Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Het Leger des Heils wil goed zijn en goed doen „LOOFT DEN HEER" VIJFTIG JAAR Gouden jubileumfeest besloten receptie met druk bezochte Bouw tweede parochiekerk in IJmuiden begint in 1966 „Apollo" musiceerde fraai op sluitingsavond Klaroen '65 amateurfotografen Leeszaal dicht op Onteigening van grond en opstallen Kachel „op hol" te Santpoort Uitbreiding van meubelindustrie Verkoop grond voor oliedrukkelder zaterdagmiddag Auto over de kop Financiering zal plannen niet opschorten Contactavond voor MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 5 Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden AMSTERDAM:Elke maandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17). HAARLEMElke woensdag avond in de N.Z.H.-kantine. Garage Leidsevaart 396 (Bus lijnen 3, 6, 71 en 80). Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 Inleiding voor contactkring van de BSCR KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Dankbaar Evenals zijn Haarlemse collega Geluk heeft wethouder H. de Boer ge protesteerd tegen de uitlatingen van de heer J. C. Corver, die onlangs als kamerlid en als wethouder van Heemstede de opvatting verkondigde, als zouden de gemeenten over de uitkeringen van het rijk weinig reden tot klagen hebben. „De gemeente. VQfU de heer Corver beschikt waarschijnlijk niet over een goede oratoriumvereniging", meende wethouder De Boer, die verder zijn twijfel kenbaar maakte aan de juistheid van het cultuurbeleid, dat door deze gemeente wordt gevoerd. In plaats daarvan stelde de heer De Boer dat het tot de plichten van de plaatselijke overheid behoort jonge mensen, die door de moderne techniek min of meer buitenspel zijn gezet, weer met de schoonheid van de koorzang in contact te brengen. Hij was er vast van overtuigd dat een dergelijk cultuurpatroon binnen een jaar of tien goede vruchten zal hebben afgeworpen. Half miljoen Kommervol bestaan Advertentie IJC 12.03 In het verenigingsgebouw Plesmanweg hoek van Riemsdijklaan te Beverwijk is de eerste lunchbijeenkomst van het nieu we seizoen gehouden van de leden van de contactkring sectie maatschappelijk werk en gezondheidszorg van de Bever- wijkse Sociaal Culturele Raad. Deze con tactkring is geïnteresseerd naar het spe cifieke van ieders werk op genoemd ge bied en streeft naar samenwerking op dat terrein. Een samenwerking, die nog wel eens blijft haken, zoals de presiden te, mej. J. W. Bil, het uitdrukte. In deze samenkomst heeft kapiteine C. W. Ottevanger van het Leger des Heils een inleiding gehouden over het werk van dit leger, in het bijzonder te Beverwijk. De doelstelling is proberen goed te zijn en goed te doen en de wereld te brengen bij Jezus Christus. Het werk van het Le ger des Heils is voor het grootste deel evangeliseren. Kapiteine Ottevanger zei ook dat de noden, waarmee men in deze tijd wordt geconfronteerd vaak de gees telijke noden van de mens zijn. Op haar inleiding volgde een nadere gedachten- wisseling tussen haar en leden van de contactkring. De kring zal zich het ko mende seizoen verder verdiepen in vraag stukken als het woningprobleem, kinder dagverblijven en sociaal-pedagogische na zorg. Het is de bedoeling ook aandacht te besteden aan de bijstandswet en aan het werken door jeugdige personen. De Beverwij kse Amateurfotografenver eniging nodigde de leden en hun dames voor een contactavond. Na een geani meerde inleiding heeft de heer W. Swarts foto's vertoond van zijn vakantie in Tsjechoslowakije en hierbij het een en an der over dit land verteld. De heer G. Broertjes haalde met een serie foto's uit het verleden herinneringen op over vroegere clubtochten en andere evenementen op het gebied van de ama teurfotografie. Men heeft ook het kienspel beoefend. De N.V. Meubelindustrie Fraco heeft een verzoek gericht tot de gemeente om haar ten behoeve van uitbreiding van haar bedrijf ongeveer 520 m2 grond te verkopen aan de James Wattstraat-hoek Kaplanstraat te IJmuiden. B. en W. stel len de gemeenteraad voor tot deze ver koop te besluiten en de prijs van de grond vast te stellen op 40 per m2. Bij raadsbesluit werd voorlopig goedge keurd het plan tot onteigening in het be lang van de volkshuisvesting van gronden en opstallen aan de Hagelingerweg te Santpoort(noord) ter gezamenlijke grootte van 5189 centiare. B. en W. hebben het voorlopig goedge keurde plan tot onteigening net de daar bij behorende bescheiden gedurende der tig dagen voor een ieder ter inzage ge legd. Van de daarbij aan belanghebbenden geboden gelegenheid om bezwaren in ;e brengen heeft niemand gebruik gemaakt. Ofschoon de onderhandelingen tot min nelijke verkrijging van de vorengenoemde percelen worden voortgezet, bestaat nog onvoldoende uitzicht op het spoedig be reiken van overeenstemming -.er zake. B. en W. stellen de gemeenteraad der halve voor te besluiten tot onteigening van de vorengenoemde gronden en op stallen. De brandweer van Velsen is zaterdag ochtend uitgerukt naar een perceel aan de Terrasweg te Santpoort. Daar was de kachel „op hol geslagen". Tengevolge van de door de straffe wind veroorzaakte sterke trek in de schoorsteen was de kachel steeds feller gaan branden. Pogin gen het vuur te temperen hadden door het niet goed functioneren van de kachel geen enkel resultaat. De brandweer had het gevaar voor brand in de woning spoedig bezworen. De hoofdprijs van het Hoogovenmu ziekfeest Klaroen 65 is bij het goede korps terechtgekomen. Dat is zaterdagavond duidelijk gebleken bij het ereconeert in het Kennejner Theater in Beverwijk, dat werd verzorgd door het jeugdorkest West- Frisia uit Twisk onder leiding van de heer Koolhaas en „Apollo" uit Zaandijk onder leiding van de heer W. Steijn. Nadat het jeugdensemble getoond had een uitste kend korps te zijn, met een gediscipli neerd samenspel en een grote dosis mu zikaliteit, veroverde Apollo stormender hand de zaal. Met vier werken, die alle kansen boden op solistische schittering, lieten de rasmuzikanten uit Zaandijk ho ren wat er onder gedegen leiding door een amateurensemble kan worden be reikt. De IJmondbewoners weten allang dat de heer Steijn veel met een korps kan doen. Zij kunnen dat elke keer waarne men bij de Hoogovenharmonie. Bij Apol lo heeft hij ook een groep musici gevon den die bereid zijn zich veel moeite te getroosten om hun instrumenten tot en met te leren kennen. Men hoorde drie kla rinettisten in de Nederlandse suite van Van Lijnschoten een verbluffende stacca to-passage spelen, men hoorde prachtige sonore frasen van de bassen en virtuoze versieringen van de trompetten. Een hoogtepunt was de hobosolo in „La Troyenne" van Massenet, en in het mu zikaal misschien niet bijster sterke „Hu- nyady Laszlo" van Erkel kon men niet alleen de grote ritmische bekwaamheden bewonderen, maar ook volop genieten van fraai spel van de fluitiste. De Organisatoren van Klaroen 65 had den er op alle mogelijke manieren voor gezorgd dat de prijsuitreiking een feest zou worden. Niet alleen door dit geslaag de ereconeert, maar ook door de ont vangst. Alle vertegenwoordigers van ver enigingen kregen bij de ingang al de no dige tractaties en na het uitreiken van de prijzen konden zij zich op een bal nog lang amuseren. Voorzitter R. Bal wees er tijdens de uit reiking van de prijzen op dat er voor Klaroen drieduizend medewerkers zijn ge weest en dat dertigduizend mensen het feest hebben meegemaakt. Hij meende ook te mogen opmerken dat de jeugd zich van de televisie begint af te keren hetgeen een belofte inhoudt voor de mu ziekkorpsen. Hij was er zeer verheugd over dat er tijdens dit Klaroen 65-feest zoveel origi nele muziek voor harmonie en fanfare is gespeeld. Veel waardering uitte hij tij dens de prijsuitreiking voor het jeugdor kest van de IJmuider Harmonie. „Niet om de rode pakjes, want die kun je ko pen", zei hij, „maar om de animo waar mee er bij dit jeugdorkest wordt ge werkt". De hoofdprijs ging naar „Apollo" uit Zaandijk, en dat leverde voorzitter Kaper een beker en een klarinet voor zijn ver- De hoofdprijs van Klaroen '65 ging naar Apollo uit Zaandijk. Terwijl voorzitter J. Kaper de prijs in ont vangst neemt, kijkt dirigent W. Steijn, die ook directeur is van de Hoogoven Harmonie, vergenoegd toe. eniging op. Dirigent W. Steijn kreeg een vaantje. „Ik weet wel, dat er verenigin gen zijn, die een directeursprijs van hon derd gulden geven, maar we dachten dat u dit wel leuker zou vinden" zei de heer Bal tegen de heer Steijn. Het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland is voornemens nabij de Wijkermeerweg te Velsen-noord een olie drukkelder te laten bouwen. Dat zal ge schieden op een terreintje van ongeveer 40 m2, dat bezit van de gemeente is. Ver zocht is dit stukje grond te mogen kopen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor daartoe te besluiten en de prijs van de grond te bepalen op 30 per m2. B. en W. van Velsen hebben de leden van de gemeenteraad een voorstel doen toekomen betreffende wijziging van het reglement voor de gemeentelijke openba re leeszaal en bibliotheek. Het gaat hier om de sluiting op zaterdag. Het college stelt dat het wenselijk is ge leidelijk over te gaan tot sluiting gedu rende de gehele zaterdag en dat het de bedoeling is voorshands te volstaan met een sluiting op zaterdagmiddag. De ge meenteraad wordt verzocht er mee in te stemmen dat de openingstijden voortaan door B. en W. worden geregeld. Om trent sluiting gedurende de gehele za terdag zal nog vooraf overleg worden ge pleegd met de raad. Bij de Velsense traverse geraakte zaterdagavond om half zeven een 43-jarige autobestuurder uit Bever wijk met zijn wagen in een slip, waardoor hij de macht over het stuur verloor en via de berm in een sloot terechtkwam. In de auto be vond zich een computer ter waarde van 6500 gulden, zodat de bestuur der de auto de auto liet om eerst zijn kostbaar apparaat in veiligheid te brengen. Daarna meldde hij zich bij de politie, zodat deze haar na sporingen naar de eigenaar kon staken. voorzitter van de jubilerende oratorium vereniging aan het woord, die hier vol gens zijn verklaring „de hele middag al op had zitten popelen." Hij herinnerde in het kort aan de historie van het koor, waarin de .leden hun vereniging hebben grootge maakt onder omstandigheden welke thana lachwekkend lijken, ofschoon zij daarom niet minder bewonderenswaardig moeten worden genoemd. Daarbij prees hij zich gelukkig dat „Looft Den Heer" inmiddels de beschikking heeft gekregen over diri gent Willem Wiesehahn, wiens kwaliteiten het koor ongetwijfeld groot hebben ge maakt. Desondanks wilde de heer Boer- ma niet verhelen dat „Looft Den Heer" nog lang niet is gearriveerd, doch slechts aan het begin staat van het streven de zang te cultiveren, waarbij men de hulp van le Hemelse Vader niet zal kunnen ontberen. De verschillende sprekers werden tel kens aangekondigd door de heer H. Eber- hard, die ook geregeld een passend ant woord wist. Hij had daarvoor reeds te kennen gegeven dat bestuur en leden uitermate dankbaar zijn deze dag te mo gen beleven, evenals men verheugd was in staat te zijn het werk voort te zetten, dat vijftig jaar geleden werd begonnen. De oprichters had hierbij het doel voor ogen gestaan de Heer te loven, hetgeen in de naam van de vereniging tot uitdrukking werd gebracht en de heer Eberhard meen de er dan ook met gepaste trots op te kunnen wijzen dat „Looft Den Heer" in middels is uitgegroeid tot een koor, dat in het plaatselij k culturele leven een voor aanstaande positie is gaan innemen. Behalve de sprekers werd het bestuur nog door tientallen bezoekers met dit ju bileum gecomplimenteerd en van de vele bloemstukken, die deze receptie het be oogde feestelijke cachet verleenden, wa ren er ook van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, het gemeentebestuur van Velsen, de Velser Gemeenschap en verscheidene koren en zangverenigingen. Ook wethouder H. de Boer van Velsen kwam het bestuur van „Looft Den Heer" met het gouden jubileum van de vereniging com plimenteren. In mei van dit jaar hebben de kerkbe sturen van de Oud-katholieke parochies van de H. Engelmundus en de H. Adel- bertus te IJmuiden een grote oezoekactie onder haar gemeenteleden gehouden. De ze actie heeft naast een prachtig finan cieel resultaat door vrijwillige bijdragen tevens meer exacte gegevens ver schaft voor de kerkelijke administratie. Teneinde de gemeenteleden van de paro chies over deze zaken volledig in te lich ten werd in de zaal van de Petrakerk te IJmuiden een gemeentevergadering ge houden, die goed was bezocht en waarin de betrokken kerkbesturen onder leiding van respectievelijk pastoor A. J. Glaze- maker en pastoor .J C. M. Keman een nadere toelichting hebben gegeven. Aan de resultaten van de oezoekactie zullen de geestelijken en de kerkbesturen grote aandacht schenken en mogelijk wordt het wenselijk geacht een derde geestelijke in de Oud-katholieke IJmond aan te trekken. De tweede parochie van de H. Adelbertus met een kerkcentrum in IJmuiden-oost heeft ongetwijfeld levens vatbaarheid, aangezien deze parochie nu al de derde in grootte is in ons land' na Egmond aan Zee en IJmuiden-west. De heer W. Gravemaker jr. besprak de res tauratieplannen en reeds uitgevoerde vernieuwingen van de H. Engelmundus- kerk aan de Wilhelminakade, die grote bedragen vergen. Pastoor Keman besprak ieze avond de nieuwbouwplannen van de parochie van de H. Adelbertus, die inmiddels grond heeft aangekocht aan de Wilgenstraat, be grensd door Abelen- en Sparrenstraat te IJmuiden-oost, achter de stadsschouw burg. De vorige maand is voor deze kerk bouw de rijksgoedkeuring ontvangen, het geen inhoudt, dat met de bouw van de nieuwe kerk met pastorie en vergader ruimten in het tweede kwartaal van 1966 zal moeten worden begonnen. De stichtingskosten zijn begroot op een half miljoen gulden. Naast de rijkspremie kan van het Oud-katholiek Bouwfonds ge rekend worden op een bijdrage van onge veer 60.000 en van de Antwoord-Actie '64 op ongeveer 35.000. Ook zijn nog andere belangrijke bedragen beschikbaar alsmede een te sluiten lening van een ton tegen vijf percent, voor het dekken van de dan nog resterende kosten dienen nog leningen te worden gesloten. In elk geval zal de bouw vanwege de financiering niet worden opgeschort. Voor deze kerkebouw heeft ir. J. Kruger uit Voorburg, die ook de hervormde kerk De Hoeksteen in Santpoort ontwierp, een schetsontwerp gemaakt. Voor het kerkbestuur van de H. Adel bertus (de nieuwe parochie) besprak de heer W. Bunte de financiële positie, die alle optimisme ten spijt zorgen baart in verband met reserveringen, terwijl ook de salarissen van de geestelijken aan de veel te lage kant zijn. Een uitgebreid forum van beide kerk besturen heeft tenslotte een verscheiden heid van informaties gegeven op het ge bied van het kerkelijk leven. Een en ander werd zaterdagmiddag kenbaar gemaakt door wethouder H. de Boer, toen hij als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Velsen in hotel „Royal" de rij van sprekers opende, die tijdens de bijzonder druk bezochte recep tie ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de christelijke oratoriumvereni- ging „Looft Den Heer" het bestuur kwa men complimenteren. In zijn toespraak wees de heer De Boer tevens op de sterk gestegen muzikale kwaliteiten van het koor, welke voor het bemeentebestuur me de aanleiding zijn geweest, in vergelijking tot het verleden, een vijftienvoudige sub sidie toe te kennen. „Het is misschien wel eens goed eraan te herinneren, dat ons belastinggeld ook voor dergelijke be stemmingen wordt aangewend," voegde de wethouder hier glimlachend aan toe. Tenslotte meende de heer De Boer dat men thans grote dank verschuldigd is aan hen, die vijftig jaar geleden zijn be gonnen met een koor, dat inmiddels is uit gegroeid tot een prachtig stuk cultuur en hij verzekerde, dat het bestuur bij de ver dere ontwikkeling daarvan steeds op de steun van het gemeentebestuur zal mo gen rekenen. Ds. J. A. Tiemens, die de sectie zang van de Velser Gemeenschap vertegen woordigde, noemde de jubilerende orato- umvereniging een eervol lid van deze cul turele organisatie en ook deze spreker was vol bewondering over de ontwikke ling, waar bij dit koor in de loop der jaren sprake van is geweest. Ds. Tiemens wilde zijn toespraak dan ook niet besluiten zonder de wens, dat de vereniging onder de zinspreuk „Looft Den Heer" nog lang en tot heil van de Velser Gemeenschap in de meest algeme ne zin werkzaam zou mogen zijn. Op zijn beurt gaf de heer D. Gerrits- ma, als voorzitter van de christelijke ora toriumvereniging „Amsterdam-Noord" te kennen jaloers te zijn op het contact, dat in Velsen kennelijk tussen het gemeente bestuur en verenigingen bestaat. „Men heeft het hier goed met U voor," voegde spreker de voorzitter v in „Looft Den Heer" toe, waarbij hij het betreurde dat een en ander in Amsterdam niet mogelijk blijkt. De heer Gerritsma wees verder cp de hartelijke en vriendschappelijke ver houdingen tussen beide koren, die onder leiding staan van „onze dirigent Wiese hahn", welke betrekkingen hij onder streepte door het aanbieden van een en veloppe met inhoud. Uiteraard onder het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst. Eenzelfde geschenk werd hier door de heer H. van Erk namens de christelijke zangvereniging „Zang naar Studie", eveneens uit Amsterdam aan toe gevoegd. die in zijn gelukwensen ook me vrouw Van der Veer betrok, die zoals be kend bij dit jubileum een koninklijke on derscheiding mocht ontvangen. Voorts sprak de heer E. van Kuyk, voor zitter van de bond van christelijke zang en oratoriumverenigingen, waarbij hij wees op de kommervolle omstandigheden, waar vele zangverenigingen thans in ver keren. Spreker had daarom nog al enige kritiek op de volgens hem onverantwoor delijke eisen van de BUMA, waardoor het bestaan van diverse koren wordt bedreigd evenals hij het betreurde dat voor rijks subsidie slechts die verenigingen in aan- aanmerking komen, welke ook door de ge meentebesturen financieel worden ge steund. Dit alles nam niet weg dat spre ker „Looft Den Heer" hartelijk met dit gouden jubileum complimenteerde, waar bij hij het bestuur nog een bijzonder fraaie oorkonde overhandigde. Nadat mevrouw G. van der Pias-van Dongen als oud-lid nog enthousiast had verklaard, waarom „Looft Den Heer" in het leven van talrijke leden zulk een gro te plaats heeft ingenomen, kwam als laatste spreker de heer J. W. J. Boerma,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5