Raad Amsterdam beslist over vestiging van olieraffinaderij Hall: strenge Burgemeester Van „Rijkscommissie stelde eisen en voorwaarden waarmee Mobil Oil akkoord gegaan is" VOORDELEN Gans ZWIER Jubileumuitvoering van „Looft den Heer" te IJmuiden T weede IJzer- filmfestival over de Staalindustrie en MOBIL OIL KAN IN OKTOBER 1968 DRAAIEN Oliepijpleiding kost f 60 miljoen FOTO FILM BIJ FOTO GANS Liptak speelt voor Telstar 2 Lastige Duitse zeelieden In de vishal en op zee foto film TAUNUS Personen-automobielen VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 5 DE ONDERHANDELINGEN TUSSEN Amsterdam en Secony Mobil Oil zijn thans zo ver gevorderd, dat de gemeenteraad van de hoofdstad over enkele dagen een beslissing kan nemen over de vestiging van de olieraffi naderij in het westelijke havengebied van Amsterdam, langs het Noordzee kanaal. Mobil Oil heeft verklaard akkoord te kunnen gaan met de eisen en voorwaarden die Amsterdam en een rijkscommissie hebben gesteld. Honderd hectare terrein zijn reeds bouwrijp, zodat vrijwel direct na het fiat van de hoofdstedelijke gemeenteraad met de bouw van de raffinaderij begonnen kan worden. Het hele project zal in oktober 1968 gereed zijn. foto artistiek Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 5705 Noodzaak Eisen Faciliteiten Fuzzeiprijswinnaars Suikerbieten 12 M vanaf 5795.- 17 M vanaf 7885.- 20 M vanaf 8995.- Oranje Nassau-orde voor mevr. A. v. d. Veer-Smit P. Zwaanswijk Banketbakkerij SCHMIDT, Charles Boost In de olieraffinaderij en de petrochemische industrieën zal, naar verwacht wordt, ruim zestienhonderdtwintig miljoen gulden geïnvesteerd worden. Amsterdam zal, met de staat der Nederlanden, deelnemen in een N.V. Nederlandse Püpleidingenmaat- schappjj, die een oliepjjpleiding van Rotterdam naar het Noordzeekanaal zal aan leggen. De kosten van de pijpleiding worden geraamd op zestig miljoen gulden. De leiding zal een topcapaciteit van twintig miljoen ton ruwe olie per jaar hebben en heeft een levensduur van circa vijftig jaar. Voorlopig zullen er zesduizend mensen werk kunnen vinden in de nieuwe industrieën en dit aantal zal in de huidige opzet kunnen uitgroeien tot twintigduizend. In de nota wordt gezegd dat er voldoen de waarborgen zijn om de luchtverontrei niging en de waterverontreiniging tegen te gaan. In de eerste plaats gelden hierbij de bepalingen van de bestaande hinder wet, in de tweede plaats zal Mobil Oil zich te houden hebben aan de eisen zoals die door de rijkscommissie van deskundi gen zijn vastgesteld. Over de technische zijde van deze eisen wilde de Amsterdam se burgemeester zich gisteravond nog niet uitlaten. „Ik heb er alle vertrouwen in, omdat dit een regeringszaak is," aldus burgemeester Van Hall. De omliggende gemeenten kunnen dus ook niet zeggen Amsterdam heeft het op een akkoordje gegooid," de voorschriften in dit geval èn in de toekomst, ten aanzien van water- lucht- en bodemverontreiniging, zijn van het rijk. Over de pijpleiding wordt tenslotte ge zegd dat de nieuwe N.V. zal starten met een kapitaal van vijf miljoen, door de staat en Amsterdam ieder voorlopig met 2.500.000 vol te storten. De pijpleiding zal de eerste jaren onrendabel zijn, maar na tien of vijftien jaar winst opleveren. Over de verdere ontwikkeling zei burge meester Van Hall nog dat het hem niet onwaarschijnlijk zou voorkomen wanneer in de toekomst het hele Noordzeekanaal zou worden geïndustrialiseerd. Een rijkscommissie heeft een aantal eisen geformuleerd in verband met moge lijke milieuverontreiniging. Hierover is met Mobil Oil overeenstemming bereikt. Dit alles valt te lezen in de raadsvoor stellen en de begeleidende nota aan de Amsterdamse gemeenteraad inzake de vestiging van de olieraffinaderij van Mo bil Oil. De gemeenteraad zal hierover op woensdag 10 november vergaderen. Gisteravond heeft burgemeester mr. G. van Hall, geflankeerd door een aantal on derhandelaars en deskundigen het raads voorstel en de nota toegelicht. De burge meester verklaarde onder meer dat de be reidwilligheid van Mobil Oil inzake de eisen van lucht- en waterverontreinigingen de deskundigen had verrast en hij stelde zich duidelijk op het standpunt dat de eisen zijn vastgesteld door een door de regering ingestelde commissie, zodat de regering ten aanzien van de verontreini ging de volle verantwoordelijkheid draagt. De burgemeester zei verder te voorzien dat de situatie met de luchtverontreini ging in Nederland in de toekomst waar schijnlijk niet zou verslechteren, omdat er meer gestookt zal worden met aardgas, waardoor minder schadelijke stoffen door de particuliere schoorstenen naar buiten zullen vliegen en omdat de wettelijke eisen, die thans aan de nieuwe raffinade rij gesteld worden, in de toekomst ook voor reeds bestaande industrieën zullen gaan gelden, zodat ook van die zijde de verontreiniging zal afnemen. In de nota wordt uitvoerig ingegaan op de economische noodzaak van deze vesti ging. Nadat in extenso is uiteengezet dat de chemische industrie een van de pijlers van de toekomstige economie is, wordt in de nota gezegd, dat in de agglomeraties Amsterdam en Haarlem de industriële ontwikkeling in verhouding is achter ge bleven. „In het Noordzeekanaalgebied", zo wordt gesteld, „bestaande uit de agglo meraties Amsterdam, Zaanstreek, Haar lem en IJmond, zijn thans rond 1,4 mil oen mensen woonachtig. Op basis van de huidige ontwikkeling moet voor 1980 reke^ ning gehouden worden met een bevol kingsaantal van 1,6 miljoen. Sedert 1947 is de werkgelegenheid in het gebied slechts dank zij de buitengewoon snelle groei van de IJmond sneller toegenomen dan het landelijk gemiddelde. Voor Haar lem en Amsterdam met name is die groei ;uist belangrijk achter gebleven. Advertentie AGFA Paramat van 150.— voor 99.— Een mooi handig klein toestelletje. Degelijk Duits afgewerkt. Volautoma tische belichting, dus geen problemen met cijfertjes. Geschikt voor zwart/wit en kleurenfoto's (ook dia's!). Door het kleine formaat 2 x meer foto's (of dia's) op dezelfde film (zuinig!). AGFA Parat van 79.— voor 59.— Dezelfde aantrekkelijke camera, maar dan zonder belichtingsautomaat. De voorraad van dit FOTO-GANS-VOORDEEL is beperkt De wedstrijd, die Telstar 2 uit tegen Sparta 2 moet spelen, behoeft de Velser formatie niet voor onoplosbare problemen te stellen. Sparta immers behaalde wel uit de eerste vier wedstrijden zes punten, maar daarna bleef de Rotterdamse for matie onder de maat met in vier wed strijden even zovele nederlagen. Het ge volg is een twaalfde plaats op de rang lijst met 6 punten uit acht wedstrijden. In Telstar 2 maakt Liptak zijn rentree in voetbalkringen. Telstar 2 is toch op merkelijk van samenstelling, want See- gers staat als linksback opgesteld en linksbuiten is Clement, die uit het eerste is verdrongen. De opstelling van Telstar 2 is: Egner; Liptak, André, Hendriksen en Seegers; Van Wooning en Van Egmond; Wilson, Gallis, Holl en Clement. Voor de vestiging van een raffinaderij in het Amsterdamse havengebied stelde Mobil Oil de eis dat de ruwe olie zou kun nen worden aangevoerd met tankers van 120.000 ton, waarvan de diepgang 53 voet bedraagt. Op tweeërlei wijze kon aan de ze eis tegemoetgekomen worden, name lijk door a. de aanleg van een buitenha ven in IJmuiden b. de aanleg van de pijp leiding. Tankers van 120.000 ton kunnen de Noor- dersluis in IJmuiden niet passeren. Ook is het Noordzeekanaal, evenmin als trou wens de Nieuwe Waterweg, voor derge lijke tankers bevaarbaar. Daarom zouden daarvoor drie belangrijke werken moeten worden uitgevoerd: 1. het bagge ren van een vaargeul in de Noordzee over een afstand van 16 kilometer; 2. de aanleg van een lossteiger voor tankschepen; 3 de aanleg van een pijpleiding van IJmui den naar de raffinaderij in Amsterdam Dat was erg moeilijk. Men is dus de tweede mogelijkheid een pijpleiding van Rotterdam naar Amsterdam ver der gaan uitwerken. Hiervoor zijn de plan nen, voorwaarden en akkoorden thans ook rond. Voor de vestiging zal Mobil Oil enige faciliteiten krijgen teneinde de opbouw van een lokaal afzetgebied mogelijk te maken. Hieronder is onder meer begre pen de levering van olie aan het gemeen telijk energiebedrijf en van huisbrandolie motorbrandstof en smeermiddelen aan de gemeente Amsterdam. Verder zal de gemeente Amsterdam aan Mobiloil zes terreinen voor enkelzijdige servicesta tions ter beschikking stellen, tegen een huur van één gulden per jaar. In de nota wordt voorts gezegd dat de industriële ontwikkeling nieuwe behoefte zal oproepen aan woongebieden, waarbij gedacht wordt aan de Zaanstreek, Pur- merend, de omgeving van Hoorn en van Uithoorn, de vergroting van Zwanenburg en aan nieuwe woongebieden in de IJssel meerpolders, met name in de Marker waard. In eerste opzet zal deze raffinaderij met petrochemische industrie vijftienhonderd hectare in beslag nemen. Deze behoefte zal worden opgevangen in de Groote IJpolder, te weten vierhonderd hectare tussen- de bestaande havens en zij kanaal F. De overige elfhonderd hectare moeten gevonden worden op het gebied van de gemeente Haarlemmefliede en Spaarn- woude. 7,50: H. v. d. Weerthof, Kortenaërstraat 9, IJmuiden-Oost. 5,W. Renkema, Watermanstraat 11 IJmuiden. 2,50: C. Hokke, Sluisplein 16, IJmuiden. Het zou geen zin hebben de terreinen langs een kanaal, waar ons volk ettelijke miljoenen in geïnvesteerd heeft, te ge bruiken voor het verbouwen van suiker bieten, om maar eens een voorbeeld te noemen," aldus burgemeester Van Hall, Hij sprak verder de hoop en de ver wachting uit dat de normen die thans aan Mobil Oil gesteld zullen worden ten aan zien van de verontreiniging, zullen leiden tot een spoedige wettelijke regeling, waar door ook de bestaande industrieën elders aan deze eisen gebonden zouden worden. In de nacht van donderdag op vrijdag riepen bewoners van de De Ruyterstraat in IJmuiden de hulp van de politie in, om dat drie dronken Duitse zeelieden bij een der woningen een ruit hadden ingeslagen Na de komst van de politie werd de scha de geregeld. De mannen werden naar hun schip teruggebracht. Twee andere Duitse zeelieden kwamen er minder gemakkelijk af, nadat zij een op de Halkade geparkeerde personenauto hadden opengebroken door een raampje te vernielen. Bij hun pogingen de motor te starten werd de bedrading beschadigd, Ook maakten zij een grote kras op een portier. Het tweetal is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Aangehouden Op een boerenerf aan de Herenduinweg in Velsen werd donderdagavond om streeks half elf een 24-jarige IJmuidenaar aangetroffen, die voor zijn aanwezigheid daar geen redelijke verklaring kon geven. Hij werd naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht voor nader onderzoek door de recherche. Voorts hield de Velsense politie een 54-jarige heftruckchauffeur aan, wiens ar restatie door de Haarlemse justitie was verzocht. Donderdag Donderdag werden in IJmuiden 8790 kis ten vis aangevoerd, waarvan 548 kisten tong en tarbot, 7 heilbot, 460 schol, 16 schar, 2300 koolvis, 1670 haring, 825 ma kreel, 2265 schelvis, 130 wijting, 560 kabel jauw en gul en 14 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5-3,60, gr. tong 6,88-6,63, grm. tong 6,80-6,60, kim. tong 6,07-5,93, kl. tong 1 3,17-3,03, kl .tong 2 2,11-2,01, tarbot 1 5-4,30. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 200-80, gr. koolvis zwart 104-72. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 78-60, kim. schol en kl .schol 1 71-56, kl. schol 2 66-34, schar 31-15, kl. haai 20-16, verse haring 35-25, makreel 41-16, gr. schelvis 49, grm. schelvis 47, kim. schelvis 40, kl. schelvis 1 38-32, kl. schelvis 2 50-10, wijting 32-12, gr. gul 51-37, middel gul 48-34, kl. gul 37-20, kl. zwarte koolvis 32-15. In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 109 2.255, KW 90 11.890, KW 100 5.780, KW 149 14.565, KW 167 en 193 6.535, KW 12 en 183 3.280, IJM 4 9.626. Aanvoer van vrijdag Dertig vaartuigen hebben vrijdagmor gen te IJmuiden aangevoerd 4710 kisten vis, 35.000 kilogram tong en 180 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1230 kisten schelvis, 130 wijting, 160 gul en kabeljouw, 80 kleine gullen, 420 koolvis, 780 haring. 670 kleine kisten haring, 340 makreel, 50 haai, 650 schol, 25 tarbot en 145 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4.20-4, tarbot 4.50-4.10, grote tong 6.69-6.52, grootmiddel tong 7.02-6.69, kleinmiddel tong 6.12-5.95, tong een 3.05-2.89, tong twee 2.10-1.92. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 110- 82, middelkabeljauw 116-90, grote koolvis 88-74, middel koolvis 81-68. Per tien stuks: grote kabeljauw 94-76, middel kabeljauw 60-46. Per stuk: kreeft 15. Per 50 kilogram: schelvis twee 50-15, kabeljauw een 58-43, kabeljauw twee 44- 39, kabeljauw drie 34-19, koolvis een 30-22. kabeljauw twee 20-16, grote en middel schol 80-65, kleinmiddel en schol een 76-65 schol twee 70-54, schol drie 53-43, schar 33-27, haai 18-3, gestripte wijting 28-19, dichte wijting 22, tarbot 180-126, griet 138-122, tongschar 92, rode poon twee 41-32, haring 33-19.20, makreel 41-23. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 430 schelvis, 110 wij ting, 160 gul en kabeljauw, 500. haring, 15 kleine kisten haring, 20 makreel, 37 klei ne kisten makreel, 60 haai, 160 schol, 550 stijve kabeljauwen en 8000 kilogram tong. Katwijk KW149-229, KW167 en KW193-13, IJm. 206 en IJm.207-36, IJm.209-33 kantjes ha ring. Steurharing van 72-73.40, ijle ha ring van 44.60 tot 47.40 per kantje. Advertentie Vraag prospectus en demonstratie bij (OFFICIAL FORD - DEALER) Bloemstraat 34 - Telefoon 4208 De christelijke oratorimuvereniging „Looft den Heer" heeft met de jubileum uitvoering, die donderdagavond in de Ne derlands Hervormde Kerk aan de Kanaal straat te IJmuiden werd gegeven, glo rieus haar vijftigjarig bestaan herdacht in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal toehoorders, die vrijwel alle be schikbare plaatsen in de kerk hadden in genomen. Feestelijke klanken, die aan het con cert het verwachte, karakteristieke ac cent zouden geven, werden nog niet gebracht bij de-uitvoering van de eerste drie werken van het programma, met na me een bijzonder mooi Adagio voor orgel, orkest en viool-solo van de omstreeks 1700 levende Italiaanse componist Tommaso Albinoni; verder „O Deus, ego amo Te" van Luigi Cherubini voor alt en orkest en „Der Frost hat mir bereifet" een ge voelig lied van Franz Schubert, vervuld van symboliek en stille weemoed om een werkelijkheid die geen mens ontlopen kan. Onder leiding vann de dirigent van het koor Willem Wiesehahn gaven de strij kers van 't Noordhollands Philharmonisch Orkest, tezamen met de organist Simon C. Jansen en de concertmeester van het N.Ph.O. de violist Jac. Stoffer, als solist, een geladen uitvoering van Albinonis Ada gio, uitmuntend door een rijk genuanceer de klank. Indrukwekkend en schoon zong de alt Aafje Heynis Cherubinis compositie, met zorg begeleid door het orkest. De bijna zeventigjarige Herman Schey vertolkte met bewonderenswaardige technische be heersing, gave sonore klank en uitdruk king het lied van Schubert, uitnemend bij gestaan door dirigent en orkest, die de door Max Reger geïnstrumenteerde bege leiding voor hun rekening hadden geno men. In de afgelopen week had in Luxemburg het tweede Congres over de toepassing van staal plaats, georganiseerd door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), Ongeveer 1.100 deelnemers uit veertig ver schillende landen hebben zich enige dagen beziggehouden met het thema „Vor deringen op het gebied van de staalverwerking" en hoe nuttig de gevoerde ge- dachtenwisselingen, waaraan ook Afrikaanse staten hebben meegedaan, onge twijfeld zijn geweest, het bericht over deze bijeenkomst van technici, wetenschaps mensen en groot-industriëlen zou zeker niet in deze rubriek vermeld zijn ge worden, als aan dit Congres niet een Filmfestival verbonden was geweest, waarbij documentaires uit de landen van de E .G.K.S., betrekking hebbend op de Ijzer- en Staalindustrie aan een internationale jury ter beoordeling werden voorgelegd om in aanmerking te komen, respectievelijk voor de „Grand Prix" of voor een der Eerste prijzen die in ieder van een vijftal categorieën te behalen viel. Die categorieën wisselden van „Infor matiefilms" en „Technische films" tot films over industriële verhoudingen, over staalverwerking en over de bouw van nieuwe bedrijven, een onderscheiding naar onderwerp die niet altijd conse quent door te voeren bleek. Er bleek voor dit gespecialiseerde festival een niet geringe belangstelling te bestaan; niet minder dan 55 documentaires waren door de zes mededingende landen ingezonden, waarvan na een voorselectie er ongeveer dertig overbleven met een totale verto- ningsduur van meer dan twaalf uur die aan de internationale jury konden wor den voorgelegd. Die jury was samenge steld uit zes vertegenwoordigers van de ijzer- en staalindustrie, een uit ieder der betrokken landen, (voor Nederland was dat de heer L. C. A. van Kuijk, publici- teitschef van Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden), geassisteerd door vier filmcritici, onder wie ondergetekende, het geheel onder voorzitterschap van het Nederlandse lid van de Gemeenschap, de heer Johannes Linthorst Homan. Een eerste blik op de lijst van mededingende films leerde dat vooral Duitsland en Ita lië zich weren op het terrein van de in dustriële film, een conclusie die ook al te trekken viel uit het kort tevoren in Rouen gehouden Festival van de Indus triële Film dat aan Hattum Hoving's „In terludium Electronicum" een onderschei ding opleverde in nauwe competitie met de Duitse inzending „Der dritte Faktor", s- - In het algemeen kon ook nog worden op gemerkt dat in dit gezelschap van kost bare grootbeeld- en kleuren-produkties de 16 mm-bij dragen enigszins wegvielen door hun geringere beeld- en geluids kwaliteiten, en dat de tendens overheers te om in een overvloedig en vaak over bodig commentaar waarschijnlijk tege moet te komen aan de eisen van de res pectieve opdrachtgevers om zoveel moge lijk informatie en reclame in de films te verwerken. Onder die omstandigheden onderscheidde zich al dadelijk de Neder' landse troef op dit Festival „Staal aan zee" van Jan Moon en, waarin van iedere vorm van commentaar was afgezien en een krachtige beeldentaal het vele ge praat doeltreffend had vervangen. Zo op vallend werd daardoor deze achttien mi nuten durende documentaire die in op dracht van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken was ge maakt, dat de Franse delegatie bij mon de van de criticus Philippe Durand er de hoogste onderscheiding aan wilde toe kennen. Zo ver is het niet gekomen, er waren andere gegadigden voor de „Grand Prix" en tenslotte werd deze toegekend aan „Nur der Nebel 1st grau", een in zending van de Thyssen-Hütte A. G., waarin de pogingen van deze Duitse on derneming om haar bedrijf leefbaar voor de werknemers te maken door zoveel mogelijk de grauwe fabrieksmatigheid van hun omgeving te elimineren, als the ma verwerkt waren. Indirect hadden de meeste films soortgelijke aanmoedigende boodschappen verspreid door het accent te leggen op de voortschrijdende moder nisering en mechanisering in het ijzer en staalbedrijf, waardoor de voornaam ste werkzaamheden zich steeds meer concentreren in de controlekamer, van waaruit de gang van zaken in de fabrie ken via knoppen en handels geregeld en gecontroleerd worden. Het monsterach tige staalbedrijf met zijn tegen helse vu ren en sidderende staalmassa's vechten de en zwetende duivels is een hygiënische werkhal geworden met „white-collar personeel, voor zover er nog geen elek tronische breinen of computers zijn inge schakeld. Toch blijven de activiteiten in de immense fabriekshallen, het uitgieten van staal, het walsen tot platen, het trekken tot draden of het stampen tot andere vormen hun imponerend karakter behouden en bij het achter elkaar zien van films die alle iets met de staalfabri- cage te maken hebben, kan men zich moeilijk aan de indruk onttrekken dat maar weinig filmers ontkomen zijn aan de visuele attractie van het bedrijf en soms te pas, maar vaak ook te onpas, zich verlustigen in suggestieve beelden van laaiende ovens en witgloeiend staal. Zo ontstond er een zekere monotonie in het vertoonde4 die het verlangen naar wat meer originaliteit en naar het vin den van andere aspecten aan het bedrijf, bijvoorbeeld de menselijke kant ervan, in de hand werkte. Onder die omstandig heden bleven er vooral enige Italiaanse produkties in de herinnering, met name „Una storia comincia" van Valentino Órsini die met gespeelde intermezzi iets duidelijk maakte van de sociale gevolgen van een nieuw opgerichte staalfabriek in het zuiden van Italië, en „Attacco alla savana", waarin de oprichting van een enorm industrieel complex aan de kust van Venezuela uitputtend (in de lengte van een normale speelfilm), maar boei end in beeld werd gebracht. Ook een andere inzending van de Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken, het eveneens door Jan Moonen gemaakte „Bullseye", waarin in de praktijk toegepas te ideeën van werknemers behandeld Toen kwam de feestelijke jubel, die het concert een eigen glans ging geven. Eerst bracht de sopraan Annette de la Bije haar met een waarlijk magistrale vertolking van het sologedeelte van Johan Adolf Hasses stralend klinkende „Te Deum", waarvan de tekst als onderge schikt aan de muziek en ook als dienst baar daaraan werd ervaren. Hasses mu ziek is voortreffelijk voor de zangstem ge- conponeerd en van deze omstandigheid heeft ook het koor met groot succes een dankbaar gebruik gemaakt. Ik ben er van overtuigd dat het door de kerkelijke om geving geremde en schuchtere applaus slechts zeer ten dele de bijzondere voldoe ning van de toehoorders heeft weerspie geld. Na de pauze kwam het koor opnieuw tot een uitstekende prestatie met de vertol king van de „Theresienmesse" van Joseph Haydn, eveneens een werk, waarvan de waarde en de sfeer door de muziek be paald wordt en waarbij men dikwijls met moeite een aanvaardbare muziekrelatie tot de mistekst herkennen kan. De muziek van Haydn werd in elk geval voor dit f eestconcert bijzonder functioneel. Zij werd een waarborg voor de bekroning de avond, waartoe ook het solisten kwartet, gevormd door de drie reeds ge noemde vocalisten en de tenor Arjan Blanken door uitnemende zang belangrijk heeft bijgedragen, evenals trouwens ook het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de organist Simon C. Jansen. Voor de aanvang van het concert hield de burgemeester van Velsen mr. J. C. Bührmann een toespraak, waarin hij de betekenis van de christelijke oratorium vereniging „Looft den Heer" en haar di rigent Willem Wiesehahn belichtte. Mr. Bührmann reikte daarna aan mevrouw A. v. d. Veer-Smit, van de oprichting af met recht werkend lid van het koor, de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit, die haar was toe gekend door koningin Juliana. Eveneens namens onze vorstin schonk mr. Bühr mann de jubilerende vereniging de ere penning van verdienste, met het recht zich officieel draagster van deze ere-pen- ning te mogen noemen. Huldigende woor den sprak op deze avond ook de heer J. van Os van den Abeelen namens de stich ting „De Velser Gemeenschap". Aan me vrouw J. Blok, secretaresse-penningmees- teresse van het koor en de heer H. v. Dam, bestuurslid, overhandigde de spre ker de legpenning van de Velser gemeen schap en verder werden namens deze stich ting aan mevrouw Te Loo en mevrouw v. d. Veer fraaie boeketten geschonken. Advertentie Da Costalaan la - Driehuis - tel. 4728 a.s. zaterdag als reklame een hazelnoottaartje 9 9R van 2.50 voor fcifcU Probeert u eens onze roomboterstaven p. st. 2.50 gevuld speculaas 100 gram 85 brokken speculaas p. st1.50 roomborstplaat 100 gram 65 marsepain bonbons 100 gram 1.15 worden, doorbrak met zijn menselijke as pecten de eentonigheid der juryvoorstel lingen. Zoals het anderhalve minuut du rende „Stahl lebt mit" van Horst Piehler door zijn flitsende kortheid de stemming dermate opvrolijkte dat er een speciale vermelding bij de prijsuitreiking voor overschoot. Maar de verheugende eindin druk van dit tweede Staal-Filmfestival in Luxemburg was toch wel dat de (beschei den) Nederlandse inzending zich zo goed staande wist te houden in de zwa re internationale concurrentie en dat MooT nen's „Staal aan zee" die in zijn catego rie van „Films d'information générale et spectacle pur" de eerste prijs kreeg, nog niet eens zo ver verwijderd bleek van een kans op de hoogste onderschei ding die de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staalgemeenschap iedere twee jaar op filmgebied toekent.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5