BULGARIJE: laatste bolwerk van Sovjet-Unie op de Balkan Levert in hoofdstad Sofia kunstmatig gerussificeerd GROEN Co Duizenden in Australië zoeken edelgesteenten Concurrenten steken onze scheepsbouwers de loef af PUROL Tabaksbewerkers willen 6 pet vakantietoeslag li W/U parfi VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 13 Hervormingen parfum perfekt afgesloten mmm iiiil! ■um nevelfijn verstoven Centrale verwarming „Duiker" oliebranders „Duiker" aardgasketels 'A Leefwarmte! Vooral om de veiligheid. Oppositie Op jacht u Lapidaristen Kort nieuws Naar rangorde Advertentie (Van onze speciale verslaggever) SOFIA De eerste de beste voorbijganger, die ik in het centrum van de Bulgaarse hoofdstad, Sofia, de weg vroeg, haalde niet begrijpend de schouders op. „Ruski", zei hij verontschuldigend alvorens in zijn auto te stappen, die van binnen van gordijntjes was voorzien. De auto was er een van het type „Wolga", een in het stadsbeeld van Sofia vertrouwde wagen. Het voorval demonstreerde ongewild de Russische invloeds sfeer, waarmee de bezoeker van Bulgarije wordt geconfronteerd. Sofia wemelt van de Russen, vooral sinds de mislukte samenzwering, die een groep revisionisten het afgelopen voorjaar op touw zette, maar die door de Russische geheime dienst in de kiem werd gesmoord. Wie zich in de Bulgaarse hoofdstad beweegt, ontkoipt niet aan de indruk dat het leven er kunstmatig is „gerussificeerd". Zelfs als men de traditionele banden met de Sovjet-Unie in aanmerking neemt, moet het gemis aan eigen Bulgaarse stijl in het openbare leven opvallen. De oude cultuurmonumenten van Sofia zijn langzamerhand overwoekerd door pompeuze gebouwen naar bolsjewistische trant. Het stadswaren- huis lijkt een verkleinde uitgave van „Gum" in Moskou. In de restaurants wordt mu ziek gespeeld die aan de Wolga thuishoort. Ingeklemd tussen landen, die zich met succes van het Kremlin hebben losge maakt, is Bulgarije duidelijk het laatste- Russische bolwerk op de Balkan. Het land mag dan zijn grenzen hebben open gesteld voor het toerisme en handelsbe trekkingen hebben aangeknoopt met het Westen, het is een Russische satelliet ge bleven in de ware zin van het woord. Het Kremlin heeft het heersende regime aan zich verplicht door de miljoenen roebels die jaarlijks in de Bulgaarse economie worden gepompt. Ook dat regime zelf be staat duidelijk bij de gratie van de Rus sen. Het stadsbeeld in Sofia is een getrouwe kopie van dat in Moskou. Als vroeg in de middag de fabrieken en kantoren uit gaan, stroomt het stadscentrum vol voet gangers, die door de overvolle cafés en warenhuizen hun weg zoeken. Ontelbare verkeersagenten regelen druk het geringe autoverkeer over de brede boulevards en roepen de enkele overtreder steng tot de orde. Op elke straathok slaan politie mannen de mensenmassa's gade. Zij dragen bij tot de wat beklemmende sfeer, die over de bezoeker komt, zodra hij de grens is gepasseerd en zich op weg naar de hoofdstad van politiepost tot politiepost weet doorgetelefoneerd. Een beklemming die nog toeneemt, als hij merkt dat een politiek gesprek met de overigens vriendelijke bevolking ondoen lijk is. Wat de toerist langs de prachtige stranden van de Zwarte Zee niet merkt, ontdekt de bezoeker van Sofia des, te meer: Bulgarije is nog een politiestaat in optima forma, waar het politieke leven nauwlettend door de geheime politie wordt gecontroleerd en waar vrije me ningsuiting onmogelijk is. De gewone man in Sofia onthoudt zich dan ook van poli tiek, althans' voorzover hem dat mogelijk is, want „de partij" is in Bulgarije machtig en dringt in ieders oren door. De mensen, die zich niet tot de „nieu we klasse" van lioge partijfunctionarissen en legerofficieren kunnen rekenen, heb ben trouwens moeite genoeg 't hoofd ma terieel boven water te houden. Het gemid delde loon van de Bulgaar bedraagt tach tig tot 120 leva, maar voor een paar fat soenlijke schoenen moeten veertig leva worden neergeteld, voor een overjas tach tig leva en voor een pak honderd leva. De kwaliteit van de goederen, vooral van textiel, is onvoorstelbaar slecht. In de wa renhuizen kan men geregelde getuige zijn van runs op een bepaalde afdeling, gevolg van het schoksgewijs aanvoeren van goe deren. Bulgarije kampt met de gevolgen van een nog weinig uitgebalanceerde planeconomie. nogal wisselvallige factor in het politieke leven en het regime kan er dan ook nooit voor honderd percent op rekenen. Daar van is de jongste samenzwering, die haar kern in het leger vond, een bewijs. Het was in feite een complot van een groep oude partisanen, die Zhivkov wilden wip pen om 't land uit de knellende omarming van de Russen te verlossen. Hoezeer Shiv- kov de coupe ook op rekening van Peking tracht te verschuiven, er zijn volgens Wes terse waarnemers in Sofia geen aanwij zingen dat de Chinese ambassade de hand in het spel heeft gehad, al zal diezelfde ambassade de mislukking van de coupe stellig betreuren. S: 'Jïïï De Step verstuiver beschermt en behoudt de kracht en de geur van uw parfum (zelfs in het vliegtuig). Voor dieragfijne, uiterst zuinige ver stuiving: alleen Step. Grote kollek- tie elegante modellen. Nu zelfs een aftet-shave verstuiver voor heren. Alleen een verstuiver van Step biedt haastonbeperkte garantie en wereld beroemde service. Let dus op! Een echte Step-verstuiver herkent u aan de blauwt verpakking. Let op het merk: PARIS Voor Nederland: Fresiaplein 3 Wassenaar - Tel. 01751-4247. De samenzwering heeft in ieder geval aangetoond dat aan de positie van Zhiv kov en daarmee aan de Russische in vloed in Bulgarije wordt geknaagd. Toch moet aan dit soort samenzweringen niet al te veel waarde worden toegekend. Ze komen voort uit het middenkader dat het regime nooit trouw is geweest, maar dat ook nog nooit met enig succes een staatsgreep heeft kunnen bewerkstelligen. Net als de Sovjet-Unie is Bulgarije be zig het bestuur te decentraliseren. De boe ren hebber) wat van hun oude vrijheid teruggekregen en mogen thans weer be schikken over een eigen huis net een lap je grond, voldoende om hun eigen groen ten te verbouwen. In een aantal distric ten hebben de industriële ondernemingen de vrijheid gekregen het winstprincipe in te voeren en vraag en aanbod wat meer op elkaar af te stemmen. Industriële uit rustingen worden kant en klaar in het Westen gekocht. Zo worden in het district van Plovdiv tomaten gekweekt in Holland se kassen. Advertentie OVERVEEN TELEFOON 54855 Advertentie Foto Piet Keyser Mevrouw H. Kramers, huisvrouw Frans Halsplein, Haarlem Toen wij vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was hier alleen centrale verwarming. We hebben er toen meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zijn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach- ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. Hij sist niet en bromt niet en blaast niet. H(j kan niet omgestoten worden, niet plotseling [SJ81S20A haperen, niet opeens kuren. Hij doet alleen wat-19 doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is echt een vertrouwde huisgenoot. Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madelon... als die straks groter wordt. Daarom voor ons leefwarmte. En anders niet!' Alleen kolen geven leefwarmte De drie bonden van tabaksbewerkers hebben zeven collectieve arbeidsovereen komsten, die eind december aflopen, opge zegd. Bij het komende loonoverleg zullen de bonden zich op het standpunt stellen, dan vooraf in de huidige basisionen de huurcompensaties, inclusief die van 1 ja nuari aanstaande, moeten worden ver werkt. Ook menen zij dat de bijzondere uitke ring van twee percent over 1965 verwerkt moet worden in de basisionen of in de va kantietoeslag. Naast de gebruikelijke uit kering met Kerstmis wordt een vakantie toeslag van zes percent verlangd. Bulgarije volgt, anders dan zijn buur man Roemenië, nog altijd in alles zijn „grote broer", zoals men in Sofia de Sovjet-Unie pleegt aan te duiden. De man die voor deze koers aansprakelijk wordt gesteld, is Todor Zhivkov die zowel leider is van de regering als van „de partij". De 64-jarige Todor Zhivkov is na de val van Tsjervenkov, de Bulgaarse Stalin, met de steun van Kroesjtsjev aan de macht gekomen en heeft zich altijd een slaafs aanhanger van Rusland getoond. Ondanks de sterke oppositie tegen zijn beleid, die tot in de hoogste partijgelede ren aanwezig is, heeft hij de touwtjes nog altijd vast in handen, al lijkt zijn po sitie minder stevig dan voorheen. Aangezien de Bulgaarse communistische partij zich altijd door een sterke fractie vorming heeft gekenmerkt, is het moei lijk na te gaan, hoe sterk de revisionis tische stromingen in het land zijn. Voorts vormt het Bulgaarse leger een (Van onze correspondent) SYDNEY Wie door de winkel straten van Sydney wandeltwordt telkens getroffen door etalages, waar in attributen voor „mijnwerkers" te koop liggen. Die mijnwerkers zijn vakantiegangers. Vakantie in Austra lië betekent voor vele namelijk de mo gelijkheid een avontuurlijke tocht te ondernemen naar de opaalvelden van Coober Pedy en Andamooka in Zuid- Australië of van White Cliffs en Lightning Ridge in Nieuw Zuid Wales. Zo'n tocht is geen reisje in een Pullman-trein, maar een lange, ver moeiende rit van enkele honderden mijlen, dikwijls langs ruwe, bijna on begaanbare boswegen, met onver wachte gebeurtenissen in eigen auto dan wel in een mini-bus onder leiding van een deskundige gids. Als het al mocht lukken om zonder op onthoud in bijvoorbeeld Lightning Ridge aan te komen, dan nog is het de vraag of men er even „vlug" weer uit komt, want wanneer het plotseling gaat regenen, kan men ervan verzekerd zijn, dat die weg „terug" is afgesloten. Wie de terugreis zou wagen, raakt onherroepelijk vast in de modder, en dat betekent oponthoud van een dag of vier, misschien een week, want er staat geen „wegenwacht" klaar om de wagen uit de brij te trekken. Dit is geen ijdele leuze, Want die schat ten zijn zowel van goud als van zilver, van diamant, saffier, garnet of emerald, amethyst en topaas, en tientallen andere gesteenten, die men in de Australische bodem kan aantreffen. Men heeft niet veel anders nodig dan een vergunning om edelgesteenten te del ven, die slechts enkele guldens kost, en enkele attributen, die men in de winkels van Sydney kan kopen: een houweel met een korte steel, een schop, een stormlamp, een streng dik touw, een tinnen kom (om aan de oever van de rivier de aarde of het stof weg te spoelen),, een paar stevi ge schoenen, enkele flessen van plastic Scheepsbouwers aller landen pro beren elkaar steeds meer de loef af te steken b(j het bemachtigen van de op drachten der reders en de Nederland se werven komen in de wedloop al verder achterop. Stijgende loon- en materiaalkosten, de betrekkelijk hoge rentestand en de beperkte mogelijk heden tot kredietverlening hebben de concurrentiepositie zodanig aangetast dat de bedrijvigheid op de werven in ons land gestadig afneemt. In het ER ZIJN ECHTER vele andere plaat sen, waar de lust om naar edelgesteenten te zoeken kan worden bot gevierd. Deze lust heeft zo'n omvang aangenomen, dat duizenden vakantiegangers er vreugde aan beleven om in de uitgestrekte binnen landen van dit eiland-continent te „jagen op schatten". t—rv. marf&tn&r 8 i( Slechts weinig auto's rijden over de brede boulevards van Sofia die begrensd worden door pompeuze gebouwen. (om eventuele vondsten van edelgesteen ten in te bewaren), een tas, die je om je schouder kan hangen, een hoed met een brede rand om bescherming te vinden te gen de hete zonen een sterke rugge- graat. Driehonderd mijl (bijna 500 kilometer) ten Noorden van Adelaide, de hoofdstad van de staat Zuid-Australië liggen de opaalvelden van Andamooka waar het zó heet is, dat men in holen onder de grond moet wonen. Maar de opoffering is de moeite waard, want voor opalen wordt veel betaaldin Sydney: de winkels stallen ze in talloze variaties ten toon als hangers, als broches, als halskettingen, oorhangers, .manchetknopen en dasspel den. Goedkoop zijn ze niet, maar wel ver lokkend voor kopers. Dichter bij huis, in de grote steden, groeit het aantal clubs van enthousiasten voor edelgesteenten met de dag. Deze zo genaamde „lapidaristen" treft men in on noemelijke aantallen aan in alle voorste den van Sydney. Deskundigen hebben SRe- ciale cursussen georganiseerd voor een ieder, die zich wil bekwamen in de ken nis van edelgesteenten en andere gesteen ten van minder gehalte, en de manier van slijpen, want ook dit laatste wordt door hen practisch onderwezen. De eerste club van lapidaristen werd tien jaar geleden opgericht. Sindsdien zijn er tientallen bij gekomen, en het woord „lapidarist", dat enkele jaren geleden nog, als het in de krant werd gebruikt, een verklaring behoefde, is tegenwoordig een huis-tuin en keuken woord geworden. Het dorre land van Lightning Ridge, een vindplaats van kostbare zwarte opalen "4 Een collectie Australische saffieren. De kleuren ervan variëren van blauw, goudgeel tot geelgroen. Ze zijn gevonden in Nieuw Zuid-Wales en Queensland. Burgemeester ereburger. De heer D. de Loor is in een buitengewone zitting van de gemeenteraad van Delft, waarin hij afscheid als burgemeester nam in ver band met het feit dat hij enkele weken geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft, bereikt, tot ereburger van Delft benoemd. derde kwartaal is er echter een kleine verbetering geweest wat de totale hoeveelheid onderhanden zijnde ton* nage betreft, maar het aantal op sta* pel staande schepen is kleiner gé worden. De stijging van de bedryvig- heid op de werven in het buitenland heeft gemaakt dat onze scheepsbou wers thans geklopt worden door landen als Polen, Noorwegen, Zweden en Spanje. Volgens berekening van Lloyd's Regis ter of Shipping stond in Nederland aan het einde van het derde kwartaal in tó taal 364.207 ton op stapel, hetgèen 8.638 ton meer was dan drie maanden tevorèb, In Zweden is de aanbouw in dié tijd mét maar liefst 214.007 ton toegenomen tot 1.004.251 ton, waarmee het cijfer vin Groot-Brittannië tamelijk dicht wordt bè~ naderd. Bij de overburen zijn de orderportefeuil les weliswaar heel wat beter gevuld din lange tijd het geval is geweest, maar de omvang van de in aanbouw zijnde ton nage is daar de laatste maanden mét 31.285 ton afgenomen, zodat er op 30 sep tember in totaal nog 1.609.075 ton onder handen was. Veel groter was de teruggang van de be drijvigheid op de Japanse werven, hetgèên niet wegneemt dat er toch nog bijna twee maal zoveel scheepsruimte in aanbouw is dan bij de naaste concurrent, Groot-Brit- tannië. Er was in Japan nog voor 3.186.029 b.r.t. in aanbouw, hetgeen 243.141 ton tèn achter bleef bij het cijfer van 30 juni van dit jaar. Hoewel de situatie op de internationale vrachtenmarkt gunstiger is dan in jarèn het geval was, dankzij de grote grain- leveranties aan Oost-Europa en China, is de wereldscheepsbouw niet naar verhou ding toegenomen. De Engelse scheepsbouwers kondèh profiteren van de hulp die de regering geeft met het beschikbaar stellen v4n goedkope kredieten voor leveranties aan het buitenland. Het gevolg is dat zij in de eerste negen maanden voor ruim eèn miljoen ton aan buitenlandse bestellingen in hun orderboeken konden noteren. De omvang daarvan was tienmaal zo gróót als in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar. De ontwikkeling van de scheepsbouw in de verschillnde landen was naar rangorde van de omvang der in aanbouw zijnde tonnage als volgt (met verschil ten op zichte van de stand op 30 juni j.l.): in aanbouw verschil Japan 3.186.029 —243.141 Groot-Brittannië 1.609.075 31.285 Zweden 1.004.251 214.007 West-Duitsland 789.362 61.78? Spanje521.276 79.001 Noorwegen 509.439 4- 23.082 Italië 474.251 95.891 Frankrijk 451.427 20.635 Polen 414.530 18 Nederland 364.207 8.638 Joegoslavië 348.771 26.025 Ver. Staten 326.306 13.755 Denemarken 312.316 99 068 Canada 156.027 7.505 Brazilië 150.568 10.956 Finland 106.009 698 elk huis Advertentie tegen wat de huid deert!

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13