Brief van P.v.d.A.- aan K.V.P.- fractie wordt nog niet openbaar gemaakt „Geldontwaarding mag zó niet langer voortduren" HET WEER PI i Onderhandelingen tussen Wilson en Smith mislukt OB op textiel en schoenen van de baan N S U gratis T* matras P.v.d.A.-kamerlid sprak twee uur met Claus von Amsberg Ernstige waarschuwing dr. Holtrop W' Dodelijke val van steiger Britse premier op weg naar Londen UW extra extra bescherming I M0RRIS-M.G. AUTOMOBIELEN Van LOON - Btaemdndaal CMRISTIAANSE ,,'t BINNENHUIS" P R I N Z 50e JAARGANG NUMMER 303 ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 DEN HAAG „In overleg tussen de heren Schmelzer en Nederhorst, respectievelijk fractieleiders van de K.V.P. en de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, is besloten om met publikatie van de tussen beide fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A. gewisselde cor respondentie over de brief van de heer Nederhorst, zoals die onder an dere in „Het Parool" werd gepubli ceerd, te wachten tot de K.V.P.-fractie zich over de inhoud van het schrijven van de P.v.d.A.-fractie heeft kunnen beraden". voor 3 kledingstukken tegelijk gebracht, het laagst- geprijsde stuk is Chem. Wasserij en Ververij KEYSER W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Ferdinand8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij1319 Feuilleton20 Beeldverhalen20 Radio en tv 22 Kunst22 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Morgen wat zon „FADEMAC" „DE STEENWERF" til" Het woord is aan VRAAG PROEFRIT VOOR ALLE AUTOSCHADES Sm4T»W5Im3|sI>€^04^ 30 jaar uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR IM.S.U.-SERVICE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 cl Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR V L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie Lorentzplein 25 Soendaplein 37 Italielaan 120 Binnenweg 43, Heemstede Winkelcentrum, Delftwijk Bl'daalsestr.weg 138, Santpoort Zeestraat 66, Beverwijk Kerkstraat 26, Zandvoort Vierkant Lisse Deze mededeling werd gisteravond om tien uur gedaan door een woordvoerder van de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, nadat deze fractie langdurig had vergaderd over haar antwoord op de brief van de K.V.P.-Kamerfractie, waar in opheldering wordt gevraagd over en kele passages uit de brief, die drs. Ne derhorst aan 73 „bezwaarden" had ge zonden en die in „Het ParooT'werd ge publiceerd. In de vergadering van de P.v.d.A.- fractie, waarin het antwoord aan Ce K.V.P.-fractie werd vastgesteld, heeft het P.v.d.A.-kamerlid de heer S. van der Ploeg verslag uitgebracht van een ge sprek van ruim twee uren dat hij woens dag heeft gehad met de heer Claus von Amsberg. Vorige week vrijdag had de heer Van der Ploeg in een brief aan de verloofde van prinses Beatrix geschreven, dat hij zeer binnenkort als lid van de Tweede Kamer „in persoon en naar eer en ge weten" zijn stem zou moeten bepalen in zake wetsontwerpen betreffende het voor genomen huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Von Amsberg en diens natura lisatie tot Nederlander. „Bij het overden ken van mijn standpuntbepaling be schouw ik het als een sterk gemis dat ik het antwoord op enkele vragen, die ik u gaarne van man tot man zou willen stellen, ontbeer". In verband daarmee verzocht de heer Van der Ploeg om een onderhoud. Het gesprek heeft woensdag middag plaatsgehad. Over het verloop ervan heeft de heer Van der Ploeg niets geopenbaard. Op de vraag of het gesprek met de heer Von Amsberg de twijfel die bij hem leefde had weggenomen, antwoordde de heer Van der Ploeg: „Ja, de belangrijkste wel. Wan neer de inhoud van de binnenkort verschij nende memorie van antwoord niet opnieuw beletselen bij mij oproept, zal ik mijn stem aan de Toëstemmingswèt niet onthouden. Het gesprek met de heer Von Amsberg is voor mij persoonlijk van grote betekenis geweest bij het vormen van mijn oordeel". Zowel over de plaats waar het huwelijk „Er is reden te geloven, dat het hui dige tempo van geldontwaarding niet zal kunnen voortduren zonder te leiden tot ernstige nevenverschijnselen. Langjarige contracten, gebaseerd op de verwachting van voortgezette prijsinflatie en niettemin Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen, morgen perioden met zonneschijn en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind, aan de kust aan vankelijk nu en dan hard. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ruime werkgelegenheid, lijken mij om die reden grote risico's met zich te brengen." Dit verklaarde gisteren dr. M. W. Hol trop, president van de Nederlandsche Bank, bij de officiële opening van het agentschap der bank te Eindhoven. Dr. Holtrop stelde vast dat één van de belangrijkste evenwichten waarnaar wij streven, te weten de stabiliteit van het prijsniveau, reeds geruime tijd niet meer wordt verwezenlijkt. De prijsstijging van de particuliere consumptie beliep in de jaren 1962/1964 achtereenvolgens twee, vier en zes percent per jaar. Voor 1965 en 1966 wordt eenzelfde gemiddelde ver wacht als voor de genoemde drie jaren, zonder nog rekening te houden met de te verwachten verhoging van indirecte be lastingen. Zo komt men in vijf jaar tijds tot een prijsstijging van reeds tenminste 21 percent. Dit is, aldus dr. Holtrop, een droeve zaak om op de wereldspaardag onder het oog te moeten zien. Immers de ervaring leert, dat op den duur de waardevermin dering van het geld de spaarzin aantast. En wij mogen niet vergeten dat onze maatschappelijke structuur en onze wel vaart in belangrijke mate steunen op de particuliere spaarzin. In 1963 en 1964 werd ongeveer 60 per cent van de netto investeringen in vaste activa gefinancierd uit overgedragen ge zinsbesparingen. Deze besparingen werden met name aangewend voor de particuliere woningbouw, voor talloze produktieve en infrastructurele investeringen, die ver zorgd worden door de gemeenten en an dere publiekrechtelijke lichamen, alsmede voor een deel van de investeringen der bedrijven. De behoefte aan deze gezins besparingen is de laatste jaren fors ge stegen, mede als gevolg van de door de stijging der arbeidskosten veroorzaakte relatieve achteruitgang der bedrijfsbespa- ringen. Die behoefte zal ongetwijfeld nog verder toenemen. Bevordering van de spaarzin der gezinnen achtte dr. Holtrop daarom dringend noodzakelijk. Alleen reeds op deze grond baart z.i. een aan houdende geldontwaarding grote zorg. Advertentie P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht Spaarndamseweg 48 - Tel. 58750 - H'lem van prinses Beatrix gesloten zal worden als over de affaire-Nederhorst is gisteren in Den Haag onduidelijkheid blijven be staan. Ondanks de sterke geruchten dat het kabinet Amsterdam als trouwstad zou laten vallen deed premier Cals het na afloop van de ministerraad voorkomen alsof er geen enkele verandering te ver wachten is. Vragen over dit onderwerp beantwoord de mr. Cals met de tegenvraag: „Maar dat stond toch reeds vast, meen ik?" Hij verwees met deze opmerkingen kennelijk naar de memorie van toelichting op de Toestemmingswet, waarin wordt meege deeld dat tot Amsterdam besloten was. Zekerheid over deze kwestie zal waar schijnlijk pas bestaan als begin volgende week de memorie van antwoord op het ontwerp-Toestemmingswet verschijnt. Premier Cals zei verder: „Het kabinet betreurt de brief van de heer Nederhorst zeer. Hij is constitutioneel aanvechtbaar. De koningin en de prinses hebben geen wederwoord. De heer Nederhorst had zich tot de verantwoordelijke ministers moeten wenden." Hoofdschuddend voegde de pre mier daar aan toe: „dat er zo over de leden van het Koninklijk Huis gesproken werd. Over de vraag of deze uitlatingen van de premier een heengaan van drs. Ne derhorst als P v.d.A.-fractieleider inluiden lopen de meningen uiteen. Politieke waar nemers menen dat deze critiek wel te verwachten was van de premier, die staatsrechtelijk een van de voornaamste dienaren van de Kroon is. De geruchten en speculaties in Den Haag wisselen elkaar voortdurend af. Vóór volgende week dinsdag zal er niet veel duidelijkheid ontstaan. ■■•vvvv w.s\vjsww. Thucydides Wie gelooft met de kracht van wet of wapenen de mensen te kunnen weer houden van daden die hun natuur hun voorschrijft, bewijst zijn naïviteit. Advertentie voor HAARLEM en OMGEVING Korte Kleverlaan 3042 - Tel. 59311 (3 lijnen) Alle modellen uit voorraad leverbaar. Vrij naar Theo Oloff schijnt deze suppoost van het Amsterdamse Con certgebouw te denken „daar sta je dan". Het gebeurde gisteravond op het Grand Gala du Bisque Classique toen een suppoost de niet gemakke lijke taak had gekregen een glaasje water te brengen naar het spreekge stoelte van minister Vrolijk. Het bleek echter tot grote hilariteit van de aanwezigen, dat de organisatoren m het geheel geen katheder in hun schema hadden opgenomen. En dan sta je daar maar. Oktobersturmover Buchenwald. Als er één plek op aarde meer ont wijd kan worden door militaire uni formen dan is het toch op de Etters- berg in Thüringen waar het herden kingsmonument voor de door de nazis vermoorde joden staat, en waar legereenheden uit Oost-Buits- land, de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije hun herfstmanoeu- vres hielden, onder de naam „Okto- berstorm". Vrijdagochtend overkwam de 19-jarige steigerbouwer P. Heintjes uit Zandvoort een ongeval met dodelijke afloop bij Hoogovens te IJmuiden. De heer Heintjes, werknemer van de firma Eerste Nederlandse Stalen Steiger bouw Holland N.V., is tijdens werkzaam heden op een 16 meter hoge steiger aan de dolomietbunker ten oosten van de Mar tinstaalfabriek door een tot nu toe onbe kende oorzaak van de steiger gevallen. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk ver voerd waar hij is overleden. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Van onze correspondent) LONDEN. Hoewel het nieuws uit Rhodesië uiterst somber is en niets meer premier Wilson's terug keer vandaag naar Groot-Brittannië schijnt te kunnen verhinderen, blijft volgens het officiële commentaar de deur nog op een kier. Gemenebest minister Bottomley en de advocaat- generaal sir Alwyn Jones zullen in Salisbury achterblijven om verder te praten over de mogelijkheid van een garantieverdrag. Dat dit gebeurt is waarschijnlijk het ge volg van een belangrijk succes dat Wil son gisteren heeft geboekt. Hij heeft na melijk het onmogelijke bereikt door de ri valen onder de Afrikaanse nationalisten Nkomo en Sithole, die volledig met elkaar hadden gebroken, aan één tafel te krij gen. Dit wordt reeds als een belangrijke stap voorwaarts beschouwd. Als basis voor inheemse politieke voor uitgang is hun medewerking onmisbaar. Hun partijen beconcurreren elkaar hals starrig. Het extreme Afrikaanse stand punt juichte eigenlijk eventuele eenzijdige onafhankelijkheid toe omdat het dan juist hard tegen hard zou kunnen gaan. Wilson heeft getracht de verbitterde Afrikaanse leiders van deze onzalige gedachte af te brengen. Of dit gelukt is weet nog nie mand maar misschien heeft de redelijk heid ten slotte overwonnen. Een tweede lichtpuntje is wellicht het feit dat premier Smith ontkend heeft dat Wilson op het diner van donderdagavond met sancties zou hebben gedreigd. Smith gaf de pers de schuld van deze lezing. Hieruit concludeert men dat Smith toch nog blijft terugdeinzen voor abrupte actie. Wilson heeft voldoende duidelijk ge maakt dat hij niet van plan is om de re gering van Smith door wapengeweld op de knieën te dwingen. Maar zal militair in grijpen achterwege kunnen blijven wan neer de Afrikaanse nationalisten tot een „Mau-Mau"-terreur tegen de blanken overgaan? Het kabinet zal naar alle waarschijnlijk heid afzien van de aanvankelijk voorgeno men omzetbelasting op textiel en schoe nen. Deze zaak is gistermiddag in de mi nisterraad uitvoerig aan de orde geweest. Volgende week zal het kabinet de Tweede Kamer inlichten over de wijze, waarop men de te derven inkomsten door andere hoopt te vervangen. Het staat uiteraard vast, dat de minister van financiën pas definitief van de aangekondigde omzetbe lasting op schoenen en textiel wilde af stappen als hij zeker kon zijn van andere belastingverhogingen. Zoals bekend had de heer Vondeling al eerder de voorgenomen omzetbelasting op sehoenreparaties laten vallen. Met deze besluiten zal de regering voldoen aan de vele bezwaren, die tijdens de algemene be schouwingen met name tegen dit onder' deel der begroting werden geopperd. Be' zwaren, die sterker blijken dan de „hard vochtigheid" waarmee de minister van fi nanciën zei aan te treden. Advertentie yr WT: VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62 - Haarlem. Telefoon 58391 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02550 - 8025

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1