Dictatuur in Brazilië nog rigoureuzer Groot-Brittannië doet nu geen moeite voor lidmaatschap EEG Nieuwe Europese structuur vindt men niet realistisch Hij is dood Wereldnieuws r Van dag tot dag Pijlers Plastic geschikt voor de bouw van vissersschepen Begin december weer Geminivlucht Emigratie uit Cuba kan op gang komen w „Doden"veen in Engeland wordt uitgekamd Krachtige straling in de ruimte Wilson sprak met Nkomo en Sithole n gróót DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 r 3 M&Mm m OP ruim Overbrugging Kort nieuws WW. 1/1 Rhodesische negerleiders Een in de geschiedenis der criminaliteit sporadisch voorkomend geval van dood slag door een vrouw heeft zich in Utrecht afgespeeld. Het zal criminologen, psycho logen en forumzitters gelegenheid geven zich breedvoerig met deze uitzondering bezig te houden en er verklaringen voor te zoeken. De toeneming der criminaliteit in ons land zo er al sprake is van toeneming, want statistici zijn nuchtere rekenaars en gaan niet over één-nacht-ijs zal er ongetwijfeld bij ter sprake ko men. Misschien ook weer de verderfelijke films, de harde t.v. en de openhartige lit teratuur, en daarnaast de vervlakking des geestes, de vermaterialiseerde samenle ving en de teruggang van het geloofsleven. Dat alles biedt zoveel stof tot analyse rend en moraliserend denken en spreken, dat het intellect voorlopig weet wat het te doen heeft. Men kan het bijzonder tragische voor val te Utrecht ook wat eenvoudiger be kijken: een huisvrouw die geld tekort kwam en onder dreiging van een deur- waardersexploit tot een wanhoopsdaad overging. De rechter zal moeten beoorde len of de verdachte in aanmerking komt voor deze en andere verzachtende om standigheden. De buitenstaander kan er geen oordeel over hebben en moet er maar liever over zwijgen. Maar dit geval als tijdsverschijnsel nemend, kan en mag men wel in het algemeen bezorgdheid koesteren over de situatie, waarin het ge zinsleven in ons land langzamerhand ge bracht blijkt te worden. De samenleving maakt zich steeds meer meester van de Individuen, die weliswaar een deel van hun bestaan in het gezinsverband door brengen, maar voor driekwart daarvan voortdurend in nauw contact met een ver lokkende en vergulde buitenwereld staan. Wat deze buitenwereld op het ogenblik aan paradijselijke genoegens aanbiedt, gaat alle vroegere grenzen te buiten. Het geld vloeit, de comfortabele en ver leidelijke produkten die het leven kunnen veraangenamen stromen als lawines over de mensen en de gezinnen heen. De huis vrouwen moeten steeds sterker in hun echoenen staan en met zelfbeheersing de nuchtere realiteit als uitgangspunt blijven zien: de balans tussen inkomen en uitga ven is in hun handen en daarnaast rust in diezelfde handen de vredespalm van het gezinsleven. De buitenwereld doet een regelrechte aanslag op die vrede, door veel méér te koop aan te bieden dan een normaal gezin kopen kan. Op ieder van de gezinsleden wordt die aanslag dage lijks zorgvuldig beraamd. Op de kinderen, op de man, op de vrouw zelf. De buren- jaloezie, de vriendinnen-naijver, de „stand", de pochlust, de goklust, de on begrijpelijke geldsmijterij van sommige kennissen, dat alles bedreigt de huiselijke vrede en de kanonnen van de welvaart zijn geladen met zwaar explosief, gericht op dat ene, kleine subtiele trefpunt van ieder gezinsgeluk: het huishoudboekje. De slappe prijsbeheersingspolitiek van onze regering, de vanzelfsprekendheid waarmee prijzen van onmisbare levensbe hoeften omhoog worden geschroefd, het gigantische aanbod van zogenaamd onmis bare luxe, de koelbloedigheid waarmee de landsoverheid als het ware bezig is de lawine van een formidabele loonstrijd los te peuteren, dat alles weegt op dit mo ment nergens zwaarder en gevaarlijker dan in de gezinnen zelf, waar de zelfbe heersing van de verantwoordelijke perso nen langzamerhand tot het ondraaglijke wordt belast. En dan is het maar de vraag of die zelfbeheersing en dat verant woordelijkheidsgevoel sterk genoeg zijn, vooral als de dreiging van een breuk en van huiselijke onenigheden opdoemt. Het lijkt op moraliseren, maar het wordt tijd dat onze huisvrouwen eens in de Kamer ter sprake komen als de pij lers, waarop de samenleving zwaarder gaat steunen dan menselijkerwijs verant woord is. Maar over het geval in Utrecht overi gens geen woord. BRASILIA (AP en AFP) President Humberto Castelo Branco van Brazilië heeft alle politieke partijen ontbonden en zichzelf bij decreet de bevoegdheid toege kend om zo nodig de staat van beleg at te kondigen. Hij kan voorts politieke lei ders voor tien jaar hun mandaat en rech ten ontnemen. Het Opperste Gerechtshof is gereorganiseerd. De volgende president zal indirect gekozen worden. In een rede voor radio en televisie ver klaarde het staatshoofd, dat deze maat regelen noodzakelijk waren ter verster king van het revolutionaire bewind, dat op 31 maart van het vorige jaar een einde maakte aan de regering van presi dent Goulart. De president kan nu het congres op reces sturen, ongeacht of de staat van be leg is afgekondigd of niet. Voorts is het staatshoofd bevoegd een datum vast te stellen voor de keuze van een nieuwe pre sident door het parlement en niet door rechtstreekse verkiezingen. President Castelo Branco is niet herkiesbaar. GÖTEBORG (ZWEDEN) (A.P.) Het gebruik van plastic, in plaats van hout en staal, voor het bouwen van vissersschepen is bepleit in rapporten die zijn voorge legd aan de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties die in Göteborg vergadert over het ontwerpen van vissersvaartuigen. Een door professor Misoeo Takehana van de universiteit van Tokio ingediend rapport meldt dat met fiberglas versterkt plastic een belangrijke rol zou kunnen spelen bij het moderniseren of vervangen van ongeveer 350.000 ouderwets gewor den kleine Japanse vissersvaartuigen. Het materiaal is veel sterker en heeft een langere levensduur. De Nederlander D. Verweij verklaarde dat een aantal legers de houten landings boten vervangt door plastic vaartuigen. HOUSTON (AFP) Tijdens de vlucht met de „Gemini 7" die acht december moet beginnen, zullen de ruimtevaarders James Lovell en Frank Borman trachten een tijdlang naast de tweede trap van hun raket te zweven. Dat moet twee en een halve omwenteling rond de aarde worden volgehouden. Dat is woensdag op het ruimtevaartcentrum in Houston meegedeeld. Hetzelfde is al eens eerder geprobeerd door de ruimtevaarders Mc Divitt en White met de „Gemini 4 Dit mislukte, omdat de brandstof voor de hulpraketten te snel opraakte. WASHINGTON (A.F.P.) Een over eenkomst tussen de VERENIGDE STA TEN en CUBA over duizenden Cubanen die naar Amerika willen emigreren zal binnenkort worden bekendgemaakt. De Zwitserse ambassadeur in Cuba, Stadelhofer, die als bemiddelaar in deze kwestie is opgetreden, is na een reeks besprekingen in Washington naar Havana teruggekeerd. Er zal geen maximaal aantal vluchtelin gen dat de V.S. zal toelaten worden vast gesteld. Overeengekomen zou zijn dat het vertrek van de Cubanen onder auspiciën en onder toezicht van een derde partij zou geschieden. Deze derde partij zou de Zwitserse regering of het internationale Rode Kruis kunnen zijn. Toestemming om Cuba te verlaten zou uitsluitend wor den verleend aan Cubanen die zich bij naaste familieleden in de Verenigde Sta ten willen voegen. De V.S. hadden verzocht politieke ge vangenen ook toestemming tot vertrek te geven. Het schijnt dat de Cubaanse re gering dit verzoek heeft afgewezen. Voorts is overeengekomen dat de meeste vluchtelingen met vliegtuigen die een luchtbrug tussen Varadero en Miami zou den onderhouden naar de V.S. zullen worden gebracht. Het is ook mogelijk dat de Amerikaanse marine met de evacuatie zal helpen. Advertentie m (Van onze correspondent) LONDEN. Onbevestigde geruchten uit Brussel melden de mogelijkheid van een nieuwe poging van Groot-Brittannië om toe te treden tot de EEG. Die ge ruchten zijn misschien van tactische aard. Men wil er druk mee uitoefenen op Frankrijk. Het is in Londen echter wel duidelijk dat er geen sprake is van een wijziging in het Britse standpunt. Dit houdt in, dat zolang president De Gaulle de weg over het Kanaal blokkeert niemand hier een praktische mogelijk heid ziet om via rechtstreeks onderhan delingen ook maar een stap verder te komen. Bovendien denken de Britten er niet aan misbruik te maken van de moeilijk heden in de EEG. Londen is van mening dat de zes zonder Britse inmenging hun eigen boontjes moeten doppen. Londen be seft dat elke bemoeienis van Groot-Brit tannië met de EEG in dit stadium hoogst onwelkom zou zijn. Vandaar dat men op de vraag, hoe het dan staat met eventuele nieuwe Britse pogingen tot toenadering hier het laconie ke antwoord krijgt: „geen interesse". Ook beschouwt men in Britse politieke kringen de redenering, dat de vijf, los van Frankrijk met Engeland en andere tot de Europese vrijhandelsassociatie be horende landen, in zee zouden gaan in een nieuwe Europese structuur, louter speculatief en niet erg realistisch. Men wijst erop dat Frankrijk en zijn EEG- partners economisch zeer nauw met el kaar verweven zijn. In deze fase van de ontwikkeling blijft Groot-Brittannië de mogelijkheid van overbrugging tussen de EEG en de EVA nagaan, hoewel ook in dit opzicht velen hier een hard hoofd in hebben, omdat de systemen van de beide vrijhandelsgroe- pen geheel verschillen. Een stap in de goede richting is onge twijfeld de Britse poging in Kopenhagen om de EVA-structuur te versterken. In dien, bij voorbeeld, de EVA haar zuiver industriële activiteiten zou uitbreiden tot de landbouwexport, zouden er meer aan rakingspunten tussen de zes en de zeven ontstaan en zou er daardoor een grotere kans zijn op samenwerking. Groot-Brittannië tracht buiten het tarie- vensysteem om bepaalde hindernissen voor een samenwerking met de EEG uit de weg te ruimen door een „gelijkscha keling" op verschillende gebieden, zoals standaardisering van patenten, opheffing van dubbele belasting en vergemakkelij king van het toeristenverkeer. Verder zoekt Groot-Brittannië het, zoals men weet, in functionele industriële samenwer king met Frankrijk en andere EEG- landen. Gokapparaten in beslag. Op last van de officier van Justitie, te Leeuwarden zijn woensdagmiddag in de gemeente Tie- tjerksteradeel bij verschillende caféhou ders de zogenaamde rotamin-gokauto maten in beslag genomen. la.i! gciio 5^-v-" MANCHESTER (AP) Het aantal re chercheurs, dat in de Pennine Hills in Engeland naar slachtoffers van een moor denaar zoekt, is verhoogd tot negentig. Schouder aan schouder hebben de re chercheurs woensdag een vierkante kilo meter onontgonnen en troosteloos veen met bamboestokken afgetast. Deze opera tie gebeurde bij de plaats waar de af gelopen drie weken de lijken van twee kinderen werden opgegraven. MOSKOU (Tass) De stralingsmeter van het Russische ruimtestation „Zond-2" heeft een krachtige straling van onbeken de herkomst in de interplanetaire ruimte ontdekt en gemeten. De straling wordt gevormd door radio golven van verbazingwekkend grote inten siteit. Sommige deskundigen menen, dat de „Zond-2" radiostralingen heeft opge vangen van een of andere grote planeet, hoogstwaarschijnlijk Jupiter. Hoorwie klopt daar, kinderen? We zitten in een grote kring om het knette rende haardvuur geschaard, kleintjes en groten en alle maal lekker familie van el kaar en wex horen de gas lamp suizen. Buiten is het mistig en koud, en nu en dan speelt een felle windvlaag door de schoorsteen. Maar ons huisje is op slot en warm en veilig en het is een heer lijk avondje. In de verre, ne velige herfstavond klinkt de schorre roep van een bakbok- kingventer en in de polder huilt een mistroostige ket tinghond. En dan. hoor! Wie klopt daar, kinderen? Er klopt niemand. Er is geen veilig, warm huisje in de mist, geen kille herfst- donkerte, geen gaslamp en geen haardvuur. Er is niets meer dat aan bakbokkingven- ters herinnert en alle mis troostige kettinghonden zijn door de Dierenbescherming bevrijd. En St. Nicolaas is dood. Hij is doder dan ooit, op gebaard in belachelijke po gingen tot herinnering. De kromme kinderzang is ver stomd: Hoe huppelt zijn baardje het dek op en neer, hoe waaien zijn wimpers al heen en al weer Hij klopt niet. Hij zal nooit meer klop pen, ook al omdat kloppen een ouderwetse gewoonte is geworden, sinds er elektri sche bingbangbellen zijn. Het kloppen van de vreemdeling in de duisternis behoort in een andere, voorbije tijd. De tijd van armoedige stulpjes op de hei, van aardappel eters, van hongerende bloed jes, van ploeterende wedu wen, van bittere armoe en christelijke weldaden. De tijd waarin pastoors en dominees nog als uitdelers van genade en roomboter konden rond gaan, alsof zij wandelende Sociale Zaken waren. Een dominee had eens vernomen dat een arme weduwe in zijn gemeente met haar elf kin dertjes de hongerdood nabij was. Hij besloot onverwijld op bezoek te gaan en trad het nederige stulpje binnen, terwijl de arme moeder druk bezig was in het walmende keukentje. De dominee sprak: ,Ik heb vernomen, goede vrouw, dat hier nooddruft heerst. Deswege kom ik kij ken hoe ik, met Gods hulp en tegoedbonnen voor de kruide nier, iets voor u en de uwen kan doen. Maar tot mijn gro te verbazing zie ik dat ge as- persges aan het schoonmaken zijt. Dat is een groente voor rijke lieden. De nood schijnt dus niet zo hoog te zijn als men mij heeft gemeld." De arme vrouw richtte zich op in de walm, veegde haar handen aan haar versleten boezelaar af en zie: „Mijn heer de dominee, dat zijn geen asperges, dat zijn mijn kinderen die ik aan het was sen ben." Die tijden zijn voorbij. Staal, beton en plastic heb ben, in samenwerking met superheterodyne transistors en electroden, de christelijke charitas haar prooi ontno men. Er wordt geen honger meer geleden, er kan dus ook geen spijziging meer worden geboden uit de hoorn van christelijke liefde. En nu is St. Nicolaas ook nog dood. De maan schijnt niet meer door de bomen, maar tegen de flats aan. Er zijn driehon derdvijfenzestig heerlijke avondjes in het jaar, met het gevolg dat er geen één meel is. Met moeite scheuren wij ons nog los van de televisie om een surprise op de avond van 5 december uit te pak ken, en wat zit er in het pak? Een doodgewone ijs kast, een bontmantel, een brommer of een elektrische racebaan met tien auto's compleet met scheurgeluid in de bochten en automatische rondetellers. Meer niet. Dat noemen ze nog surprises, maar wat kan nog een ver rassing zijn in een wereld die alles geeft aan een mens die alles weet? Aarzelende speculaaspoppen en verlegen banketstaven doen nog wanhopige pogin gen om iets van het sprookje in leven te houden, maar de lieve liedjes zijn gesmoord in het gekreun van Dave Barry en de eerbied voor de Bis schop uit Spanje is onttakeld door de geestelijke kruide niers der curie. Bisschoppen zijn geen goedheiligmannen, ze zijn ofte wel moedige, in telligente pioniers voor een nieuwe generatie, oftewel handige accountants voor de failliete boedel van verouder- de dogma's: Ze dragen gou den gewaden, maar ze staan in hun geestelijke onderbroe ken te kijk en worden uit de hoogte van hun wolkenpalei zen neergehaald tot parterre, waar ze moeten uitstappen of ze willen of niet. De lift gaat niet verder, maar ook niet meer omhoog, de begane grond is de grond van de god delijke genade zowel als van de raketten naar de maan. Platvloers is het leven ge worden, een gelijke bodem voor heiligen en leken en boosdoeners. De sprookjes zijn uit, de Sneeuwwitjes kun nen niet meer bij zeven dwergen wonen zonder ver houdingen te beginnen en het zijn trouwens geen dwergen. De boze stiefmoeders krijgen geen gelegenheid meer om écht boos te worden, voordat het lieve dochtertje met de buurman de pijp uit is. Zwar te Piet, de goedmoedige, brommende lobbes, loopt met al zijn soortgenoten achter Martin Luther King aan om kiesrechten en als hij kies rechten heeft gekregen kiest hij de verkeerde, maar dan in eer en deugd en als gelijk berechtigd burger. Als Sin terklaas niet dood was, zou hij een neger met een baard moeten zijn, met een blanke knecht. Maar Sinterklaas is dood. Als er toch nog geklopt wordt op een mistige herfstavond, is het de B.V.D. Een heerlijk avondje als vader van zijn dagelijks werk thuiskomt met de vreugde volle mededeling dat hem géén verkeersongeluk is over komen en dan maar gauw na het eten weer de t.v. aan, kijken naar de hotsende sla gerswinkel van een show of naar het wijze gezicht van dokter Van Swol, die stilzwij gend wil suggereren dat er nog nooit een zieke is gestor ven, behalve van verdriet en sjaggerijn. Of naar onze on volprezen vakbroeder Eduard Lautenschlager met zijn nieuwsbulletin en zijn driftige hoofdknikjes, die nooit eens iets leuks weet te vertellen behalve dat van hogedrukge- bieden voor de komende nacht. Hij heeft niet gemeld dat Sinterklaas gestorven is, en ook de reclame doet alsof Sinterklaas nog.leeft. Laat u niets wijsmaken. Hij is echt dood. Het is afgelopen met de trippelende paardevoetjes op het dak, met dat gewring door de schoorsteen en die stoute kinderen in de zak naar Spanje om nooit meer terug te komen. Prinses Irene is echt de laatste zending geweest. Wat moeten we dan nog met pakjes op 5 december? Het zou een vreugde zijn pakjes te maken voor arme kindertjes in sobere binnen huisjes, die bidden tot de Heer om toch vooral niet te worden overgeslagen zoals al die jaren.... Bidden er nog kinderen? Worden er nog kin deren overgeslagen? Eens kwam meneer pas toor op bezoek en zag dat de ramen van het hutje met kranten waren beplakt, om dat gordijnen te duur waren. Dat is lang geleden. Meneer pastoor tastte in zijn zak naar een halve gulden en zei dat Onzelieveheer zijn dierbaar ste schapen het hardst be proeft en dat de dierbare schapen geduld moesten heb ben en vertrouwen. En dat hij blij was dat het tenmin ste nog katholieke kranten waren, waarmee de ramen beplakt waren, en dat het ge loof de laatste en sterkste rots is waarop de mens kan bouwen, en dat de hemel ook de vogels voedt zonder dat ze ervoor werken, en de leliën op het veld, ziet hoe schoon zij bloeien, zij zaaien niet en maaien niet, en toch zijn zij gekleed. En de halve gulden kwam niet meer te voor schijn want een lelie op het veld heeft ook geen halve gul den nodig. Maar die tijd is voorbij, die leliën zijn verdraaid duur omdat ze in kassen worden gekweekt en die dierbaarste schapen van Onzelieveheer zijn ogenschijnlijk de Beatles ofschoon bij de wekelijkse voetbaltoto ook steeds weer een ander schaap met der tien goeie uit de bus komt. En de katholieke kranten met hun reusachtige adver tenties voor b.h.'s en stepin- netjes kan je met goed fat soen niet meer tegen katholie ke ruiten plakken, tenminste niet als bewijs van rotsvast geloof in de dingen die de pastoor bedoelde. Zijn er nog pastoors? Zijn ze niet allemaal dood, zoals Sinterklaas en de bakbok- kingman en de verdwaalde vreemdeling die aan de deur klopt? Ze schrijden niet meer door de sneeuw met gebogen hoofd achter een klingelende misdienaar aan, op weg naar een zieke in stervensnood. Er is trouwens geen sneeuw meer om doorheen te schrij den. Er is een vieze, grauwe pap onder spetterende auto- wielen. Er zijn blijkbaar ook geen zieken in stervensnood meer. In onze moderne zie kenhuizen worden ze zolang vrolijk gehouden tot ze onver hoeds dood zijn en dan wor den ze snel, hygiënisch en geruisloos afgevoerd. En de doden draaien zich niet meer om in hun graf. Dat deden die goeie, ouder wetse doden nog wel, als er eens iets héél onfatsoenlijks gebeurde. Maar ze zijn moe- gedraaid en ingeslapen, ook Sinterklaas ligt rustig en be heerst onder de aarde. Maar in de nacht van vijf op zes decemberHoort, wie klopt daar tegen de wand van zijn eikehouten kist? Het is een vreemdeling ze ker, die vermoord is zeker, ik zal hem even vragen naar zijn naam. Een zekere Ka poentje, de moordenaar is nooit gevonden. Niemand weet wie het deed, het deert ook niemand. Wij hebben hem vermoord, wij met ons allen. Wij leven vrijp wij le ven blij op Neerlands dier- b're grond, boven op de zo den en boven op de doden van de vorige generatie. En niemand zal ons straffen, als wij de radio en de t.v. maar hard genoeg zetten zo dat geen mens het geklop hoort. Hoort wie klopt daar, kinderen? Het is dokter Van Swol op het keurige houten been van een blijde invalide. Pauze. Storing. Tijdsein. Nieuws. Zet Veronica maar aan. Het heerlijke avondje is om. Zie, de maan schijnt er weer een nieuwe satel liet bij te hebben. SALISBURY (Reuter) Premier Wil son die naar Rhodesië is gekomen om de Rhodesische premier, lan Smith, af te houden van een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring, heeft gisteren in het re geringsgebouw in Salisbury gesproken met een aantal Afrikaanse leiders, zoals Josjoea Nkomo en andere tegenstanders van een zelfstandig Rhodesië onder een blanke minderheidsregering. Nkomo, voormalig leider van de verbo den ZAPU-partij. was met een aantal volgelingen met hefschroefvliegtuigen naar Salisbury gebracht. Zij hebben be perkte bewegingsvrijheid in een afgele gen gebied. Voor het regeringsgebouw had zich een menigte Afrikanen verzameld, die in koor „wij willen Nkomo" riepen. Zij werden door politiemannen met honden uiteen ge jaagd. Premier Wilson sprak ook met de lei der van de ZANU-partij, Ndabaningi Sithole. Wilson maakte hem duidelijk dat da twee rivalen er niet op kunnen rekenen, dat zij met hulp van Britse troepen aan de macht gebracht zullen worden. De reacties van de nationalistische lei ders kunnen van groot belang zijn voor Wilsons pogingen de blanke minderheids- regering in toom te houden. Vandaag heeft premier Wilson opnieuw een gesprek met Nkomo en Sithole Smokkel. De Italiaanse douane heeft een uitgebreide smokkel van koffie via de St. Bernhard-tunnel ontdekt. De zakken koffie werden verborgen onder hout dat per vrachtwagen vanuit Zwitserland naar Italië werd vervoerd. Minstens 140.000 kilo koffie zou op deze wijze over de grens zijn gesmokkeld. Een Zwitserse koffieexporteur had een langs de weg naar de tunnel staande schuur gehuurd, waarin de zakken koffie wer den verborgen. Vluchtelingen. In de eerste negen maan den van dit jaar zijn 122 soldaten en le den van bewapende eenheden uit Oost- Duitsland naar het Westen gevlucht. Daroel Islam. Op Celebes is een voor man van de Daroel Ilslam door militai ren gedood. Zijn metgezellen wisten in het oerwoud te ontkomen. UNESCO. De UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs en cultuur, heeft een Oostenrijkse uit nodiging aanvaard om in Wenen een bijeenkomst van Europese ministers van Onderwijs te beleggen. Portugal werd van de lijst van deelnemende lan den afgevoerd, overeenkomstig een kortgeleden genomen besluit dit land tot oktober 1966 van alle UNESCO-confe- renties te weren. Instituut. Het eerste instituut voor Rus sische studies buiten de Sovjet-Unie zal in India worden gevestigd. De Sovjet- Unie zal het instituut van een biblio theek voorzien. Handelsovereenkomst. Oost-Duitsland en Jemen gaan een handels- en betalings overeenkomst sluiten. Meer. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 122 Oostduitse militairen en politiemannen naar West-Duitsland uitgeweken. Dat is dertig percent meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Verzoening. De nieuwe Westduitse minis ter voor Vluchtelingenzaken, Gradl, heeft gezegd dat de toekomstige grens tussen Duitsland en Polen er één van verzoening moet worden, maar niet één van capitulatie zoals hij de Oder-Niesse- grens noemde. Geen steun. Engeland heeft besloten geen steun te verlenen aan het besluit van de Internationale Arbeidsorganisatie om elk lid te schorsen, dat een politiek van rassendiscriminatie volgt. De Britse re gering wil wel een besluit aanvaarden om leden uit te stoten die uit de Ver enigde Naties zijn gezet. Lof. De Chinese premier, Tsjoe en-Lai, heeft de Britse filosoof Bertrand Rus sell geprezen voor zijn „strijdbare geest van verzet tegen de Amerikaanse agressie" door te zeggen dat de Ame rikanen „niet het minste recht hebben zich met de Vietnamese zaken te be moeien." Dodental busongeluk tot 15 gestegen. Het aantal slachtoffers van het ongeluk met een NBM-bus bij Skwierzyna in Polen is gestegen tot vijftien. Een van de zwaargewonden is gisteren overleden. Er worden nu nog vier zwaargewonden in de ziekenhuizen verpleegd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3