HET LAND ACHTER DE BERGEN DE STERRENHEMEL IN NOVEMBER PANDA EN DE MEESTER-MACHINIST POLLE, PELLI EN PINGO i 0 m BRAMMETJE FOK wmm L Rechter Tie en het geheim van het landhuis 4 Om vervolgverhaal Hechte band trM r y Felicitaties van koningin Fabiola voor Fabiolita 15 door John Bowland r m door dr. Robert van Gulik MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 ecliptica duider vis if =7# (Vertaling Margot Bakker) 6) In dit humeur had Claymore hem nog nooit gezien. Wel had hij vaak meegemaakt dat de piloot al drin kend somber werd, maar deze avond moest er iets anders aan de hand zijn. Hij wachtte geduldig af, tot Leary zich een of ander zou laten ontvallen. De Canadees leek geen zin in praten te hebben. Eindelijk boog de bank directeur zich naar hem toe. „Jij hebt moeilijkheden, Geoff. Vertel me eens wat er aan de hand is. Mis schien kan ik je helpen." Even meende hij, dat de piloot hem zijn onbescheidenheid kwalijk nam, toen sloeg Leary plotseling met de vuist op tafel en begon te praten als of er geen eind aan de woorden stroom zou komen. Claymore luister de en zijn brein werkte snel. De baardige Canadees bleek bang te zijn, dat hij zijn meisje kwijt was. Hilda zou het bij een mededinger hebben gezocht. „Die schoft heeft geld," zei Leary verbitterd. „En je kunt het dat kind niet kwalijk nemen, dat ze met een vent in zee gaat, die dollars op de bank heeft. Zij heeft een armoe dige jeugd achter de rug. Het wordt tijd, dat zij het eens wat beter krijgt." Hij keek Claymore wanhopig aan. „Verdraaid, als ik een vent was, had ik zelf geld in plaats van voor een hongerloontje te werken." Claymore trok zwaar aan zijn si garet. Er zou nooit een gunstiger mo ment komen om na te gaan waartoe de piloot tegen geldelijke vergoeding bereid zou zijn. „Heb je mij enige tijd geleden niet eens verteld, Geoff, dat jij bepaalde artikelen kunt smokke len? Ik begrijp niet, dat je op die ma nier niet wat bijverdiensten maakt." Hij zei het op luchtige toon. Als het Leary onaangenaam was, konden zij zonder meer van het onderwerp af stappen. „Ik had het niet over het beroven van een of ander onbenullig bankkan toor, Bob. Ik had het over geld. En dan bedoel ik geld." Leary drukte nijdig in de asbak zijn sigarettepeuk uit- „Dat weet ik zo nog niet. Ik heb vorige week in de krant gelezen, wat die internationale smokkelbenden ver dienen. Ik geloof, dat je er aardig rijk van kunt worden." „Dat kun je zeker, maar je kunt er ook aardig wat last mee krijgen. Die knapen zijn niet mals. Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit althans niet levend. Ik heb wel eens aanbiedingen gehad. Niks voor mij, meneer. Of je krijgt last met de knapen met wie je werkt, of je valt in handen van de politie. Je kunt er niet beter van worden. Wel nee, man. Het sop is de kool niet waard." De bankdirecteur bleef de kwestie van de lichte kant benaderen en zijn ACIIT (8) rond glad gezicht verried niet, aan welke innerlijke spanningen hij bloot stond. „Dat zal dan wel zo zijn, ouwe jongen. Ik neem het graag van je aan, je bent beter op de hoogte dan ik. Zeg als je veilig een behoor lijk bedrag wilt maken, kun je mis schien beter eenmaal een grote slag slaan en er dan mee ophouden?" Leary had belangstelling gekregen. Hij leek zijn zorgen vergeten te zijn en beet zich gretig in het onderwerp vast, waarover zij aan het praten waren geraakt. „Nee, er zit wel iets meer aan vast, Bob," zei hij ten slot te. „Het smokkelen van artikelen is het moeilijkste niet. Lastiger is het, de spullen van de hand te doen. Daarvoor heb je een organisatie no dig." Hij dacht even na. „Bovendien zou je wel een tamelijk kostbaar ar tikel moeten smokkelen, als je na één lading voor je leven binnen wilde zijn." Claymore sloeg wat as van zijn re vers. „Nu ja, ik denk aan een partij goud of diamanten, om maar iets te noemen. Daarmee zou iemand toch binnen zijn?" Voor het eerst die avond kon er bij Leary een magere lach af. „Ja, van dat soort dingen zou je het moe ten hebben," zei hij. „Vertel me maar, waar ik een partij kan krij gen en ik zorg voor de rest. Ik zal je zelfs laten meedelen als blijk van waardering." Hij lachte niet meer. „Verdraaid, wat zou ik niet doen om aan flink wat geld te ko men! Maar waarover praten we? Je zou bepaald niet schatrijk worden door eenmaal te smokkelen." „Tenzij je natuurlijk baar geld ver voerde." Met tot het uiterste gespannen ze nuwen wachtte Claymore de reactie van de piloot af. Terwijl hij ogen schijnlijk naar zijn glas staarde, ont ging hem geen enkele beweging van de Canadees. Een fractie van een se- konde vertoonde het gezicht van Lea ry een andere uitdrukking. Bliksem snel keek hij de Engelsman door de sigaretterook aan. Toen zei hij, op zettelijk onverschillig. „Ja baar geld. Dat zou na tuurlijk iets anders zijn." Hij hief het hoofd en sprak ingehouden, alsof hij zich tot het plafond richtte. „Maar beste jongen, waar ligt er ergens zo'n geriefelijk vrachtje voor me klaar?" Glimlachend en luchtig, alsof hij een kipd een sprookje vprteldq, anL woordde Claymore, „In èen bank bij voorbeeld. Waar anders?" Hij bleef doelbewust een öêeritilik zwijgen. „Kom bij gelegenheid eens met me praten, Geoff. Misschien kan ik je een bedragje laten verdienen. Wie weet een flink bedrag. Vooropgesteld, dat je het me vriendelijk vraagt." Leary keek nog naar het plafond. „Dat is heel geschikt van je, Bob. Ik zal het niet vergeten." Hij weifel de en het was erg stil in de zaal, tot hij weer iets zei. „Als iemand je dat nu eens vriendelijk vroeg heel vriendelijk hoeveel denk je, dat je hem dan zou kunnen laten verdie nen?" „Weet ik zo niet. Een miljoen dol lar misschien." De Canadees floot gedempt. „Daar zou je als man heel aardig van kun nen leven." (Wordt vervolgd). Een Utrechts fabrikant van trouw ringen bedacht dit reclamestuntje om te bewijzen hoe sterk zijn pro- dukt is. Hij liet een glanzende sportwagen aanrukken, stopte er een aardig meisje in en hing het hele geval, balancerend aan een van zijn ringen, op aan de weeg kraan. De trouwring verboog wel (kleine foto) maar bleef heel een krachtproef die maar weinig „huwelijksbanden" plegen te door staan. Probeert maar eens, als getrouwd man, een aardig meisje in een glanzende sportwagen te stoppen De planeet Mercurius is deze maand met het blote oog niet zichtbaar: zij gaat minder dan één uur na de zon onder. De heldere Venus is 's avonds in het zuidwesten zicht baar; zij gaat ruim twee uur na de zon onder. Dank zij haar grote helderheid is Venus met het blote oog goed zichtbaar, zelfs in de avondschemering. Mars, iets dichter bij de zon dan Venus, en veel minder helder, is niet te zien ('s avonds in het zuidwesten.) Jupiter is bijna de gehele nacht zichtbaar nabij de grens tussen de sterrenbeelden Stier en Tweelingen; het is een schitterend hemellichaam, Jupiter is helderder dan de sterren van eerste grootte. Saturnus is tijdens de eerste helft van de nacht zicht baar in de Waterman, ten zuiden van Pegasus. Op de avond van 3 november zal de maan in conjunc tie zijn met Saturnus; zij passeert ten zuiden van de planeet. Dit is een goede gelegenheid om Saturnus te vinden, als dat u totnogtoe niet gelukt is! Geleidelijk schuift de maan tussen de sterren door en op de avond van 10 november komt zij aan bij Alde- baran, de helderste ster van het sterrenbeeld Stier. Aldebaran is een oranje ster. Wist u dat men met het blote oog de kleur der helderste sterren kan onderschei den? Zo zijn bijvoorbeeld Wega en Deneb, die 's avonds in het westen zichtbaar zijn, witte sterren. Op de ochtend van 12 november zal de maan zich nabij Jupiter bevinden. De eigenlijke samenstand heeft plaats om 9 uur, dus overdag. Toch zullen de „belenden de" hemellichamen reeds op het einde van de nacht een mooi schouwspel vormen. Op 16 november 's morgens zal de maan zich bevinden nabij Regulus, de helderste ster van het sterrenbeeld Leeuw. I» Van 18 tot 21 november is 's morgens het asgrauwe NÏONOHXH FOMALHAUT licht van de maan zichtbaar: het deel van de maan dat niet door de zon is besche nen, is zwak zichtbaar: ze is zwak ver licht door onze eigen aarde: het is de „aardschijn" op de maan! De zonsverduistering van 23 november is helaas in Europa niet waarneembaar. Maan: Eerste Kwartier: 1 nov. te 9.26 uur. Volle maan: 9 nov. te 5.15 uur. Laatste Kwartier: 16 nov. te 2.54 uur. Nieuwe Maan: 23 nov. te 5.10 uur. Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden, en het Noorden laten samenvallen met de noordelijke ho rizon. De stand van de hemel is die op 15 november te 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de rich ting van de wijzers van een uurwerk, voor ^\\\lliS!lli0P- n- W-I-Sti 44. „Wordt het spoorwegnet dan steeds veranderd vroeg Panda verwonderd. „Zeker", sprak de chef. „Het is bijvoorbeeld nog niet zeker dat dit station hier blijft staan. Het stond eerst een tien meter naar links, maar toen kon je niets meer zien van dat grappige berke boompje dat zich daar naast de spoordijk bevindt. Maar komaan, conducteur. Denk om je vertrektijd!" Hoofd schuddend klom Panda op de locomotief. „Ik heb daar net een heel vreemd bord gezien met het spoorwegnet erop, en daar klopt niet veel van hoor!" zei hij tegen de machinist. „O nee?" vroeg die belangstellend. „Waar was het van gemaakt?" „Ehwat.dat bord? Van hout met ijzeren poten.antwoordde Panda verbaasd. „Maar wat heeft dat ermee te maken." „Al les!" meende de meester. „Het klopt wel. Het is een mededelingenbord type AXZ63, een van de nieuwste!" „Maar dat bedoel ik niet!" riep Panda uit. „Er zit geen lijn in die lijn en de reizigers doen vreemd en. „Met de reizigers bemoei ik me niet!" zei de machi nist. „Als ze vreemd doen, moet de conducteur ze maar ondervragen." „Hij heeft gelijk", dacht Panda, en hij begaf zich naar het salonrijtuig om meer aan de weet te komen. Maar zijn vragen werden niet be antwoord. De reizigers staarden glazig langs hem heen en deden niets dan zuchten. „Ze kunnen geen „pap" meer zeggen!" verklaarde de kok triomfantelijk. O, JAWEL, MAAR. ALS 4 e kookt, is hêt zo LEKKER WARM BA, DE KAMER IS WEER VOL ROOK KUN JE4E NEST NIET ERGENS ANDERS BOUWEN "2 1928-1. '*K:' 11 latere waarnemingen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele avonden aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook zijn de posities van Jupiter (J) en Sa turnus (S) aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de voornaamste pla neten bevinden zich steeds in de nabij heid van deze lijn. MEXICO STAD (A.P.) Toen het Bel gische koninklijke paar dezer dagen op zijn rondreis door Midden- en Zuid-Ameri- ka een rijtoer door Mexico Stad maakte, ontstond er plotseling in de rijen der wachtenden op een der overvolle trottoirs opschudding. Een jonge vrouw dreigde in het gedrang onder de voet gelopen te worden en begon heftig te gillen. Toe geschoten politiemannen maakten ruim baan en juist op het moment dat koning Boudewijn en koningin Fabiola de plaats passeerden, beviel de vrouw op het trot toir van een baby. Zij werd ijlings naar een ziekenhuis gebracht waar moeder en kind een meisje, dat ter ere van de bezoekende koningin Fabiolita gedoopt werd nu nog verpleegd worden. Beiden maken het volgens de laatste berichten uit de kraamkliniek best en zuilen deze week naar huis terugkeren. President Diaz Ordaz van Mexico heeft de ouders van Fabiolita, Sara Garcia Martinez en Enrique Martinez de Ortega, 15.000 pesos geschonken die zij zullen gebruiken om hun huis te moderniseren. Koningin Fabiola, zelf nog steeds kin derloos, heeft baby en echtpaar haar ge lukwensen laten overbrengen, vergezeld van een aantal geschenken. 5. Rechter Tie ziet wat er aan de hand is en roept: „Vlug, anders zijn we te laat!" Drie rovers met getrokken zwaar den omringen twee ongewapende reizi gers: een mooie jonge vrouw gehuld in een kostbaar brokaten gewaad en een oude man in een eenvoudig blauw kleed, met een klein zwart kalotje op. Een jon getje van een jaar of zes zit achter de vrouw op het paard; hij klemt zich angstig aan haar vast. De vrouw heeft haar han den opgeheven en smeekt: „Neem al mijn geld en juwelen, maar spaar mijn zoon tje!" De schurken blijken echter vast be sloten te zijn hen te vermoorden. De jon ge vrouw roept wanhopig om hulp. Rech ter Tie en Tsjiao Tai komen met getrok ken zwaarden aanstormen. De bandieten kijken verbaasd om. Ze weten niet zo gauw wat ze van die twee forse kerels moeten denken, maar ze zien er wel naar uit dat ze hun zwaarden goed kunnen gebruiken. En het is twee tegen drie... De rechter is op de vrouw toegereden en dringt zijn paard tussen dat van haar en van haar aanvaller in, terwijl hij uithaalt naar de borst van de rover. Die kan de vlijmscherpe punt van Rechter Tie's be roemde zwaard Regendraak nog juist af weren. Maar hij ziet dat zijn gebaarde tegenstander al voor een volgende stoot klaar is... SI .-r.\u.T- >- üi'jj «tif.Vfl'vt 375. Door zeer snel te schaatsen en al lerlei weggetjes binnendoor te nemen slaagde de Gemaskerde erin om Bram Fok opnieuw voor te komen. Nadat de laatste man van het kopgroep- je was neergeslagen bleven er slechts twee rijders aan de kop over. Om dit maal geen fout te maken besloot de Ge maskerde hen weg te lokken van de juiste route. Snel keerde hij de pijl om, welke naar links wees. En terwijl in de verte Bram reeds naderde haastte de Gemaskerde zich om, een eindje verder, zijn val op te stel len. Krassend trokken de schaatsen voren in het ijs, toen de twee voorste rijders van de Twaalfstedentocht tot stilstand kwamen. „We moeten naar links," zei Bram be- list. „Maar het bord wijst naar rechts aarzelde de ander. „Dan heeft iemand het omgedraaid," veronderstelde Bram. „Onzin.niemand in de streek zou zoiets doen." Brammetje haalde de schouders op. Hij had tevoren op de kaart de route zorg vuldig bestudeerd en als zeeman wist hij maar al te goed wat koershouden was. Als de ander hem niet wilde geloven, moest deze het zelf maar weten. „Wat doen we?" vroeg hij ongeduldig, want er gingen kostbare seconden verlo ren. „Gaan we links of gaan we rechts?"

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15