Drie van de zes opvarenden verdronken Duitse kustvaarder „Friesenland" op de Noordzee vergaan mi iiii)iiiiwiiiMtiÉMiiiiiii" i „Eanagathos In moeilijkheden bij Ameland Lottgering HET WEER Paniek bij de Zuidpier November stormachtig ingezet Burgeroorlog op Java m Russen nodigen De Gaulle uit gratis MORRIS Tweed- en Cameljassen Groep scholieren vermist in Wales Bombardement bij vergissing in Zuid-Vietnam Beeldhouwer stak auto's in brand A. Geesinkstraat in Utrecht Op Midden-Java is de toestand ernstig Loodsdiensten zijn gestaakt 4 OPHEFFINGS UITVERKOOP „DE STEENWERF" HAARLEM PnnnrinfllAc" 7w pg"»"1»' U"^", vw* liliiiiiP ,y IPSgA V W eerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Kunst7 Radio en tv 7 Sport 913 Topsy14 Beeldverhalen15 Feuilleton15 Ferdinand16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Nu en dan buien E Achtenveertig doden Vijf personen te water Het woord is aan Chem. Wasserij en Ververij KEYSER Bonneterie Modelux ANEGANG 8 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN metaal- vaklieden pagina 50e JAARGANG NUMMER 304 MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooraren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Op de Noorderhaaksgronden ten westen van Den Helder is zondagochtend de op de zandbanken gelopen 279 ton metende Duitse kustvaarder „Friesenland" ver gaan. Van de zes bemanningsleden kon den drie levend uit zee worden opgepikt. Zij werden direct naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. De andere drie op varenden zijn verdronken. Hun stoffelijke overschotten werden zondag geborgen. Het Griekse ss. „Panagathos" (8657 ton), dat sedert donderdag vastzit op een zandbank bij het Amelander gat, heeft te lijden van het zeer slechte weer. Door de hoge zeegang is het schip hevig op de zandbank gaan stoten, waardoor het scha de opliep. Onder meer zijn er scheuren in het dek ontstaan. De sleepboten „Holland", „Wotan", en „Danzig" hebben met het oog op het slechte weer hun bergingspogingen voor lopig moeten opgeven. De kapitein van de Panagathos heeft een verzoek van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse reddingmaatschappij om de bemanning van dertig koppen of althans een deel van hen door een red dingboot van boord te laten halen, afge wezen. Hij acht deze operatie, gezien de ruwe zee, te gevaarlijk. Een suggestie van de reddingmaat schappij de opvarenden dan met helikop ters naar de vaste wal te brengen heeft hij eveneens afgewezen. Deze maatregel acht hij, gezien de huidige situatie, nog niet nodig. De reddingboot „Brandaris" is momen teel in de buurt van de gestrande Griek. Deze reddingboot en de „Gebr. Luden" wis selen elkaar om de 24 uur af. De „Gebr. Luden" is vanmorgen vroeg nog uitgeva ren op een melding dat bij Schiermon nikoog vuurpijlen waren waargenomen. Er is echter niets gevonden. Het verzoek aan de kapitein, de opva- Advertentie STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL._84373 HOOFDSTR. 114 - SANTPOORT - TEL. 8058 Kwaliteit, sreinigen Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en noordwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vs :>S V -xjN - - m. M «L X<.$. Een marinehelikopter cirkelt rond het wrak van de Duitse kustvaarder Friesenland, die een speelbal van de grondzeeën is geworden. De beman ning heeft het schip verlaten. renden naar de vaste wal te laten over brengen, is gedaan, omdat het vanmid dag hoog water is en omdat de weers- overzichten slecht zijn: zware storm en buien. Een aantal sleepboten uit Antwerpen heeft vanmorgen vergeefs geprobeerd de gestrande tanker „Esso Edinburgh" vlot te trekken. De 31.000 ton metende tanker van de Esso was zondagavond aan de grond gelopen op de schelde. Het passagiersschip „Randfontein", dat van Nederland op weg is naar Kaapstad, heeft zondagmiddag op 500 mijl ten zui den van de Canarische eilanden de twee inzittenden van een vliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht gered. Het toestel had op zee een noodlanding moeten maken. De „Friesenland" vroeg zaterdagavond te ruim acht uur sleepboothulp, omdat het op de Haaksgronden bij de ingang van het Molengat aan de grond was gelopen (Vervolg op pagina 2). CAERNARVON (Reuter) Sinds zon dagochtend worden in een bergachtig ge bied bij Caernarvon, in Noord-Wales, vierentwintig scholieren en een leraar vermist. De jongens, allen ongeveer veer tien jaar oud, vertrokken zondag uit Caer narvon voor een wandeltocht van vijfen twintig kilometer door het bergterrein. Bij de groep bevonden zich twee leraren. Een van hen keerde later terug. Hij zei dat hij de anderen was kwijtgeraakt. Vrijwil ligers doorzoeken nu de omgeving. Minstens 48 Zuidvietnamese burgers vonden zaterdag de dood toen het dorpje Be Doec in de provincie Binh Dinh bi; vergissing werd gebombardeerd. Vijf en twintig Zuidvietnamesen werden bij het bombardement gewond. De luchtaanval werd uitgevoerd door twee Amerikaanse bommenwerpers die op Be Doec werden afgestuurd, nadat dit als doel was goed gekeurd door het provinciehoofd in Qoei Nhon en de Zuidvietnamese inlichtingen dienst. De piloot van een Amerikaans verken ningsvliegtuig, dat al een uur boven het betrokken gebied had rondgecirkeld, vroeg op het laatste moment nog om bevesti ging van het doel, omdat hij eraan twij felde of het dorp wel in vijandelijke han den was. Toen de Zuidvietnamese militai re autoriteiten deze bevestiging gaven werden de bommen afgeworpen. Onmiddellijk na het bekend worden van het drama spoedden Amerikaanse hulp ploegen zich naar het dorp. De Ameri kaanse en Zuidvietnamese autoriteiten stellen een onderzoek in. Het is al eerder voorgekomen dat dor pen bij vergissing zijn gebombardeerd maar nog nooit was het aantal slachtof fers zo groot. De vorige maand bombar deerden twee Amerikaanse vliegtuigen een Zuidvietnamese politiepost in de gedemi litairseerde zone tussen Noord- en Zuid Vietnam. Daarbij vielen meer dan twintig doden. Zondagmiddag omstreeks half twee is te IJmuiden een achtjarig jongetje uit Amsterdam, dat met zijn vader een pier- wandeling maakte, ongeveer honderd me ter van de afsluitboom op onverklaarbare wijze aan de binnenzijde van de zuidpier te water geraakt. De vader, die zijn zoontje kort daarop plotseling miste, zag de knaap in het water drijven en naar het strand zwemmen. Uit angst dat de jongen de kust niet zou halen trok hij zijn regenjas uit en sprong de drenkeling na. Onmiddellijk sloegen verschillende om- stonders alarm, waarop exploitant Ver sijveren en zijn zoon samen met een negentienjarige kelner in het water spron gen om de drenkelingen hulp te bieden. Met vereende krachten slaagden de zwemmers er in het strand weer te be reiken, waar zij door de inmiddels door de kustwacht gealarmeerde ongevallen- dienst werden verzorgd. De twee Amster dammers werden voor onderzoek naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden gebracht. Intussen had de echtgenote van de Am sterdammer met haar beide dochtertjes al die tijd in de auto op het plateau gedul dig op de terugkomst van vader en zoon zitten wachten.... „Solidair met provo's" Een 35-jarige beeldhouwer, die onlangs tot twee keer toe door minister Vrolijk is ontvangen ii) verband met zijn actie voor het „eerherstel" van zijn collega „Miletic, is zaterdagnacht door de Am sterdamse politie gearresteerd op verden king van brandstichting. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij op de Dam een jerrycan benzine uitgoot over een daar geparkeerd „lelijk eendje". Kort tevoren had hij in de Spuistraat een volkswagen in brand gestoken. De beeldhouwer heeft een volledige be kentenis afgelegd. Als verklaring voor zijn gedrag gaf hij op dat hij zich solidair had willen tonen met de zogenaamde „provo's", bij wier wekelijkse manifesta tie bij het „Lieverdje" zaterdagnacht weer veertien aanhoudingen werden ver richt. Binnenkort krijgt Utrecht een „Anton Geesinkstraat". Burgemeester jhr. mr. de Ranitz vertelde dit zaterdagmiddag bij de opening van de sportschool van de we reldkampioen aan de Omloop. B. en W. zijn van plan, zo zei hij, dit deel te ver noemen tot A. Geesinkstraat, als hulde voor hetgeen deze stadgenoot heeft ge presteerd. (Van onze weerkundige medewerker) Na een rustige en droge oktobermaand is november met een herfststorm begon nen. Het lichtschip Texel meldde in de ochtend windkracht negen. In de namid dag en avond, wanneer het kou-front van de bij Schotland gelegen stormdepressie ons land passeert, zijn er, ook boven land, rukwinden van ongeveer negentig Einander: Moralisten schimpen op mensen die weinig verstand hebben; m,aar kunnen ze mij ook zeggen waar men verstand verkrijgen kan? tot honderd kilometer per uur te verwach ten. Zaterdagavond zijn er in noord-Gronin- gen en bij Steenwijk windhoosverschijn- selen waaargenomen, die flinke schade aan enkele woningen en boerderijen heb ben toegebracht. Ook werd daarbij on weer waargenomen. Oktober is in het gehele land met 15 tot 20 mm. meter regen tegen normaal 70 mm. meter een droge maand geble ven. In de laatste honderd jaar waren er in De Bilt vijf en in Groningen vier dro- - gere oktobermaanden. DJAKARTA (Reuter en AP). Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld dat op Noord-Celehes gewapende communistische benden met Islam-groepen slaags zijn ge raakt. Op Midden-Java is de toestand ernstig. Vice-premier Saleh sprak van een burgeroorlog in dit gebied. In Solo wordt de situatie steeds slechter. In Bojolali zouden al 250 doden zijn gevallen, en in de omgeving van Ban doeng zijn weer honderd arrestaties onder communisten verricht. Terwijl uit vrijwel alle delen van In donesië meldingen van gevechten worden gemaakt is het toeristeneiland Bali het enige gebied in Indonesië waar de com munistische partij nog niet door de re gionale autoriteiten is verboden. Het mo hammedaanse dagblad „Doeta Masjara- kat" zegt goede redenen te hebben om aan te nemen, dat „de revolutionairen van de 30-september-beweging" en de communisten van Java een toevlucht op het eiland hebben gezocht. Volgens in Djakarta ontvangen berich ten proberen de communistische opstande lingen in Midden-Java zich te hergroepe ren in de bergstreken van de Merapi, Merbaboe en Lawoe. In midden- en Oost-Java trachtten de militaire autoriteiten door het voeren van propaganda de aanhangers van de misluk te staatsgreep te isoleren en de strijd vaardigheid van de bevolking tegen com munistische aanvallen te vergroten. Uit Djakarta wordt vernomen dat er nog steeds grote geldbedragen binnen stromen om het Indonesische leger te helpen in zijn campagne tegen de aan hangers van de staatsgreep. Zo heeft het staatsbedrijf „Satya Niaga" in Palem- bang op Sumatra, vijf miljoen roepia ge geven aan de militaire commandant van Zuid-Celebes. Duizenden Indonesiërs van Chinese af komst uit Java en elders hebben bedankt voor communistische verenigingen om uiting te geven aan hun solidariteit met de Indonesische regering tegenover de aanhangers van de staatsgreep. In ver scheidene plaatsen hebben, zij de vereni- Jeugdige leden van de Indonesische Communistische Partij worden met een militaire vrachtauto na hun arrestatie weggevoerd. PITSUNDA (AP) President Anastas Mikojan van de Sovjet-Unie heeft zondag een uitnodiging aan president De Gaulle voor een bezoek aan Rusland gedaan. Mikojan heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville, gezegd, dat de oude uitnodiging nog steeds geldt. Couve de Murville ver klaarde nadrukkelijk, dat over een derge lijk bezoek niet vóór de Franse presi dentsverkiezingen op 5 december gespro ken kan worden. De oorspronkelijke uitnodiging is af komstig van oud-premier Kroesjtsjev, in 1960 bij zijn bezoek aan Parijs. De Russische premier Aleksej Kosygin heeft gisteren verklaard dat de bezoeken aan Moskou zoals dat van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken „regelma tig moeten voorkomen". gingen, waarvan alleen Indonesiërs van Chinese afkomst lid zijn, ontbonden. Luitenant-kolonel Oentoeng, die de lei ding heeft gehad van de mislukte staats greep in Indonesië zou verklaard hebben dat de Indonesische communistische par tij, de PKI, van plan was van Indonesië een communistische staat te maken als zij er in zou zijn geslaagd de macht te grijpen. In het havendistrict van Djakarta is, naar vandaag in Djakarta werd bekend gemaakt een grote hoeveelheid wapens ontdekt. Vanwege het stormachtige weer met een zuidwestelijke wind van windkracht 8, zijn afgelopen nacht even na twee uur te IJmuiden de loodsdiensten gestaakt. Op de Nieuwe Waterweg gebeurde dat van nacht om drie uur. Advertentie 3 kledingstukken tegelijk gebracht, het laagst- geprijsde stuk is Lorentzplein 25 Soendaplein 37 Italielaan 120 Binnenweg 43, Heemstede Winkelcentrum, Delftwijk Bl'daalsestr.weg 138, Santpoort Zeestraat 66, Beverwijk Kerkstraat 26, Zandvoort Vierkant Lisse WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U I Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam Ons telefoonnummer is vanaf 1 nov. 1965: 0 2500 - 58211 (5 lijnen)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1