Wilson heeft tijdelijk ramp voorkomen in Rhodesië Koninklijke commissie is laatste strohalm Professoren protesteren tegen oorlog in Vietnam Soeslov doet aanval op VS Burgerrechten-demonstratie in Natchez-Mississippi Ondergrondse VS-kernproef WERELDNIEUWS j Van dag tot dag ussmi Spaanse huurlingen in Leopoldstad Indisch protest bij China In open brief aan president Johnson Vietcong-aanval op kamp bij Da Nang President Ayoeb Khan beschuldigt India aanvallen voor te bereiden Kinderen in Utah door radioactieve straling besmet MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 3 Psychologisch slecht Betoging Nieuwe demonstraties in zuiden van de VS voor burgerrechten op komst Ku Klux Klan zorgde voor ordebewaring Vijf ex-nazi's ter dood veroordeeld in Riga WHO waarschuwt tegen overmatig gebruik van narcotica door jeugd Een vergissing in Vietnam heeft het le ven van vele vrouwen en kinderen ge kost, toen Amerikaanse bommen neer vielen in een dorpscentrum waar geen Vietcong te bekennen was. De vergissing wordt van Amerikaanse zijde zeer be treurd, nog temeer waar zij een gevolg moet zijn geweest van foutieve inlichtin gen van de zijde der Zuidvietnamese le gerleiding. Dit tragische bericht, waarachter een onvoorstelbare ellende schuilgaat, maakt de indruk dat dergelijke gebeurtenissen slechts sporadisch plaatsvinden en dat bij hoge uitzondering onschuldige burgers slachtoffer van de oorlogvoering worden. Dat is een valse indruk, aangezien de Amerikaanse en Zuidvietnamese bombar dementen dag in dag uit slachtoffers on der de burgerbevolking maken. Er is ook bij de Amerikaanse legerleiding nie mand, die de illusie heeft dat iedere bom precies op communistische hoofden te recht komt. Er is van die zijde meerma len toegegeven, dat de wijze van bombar deren die wordt toegepast, onvermijdelijk grotere vernielingen en verliezen veroor zaakt dan voor een treffen der opstande lingen noodzakelijk zou zijn. Er is zelfs de vergelijking gemaakt met het schieten op muggen met kanonnen. De Vietcong opereert in kleinere en grotere eenheden in de jungle, op de sluipwegen door de woestenij en tussen de dorpsbewoners in. Iedere bom uit Amerikaanse vliegtuigen is een lukraak schot op een onzichtbaar doel. Het zware bombardementswapen dat de Amerikanen gebruiken is een in timidatie-middel, dat bedoeld is om de be volking van Noord-Vietnam tot een wan hoopsdaad tegen haar regering te bren gen. Nu dit wapen bij vergissing tegen een Zuidvietnamees dorp is gericht, is zelfs dat intimidatie-doel jammerlijk gemist. Vandaar dat deze fout openlijk betreurd wordt. Maar wanneer het een Noordviet- namees dorp geweest was, zou er geen woord over verspild zijn geworden, of schoon het aantal onschuldige doden daar wellicht even groot of nog groter zou zijn geweest. Wat voor mentaliteit de Vietnamese be volking straks nog zal hebben, als onver mijdelijk een einde komt aan de stelsel matige slachtpartij, kan men slechts gis sen. Dat de moordende explosies Wes- ters-gezinde democraten voortbrengen, lijkt echter een nóg grotere illusie dan de hoop dat Peking zich door deze ma nier van democratisering tot vredelie vendheid zal laten bekeren. WWWWWWWMWWWWWWIAIWWWWWWWWWW 'WWVWWMWWWWVWVWWWWWWWWVWWVWWWMWWVWWWW LEOPOLDSTAD (AP) Dertig Spaan se huurlingen zijn per vliegtuig in Leo poldstad aangekomen waardoor het totaal op 75 is gekomen. In Leopoldstad is ge meld dat in totaal 120 Spaanse huurlin gen worden verwacht. De huurlingen zijn kennelijk geworven door de Kongolese regering met toestem ming van president Joseph Kasavoeboe en legercommandant Joseph Moboetoe. Het is nog niet bekend waarvoor zij zul len worden gebruikt. De Spanjaarden lopen in bruine unifor men door de straten van Leopoldstad, ze dragen Kongolese onderscheidingsteke nen. Op hun mouwen staat „Spanje". NEIUW DELHI (Reuter) India heeft bij China geprotesteerd tegen het binnen dringen van Chinese troepen in het Indi sche protectoraat Sikkim. Volgens de In dische nota hadden twaalf Chinese mili tairen vorige week de grens met Sikkim overschreden. Zij trokken zich bij de na deren van Indische troepen terug. VWIA/WWWIAAAA/WWWVWWVIAAAIIAA/VtfWWIAAIVIIW flAAAAAAAAAA/\AA/WIAA«WWW\AAAAAA/W\AAAA#l/tAAA# (Van onze correspondent) LONDEN. Toen in de nacht van vrijdag op zaterdag alles verloren scheen kwam onverwacht op het laat ste ogenblik een ommekeer in de Rho- desische situatie. Wilson en Smith be sloten een koninklijke commissie, be staande uit twee Rhodesiërs en een Brit, te benoemen onder voorzitter schip van de Rhodesische opperrech ter Sir Hugh Beadle. Van belang is dat de Rhodesische rechterlijke macht, die trouw gezworen heeft aan koningin Elisabeth, tegen een een zijdige onafhankelijkheidsverklaring is. Maar over de taak van de gemeng de Rhodesisch-Britse commissie kwam het al onmiddellijk tot een botsing. Wilson die oorspronkelijk een zui ver Britse staatscommissie had voor gesteld om te zien hoe de Rhodesische grondwet zou kunnen worden aan gepast aan de Britse eis dat de Afri kaanse emancipatie ongehinderd voortgang zou kunnen vinden en om na te gaan hoe te verzekeren dat de nieuwe regeling voor de gehele Rho desische bevolking aanvaardbaar zou zijn, moest het afleggen tegen Smith die het Britse voorstel in zijn richting omboog, zodat niemand weet of er iets van terecht zal komen. Gemenebest-minister Bottomley en de Britse advocaat-generaal Sir Elwyn Jo nes, die achter waren gebleven om ge noegdoening te krijgen over de definitie van de taak van de commissie vingen bot en besloten eveneens naar Londen terug te keren. Bottomley verklaarde te hopen dat de commissie niet van de baan is. Desondanks blijft Wilson optimistisch zo als uit zijn verklaring zondagavond laat op Londen-airport blijkt. HIJ ZEI DAT zijn missie een verschrik kelijke ramp had voorkomen. De konink lijke commissie zal voor de adempauze zorgen die thans noodzakelijk is. Het is zeker op het ogenblik niet het juiste tijdstip voor een snelle beslissing, aldus Wilson, omdat de atmosfeer emo tioneel zo geladen is. Daarom moet ge wacht worden tot het mogelijk is de vraagstukken met koel gezond verstand op te lossen. Wilson onderstreepte nogmaals dat hij de Afrikaanse leiders had duidelijk ge maakt dat er geen sprake van is dat Groot-Brittannië geweld zal toepassen. Geheel andere methoden zijn nodig. Wilson hoopt vooral ook de Afrikaanse nationalisten op andere gedachten te brengen. Hij zei dat een verklaring van president Nkroemah over het verraad, je gens de Rhodesische Afrikanen en de noodzaak voor de Afrikaanse staten om geweld te organiseren, was opgesteld voordat Wilson hem in Accra had gespro ken. Wilson kon ook de bittere houding van de geïnterneerde leiders Nkomo en Si- thole begrijpen. Hij had uitvoerig met hen gesproken over de noodzaak van de schepping van een op politieke denkbeel den inplaats van op ras gebaseerd Rho- desisch parlement. Wilson is teruggekeerd van een schier bovenmenselijke taak. Het leek alsof hij tegenover de extremisten van beide kan ten met de rug tegen de muur stond. Dat hij desondanks opnieuw tijd heeft weten te winnen, is opzichzelf al een groot suc ces hoewel alles nog op losse schroeven staat. WILSONS taak lijkt zo moeilijk door dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsy, op een psychologisch slecht denkbaar moment zijn steun gaf aan eventueel Brits gewelddadig optreden, welke uitlating stormen van protest uit lokten. Zondag heeft de aartsbisschop na der verklaard dat de kerk natuurlijk niets liever wil dan verzoening, maar dat wan neer alles zou falen volgens hem het christelijke geweten een eventuele politie actie ter bescherming van de onderdruk te Afrikaners, en juist ter verkoming van bloedvergieten, zou goedkeuren. Advertentie NEW YORK (Reuter, AP en AFP). In een open brief die zondagoch tend in de „New York Times" is ge publiceerd, verzoeken 650 profes soren van in totaal 51 Amerikaanse universiteiten president Johnson „het bloedvergieten in Vietnam te staken en onmiddellijk een beëindiging te gelasten van de aanvallen op dorpen. De bevolking van Vietnam is het Een na een ontploffing uitgebroken brand op een grote markt in Carta gena (Columbia), heeft enorme ver woestingen aangericht. Er zijn 47 doden en 127 gewonden te be treuren. De ontploffing deed zich zaterdag voor toen het zeer druk was op de markt. Het ongeluk ge beurde toen een kraam met vuur werk, bestemd voor de viering van onafhankelijkheidsdag, op 11 no vember, in de lucht vloog. De marktbezoekers waren in de kortst mogelijke tijd omringd door bran dende marktkramen. onvrijwillige en onschuldige slacht offer van bommen. Mijnheer de President, het ogenblik is aangebroken een einde te maken aan het doden. Het door de Vietcong bedreven terrorisme wordt duidelijk overtroffen door de terreur, dood en vernietiging die door Amerikaanse vliegtuigen worden gezaaid. De enige overwinning waartoe deze massale militaire actie kan leiden is de ver overing van een door de Verenigde Staten uitgeroeid Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse volk wenst een dergelijke overwinning zeker niet", aldus de open brief. De professoren verzoeken president Johnson terug te keren tot de Geneefse akkoorden van 1954 om „Het Vietnamese volk in de gelegenheid te stellen zijn eigen vrede te stichten." „Wij zullen ons openlijk en met kracht blijven verzetten tegen uw huidige politiek in Vietnam. Dit is het enige middel dat ons in staat stelt de vrede in Vietnam te bereiken. Duizenden demonstranten die betoogden voor de Amerikaanse politiek in Vietnam zijn zaterdag in optocht door de straten van New York getrokken. De mars, die werd geleid door houders van de ereme daille, de hoogste militaire onderscheiding in de V.S., nam dezelfde route als de be togers die twee weken geleden tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam protes teerden. Organisatoren van de demonstratie hebben geschat dat het aantal betogers meer dan honderdduizend zou bedragen. Tezelfder tijd hielden een aantal vredes organisaties een zwijgende demonstratie tegen de oorlog in Vietnam. MOSKOU (Reuter) Michael Soeslov, lid van het presidium van de Russische Communistische Partij en partij-ideoloog van het Kremlin, heeft op een plechtig heid in Odessa de Verenigde Staten ge brandmerkt als de voornaamste drijf kracht achter de internationale reactie en agressie. De „agressieve machten van het imperialisme" waaronder West-Duits- land, zijn volgens hem bezig een nieuwe wereldoorlog te ontketenen. Hij drong daarom aan op „gemeen schappelijke acties" van alle revolutio naire en anti-imperialistische groeperin gen, want „alleen hierdoor kunnen de agressieve plannen van de imperialisten verijdeld worden." De reactie daarop van vele kerkelijke leiders was, dat de kerk in dit tijdsge wricht in geen enkele oorlogsdaad geïso leerd kan blijven en onafzienbare gevol gen met zich mee zal brengen. Alle ede le bedoelingen van de aartsbisschop ten spijt, zal men elke vorm van geweld behoren te verwerpen. SAIGON (Reuter en AFP) Ameri kaanse mariniers hebben vanochtend vroeg een massale aanval van de Viet cong op hun kamp 15 kilometer van Da Nang afgeslagen. De strijd duurde een uur. Aan de zijde van de Vietcong sneu velden 46 man. De Amerikaanse verlie zen worden matig genoemd. Van Amerikaanse zijde werd bekend gemaakt dat de vernieling en beschadi ging van de 47 helikopters en vliegtuigen op de bases Da Nag en Tsjoe Lai donder dag uitsluitend het werk is geweest van zogenaamde zelfmoordcommando's van de Vietcong. Met mortieren is niet ge schoten. De guerrilla-strijders brachten springladingen onder de toestellen aan. SELMA (AFP en AP) Afgevaardigden van verscheidene Amerikaanse burger rechten-organisaties hebben besloten de straatdemonstraties in Alabama en andere zuidelijke gebieden te hervatten, omdat de moordenaars van strijders voor gelijke bur gerrechten er niet worden berecht. In de kathedraal van Canterbury hebben Britse aanhangers van een blank-onafhankelijk Rhodesië het altaar besmeurd met woorden als „Peace" vrede. Dit omdat de aartsbisschop van Canterbury zich achter premier Wilson heeft ge schaard en eventuele economische sancties tegen de opstandige kolo nisten heeft goedgekeurd. NATCHEZ (Reuter en AP) Een groep van ongeveer duizend negers heeft in het weekeinde gedemonstreerd in de straten van Natchez. Ook werd een bijeenkomst voor burgerrechten gehouden. De demon stratie en de mars werden bijgewoond door een groep van vijftien leden van de Ku Klux Klan, die waren uitgerust met draagbare radio's. Een leider van de Klan zei dat hij zijn mannen had laten patrouilleren om de orde te bewaren en om de demonstranten „te beschermen te gen aanvallen van blanken." Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Een woordvoerder van dr. Martin Lu ther King heeft bekendgemaakt, dat in de komende weken in vijf plaatsen in de staat Alabama protestdemonstraties zul len worden gehouden omdat in deze staat twee blanken, die beschuldigd waren van het doden van burgerrechtenstrijders, zijn vrijgesproken. In Selma (Alabama) zijn vijftien negers gearresteerd onder verdenking van ver krachting. Een van de gearresteerden is lid van de S.C.L.C., een organisatie die onder leiding staat van de predikant dr. Martin Luther King. Dertien van de gearresteerden worden beschuldigd van verkrachting van een min derjarige onder twaalf jaar, waarop in Alabama de doodstraf staat. Zes anderen wordt bovendien geweldpleging ten laste gelegd. Een medewerker van dr. King, de pre dikant Andrew Young, verklaarde deze zaak te zien „als een nieuwe kwelling door sheriff Clark om ons tegen te wer ken." In de plaats Reading, in de staat Penn sylvania, is zondag het stoffelijk over schot gevonden van de 28-jarige Daniel Burros, die de leider van de Ku Klux Klan in New York was. Hij zou zich heb ben doodgeschoten. De New York Times had die dag gemeld, dat Burros van jood se afkomst was. Behalve voorman van de Ku Klux Klan was Burros ook uitgever van „De Vrije Amerikaan," een blad van RAWALPINDI (AP) President Ayoeb Khan van Pakistan heeft premier Sjastri van Indië vandaag te verstaan ge geven, dat vrede op de voorwaarden van India onmogelijk is. In een radiorede, die hij vanmiddag heeft gehouden tot het ge hele land, zeide Ayoeb, dat Sjastri vol gens berichten heeft gezegd, dat er dit maal vrede „op de voorwaarden van In dia" zal komen. „Sjastri moet weten, dat er geen vrede kan zijn op Indische voorwaarden," zeide Ayoeb Khan. „Vrede moet, wil deze le vensvatbaar en duurzaam zijn, gesloten worden op voor beide landen eervolle voorwaarden." Ayoeb verklaarde, dat de Indiërs, „Niet tevreden zijn met het terroriseren van het volk van Kasjmir en daarom een dreigen de houding tegen Pakistan aannemen. Achter de Indische linies wordt een enorme militaire macht samengetrokken. Zij versterken en ontplooien hun strijd krachten. Zij brengen verse afdelingen in het veld. Hun leiders spreken niet de taal van de vrede. Als de nood opnieuw aan de man komt, zullen wij niet in gebreke blijven ons vaderland te verdedigen", al dus de Pakistaanse president. „Het is duidelijk, dat, zolang het ge schil om Kasjmir niet is beslecht, een bestand, zelfs als daaraan kracht wordt bijgezet door de terugtrekking van troe pen, op zichzelf geen duurzame vrede in dit gebied zal verzekeren," zeide hij. de Nazi-partij, die evenals de Klan anti semitisch is. Onlangs had hij een geschil met de leider van de Amerikaanse Na zi-partij, Rockwell, gehad over zijn wens om in plaats van plaatsvervangend leider in New York de hoogste partijfunctionaris in deze stad te worden. Rockwell, die Burros in eerste aanleg uit de partij had gezet, gaf hem later zijn lidmaatschaps kaart terug, maar hij bepaalde dat Bur ros geen lid mocht worden van het „elite-korps van de S.S." Zijn stoffelijk overschot werd gevonden in het huis van de klan-leider van Penn sylvania, de 25-jarige Roy Frankhouser. NEW YORK (Reuter) Volgens de „New York Times" verkeren schoolkinde ren in de Amerikaanse staat Utah ver moedelijk in ernstig gevaar omdat zij ra dioactief jodium zouden hebben binnenge kregen. In een hoofdartikel onder de kop „de erfenis van radioactieve neerslag" zegt het Amerikaanse blad dat een onder zoek van kinderen in dat deel van Utah waar in 1953 kernproeven werden geno men had gewezen op abnormaal vaak voorkomende kleine knobbeltjes in hun schildklieren „dat zou kunnen wijzen op een ernstige kwaal. Het zou het ge volg kunnen zijn van het binnenkrijgen van radioactief jodium". In mei 1953 hadden de Amerikaanse kernproeven in Nevada een onverwacht hoge mate van radioactieve neerslag in een aantal naburige gebieden tot gevolg, aldus het blad. Op zekere dag kregen de bewoners van een district in Utah de raad, voor alle zekerheid enkele uren binnen te blijven. De commissie voor kernenergie had getracht de destijds be staande angst weg te nemen. AMCHITKA (Reuter) De Verenigde Staten hebben gisteren op het eiland Am- chitka, in de Aleoeten, ondergronds een waterstofbom tot ontploffing gebracht. De bom was viermaal zo krachtig als de kernbom op Hirosjima. De Amerikanen willen hiermee gegevens verkrijgen over het verschil tussen natuur lijke en kunstmatige aardtrillingen. De kernlading was 700 meter diep onder de grond geplaatst. Als de operatie „Long Shot" kosten 36 miljoen gulden uitwijst dat onder grondse proeven op grote afstand seismo- grafisch geregistreerd kunnen worden, kan het zijn dat de Verenigde Staten hun ei» tot inspectie laten vallen. In de wateren om het kale eiland Am- chitka leven naar schatting 3000 zeeotters. Zij werden geruime tijd voor de explosie met vuurwerk verjaagd. MOSKOU (AP) Een rechtbank voor oorlogsmisdadigers in Riga heeft vijf mannen tot de kogel veroordeeld wegens deelneming aan de moord op 600.000 bur gers tijdens de Duitse bezetting van Li touwen. Drie van hen werden bij verstek veroor deeld omdat zij in de V.S. en Duitsland wonen. Een man werd veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Volgens de Rus sische officier van justitie hadden alls veroordeelden deel uitgemaakt van de Gestapo. GENEVE (AP De Wereldgezond heidsraad (WHO) heeft gewaarschuwd te gen het gebruik van medicijnen door jonge mensen. Dit begint het karakter va een epidemie te krijgen. Een commissie van deskundigen van de WHO deelde mee dat het gebruik van verdovende en sti mulerende middelen die niet internatio naal als narcotica geklassificeerd worden onrustbarend toeneemt. De commissie zegt dat er op het ogen blik honderden medicijnen in omloop zijn, die onder controle gebracht zouden moe ten worden. Afgetapt. Een privé-detective heeft ver klaard in de tweede wereldoorlog als agent van de inlichtingendienst van het leger bevel gekregen te hebben de tele foonlijn van mevrouw Roosevelt af te tappen. Wijziging. In de Verenigde Staten zullen nieuwe 25-centsmunten in circlatie wor den gebracht, die geen zilver bevatten. Naar president Johnson meedeelde is dit de eerste belangrijke wijzigingen in het Amerikaanse muntstelsel sinds 1792. Jarig. President Tsjang Kai-Sjek van For mosa vierde zondag zijn 78ste verjaar dag. Naaste medewerkers van Tsjang hebben meegedeeld dat zijn gezondheid goed is. Neen. Dr. Cheddi Jagan, de oppositielei der in Brits Guyana, heeft een krachtig definitief „neen" laten horen op een dringend laatste verzoek van de Britse minister van Koloniën, Greenwood, de deze week in Londen beginnende confe rentie over de onafhankelijkheid van het land bij te wonen. Mop. Een 24-jarige timmerman uit Ma nila vertelde deze dagen zijn vrienden een mop. Die was blijkbaar zo geestig, dat de timmerman zelf maar bleef la chen tot hij geen adem meer genoeg had en in elkaar zakte. Zijn vrienden brach ten hem in allerijl naar het ziekenhuis maar bij aankomst bleek hij al overle den te zijn. Afgetreden. Premier Mohammed Yoesoef van Afghanistan is wegens gezondheids redenen afgetreden. Koning Mohammed Zahir Sjah heeft de minister voor Pers en Voorlichting, de 46-jarige Moham med Hasjim Waiwandwal, verzocht een regering te vormen. Tegenspraak. Het officiële Poolse pers agentschap PAP heeft tegengesproken dat de paus een bezoek aan Polen zal brengen, zoals in de Italiaanse pers was gemeld. Strijd. De Portugese strijdkrachten in Angola hebben in de periode tussen 20 en 27 oktober negen man verloren bij gevechten met opstandelingen. Het aan tal gewonden aan Portugese zijde be droeg vierentwintig militairen. De op standelingen zouden zware verliezen hebben geleden. Opleiding. Twintig kinderen uit Tanzania van omstreeks veertien jaar zullen vol gende maand naar China vertrekken om daar gedurende drie jaar een opleiding voor circusacrobaat te volgen. De kos ten zullen door de Chinese regering wor den gedragen. Hoera. Een arts van de Amerikaanse ma rine heeft in volle zee ter hoogte van Florida de kapitein van de Russische vrachtvaarder „Mexhgorie", die op weg was naar Havana, na een verzoek om hulp onderzocht. De patiënt bleek veel last van nierstenen te hebben. Ingrij pen was volgens de Amerikaanse dokter niet nodig. Hij gaf de Rus wat genees middelen. Toen de arts naar zijn in de nabijheid kruisende schip terugkeerde kreeg hij van de Russische bemanning een dankbaar hoera. Pokken. In het door Pokken getroffen plaatsje Kulmbach in Noord-Beieren worden sinds zaterdag zevenenzestig personen in strenge afzondering gehou den. Zij werden in een haastig ingerich te barak ondergebracht nadat bij een 49- jarige man pokken was geconstateerd. Topconferentie. In een Newyorks café zijn zeven kopstukken van de Itali aans-Amerikaanse Maffia, bekend onder de naam „Cosa Nostra" gearresteerd. Het schijnt dat de vijf in het café een soort topconferentie hielden om een op volger te vinden voor de „grote baas" Vito Genovese, die een gevangenisstraf van vijftien jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3