lUiliUiUUJ. WVU1U111 Kabinet beraadslaagt vandaag Amsterdam nog niet zeker als plaats voor Beatrix' huwelijk Marijnen wist niet van verloving Brood maandag 1 cent duurder Twaalf gemeenten sturen Kamers adres over komende luchtvervuiling België en Nederland mogen in eikaars wateren vissen HET WEER i Breuk niet te vermijden UST MORRIS Suède en Nappa kleding ELZER's Sterke oppositie in gemeenteraad P.v.d.A.-antwoord aan K.V.P. nog niet gereed Pakje koelhuis 20 ct goedkoper dan verse boter Rampbuschauffeur H. A. van Rossum van de MEKOG overleden Ongerustheid in Kennemerland Met ingang van maandag Beverwijks jongetje ernstig gewond HAZENBERG 10 JAAR CENTRUM GALERIJ HAZENBERG mmm... heerlijk!! 50e JAARGANG NUMMER 302 VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 Sobibor-proces pagina 19 Uitkeringen voor vakbondsleden pagina 27 Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13,17, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13, 17, 19 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 9, 11 Ferdinand6 Medische verzorging11 Films .«••..••••••j». 11 Schrijvende lezers17 Uitgaan in Haarlem19 Radio en tv 21 Kunst21 Feuilleton25 Beeldverhalen25 Economisch nieuws 27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Topsy28 Sport 29, 31 Luidsprekers 7, 24 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Wind en regen SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF K westie-R h odesië TEL. 8168 ZATERDAG ry TTmiTinpr Couront Tel. redactie 5389, na kantooraren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN-1JM U ÏOEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Gu^rekïin/ Ilmuid^T Garant no. 12M88. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Du^tein^Mr^l^C^v^der^^j^ (Van onze redacteuren in Amsterdam en Den Haag) Het staat uu vrijwel vast dat het huwelijk van kroonprinses Beatrix en de heer C. von Amsberg niet in Amsterdam zal worden gesloten. Burgemeester Van Hall heeft voort durend contact over deze kwestie ge had met minister-president Cals, die bij de indiening van de toestemmings- wet gezegd heeft dat het de bedoeling Minister-president Cals: I Bij het optreden van het huidige kabi net was noch aan de aftredende minister president, noch aan de leden van het nieuwe kabinet iets bekend over een mo gelijke verloving van prinses Beatrix. Korte tijd later heeft de prinses de mi nister-president over de ontwikkeling van haar vriendschap met de heer Von Ams berg ingelicht. Dat geschiedde voordat zij tot een verloving hadden besloten. Deze beslissing is, zoals ook de minis ter-president op 29 juni in de Tweede Kamer heeft aangeduid, pas genomen na dat het kabinet te kennen had gegeven de indiening van een goedkeuringswet te zullen bevorderen. Minister-president Cals deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst (PvdA) in verband met berichten dat de toen malige minister-president, mr. Marijnen, op de hoogte zou zijn geweest van de op handen zijnde verloving van prinses Bea trix. De voorzitter van de vereniging van ex-politieke gevangenen heeft met klem ontkend een dergelijke verklaring te heb ben afgelegd, zoals in een krant was meegedeeld, aldus de minister-president. van prinses Beatrix is haar huwelijk als kroonprinses in Amsterdam te doen sluiten. Niet alleen worden nergens in den lan de zoveel handtekeningen tegen het aan nemen van de goedkeuringswet verzameld als in Amsterdam, en niet alleen kwamen 55 van de 73 brieven, waarop de fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer drs. Nederhorst zijn geruchtma kende antwoord gaf, uit de hoofdstad, maar gisteren is door de P.S.P. ook het offensief tegen het huwelijk geopend in de gemeenteraad. De vragen van de P.S.P.-fractievoorzit- ster, mevrouw Snel-Warries, aan B. en W. (is de voltrekking van het huwelijk in Amsterdam niet kwetsend voor de te res pecteren gevoelens van talloze Amster dammers? En zo ja, zijn B. en W. be reid bij de Kroon aan te dringen op de keuze van een andere plaats?) zijn een duidelijke provocatie tot een onomwonden antwoord van het college en van de ge meenteraad. Wanneer het antwoord van B. en W. onbevredigend is, zal de P.S.P. een interpellatie over de kwestie aanvra gen. Daarbij zal, zoals de papieren nu lig gen, aan het licht komen dat minstens 23 van de 45 raadsleden tegen het huwelijk van de kroonprinses met de heer Von Amsberg zijn. In ieder geval zullen de vier P.S.P.-ers, de zes communisten, min stens twee V.V.D.-ers en tien P.v.d.A.-le- den en de vertegenwoordiger van de Par tij voor Veilig Verkeer zich tegen verkla ren, maar een nog duidelijker uitspraak van de gemeenteraad is niet uitgesloten. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat het ko ninklijk huis en de regering het zover zul len willen laten komen. Prinses Margriet Het comité monarchie is tot de con clusie gekomen, dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over de troons opvolging. Een beslissing moet niet lan ger worden uitgesteld om te voorkomen, dat er een scheiding in het Nederlands volk tussen monarchisten en republikei nen ontstaat. 9 De minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, heeft aan de bakkers toe stemming gegeven de prijzen van het brood (800 gram) met één cent te ver hogen. Witwaterbrood zal vanaf maandag 1 no vember in de grote steden 58 cent, in de kleinere plaatsen 59 cent en op het plat teland 61 cent mogen kosten. Ook andere broodsoorten mogen met een cent naar boven. Melkwitbrood met 2 cent, omdat de prijs van de melkpoe der is gestegen. De prijs van bezorgd brood ligt een cent boven de winkelprijs. De oplossing ziet het comité in het af stand doen door prinses Beatrix van de rechten op de troon ten behoeve van prin ses Margriet, die voor 'edereen als troonopvolgster acceptabel is. Het comité, dat bestaat uit vier oud verzetsstrijders en dat zich kort geleden met een oproep tot het Nederlandse volk richtte, heeft, zoals gisteren op een pers conferentie in Den Haag bleek, 103 brie ven ontvangen, waarvan 32 zich voor prin ses Beatrix en 71 zich voor prinses Mar griet uitspraken. De staten van Suriname hebben na am pele bespreking van de staatsrechtelijke en andere facetten van de goedkeurings wet voor het huwelijk van prinses Bea trix geconstateerd dat er geen bezwaar be staat tegen goedkeuring van dit ontwerp van rijkswet. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Kamerfractie van de Partij van de Arbeid is nog niet ge reed met haar antwoord op de brief van de fractieleider van de KV'P, drs. Schmel- zer, waarin om duidelijkheid wordt ge vraagd over bepaalde uitlatingen in de omstreden brief van drs. Nederhorst. Men krijgt in Haagse politieke kringen steeds meer het gevoel dat de zaak wel met een sisser zal aflopen. De fractie van de PvdA zal de KVP waarschijnlijk haar zin geven en vooral de gewraakte uitla tingen over prof. De Quay en mr. Luns wat afzwakken. Wat drs. Nederhorst schreef over leden van het Koninklijk Huis zal drs. Schmelzer waarschijnlijk bij het debat over de Toestemmingswet in de Kamer op 10 november ter sprake brengen. Een aftreden van drs. Nederhorst als fractieleider is nu onwaarschijnlijk ge worden. Niet alleen hebben alle fractiele den, maar waarschijnlijk ook de socialisti sche ministers hun steun aan drs. Neder horst toegezegd. Bovendien voelt de frac tievoorzitter van de PvdA zich sterk in zijn houding door de vele instemmende brieven die hij na de publikatie van zijn brief van partijgenoten en anderen heeft ontvangen. Mark Twain: Opvoeden bestaat voornamelijk uit af leren. Over tien dagen zal er koelhuisboter bij de detaillisten verkrijgbaar worden ge steld. De Europese commissie heeft het Nederlandse verzoek ingewilligd negen duizend ton koelhuisboter met een prijs reductie van vijftien percent voor de Ne derlandse consument beschikbaar te mo gen stellen. De prijsreductie van zeventig cent per kilogram wordt verleend op een bedrag van 4.7214 per kilogram, zijnde da prijs, waartegen de boter is ingeleverd. De consumentenprijs van een pakje koelhuisboter zal als gevolg van de toe gekende prijsreductie ongeveer twintig cent per pakje lager liggen dan de prijs van de verse boter. De drijvende bok Simpson is in de haven van Rotterdam bezig geweest met het overslaan van een atoom reactor. Het gevaarte, dat op de foto aan de bok hangt, is bestemd voor het eerste Duitse vrachtschip, dat met atoomkracht zal worden voortbewogen. Dit is de Nederlandse chauffeur Thomas de Vreugd, die in het ziekenhuis te Gorzow in Polen ver blijft. Een door hem bestuurde bus reed deze week in een ravijn, waar bij toen zestien mensen om het leven zijn gekomen. De plaatselijke pers van Gorzow acht de heer De Vreugd onschuldig, omdat de wegaanduiding ter plaatse onvoldoende was. Na een langdurige ziekte is overleden de heer H. A. van Rossum, leider van de verkoopafdeling van de Mekog te IJmui- den. Hij was ook adviseur van de directie van dit bedrijf. De besturen van de gemeenten in Zuid- Kennemerland alsmede Heemskerk, Be verwijk, Uitgeest en Castricum, hebben vanmorgen tijdens een vergadering in het stadhuis van Haarlem besloten een adres aan de de leden van de Staten-Generaal te zenden, waarin zij hun verontrusting zul len uitspreken met betrekking tot het wetsontwerp over een pijpleiding ten be- In de Belgische en Nederlandse terri toriale wateren zal met ingang van 1 no vember wederzijdse bevissing worden toe gestaan, krachtens een artikel van de overgangsovereenkomst van het Benelux- verdrag. In de praktijk zal dit betekenen dat Belgen in de Nederlandse viswateren mogen gaan vissen en omgekeerd. Verwachting tot morgenavond: In de nacht weinig bewolking en matige zuidwestelijke wind. Mor gen overdag toenemende bewol king, gevolgd door regen en een tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard aanwakkerende zuidwes telijke wind. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam M Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd Telefoon 02500 - 53750 Spaarndamseweg 48 - Haarlem Een vijfjarig Beverwijks jongetje is gistermiddag in de Kerkstraat te Bever wijk ernstig gewond geraakt toen het plotseling overstak en werd aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Alkmaar. Het ventje liep een drievoudige rechter- beenbreek op alsmede een grote vlees wond aan hetzelfde been. Het jongetje is naar het Rodekruisziekenhuis vervoerd en is daar ter verpleging opgenomen. Ten aanzien van het uit zee aanvoeren van vis in eikaars havens en het daarmee samenhangende vraagstuk van opslag en minimumprijzen wordt op regeringsni veau onderhandeld, waarbij ook het be drijfsleven is betrokken, aldus het minis terie van Landbouw en Visserij. Bij het overleg in het bedrijfsleven, zo vernemen wij van het visserij schap, zijn aan Belgische kant betrokken de Belgische rederscentrale en aan Nederlandse kant het Visserijschap. Waarschijnlijk zullen ook de Stichting van de Nederlandse Vis serij en de voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten eraan deelnemen. Volgens het Visserijschap is het niet de bedoeling de minimumprijsregeling met een te harmoniseren. België heeft een pri vaatrechtelijke minimumprijsregeling, Ne derland een publiekrechtelijke (het Visse rij schap beheert de zogenoemde opvang- fondsen, het produktschap vis en vispro- drukten stelt de minimumprijzen vast). In België draagt de overheid ongeveer de helft aan de opvangfondsen bij, in Ne derland worden ze geheel bijeengebracht uit heffingen bij het bedrijfsleven. Nederland heeft een fonds voor garna len en niet voor sprot, in België is dat juist omgekeerd. Nederland heeft verder fondsen voor verse haring, makreel, schol, schar, wijting, schelvis,kabeljauw en kool- vis, maar België heeft fondsen voor nog meer vissoorten. SALISBURY (Reuter en AP) Een breuk tussen Rhodesië en Groot-Brittan- nië is niet te vermijden. Dat is men al gemeen van mening nu de reis van pre mier Wilson naar Rhodesië nog geen po sitieve resultaten heeft opgeleverd. Wilson is er niet in geslaagd de Afrikaanse na tionalistische leiders Nkomo en Sithole af te brengen van hun eisen voor onmid dellijke instelling van een meerderheids regering. Wilson heeft premier Ian Smith enige laatste waarschuwingen gegeven als hij zijn land eenzijdig onafhankelijk zou ver klaren: 1. Een algemene embargo op olieleveranties zou de economische dood steek voor Rhodesië betekenen. 2. Als Rhodesië de spoorwegverbinding van Zambia's koperbekkens met de Indische Oceaan zou afsnijden, zal Groot-Brittan- nië een luchtbrug van Berlijns model or ganiseren om de economie van Zambia te hulp te komen. De aartsbisschop van Canterbury, die Wilson steun heeft toegezegd in zijn stre ven om politieke rechten voor de Afri kaanse meerderheid in Rhodesië te krij gen, wordt in Rhodesië met woedende verwijten overladen. Rhodesische leden van de anglicaanse kerk hebben hun bij bels verbrand. Ze willen de as naar de aartsbisschop sturen. hoeve van de petrochemische industrie aan het Noordzeekanaal. In dit adres komt duidelijk de bezorgd heid tot uiting, die bij de gemeentebestu ren leeft over de mate, waarin de lucht verontreiniging dreigt te worden vergroot. De definitieve redactie van het adres zou vanmiddag door B. en W. van Haar lem worden vastgesteld. Tijdens de ver gadering, die onder leiding stond van de burgemeester van Haarlem, was er spra ke van grote eenstemmigheid over de ver schillende zorgwekkende aspecten van de vestiging van petrochemische industrieën in het Noordzeekanaalgebied. De bezorgdheid is vooral gewekt door de toelichting op het wetsontwerp, waar in staat vermeld dat de pijpleiding een capaciteit zal krijgen van twintig miljoen ton per jaar. Mobil Oil, dat met een ca paciteit van 4 zou beginnen, zou uitein delijk uitgroeien tot een bedrijf met een capaciteit van 10 a 12 miljoen ton per jaar, zodat men moet rekenen op de komst van meer industrieën. Op het bericht, dat Mobil Oil instemt met de stringente eisen ter bestrijding van luchtverontreiniging reageerde wet houder W. F. Happée: „Als er een mini mum aan vervuiling komt blijft toch nog de vraag: hoeveel van dergelijke minima moeten we in de toekomst verwachten?" De Haarlemse wethouder zei naar aan leiding van de vergadering: „Het gaat momenteel niet in de eerste plaats om de verhouding tot Amsterdam, of die tot Ge deputeerde Staten, maar louter en alleen om het wetsontwerp voor de pijpleiding. Daarom wenden we ons rechtstreeks tot de leden van de Kamers. In de commis sies voor het streekplan van de provin cie komen onze bezwaren natuurlijk ook tot uiting, maar dit ging op het moment voor". (Zie verder pagina 5 voor berich ten over een overeenkomst tussen de ge meente Amsterdam en de Mobil Oil). Advertentie Ook voor U het juiste DAMESKAPSALON adret LANGE NIEUWSTRAAT 471 IJMUIDEN aan de Dit feest vieren wij met u Een heerlijke MOCCA-HAZELNOOTTAART MET SLAGROOM voor de feestlijke prijs van 2.50 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1