Schoon stationneke" in Tilburg is een zeer bijzonder bouwsel Vrijhangende overkapping is bestand tegen harde wind alles n kan met cElalniiiMiir velpon SCHRIJVENDELEZ JVENDELEZERSSCHR LEG VOOR HEM KLAAR t Volkshuisvesting in de Tweede Kamer Klachten over aardgas Smokkelvliegtuig op Schiphol wordt vliegklaar gemaakt Verzending van zeepost 162.- VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 17 TILBURG De „Kroepoek", zo noemt men in Tilburg de overkap ping van het nieuwe spoorwegstation, die door haar zeer ongewone en ge durfde constructie sterk de aandacht trekt. De bijnaam „kroepoek" is een heel rake, maar uiteraard ruwe aan duiding van de streng mathematische golvingen in de kap. Het gedurfde in deze constructie van de spoorwegar chitect ir. K. van der Gaast is de vrije ophanging van de overkapping, en wel op een zodanige manier, dat ie dereen kan zien hoe het 147 meter lange en 46 meter brede gevaarte aan de voor- en achterzijde met draagka- bels is opgehangen aan tweemaal drie schuingeplaatste pendelmasten. Al leen in het midden, in langsrichting, rust de kap op vier betonnen steunen. Boze wolf Oder-Neisse als probleem Carol Rosenberger Pensioenen Geestelijk zwak Zuurstof ("Van onze correspondent) De Tilburgers zelf noemen het 'n „schoon stationneke", maar het lijkt hun wel erg tochtig, want je kijkt zo van de perrons dwars door het gebouw op de straat en andersom. Sommigen vinden die „tentpa- len", waar de hele zaak aan hangt, ook een beetje griezelig: als 't eens flink waait.wat dan? Tot hun geruststel ling moge misschien bijdragen de weten schap dat met deze wel zeer uitzonder lijke dakconstructie een uitgebreide serie windtunnelproeven is genomen in het na tionaal lucht- en ruimtevaart laborato rium om het verloop van de belastingen door de wind na te gaan. Volgende maand op 16 november zal het nieuwe station officieel in gebruik wor den gesteld. Transparant complex Het nieuwe Tilburgse station is eigen lijk de feestelijke afsluiting van de werk zaamheden die deze stad van 146.000 in woners eindelijk eens van één van de meest knellende overwegmisères in het land zouden verlossen. De spoorbaan snijdt Tilburg precies middendoor. In 1957 is men begonnen de spoorweg over een tamelijk lange afstand omhoog te brengen, zoals enige jaren tevoren in Eindhoven was gebeurd. De consequentie was: drie viaducten en een nieuw station. De ontwerper, ir. K. van der Gaast, architect van de Nederlandse Spoorwe gen, wilde een zo transparant mogelijk complex bouwen. Hij vermeed daardoor de barrière, die de meeste stations voor Advertentie Het bizarre bouwsel in Tilburg. het oog vormen tussen de openbare weg en de ijzeren weg. Zijn station moest juist een verbindend element worden tus sen beide verkeersvormen. Juist in Til burg kreeg hij de kans dit idee in op tima forma te realiseren doordat een prachtige, splinternieuwe vierbaansweg voor het station langs loopt. Het is de zogenaamde oost-westboulevard, die over haar volle lengte van enige kilometers bijna parallel gaat aan de spoorweg. Het station is nu het „raakpunt" ge worden van wegverkeer en spoorbaan. Deze ontmoeten elkaar hier onder één kap, want de imposante constructie overhuift een gedeelte van de nieuwe as faltweg. Het „bobbelend" effect van de kap, als was zij een groot zwevend zeil op ge tuigde tentmasten, is verkregen door een samenstel van twaalf dubbel gekromde vierkante vlakken (elk 21 x 21 meter): zogenaamde „hypparschalen". Men kan zich voor deze vorm bijvoorbeeld een ruiterzadel voorstellen. Beter nog is het idee van een doodge wone vierkante sjaal die men diagonaal over de rug van een paard uitspreidt. Er ontstaat dan inderdaad een soort hyppar- schaal: bolrond van flank naar flank en hol in de doorbuiging van de rug. De pun ten van de sjaal overdwars zijn naar be neden gericht, de punten in de lengte richting staan omhoog. Twee rijen van zes van zulke aldus ge bogen vlakken vormen samen de „kroe poek" van ir. Van der Gaast. De stalen, met hout betimmerde hypparschalen zijn gescheiden door glasstroken, zodat toch een ruime lichtinval van boven werd ver kregen. Het is voor het eerst dat men deze „fantastische" gewelfvorm in staal heeft uitgevoerd. Het nieuwe station in Schiedam heeft hypparschalen die zo klein zijn dat ze helemaal van hout kon den worden gemaakt. Bovendien zijn de ze slechts toegepast als een gesloten dakconstructie en dan alleen nog maar van de stationshal. In Tilburg heeft ir. Van der Gaast al les onder die ene reusachtige kap gebor gen: voorplein met telefooncellen en taxistandplaats, twee perrons met spo ren, en het eigenlijke stationsgebouw met lokethal, restaurant, goederendepot, kantoren enzovoort. Hij heeft zich duide lijk gehouden aan het eenvoudige princi pe van de „abri" bij een halte en daar voor een bepaald unieke vorm gevonden. Advertentie Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. Minister Bogaers heeft in de begro tingscommissie voor volkshuisvesting in de Tweede Kamer verklaard de cijfers van het onderzoek naar de behoefte aan woningen voortaan door onafhankelijke deskundigen te zullen laten bezien. In 1966 zal een nieuw behoefte-onderzoek worden gehouden. Bij het becijferen van de woningbouw die tot 1970 noodzakelijk is om het kwan titatieve woningtekort op te heffen is re kening gehouden met tegenslag. Een re serve van 27.000 woningen is daarbij in gecalculeerd. Minister Bogaers bestreed de mening, dat het tekort in de drie grote agglome raties in 1970 niet geheel zal zijn inge lopen. Eensdeels wordt dit tekort in de agglomeraties Amsterdam, Rotterdam en Den Haag iets sneller ingelopen dan ge middeld in het land, anderdeels ontlast de woningbouw in aangrenzende gemeen ten de vraag naar woningen in de agglo meraties. Hier ziet men volgens de be windsman een gunstig resultaat van het spreidingsbeleid. De minister zei dat in september 1965 ongeveer tweeduizend woningen meer zijn gereedgekomen dan in september 1964. Tussen 1 oktober 1964 en 1 oktober 1965 kwamen 114.000 woningen gereed. Wilde geruchten Advertentie De Gasunie en het Haagse energiebe drijf breken zich het hoofd over een aan slag in aardgasleidingen, welke al moei lijkheden heeft gegeven met geisers en gaskachels. De waakvlammen zijn klei ner geworden waardoor het aansteken moeilijkheden oplevert. Uit de zuidweste lijke wijken van Den Haag kwamen niet minder dan 500 klachten hierover. Het Haagse energiebedrijf dacht aanvanke lijk dat er vuil in het aardgas zat. Maar de gasunie heeft dat gecontroleerd en het gas schoon bevonden. Ook in Nijmegen kwamen er klachten over geisers. Daar ligt de oorzaak echter in een onjuiste ombouw voor aardgas van de apparaten. Er zijn ook klachten over het verschijn sel dat na ombouw van gasfornuizen voor aardgas de huisvrouwen het gebruik van de oven opnieuw moeten „leren" we gens totaal veranderde temperaturen baktijden. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie houdt op het ogenblik met argusogen het Argonautvliegtuig in de gaten, dat enke le maanden geleden tijdens de „wapen- smokkel"-affaire zonder registratietekens op Schiphol landde en daarom niet meer mocht vertrekken. Het vliegtuig wordt vliegklaar gemaakt en er zijn allerlei wilde geruchten over plannen die de eigenaar van het vliegtuig zou hebben. In één hiervan is er sprake van dat het vliegtuig gebruikt zou moeten worden om de oud-president van Argentinië, Juan Pe- ron, uit Spanje naar zijn oude vaderland te smokkelen. Een ander verhaal dat de ronde doet zegt dat men het vliegtuig en kele tientallen Westduitse avonturiers van Frankfurt am Main naar Boeroendi gevlogen moeten worden. Deze mannen zouden daar moeten gaan fungeren als de lijfwacht van koning Mwamboetso. Het vliegtuig zou op het ogenblik in het bezit zijn van een tot nu toe onbekende luchtvaartmaatschappij „Boeroendi Air- wavs". Een Amerikaanse piloot, die in dienst van deze maatschappij zegt te zijn, zegt dat het de bedoeling is dat hij met de Argonaut vanuit Luxemburg bloemen en andere goederen naar verschillende Europese luchthavens gaat vervoeren. Bij de dienst luchtvaart van de rijkspo litie is iemand geweest met papieren die zouden moeten bewijzen dat de Argonaut inderdaad in het bezit is van Boeroendi- Airways. Van deze papieren bleek echter niet veel te kloppen. De dienst luchtvaart acht het overigens onwaarschijnlijk dat de Argonaut weer zal gaan vliegen. Zon der registratietekens mag het vliegtuig de lucht niet in en het laten registreren van een vliegtuig is een zeer kostbare aange legenheid. Bovendien heeft de eigenaar van de Argonaut, wie dat dan ook moge zijn, ondertussen een schuld van ruim 100.000 gulden bij de luchthaven Schiphol wegens achterstallige landings- en par- keergelden. Dag en nacht houdt de rijkspolitie ech ter een oogje op het vliegtuig, want zij houdt rekening met de mogelijkheid dat een poging gedaan zal worden het toe stel in een onbewaakt ogenblik zonder meer weg te vliegen. 1 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het «chip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Augustin" (3 nov.); Australië: ms „Ravenstein" (3 nov.); Brazilië: ms „Laennec" (3 nov.) en ms „Uruguay Star" (6 nov.); Canada: ms „Car- mania" (2 nov.); Chili: ms „Bisschofstein" (31 okt.) en ms „Algorab" (3 nov.); Indo nesië: ms „Düsseldorf" (31 okt.); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Jean Laborde" (31 okt.) en ms „Towa" (3 nov.); Ned. An tillen: ms „Prins der Nederlanden" (3 nov.); Nieuw-Zeelandms „Galway" (1 nov.); Su riname: ms „Hercules" (3 nov.); Ver. Staten: ms „Schiedijk" (3 nov.); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" (31 okt.) en ms „Alcor" 3 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Dat de keuze van huwelijkspartner van onze kroonprinses zo belangrijk is, dat daarvoor de. toestemming van de Staten- Generaal nodig is, is door vorige genera ties niet voor niets in de Grondwet van het koninkrijk vastgelegd. Nu mogen de tijden veranderd zijn, het is in verband met het bovenstaande ge wenst, dat ieder die belang stelt in het wel en wee van ons land daarover zijn gedachten laat gaan. Er is stof genoeg tot nadenken. Indien het Duitse volk niet zo'n gevaar lijk volk was zouden we lichtvaardiger over de keuze van onze kroonprinses kun nen zijn. Doch het feit, dat haar keus uit gezocht op een Duitser moest vallen en nog wel één, die, als Duitsland het nog wat langer had kunnen volhouden, wie weet wat voor bevelen zou hebben uitge voerd onder het motto Befehl ist Befehl, geeft weer extra te denken. Achter die oorlog zat de nazi-geest voor wie geen woordbreuk te gemeen, geen schanddaad te laag was, met als einddoel de alleenheerschappij van het Herrenvolk. Wie, zoals onze generatie, de Duitsers heeft meegemaakt, het Wilhelminische Duitsland overgaande in beestachtig na zisme, dat verslagen als het is, nog springlevend is in Duitsland. Dat nazisme dat slechts zijn kans afwacht en desnoods met Amerika alléén bereid is er weer „feste drauf" te gaan. Dat Duitsland nu „ongevaarlijk" zou zijn omdat het nu een democratie zou zijn is een sprookje, dat geen zinnig mens kan aanvaarden. In feite was de eerste republiek van Weimar democratischer omdat die nog al le partijen erkende, tewijl deze re publiek een zeer belangrijke partij name lijk de echte oppositie, niet erkent. Het gevolg daarvan is, dat we Duitsland niet meer beoordelen kunnen, zoals we Nazi- Duitsland nog wel konden beoordelen. Bovendien riekt het politieke geknoei in Duitsland nog echt naar die goeie, oude nazitij d en de aanslagplegers van 1944 worden door het gros der oudere Duitsers nog steeds als landverraders gezien, ter wijl de jeugd of geen oordeel heeft of al weer met nazigif wordt „voorgelicht." De politieke toestand in de wereld is zeer labiel, waarschijnlijk nog nimmer zo onstabiel geweest. Men beseft niet vol doende, dat de nazi-periode al in 1918 aangevangen, tot een tweede wereldrevo lutie heeft geleid, tot fundamentele ver anderingen in het wereldbestel. Die periode staat mede schuldig aan het grote lijden, dat over de Afro-Azia tische wereld is gekomen (in onze eigen woningnood niet te vergeten), waarvoor wij nu moeten meebetalen. Het is volkomen gemotiveerd „neen" te zeggen tegen deze gevraagde goedkeu ring, moeilijker zullen de „ja" stemmers het hebben aangezien hun'keus door de toekomst op de proef zal worden gesteld, Daarom is het moeilijk te verklaren, dat een groep personen het nodig oordeelt hun „ja" petitie aan te bieden aan de volksvertegenwoordiging. Is dit uit veront waardiging over de „brutaliteit" van de „neen" zeggers of is dat vanwege een vol komen negatie van het verleden? In grote trekken zien wij in Duitsland dezelfde ontwikkeling als na 1918, met dit verschil, dat het Wirtschaftswunder nu voor ernstige uitspattingen behoedt, ter wijl de huidige bezettingstroepen nu niet als „vijand" doch als „vriend" worden be schouwd tegen de Boze Wolf uit het oos ten. Alleen is de herbewapening nu niet clandestien doch gelegaliseerd al is dit dan maar gebeurd door een deel van de ex-bondgenoten. J. OUDENAARDEN, Heemstede, In het artikel over deze kwestie (uw blad van 21-9 j.l. en dat van 22-9 d.a.v.) werd aangegeven, dat de Duitsers zich bij de thans als grens tussen Polen en Duitsland fungerende Oder-Neisselijn be hoorden neer te leggen. De vraag is of daarvoor voldoende reden bestaat, d.w.z. is er reden die grenswijziging, waarbij een tiental miljoen mensen uit zijn woonplaatsen werd verdreven, als een bil lijke en rechtvaardige zaak te beschou wen. Die eis mag men toch wel stellen. Dienaangaande zij het volgende opge merkt. De schrijver van het bovenaange- duide artikel verwijst naar de besprekin gen gevoerd in 1943 te Teheran tussen Roo sevelt, Churchill en Stalin. Bij die bespre kingen is door de beide westelijke staats lieden aanvaard, dat de grenslijn van Po len aan de westzijde verplaatst zou wor den. Toen de tweede wereldoorlog ten ein de liep werd dan ook de bevolking uit het gebied tussen de oude grens en de Oder- Neisselijn „uitgewezen" een eufemis me, want het was een opjaging en uit drijving, die met grote gruwelen gepaard ging. Welke was de reden voor die grensver- andering? Was de oostelijke grens van Duitsland, zoals die was vastgesteld bij de wederoprichting van de Poolse staat niet juist geweest? Het tegendeel is het geval. Bij de bepaling van die grens werd een beginsel toegepast, dat door presi dent Wilson der V.S. tegen het einde van de eerste wereldoorlog was gepropageerd: het recht van de bevolking op zelfbeschik king bij grenswijziging. Daarbij behoorde het houden van volksstemmingen. Niet overal kreeg de bevolking van de betrok ken gebieden dit recht (Sudetenduitsers en Zuid-Tirolers kregen het niet, met slechte gevolgen), maar in het onderhavi ge geval werd het wel toegepast. De Duits-Poolse grens werd op grond daar van als de juiste, op de nationaliteit van de bevolking (naar de taal) berustende, vastgesteld. Wat de oostgrens van het vernieuwde Polen betreft, daar kwam het zelfbe schikkingsrecht niet tot toepassing. Aan vankelijk werd van Engelse zijde de z.g. Curzonlijn als oostelijke grens gedacht, waarbij rekening was gehouden met de verdeling der nationaliteiten (naar de taal) van de bevolking der betrokken ge bieden. Maar in de strijd, ontbrand tussen het vernieuwde Polen en het revolutio naire Rusland, werd met hulp van het Westen, vooral van Frankrijk, aan de Po len de grens veel oostelijker gelegd, Daardoor kwamen omstreeks 4Y2 miljoen Oekrainers en ruim één miljoen Wit-Rus- sen onder Pools bestuur. Naar de wens der bevolking werd niet gevraagd. Zij wees daarmede niet ingenomen, vooral als gevolg van de Poolse polonisering-po- litiek. Het uitdrijven van een bevolking uit sinds eeuwen door haar bewoonde gebie den is op zich zelf reeds een misdaad, aan de medeplichtigheid waarvan de bei de westelijke staatslieden helaas niet ge heel vrij te pleiten zijn. Tot het sluiten van vrede kwam het niet. Roosevelt stierf, Churchill verloor zijn positie. Hun toezeggingen bonden hun opvolgers niet, zodat de nodige eenstem migheid voor het sluiten van de vrede ontbrak. Dientengevolge heeft Duitsland de nieuwe grens niet erkend. Het zal dit moeilijk doen, al is er momenteel geen vooruitzicht, dat het die ongedaan kan maken. Dit niet erkennen is wel begrijpelijk. Als de Duitsers in hun machtspositie de bevolking van b.v. Groningen, Drente en Overijsel hadden verjaagd en die toe stand door macht lange tijd hadden kun- In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). v De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. nen handhaven, zouden wij Nederlanders die streken dan maar hebben opgegeven? Ik kan het mij niet voorstellen. Het resultaat van e.e.a. is geweest, dat de oostelijke grens van Polen nu ongeveer de Curzonlijn volgt, vroeger al als billijke scheidingslijn der nationaliteiten gedacht. Compensatie voor het daardoor verloren gebied is dus onnodig. Een tweede gevolg is, dat de goede grenslijn van Polen en Duitsland, zoals die na de eerste wereldoorlog was vastge steld, thans is opgegeven en de op onrecht gebaseerde Oder-Neisselijn als nieuwe grens is gehandhaafd. IR. P. H. MAX, Haarlem. Naschrift. De schrijver vergeet één belangrijk his torisch feit: de Duitsers hebben twee maal een wereldoorlog ontketend, hebben andere volken met zoveel onrecht opge knapt en blijven nu zelf met een restant onrecht zitten. Ze erkennen de nieuwe grens niet, maar wij zien geen enkele re den om twintig jaar na de vrede, deze grenslijn ongedaan te maken. Redactie. Zo nu en dan kan men gaan genieten van concerten, die niet in de grote con certzaal, maar in kleine, sfeervolle zalen gegeven worden. Vorige week donderdag gaf in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum Carol Rosenberger een prachtig recital dat echter slechts door weinige mensen werd bezocht. Hetgeen mijns inziens niet alleen te wijten is aan de „dure" Beethovenconcerten, maar te vens aan de slechte aanduiding van de achteringang, waar geen enkele affiche of bord was aangebracht. Toch wil ik graag een pleidooi houden voor deze prachtige zaal, waarvan waarschijnlijk maar weinig mensen het bestaan weten. Vooral voor een pianoconcert is deze ge legenheid zeer geschikt. De stoelen staan op een vloer van kleine stenen. Het pla fond rust op zware balken. Op het po dium ligt een mooi tapijt, waarop een bruine vleugel staat, voor een imitatie openhaard met een betegelde schoor steen. Aan de wanden hangen meester werken. Dan, tegen half negen, haalt de zaalwacht de soliste, die door de geopen de slotdeur (met ronde bovenkant!) komt binnenzweven. De heer Jos de Klerk zou nu waarschijnlijk verder gaan: „Een scho ne fee zet zich aan het klavier, teneinde de graaf en gravin, alsmede de overige edelen en personeel van begin tot eind in een fascinerende uitvoering te boeien". Ik hoop dat spoedig een nieuw evene ment in de Renaissancezaal zal worden gehouden en dat dan het publiek talrijker zal zijn. L. JONKMAN, Haarlem, „Pensioenen moeten gelijke tred hou den met de welvaart", aldus stelt de re gering als waarborg bij het vaststellen der ambtenaren-pensioenen. Een juiste regel dacht ik, die helaas niet toegepast wordt voor de kleine groep zeer ouden en oude gepensioneerden. Voor een bewijs verwijs ik naar de handelingen van 19/3, waar de heer Smallenbroek het volgende zei: „Ik maakte een vergadering mee en daarin zaten drie hoofden van scholen. De een was 80 jaar de andere 72 jaar en de derde 66 jaar. Zij hadden dezelfde functie onder dezelfde omstandigheden, maar de pensioenen liepen duizenden uit elkaar". Hier is van gelijke tred niets te merken. Deze discriminatie is zowel dr. Hamer als de regering bekend. Niet tegenstaande vermeldt de memorie van Antwoord Pens. Maatregel 1963 de vol gende zinsnede: „Wijziging in de bezoldiging van be paalde personen groepen behoeven niet van invloed te zijn op de pensioenen van degenen uit die groepen, die zijn gepen sioneerd, omdat zodanige wijzigingen niet rechtstreeks voortvloeien uit het alge meen welvaartspeil". Een onbegrijpelijke dialectiek waar over de heer Smallenbroek het volgende zegt (Handelingen 1963): „Bij de gepen sioneerden zijn de algemene loonsverho gingen wel verwerkt geworden, maar niet verwerkt zijn de bijzondere verhogingen, die aan een aantal groepen zijn gege ven". „Dit is een onaangenaame zaak en die bevredigt het rechtsgevoel niet". „Ik zou graag zien, dat deze zaak nog eens wordt bekeken". Dit was in 1963 nu in 1965 is nog niets bekeken en het rechtsgevoel is nog steeds onbevredigd. Bij voorbaat wordt het „non possumus" in de Memorie van Antwoord uitgespro ken, opdat de Kamer bij haar wetgeven de macht vooral goed met de wil der re gering rekening zal houden. Zelfs de stok achter de deur wordt al weer dreigend opgeheven, een a-parlementaire procedu re, die na de oorlog al meerdere prece denten heeft. Men vraagt zich verbijsterd af hoe oprechte liberalen, socialisten en confessionelen dit zouden kunnen goed keuren, namelijk een volkomen legale pensioenwet met ingebouwd onrecht. P. VOORHAGEN, Amersfoort. Wat doen we? Is dit niet de meest ge stelde vraag voor onze toekomst? De angstwekkende berichten per krant, radio en T.V. over het hoge sterftecijfer van on ze bevolking op een leeftijd, die ons he laas niet in staat stelt van ons zo zuurbe taalde A.O.W. te genieten. Is roken in derdaad een hoofdoorzaak? Wanneer ik, als forens, dagelijks op de scooter door onze binnenstad moet, omdat ik in het centrum woonachtig ben, worden de zo kostbare organen, namelijk de lon gen, op een drastische wijze vergiftigd. Telkens tijdens het inademen, waarbij men toch hoopt een weinig zuurstof tot zich te nemen, wordt het tere longweef sel aangetast door een overdadige hoe veelheid koolmonoxyde. Zowel overheid als medici schrijven en praten over dit probleem en zien inderdaad deze moeilijk heden. Kosten noch moeite worden ge spaard om dure omleidingswegen rond on ze, zo overbevolkte, stad aan te leggen. Wordt hiervan voldoende gebruik ge maakt? Wordt de „vrije" zaterdag nog niet teveel benut om koolmonoxyde te produceren? De huidige hoogconjunctuur stelt ons in staat ons motorisch te verplaatsen. De ze ver doorgevoerde mechanisatie heeft echter in ons denkvermogen een vereen zelviging wakker geroepen, waardoor wij als robots gaan reageren op de zo funes te invloed van onze moderne tijd. Er mogen dan zeer kundige „monteurs" zijn, die onze „computers" met lapmidde len tot een tijdelijke stilstand kunnen dwingen, doch is een natuurlijke remming van onze geestelijke vermogens niet iéts verstandiger? De zenuwstillende middelen worden per kruiwagen bij de daarvoor ingerichte han delaren weggesleept. Steeds meer kostba re bosgrond moet sneuvelen voor onze snelheidsmonsters, terwijl hij toch zo'n belangrijk aandeel vormt in het produk- tieproces van onze zo onontbeerlijke zuur stof. Kinderwagens worden hoger gemaakt om onze nog zo jeugdige bevolking te be schermen tegen deze vervuiling. Zal het helpen? Een voorstel voor ons allen. Al les met mate. Laat die auto, scooter of brommer eens een keer staan. Eén siga ret minder per dag! Ik zal mijn best doen een voorbeeld te stellen. Naar aanleiding van de T.V.-uitzending van zaterdagavond het volgende: Dat in de moderne samenleving meer aandacht besteed wordt aan geestelijk zwakken en dergelijke, vind ik prachtig. Maar is het echt gewenst om ze op zaterdagavond voor de t.v. te laten optreden tegen wie weet voor welke honoraria? Men kan wel zeggen: als het programma u niet bevalt zit er een knop aan het toestel om het af te zetten, maar daarvoor heb ik toch niet bijna 1000 uitgegeven. Dit was wel heel erg'. Ik hoef niet eens te vermelden welk programmaonderdeel ik bedoel, want het sprak voor zichzelf. J. J. v. EEDEN, Haarlem, WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE W. OLIHOFF, Haarlem Advertentie Ons blauw kamgaren kostuum kost slechts Een unicum in prijs en kwaliteit. 30 jaar betere herenkleding en herenmode ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM 0

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17