan het resul taat over de overeenkomstige periode van verleden jaar. Het netto-resultaat over deze periode heeft 56.626.000 dollar bedragen, of 0.93 dollar per aandeel. Het nettoresultaat over het derde kwartaal van 1964 bedroeg 48.446.000 dollar, of 0.80 dollar per aan deel. Het nettoresultaat over de eerste negen maanden van 1965 bedroeg 171.866.000 dol lar, of 2.83 dollar per aandeel: dit bete kent een stijging van 19 pet. ten opzichte van het resultaat over dezelfde periode van het vorig jaar ten bedrage van 144.006.000dollar, of 2.38 dollar per aan deel. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor het buitenlands bank papier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0410.14; Canadese dollar 3.32,/ï3.37V2; Amerikaanse dollar 3.56—3.62; Franse frank (100) 73.1573.65; Belgische frank (100) 7.14—7.19; Zwitserse frank (100) 83.10— 83.60: Duitse mark (100) 89.7590.25; Zweedse kroon (100) 69.1070.10; Noorse kroon (100) 49.90—50.90; Deense kroon (100) 51.70—52.70; Oostenrijkse schilling (100) 13.9014.00; Itali aanse lire (10.000) 56.5058.50; Portugese escudo (100) 12.5012.65 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.926.07. De schuldeisers van de in staat van surséance verkerende N.V. Vlissingse Aannemings Maatschappij „VLAM" krij gen hun vorderingen, als alles normaal verloopt, voor 100 percent in contanten uit betaald. Toch valt op dit moment nog niet te bepalen, hoe groot de uitkering aan crediteuren precies zal zijn, omdat deze met een deel van hun vorderingen als veiligheidsklep zullen fungeren voor on verwachte verliezen en risico's. Het ak koord, dat de schuldeisers vandaag in de crediteurenvergadering is aangeboden door de bewindvoerders in de VLAM-sur- seance, gaat er namelijk van uit, dat de huidige verliezen en de verliezen in de on derhanden werken tezamen de negen mil joen gulden niet te boven gaan. Het aangeboden akkoord is een uitvloei sel van de overeenkomst, die de bewind voerders hebben gesloten met Van der Vorm's Aannemingsbedrijf N.V. waarbij deze Rotterdamse aannemer de VLAM onder bepaalde voorwaarden zal overne men. De overeenkomst heeft reeds de in stemming en de medewerking verkregen van de VLAM-bankier en van de gemeen ten en institutionele beleggers, die de VLAM bouwopdrachten hebben verstrekt. De opdrachtgevers hebben zich bereid verklaard voor een vast bedrag in het verlies bij te dragen. De bankier (de Verenigde Bankbedrijven) heeft toege stemd in voortzetting van de financiering en in het doen van een bod op de vrije VLAM-aandelen (ca. 500.000, die voor de nominale waarde zullen worden overgeno men). De bewindvoerders menen, dat ook met het akkoord voor crediteuren een al leszins bevredigende regeling is getroffen zo verklaarde een van hen, mr. A. Th. E. Kastein, tijdens de crediteurenverga dering, waarin hij verslag uitbracht over de voorgeschiedenis van de overeenkomst met Van der Vorm en het overleg, dat voor en tijdens de surséance met ver schillende partijen is gevoerd. De onderzoekingen, die Van der Vorm, heeft ingesteld naar de stand van zaken bij de VLAM, hebben dezelfde resultaten opgeleverd, die ook de bewindvoerders hadden bereikt. Op 28 september de datum van de verlening van voorlopige surséance bestond er een gerealiseerd verlies van 2 milj. Met de afbouw van de onderhanden projecten zou nog eens 7 min. gemoeid zijn boven te ontvan gen termijnbetalingen op de bouw op het moment van de onderhandelingen was er dus ongeveer 9 min aan ongedekte ver liezen aanwezig, waarop uitsluitend het aandelenkapitaal plus de aanwezige re serves ad in totaal 1,7 miljoen in min dering zou kunnen worden gebracht. Op de onderhanden werken, waarvan Advertentie de totale bouwkosten op ongeveer 105 miljoen kunnen worden gesteld, zal uit eindelijk slechts 96 miljoen in de vorm van termijnen worden betaald, wegens het nog af te bouwen gedeelte van de onder handen projecten kunnen nog betalingen ad in totaal 35 miljoen tegemoet worden gezien. Verwacht wordt echter dat met deze afbouw 42 miljoen gemoeid is, re sulterend in het vermelde nog niet-gerea- liseerde verlies van 7 miljoen. Alle bij voortzetting van de VLAM betrokken par tijen hebben een bijdrage willen leveren om het aanwezige verlies te overbruggen. De particuliere kopers, die van de VLAM een woning zullen betrekken, ko men zonder kleerscheuren uit de surséan ce te voorschijn. De VLAM heeft in totaal voor slechts zes tot acht ton aan parti culieren verkocht. De gehele schuld van de VLAM beloopt rond twaalf miljoen gulden. De boedelkos- ten zijn op dit ogenblik nog niet te schat ten. De boedelschuld is betrekkelijk ge ring: alle prestaties, die van 28 septem ber tot en met 23 oktober hebben plaats gevonden, zijn door bewindvoerders op 25 oktober voldaan en afgerekend. De erken de bevoorrechte schuldeisers hebben teza men tussen de 500.000 en de 750.000 te vorderen. De erkende concurrente schuld, waarop het vandaag aangeboden akkoord betrekking heeft, beloopt onge veer 6 miljoen. Geheel los hiervan staat de bankschuld van 5 miljoen, bestaande uit normale kredieten ad 3,5 miljoen (met zekerheden) en een hypothecair bouwkrediet van 1.5 miljoen. Het bank krediet is, volgens mr. Kastein, volledig gedekt. Achilles 28 te La Guaira. Alblasserdijk 27 v. Le Havre n. Antwerpen. Algol 27 t.h.v. Rome n. Port Said. Aludra 27 te Rio Grande. Ameland 27 v. Ivergordon n. Rotterdam. Amstelmolen 28 te Shanghai verw. Arendskerk pass. 27 Ibiza n. Marseille. Aristoteles 27 te Curagao. Asterope 27 v. Norfolk n. Belfast. Baarn 27 v. Pasajes n. Bremen. Bennekom 28 te Kingston. Breda 27 v. Matias de Galvez n. La Ceiba. Caltex The Hague 27 v. Pulo Sambu n. Yoko hama. Caltex Utrecht 26 v. Balik Papan n. Dumai. Camerounkust 27 v. Douala n. Abidjan. Cartago 27 te Armuelles. Castor 27 v. Bremen n. Rotterdam. Crania 28 v. Thames n. Rotterdam. Dahomeykust 28 te Lagos. Dinteldijk 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Dongedijk 28 v. Londen n. Rotterdam. Fina Nederland 27 v. Napels n. Monrovia. Forest Town pass. 27 Tanger n. Antwerpen. Gaasterdijk 27 v. Los Angeles n. Antwerpen. Ganymedes 28 te Matarani. Geeststar 28 v. Vieux Fort n. Rosseau. Grebbedijk 28 te Antwerpen. Guineekust 27 v. Rouaan n. Bordeaux. Hector 28 te Hamburg. Hercules 28 te Hamburg. Hermes 28 te Bermuda. Holland 28 te Chinde. Hoogland 27 v. Rotterdam n. Sluiskil. Ilias 28 te Rotterdam. Isis 27 v. Iskenderun n. Saloniki. Ivoorkust 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Justus Waller 27 v. Rotterdam n. Banias. Karachi 27 v. Penang n. Djibouti. Katendrecht 27 in Kielerkanaal n. Antwerpen. Keizerswaard 27 v. Milazzo n. Rotterdam. Kelletia 27 te Gothenburg. Kloosterdijk 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Koningswaard 27 v. Malmoe n. Amsterdam. Kopionella 28 te Bangkok. Korendijk 27 v. Bremen n. Rotterdam. Leiderkerk 28 te Brisbane. Lelykerk 27 y. Rotterdam n. Londen. Liberiakust 28 te Dakar. Maaskerk 28 te Cochin. Maron 28 te Georgetown. Mentor 28 te Lattakia. Moerdijk 27 v. Antwerpen n. Savannah. Munttoren 28 te Caripito. Nestor pass. 27 Finisterre n. Hamburg. Nijkerk pass. 27 Finisterre n. Antwerpen. Oranjestad 27 v. Paramaribo n. Madura. Osiris 28 te Jacmel. Parthenon 27 te Rotterdam. Pericles 27 te Fort de France. P. G. Thulin 27 te Cristobal verw. Philidora 27 te Ras Tanura. Philine 28 ten anker Suez n. Rotterdam. Poeldijk 28 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Maurits 27 ten anker Southend. Purmerend 27 v. Porto Miranda n. Landsend. Raki 28 te Labuan verw. Randfontein 27 te Tenerife. Riouw 27 v. Hamburg n. Bremen. Rijndam 27 v. Quebec n. Montreal. Sarpedon 27 te Balboa. Schouten 27 v. Bangkok n. Djakarta. Senegalkust 28 te Abidjan. Serooskerk 28 te Liverno. Siberoet 27 v. Singapore n. Penang. Sinon 28 te Miami. Skadi 27 v. Benghazi n. Cadiz. Slamat 28 te Djibouti. Sloterkerk 27 v. Barcelona n. Antwerpen. Solon 27 te Curagao verw. Spaarnekerk 25 te Akaba. Stad Maastricht pass. 27 Wight n. Casablanca. Stad Utrecht 27 te Port Sudan verw. Steenkerk 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Steen wijk 30 te Yokohama verw. Stentor 28 te Cartagena. Straat Franklin 27 v. Takoradi n. Monrovia. Straat Johore 28 te Zanzibar. Straat Magelhaen 27 te Kobe. Straat Torres 27 te Lourenco Marques verw. Straat Van Diemen 29 te Mauritius verw. Tero 28 te Lagos. Themis 27 v. Charleston n. San Pedro. Ulysses 26 v. Houston n. New Orleans. Van Cloon 28 te Singapore. Vasum pass. 28 Perim n. Suez. ft* tw iis§ m I «.it 2?% LICHT VERDEELD De aangekondigde 6 percent 15-jarige obligatielening van de Kon. Zout-Ketjen groot 50 miljoen, waarvan de uitgifte- koers later bekend zal worden gemaakt, heeft gisteren de aandacht ter beurze ge trokken. Dit, omdat het de eerste 6 per cent lening is sedert 1960 door een indus trieel concern. De directie van KZK heeft met deze lening blijkbaar de voorkeur ge geven boven een aandelenemissie met claimrecht. Hiervoor is het beursklimaat thans te ongunstig. Een dergelijke lening zou koersdrukkend kunnen werken, aldus de beurs. Men verwacht op het Damrak dat de uitgiftekoers iets beneden pari zal liggen. De stemming voor de internationale waarden was licht verdeeld. Kon. Olie haalde op f 150,70 het verlies van dinsdag ruimschoots in, mede door vraag voor Zwitserse rekening. Philips stelde teleur op f 121,20 121,50) doch ten opzichte van de morgenuren lag deze koers iets hoger. De Philipshoek had wederom aanbod voor Amerikaanse rekening te verwerken. Voor Unilever gold hetzelfde waardoor dit fonds een halve gulden inzakte tot f 134,40. AKU kon een kleinigheid van het verlies gedu rende de vorige beurst agen inhalen. KLM werd niet onbelangrijk hoger geadviseerd, doordat dit fonds dinsdag in Wall Street 2Vk dollar hoger sloot. Ook Hoogovens kreeg een iets betere advieskoers. De han del in alle hoofdfondsen was de gehel» beursduur zeer kalm. De koersfluctuaties bleven op de dag binnen zeer nauwe gren zen. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U385 384 Hoogovens Kon. Olie 148.50-148.80 148.50 Philips 119.30-119.70 119.10 Unilever 132.60-132.80 132.30 K.L.M. 252 252 VERHANDELDE FONDSEN 26 okt. 27 okt. Totaal 411 394 Hoger 115 (28»/.) 137 (34.8«/o) Lager 194 (47.2»/o) 153 (38.87o) Gelijk 102 (24.8»/o) 104 (26.4»/.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 385-386 Hoogovens Kon. Olie 149-150.40 Philips 119.70gb-120.70 Unilever 132.70-133.40 K.L.M248-251 Slot- koersen 27 okt. Slot- koersen 27 okt. A.K.U 385 497 121.20 Unilever 133.90 Kon. Petroleum 150.40 Amsterd. Rubber 1007a H.V.A. 134 Deli-Mij 107 Holl.-Am. Lijn 1244/4 K.L.M. 248 K.N.S.M. 1187a Kon. Paketvaart 210'/4 Van Ommeren 224 Ned. Sch. Unie 147 5%> Ned. 1964 5VP/0 Ned. 1964-11 947's 53/4«/o Ned. 1965 93 6»/o B.N.G. 1965 5'/4»/o Ned. G. U. 47a A.K.U. 119V4 5'/4% Hoogovens. 114 Alk. Bank Nederl. 278 Amro Bank 57 Holl. Bank Unie. 2287a Nat.-Nederlanden 521 Ned. Midd.st. B. 103.50 R.V.S 530 228 194 98.50 118 450 Albert Heijn 645 Alg. Norit 214 Amstel Brouwerij 361 Amsterd. Ballast. Amsterd. Droogd. 1197a Bensdorp 423 Van Berkel 227Va Billiton II 390 Blaauwhoed 341 Bredero 516 Brocades-Stheem 859 Bühr. -Tetterode 660 Bijenkorf 601 Centr. Suiker Mij 390 Cura?. Handel Mij 180 Va Elsevier 192.10 Erdal 460 Fokker 236 Ford Van Gelder Zn. GelderL-Tielens. Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatic Kempen-Begeer. Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindete ves - Jacob Meneba Muller Co. Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij. Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Expl. Mij. Scholten Foxhol. Schuttersveld Smit Transform, Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie. Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefa br. Vredest. Rubber Wessanen Wilt Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 945 b 119 gb 4601 345 207 8793/< 485 26574 444 583 253 356 46.50 287 460 270 8407a 163 3197a 1607a 3907a 3307a 512 230 gb 339 827a gb 240 gb 138 363 92 2787a 1701 4051 1371 252 558 1917a 371 1427a 473 142 170 gb 445 165V4 573 178. 26 okt. 27 okt. 26 okt. 27 okt. Atch. Topeka 32Vs 337s Amer. Motors 1174 107$ Baltimore 42 b 427s Int. Harvester 3874 39 Can. Pacific 64 Vs 657a Int. Nickel 91'7i 9274 Illinois Cent 63Va 64' e Int. T. and T. 61Vs 617$ 6574 6574 Kennecott 1247a 1237$ Pennsylvania 54«/4 5474 Mont Ward 367s 367$ South Pac 427s 427s Radio Corp 457s 46 407s 41 Republic St 427a 427 477a 4774 Royal Dutch 470/8 440/, Am. Can. 5678 577s Sears Roeb 630/8 637s A.C.F. Ind 4378 447a Shell Oil 65 6574 Am. Smelting 6378 637. Soc. Vacum 920/s 917sexd. Am. T. and T. 6674 667s Stand. Br 750/e 7474 Am. Tobacco 417s 4174 Stand. Oil N.J. 837a 817$ Anaconda 84 V2 847a Studebaker 197s 197$ 3974 397s Texaco 83 82»/$ 113 118s/8 Un. Aircraft 947s 95 5474 537s Un. Corp 9 9 5774 5778 267s 277$ Cons. Edison 447s 45 Us. Rubber 69 68»/$ Dougl. Aircr 587sexd 597a Us. Steel 5074 5174 Dup. de Nem. 243 243 58 590/8 Eastm. Kodak 1087e 110 297s 287aexd. Gen. Electr. 11774 11774 61 62 Gen. Motors 11274 1127s K.L.M- 6974 727$ Goodyear T 487a 487s Onder leiding van staalwaarden en en autofondsen heeft Wall Street gisteren de opgaande lijn verder doorgetrokken. US Steel trok 1% punt aan evenals Jo nes and Laughlin. Bethlehem en Repu blic Steel waren fractioneel hoger. Gene ral Motors kwam op een nieuw hoogte punt na het bekend worden van de sterk gestegen verkopen en winsten, Ford en Chrysler trokken eveneens aan. Bij de groeifondsen maakte Fairchild Came ra een winst van 8% punt, IBM steeg 6% punt en Boeing 5%. Xerox tenslot te steeg 3 punt. Van de 1412 verhandeld» fondsen waren er 649 hoger en 476 lager. De omzet beliep 7.67 miljoen shares te gen 6.70 miljoen dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 959.50 3.18); sporen 236.06 0.45) en open bare nutsbedrijven 157.72 -f 1.09). De federatie van Nederlandse aannemers organisaties heeft besloten steun te verlenen aan de oprichting van een adviesbureau voor bouw- machines. Dit nieuwe adviesbureau (ABOMA) wordt gevestigd bij TNO-werktuigkundige con structies in Delft. Viana 27 v. Palermo n. Mena. Vitra 27 v. Tabangao n. Miri. Westertoren 27 op rede Tandjong Priok. Willemstad 27 v. Madeira n. Barbados. Woltersum 28 te New Orleans. Wonorato 26 v. Cristobal n. Puerto Limon. Wonosobo 27 te Antwerpen. Zonnekerk pass. 27 Quessant n. Vlissingen. SLEEPVAART Gelderland, 27 okt. 100 mijl West van Kaapstad met zuiger naar Durban. Groningen, 28 okt. vermoedelijke vertrekdatum van Newport News met tanker naar Italië. Jacob van Heemskerck, 28 okt. te Newport News verw. met „Lake Palourde". Junior, 28 okt. werkzaam te Brega. Noord-Holland, 27 okt. vertrokken van Cobh met Octopus. 28 okt. nog te Malta. Utrecht, 28 okt. station Landsend. Willem Barendsz, 18 okt. vertrokken van Pa peete naar Hiroshima. General Motors Corporation boekte in de eerste negen maanden van dit jaar d» grootste omzet in de geschiedenis van de onderneming. In deze periode bereiken de verkopen een totaal van bijna vijftien miljard dollar. Ook de winst schoot omhoog. Zij be reikte eveneens een recordhoogte met 1.539 miljoen of 5.36 per aandeel tegen vorig jaar 4.75. Dit betekent een toe neming van bijna 13 percent. Alleen in het derde kwartaal werd een winst be haald van 254 miljoen of 0.91 per aandeel. Ir. H. Vredeling, Nederlands lid van het Euro pese parlement, heeft de EEG-commissie in Brussel vragen gesteld over landbouwimporten die West-Duitsland via Oost-Duitsland bereiken en waardoor de EEG-heffing op invoer uit derde landen wordt ontgaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21