SS'erz doodden gevangenen die bosbes hadden geplukt een ItbeUe :orm meubelen Ikstnnt hum UITGAAN IN HAARLEM» Nederlands-Amerikaanse getuigde in Sobibor-proces inon-run „Andere namen heb ik niet gekend. Ik heb wel hun kleren gesorteerd. Er zat bloed aan". KERKELIJK NIEUWS Senaat akkoord met Ontgrondingswet Dollart-rapport komt snel in behandeling Wijkverpleegster wil hand- en spandienst niet afkopen Grond barstte Met uitlaatgassen i Blindelings Geen lijst 34.000 NEDERLANDERS VERMOORD: uitsluitend verkrijgbaar bij Nog één uur leven JASSEN waarmede U goed voor de dag komt! VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 19 In de rechtszaal van de rechtbank In Hagen, keurig voor de gelegenheid ingericht met glimmende microfoons en bandrecorders, deed zij haar ver haal. De verdachten zaten er schijn baar onverschillig bij. De getuige had immers slechts twee hunner herkend en de anderen konden dus gevoeglijk knikkebollen zoals ook hun advocaten het strijdperk overlieten aan hun collega's die wel bij de zaak betrok ken waren. 119,75 - 350,- Haarlem. Barteljorisstraat 24, tel. 20420 TENTOONSTELLINGEN WMmmmm Indonesische politie arresteert verdachten van moord op generaals TONEEL CABARET VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN MUZIEK Zeldzame penning voor het Haagse gemeentemuseum r. (Van onze speciale verslaggever) HAGEN. In de Westduitse stad Hagen staan sedert 6 september elf voormalige SS-onderofficieren en een vroegere opperwachtmeester van de politie terecht wegens hun aandeel in de dood van 250.000 joden. De be klaagden behoorden tot de SS-afdeling die in Sobibor (Polen) tussen mei 1942 en november 1943 een kwart miljoen mensen vermoordde. In dit ver nietigingskamp kwamen 34.295 Nederlandse joden om. Twee vrouwen uit Nederland hebben hun verblijf in dit kamp overleefd. De voormalige SS-onderofficier, de 54-jarige Karl Frenzel uit Göttingen (na de oorlog een eerzaam assistent-toneelmeester) keek dan ook met onverholen nieuwsgierigheid naar een 43-jarige vrouw in de getuigenbank. En Saartje Engel-Wijnberg, tegenwoordig van Amerikaanse nationaliteit, maar afkomstig uit Zwolle, zag voor het eerst sedert haar vlucht uit het kamp de man die om onnaspeurbare redenen juist haar niet had gedood. Frenzel haalde haar met achtentwintig anderen uit een transport van ruim 2.000 mensen: alle anderen werden onmiddellijk vergast. Frenzel stuurde haar terug naar de barak toen Saartje ze had tyfus tussen de zieken moest aantreden. De anderen zjjn doodgeschoten. Maar het toen 20-jarige Zwolse meisje dat ongetwijfeld mooi was, overleefde Sobihor. die de oudere mensen naar de gaskamers brachten. Chaim Engel moest het haar afknippen van de vrouwen die door een nauwe gang van prikkeldraad, doorvloch ten met twijgen, naar de gaskamer wer den gedreven: eerst bagage wegleggen, dan uitkleden, dan haarknippen, dan ster ven. De advocaat van Frenzel komt aan het woord en verklaart namens zijn cliënt dat deze bijzonder bemind zou zijn geweest bij de joden. Hij was vermeld op de lijst DIT SOBIBOR-PROCES in Hagen heeft zijn verrassingen al opgeleverd. Om te beginnen staat er een man terecht die al officieel dood is en wiens weduwe 20 jaar pensioen heeft geïncasseerd: Kurt Bolen- der (53) uit Hamburg. Hij verbrandde in Sobibor de doden en het lag dan ook voor de hand dat hij na de oorlog zich de valse naam Brenner aanmat. Nog wat later noemde hij zich Vahle en werd nacht clubportier in Hamburg. Bijzonder trots heeft hij van zijn vakbe kwaamheid bij het maken van graven verteld: bij anderen die het niet zo goed deden barstte de grond na een hete dag open, door het opzwellen van de lijken: „Mij is dat nooit gebeurd". Een blinde jood die zijn geleidehond had meegebracht, liet hij meteen dood schieten. De hond wilde hij namelijk hebben voor zijn vader, die suikerziek was en misschien daardoor wel eens blind zou worden. Toen dat niet het geval bleek richtte hij het dier zo af dat het onmid dellijk iedereen die geen uniform droeg aanviel. Mensen zonder uniform.dat waren in Sobibor alleen joden. BOLENDER zit sedert 1961 in voorar rest en staat voor de tenlastelegging van moord op 360 mensen en medeplichtigheid aanmoord op 86.000 anderen. Dan is er Karl Frenzel uit Döttingen: moord op een onbepaald aantal mensen en medeplichtigheid aan moord op 250.000 anderen. Getuige Meijer Zess uit Caracas (Venezuela) die toevallig in Duitsland was, over net proces las en zich geheel onverwacht als getuige meld de, herinnert zich van hem: „Een vrouw die met vele anderen naar de gaskamer moest had haar kind in de ontkledings- barak onder wat kleren verstopt. Frenzel hoorde het huilen. Met zijn voet schoof hij de kledingstukken opzij en stampte toen tweemaal hard met zijn laars. Dat kind was vier jaar oud". Frenzel huist sedert 1962 achter de tralies. Verder de 58-jarige Franz Wolf uit Ep- pelheim, sinds 1964 opgesloten. Hij was magazijnbeheerder. Een geval van moord en medeplichtigheid aan moord op 15.000 anderen. Hij schudde verontwaardigd zijn hoofd toen Saartje Engel vertelde dat hij haar met een zweep had afgeranseld. Ook in de gevangenis zit de 55-jarige tegelzetter Erwin Lambert uit Stuttgart. Bij het Treblinkaproces kreeg hij op 3 september vier jaar gevangenisstraf om dat hij de gaskamers had gebouwd. En op 6 september stond hij opnieuw terecht in het proces van Hagen. Maar de an dere acht verdachten zijn allen nog op vrije voeten. De metaalbewerker Werner Dubois (52 jaar) mag elke dag naar huis in Schwelm bij Hagen. Niemand die hem in de bus zal zien zitten zal vermoeden dat dit de man is die chauffeur was van de auto's waarmee de joden met uitlaatgas sen werden gedood. Advertentie Alwéér geen ladder.dank zij Libelle Non Run, gebreid volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan het Runex Nt embleem op de verpakking. Koop dus 4 x STERKER De Ontgrondingenwet, die regels geeft voor de winning van zand, grint en o.m. klei, is door de Eerste Kamer aangeno men met 46 tegen 16 stemmen. Ook het wetsontwerp inzake de wettelijke aan sprakelijkheid op het gebied van de kern energie werd goedgekeurd, nadat mr Kranenburg (C.H.U.) had gewezen op de z.i. onbevredigende situatie die zich voordoet wanneer door kernenergie voortgedreven schepen Nederlandse havens zullen aandoen. Het wetsontwerp regelt de aansprakelijkheid die de exploi tanten van in ons land gevestigde reacto ren dragen voor schade als gevolg van •en kernongeval. HET ZIJN allemaal mannen die blinde lings gehoorzaamden en mensen doodden als zij een bosbes hadden geplukt of wat zand hadden gemorst. Zij smakten kinde ren tegen muren of scheurden ze in stuk ken. Zij zijn monsters die vandaag in de beklaagdenbank heel gewone mannen lijken. Het waren deze mannen over wie Meijer Ziss vertelde dat zij van het goud dat zij uit de gebitten der doden rukten door een joodse goudsmid schaatsen lie ten maken die een ipeciaal deklaag je kregen om echt te lijken. Zo smokkelden zij het tandengoud het kamp uit als zij met verlof gingen. Steeds met nieuwe schaatsen. Ziss heeft van het begin tot het einde de opstand van de gevangenen in Sobidor het leven gehouden. Hij was toen veertien jaar en een zeer slim joods jongetje. Hij heeft alles gezien en denkt ook nu alleen maar aan wraak. De advocaat van Fren zal zei tegen hem: „Als ik u was zou ik maar snel een aanvraag voor Wieder gutmachung indienen, dan heeft deze reis de moeite nog geloond voor u." Deze strafpleiter is een van de mensen voor wie Dostojevski schijnt te hebben geschreven dat een advocaat een geweten is dat men kan aanschaffen. Vopr deze mensen stond Saartje Engel Wijnberg. In een mengelmoes van Ameri kaans, Duits en Nederlands met een noordelijk accent vertelde zij over haar aankomst in Sobidor. 's Avonds nog had zij op accordeonmuziek bij het schijnsel van een reusachtig stinkend vuur, zo groot als een huis, moeten dansen op be vel van Frenzel. De man met wie zij bi; deze brandstapel danste was een Pool, Chaim Engel. Zij zijn sedertdien bij el kaar gebleven. En als er executies wa ren waarbij iedereen moest toekijken, hield zij zijn hand vast. „Braut und Brautigam" noemden de Duitsers hen tenslotte. Nu hebben ze twee kinderen. Chaim Engel is een van de mannen die bij de opstand van 14 november een SS'er doodde om te kunnen vluchten. Hij sprak ook over het sterven van een groep van 72 Nederlanders. Zij werden ervan ver dacht een opstand te hebben willen orga niseren, maar dat was uitgelekt. Zi; moesten aantreden. Enkelen gaven aan Saartje Engel nog gauw een stuk brood in bewaring „voor straks". Maar zij zijn nooit meer teruggekomen. Chaim Engel: „Frenzel brulde: wie de leider? En jongeman, een journalist ik weet zijn naam niet meer, stapte naar voren en zei dat hij het was, met de bedoeling om de anderen te redden. Maar dat hielp niets. We hoorden even later het schieten." DE VERHALEN van Saartje en Chaïm Engel zijn niet anders dan die van andere getuigen, de laatste overlevenden, Zij schilderen de aankomst op het spoor wegemplacement waar tierende Duitsers en Oekraïnse bewakers met zwepen sloe gen en met revolvers schoten. Op kaart van Sobibor wijzen zij een stippel lijn aan. De rails waarop de lorries reden De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, heeft bij een be zoek aan de provincie Groningen ver klaard, dat de regering binnen drie maan den het zogenoemde geheime rapport over de Dollart-inpoldering in behandeling zal nemen. Aan de provincie Groningen zal voor 1966 een bijdrage van zes miljoen gulden worden toegekend voor voortzetting van de werkzaamheden, verband houdend met de dijkverzwaring langs de Groning se kust. Begin volgend jaar zal, naar de minis ter mededeelde, de KLM gereed komen met een studie over de mogelijkheden van vliegverbindingen op Eelde, Eindho ven en Beek. Probleem in Helden (Van onze correspondent) HELDEN De 32-jarige wijkverpleeg ster W- Smits te Helden in Noord-Lim burg, een plaatsje dat al vaker in het nieuws is geweest, is door de gemeente lijke overheid overheid opgeroepen voor het verrichten van handdienst. Helden is een van de zeer weinige gemeenten in Nederland waar men nog altijd een uit de vorige eeuw stammende verordening hanteert waarbij de bevolking verplicht wordt tot het verrichten van hand- en spandiensten. Zuster Smits, nog niet zo lang geleden van Leeuwarden naar Helden verhuisd, weigerde om de afkoopsom te betalen en begaf zich met emmer en bezem naar de plaats waar ze zich volgens de oproep moest melden om de gemeente eens met de neus op de feiten te drukken. De desbe treffende ambtenaar keek heel vreemd, want alle inwoners kopen de diensten af. Hij wilde de verpleegster aan het poet sen zetten in zijn kantoor, maar zij stond er op werk aan de wegen te ver richten. Dat ging niet door, en nu zit men met het geval. Een andere wijkverpleegster uit Helden, zuster Van Bree, deelde ons mede dat zij ieder jaar net als de pastoor en de dokter wordt opgeroepen, doch dat zij net als alle anderen jaarlijks, zij het met enor me tegenzin, de afkoopsom betaalt. Advertentie INTERIEURVERZORGING Barteljorisstraat 13—17 Haarlem maandags de gehele dag GESLOTEN officieel TOP-FORM adviseur van mensen die bij de opstand niet ge dood mochten worden. Engel: „Er was helemaal geen lijst. Als wij de mogelijk heid hadden gehad om iemand te sparen zou het zeker Frenzel niet geweest zijn." Hij leunt voorover naar de microfoon en opeens klinkt zijn stem keihard uit de luidspreker: „Als we die kans hadden ge kregen hadden we hen allemaal uitge moord. ONGEVEER veertig mensen van de 250.000 hebben Sobibor overleefd. Twintig hunner zullen in Hagen getuigen. Ze zul len de verhalen wederom vertellen ra twintig jaar. En die omvatten ook het lot van meer dan 34.000 Nederlanders, die vanaf 2 maart 1943 in elkaar gepropt in beestenwagens, altijd op vrijdag arriveer den en dan nog hooguit één uur te leven hadden. De gestalten van deze mensen rijzen op in de eenvoudige rechtszaal van een Westduitse stad tussen een Christusbeeld op de tafel van de rechters en een platte grond van het vernietigingskamp. Kent u nog namen, vraagt de president .En Saar tje Engel-Wijnberg, wit weggetrokken antwoordt: „Zeehandelaar, Veterman, van Oosten, Van Wezel, Van Dam, Tol ler, Leeser, Viool". Dan aarzelt zij en zegt: „De andere namen heb ik nooit gekend. Maar ik heb wel hun kleren gesorteerd en daar zat soms veel bloed aan." Advertentie Voorkeur voor een correcte OVERJAS in elegant één rij model? Of liever zo'n vlotte AUTOJAS? Constant Lamp heeft ze in grote verscheidenheid o.a. in Flausch, Camel, Ratiné en Tweed Vishal: Expositie van kleurenfoto's van Ernst Maas. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondags van 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u„ zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: van 23 oktober af expositie uit eigen verzameling. Museum van Looy (hoek Kamperlaan- Kleine Houtweg): Expositie van Israë litische schilders. Geopend dagelijks van 10 tot 17 u. en 's zondags van 13 tot 17 u. Tot 29 november. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 u. en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Permanente expo sitie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u„ zondag van 13 tot 16 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van etsen en tekeningen van Willem Snitker en beeldhouwwerken van Remco van der Gugten. Op werk dagen van 9.30 tot 18 u. Tot 5 novem ber -■ Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/Korte Houtstraat): Exposi tie van reisschetsen van Poppe Damave. Tot 31 oktober. Van 1 november af ex positie van tekeningen van Niec Jonk. Dagelijks van 10 tot 18 u. en van 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en van 20 tot 22 u. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Expositie van schilderijen en grafiek van Gert Beyer. Tot 6 november. Boot zaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag is „De Ark" gesloten. Stadsschouwburg: Tot eind oktober in de wandelgangen expositie van werk van Ferd. Sparnaay. Gedurende de maand' november expositie van grafiek van Kees Okx. de Bedankt voor Amsterdam-C., C. Mole naar te Moerkapelle. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Amsterdam G. J. F. Versteegh te Oudewoude-Westergeest; te Oegstgeest (vak. G. F. Callenbach) H. P. Huisman te Velsen-N.; te Huizen (N.-H.) (2 vak.) C. A. Korevaar te Rotterdam en L. G. Zwanenburg te Stavenisse. Geref. Kerken Beroepen te Marrum G. Sinia te Ee (Friesland); te Borger I Vergeer te Tzum; te Pietersburen H. J. Hasper, kand. te La Chapelle sur Aveyron (Frankrijk); te Giessenburg H. H. Wind, kand. te Zwolle. Aangenomen naar Leiden (vak. wijlen dr. H. J. Westerink) D. Kronemeijer te Maastricht die bedankte voor Papen- drecht. Bedankt voor Weesp (vak. J. N. Nam- mensma) Kr. Smit te Voorschoten. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-W. D. Biesma Jr. te Aalsmeer en H. W. Eerland te Amersfoort. Beroepen te Bunschoten B. Bijleveld te Bussum. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Utrecht-C. H. Raven te Beverwijk. Geref. Gem. Beroepen te 's-Gravenhage-Z. A. Ver- gunst te Rotterdam-C. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wierden (toez.) (3de pred. pl.) A. den Hartogh te Bodegraven. Bedankt voor Bergentheim (toez.) H. Lindeboom te Wilhelminadorp voor Brandwijk K. Exalto te Melissant voor Westerbork (toez.) D. J. Miedema te Dok- kum voor Woudenberg J. C. Schuur man te Schoonhoven. Geref. Kerken Beroepen te Alteveer H. J. Hasper, kand. te La Chapelle sur Aveyron (Frankrijk) te Haarlem-Noord (vac. dr. O. Jager) D. Barten te Appelscha te Westmaas T. W. Penning te Dirkshorn. DJAKARTA De Indonesische politie heeft tot dusver 92 verdachten aangehou den, die betrokken zouden zijn geweest bij de moord op zes generaals en een om derofficier. De arrestaties werden verricht in Pesing, dat in groot-Djakarta ligt. Voorts zijn verscheidene documenten in beslag genomen, die belastend zijn voor de Communistische Partij. Bij ondervragingen zouden arrestanten hebben bekend, dat zij in dienst stonden van de PKI, die hun één liter rijst en dui zend roepiah per dag had beloofd. De ter reurgroepen waren verdeeld in „speciale commando's", die tot taak hadden de aangewezen slachtoffers te ontvoeren, te doden en te begraven. Vrijdag 29 oktober, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Lief zijn voor Sloane" van Joe Orton. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Henny Orri, Piet Romer, Jules Hamel en John Koch. Woensdag 3 november. Stadsschouwburg, 20 u.: Kennemer Kunstkring met „Het boek van de maand", (amateur). Donderdag 4 november, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie met „Cactus- bloem" van Barrillet en Grédy. Regie: Paul Steenbergen. M.m.v. Myra Ward, Guido de Moor, Paul Steenbergen, Do van Stek, Wim de Haas, Annie Leen- ders, Marijke Merckens, Sacco van der Made. Vrijdag 5 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging Cremer met „Leentje Marlijn begint haar leven", (amateur). Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat), vrijdag, zaterdag en zondag 21 tot 2 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gast: Martin Lodewijk hootenannyzanger Minerva Theater, dinsdag 2, woensdag 3 en donderdag 4 november, 20.15 u.: Wim Sonneveld presenteert „Een avond met Wim Sonneveld". M.m.v. Marijke Phi lips (ex-REM-omroepster), Jan Blok (gitaar), Cees Rosbergen (piano), Tom Dissevelt (bas) en Paul Lagaay (slag werk) Minerva Theater (Heemstede), vrijdag 29 oktober, 20 u.: „Net een mens" door H. Rensenbrink (eerste cursusavond). Café-restaurant Brinkmann, zaterdag 30 oktober, 20 u.: Dansavond van jongerenclub „De twintigers". Frans Halsmuseum, maandag 1 novem ber, 20 u.: „Nieuwe stromingen in de schilderkunst van de 19de eeuw" door H. P. Baard (derde cursusavond). Frans Halsmuseum, dinsdag 2 november, 20 u.: „Computers en informatiever werking" door W. K. de Bruijn (tweede en laatste cursusavond). Frans Halsmuseum, woensdag 3 novem ber, 20 u.: „Couperus, Du Perron, Beb Vuijk en Maria Dermoüt" door R. Nieu- wenhuys (derde en laatste cursus avond). Minerva Theater, vrijdag 6 november, 20 u.: „Net een mens" door H. Rensen brink (tweede cursusavond). Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 29 oktober, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Hott- letts". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 30 ok tober, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Teenbeats". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 31 oktober, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Vol cano's". Zaterdag 30 oktober, Concertgebouw, 20 u.: Kamermuziek door het Hongaars Strijkkwartet Programmat Dohnanyl, Bartók e.a. Het Hongaars Strijkkwartet dat in 1935 in Boedapest werd opgericht viert dit jaar zijn dertigjarig be staan. Het vestigde zich tot 1950 in Nederland. Sindsdien verblijft het ensemble in de Verenigde Staten. De altist Denes Koromzay is de enige, die sedert de oprichting in 1935 aan het kwartet verbonden is gebleven. Van links naar rechts: Zoltan Szé- kely, bespeelt een Stradivarius, ge bouwd in 1718. Michael Kuttner, tweede violist, bespeelt een viool die werd gemaakt door Pietro Guarneri uit Mantua. Het instru ment van de cellist Gabriel Magyar werd in 1751 gebouwd door Gio vanni Gabrielli. Denes Koromzay bespeelt een Italiaanse altviool die in 1766 werd gemaakt door Michele Deconet. Zondag 31 oktober, Nieuwe Kerk, 19.30 u.t Dienst met medewerking van het Haar lems Bach Ensemble. Programma: Can tate no. 80, „Ein fester Burg ist unser Gott". O.l.v. George Robert. Maandag 1 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Viktoria und ihr Husar". (amateur). Dinsdag 2 november, Stadsschouwburg, 20 u.: (Zie maandag). Dinsdag 2 november, Concertgebouw, 20 u.: Concert door het symphonie- orkest „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. Solist: George van Renesse (piano). Progrémma: Von Gluck, Beethoven, Schubert en Sibelius. Donderdag 4 november, Concertgebouw, 20 u.: Inwijding van het gerestaureerde Cavaillé Coll-orgel door de stadsorga- nisten Albert de Klerk en Piet Kee. Vrijdag 5 november, Concertgebouw, 20.15 u.: Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Hen ri Arends. Solisten: Albert de Klerk (orgel), Dick de Reus (viool) en Nelly Boeree (trompet). Programma: Haydn, Jolivet, Chavez, Brahms. Het gemeentemuseum Den Haag komt binnenkort in het bezit van een zeldzame penning van 37 mm middellijn i een pre- sentiepenning die volgens een voorstel van 28 oktober 1718 van burgemeester Willem Lc 'ewijk van Wassenaar, heer van Starrenburg, Maasland en Maassluis werd toegekend aan leden van de vroedschap. Volgens het Penningkabinet zijn van de ze vroedschapsmedaille slechts twee be kend. De ene bezat (wijlen) koning Fa- roek, de andere is eigendom van de heer F. J. van Hattum te Wassenaar. Blij kens de signatuur, N.V.S. - F(ecit), is deze geslagen door Nicolaas van Swinde- ren in 1739. Die penning is een prachtig onbeschadigd exemplaar. De heer Van Hattum zal deze penning aan burgemeester en wethouders van Den Haag aanbieden voor het gemeentemu seum. In de eerste week van november is deze vroedschapsmedaille te zien in de etalage van Van Hattum N.V. (Noordein de 15). 4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19