Stewart nodigt Schroder uit T sj echen willen geen vergelding <~Q- GOLDEN FICTION FILTER Amerikaanse vice-admiraal Rickover heeft critiek op marinebeleid in V.S. 1 EVA gaat met EEG praten (Sr Twee Gemini's de ruimte in „Ga nog niet naar Brazilië" WERELDNIEUWS Voor filterrokers met een eigen stijl -00 Van dag tot dag Papieren argument Frankrijk werkt aan „Luchtkussentrein" Vaderlijk GOLDEN FICTION Ministers akkoord raatótoel „Frankrijk kan niet blijven zwijgen" Op de y R IJ D A G 29 OKTOBER 1965 3 Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 „Veel fabrikanten zuigen de regering uit ure en nfectie ijzen dat allure en duurtzaamheid or aoed verbonden/zijn: de meest; zorgeloze chic: van de moderne tijd Dr. Mansholt in Hamburg Steeds meer critiek op minister McNamara in januari gelijktijdig H. B. Fortuin Spaak seint Boudewijn Een voor onze streek zeer belangrijke aangelegenheid is in een stadium van on herroepelijke beslissingen gekomen: de vestiging van petrochemische industrieën in het gebied van de Noordzeekanaal-zone zal beginnen met de spoedig te ver wachten vestigingsvergunning aan Mobil Oil in het gebied ten zuiden van het kanaal noordoostelijk van Haarlem. Deze vestiging is door de gemeente Amsterdam in samenspraak met het Rijk en de Provincie doorgedreven. De ande re betrokken gemeenten, met name Velsen en Haarlem in de eerste plaats, delen het Amsterdamse enthousiasme niet, zeker niet nadat gebleken is dat deze vestiging veel minder een streekbelang dan een belang voor Amsterdam moet worden genoemd. Het provinciale bestuur van Noord-Höl- land is in deze kwestie volledig op de hand van Amsterdam, en wel op zuiver economisch-planologische gronden, waar bij het zeer nadrukkelijke eisen ten aan zien van de handhaving van bewoonbaar heid en landschapsstructuur heeft gesteld. De luchtverontreiniging van deze streek, reeds tot hinderlijke hoogte gestegen door de afbraakgassen van andere industrie- en heeft daarbij als voornaamste overwe ging gegolden, waarbij de kleinere ge meenten een luide stem hebben doen ho ren. Er is in deze aangelegenheid een voor de leek tamelijk onbegrijpelijk argument in het geding, dat ook in de verklaringen van de Amsterdamse burgemeester tel kens weer terugkeert en dat bij de pro vinciale autoriteiten van doorslaggevend belang blijkt te zijn geweest: de investe ringsverhouding ten opzichte van de rest van het land. Een industrie met een hoge investering per arbeidskracht verhoogt het economisch welvaartscijfer van de betrokken vesti- gingsstreek. De petrochemische indus trie voldoet aan de eis van hoge inves tering per personeelslid. Het is een zeer nuchter en koel-statistisch aandoend ar gument, waarvan de voordelen alleen in cijfertabellen tot uiting komen. Men kan zich immers voorstellen dat in een toaal verarmde streek des lands een „hoge in vesteringsindustrie" wordt gevestigd, die echter door het „forenzen" van gespeciali seerde werkers in geen enkel opzicht bij draagt tot verhoging van het inkomenni veau der bevolking. Indien de Mobil-Oil en eventueel nog volgende industrieën van deze aard in de Noordzeekanaal-zone gaat werken met arbeidskrachten die in het gebied van Noordoost-Amsterdam en de Purmer woongelegenheid krijgen, ontgaat aan de streek zuidelijk van het kanaal elk voordeel van deze vestiging. Op papier echter wordt de welvaart van Noord-Holland verhoogd ten opzichte van „de rest". En ook de stad Amsterdam komt met betere cijfers uit de bus bij ver gelijkingen met „de rest". Is het een won der dat de zuidelijker gemeenten vrezen, alleen de stank te krijgen als dank voor hun diensten aan de Amsterdamse plan nen? Het ideaal van industrialisatie wordt een spookbeeld, wanneer een bepaalde streek haar bewoonbaarheid opoffert aan „de investering". Het is ook niet rede lijk, de welvaart van ons land te bekij ken als de stukjes van een legpuzzel, om dan de aparte stukjes ten opzichte van elkaar te stimuleren tot wedijver. De in dustrialisatie van Nederland is een natio naal belang, maar ook een nationaal pla nologisch vraagstuk. Stad- en streekchau- vinisme of provinciaal chauvinisme zijn daarbij verdachte zaken. Als in nationaal opzicht de vestiging van petrochemische industrieën aan het kanaal de beste en meest efficiënte oplossing is, moet het gebeuren. Maar laat men dan economi sche plaatselijke en streekbelangen zoveel mogelijk buiten spel laten, en aandacht hebben voor die welke met het werkelijke welzijn te maken hebben. Zuivere lucht, schoon drinkwater, goede verbindingen, woonruimte, recreatie, groen, zwembaden, scholen, dat zijn primaire leefbelangen •n op een zeker punt kan men de in dustrialisatie niet laten uitgroeien boven het minimum dat deze leefbelangen toe staan. De controverse van het moment zit dui delijk in een verdediging van die leef belangen tegenover een aanslag daarop uit de richting van de hoofdstad. Wat onze kleinere gemeenten nog kunnen be reiken tegenover de gretige commerciële bulldozers met hun statistische drijfkracht valt af te wachten. In ieder geval kan deze tegenstand waarschuwend werken voor de verdere toekomst. HfVWWWA/WWWWWWVWIA/WWWVWWWVWWVWVy f|/\AAAJ%AA/W\/VWWVW\AAA/VWWWWWWWWI#IAIWWWWW LONDEN (AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, heeft zijn Westduitse ambtgenoot Schro der uitgenodigd in de naaste toekomst een bezoek aan Londen te brengen voor be sprekingen over bepaalde „belangrijke en spoedeisende vraagstukken". De belangrijkste problemen tussen En geland en Duitsland zijn de kernstrijd macht van de NAVO, de MLF, de EEG in verband met de houding van de Fran se president De Gaulle en de mogelijke belangstelling van Engelse zijde om zich bij de gemeenschap aan te sluiten. Ook de nog steeds zorgen barende kosten van de instandhouding van het Britse Rijnleger is een belangrijk probleem. PRAAG (Reuter) President Novotny van Tsjechoslowakije heeft donderdag ge zegd dat zijn land de betrekkingen met West-Duitsland wil normaliseren, doch uitsluitend op basis van de bestaande toe stand. Op een bijeenkomst zei het Tsjechoslo- vaakse staatshoofd „een voorwaarde moet worden vervuld: de zaken dienen te blij ven zoals ze zijn. Wij wensen geen ver gelding. Het is duidelijk dat niemand ons volk de geweldige verliezen en het lijden kan vergoeden dat het tijdens de nazi bezetting heeft ondergaan." Hij zei dat Tsjechoslovakije tegenmaat regelen zou nemen als de Westerse mo gendheden via de NAVO aan West-Duits land toegang tot het kemwapenarsenaal zou verschaffen. PARIJS (DPA) De Franse regering heeft donderdag ruim twee miljoen gul den beschikbaar gesteld voor een onder zoek naar de mogelijkheid om „luchtkus- zentreinen" te construeren. Deze treinen die een hoge snelheid moeten ontwikke len, zouden gebruikt kunnen worden voor het verkeer tussen grote plaatsen en hun voorsteden. Aan de kosten van het onder zoek dragen voorts de staatsspoorwegen «n de luchtvaartmaatschappijen bij. Oldrich Bartosek, een 45-jarige mijn werker uit Sydney die zijn vijftienjarige zoon met een hondeketting aan een boom bond en hem daar de hele nacht liet staan, is tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. De politierechter zei: „Het was bij zonder wreed en werd bewust gedaan. De enige „fout" die de jongen beging was dat hij zijn moeder tegen uw wil bezocht". Advertentie 'l'tttntt/iiifi ■iiiii/rmmmimniwwimmnnmiiii/iii/i.i FILTER CIGARETTES WASHINGTON (AP). De Amerikaanse vice-admiraal Hyman G. Rickover, jarenlang hoofd van de dienst voor de ontwikkeling van de kernenergie voor vreedzame doelein den, heeft de commissie voor de toe wijzing van gelden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden Advertentie meegedeeld dat hy van mening is dat veel fabrikanten voor het Ameri kaanse ministerie van Defensie erop uit zijn de regering uit te zuigen. „Ik heb niet veel op met de psychologen bij de marine. Naar mijn mening zijn er te veel op het Pentagon aan het werk", zei hij. De vice-admiraal is verder niet enthousiast over de ere code bij de militaire academies. De rugbyploegen bij de academies vindt hij onbelangrijk. Een aantal leraren jij de academies noemde hij „niet al te intelligent". De inzichten van de 6ö-jarige admiraal, die vaak de vader van de kern-onderzeeër wordt genoemd, worden enkele malen ge citeerd door de commissie die ze gisteren heeft gepubliceerd. Rickover zei tegen de commissie onder meer: „Ik meen dat het ministerie van Defensie niet alleen te veel personeel heeft, maar dat het zeer grote aantal mensen dat daar slechts korte tijd per dag is, het werk bovendien nog ver traagt." Zonder daar verder op in te gaan zei Rickover dat hij de ramp met de duik boot „Thresher" (de kernonderzeeër die N.V. WOLLENSTOFFENFABRIEK GEORGE DROGE. T1LBURC KOPENHAGEN, (Reuter) De minis terraad van de Europese Vrijhandels- Associatie (EVA) heeft gisteravond volle dige overeenstemming bereikt over stap pen bij de Europese Economische Ge meenschap die gericht zijn tegen een toe nemende economische verdeling van West-Europa. Dit heeft de Deense minis ter van Buitenlandse Zaken, Per Haekke rup voorzitter van de EVA, vanmorgen bekendgemaakt. De Deense minister zal vandaag aan de ambassadeurs van de zes EEG-landen een nota overhandigen waarin de EVA- voorstellen voor het slaan van een brug tussen beide organisaties zijn neergelegd tijdens duikbootproeven met man en muis is vergaan) voor een groot deel toe schrijft aan een kortzichtig beleid. Over de militaire academies zei Rick over dat de leiding ervan zo spoedig mo gelijk moet ophouden zich door erecodes en dergelijke op te werpen als hogere ethische genootschappen. Hij zei dat er in de Verenigde Staten al zeer goede rugby- teams zijn en dat er geen behoefte aan bestaat dat de marine-academie een stal van „professional rugby spelers heeft tot vermaak van het publiek Over de kernaandrijving bij de marine zei Rickover hij is een deskundige op het gebied van de kernvoortstuwing: „Ik geloof niet dat wij genoeg vooruitgang boeken bij het toepassen van kernkracht op oppervlakteschepen bij de marine. Eer lijk gezegd verbaas ik mij erover dat men zich zoveel inspanningen getroost vuor de onkostenberekeningen. Ik meen dat de voordelen van kernenergie zo groot zijn dat het niet juist is die alleen te be oordelen op basis van een kostenanalyse. Wij zullen vrij spoedig zitten met een ouderwetse vloot van oppervlaktesche pen." Toen hem door de commissie werd ver teld dat zijn opmerkingen bij zijn colle ga's wellicht niet best zullen vallen, ant woordde Rickover: „Ik doe niet mee aan een wedstrijd „Hoe maak ik mij popu lair?" HAMBURG (AP) De Nederlander dr. Mansholt, vice-president van de EEG heeft gewaarschuwd dat een verdere wei gering door Frankrijk om in de EEG sa men te werken, voor de Franse landbouw ernorme gevolgen zal hebben. Hij zei dat als Frankrijk de uitnodi ging van de ministerraad om weer aan de vergaderingen mee te doen niet aan vaardt, de andere vijf leden het werk van de organisatie zonder de Fransen zullen voortzetten. Mansholt, die in Hamburg een rede hield voor de vereniging „Europa Een", verklaarde tegen journalisten dat de Fransen niet over de uitnodiging zullen kunnen blijven zwijgen. Hij zei dat een positief resultaat van de vergadering van dinsdag in Brussel is geweest dat de vijf niet hebben gewacht tot de Fransen aan de conferentietafel zouden terugkeren, maar dat zij al beslissingen hebben geno men over verdere werkzaamheden aan de gemeenschappelijke markt. NEW YORK (Reuter) Twee Ameri kaanse schout-bij-nachts hebben hun ont slag ingediend uit protest „tegen de steeds groter wordende centralisatie op het ministerie van Defensie". De Marine had de avond tevoren meegedeeld, dat de twee opperofficieren om persoonlijke re denen om onmiddellijk ontslag hadden ge vraagd. Deze kwestie zou een politieke weerslag kunnen hebben, omdat de critiek van de betrokkenen, de 51-jarige William Brockett en diens plaatsvervanger, de 54-jarige Charles Curtze, regelrecht ge richt is tegen mini-ster van Defensie McNamara. Beide officieren staan in hoog aanzien. Hun ontslag zal ongetwijfeld de toenemende critiek binnen het Congres op McNamara stimuleren. JOHNSON CITY (Reuter en AFP) De Verenigde Staten zullen, waarschijn lijk in januari, trachten twee bemande satellieten in een baan om de aarde te brengen teneinde een ontmoeting in de ruimte tot stand te brengen. President Johnson maakte dit nieuws bekend via zijn perssecretaris Bill Moyers. Deze zei dat beide ruimtevaartuigen door twee ruimtevaarders zullen worden bemand. In totaal zullen dus vier astronauten gelijk tijdig in de ruimte zijn. Verondersteld wordt dat een combinatie zal worden gevormd van het ,,Gemini-6' en het „Gemini-7" programma. Zoals be kend mislukte de proef met de „Gemini- 6" deze week doordat een tevoren gelan ceerde Atlas-Agena-raket waarmee een rendez-vous tot stand zou worden ge bracht, niet functioneerde. De vlucht van de ruimtevaarders Walter Schirra en Tho mas Stafford ging toen niet door. James Lovell en Frank Borman zijn de ruimtevaarders voor de „Gemini-7"- vlucht. De ruimtevaartuigen zullen elkaar wellicht tot op enkele meters naderen. „Gemini"-capsules zijn niet uitgerust om direct met elkaar in contact te komen, zoals de bedoeling was geweest tuSsen de „Gemini-6" en de „AUas-Agena", maar ze kunnen wel tot op enkele tientallen centimeters bij elkaar blijven. Gedurende de ruimtevluchten zullen de bemanningen voortdurend in radio-contact met elkaar staan. Beide ruimtevaartui gen zullen van dezelfde toren op kaap Kennedy worden gelanceerd. Requiem voor een tnug" Er was eens een mug die zeer honge rig was. Gelukkig vond hij tenslotte een minister-president op herfstvakantie. Hij wilde juist zijn honger stillen toen hij dacht: „Ja, als ik nu deze president bijt, kan hij vannacht niet slapen en dan neemt hij morgen de verkeerde beslissing. Het land is toch al in een lastige situa tie met dreiging van over de grenzen". Het was niet direct een ultimatum van het nabuurland, maar toch een zeer drei gende nota. Als nu de president daarop onbedachtzaam of onvoorzichtig ant woordde, zou het nabuurland daarin een oorlogs-reden (casus belli, dat wist de mug) kunnen zien. Daarmee zouden de nabuurhorden het land binnendringen, honderdduizenden zouden gedood worden, steden gebombardeerd, mensen van an der ras weggevoerd. De minister-president moest dus zijn woorden wikken en wegen. Of überhaupt de president op dat ogen blik op vakantie had moeten of mogen gaan, zou nog lang in de historie van het land overwogen worden. Maar hij was nu eenmaal met vakantie, zat in een prieel bij een dromerige vijver. Hij had juist zijn hoed van het hoofd genomen, met zijn met „M" gemerkte zakdoek („Minister-president") het rode voorhoofd afgeveegd. En op dat ogenblik zag de hongerige mug, die flauw van de ondervoeding in het prieel zweefde, de enorme vlakte kale kop van de staatsman. Eerst wou hij (de mug) zijn insecteogen nauwelijks geloven. „Ik droom", dacht hij geschrokken, „een hallicunatie of hal lucinatie ik weet zo gauw niet hoe je dat spelt. Een mirage, een luchtspiege ling, een illusie van de zinnen". Maar nee, toen hij nader zweefde bleek het gewelfde geval inderdaad de hoofdbe dekking van de beroemde staatsman te zijn. Ja, het was door de kale hoofd huid, dat de mug de politicus herkende. Hadden niet alle caricaturisten van het land daarvan een speciaal illustratief kenmerk gemaakt? Vaak had de mug, op kranten zittend, zulk een tekening gezien. Hij remde dan ook terstond in zijn duikvlucht gereed om te steken af en schoot plotseling weer omhoog, rake lings de wenkbrauwen van de staatsman rakend. Deze, opmerkzaam geraakt door het plotseling scherpe gezoem van de voorbijschietende mug, veegde verstrooid met zijn hand over zijn ogen, sloeg toen gemeen "met zijn zakdoek in het rond. De mug was veilig boven hem op een blad geland, wel wetend, dat hij met zijn aarzeling de patiënt gewaarschuwd had, en dat een eventuele maaltijd dus op zijn minst zeer kort genomen zou moeten wor den. Voor een lange zwelgpartij was al geen kans meer. Maar durfde hij een tweede aanval wel te ondernemen? Want, hijgend zittend on der een rozeblad van het prieel met de vredige avond van de vijver en de geur van rozen en hooibergen, het geloei van verre koeien begon de mug te den ken aan de vele duizenden slachtoffers. De staatsman keek nog eens omhoog. Hij verdiepte zich toen dromerig weer in de aanvalsnota van de buren; dat wil zeg gen: hij logeerde eigenlijk op dit ogen blik in het buurland. Daar was hij met vakantie heen gegaan, ook al hadden zijn collega's in het kabinet zich daar eerst tegen verzet, vanwege de indruk. Maar hij had gezegd: „Het toont onze goede wil, het laat zien, dat wij niets tegen hem ondernemen, dat we als het ware hun vrienden zijn." En zo was hij dan met vakantie naar het dreigende buur land vertrokken. Nog immer staarde de mug op het kale hoofd van de man beneden hem. De hon ger knaagde, dorst schuurde door zijn in gewand. „Bloeddorst," dacht de mug ge schrokken. Maar ja, zo was het al myria den geslachten vóór hem geweest, van mugvader op mugzoon, tot het tien-tot-de negenhonderdvijf tigste-macht geslacht. Aan de andere kant, als hij niet at of dronk was het met hem en al zijn na komelingen, of liever niet-nakomëlingen uit. Hoewel de mug zeer zwak was, nu, gin gen zijn kleine gedachten nog machtig verder in 's mensen historie. „Wat is een mug tegen de ganse mensheid?" dacht hij. In ootmoed vouwde hij de vleugels, staakte zijn gezoem, droomde weg in vi sioenen van zat zijn en gaf van uitputting en ondervoeding de geest. De staatsman dacht, dat het een blaad je was, dat hem zacht op de schedel viel. Met zijn grote witte zakdoek veegde hij het stoffelijk overschot van de mug ach teloos van zijn schedeldak. Hij zette zijn hoed op, ging terug naar de eetzaal van Hotel Baach, waar juist de etensbel luid de, zette zich neer aan een diner van ze ven gangen en sliep die nacht ongestoord en diep, zonder enige onderbreking. De volgende morgen kwam de nota weer in zijn herinnering. Hij haalde de schouders op, dikteerde achteloos en on doordacht antwoord aan zijn secretaris en ging bij de tennisbaan zitten soezen. Die zelfde nacht vielen de legers van het nabuurland zijn domein binnen en de hel brak los. Motto: Een mug kan zich geen so ciaal verantwoordelijkheidsgevoel ver oorloven. In januari willen de Amerikanen twee Gemini-ruimtevoertuigen te gelijk lanceren. Het is de bedoeling dat zij elkaar in de ruimte tot op enkele meters naderen. Hoe dat in zijn werk zal moeten gaan, heeft een tekenaar afgebeeld. (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn van België die met koningin Fabiola een rond reis door Zuidamerikaanse landen maakt, heeft in Santiago in Chili een telegram van minister Spaak ontvangen. Deze licht de vorst in over de politieke toestand in Brazilië. Hij geeft hem in overweging zijn bezoek uit te stellen, zolang de toestand niet is opgeklaard. Doodstraf. Achttien gevangenen, die ruim twee jaar geleden bij een gevangenis- oproer de directeur en twee bewakers doodden, zijn in Singapore opgehangen. Vergelding. Israëlische soldaten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag bij wijze van vergeldingsmaatregel in twee Libanese dorpen een huis en drie waterreservoirs opgeblazen. Brand. Een honderd meter lange loods aan de haven van Dublin is door brand verwoest. De schade wordt op twee en een half miljoen gulden geschat. Wa gons met explosieven konden ternau wernood in veiligheid worden gebracht. Pacifisme. In New York is een pacifis tische betoging gehouden en een te genbetoging. Twee pacifisten die hun op roep voor de militaire dienst wilden verbranden, slaagden daar in het ge drang niet in. J Hulp. Het Rode Kruis heeft bekendge maakt, dat het per vliegtuig via Pe king een zending antibiotica en ver bandmiddelen naar Hanoi heeft gezon den, bestemd voor het Noordvietname- se Rode Kruis. Er is ook een partij me dicamenten gezonden naar de vertegen woordiger van het Zuidvietnamese Na tionale Bevrijdingsfront in Moskou. Botsing. Bij een botsing tussen een auto bus en een trein op een overweg in Boedapest zijn donderdag twee mensen om het leven gekomen en ongeveer 25 érnstig gewond. Woning. De Londense woning van sir Win ston Churchill aan Hyde Park Gate in Kensington is donderdag voor ongeveer 1,1 miljoen gulden verkocht aan een particuliere stichting die onbekend wenst te blijven. In dit huis overleed sir Win ston in januari.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3