Verkeersonderzoek IJmond-N. gaat ruim twee ton bedragen WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL J. v. K00TEN BORST Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Duitse haringvisserij gaat van defensief over tot offensief Nieuwe onderzoekschepen en diepvriesharing KiMIT' Schorseneren en winterpeen Velsen, Beverwijk en Heemskerk dragen naar verhouding steentje bij Kort IJmondnieuws Ouderavond van de Jan Campertschool te Driehuis Wielrijdster botste tegen een auto r - Zwarte capes ƒ29.50 fantastische verjaardags-aanbieding overhemd of weekender VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 9 Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer ken olie- en kolenhaarden. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 I JMUIDEN tafelkleden hebben wij voor u in voorraad vanaf 14,— tot 89,50 geheel nieuwe kollektie Woninginrichting Planetenweg 38-42, Tel. 5991 Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden AMSTERDAM: Eikemaandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17).Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE KENNEMERLAAN Velserbeek N.V. SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN DGIJ behaalde fraaie zege in damstrijd GEHEEL NAAR EIGEN KEUZE uitzoeken voor de halve prijs! Heren- en Jongenskleding n.v. 4 V~ In Beverwijk is de eerste speciale vei ling van schorseneren en winterpeen in dit seizoen gehouden. Er was ongeveer 20.000 kilo aangevoerd. De handel had een vlot verloop en alles werd verkocht. Van de 10.000 kilo schorseneren ging de A-soort voor 65 tot 60 cent per kilo weg; de B-kwaliteit bracht het van 40 tot 57 cent en voor C werd van 15 tot 28 cent neergeteld. Van de 10.000 kilo winterpeen moest van 10 tot 18 cent worden betaald, voor B-penen en van 15 tot 20 cent voor de C. De colleges van burgemeester en wet houders van Velsen, Beverwijk en Heems kerk, vertegenwoordigd in de commissie voor het hoofdwegenplan in de IJmond- Noord, hebben uitvoerig beraad gevoerd omtrent de wegenstructuur in dat gebied. Dit beraad heeft nu geresulteerd in een gezamenlijk voorstel van de drie colle ges aan de gemeenteraden inzake een in de IJmond-Noord in te stellen verkeers onderzoek. Dit onderzoek zal tot en met het ge reedkomen van het eindrapport ongeveer twee en half jaar in beslag nemen. De bedoeling is dat dit zal gebeuren onder leiding van prof. ir. J. Volmuller uit Den Haag, die reeds eerder in opdracht van Hoogovens een rapport van be perkter opzet samenstelde over het ver- keersvraagstuk in deze omgeving. De to tale kosten zullen ongeveer 210.000 be dragen. De colleges van B. en W. hebben in principe overeenstemming bereikt over de verdeling van die kosten. Ze zullen per gemeente worden berekend naar het aantal inwoners. Voor Velsen zal dat neer komen op 105.000,-, voor Beverwijk op 70.000 en voor Heemskerk op 35.000, Drie punten De opdracht aan prof. ir. Volmuller zal betrekking hebben op drie punten: 1. De verkeersintensiteiten, gesplitst naar lokaal en interlokaal verkeer, op de verschillende op het streekplan IJmond- Noord voorkomende wegen, welke vallen te verwachten nadat het streekplan zal zijn gerealiseerd. Aangenomen wordt dat dit omstreeks 1980 het geval zijn. 2. De doelmatigheid van het wegenstra mien. 3. Het zo spoedig mogelijk bij tussen tijds advies aangeven van die weggedeel ten in volgorde van urgentie wel ke op korte termijn verbetering behoeven of moeten worden gerealiseerd. Bij dit alles moet ook zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de te ver wachten ontwikkeling langs het Noordzee kanaal. Functie onderschat De Velsertunnel wordt gezien als een belangrijke verbetering in het dwarsver- keer over het Noordzeekanaal, althans voor het naar het noorden doorgaande verkeer. Maar de aansluitingen van de tunnelweg op het in de directe nabijheid gelegen gebied met name die van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk zijn zeer onvoldoende. Ze ge- op diverse plaatsen aanleiding tot noodsituaties, waarbij vooral op de top- uren regelmatig grote verkeersopstoppin gen ontstaan. Duidelijk blijkt, zo stellen de colleges van B. ^n W., dat de interlokale functie Advertentie De tunnelweg geeft een goede door verbinding naar het noorden, maar de aansluitingen vanaf deze weg op het in de directe nabijheid ge legen gebied Zijn zeer onvoldoende. Op diverse plaatsen geven zij aan leiding tot noodsituaties, waarbij op topuren grote verkeersopstoppingen ontstaan, zoals bijvoorbeeld hier op de Velsertraverse. Advertentie 100 van dit gebied bij de aanleg van rijksweg 9 is onderschat. Ér is bovendien geen re kening gehouden met de aanwezigheid van industrieën met een meer dan loka le betekenis en daarnevens ook niet met een steeds toenemend recreatieverkeer. In verband met de reeds ontstane moei lijkheden is in overleg tussen de drie gemeentebesturen en Hoogovens een com missie ingesteld voor de bestudering van het wegenprobleem. Uit de discussies in deze commissie bleek duidelijk dat: a. De kosten van een oplossing die eni germate aan de te stellen eisen voldoet, de financiële draagkracht van de gemeen ten ver te boven gaat. b. Voor een goede oplossing een voor afgaand onderzoek naar het verkeer en de samenstelling daarvan noodzakelijk is, teneinde de juiste tracering van de we gen en de afmetingen van de verschillen de kunstwerken te kunnen beoordelen. c. op enkele punten voorzieningen op zeer korte termijn noodzakelijk zijn. De ze voorzieningen zullen weer moeten pas sen in de totale oplossing. Het onderzoek zal in een zekere 'fasering worden ver richt i.v.m. reeds min of meer acuut ge worden situaties. Evenzo zullen op korte termijn zekere basisgegevens beschikbaar kunnen komen voor besprekingen met rijkswaterstaat omtrent de financiering van wegenaanleg. Advertentie Trouwboekje en Spaarbankboekje horen bij elkaar Velsen Advertentie Rode Kruis. Op 't koffieuurtje van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen in het Cultureel Centrum te IJmuiden, heeft donderdag de heer Van Kleef uit Den Haag, de dames het een en ander over het Werk van het Rode Kruis ver teld. Het Rode Kruis in Nederland telt 800.000 leden, van wie 150.000 actieve wer kers. Van deze werkende leden zijn slechts 150 betaalde werkers. Er zijn 1000 hulpposten en 90 rampenposten. Bij het Internationale Rode Kruis zijn 108 lan den aangesloten. Instuif. „Instuif de Magneet" houdt zaterdag een gezellig avondje in het ge bouw aan de Ten Katestraat te Bever wijk. „The Lime House Seven", een pittig orkestje, zal voor dansmuziek zorgen. A.N.M.B. In verband met zijn benoe ming tot wethouder van de gemeente Vel sen gaat de heer C. Ockeloen zijn werk zaamheden voor de Algemene Nederland se Metaal Bond beëindigen. Zaterdag 6 november zal in Hotel Royal aan de Ken- nemerlaan te IJmuiden een receptie wor den gehouden, waarop afscheid kan wor den genomen van het aftredende A.N.M.B. districtshoofd. 12.03 De Duitsers hebben zich sinds 1957 stelselmatig van de haringvisserij terug getrokken. Vraagt men in het ministerie voor Voedselvoorziening, Land- en Bos bouw alsmede bij de Bond van Duitse Visserij op open Zee naar de oorzaak hier van, dan krijgt men ten antwoord, dat importen uit Zweden en Denemarken de markt bederven. Deze drukken de prijzen zozeer, dat een winstgevende visserij niet meer mogelijk is. In de handel stelt de consument echter vast, dat een goede kwaliteit maatjesharing nog altijd 65 tot 70 pfennig per stuk kost. In vergelijking hiermede kan hij voor 1,60 mark reeds een pond gefileerde ka beljauw kopen, alhoewel in vakkringen werd vastgesteld, dat een pond visfilet neerkomt op bijna drie pond niet schoon gemaakt visvlees. Advertentie Voor het eerst in het nieuwe schooljaar heeft de Jan Campertschool te Driehuis gisteren een ouderavond gehouden, deze keer in het gymnasium Felisenum in Vel- serbeek. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. van Oosterom, waarna de secretaresse, mevrouw De Clercq de notulen voorlas. Vervolgens bracht de penningmeesteres, mevrouw Maters het financieel ver slag uit. De dames De Clercq en Den Dik ker, die uit het bestuur zijn getreden, zijn opgevolgd door mevrouw Dekker-Vermeu len en de heer J. Allan. Gisteravond werd afscheid genomen van de heer Bremerkamp, die na zijn pen sioen nog geruime tijd als ambulant hoofd der school werkzaam is geweest. Namens de oudercommissie bood de voorzitter de heer Bremerkamp een tekening aan van zijn woonplaats Santpoort omstreeks het jaar 1700. Hierna wees de heer Brinkman, die per 1 augustus als hoofd aan de Jan Campert school is verbonden, de ouders nogmaals op het belang van goede verlichting van de rijwielen van hun spruiten; de politie te Velsen heeft aangekondigd strenger te zullen optreden tegen overtreders. Vervol gens maakte de heer Brinkman de op brengst van de kinderpostzegels bekend. Door de Jan Campertschool werd dit jaar voor ƒ3200 aan kinderkaarten en postze gels verkocht. Tenslotte deelde het hoofd der school mede, dat 1 november een be gin zal worden gemaakt met de bouw van een gymnastieklokaal aan de Jan Cam pertschool. De bouw zal ruim negen maanden vergen. Na de pauze hield de heer Kwekel van de Bond voor Veilig Verkeer een boeien de en leerzame lezing met lichtbeelden over „Het Veilig Verkeer". VO.OR VADER EN ZOON OOK VOOR DAMES M*. Advertentie HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. Op de hoek Hoflanderweg-Kruisweg te Beverwijk is gistermorgen een wielrijd ster uit Beverwijk tegen een door een in woner van Heemskerk bestuurde auto ge botst. De auto kwam van de Hoflander- weg en draaide de kruisweg op, maar ging daarbij links door de bocht. De wiel rijdster reed van de Kruisweg de Hoflan- derweg op. Zij liep bij de botsing een snijwond op aan het voorhoofd en ver moedelijk een hersenschudding. De vrouw is opgenomen in het Sint Jozef-zieken' huis te Heemskerk. In de vierde ronde van het toernooi om de provinciale clubtitel won DCIJ de moei lijke uitwedstrijd tegen „Trefpunt" in Wilnis met 14-6. Door dit resultaat heb ben de IJmuider dammers na vier ronden zes punten. Ze behouden de kansen op het afdelingskampioenschap of de 2e plaats voor promotie naar de landelijke hoofd klasse. De uitslagen luiden: TrefpuntDCIJ: 1. H. v. Nieuwkerk-K. Pippel 1-1, 2. Th. Bakker-P. v. d. Berg 0-2, 3. A. v. Nieuw- kerk-T. Tielrooy 0-2, 4. B. v. Nieuwkerk-H. Laros 0-2, 5. A. Luit-C. v. Duivenbode 2-0, 6. C. Verburg-H. Swier 0-2, 7. N. Moyen- burgr-J. v. Straten 0-2, 8. Th. Koeleman-A. W. Beukema 1-1, 9. P. v. d. Poel-L. Bink horst 1-1, 10. H. de Graaf-M. Bosma 1-1. Totaal 6-14 vor DCIJ. Op vrijdag 12 november speelt DCIJ de vijfde wedstrijd thuis tegen Zaandam. De haring is bijgevolg duur, terwijl de consument kan vaststellen, dat de Duitse handel geen „gevoel" voor haring heeft. Deze delicatesse is te sterk gepekeld. Men concentreert zich op soorten van grote afmetingen, daardoor suggererend dat slechts een grote haring zijn geld wer kelijk waard is. De presentatie laat vaak te wensen over. Variatie kent de handel vrijwel niet. Toebereiding voor onmiddel lijk verbruik is nagenoeg onbekend. De haringen staan, half verdroogd, in tonnen worden aangeprezen als vette of maat jesharingen, komen overwegend uit IJs land (dus niet uit Denemarken of Zwe den) en blijken uiteindelijk alles te zijn behalve een genot voor de haringlief hebber. Wie een haring koopt, geeft in vergelij king met andere vissoorten, veel geld uit en ergert zich. Dat heeft tot een stagna tie van de verkoop geleid. Geruïneerd, kom nou Desalniettemin klopt de voorstelling van zaken niet, dat de Duitse haringvis sers door importen worden geruïneerd. Dat blijkt onder andere overtuigend uit rentabiliteitsverslagen van de Duitse vis- serijbond. Deze heeft namelijk vastge steld, dat de gemiddelde opbrengst van de haringvisserij naar gelang de grootte van de scheepseenheden sinds 1961 is ge stegen met 18, 14 en 19 percent. De bruto inkomsten van reders, die moderne kot ters of trawlers in de vaart brachten, na men zelf toe met 227 percent. Nemen we als voorbeeld haringkotters met het bouwjaar 1945. In vergelijking met vooroorlogse typen werden inkom sten geboekt van 11.436 mark per kotter. Dat betekent een surplus van 1.200 mark. De netto-inkomsten van de reders stegen precies met hetzelfde bedrag per kotter, alhoewel de personeelskosten een toena me vertoonden van 6.610 tot 9.401 mark per werknemer. Bedrijven met kotters van 20 tot 24 meter boekten nog betere resultaten. De bedrijfsonkosten stegen hier met 22 percent, de inkomsten echter met 28 percent. Voor lonen en sociale lasten wordt dertig percent van de bruto op- Advertentie Nog slechts dagen duurt onze Wie voor 40,of méér besteedt mag een bender BREESTRAAT 17-19 BEVERWIJK Natuurlijk ook tussen de middag geopend brengst uitgegeven, maar dit percentage is niet reëel. Hierin zijn niet vercalculeerd vangpre- mies, slooppremies en subsidies, die een belangrijk deel van de balans der haring vissers uitmaken. Bovendien mag men niet uit het oog ver liezen, dat reserves en afschrijvingen zijn gestegen van 12 tot 19 percent van de to tale opbrengst, welk percentage belang rijk hoger ligt dan het gemiddelde in da industrie bijvoorbeeld. Het netto loonaan- deel van de reders ligt met elf percent niet ongunstig ten opzichte van de overi ge loonkosten, die gedaald zijn van 30 tot 29 percent. Gemiddeld heeft men de laat ste jaren een toename van de nettowinst in de haringvisserij kunnen constateren van drie percent, indien men het afgelo pen jaar buiten beschouwing laat, toen da opwaartse lijn geen voortzetting meer vond. Offensief Wat vetharingen betreft, kan men aan de hand van officiële gegevens vaststel len, dat het aantal bedrijven weliswaar verminderde, de gemiddelde vangstop brengst echter desondanks steeg, in het afgelopen jaar bij voorbeeld nog met vier percent. Er is ook in de haringvis serij een soort welstandsdenken ontstaan, waarbij men automatisch van het stand punt uitgaat, dat elk jaar betere resulta ten moet brengen dan het voorafgaande. Juist haringvissers weten echter, dat vangsten van vele factoren afhankelijk zijn, die zij nauwelijks kunnen controle ren. Het Westduitse ministerie van voed selvoorziening heeft dit op 20 oktober jl. indirekt toegegeven door een officiële pu- blikatie, waarin de bouw van nieuwe re- searchvaartuigen voor de haringvisserij aangekondigd en Japan als voorbeeld ge steld werd. De Duitse haringvisserij heeft haar ver dedigende positie verlaten en treft maat regelen om tot een offensief over te gaan. Zij zet nu op de diepvriesharing, di« een omwenteling teweeg moet brengen en dit waarschijnlijk ook kan, omdat de Duit se vloot, gezien meer aanlandingen bij een slinkend aantal vaartuigen, moderner is geworden. Zij treedt de laatste maanden nadrukkelijk meer op de voorgrond. Daarnaast moet men echter het ver schijnsel signaleren dat grote zeevisserij- bedrijven, zoals de Hochseefischerei Nordstern AG in Bremen, dit jaar geen dividend uitkeren, alhoewel de netto winst met dertig percent toenam. In plaats van tien percent dividend (een behoorlijk ge middelde in het Duitse bedrijfsleven) en een bonus van drie percent worden de aandeelhouders zogenaamde gratis aan delen aangeboden. Dat doen meestal Duit se bedrijven, die een zogenaamd zwart vermogen hebben vergaard, waarover geen belasting werd betaald. Men stelt de aandeelhouders geld ter beschikking, dat in voorafgaande jaren achter de hand werd gehouden om de fiscale lasten te verminderen. In ruil hiervoor genieten de aandeelhouders preferentiële rechten op het verhoogde aandelenkapitaal. Op de wip Indien men zich dit kan veroorloven en de aandeelhouders bovendien kan voor stellen, dat zij van hun dividendeisen over het afgelopen jaar afstand moeten doen, wanneer zij nieuwe aandelen willen ver werven, bewijst dat dat de Duitse haring visserij niet zo arm is als ze zich voorstelt en haar toekomstige mogelijkheden gun stig beoordeelt. Het feit dat één enkel visserijbedrijf zijn maatschappelijk kapi taal van 500.000 tot 3,02 miljoen mark ver hoogt, zonder de aandeelhouders te con sulteren, spreekt meer dan boekdelen. Een belangrijk aandeel wordt namelijk van „bevriende zijde" opgenomen, zoals het officieel heet. De Duitse haringvisserij zit klaarblijkelijk toch weer op de wip.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9