Stichting NUTSSPAARBANK in de gemeente VELSEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Bromfietsrijders COR OLY extra lage prijzen COR OLY Suède-, Nappa en „Antica" prentleder Groenteprijzen op de Beverwijkse veiling Westerhoutweg te smal Spaanse dans voor Velsense jeugd Schoolwandeltochten van Beverwijkse kinderen Havenberichten Het geestelijk gehandicapte kind Wensen van P.v.d.A. in Heemskerk Woningwetwoningen in Heemskerk Voor de DONDERDAG OKTOBER 1965 Kt W9r-' 'S Wegens officiële opening van ons nieuwe hoofdkantoor aan de Kennemerlaan 28, zijn al onze kantoren op vrijdag 29 oktober de gehele dag GESLOTEN Verbetering overwogen Opening kantoor Nutsspaarbank verlaat Mishandeling Diefstal bij politie Servicestation „Boemerang", Betere sport accommodatie DUBBEL VOORDEEL BIJ Nu nog geen verhoogde Omzet belasting en wij verkopen tegen Het scheelt U honderden guldens Breestraat 108 Beverwijk Vroegere Tjokroaminoto is in Amsterdam Speldjes van Velsens stadhuis Advertentie De prijzen op de groenteveiling te Be verwijk waren: andijvie 8-15, bloemkool 25-65, sla 6-10, spinazie 30-78, sperziebonen 125-220, snijbonen 140-245, pronkbonen 90- 130, tomaten 48-118, bospeen 12-32, was- peen 15-33, prei 22-32, selderijknollen 10- 28, witlof 85-125, spruiten 60-148, rodekool 10-20, groenekool 15-30, uien 15-23, breek- peen 6-20, boerenkool 22-38. Deze opname maakten wij op de Wes terhoutweg tussen Beverwijk en Velsen- Noord, nabij de „ingang Westerhout": een nieuwe ingang naar het terrein van Hoog ovens, welke speciaal is gemaakt voor de genen, die op de fiets of de bromfiets naar en van Hoogovens gaan. De Westerhoutweg is een zeer druk be reden, maar veel te smalle verbinding tussen het Westerhoutplein in Beverwijk en de terreinen van Hoogovens. Honder den werknemers van dit bedrijf maken er dagelijks gebruik van met hun rijwielen, brommers, scooters en auto's. Vooral op de speruren perst zich over deze smalle weg een intens drukke ver keersstroom; terwijl het ernaast gelegen brede voetpad vrijwel onbetreden blijft. Enige tijd geleden is de Westerhoutweg voor het autoverkeer afgesloten geweest, overwogen werd toen haar uitsluitend voor wielrijders en bromfietsers toegankelijk te laten. Daarvan is men echter terugge komen. Hoogovens beziet thans de mogelijkheid om te komen tot verbreding van de Wes terhoutweg. Door het verwijderen van de haag links op de foto kan vrij eenvoudig het ernaast gelegen voetpad bij de rijweg getrokken worden, hetgeen al een flinke verbetering betekent. Blijft alleen nog over het gedeelte tussen de spoorwegover gang en de Wenckebachstraat, dat om een oplossing vraagt. De commissie Culturele Vorming Schooljeugd Velsen heeft het haar jeugdi ge cliëntele bij de inzet tot het nieuwe seizoen niet gemakkelijk gemaakt, door woensdag in de Velsense Stadsschouw burg tweemaal het Spaans danstheater Antonia Yetfarino voor deze leerlingen te laten optreden. Het jeugdige publiek gaf namelijk over het algemeen duidelijk bleek nog al vreemd tegenover deze kunst vorm te staan en het zou ons dan ook niet verwonderen wanneer dit Kleine Spaanse ensemble zijn wijze van optre den enigszins bij de vrij rumoerige zaal heeft aangepast. Vandaar dat wij een se rieuze nabeschouwing liever uitstellen tot het moment, dat het danstheater in deze omgeving weer een voorstelling heeft ge geven. Hetgeen binnenkort in de Haarlem se Stadsschouwburg zal geschieden. Tot zolang beperken wij ons dus tot eni ge informaties, waarbij kan worden ver meld, dat de vijf leden van dit ensemble individueel ware virtuozen zijn, waarvan het danspaar Marino en Tana Lopez uiteraard het meest op de voorgrond treedt. Ook de kostuums zijn bijzonder fraai, zoals de rijke klederdracht welke door hen in de volksdans van Castellana Salamantina wordt gedragen. Met de fla menco's, de specifieke zang en het ritme van de gitaarmuziek, zal dit programma bij vele bezoekers prettige herinneringen oproepen aan aangename vakanties in het mooie Spanje. In verband met bijzondere om standigheden kan de officiële opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Velsense Nutsspaarbank aan de Ken nemerlaan vrijdagmiddag niet om vier uur plaatsvinden, zoals eerst was vastgesteld. De opening geschiedt thans op dezelfde middag om vijf uur in de zaal van hotel Royal". Meer dan duizend scholieren uit Bever wijk hebben gistermiddag deelgenomen aan wandeltochten van tien en dertien ki lometer. De kinderen vertrokken vanaf de Zeewijkschool en liepen via de Kaag dwars door de duinen naar Wijk aan Zee. De 10 km. lopers gingen via Zeecroft weer terug naar Beverwijk; de 13 km. wandelaars maakten de terugtocht via het Paasduin. Deze wandeltochten blijken steeds weer aantrekkelijker te zijn voor de oudste leerlingen van de lagere scholen en jon gens en meisjes die voortgezet onderwijs krijgen. Vorig jaar was het aantal deel nemers 700, thans waren het er driehon derd meer. De LIA-huishoudschool spande de kroon met niet minder dan 375 meis jes. Alle jongens en meisjes kregen een herinneringsmedaille. Volgend jaar zal men wel naar een ge heel andere route moeten omzien, in ver band met de uitvoering van uitbreidings plannen van Hoogovens. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Jolanda, van Rotterdam: Swift, Londen; Bertha Entz, Port Etiënne, IJmuiden; Rex, Felixtowe; Itter- sum, Savannah; Traviata, Le Havre; Port Tal bot, Londen: Sherborne, Londen; Deborah, Lon den; Lizard. Leixoes; Hinde, Londen; Jans, Londen; Frisia, Herlingen, IJmuiden; Thea, Dagenham; Leopard, Londen; Anglobel, Rouaan, IJmuiden; La Paloma, Huil; USA, Goole; San- don, Rotterdam; Steenkerk, Rotterdam; Theo- fano Livanos, Galveston. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Draco, van Rotterdam; Jan ten Doornkaat, Antwerpen: Diligentia, Kingslynn; Zeester, Mykonos; Alou ette, Londen; Bruse, Kristinastad. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Athen, naar Bremen; IJsel, Lerwich; Dushambe, Moer- mansk; Adi, Odense. IJmuiden; Vliestroom, Huil: Berkelstroom, Sheerness; Bruin, Grange mouth; Mare Liberum, Dagenham; Spes, Swine- munde, IJmuiden; Schieborg, Stade; Burstah, Rotterdam. Velsen; Warma, Hamburg, Velsen; Lycaon, Le Havre: Bertz, Avonmouth; Gazelle, Boston', Trito, Rotterdam: Traviata, Dagenham; Belos, Rotterdam; Parthenon, Rotterdam; Rex, Felixtowe; Frederika ten Doornkaat, Leixoes; Atlas, Rotterdam; Calvijn, Delfzijl; Ilias. Rotter dam; Port Talbot, Lowestoft; Taras, Rotterdam; Billetal, Bremen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Sher borne, naar Londen; Hoogkerk, Antwerpen; Saarland, Bremen; Gaasterland, Hamburg; Sleip- ner 1, Lulea. Het openbaar ministerie blijft achter de politie staan, ondanks alle kritiek. Er moet nu eenmaal tegenwoordig krachtig worden opgetreden." Dit zei de officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouwman in zijn requisitoire gisteren bij de Haarlemse politierechter in de zaak te gen twee Zandvoortse jongens. Een 18-ja- rige machine-bankwerker en een 20-jari- ge elektro-monteur hadden meegedaan op 5 juni met een groep jongelui die in de vroege ochtend van de Luilakviering al- hij kans om zeventig gulden te stelen. De feiten waren aan het licht gekomen toen er al een dagvaarding tegen de fa brieksarbeider was uitgebracht in ver band met de diefstal van een trouwring en een zegelring. Deze ringen had hij uit een kleedhokje gestolen en verkocht voor 12,50. Voor andere feiten was hij al eer der veroordeeld geweest. De politierechter veroordeelde hem con form de eis voor het stelen van de rin gen tot veertien dagen gevangenisstraf. ierlei vernielingen in Zandvoort aanricht- Hij was het eens met het voorstel van de ten. „Dit jaar was het bij de Luilakvie ring in Zandvoort een ongelooflijke ben de." aldus mr. Van der Valk Bouwman. Van het oude postkantoor werden de ra men ingegooid, een rolsteiger werd ver nield, bloembakken werden kapotgemaakt en telefoonboeken in de openbare cellen in brand gestoken. De groep bestond uit een dertigtal jongens van acht tot twintig jaar oud. „Iedereen dee gek," zo ver klaarden de beide jongelui hun optre den. Zij waren begonnen met de rolstei- raadsman, mr. M. D. Proper, die plaat sing in een tehuis van het Leger des Heils voor de fabrieksarbeider als een goede kans voor verbetering zag. ,Ik heb 'm niet aangeraakt," „Ik heb drie woorden met 'm gepraat," zeiden een 57-jarige kolentransporteur en een 24-jari ge lithograaf uit Haarlem toen de politie rechter hen vroeg of zij op 21 mei een ger, die gebruikt werd om de verlichting 21-jarige orgelman uit IJmuiden hadden - t j 1 II -L „h J TAma n vt 4 r, 1 r* ftn aan te brengen, te rijden. Later maakten de andere jongens het „sloopwerk" af. De kosten van de vernielde steiger zouden vijfhonderd gulden bedragen, de ruiten kwamen op 875. Van 13 juni tot 3 augustus waren de jongelui in voorarrest gehouden. De offi cier van justitie hield er rekening mee dat er meer jongens aan de vernielingen meegedaan hadden. Hij eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. „Die aardige volksfeesten ontaarden tegenwoordig helaas altijd in een janboel," vond de politierechter, die de jongelui conform de eis veroordeelde Zelfs in het huis van bewaring in Haar- mishandeld. De orgelman vertelde als ge tuige dat hij bij de Koudenhöm in Haar lem geslagen was door de beide mannen. De aanleiding tot de mishandeling kwam vaag ter sprake op de zitting, het ging om de verloofde van de lithograaf. Tegen elk honderd gulden boete, zo luidde de eis van de officier van Justitie. De politie rechter veroordeelde de lithograaf con form deze eis, maar deed er voor de kolentransporteur vijftig gulden af. Woensdag Woensdag werden te IJmuiden 4380 kis te- vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 113 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 45 schol 10 schar, 4 haai, 560 haring, 140 makreel, 1870 schelvis, 95 wijting, 230 kabeljauw en gul, 640 koolvis en 669 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,50-2,70, gr. tong 6,89-6,53, grm. tong 6,66-6,51, kim. tong 6,37-5,89, kl. tong 1 3,81-3,36, kl. tong 2 2,45-2,21, tarbot 1 4,50-4,40. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 204-98, gr. koolVis zwart 110-82. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 69-58, kim. schol ,en kl. schol 1 66-48, kl. schol 2 43-34, schar 39-20, kl .haai 25-19, verse haring 41-19, makreel 41-19, kl. zwar te koolvis 30-15, gr. schelvis 43-40, grm. schelvis 36-20, kim. schelvis 30, kl. schel vis 1 39-24, kl. schelvis 2 22-15, wijting 27- •10, gr. gul 63-47, middel gul 56-40, kl. gul 39-22. In IJmuiden zijn woensdag de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 179 6.435, KW 217 9.060, KW 222 3.085. Aanvoer van donderdag Donderdagmorgen zijn te IJmuiden, door 45 vaartuigen, aangevoerd: 8590 kisten vis, 30.000 kilogram tong en 720 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren: 2280 kisten schelvis, 240 wijting, 240 gul en kabeljauw, 110 torregullen, 2250 koolvis, 230 haring, 820 kleine kisten haring, 500 spanharing. 320 makreel, 510 kleine kisten makreel, 560 schol, 20 haai, 20 tarbot en 220 varia. Advertentie benzine-olié-verkoop Doorsmeerstation Geopend van 7 t.m. 24 uur. Zondag 8 t.m. 24 uur Reinier Claeszenstraat (hoek Wijk aan Zeeërweg). Telefoon 4650. Van 1 tot 7 november a.s. zullen alom m ons land de collektebussen rammelen I ten behoeve van het geestelijk gehandi- lem zag een 22-jarige Haarlemse fabrieks- capte kind tijdens de nationale inzameling 1965 van de Federatie Nazorg B.L.O. De overheid subsidieert voor ca 80% het geld dat voor het werk van de geestelijk ge handicapte mens nodig is; de ontbreken de 20% dient het particulier initiatief bij een te brengen. arbeider kans om een gestolen horloge van de hand te doen. Hij verbleef in het huis van bewaring voor een verhoor door de rechter-commissaris. In het politiebu reau van Bloemendaal kon hij zijn nei ging iets weg te nemen wat hem niet toebehoorde ook niet bedwingen. Daar zag Op de heeren" in een der zalen van „de Jans gehouden jaarvergadering van de afdeling Heemskerk van de PvdA, de heer J. Nijdeken, het concept-programma raads- en statenverkiezingen 1966. De PvdA wil voldoende bevoegdheden uitgeruste bovengemeentelijke besturen voor de grote agglomeraties, met aan het hoofd een op democratische wijze ge kozen raad; snelle aanleg en verbetering van provinciale en plaatselijke wegen in aansluiting aan het rijkswegennet alsme de aanleg en ontsluiting van nieuwe re creatiegebieden. Zeer speciaal had de heer Nijdeken hierbij het oog de ontslui ting van Marquette en een nieuwe door steek naar het strand. Het streven van de PvdA is ook gericht op een actief woningbeleid. Ten aanzien hiervan stelde de heer Nijdeken met na druk, dat het uitgangspunt van de partij niet is gericht op staatswoningen en dat hij er een groot voorstander van was de gewone man tegen redelijke prijs een ei gen woning te bezorgen. Ook de uitgifte van grond in erfpacht maakt een punt van het concept-program uit, evenals het opstellen van ontwikke lingsplannen voor het gehele onderwijs, van kleuterschool tot gymnasium. Tevens dient grote aandacht te worden besteed Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW Voor aan de BREESTR. TELEFOON 25629 12-BEVERWIJK aan aktiviteiten in de culturele sector en jeugdvormings- en volksontwikkelings werk. Een bijzonder punt van dit programma wordt wel gevormd door de versnelde uitvoering van sportaccommodatie. De heer Nijdeken constateerde een ern stige achterstand op het gebied van de sportvelden, waarbij hij kritiek uitte op B. en W. en een groot deel van de Heems- kerkse raad, die het plannen maken voor een sportcomplex rond Assumburg naar zijn mening slechts op één paard gewed hadden. Wethouder De Graaf gaf een toe lichting op de bestaande plannen. Er zul len twee velden worden gerealiseerd bij Assumburg. Voort meent men een gele genheid gevonden te hebben achter de Neksloot, waar in 1967 4 sportvelden en een ijsbaan kunnen komen. Daarachter wil men dan nog mogelijkheden zoeken om een definitief sportcomplex samen te stellen. Ten aanzien van de wandelgele genheid wordt studie gemaakt van het plan de Maer. Hierin zal aanzet komen voor een wandelgelegenheid in het Mar- quettebos. Bij de bestuursverkiezing waren aftre dend en niet meer herkiesbaar mevrouw Van de Bos en de heer Van der Waals. Het nieuwe bestuur zal worden gevormd door: H. Schoonenberg, voorzitter-secre tarus; P. J. Visser, tweede voorzitter; J. v.d. Lei, penningmeester, en als leden de heren Hooghiemstra, Andringa, Sneller i Bodegraven. Het financieel overzicht sloot met een kassaldo van ƒ76.22 en een tegoed bij de giro van 319.98. De penningmeester ver kreeg décharge voor zijn beleid. Uit het openingswoord van de waarne mend-voorzitter, de heer Schoonenberg, en het jaaroverzicht van de secretaris bleek onder meer, dat het afgelopen jaar vrij moeilijk is geweest in verband met vakatures in het bestuur, dat het leden tal momenteel 198 bedraagt, dat aan het uitdragen van de beginselen bij de leden nog wel eens wat ontbreekt en dat er een zekere voorzichtigheid in acht dient te worden genomen bij het naar buiten uit dragen van een sterk persoonlijk getinte mening. Dat het hierbij niet gaat „om nog slechts een klein bedrag" maar om een even omvangrijke als onmisbare aanvul ling van de beschikbare middelen, moge blijken uit de volgende feiten. De geestelijk gehandicapte bevolkings groep maakt minstens 2% uit van onze nationale samenleving. Van de ongeveer 250.000 kinderen, die jaarlijks worden ge boren zijn er 80Ó0 gehandicapt, een be angstigend getal, dat nog stijgend is. Het is dan ook te begrijpen, dat voor het gro te aantal geestelijk gehandicapten veel, zeer veel gelden nodig zijn voor medische, geestelijke en maatschappelijke verzor ging en verpleging, voor werk- en ont spanningsmogelijkheden- veelal in be schermende omgeving kortom: voor begeleiding door het leven. Dagverblijven, internaten, gezinsvervan gende tehuizen, observatiecentra, vakan tieoorden, werkplaatsen, enz. enz. zijn ob jecten, waarin de zes landelijke organisa ties, die in de Federatie Nazorg B.L.O. zijn verenigd, in nauwe samenwerking met overheidsinstanties reeds veel hebben bereikt. Mede, dank zij radio, televisie en pers- publikaties wordt het grote probleem van de geestelijk gehandicapte tot voor een twintigtal jaren „vergeten" mens open gelegd en voorgelegd aan ons allen, op dat wij ons bezinnen op onze rijkdom aan geestelijke gezondheid en op onze mede verantwoordelijkheid voor al die geeste lijke „anderen". Moge voor deze collecte de bevolking hart en beurzen openen. De Burgemeester van Velsen, MR. J. C. BüHRMANN. Advertentie Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 5-3,60, tarbot 5-4,50, gr. tong 6,58-6,63, grm. tong 6,80-6,60, kim. tong 6,07-5,93, tong 1 3,16- 3,03, tong 2 2,11-2,01. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 104-80, middel kabeljauw 112-86, gr. koolvis 104- 80, middel koolvis 84-72. Per tien stuks: grote kabeljauw 100-70, middel kabeljauw 62-45. Per 50 kilogram: gr. schelvis 49, middel schelvis 47, kim. schelvis 40, schelvis 1 38- 32, schelvis 2 50-15, schelvis 3 11,50-10, gul 1 51-37, gul 2 48-34, gul 3 37-20, koolvis 1 32-24, koolvis 2 18-15, schol en grm. schol 78-60, kim. en schol 1 71-56, schol 2 66-57, schol 3 43-34, schar 31-15, poon 22-15, haai 20-16, gestripte wijting 32-20, dichte wijting 15-12. haring 35-25, makreel 41-16, tarbot 180-106, griet 132-112, tongschar 94-78, wolf 50, kl. heilbot 120, kl. kreeft 41, rode poon 1 en 2 51-31. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit 200 kisten varia, 50 span haring, 370 schol en 20.000 kilogram tong. Katwijk KW 49 met 57 kantjes haring. Prijzen: steurharing 54,60, ijle haring 53,10 per kantje. In Heemskerk zijn de plannen gereed gekomen voor de bouw van 156 woning wetwoningen met 48 garages op enige percelen grond, gelegen nabij de Bene- luxlaan. Voorts is de r.-k. woningbouw vereniging „Ons huis" voornemens op enige percelen, gelegen aan de Debora Bakelaan, 96 woningwetwoningen te bou wen. De huren van de woningen bij de Bene- luxlaan zullen 24.90 en 27.85 per week bedragen voor respectievelijk woningen met drie en 4 slaapkamers. Hierbij ko men per week 3.55 voor gebruik centra le verwarming, exclusief brandstofver bruik, en vergoeding voor gebruik liftin- stallatie ad 2.55 per woning per week. De totale stichtingskosten van deze 156 woningen worden geraamd op 4.774.430. Het bouwplan omvat de bouw van 108 meergezinshuizen in zes lagen op een on derhuis en 48 meergezinshuizen in acht lagen op een onderhuis. In de onderbouw van deze meergezinshuizen zijn 48 gara ges gebouwd. De gemeenteraad zal don derdag 4 november in openbare vergade ring hierover hebben te beslissen. Wat de 96 etagewoningen van „Ons Huis" in Assumburg betreft, worden de totale stichtingskosten op ƒ2.876.119,70 geraamd. Er zullen 96 meergezinswonin gen in acht lagen komen op een onder bouw met bergingen en 20 garages. Voor 80 woningen met drie slaap kamers zal de huur ƒ24.30 en voor 16 woningen met vier slaapkamers ƒ27.10 per week bedragen. Voor gebruik van de centrale verwarmingsinstallatie komt daar 3.55 per woning per week bij .ex clusief brandstof. Voor gebruik van de lift moet 2.30 per week worden betaald. „Ons Huis" heeft de gemeente Heems kerk om ee n voorschot, gelijk aan ge noemd stichtingsbedrag, verzocht. Ook hierover moet de gemeenteraad donder dag 4 november beslissen. Burgemeester en wethouders van Heemskerk stellen de raad voor akkoord te gaan met beide plannen en te besluiten de benodigde gel den beschikbaar te stellen en het ge vraagde voorschot te verlenen. Langs de handelskade te Amsterdam ligt thans het 5758 brt. metende onder Griekse vlag in charter voor de Djakarta- Lloyd vaiende vrachtschip „Djati Sari". Dit is de vroegere vrachtboot „Tjokroa minoto", die op 26 oktober van het vorige jaar de hoofdstedelijke haven binnenvoer met broei in de lading (voornamelijk co pra). Twee dagen later brak een hevige brand uit, die in 36 uur het schip tot een wrak maakte. Op de werf van de N.D.S.M. is dit wrak vaarklaar gemaakt, waarna het in tussen aan Griekenland verkochte casco op 8 april van dit jaar onder de naam „Sinesis" naar Piraeus voer. De „Djati Sari" maakt nu zijn eerste vaart en wordt in Amsterdam geladen. De carillon-actie is met groot succes geëindigd Een van de onderdelen in deze aktie was de verkoop van speldjes met afbeeldingen van het nieuwe stadhuis en van de carillonklokken. Ook die verkoop werd een succes. Er zijn nog wat speldjes over. Voor een kwartje per stuk zijn de speldjes, zo lang de voorraad nog strekt, verkrijgbaar aan het bureau van de Vel- ser Gemeenschap, gebouw Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. Dagelijks geopend van 8.30-12.30 uur en van 14.00-17.00 uur- Zaterdag gesloten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9